Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Android sandwich εμεις με το απλό Galaxy S θα "φαμε"; ;-)

 

Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να φάμε.. αλλα θα φάμε και παγωτό πιστεύω! :lol:

Στην cm κάτι θα γίνει σίγουρα, αλλά πιστεύω όλο και κάποιος dev σε αυτόν τον πλανήτη θα θελήσει να την κάνει πορτ απο το nexus s στο δικό μας, έτσι για τη φήμη..!!

Τώρα για official update.. Μου μοιάζει ολίγον τι όνειρο.. Δεν έχω παράπονο απο τη samsung πάντως απο θέμα updates (ακόμα παίρνουμε).

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώω, τεράστια διαφορά!!

 

Για gps δοκιμάστε αυτό , είναι πολύ καλό!!

 

Αν δουλεύει αυτό, είναι από τύχη. Ο τύπος έχει βάλει ότι να'ναι, στους NTP servers, π.χ. north-gr.pool.ntp.org και north-uk.pool.ntp.org για Ελλάδα και Αγγλία, είναι διευθύνσεις ανύπαρκτες. Δε θα το συνιστούσα, ειδικά αν το gps δουλεύει.

 

Δοκιμάστε καλύτερα το GPS Test του Mike Lockwood, ο οποίος δουλεύει στη Google και ξέρει τι κάνει, το οποίο κατεβάζει XTRA data κανονικά. Και αν θέλετε να αλλάξετε τον NTP server, κάντε το με το GPS Aids.

 

Καλησπερα!Ξερετε αν γινεται να συνδεσω το galaxy με εξωτερικο gps με bluetooth;

Ναι. Κατέβασε το Bluetooth GPS Provider από το market.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει αυτό, είναι από τύχη. Ο τύπος έχει βάλει ότι να'ναι, στους NTP servers, π.χ. north-gr.pool.ntp.org και north-uk.pool.ntp.org για Ελλάδα και Αγγλία, είναι διευθύνσεις ανύπαρκτες. Δε θα το συνιστούσα, ειδικά αν το gps δουλεύει.

 

Δοκιμάστε καλύτερα το GPS Test του Mike Lockwood, ο οποίος δουλεύει στη Google και ξέρει τι κάνει, το οποίο κατεβάζει XTRA data κανονικά. Και αν θέλετε να αλλάξετε τον NTP server, κάντε το με το GPS Aids.

 

Πάντως πλάκα πλάκα στο galaxy 3 δουλεύει μια χαρά... Το έχουν δοκιμάσει πολλά άτομα, από πολλές διαφορετικές χώρες!

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πλάκα πλάκα στο galaxy 3 δουλεύει μια χαρά... Το έχουν δοκιμάσει πολλά άτομα!

 

Μάλλον το Galaxy 3 δεν έχει εξ'αρχής κάποιο από τα αρχεία που χρειάζεται. Αυτό απλά βάζει 2 extra αρχεία, το xtra.bin στο /data (το οποίο δεν έχει καμία δουλειά εκεί), και το gps.conf στο /etc, (με κάποια tweaked settings). Το Galaxy S έχει και τα 2 αυτά αρχεία έτσι κι αλλιώς. Βάζοντάς τα στο Galaxy 3 μάλλον το "ξυπνάει", και μετά κατεβάζει τα σωστά όταν συνδέεται σε a-gps, ή ίσως εξ'αρχής δεν μπορεί να τα κατεβάσει κανονικά. Όπως και να'χει, είναι τελείως τυχαίο το ότι δουλεύει. Εξ'άλλου ο τύπος το παραδέχεται, λέει δεν ξέρω ποιο δουλεύει, έβγαλα 800 εκδόσεις δοκιμάστε τις όλες και αν δουλέψει κάτι έχει καλώς. Διάβασε προς το τέλος του thread που τον βρίζουν... δεν είναι τρόπος αυτός να κάνεις development στα τυφλά.

 

ΕDIT: Μόλις διάβασα όλο το thread του. Ο τύπος είναι τελείως άσχετος, ούτε τι θα πει zip δεν ξέρει. Σόρρυ Κυριλλε, εγώ αυτό το πράγμα δεν το βάζω στο κινητό μου. Και ούτε θα το πρότεινα σε κανέναν.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το Galaxy 3 δεν έχει εξ'αρχής κάποιο από τα αρχεία που χρειάζεται. Αυτό απλά βάζει 2 extra αρχεία, το xtra.bin στο /data (το οποίο δεν έχει καμία δουλειά εκεί), και το gps.conf στο /etc, (με κάποια tweaked settings). Το Galaxy S έχει και τα 2 αυτά αρχεία έτσι κι αλλιώς. Βάζοντάς τα στο Galaxy 3 μάλλον το "ξυπνάει", και μετά κατεβάζει τα σωστά όταν συνδέεται σε a-gps, ή ίσως εξ'αρχής δεν μπορεί να τα κατεβάσει κανονικά. Όπως και να'χει, είναι τελείως τυχαίο το ότι δουλεύει. Εξ'άλλου ο τύπος το παραδέχεται, λέει δεν ξέρω ποιο δουλεύει, έβγαλα 800 εκδόσεις δοκιμάστε τις όλες και αν δουλέψει κάτι έχει καλώς. Διάβασε προς το τέλος του thread που τον βρίζουν... δεν είναι τρόπος αυτός να κάνεις development στα τυφλά.

 

ΕDIT: Μόλις διάβασα όλο το thread του. Ο τύπος είναι τελείως άσχετος, ούτε τι θα πει zip δεν ξέρει. Σόρρυ Κυριλλε, εγώ αυτό το πράγμα δεν το βάζω στο κινητό μου. Και ούτε θα το πρότεινα σε κανέναν.

 

Οκαυ δεν λέω ίσως δεν κάνει δουλειά. Πάντως το xtra.bin δεν το έβαλα, αλλά έβαλα το gps.conf στο /etc (είχε το stock που έχουν και στο s με τις κλασσικές 4-6 γραμμές). Το galaxy s έχει πολύ καλύτερο gps από το galaxy 3.. Τέλος πάντων :P Λογικά έχεις δίκιο...

 

Edit: Όντως, έχεις δίκιο, έχει πολλά λάθη το gps.conf του...

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα περί λογισμικού GPS μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα. Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος, εδώ δε συζητάμε γενικά για εφαρμογές Android, παρά μόνο για το Galaxy S.

 

Επόμενα μηνύματα δε θα μεταφερθούν, απλά θα διαγράφονται, κατά τους όρους χρήσης του forum.

 

Thank you!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία. Το Nexus S ίδιο με το Galaxy S το βλέπω απο θέμα hardware και βλέπω στο thread του ότι βγάζουν 5000+ στο Quadrant. Πως στο καλό γίνεται αυτό? Είναι χρονισμένη πιο ψηλά η GPU του?

Γίνεται να κάνεις και overclock στην GPU?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία. Το Nexus S ίδιο με το Galaxy S το βλέπω απο θέμα hardware και βλέπω στο thread του ότι βγάζουν 5000+ στο Quadrant. Πως στο καλό γίνεται αυτό? Είναι χρονισμένη πιο ψηλά η GPU του?

Γίνεται να κάνεις και overclock στην GPU?

 

Quadrand..

Μην κολλάς στα bench Νικολα!

Βγάζω 4500 όπως έχω το κινητό. Αν βάλω και μια sd class 10 (νομίζω κοιτάνε και την εξωτερική τα benchmarks. Έχει αναφερθεί απο αρκετούς) θα με πάει στα 5000!! Δηλαδή αυτο σημαίνει ότι το κινητό μου έγινε πύραυλος από μια καρτα sd??!! ;)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Quadrand..

Μην κολλάς στα bench Νικολα!

Βγάζω 4500 όπως έχω το κινητό. Αν βάλω και μια sd class 10 (νομίζω κοιτάνε και την εξωτερική τα benchmarks. Έχει αναφερθεί απο αρκετούς) θα με πάει στα 5000!! Δηλαδή αυτο σημαίνει ότι το κινητό μου έγινε πύραυλος από μια καρτα sd??!! ;)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ναι δεν λέω ότι είναι αξιόπιστο αλλά εντάξει υπερβολικό είναι το τόσο πολύ.

Πάντως τι γίνεται αν δεν έχεις SD πάνω? Καταρχήν το Nexus S δεν παίρνει καν SD :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λέω ότι είναι αξιόπιστο αλλά εντάξει υπερβολικό είναι το τόσο πολύ.

Πάντως τι γίνεται αν δεν έχεις SD πάνω? Καταρχήν το Nexus S δεν παίρνει καν SD :p

 

Το Nexus S έχει σύστημα αρχείων ext4 ενώ το Galaxy S rfs αλλά αυτό λύνεται εύκολα όπως ξέρουμε...! Από εκεί και πέρα ίσως είναι θέμα της Rom αφού το Nexus S χρησιμοποιεί καθαρό Android ενώ το Galaxy S λίγο πειραγμένο από την Samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus S έχει σύστημα αρχείων ext4 ενώ το Galaxy S rfs αλλά αυτό λύνεται εύκολα όπως ξέρουμε...! Από εκεί και πέρα ίσως είναι θέμα της Rom αφού το Nexus S χρησιμοποιεί καθαρό Android ενώ το Galaxy S λίγο πειραγμένο από την Samsung.

 

Με cyanogen στα 1300Mhz δε μου βγάζει πάνω απο 2250. Αλλά τέλος πάντων μπορεί να είναι και θέμα κερνελ εκτός από την αναξιοπιστία των Benchmark.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμια ρομ με καλο(καλό ομως) wifi εχουμε; με jvr εχει αξιοπρεπες προς το μετριο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εβαλα την JVT και απο πανω τον speedmod kernel και ενω ολα πηγαιναν ρολοι, ξαφνικα συνειδητοποιησα ποσο μου λειπει το bln. Γι αυτο αποφασισα να βαλω τον semaphore 1.8.0 καθως θεωρω τον kernel του Στρατου ως τον πληρεστερο που κυκλοφορει.

 

Το προβλημα ομως ειναι πως δεν επιασε καλα πανω στο κινητο μου, ασχετα αν εκανα ολα τα απαραιτητα wipes. Δεν μπαινει στην εφαρμογη semaphore αν και του δινω superuser rights, μου κανει fc το vοltage control και το κυριοτερο δεν συνδεεται με τιποτα στο internet(wifi)...Το τελευταιο νομιζα πως ηταν bug μονο της JVS...

 

Μετα απο 10 λεπτα παιδεματος ξαναεβαλα τον speedmod και ολα δουλευουν οπως πρεπει. Το θεμα ομως ειναι πως θα ηθελα αυτο το κατι παραπανω που σου δινει ο semaphore...Μπορω να κανω κατι ή να δοκιμασω παλι να φλασαρω την JVT και μετα να βαλω κατευθειαν τον sema?

 

P.S. Επισης εχω βαλει το blue theme του tornado για odex roms αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμια ρομ με καλο(καλό ομως) wifi εχουμε; με jvr εχει αξιοπρεπες προς το μετριο...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το modem της JVS η της JVT. Εγώ για μια περίοδο είχα την JVR με το modem της JVS και ήταν μια χαρά.

 

 

Καλησπερα,

Εβαλα την JVT και απο πανω τον speedmod kernel και ενω ολα πηγαιναν ρολοι, ξαφνικα συνειδητοποιησα ποσο μου λειπει το bln. Γι αυτο αποφασισα να βαλω τον semaphore 1.8.0 καθως θεωρω τον kernel του Στρατου ως τον πληρεστερο που κυκλοφορει.

 

Το προβλημα ομως ειναι πως δεν επιασε καλα πανω στο κινητο μου, ασχετα αν εκανα ολα τα απαραιτητα wipes. Δεν μπαινει στην εφαρμογη semaphore αν και του δινω superuser rights, μου κανει fc το vοltage control και το κυριοτερο δεν συνδεεται με τιποτα στο internet(wifi)...Το τελευταιο νομιζα πως ηταν bug μονο της JVS...

 

Μετα απο 10 λεπτα παιδεματος ξαναεβαλα τον speedmod και ολα δουλευουν οπως πρεπει. Το θεμα ομως ειναι πως θα ηθελα αυτο το κατι παραπανω που σου δινει ο semaphore...Μπορω να κανω κατι ή να δοκιμασω παλι να φλασαρω την JVT και μετα να βαλω κατευθειαν τον sema?

 

P.S. Επισης εχω βαλει το blue theme του tornado για odex roms αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο...

 

Και λίγες σελίδες πιο πριν κι άλλος ένα τέτοιο πρόβλημα, δες λίγο σε προηγούμενα ποστς λέει και ο Στράτος κάποια πράγματα που μπορεί να λύσουν το πρόβλημα. (post #1203)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εβαλα την JVT και απο πανω τον speedmod kernel και ενω ολα πηγαιναν ρολοι, ξαφνικα συνειδητοποιησα ποσο μου λειπει το bln. Γι αυτο αποφασισα να βαλω τον semaphore 1.8.0 καθως θεωρω τον kernel του Στρατου ως τον πληρεστερο που κυκλοφορει.

 

Το προβλημα ομως ειναι πως δεν επιασε καλα πανω στο κινητο μου, ασχετα αν εκανα ολα τα απαραιτητα wipes. Δεν μπαινει στην εφαρμογη semaphore αν και του δινω superuser rights, μου κανει fc το vοltage control και το κυριοτερο δεν συνδεεται με τιποτα στο internet(wifi)...Το τελευταιο νομιζα πως ηταν bug μονο της JVS...

 

Μετα απο 10 λεπτα παιδεματος ξαναεβαλα τον speedmod και ολα δουλευουν οπως πρεπει. Το θεμα ομως ειναι πως θα ηθελα αυτο το κατι παραπανω που σου δινει ο semaphore...Μπορω να κανω κατι ή να δοκιμασω παλι να φλασαρω την JVT και μετα να βαλω κατευθειαν τον sema?

 

P.S. Επισης εχω βαλει το blue theme του tornado για odex roms αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο...

 

Καλησπέρα,

Αυτό θα δουλέψει. Έχει αναφερθεί από 2-3 στο XDA ότι υπήρχαν κάποια παρόμοια θέματα όταν φλασάρεις τον Semaphore πάνω από Speedmod.

Ποιά έκδοση του Speedmod είχες (για την ιστορία); Πάντως πάνω από καθαρή εγκατάσταση της JVT δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Με την ευκαιρία τον bug της JVS, JVT αφορά μόνο στις αποσυνδέσεις του WiFi. Αν δεν συνδέεται καθόλου είναι αλλού το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τον speedmod k15i-t15, την τελευταια εκδοση δηλαδη. Το βραδυ θα δοκιμασω παλι με καθαρη εγκατασταση.

 

Το προβλημα με το wifi ειναι πως εβγαζε μηνυμα: obtaining ip adress ή κατι παρομοιο αλλα δεν συνδεονταν ποτε...

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Στρατο, συγχαρητηρια για την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Επισης εχω βαλει το blue theme του tornado για odex roms αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο...

 

Αυτό δεν φταίει σίγουρα. Αυτό έχω απο τον αύγουστο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To BLN σε εσάς λειτουργεί με τον semamphore?

Εχω τον 1.8bm, έχω εγκαταστήσει το BLN contron free, έχω κάνει enable αλλά δεν βλέπω να δουλεύουν τα ledάκια.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

To BLN σε εσάς λειτουργεί με τον semamphore?

Εχω τον 1.8bm, έχω εγκαταστήσει το BLN contron free, έχω κάνει enable αλλά δεν βλέπω να δουλεύουν τα ledάκια.

 

Ουτε στις κλησεις?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

ούτε. Μόνο όταν πάω στο test section και πατήσω Led notification εμφανίζεται το εικονίδιο της εφαρμογής πάνω αριστερά στο status bar και αν δεχθώ κλήση η μήνυμα, ανάβουν τα leds. Αλλά αυτό είναι για μια μόνο φορά. Δηλαδή θα πρέπει κάθε φορά να πριν αφήσω το κινητό να ενεργοποιώ την εφαρμογή και να πατάω led notification για να έχω αποτέλεσμα.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ούτε. Μόνο όταν πάω στο test section και πατήσω Led notification εμφανίζεται το εικονίδιο της εφαρμογής πάνω αριστερά στο status bar και αν δεχθώ κλήση η μήνυμα, ανάβουν τα leds. Αλλά αυτό είναι για μια μόνο φορά. Δηλαδή θα πρέπει κάθε φορά να πριν αφήσω το κινητό να ενεργοποιώ την εφαρμογή και να πατάω led notification για να έχω αποτέλεσμα.

 

μηπως εχεις καποιο task killer και σου σκοτωνει την εφαρμογη?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

To BLN σε εσάς λειτουργεί με τον semamphore?

Εχω τον 1.8bm, έχω εγκαταστήσει το BLN contron free, έχω κάνει enable αλλά δεν βλέπω να δουλεύουν τα ledάκια.

 

Θα χρειαστείς το BLN control - Pro για να δουλέψουν τα ledάκια (το ίδιο θέμα είχα και εγώ). Επίσης για να δουλέψει το BLN στα stock μηνύματα θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις το services.odex (για stock Rom) με ένα άλλο πειραγμένο που υπάρχει στο XDA ή βάζεις Go SMS και είσαι έτοιμος χωρίς να πειράξεις τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Α ωστε θέλει την pro έκδοση και ψιλομανούρα. Με βλέπω να μένω με το noled.

Ευχαριστώ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Α ωστε θέλει την pro έκδοση και ψιλομανούρα. Με βλέπω να μένω με το noled.

Ευχαριστώ.

 

Βασικά θέλει την Pro έκδοση (τουλάχιστον σε μένα έτσι δούλεψε). Από εκεί και πέρα δε νομίζω να χρησιμοποιείς την stock εφαρμογή για SMS αφού δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες για Ελληνικά οπότε να έχεις βάλει Go SMS ή Handcent SMS δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...