Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Supercharger στα υπόψην, λοιπόν...

 

Παίδες, επίσης για κάποιο λόγο το Go SMS δε μου δίνει 160 χαρακτήρες. Καμιά άλλη εφαρμογή γνωρίζετε;

 

Το έχεις ρυθμίσει για Ελληνικό encoding?

Άλλη εφαρμογή ... handcent sms

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τελος καλο ολα καλα με την οθονη. Τα παιδια στο σερβις της θεσσαλονικης ειναι απλα αψογα. Αντικατασταση οθονης σε μολις 20 λεπτα!!!

Ευχαρκστω τον funk για τις πληροφοριες σχετικα με το σερβις.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω Codename Android 1.5.5 + Matr1x v18 CFS

υπαρχει περιπτωση να δουλεψει στα 1460;

οταν κανω test με antutu benchmark, παντα κολαει και κανει επανεκινηση.

δουλευει καλα χωρις κολληματα στα 1300 (το governor στο lionheart.)

η trinity μου δουλευει στα 1400

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα με την οθονη. Τα παιδια στο σερβις της θεσσαλονικης ειναι απλα αψογα. Αντικατασταση οθονης σε μολις 20 λεπτα!!!

Ευχαρκστω τον funk για τις πληροφοριες σχετικα με το σερβις.

:D Να εισαι καλα....

 

Το καλύτερο που κυκλοφορεί τώρα είναι Codename Android?

Στο δικο μου παντως η cyberGr ειναι πιο γρηγορη απο την codename android.. Επισης οι dev της codename δεν δινουν και πολυ γρηγορα αναβαθμισεις.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμη και εβαλα matrix kernel αλλα δυστυχως με οποιο συνδυασμο και να δοκιμασα δεν ηταν το ιδιο γρήγορος με τον air kernel. Οποτε προτεινω να τον δοκιμασετε όπως και την pixel rom.

 

Στον air kernel χρησιμοποιω deadline με lionheart.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμη και εβαλα matrix kernel αλλα δυστυχως με οποιο συνδυασμο και να δοκιμασα δεν ηταν το ιδιο γρήγορος με τον air kernel. Οποτε προτεινω να τον δοκιμασετε όπως και την pixel rom.

 

Στον air kernel χρησιμοποιω deadline με lionheart.

 

για τον air kernel συμφωνω.

οσο για rom τις εχω δοκιμασει ολες μπορω να πω,και προχθες εβαλα την androidME ICS και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε.για μενα ειναι απιστευτα σταθερη και γρηγορη σε συνδυασμο με air kernel

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να εγκαταστήσω την έκδοση [ROM] [FASTEST ICS 4.0.4] 03/03/12 Pixel Rom 1.60 και έχω τις εξής απορίες :

 

  • Εκτός από τα wipe cache κλπ. πρέπει να κάνω και wipe data/factory;
  • Ποιός είναι ο πιο ''συμβατός'' kernel για την συγκεκριμένη έκδοση και πού μπορώ να τον βρώ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι kernel που ειναι φτιαγμενοι για ics ειναι συμβατοι. Προσωπικα προτεινω τον air kernel.

 

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1469842

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι kernel που ειναι φτιαγμενοι για ics ειναι συμβατοι. Προσωπικα προτεινω τον air kernel.

 

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1469842

 

Μεγάλη προσοχή με τον Air kernel, τουλάχιστον με Codename. Εμένα με ανάγκασε να καταλήξω σε wipe γιατί έκανα όλες οι εφαρμογές FC. Και τις 2 φορές που το δοκίμασα.... Και άλλος κόσμος είχε προβλήματα με τον συγκεκριμένο. Κρίμα γιατί όντως είναι γρήγορος...

Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγη βοηθεια.. ηθελα να βαλω μια ρομ αλλα εκανα format sd card στο recovery και τωρα δεν bootarei το κινητο και ειναι μονο στο recovery.. το θεμα ειναι οτι συνδεω το usb και βλεπει την sd στο υπολογιστη αλλα δεν την ανοιγει.. τι κανουμε??
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγη βοηθεια.. ηθελα να βαλω μια ρομ αλλα εκανα format sd card στο recovery και τωρα δεν bootarei το κινητο και ειναι μονο στο recovery.. το θεμα ειναι οτι συνδεω το usb και βλεπει την sd στο υπολογιστη αλλα δεν την ανοιγει.. τι κανουμε??

 

mount external storage

και μετα θα αντιγράψεις την rom

 

ή θα περάσεις rom μέσω fastboot

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγη βοηθεια.. ηθελα να βαλω μια ρομ αλλα εκανα format sd card στο recovery και τωρα δεν bootarei το κινητο και ειναι μονο στο recovery.. το θεμα ειναι οτι συνδεω το usb και βλεπει την sd στο υπολογιστη αλλα δεν την ανοιγει.. τι κανουμε??

 

επειδη ειμαι και εγω παθων. αυτη ειναι η λυση:

Μάλλον κάπου θα σου ξέφυγε και μπορεί να έκανες wipe και /sdcard. Τώρα κατέαβασε κάποια ROM στον υπολογιστή ή άμα έχει ήδη ακόμγ πιο γρήγορο. Πήγαινε mounts and storage και πάτα mount USB storage. Αντέγραψε το .zip αρχείο στην κάρτα κάνε unmount και μετά install zip from SDcard.

 

Edit: Το κακό είναι ότι άμα έγινε αυτό που σου λέω θα έχεις χάσει τα αρχεία σου.

μου την εδωσε ο φιλος μας ο Giannis_mathiou, και ολα πηγαν ρολοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εβαλα codename android και νομιζω πως εχω μειωμενη αυτονομία σε σχεση με CM9 και apex που ειχα. Ολες οι ρομ με matr1x.

Εχει κάνεις να προτείνει κάτι καλύτερο? Η ταχύτητα είναι καλύτερη αλλα με apex και CM9 εβγαζε μέχρι και 3 μερες με χαλαρη χρηση. Ενω τώρα το πολυ 30 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

@c0rpse_grinder 3-4 post πιο πίσω υπάρχει απάντηση για το πρόβλημά σου.

@panaras21 Ναι, όπως κάθε ROM.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθάτε :p Έχει φάει σκάλωμα το Nexus και μου έχει σπάσει τα νεύρα..Του έκανα ένα reboot και έκτοτε έχει κολλήσει στο boot anim..Το αφήνω κανα μισάωρο και ακόμα παίζει το animation..Δοκίμασα wipe cache,wipe dalvik, wipe cache/dalvik + flash rom ξανά..Τίποτα.. (είμαι με pixel rom/ air kernel).Τι μπορεί να έπαθε έτσι στο ξεκάρφωτο?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθάτε :p Έχει φάει σκάλωμα το Nexus και μου έχει σπάσει τα νεύρα..Του έκανα ένα reboot και έκτοτε έχει κολλήσει στο boot anim..Το αφήνω κανα μισάωρο και ακόμα παίζει το animation..Δοκίμασα wipe cache,wipe dalvik, wipe cache/dalvik + flash rom ξανά..Τίποτα.. (είμαι με pixel rom/ air kernel).Τι μπορεί να έπαθε έτσι στο ξεκάρφωτο?

 

Βγαλε την μπαταρία για κανένα 10λεπτο και άνοιξε το ξανα να δεις τι γίνεται.. Αλλιώς φλασαρε μεσω odin ένα άλλο kernel για να μη χάσεις τα δεδομένα σου..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη είναι! Ιδίως αν φλασάρεις τις Modιές του Brainmaster μέσα απο το CodeName Android ROM Utility (το Supercharger είναι must)

 

ειχα και εγω θέμα... με την Cyber μέτα απο 1-2 ώρες λειτουργίας σερνόταν το κινητό κατι πρέπει να έπαιζε με την διαχείριση της ΡΑΜ.... δεν ξέρω.... Αν και μου αρεσε και δεν την έιχα κρατήσει ούτε την 8 ούτε την 9

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με την CodeName android 1.5.5

Σε 2 ώρες περίπου (standby) μου έφαγε 5%

 

έχω ρυθμισμένο στο NSTOOLS smartassV2 με sio scheduler και deep sleep.

 

Σκέφτομαι τώρα να περάσω την CM9 V4.

Μπορεί κανείς να μου πεί τί διαφορά έχει η nightly build από την RC?

 

 

EDIT: Εγκατέστησα την nightly build CM9 V4. Όταν πάω να εγκαταστήσω μια εφαρμογή από το market μέσω pc το κινητό μου πετάει μήνυμα

"Δυστυχώς, η εφαρμογή Google Play Store έχει σταματήσει"

Ξέρει κανείς τί γίνετε;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την μπαταρία για κανένα 10λεπτο και άνοιξε το ξανα να δεις τι γίνεται.. Αλλιώς φλασαρε μεσω odin ένα άλλο kernel για να μη χάσεις τα δεδομένα σου..

 

Δοκίμασα τα πάντα αλλα μάλλον κάτι είχε σκαλώσει στη rom/kernel, dunno..Γύρισα πάλι σε GB μέχρι να κυκλοφορήσει κάποια ICS της προκοπής. :worry:

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν η πιο battery friendly rom που έχω δοκιμάσει είναι η apex με matr1x

Και σχεδόν στα ίδια η CM9 V3.5 Άντε να δούμε τώρα πως θα πάει η CM9 V4

 

Η CodeName από αυτονομία ήταν πολύ κακή!

 

Κάτι άλλο που πρόσεξα σε CodeName και σε CM9 τώρα...

στο μενού με τις εφαρμογές όταν επιλέγουμε μία εφαρμογή (όπως όταν θέλουμε να την βάλουμε σε κάποια από τις αρχικές οθόνες)

εμφανίζονται 2 επιλογές στο πάνω μέρος cancel και πληροφορίες

Καταρχήν στην CM9 V4 η επιλογή για να διαγράψεις την εφαρμογή είναι στα αγγλικά!

και επίσης όταν σέρνεις την εφαρμογή στην επιλογή αυτή δεν γίνετε τίποτα.

Το ίδιο και στην CodeName με τη διαφορά που η επιλογή ήταν στα ελληνικά.

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Εχθες εβαλα απο επισημη ics την brainmaster miui 2.3.7 απο το xda αφου εκανα wipe data,cache,dalvik cache. Το κινητο ομως μετα μου εκανε επανεκκινησεις συνεχεια. Και οταν λεω συνεχεια εννοω πολλες φορες, το κινητο δεν μπορουσε να χρησιμοποιηθει με τιποτα. Γυρνουσα παλι σε ics με nandroid backup που ειχα παρει και ξαναεβαζα την miui και ξαναεστεινα το κινητο. Το εκανα 3-4 φορες αλλα ολες μα ολες το ιδιο προβλημα. Στην αρχη νομιζα πως φταιει το handcent αλλα και μετα την απεγκατασταση του τα ιδια... Ξερει κανεις τι φταιει/τι μπορω να κανω? Αλλιως εχετε να προτεινετε καμια σταθερη ρομ, ειτε ics ειτε gb? Να την βαλω μια φορα και μετα να λειτουργει απροβληματιστα, το κινητο δεν ειναι δικο μου και θελω μια φορα να το φτιαξω και να μην χρειαστει να το ξαναπειραξω! Για gb miui ειχα διαβασει νομιζω απο καποιον φιλο εδω στο φορουμ καλα λογια και ειναι κριμα που δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω για τον χρονο σας!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...