Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως βγάζει δεν βγάζει το 10ωρο χωρίς φόρτιση. Και δεν μπορώ να πω οτι το λιώνω στη χρήση.

Ενδεικτικά πάντως η οθόνη μου τρώει το 20%.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως βγάζει δεν βγάζει το 10ωρο χωρίς φόρτιση. Και δεν μπορώ να πω οτι το λιώνω στη χρήση.

Ενδεικτικά πάντως η οθόνη μου τρώει το 20%.

είσαι με official rom? ποια έκδοση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη λογικό είναι να έχει πολύ κατανάλωση δεν είναι περίεργο. Μετράει πόση ώρα την έχεις ανοιχτή.

Το πρόβλημα θα ήταν αν το σύστημα android έλεγε εξωφρενικά ποσοστά που σημαίνει ότι κολλάει κάποια εφαρμογή του συστήματος ανοιχτή (όπως παθαίνει στο galaxy S με την 2.3.3)

αα και για να μην ξεχνιόμαστε, μην χρησιμοποιείτε auto task killer και γενικότερα task killer τα οποία κλείνουν διεργασίες του συστήματος γιατί τότε θα τρώει περισσότερη μπαταρία για να ξανα ανοίξει το σύστημα αυτά που χρειάζεται. (το αναφέρω επειδή αρκετοί βλέπουν ότι είναι ανοιχτά πολλά πράγματα και τα κλείνουν, κλείνοντας κατα λάθος και διεργασίες του συστήματος)

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις εχει στα μηνύματα του ωστέ να στέλνει 160 χαρακτήρες ακόμα κι άμα γράφεις με πεζά;
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις εισαγωγής λειτουργίας βάζουμε "αυτόματο" ή "αλφάβητο GSM";

Αμα επιλέξω το πρώτο μου δίνει τη δυνατότητα να γράφω με πεζά μέχρι 70 χαρακτήρες.

Αμα επιλέξω το δεύτερο γραφει αποκλειστικά με κεφαλαία αλλά συνεχίζει να βάζει τόνους. Θα χρειαστεί να απενεργοποιήσω και το ΧΤ9;

Edited by Leon_mania
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις εισαγωγής λειτουργίας βάζουμε "αυτόματο" ή "αλφάβητο GSM";

Αμα επιλέξω το πρώτο μου δίνει τη δυνατότητα να γράφω με πεζά μέχρι 70 χαρακτήρες.

Αμα επιλέξω το δεύτερο γραφει αποκλειστικά με κεφαλαία αλλά συνεχίζει να βάζει τόνους. Θα χρειαστεί να απενεργοποιήσω και το ΧΤ9;

 

Αν δεν κάνω λάθος με την ρύθμιση GSM θα πρέπει να το στέλνει με κεφαλαία στον άλλον όπως κι αν το γράψεις εσυ, άρα οι τόνοι στα κεφαλαία δεν εμφανίζονται όταν το στείλεις, αλλά ακόμα και αν το γράψεις με πεζά, στον παραλήπτη θα φανούν κεφαλαία. Δοκίμασε το και πες μου αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έστειλα ένα email στο Πλαίσιο να δω διαθεσιμότητα για το SGS+ μαύρο και μου απάντησαν "το προϊόν δεν θα το ξαναφέρουμε έχει καταργηθεί'. Μπορώ να σας ανεβάσω screenshot με το email αλλά δεν ξέρω νομικά αν μπορώ να το κάνω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχεις νομικό πρόβλημα να ανεβάσεις το screenshot, αλλά δεν χρειάζεται κιόλας μιας και ο λόγος σου αρκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Tην περασμένη Δευτέρα πάντως το είχαν στο υποκατάστημα του Mall στην εξωφρενική τιμή των 399 ευρώ (λευκό). Τελικά το πήρα απο Multirama στα 279.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούτε τις μπούρδες του πλαισίου. Αύριο μπορεί να το ξαναφέρουν, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, μια γρήγορη ερώτηση: λογικά οι θήκες για το Galaxy S κάνουν και στο S+ σωστά ή αλλάζει κάποια λεπτομέρεια που μας διαφεύγει και δεν τις κάνει συμβατές;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια σας, μια γρήγορη ερώτηση: λογικά οι θήκες για το Galaxy S κάνουν και στο S+ σωστά ή αλλάζει κάποια λεπτομέρεια που μας διαφεύγει και δεν τις κάνει συμβατές;

 

Αν κρίνω από αυτό, οι θήκες είναι κοινές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω θηκη σιλικονης αλλα και μια δερματινη και οι δυο ειναι για s αλλα μου κανουν μια χαραααα

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, μια γρήγορη ερώτηση: λογικά οι θήκες για το Galaxy S κάνουν και στο S+ σωστά ή αλλάζει κάποια λεπτομέρεια που μας διαφεύγει και δεν τις κάνει συμβατές;

Καθ' όλα συμβατές. Εξακριβωμένο...:cool:

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνετε Πλαίσιο 399Ε/279Ε Multirama 279Ε γιατί αυτή η διαφορά;

 

Σύντομα θα εξισωθούν οι τιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...

 

μπορεί κάποιος να μου δώσει link με κάποια ελληνική ROM για να την περάσω πάλι στο τηλέφωνο;

 

ευχαριστω!

 

 

ξέρει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνετε Πλαίσιο 399Ε/279Ε Multirama 279Ε γιατί αυτή η διαφορά;

 

Τα 279 θα είναι καινούριες παρτίδες λογικά. Ενώ οι άλλοι που το έχουν 399 προφανώς έχουν παλαιότερα κομμάτια που κυκλοφόρησαν σε αυτή την τιμή. Αυτό μπορώ να σκεφτώ σαν απλός καταναλωτής :p

 

@myst77

Το βιάζεσαι? Θες να το πας στο σέρβις για παράδειγμα? Γιατί πριν δυο τρεις μέρες το λέγαμε εδώ μέσα με κάποιον άλλον ότι δεν βρίσκουμε Ελληνική επίσημη... :worry: Θα ψάξω λίγο τώρα να δω τι παίζει και θα σου πω.

Πριν του περάσεις άλλη, δεν κράτησες backup?

Link to comment
Share on other sites

οχι φίλε δεν κράτησα :-(

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

Αν δεν σε πειράζει μια δοκιμούλα μπορείς να κάνεις το εξής:

 

Πηγαίνεις στο site: http://fus.nanzen.se/ και κατεβάζεις τον downloader που έχει.

Με αυτόν μπορείς να ψάξεις firmwares με βάση τον τύπο του κινητού (android), το μοντέλο (galaxy s plus i9001) και την περιοχή (Greece).

Για την περίπτωσή μας βρίσκει την έκδοση XXKG1 η οποία είναι και η επίσημη.

Την κατεβάζεις στον υπολογιστή με τον downloader και την περνάς στο κινητό με το ODIN.

 

Ο συγκεκριμένος downloader κατεβάζει τα firwmare απευθείας από τους servers της Samsung.

Δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη έκδοση αλλά με αυτόν τον τρόπο κατέβασα την XXKPH (Hungary) η οποία περιλαμβάνει το multi-CSC με τα ελληνικά (ΟΧΧ) και την πέρασα στο δικό μου και όλα είναι μέχρι στιγμής τέλεια.

Με αυτόν τον τρόπο "φλάσαρα" και το παλιό κινητό μου (Galaxy Mini S5570).

 

Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε!

Edited by quendil
format
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία σχετική με το root.. όταν είσαι root υπάρχει κάποιο σημείο που το γράφει ? Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το θέμα και όπως καταλαβαίνεται δεν γνωρίζω..επίσης όταν κοιτάς τις πληροφορίες στο "Έκδοση kernel" τι πρέπει να γράφει ? ή τι γράφει σε έσας ?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία σχετική με το root.. όταν είσαι root υπάρχει κάποιο σημείο που το γράφει ? Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το θέμα και όπως καταλαβαίνεται δεν γνωρίζω..επίσης όταν κοιτάς τις πληροφορίες στο "Έκδοση kernel" τι πρέπει να γράφει ? ή τι γράφει σε έσας ?

 

Όταν είσαι root εμφανίζεται ένα application ονόματι Superuser.

 

Το δικό μου kernel είναι το: 2.6.35.7-perf root@DELL146 #1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...