Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρειαζεται να εχεις την sim για να δουλεψε

EDIT: οκ το βρηκα ! υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα με τα updates του συστηματος ?

Edited by gilberto
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

χρειαζεται να εχεις την sim για να δουλεψε

EDIT: οκ το βρηκα ! υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα με τα updates του συστηματος ?

 

Oχι κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Με MIUI v1.9.23 πέρασα το Netarchy 1.4.0 kernel και έκανα overclock στο 1.3GHz και είναι σταθερότατο και ταχύτατο!!! Έκανα και ένα test με το Quandrant και μου έβγαλε αποτέλεσμα: 3762!!!

 

Ερώτηση (κάποιου που τώρα προσπαθεί να μάθει): Αύριο είναι Παρασκευή και η MIUI έχει Update αν δεν κάνω λάθος κάθε παρασκευή. Αν κάνω το Update θα γυρίσω στον παλιό kernel;

Θα υπάρξει πρόβλημα;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Με MIUI v1.9.23 πέρασα το Netarchy 1.4.0 kernel και έκανα overclock στο 1.3GHz και είναι σταθερότατο και ταχύτατο!!! Έκανα και ένα test με το Quandrant και μου έβγαλε αποτέλεσμα: 3762!!!

 

Ερώτηση (κάποιου που τώρα προσπαθεί να μάθει): Αύριο είναι Παρασκευή και η MIUI έχει Update αν δεν κάνω λάθος κάθε παρασκευή. Αν κάνω το Update θα γυρίσω στον παλιό kernel;

Θα υπάρξει πρόβλημα;

 

βαλε trinity T144 εαν θες συνδιασμο για επιδοσεις και αυτονομια.

 

ναι θα περαστει ο default, η διαδικασια ειναι

wipe cache+davlik

flash rom

wipe cache+davlik

flash kernel

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις ένα link για τον kernel γιατί ψάχνω και στο google και στο XDA αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι.

 

Επίσης η Brainmasters MIUI ποια είναι; Αυτή από το miuiandroid.com ;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις ένα link για τον kernel γιατί ψάχνω και στο google και στο XDA αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι.

 

Επίσης η Brainmasters MIUI ποια είναι; Αυτή από το miuiandroid.com ;

 

Διάβασε πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις ένα link για τον kernel γιατί ψάχνω και στο google και στο XDA αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι.

 

Επίσης η Brainmasters MIUI ποια είναι; Αυτή από το miuiandroid.com ;

 

Λοιπον η brainmasters ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1181050

Παντως οι διαφορες μεταξυ στοκ miui + trinity με braimasters/formels miui με τρινιτυ ειναι ανυπαρκτες.

 

trinity kernels ειναι εδω http://www.derkernel.com/

 

κοιτας μονο τους stable οι αλλοι εχουν καποια προβληματακια ακομα, απο αυτους αυτοι που σε ενδιαφερουν ειναι οι

TUEV 08092011 ο οποιoς ειναι undervolted kernel με max ρολοι τα 880ΜHz και overclocked vga στα 220ΜΗz, ειναι πιο γρηγορος απο στοκ.

ο TUV 12092011 ο οποιος ειναι με max ρολοι 1.1GHz και overclocked vga στα 220ΜΗz, η βαση του μεχρι το 1GHz ειναι σαν τον TUEV undervolted δηλαδη, πολυ καλη λυση για λιγο παραπανω επιδοσεις με αυτονομια λιιιγο μικροτερη της TUEV

και ο Τ144 11092011 max ρολοι 1.44GHz και overclocked vga στα 240ΜΗz για επιδοσεις με σχετικα καλη αυτονομα (σαφεστατα καλυτερη απο στοκ).

Εαν εχεις προβληματα με τον Τ144 τοτε και μονο τοτε δοκιμασε τους 1.2 και 1.3 kernels.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Τα braimasters δεν τα κοιτάω δεν καταλαβαίνω! :P.... Δηλαδή ο kernel Τ144 δεν θέλει κάποιο πρόγραμμα για να υπερχρονίσουμε τον επεξεργαστή ή είναι από την αρχή του έτσι;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Τα braimasters δεν τα κοιτάω δεν καταλαβαίνω! :P.... Δηλαδή ο kernel Τ144 δεν θέλει κάποιο πρόγραμμα για να υπερχρονίσουμε τον επεξεργαστή ή είναι από την αρχή του έτσι;

 

ολοι οι kernels που σεβοντε τον εαυτο τους μπουταρουν με default clocks δηλαδη max 1GHz για το nexus s.

μετα χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα για να υπερχονισεις οπως το setcpu, για miui γενικως απεφυγε το nofrills δημιουργει αρκετα προβληματα και απορω γιατι το συμπεριλαμβανουν στις miui rom που διανεμουν.

Υποψη οτι ο τρινιτυ Τ144 εχει λιγα βηματα, 100-400-800-1000-1440 MHz σε αντιθεση με αλλους Kernel που εχουν παρα πολλα.

Επισης δεν εχει smartass governor.

Μη σε προβληματισει τιποτα απο τα 2, θα δουλεψει αψογα και με καλυ διαρκεια μπαταριας.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χάσει την CWM...είμαι Unlocked αλλά όταν στον bootloader πατάω recovery με βγάζει στον stock...τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χάσει την CWM...είμαι Unlocked αλλά όταν στον bootloader πατάω recovery με βγάζει στον stock...τι μπορώ να κάνω?
Λοιπόν, λογικά είσαι rooted. Θα βάλεις το ROM Manager και κάθε φορά που θα ανοίγεις το κινητό θα συνδέεσαι σε WiFi και θα πατάς Flash ClockworkMoed Recovery, θα επιλέγεις το Nexus S (το μοντέλο σου) και θα περιμένεις. Μετά θα κατεβαίνεις κάτω κάτω στο All ClockworkMod Recoveries και θα επιλέγεις την 3.0.2.4 γιατί εμένα η 5.0.2.0 δεν μπούταρε καν σε Recovery.

 

Αλλιώς θα flashάρεις από τον υπολογιστή μόνο την recovery κάθε φορά που την χρειάζεσαι. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί και σε εμένα όσο ήμουν σε stock το ίδιο γινόταν.

 

ολοι οι kernels που σεβοντε τον εαυτο τους μπουταρουν με default clocks δηλαδη max 1GHz για το nexus s.

μετα χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα για να υπερχονισεις οπως το setcpu, για miui γενικως απεφυγε το nofrills δημιουργει αρκετα προβληματα και απορω γιατι το συμπεριλαμβανουν στις miui rom που διανεμουν.

Υποψη οτι ο τρινιτυ Τ144 εχει λιγα βηματα, 100-400-800-1000-1440 MHz σε αντιθεση με αλλους Kernel που εχουν παρα πολλα.

Επισης δεν εχει smartass governor.

Μη σε προβληματισει τιποτα απο τα 2, θα δουλεψει αψογα και με καλυ διαρκεια μπαταριας.

 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα μείνω λίγο με το Netarchy να δώ και την αυτονομία και αν δω κάποιο πρόβλημα θα βάλω τον T144.

Έτσι κι αλλίως πάλι σε 2 βδομάδες απ' ότι κατάλαβα θα φλασάρω ROM και kernel οπότε...

Επίσης, αν από MIUI περνάω σε MIUI δηλαδή update θα πρέπει να κάνω Wipe data/factory reset ; Αυτό που θέλω είναι να μην περνάω κάθε φορά τα προγράμματα.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν από MIUI περνάω σε MIUI δηλαδή update θα πρέπει να κάνω Wipe data/factory reset ; Αυτό που θέλω είναι να μην περνάω κάθε φορά τα προγράμματα.

 

οχι μονο cache και davlik και αυτο για να καθετε καλα ο custom kernel που περνας μετα.

 

αν δε παιζεις παιχνιδια, με το καιρο θα ακταλαβεις οτι και το 1GHz ειναι πολυ... :p

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά με γλίτωσες από το άγχος :p... Ξανά σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση. Είμαι με 2.3.4 stock rooted και με clockworkmod recovery v3.0.2.4. Το πρωί λοιπόν μου είρθε και μένα η ota 2.3.6. Πατάω να την εγκαταστήσει, και το κινητό κόλησε στο restart εμφανίζοντας το κλασσικό τρίγωνο με το android. Κατέβασα λοιπόν απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1056062 την 2.3.6 και προσπάθησα να την φλασάρω απο το cwm αλλά το install σταματάει με σφάλμα: ''assert failed: apply_patch_check (''/system/app/Street.apk'') E:Error in /sdcard/update.zip (status 7) Installation aborted.'' Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Πρέπει να κάνω κάτι πριν flasharo το update.zip;

 

Edit: Τελικά φλάσαρα ολόκληρη την 2.3.6 και οχι μόνο το update. Ολα κομπλέ.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει 4-5 τρόπους για να κάνω το κινητό stock αλλα άκρη δεν έβγαλα...

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει βήμα-βήμα πως να το κάνω χωρίς να μου δώσει να κοιτάξω κάποιον άλλο οδηγό που κατά πασα πιθανότητα έχω δοκιμάσει?

θα του ήμουν υπόχρεος.

αυτή τι στιγμή είμαι με 2.3.4 έχω κάνει root και έχω ξεκλειδώσει? και το bootloader και θέλω να γίνει όπως ήταν από το εργοστάσιο κλειδωμένο και χωρίς root.

 

ευχαριστώ

 

κατάφερα και έκανα lock το bootloader και με τα χίλια ζόρια restore το κινητό.παρόλα αυτά το recovery δεν είναι το default και έχω ακόμα το πρόγραμμα του root μέσα στα apps μου και μόλις πάω να κάνω το update μου βγάζει πάλι το τρίγωνο με το θαυμαστικό...

καμια ιδέα?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον trinity T44 kernel σε MIUI rom και εκανα overclock στα 1.44 ghz και στο τηλεφωνο απλα πεταει !:)

θα ηθελα ομως να μου απαντησει καποιος εμπειρος τι προβληματα μπορει να εχω εαν εχω συνεχεια τη cpu στα 1.44 και αν υπαρχει μεγαλος κινδυνος να καταστρεψω τη συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει διάφορες rom , τώρα έχω βάλει την NSCollab-1.0.41 . το πρόβλημα που έχω με όλες όσες έχω δοκιμάσει είναι ότι κολλαει το market (το ανοίγω και μένει η οθόνη στο φόρτωση... ) μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ???
Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει διάφορες rom , τώρα έχω βάλει την NSCollab-1.0.41 . το πρόβλημα που έχω με όλες όσες έχω δοκιμάσει είναι ότι κολλαει το market (το ανοίγω και μένει η οθόνη στο φόρτωση... ) μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ???

Τις ρομ τις περνάς κανονικά με full wipe?

 

Δοκίμασε και clear cache στις εφαρμογές->market.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον trinity T44 kernel σε MIUI rom και εκανα overclock στα 1.44 ghz και στο τηλεφωνο απλα πεταει !:)

θα ηθελα ομως να μου απαντησει καποιος εμπειρος τι προβληματα μπορει να εχω εαν εχω συνεχεια τη cpu στα 1.44 και αν υπαρχει μεγαλος κινδυνος να καταστρεψω τη συσκευη...

 

Τιποτα, ετσι κι αλλιως δε δουλευει μονιμα στα 1.44, φανταζομαι το εχεις on demand.

 

Sent from my Google Nexus S using Tapatalk

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Στο lazy το έχω . Πάντως παρατήρησα ότι όταν κλειδωνω το τηλέφωνο μετά απο λίγο ανάβει ο φωτισμός της οθόνης απο μόνος του ! Το εχει αντιμετωπίσει κανεις άλλος αυτό ;
Link to comment
Share on other sites

Στο lazy το έχω . Πάντως παρατήρησα ότι όταν κλειδωνω το τηλέφωνο μετά απο λίγο ανάβει ο φωτισμός της οθόνης απο μόνος του ! Το εχει αντιμετωπίσει κανεις άλλος αυτό ;

 

δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, ειμαι με MIUI US και trinity TUEV/TUV/T144 αναλογα με τις ορεξεις.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τη miui του brainmaster και αφού πήρα backup με το titanium, φλάσαρα την nscollab. Προσπαθώντας μετά να περάσω τους σελιδοδείκτες με το titanium στο stock browser, πλέον δεν ξεκινάει ο browser. Και αυτό γιατί τώρα μπερδεύτηκε με τον stock της miui. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον κάνω να λειτουργήσει ξανά;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...