Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρουμε τι είδους update έκανε ο κ. Mynokiablog. Μπορεί να έκανε πχ. επιδιόρθωση και μάλλον δεν χρησιμοποίησε το Ovi Suite! Εδώ, δε μου έδειξε τα ΜΒ και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν κατεβασε δεδομενα 400ΜΒ!

 

Μήπως έκανες το update με OTA (Over The Air)?

Γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι άλλο το πακέτο που κατεβάζει (πολύ μικρότερο).

Ενώ όταν το κάνεις από το Ovi Suite είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eίναι καλυτερη από όλα τα μεγάλα Android αλλά πέρασε καιρός από τότε που είχα το Ν8. Μάλλον αδειάζει ένα κλίκ γρηγορώτερα λόγω του πολύ ταχύτερου επεξεργαστή.

Μην ξεχναμε κιολας οτι η πραγματικη αποδοση της μπαταριας φαινεται μετα απο τουλαχιστον 5 πληρεις κυκλους φορτισης-αποφορτισης.

Link to comment
Share on other sites

Το έπιασα κι εγώ στο χέρι.Ωραίο κινητό παιδιά.Και για τα λεφτά του αξίζει πιστεύω

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή σκέφτομαι να το πάρω τη Δευτέρα, για πείτε όσοι το έχετε αγοράσει την γνώμη σας.

 

Μετά από κάποιες μέρες χρήσης, πως σας φαίνεται, αξίζει τα λεφτά του?

 

Και το σημαντικότερο τι λέει από αυτονομία μπαταρίας ?

 

Φοβάμαι, γιατί στα nokia discussions λένε ότι δεν βγάζει παραπάνω από μέρα με ελαφρύ browsing και μετά wifi κλειστό, apps κλειστά κτλ.

 

Γενικά ό,τι σχόλια/παρατηρήσεις έχετε για την αυτονομία θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή σκέφτομαι να το πάρω τη Δευτέρα, για πείτε όσοι το έχετε αγοράσει την γνώμη σας.

 

Μετά από κάποιες μέρες χρήσης, πως σας φαίνεται, αξίζει τα λεφτά του?

 

Και το σημαντικότερο τι λέει από αυτονομία μπαταρίας ?

 

Φοβάμαι, γιατί στα nokia discussions λένε ότι δεν βγάζει παραπάνω από μέρα με ελαφρύ browsing και μετά wifi κλειστό, apps κλειστά κτλ.

 

Γενικά ό,τι σχόλια/παρατηρήσεις έχετε για την αυτονομία θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμα.

 

Ευχαριστώ!

 

Φιλε μου το Belle ειναι παρα πολυ καλο. Ολα πλεον κυλανε ρολοι. Τα widgets ειναι παρα πολυ ομορφα σχεδιασμενα και πολυ ευχρηστα.

Η οθονη του ειναι καταπληκτικη. Εμενα μου προσφερει καποιες ευκολιες που με εχουν κανει να κολλησω στα Symbian απο εκει που δεν ηθελα να τα βλεπω. Σου αναφερω απλα την λειτουργια φακου με παρατεταμενη πιεση του πληκτρου ξεκλειδωματος, την αναβολη του ξυπνητηριου με γυρισμα της συσκευης (δεν χρειαζεται με σα στην νυστα σου να ψαχνεις να πατησεις πανω στην οθονη), το widget ραδιοφωνου μονο (χαρακτηριστικο της Belle), η νεα status bar και αλλα.

 

Εμενα αυτες οι καθημερινες ευκολιες ειναι που κανουν την διαφορα. οκ μπορει να μην εχει την ποικιλια εφαρμογων αλλων λειτουργικων αλλα ποσες στην πραγματικοτητα χρησιμοποιει η πλειοψηφια καθημερινα? Να αναφερω επισης οτι ο μαμισιος browser στο 701 παιζει πλεον πολυ καλα και δεν εχει χρειαστει μεχρι στιγμης να βαλω τον Opera.

 

Απο μπαταρια δεν μπορω να πω πολλα γιατι αν δεν κανει 10 πληρεις κυκλους φορτισης δεν μπορεις να πεις με σιγουρια. Παντως με 2 κυκλυς μεχρι στιγμης μου κραταει 1,5 μερα με 2 ωρες ραδιοφωνο και λιγες κλησεις-μηνυματα-wifi. Θεωρω οτι θα βελτιωθει παρα πολυ το επομενο διαστημα.

 

Οτι θελεις εδω ειμαστε να ρωτησεις.

 

Καλοριζικο να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή σκέφτομαι να το πάρω τη Δευτέρα, για πείτε όσοι το έχετε αγοράσει την γνώμη σας.

 

Μετά από κάποιες μέρες χρήσης, πως σας φαίνεται, αξίζει τα λεφτά του?

 

Και το σημαντικότερο τι λέει από αυτονομία μπαταρίας ?

 

Φοβάμαι, γιατί στα nokia discussions λένε ότι δεν βγάζει παραπάνω από μέρα με ελαφρύ browsing και μετά wifi κλειστό, apps κλειστά κτλ.

 

Γενικά ό,τι σχόλια/παρατηρήσεις έχετε για την αυτονομία θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμα.

 

Ευχαριστώ!

 

Έχω το κινητό σχεδόν ένα μήνα και μπορώ να πω οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Έχει πολύ καλή κατασκευή, η κάμερα είναι καλή δυστυχώς χωρίς auto focus για μακρο και κείμενα, η οθόνη είναι εξαιρετική, πολύ φωτεινή ακόμη και κόντρα ήλιο βλέπεις τα πάντα πεντακάθαρα. Το symbian belle είναι πολύ γρήγορο, με πολύ καλό multitasking (άνετα αφήνεις ανοιχτές 10-15 εφαρμογές ακόμη και παιχνίδια) μπορείς να βρεις αρκετές εφαρμογές στο Nokia store δυστυχώς δε μπορείς να βρεις ακόμα όλες όσες υπάρχουν για το symbian anna, αλλά φαντάζομαι μέχρι να έρθει η belle και στις παλαιοτερες συσκευές θα έχουν αναβαθμιστεί όλες. Το gps του είναι καλό αν και όχι τόσο ευαίσθητο όσο του Ν8, επίσης έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το ενσωματωμένο fm transmitter και το χρησιμοποιώ συνέχεια στο αυτοκίνητο, είναι αρκετά πιο ισχυρός από του Ν8. Επίσης το ηχείο του δυστυχώς δεν είναι ισχυρό σαν του Ν8, θα το έλεγα μέτριο.

Τέλος όσον αφορά την αυτονομία του έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος καθώς μου βγάζει άνετα δύο μέρες μέτριας προς βαριάς χρήσης. Και για να γίνω πιο συγκεκριμμένος, καμιά ώρα την ημέρα ομιλίας, μερικά μηνύματα, ανοιχτό το bluetooth, internet καμια ώρα την ημέρα, μουσική μία με μιαμιση ώρα και χρήση του fm transmitter. Εννοείται οτι έχω στο τέρμα την φωτεινότητα πάντα (αν και αυτή περιορίζεται από το light sensor), έχω πάντα απενεργοποιημένα τα δεδομένα εκτός και αν θέλω να μπω στο ιντερνετ ή να τσεκάρω τα email μου τα οποία έχω ορίσει να ανανεώνονται συγκεκριμμένες ώρες, επίσης στην οθόνη δεν έχω wigdet, εκτός των email, που να ανανεώνονται και να ζητάνε την ενεργοποίηση δεδομένων. Όπως ειπα και στην αρχή το κινητό είναι πολύ καλό και αξίζει τα λεφτά του (μάλιστα τώρα πια το βρίσκει κανείς σε ακόμη χαμηλότερη τιμή). Αυτά τα λίγα από μένα :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Σου αναφερω απλα την λειτουργια φακου με παρατεταμενη πιεση του πληκτρου ξεκλειδωματος, την αναβολη του ξυπνητηριου με γυρισμα της συσκευης (δεν χρειαζεται με σα στην νυστα σου να ψαχνεις να πατησεις πανω στην οθονη)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... δεν τα ήξερα ότι γίνονται αυτά! Αν υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα tips, και κάποιος μπορεί, ας τα παραθέσει εδώ. Φαίνονται αρκετά βολικά!

 

Βασικά η belle πρέπει να είναι το καλύτερο symbian ever, οπότε μόνο το θέμα της μπαταρίας με προβληματίζει και τίποτα άλλο.

 

 

Τέλος όσον αφορά την αυτονομία του έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος καθώς μου βγάζει άνετα δύο μέρες μέτριας προς βαριάς χρήσης. Και για να γίνω πιο συγκεκριμμένος

 

 

Εξαιρετικά χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Thnx! Το auto focus δεν με πειράζει. Μόνο την αυτονομία φοβόμουν - η περιγραφή που έκανες με το δικό σου σενάριο χρήσης φαίνεται μια χαρά, όμως. Άρα κάποιο πρόβλημα θα είχαν τα παιδιά στα nokia discussions για να μην τους βγάζει ούτε μία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη μνήμη μου βγάζει:

 

365MB τηλεφώνου

 

5GB μαζικής αποθήκευσης.

 

Είναι εντάξει?

 

Επίσης, του έβαλα μια κάρτα sim που είχε μέσα κάποια sms αποθηκευμένα. Πως θα τα δω αυτά, γιατί δεν μου τα εμφανίζει?

Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη μνήμη μου βγάζει:

 

365MB τηλεφώνου

 

5GB μαζικής αποθήκευσης.

 

Είναι εντάξει?

 

Επίσης, του έβαλα μια κάρτα sim που είχε μέσα κάποια sms αποθηκευμένα. Πως θα τα δω αυτά, γιατί δεν μου τα εμφανίζει?

Καλημέρα

Μια χαρά είναι, αρκετός χώρος για να αποθηκεύσεις δεδομένα.

 

Πήγαινε στα μηνύματα, πάτα επιλογές και ψάξε για ένα φάκελο SIM. Λογικά εκεί μέσα θα είναι τα μηνύματα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει SIP client για το Symbian Belle; Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει την έκδοση 3.1 (από εδώ) στο 701; Έχω ήδη εγκαταστήσει το SIP client για το Symbian Anna στην C7 συσκευή μου και αναρωτιέμαι εάν θα συνεχίσει να λειτουργεί όταν εγκαταστήσω το Symbian Belle... Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει SIP client για το Symbian Belle; Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει την έκδοση 3.1 (από εδώ) στο 701; Έχω ήδη εγκαταστήσει το SIP client για το Symbian Anna στην C7 συσκευή μου και αναρωτιέμαι εάν θα συνεχίσει να λειτουργεί όταν εγκαταστήσω το Symbian Belle...

 

Το sip client που αναφέρεις εγκαθίσταται κανονικά και στο 701. Επίσης, άσχετο αλλά εγκατέστησα και το sleeping screen και λειτουργει μια χαρά, νόμιζα οτι λόγω διαφορετικής οθόνης θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά ακόμη και η αυτονομία επηρεάζεται ελάχιστα.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Σκεφτεται ο αδελφος μου να αγορασει το 701 αλλα θελει να μαθει αν μπορει να το συνδεσει σε tv μεσω hdmi.Yπαρχει κανενας μετατροπεας απο mini-usb σε hdmi?Αν ναι, η ποιοτητα εικονας-ηχου θα ειναι ιδια μα την αντιστοιχη ενος Ν8-Ε7?Να υποθεσω οτι μονο μεσω των τριων καλωδιων rca απο την 3,5mm η ποιοτητα της εικονας θα ειναι κατωτερη απο οτι με hdmi?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Σκεφτεται ο αδελφος μου να αγορασει το 701 αλλα θελει να μαθει αν μπορει να το συνδεσει σε tv μεσω hdmi.Yπαρχει κανενας μετατροπεας απο mini-usb σε hdmi?Αν ναι, η ποιοτητα εικονας-ηχου θα ειναι ιδια μα την αντιστοιχη ενος Ν8-Ε7?Να υποθεσω οτι μονο μεσω των τριων καλωδιων rca απο την 3,5mm η ποιοτητα της εικονας θα ειναι κατωτερη απο οτι με hdmi?

Σας ευχαριστω

 

Ουσιαστικά απάντησες και μόνος σου...

Εφόσον δεν έχει έξοδο hdmi, από το rca καλώδιο η εικόνα είναι κατώτερη.

Το mini usb σε hdmi που κολλάει?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχει κατι τετοιο, usb to hdmi adaptor :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... δεν το ήξερα οτι υπήρχε τέτοιος adaptor.

Αλλά παρόλα αυτά στην περίπτωσή μας είναι άχρηστος γιατί θέλει ειδικό πρόγραμμα που θα παίρνει την εικόνα και τον ήχο και θα τα στέλνει στο usb.

Edited by mpapad
Διόρθωση στίξης
Link to comment
Share on other sites

Το Χ7 το εχει αυτο το προγραμμα?Κατι τετοιο ειχα ακουσει.Μπορει καποιος να το περασει και στο 701?

Ευχαριστω

 

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάτι τέτοιο. Για να λειτουργήσει το usb to hdmi πρέπει να υποστηρίζεται από το hardware του κινητού όπως για παράδειγμα στο samsung galaxy s2. Τα SD video ακόμη και μέσω του rca καλωδίου φαίνονται μια χαρά στην τηλεόραση, ωστόσο αν θέλεις οπωσδήποτε ποιότητα HD υπάρχει και άλλος τρόπος, μπορείς να κατεβάσεις από τα betalabs μια εφαρμογή που λέγεται "Play To" με την οποία κάνεις stream το περιεχόμενο που έχεις στην συσκευή σου (βιντεο, μουσική, φωτογραφίες) σε συσκευές που υποστηρίζουν DLNA, όπως τηλεοράσεις, playstation 3 κλπ. Επειδή τυγχάνει να έχω ps3 εμένα μου λειτουργεί μια χαρά.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάτι τέτοιο. Για να λειτουργήσει το usb to hdmi πρέπει να υποστηρίζεται από το hardware του κινητού όπως για παράδειγμα στο samsung galaxy s2. Τα SD video ακόμη και μέσω του rca καλωδίου φαίνονται μια χαρά στην τηλεόραση, ωστόσο αν θέλεις οπωσδήποτε ποιότητα HD υπάρχει και άλλος τρόπος, μπορείς να κατεβάσεις από τα betalabs μια εφαρμογή που λέγεται "Play To" με την οποία κάνεις stream το περιεχόμενο που έχεις στην συσκευή σου (βιντεο, μουσική, φωτογραφίες) σε συσκευές που υποστηρίζουν DLNA, όπως τηλεοράσεις, playstation 3 κλπ. Επειδή τυγχάνει να έχω ps3 εμένα μου λειτουργεί μια χαρά.

 

τι περιεχομενο εχεις κανει stream? Εσεις δοκιμασει HD ταινια μορφης .mkv εστω μεχρι 2GB?

Αυτη η εφαρμογη υποστηριζει και υποτιτλους (εννοω αρχειο srt)?

Link to comment
Share on other sites

τι περιεχομενο εχεις κανει stream? Εσεις δοκιμασει HD ταινια μορφης .mkv εστω μεχρι 2GB?

Αυτη η εφαρμογη υποστηριζει και υποτιτλους (εννοω αρχειο srt)?

 

Στην ουσία το περιεχόμενο που μπορείς να κάνεις stream είναι φωτογραφίες, μουσική και βίντεο. Στην περίπτωσή μου χρησιμοποιώ το playstation 3 σαν "δέκτη" και η αλήθεια είναι οτι δεν είναι και οτι καλύτερο για δυο λόγους. Πρώτον το playstation δεν χρησιμοποιεί την ιδια την εφαρμογή, αλλά τη δυνατότητα που έχει η εφαρμογή να μετατρέπει τη συσκευή σου σε media server, δηλαδή χωρίς να ανοίξεις την εφαρμογή, πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού ενεργοποιείς το "play to server" και το playstation ψαχνει τη συσκευή σου για να βρει το multimedia περιεχόμενο. Δεύτερον λόγω του οτι το playstation κάνει το ίδιο το "διάβασμα" του περιεχομένου της συσκευής δυστυχώς δεν αναγνωρίζει .mkv αρχεία, αντίθετα τα .mp4 τα διαβάζει μια χαρά, επίσης για τον ίδιο λόγο δεν διαβάζει ούτε τους υπότιτλους, πρέπει να τους έχεις ενσωματωμένους στην ταινία. Πάντως περιεχόμενο 1280x720 σε μορφή .mp4 παιζει κανονικά αλλά μόνο μουσικά βιντεο κλιπ έχω δοκιμάσει, όπως και SD ταινίες που έχω δοκιμάσει μέχρι 1,4GB τις παίζει κανονικά. Επίσης όπως είπα και στην αρχή, φωτογραφίες και μουσική μου τα αναπαραγάγει μια χαρά. Τέλος να πω οτι η εφαρμογή είναι ακόμα σε beta οπότε απ'οτι διάβαζα και στα beta labs τα θεματάκια της τα έχει, ανάλογα με το router που έχει ο καθένας και τη συσκευή dlna

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μπαταρία πως πάει παιδιά?

Σκέφτομαι να το πάρω αν κρατάει σαν το Ν8.

Το είδα από κοντά και μου άρεσε αρκετά.

Μόνο το ήχειο δεν μου φάνηκε δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...