Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραιο κινητο , εμφανησιμο ! Να δουμε τι πωλησεις θα κανει με το νεο λειτουργικο του.

Νιωθω σαν να παλιωσε το Ε7 μου ! :p

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω έχεις δίκιο σε αυτό αλλά φάνηκε όντως κάπως έτσι....καλές αγορές για όσους το πάρουν από αύριο,προσωπικά βαριέμαι άλλη μια επανάληψη ενός C7 και πάλι χωρίς autofocus.....πάμε γι΄άλλα....;)

Το autofocus ειναι σημαντικη ελλειψη παρολ'αυτα ομως οι φωτογραφιες του C7 ειναι παρα πολυ καλες. Και απο τα review του 701 λεγεται οτι εχει ακομα καλυτερες επιδοσεις (το γραφει και το gsmarena). Παντως εγω απο το C7 ημουν πολυ ευχαριστημενος και ο μονος λογος που το πουλαω ειναι γιατι μαλλον παω για το 701.

 

off-topic αλλα να το πω: Κοιταω και προς Android μερια (κυριως xperia) και εχω ξενερωσει. Οσα εχουν μπροστινη καμερα δεν κανουν βιντεοκληση παρα μονο με Skype. Αν θες να κανεις backup της συσκευης κλαφτα Χαραλαμπε (πρεπει να πας σε 3rd party application). Το ιδο και με το sync με Outlook για επαφες (οχι τοσο προβλημα) και ημερολογιο....Τελικα το Symbian με λιγο παραπανω υποστηριξη απο τους developers θα πηγαινε πολυ καλυτερα, ειδικα με το Belle

 

rostropol εσυ για τι λιμανι πας; :D

Link to comment
Share on other sites

Το autofocus ειναι σημαντικη ελλειψη παρολ'αυτα ομως οι φωτογραφιες του C7 ειναι παρα πολυ καλες. Και απο τα review του 701 λεγεται οτι εχει ακομα καλυτερες επιδοσεις (το γραφει και το gsmarena). Παντως εγω απο το C7 ημουν πολυ ευχαριστημενος και ο μονος λογος που το πουλαω ειναι γιατι μαλλον παω για το 701.

 

off-topic αλλα να το πω: Κοιταω και προς Android μερια (κυριως xperia) και εχω ξενερωσει. Οσα εχουν μπροστινη καμερα δεν κανουν βιντεοκληση παρα μονο με Skype. Αν θες να κανεις backup της συσκευης κλαφτα Χαραλαμπε (πρεπει να πας σε 3rd party application). Το ιδο και με το sync με Outlook για επαφες (οχι τοσο προβλημα) και ημερολογιο....Τελικα το Symbian με λιγο παραπανω υποστηριξη απο τους developers θα πηγαινε πολυ καλυτερα, ειδικα με το Belle

 

rostropol εσυ για τι λιμανι πας; :D

Λιμάνι ναι αλλά ποιο δε ξέρω......:confused:,αυτό για το backup όντως στο Symbian ήταν ευκολία(και είναι) αλλά σε όσα Android είχα δεν με απασχολούσε το θέμα backup(γενικά δεν έχω πολλά αρχεία,διευθύνσεις κλπ. σε κανένα κινητό γιατί μου αρέσει το simplyfying σε όλους τους τομείς της καθημερινότητας μου).

Το 701 μπορεί να είναι καλό αλλά πάλι σαν επανάληψη του C7 μου φαίνεται,πανομοιότυπο σασί και τέλος πάντων αν πας σε Android δύσκολα γυρνάς στο Symbian....προσωπικά περιμένω το Galaxy W γιατί θέλω να έχει και καλή φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

και τέλος πάντων αν πας σε Android δύσκολα γυρνάς στο Symbian....

 

Μπορώ να ισχυριστώ το αντίθετο, αλλά επειδή δεν είναι της παρούσης, ας μην πετάγεται ο καθένας και λέει τα δικά του ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

off-topic αλλα να το πω: Κοιταω και προς Android μερια (κυριως xperia) και εχω ξενερωσει. Οσα εχουν μπροστινη καμερα δεν κανουν βιντεοκληση παρα μονο με Skype. Αν θες να κανεις backup της συσκευης κλαφτα Χαραλαμπε (πρεπει να πας σε 3rd party application). Το ιδο και με το sync με Outlook για επαφες (οχι τοσο προβλημα) και ημερολογιο....Τελικα το Symbian με λιγο παραπανω υποστηριξη απο τους developers θα πηγαινε πολυ καλυτερα, ειδικα με το Belle

 

rostropol εσυ για τι λιμανι πας; :D

 

Βιντεοκλήσεις κάνω κανονικά και με το android (LG 2X) και με το C7. Μέσω κινητής. Αλλα η ποιότητα είναι μαύρα χάλια. Οπότε πρακτικά άχρηστη.

Backup για επαφές, ημερολόγιο κλπ. είναι θέμα οπτικής. Έχοντας δουλέψει και με τα δύο, προτιμώ την λογική του android (συγχρονισμός real time με το gmail λογαριασμό) παρά με το PC όποτε θυμηθείς να το συνδέσεις (βέβαια περί ορέξεως....).

Ενα καλό με τα android είναι ότι (σε όσες συσκευές το επιτρέπει ο κατασκευαστής) μπορείς να πάρεις και πλήρες back-up του λειτουργικού αλλά και να εναλλάσσεσαι μεταξύ διαφορετικών εκδόσεων. (Ακούγεται πιο δύσκολο από ότι είναι!)

Από την άλλη τα Nokia πάντα είναι από τα πιο αξιόπιστα τηλέφωνα, όταν συζητάμε για τα βασικά: καλό ήχο, λήψη, σταθερότητα, αν και υπήρχαν εξαιρέσεις (πχ Ν97)

 

Φτάνοντας στο 701, η πορεία του εξαρτάται καθαρά από την τιμή του. Αν είναι επιθετική, (σχετικά φτηνό) θα πάει καλά. Αν προσπαθήσουν να το πουλήσουν 350-360 Ευρώ, λυπάμαι αλλά δεν.... Πέρασε η εποχή που έδινες 20-30% παραπάνω χρήματα μόνο και μόνο για να είναι "ΝΟΚΙΑ" το τηλέφωνό σου.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

το κινητό ήδη κυκλοφορεί στα 350 (παραεισαγωγής απ οτι φαίνεται)

βέβαια σήμερα που πέρασα από ένα Nokia shop και ρώτησα (μικρό μαγαζί) μου είπαν την άλλη Πέμπτη και από τιμές δε γνώριζε. και μάλιστα μου λέει "θα φέρουμε λίγα κομμάτια"

όμορφο κινητό και αρκετά "ώριμο" πλέον το symbian, θα το ήθελα λόγω nokia ονόματος και εμπιστοσύνης στο brand, αλλά θα το ήθελα και πιο φτηνό, μπορεί να τ' αξίζει τα λεφτά του, αλλά δεν είναι εποχές για να δίνεις 350€ έτσι στο χαλαρό!

Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν θέμα συζητάμε για το Nokia 701 και όχι για το Android ή κάποιο άλλο λειτουργικό. Υπάρχουν άλλες ενότητες στις οποίες μπορούμε να κάνουμε αυτές τις συζητήσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Nokia 701 (1 GHz) vs. C7 (680 MHz)

http://www.youtube.com/watch?v=kd24vk9Elmk&feature=player_embedded

 

Nokia 701 (IPS) Belle vs Nokia C7 (AMOLED) Anna

 

Ιδια μου φαινονται εμενα !

Ολοιδια μαλλον !

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι,στα video δε σας φαίνεται πιο vivid η οθόνη του 700 σε σχέση με αυτήν του 701;

 

Είναι δυνατόν η Amoled να είναι καλύτερη από IPS LCD; Αδύνατο μου φαίνεται...

Επιπλέον,ποιος είναι ο κατασκευαστής της IPS;

edit : μόλις πρόσεξα ότι η πιστότητα της IPS είναι καλύτερη. Κοιτάξτε πως φαίνεται το γκρίζο και το άσπρο στην Amoled και πως στην IPS.

Σαν ένταση χρώματος η AMOLED πρέπει να έιναι πιο καλή πάντως! Ψηφίζω IPS μέχρι στιγμής!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε φιλε...το σκοτωνουν στα ματια μου το κινητο χωρις εστω AF.

ας ειναι με led flash...το αντεχω. αλλα fixed focus?

 

ειναι και τα κατωτερα υλικα σε ποιοτητα απο το Ν8...

 

βεβαια με την παραπανω RAM θα πηγαινει σφαιρα (το GHZ της CPU το θεωρω klein...και με 680 μια χαρα ειναι)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε φιλε...το σκοτωνουν στα ματια μου το κινητο χωρις εστω AF.

ας ειναι με led flash...το αντεχω. αλλα fixed focus?

 

ειναι και τα κατωτερα υλικα σε ποιοτητα απο το Ν8...

 

βεβαια με την παραπανω RAM θα πηγαινει σφαιρα (το GHZ της CPU το θεωρω klein...και με 680 μια χαρα ειναι)

Έχεις πιάσει το C7 δλδ και δεν σε καλύπτει; Δε νομίζω...

 

Παίδες, μην κοιτάτε σκέτο το λειτουργικό χωρίς καμιά εφαρμογή μέσα! Όταν θα το "μπουκώσετε" και στο νετ θα καταλάβετε την διαφορά!

Δεν είναι μόνο η CPU! Είναι και η 4 φορές δυνατότερη κάρτα γραφικών καθώς και η μνήμη RAM στα 512ΜΒ!

Μόλις καταφέρουν να τα εκμεταλλευτούν, θα δούμε αρκετές διαφορές σε εφαρμογές και παιχνίδια!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία του φαίνεται να διαρκεί περισσότερο από άλλα κλασικά smartphones (βλ htc, samsung μεριά) αλλά πόσο πιστεύετε να κρατήσει (από εμπειρία με άλλα smartphones)

μου αρέσει το κινητό και το σκέφτομαι σαν πρώτο "σοβαρό" smartphone και προς αντικατάσταση του 6303 λόγω υψηλού sar, αλλά αυτό το κινητό κρατάει άνετα και 8 μέρες συνεχώς ανοικτό και με κανονική χρήση, το 701 υπάρχει περίπτωση να πλησιάσει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πιάσει το C7 δλδ και δεν σε καλύπτει; Δε νομίζω...

 

Παίδες, μην κοιτάτε σκέτο το λειτουργικό χωρίς καμιά εφαρμογή μέσα! Όταν θα το "μπουκώσετε" και στο νετ θα καταλάβετε την διαφορά!

Δεν είναι μόνο η CPU! Είναι και η 4 φορές δυνατότερη κάρτα γραφικών καθώς και η μνήμη RAM στα 512ΜΒ!

Μόλις καταφέρουν να τα εκμεταλλευτούν, θα δούμε αρκετές διαφορές σε εφαρμογές και παιχνίδια!

 

Μπορεις να μας πεις πια καρτα γραφικων εχει;

 

Τα C7, N8 κτλ εχουν την Broadcom BCM2727 GPU.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία του φαίνεται να διαρκεί περισσότερο από άλλα κλασικά smartphones (βλ htc, samsung μεριά) αλλά πόσο πιστεύετε να κρατήσει (από εμπειρία με άλλα smartphones)

μου αρέσει το κινητό και το σκέφτομαι σαν πρώτο "σοβαρό" smartphone και προς αντικατάσταση του 6303 λόγω υψηλού sar, αλλά αυτό το κινητό κρατάει άνετα και 8 μέρες συνεχώς ανοικτό και με κανονική χρήση, το 701 υπάρχει περίπτωση να πλησιάσει κάτι τέτοιο?

 

όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θα κάνεις! Η κατανάλωση του λειτουργικού είναι πολύ μικρή,εγγυημένα. Επιπλέον τα chipset που χρησιμοποιεί η ΝΟΚΙΑ για το δίκτυο είναι best. Πραγματικά δε παίζει να βρεις καλύτερα στην αγορά.

Από εκεί και πέρα 3-4 μέρες του δίνω με ελαφριά χρήση.

 

Για κάρτα γραφικών διάβασα ότι η νέα σειρά,καθώς και το Ν9,φορά αυτήν http://www.broadcom.com/products/Cellular/Mobile-Multimedia-Processors/BCM2763

Αλλά η ΝΟΚΙΑ δυστυχώς δεν εξόπλισε τα νέα μοντέλα πλην του Ν9 με HDMI output.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θα κάνεις! Η κατανάλωση του λειτουργικού είναι πολύ μικρή,εγγυημένα. Επιπλέον τα chipset που χρησιμοποιεί η ΝΟΚΙΑ για το δίκτυο είναι best. Πραγματικά δε παίζει να βρεις καλύτερα στην αγορά.

Από εκεί και πέρα 3-4 μέρες του δίνω με ελαφριά χρήση.

 

Για κάρτα γραφικών διάβασα ότι η νέα σειρά,καθώς και το Ν9,φορά αυτήν http://www.broadcom.com/products/Cellular/Mobile-Multimedia-Processors/BCM2763

Αλλά η ΝΟΚΙΑ δυστυχώς δεν εξόπλισε τα νέα μοντέλα πλην του Ν9 με HDMI output.

 

κάθε δεύτερη μέρα το αργότερο θα θέλει φόρτιση. Εκτός αν το έχει κανείς μονο για αντίβαρο στη τσέπη! (κρίνω από το C7)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

κάθε δεύτερη μέρα το αργότερο θα θέλει φόρτιση. Εκτός αν το έχει κανείς μονο για αντίβαρο στη τσέπη! (κρίνω από το C7)

 

Εξαρτάται και το δίκτυο που έχεις. Με Symbian Belle το Ν8 μου κρατάει 4 μέρες με κλήσεις μόνο. Δοκιμασμένο σε μια περίοδο που είχα φόρτο εργασίας και δεν έπαιζα καθόλου με το κινητό μου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο κατατσημα ΝΟΚΙΑ που ειχα αφησει τα στοιχεια μου οτι υπαρχει απο σημερα κανονικα διαθεσιμο.
Link to comment
Share on other sites

βλεπω και στο σκρουτζ το εχει φερει ενα καταστημα.

350 ευρω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, τελικά δεν αντεξα το τσιμπησα το κινητο απο Nokia Care. Κάποιες πρώτες πληροφορίες, το πήρα στα 359, Ελληνικό, απ´οτι λέει το κουτί φτιάχνεται στην Ουγγαρία, ποιότητα κατασκευής εξαιρετική σε επίπεδα Ν8, η οθόνη εξαιρετική, ο browser πιο γρήγορος απο την Άννα, αλλά αυτό το zoom in zoom out μου κάθεται στο στομάχι, πότε θα το φτιάξουν? Τέλος το λίγο που έπαιξα με τη belle μου φαίνεται λες και είναι άλλο λειτουργικό, πολύ γρήγορο και όμορφο. Θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω διαφορές με το Ν8. Οτι θέλετε παιδιά να κοιτάξω πάντως πείτε μου. :)
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, τελικά δεν αντεξα το τσιμπησα το κινητο απο Nokia Care. Κάποιες πρώτες πληροφορίες, το πήρα στα 359, Ελληνικό, απ´οτι λέει το κουτί φτιάχνεται στην Ουγγαρία, ποιότητα κατασκευής εξαιρετική σε επίπεδα Ν8, η οθόνη εξαιρετική, ο browser πιο γρήγορος απο την Άννα, αλλά αυτό το zoom in zoom out μου κάθεται στο στομάχι, πότε θα το φτιάξουν? Τέλος το λίγο που έπαιξα με τη belle μου φαίνεται λες και είναι άλλο λειτουργικό, πολύ γρήγορο και όμορφο. Θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω διαφορές με το Ν8. Οτι θέλετε παιδιά να κοιτάξω πάντως πείτε μου. :)

 

Με προλαβες τελικα. Ελεγα να παω σημερα αλλα δεν βγηκε το προγραμμα.

 

Θελω να μου πεις αν συνεχιζουν και αναβουν τα led με παρατεταμενο πατημα του κουμπιου ξεκλειδωματος (λειτουργια φακου) και αν οταν ειναι κλειδωμενο φαινεται το ρολογακι και αν ειναι ευαναγνωστο (δεδομενου οτι η οθονη πλεον δεν ειναι amoled).

 

Επισης απο ταχυτητα στα διαφορα μενου κτλ πως τα παει??

 

Τωρα πολλα ακομα θα ηθελα να σε ρωτησω αλλα μην σε πρηζω τις πρωτες ωρες που το πηρες με ερωτησεις!!:D

 

Υ.Σ. Ισχυει οτι εχει μαμισιο widget καιρου? Το δοκιμασες? Βρισκει κανονικα τις Ελληνικες πολεις??

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο κατατσημα ΝΟΚΙΑ που ειχα αφησει τα στοιχεια μου οτι υπαρχει απο σημερα κανονικα διαθεσιμο.

 

Καλησπέρα σε όλους, τελικά δεν αντεξα το τσιμπησα το κινητο απο Nokia Care. Κάποιες πρώτες πληροφορίες, το πήρα στα 359, Ελληνικό, απ´οτι λέει το κουτί φτιάχνεται στην Ουγγαρία, ποιότητα κατασκευής εξαιρετική σε επίπεδα Ν8, η οθόνη εξαιρετική, ο browser πιο γρήγορος απο την Άννα, αλλά αυτό το zoom in zoom out μου κάθεται στο στομάχι, πότε θα το φτιάξουν? Τέλος το λίγο που έπαιξα με τη belle μου φαίνεται λες και είναι άλλο λειτουργικό, πολύ γρήγορο και όμορφο. Θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω διαφορές με το Ν8. Οτι θέλετε παιδιά να κοιτάξω πάντως πείτε μου. :)

 

Είναι όλα τα χρώματα διαθέσιμα στα Nokia Care?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, τελικά δεν αντεξα το τσιμπησα το κινητο απο Nokia Care. Κάποιες πρώτες πληροφορίες, το πήρα στα 359, Ελληνικό, απ´οτι λέει το κουτί φτιάχνεται στην Ουγγαρία, ποιότητα κατασκευής εξαιρετική σε επίπεδα Ν8, η οθόνη εξαιρετική, ο browser πιο γρήγορος απο την Άννα, αλλά αυτό το zoom in zoom out μου κάθεται στο στομάχι, πότε θα το φτιάξουν? Τέλος το λίγο που έπαιξα με τη belle μου φαίνεται λες και είναι άλλο λειτουργικό, πολύ γρήγορο και όμορφο. Θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω διαφορές με το Ν8. Οτι θέλετε παιδιά να κοιτάξω πάντως πείτε μου. :)

 

Φτιάξε έναν φάκελο Games και βάλε "βαριά" παιχνίδια μέσα! Βασικά βάλε μπόλικα να υπάρχουν!

 

1. Αργεί να φορτώσει ο φάκελος όταν πατάς να μπεις;

2. Στα παιχνίδια βλέπεις καμία διαφορά;

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάμε

@asikis

Με παρατεταμένη πίεση του κουμπιού ξεκλειδωματος τα led ανοίγουν κανονικά και ευχαριστώ για την πληροφορία γιατί δεν είχα ιδέα οτι γίνεται αυτό λόγω του Ν8 που δεν έχει led, πολυ χρήσιμο. Το ρολογακι φαίνεται μια χαρά το βράδυ όπως και σε κανονικό φωτισμό αν και θα το προτιμούσα ψηφιακο και όχι αναλογικό, στο Ν8 το έχω ψηφιακο για να μπορω να το βλέπω καλύτερα το βράδυ ακόμη και απο μακρυά.

 

Από ταχύτητα μέχρι τώρα πολυ ευχαριστημένος και στα menu και σε καταλόγους, έχει και όμορφα εφέ ώστε να μην καταλαβαίνεις και τυχόν αργοπορια, οπότε μια χαρά. Ακόμη και το ovi store μου φαίνεται πιο γρήγορο και πως να το πω με πιο ομαλή κίνηση.

Widget καιρού δυστυχώς δεν βρήκα, κρίμα κιόλας θα ήταν χρήσιμο.

Ρώτα οτι θες μην κολάς :)

 

@zafevolution

Απο χρώματα το κατάστημα της Νέας Σμύρνης που πήγα είχε μόνο στο σκούρο γκρι, αλλά απ´οτι καταλάβα μόνο αυτό το χρώμα θα έχουν όλα τα Nokia care.

 

@d2000217

Έφτιαξα φάκελο και έβαλα 11 παιχνίδια αναμεσά τους δύο θυμωμένα πουλάκια, moto x mayhem, backbreaker football, crusade of destiny, asphalt 5, fuzzies, fruit ninja κλπ, δυστυχώς αρκετά παιχνίδια δεν τα έχουν προσθέσει στο store όπως για παράδειγμα spiderman, galaxy on fire, I must run, μάλλον θα έχουν πρόβλημα συμβατότητας με τη belle. Όπως και να χει με αυτα που σου γράφω παραπάνω στο Ν8 αργούσε λιγάκι να μπει στο φάκελο, τώρα μπαίνει αμέσως χωρίς καθυστέρηση. Τώρα για παραπάνω παιχνίδια δε μπορώ να σου πω, πάντως δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Όσον αφορά διαφορές στα παιχνίδια βλέπω καλύτερους χρόνους φόρτωσης στο 701 και πιο ομαλή κίνηση στo racing game και στο crusade of destiny. Ωστόσο τα χρώματα δεν είναι ζωντανά και έντονα όπως στην amoled του Ν8.

 

Θέλω τέλος να πω το πρώτο αρνητικό που είδα, δε μου αρέσει να γίνομαι ψειρας, αλλά φανταζομαι όλοι έχετε ακουστά την κοκκινιλα στην οθόνη του Ν8 ή την κιτρινίλα του galaxy s2, ε η συγκεκριμμενη οθόνη έχει ένα ελαφρό light bleeding στη δεξιά μεριά χαχαχα τι γκαντεμης που είμαι. Τεσπα είναι πολυ ελαφρό πάντως και μόνο σε εντελώς μαύρο φόντο φαίνεται στην άκρη οπότε δε με πειράζει :p

Οτι άλλο θέλετε εδω είμαι

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάμε

@asikis

Με παρατεταμένη πίεση του κουμπιού ξεκλειδωματος τα led ανοίγουν κανονικά και ευχαριστώ για την πληροφορία γιατί δεν είχα ιδέα οτι γίνεται αυτό λόγω του Ν8 που δεν έχει led, πολυ χρήσιμο. Το ρολογακι φαίνεται μια χαρά το βράδυ όπως και σε κανονικό φωτισμό αν και θα το προτιμούσα ψηφιακο και όχι αναλογικό, στο Ν8 το έχω ψηφιακο για να μπορω να το βλέπω καλύτερα το βράδυ ακόμη και απο μακρυά.

 

Από ταχύτητα μέχρι τώρα πολυ ευχαριστημένος και στα menu και σε καταλόγους, έχει και όμορφα εφέ ώστε να μην καταλαβαίνεις και τυχόν αργοπορια, οπότε μια χαρά. Ακόμη και το ovi store μου φαίνεται πιο γρήγορο και πως να το πω με πιο ομαλή κίνηση.

Widget καιρού δυστυχώς δεν βρήκα, κρίμα κιόλας θα ήταν χρήσιμο.

Ρώτα οτι θες μην κολάς :)

 

@zafevolution

Απο χρώματα το κατάστημα της Νέας Σμύρνης που πήγα είχε μόνο στο σκούρο γκρι, αλλά απ´οτι καταλάβα μόνο αυτό το χρώμα θα έχουν όλα τα Nokia care.

 

@d2000217

Έφτιαξα φάκελο και έβαλα 11 παιχνίδια αναμεσά τους δύο θυμωμένα πουλάκια, moto x mayhem, backbreaker football, crusade of destiny, asphalt 5, fuzzies, fruit ninja κλπ, δυστυχώς αρκετά παιχνίδια δεν τα έχουν προσθέσει στο store όπως για παράδειγμα spiderman, galaxy on fire, I must run, μάλλον θα έχουν πρόβλημα συμβατότητας με τη belle. Όπως και να χει με αυτα που σου γράφω παραπάνω στο Ν8 αργούσε λιγάκι να μπει στο φάκελο, τώρα μπαίνει αμέσως χωρίς καθυστέρηση. Τώρα για παραπάνω παιχνίδια δε μπορώ να σου πω, πάντως δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Όσον αφορά διαφορές στα παιχνίδια βλέπω καλύτερους χρόνους φόρτωσης στο 701 και πιο ομαλή κίνηση στo racing game και στο crusade of destiny. Ωστόσο τα χρώματα δεν είναι ζωντανά και έντονα όπως στην amoled του Ν8.

 

Θέλω τέλος να πω το πρώτο αρνητικό που είδα, δε μου αρέσει να γίνομαι ψειρας, αλλά φανταζομαι όλοι έχετε ακουστά την κοκκινιλα στην οθόνη του Ν8 ή την κιτρινίλα του galaxy s2, ε η συγκεκριμμενη οθόνη έχει ένα ελαφρό light bleeding στη δεξιά μεριά χαχαχα τι γκαντεμης που είμαι. Τεσπα είναι πολυ ελαφρό πάντως και μόνο σε εντελώς μαύρο φόντο φαίνεται στην άκρη οπότε δε με πειράζει :p

Οτι άλλο θέλετε εδω είμαι

 

To ρολοι για να το κανεις ψηφιακο, μπες μεσα στο ρολοι (απο το widget) και παρα πανω στο αναλογικο ρολοι και λογικα θα πρεπει να γινει ψηφιακο. Οποτε θα ειναι και ψηφιακο μετα στο κλειδωμα.

Για το widget καιρου μου κανει εντυπωση που δεν το βρισκεις γιατι σε αρκετα review το εχω δει. Για κοιτα ξανα μηπως σου ξεφυγε.

 

Αυτο με τις οθονες πια εχει καταντησει κουραστικο με την ΝΟΚΙΑ. Τοσο χαλια ειναι το quality control?? Τεσπα αφου δεν σε ενοχλει οκ.

Πες μας λιγο για τον browser. Πως ειναι απο ταχυτητα? πχ. με WiFi το gazzetta.gr (τυχαια το αναφερω επειδη ειναι απο τα πιο βαρια site) ποση ωρα κανει να το φορτωσει πληρως? Αφου το φορτωσει η κινηση και τα zoom-in zoom-out ειναι ομαλα ή τρωνε κολληματα? Εχεις μηπως δοκιμασει να βαλεις και τον Opera να μας πει πως παει στο 701 με Belle (και 1Ghz cpu/512 RAM)?

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο τα χρώματα δεν είναι ζωντανά και έντονα όπως στην amoled του Ν8.

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ρυθμίσει σωστά τη φωτεινότητα στο 701; Εντύπωση μου κάνει... Είναι πολύ ενδιαφέρον τελικά να δούμε ποια οθόνη θα προτιμήσει η ΝΟΚΙΑ σε επόμενες παρτίδες... Εκτός αν βγάζει παρτίδες και με IPS και με Amoled.

atlantian,δοκίμασε να κάνεις κανένα χρωματικό τεστ και στα δύο τηλέφωνα-Ν8 Vs 701- και να μας πεις. Πραγματικά θα είναι πολύ ενδιαφέρον!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...