Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέο update για την ics του Arco (CM9 rc2).

Όποιος τη δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις. Τεστάρω το bigmem kernel του diaplop αυτές τις μέρες και δεν θέλω να φλασάρω άλλη ρομ ακόμα.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νέο update για την ics του Arco (CM9 rc2).

Όποιος τη δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις. Τεστάρω το bigmem kernel του diaplop αυτές τις μέρες και δεν θέλω να φλασάρω άλλη ρομ ακόμα.

 

Τώρα αυτήν κατεβάζω....την δοκιμάζω και σας λέω εντυπώσεις!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, υπάρχει μία περίοδος προσαρμογής γιατί αν το άλμα από ics σε jelly bean δεν είναι πολύ μεγάλο, αυτό από gb σε jelly bean είναι. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα πράγματα θα πάνε σίγουρα καλύτερα, μπορεί να πάνε και χειρότερα, βλέπεις και αποφασίζεις. :)

A ναι ε? Ελπίζω να πάει προς το καλύτερο :)

 

Αυτό για την ταχύτητα που λες είναι σωστό. Πάνω κάτω οι ics και οι jelly bean roms από άποψη λειτουργίας είναι περίπου το ίδιο. Η διαφορά θα υπάρξει λογικά όταν φτιαχτεί το 3.χ kernel για jelly bean. Υπάρχουν αυτή τη στιγμή κάποια τέτοια kernel αλλά δεν λειτουργεί η κάμερα ακόμη. Περιμένουμε όλοι τον arco68 (αυτόν που έφερε ουσιαστικά την ics και την jelly bean στο τηλέφωνό μας) να ολοκληρώσει το 3.χ kernel με την κάμερα να λειτουργεί.

 

Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια! Λογικά θα το μάθουμε κι απο αυτο το τοπικ ε? Απο ότι κατάλαβα τα παρακολουθούμε με εβλάβεια :)

 

Εχω 2 αποριες

1)Υπάρχει τρόπος οι επαφές να μή φαίνονται τα αγαπημένα στην αρχή τόσο μεγάλα τετραγωνα?

2)Δοκίμασα να βάλω για ringtone το κλασικο old-phone και μάλλον επειδή είναι μικρό σε χρόνο χτυπάει μόνο μια φορά και μετά συνεχίζει μόνο η δόνηση. Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να επαναλαμβάνεται?

Edited by chriszamanis

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την ics του Arco (CM9 rc2).

Όποιος τη δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις. Τεστάρω το bigmem kernel του diaplop αυτές τις μέρες και δεν θέλω να φλασάρω άλλη ρομ ακόμα.

 

Την εγκατέστησα....αρχικά φαίνεται πιο smooth από την προηγούμενη. Η κάμερα πλέον δεν πρασινίζει όταν βγάζεις φωτογραφία η οποία είναι αρκετά καλή σε ποιότητα. Στο Temple Run δεν lagάρει καθόλου. Μέχρι στιγμής αυτά....θα σας πω και εντυπώσεις από την μπαταρία τις επόμενες μέρες...τώρα φορτίζω!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την ics του Arco (CM9 rc2).

Όποιος τη δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις. Τεστάρω το bigmem kernel του diaplop αυτές τις μέρες και δεν θέλω να φλασάρω άλλη ρομ ακόμα.

 

 

 

Κουρος ξερεις αμα υπαρχουν gapps Χωρις το picasa album ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτήν κατεβάζω....την δοκιμάζω και σας λέω εντυπώσεις!!

 

Ποια gapps κατεβασες? Το λινκ που εχει ο Arco στη Σελίδα του?

Link to comment
Share on other sites

Κουρος ξερεις αμα υπαρχουν gapps Χωρις το picasa album ??

 

Υπάρχουν, αυτά είναι τα gapps χωρίς picasa και αυτό είναι το picasa add on αν θέλεις να το προσθέσεις.Υποθέτω πως μιλάς για JB

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν, αυτά είναι τα gapps χωρίς picasa και αυτό είναι το picasa add on αν θέλεις να το προσθέσεις.Υποθέτω πως μιλάς για JB

 

 

Για ics ... μετα το update του arco ξαναπηγα σε 4.0.4 διοτι κανενα κερνελ jb δε με ευχαριστουσε οποτε ειπα να παω στα σταθερα πραγματα μεχρι να να βγει το κερνελ toy arco...απλα περασα τα gapps και στο album μου εχει ενα φακελο πικασα με φοτο μεσα χωρις να εχω καν λογαριασμο πικασα... :blink:

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βάλω JB(ivendor - Alpha5) από την 2.3.6 gb stock rom ...

 

Από τους οδηγούς μπόρεσα και τα έκανα όλα πολύ γρήγορα και απροβλημάτιστα (Ευχαριστώ kouros17:D).

Μέσα από τα βήματα η διαδικασία μου πήρε μια ωρίτσα μέχρι να επαναφέρω τα αρχεία όλα και να φέρω το κινητό στα μέτρα μου...

Το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένα radio fm.Κατέβασα ότι είπε ο Kouros17 και όλα τέλεια:p.

 

Είμαι 3 μέρες με την jb εντάξει κάποια bugs υπάρχουν αλλά δεν μου δημιουργούνε κανένα πρόβλημα.

Πατώντας το κουμπί power ανοιγοκλείνει η οθόνη και μετά μπαίνει σε sleep mode (μερικές φορές)

και μια ακόμα φορά τα είχα όλα ανοιχτά (εκτός GPS) και έπαιζα και temple run κολλάει το κινητό και αυτό γιατί μόλις έκανε τις ενημερώσεις των προγραμμάτων(έκανε επανεκκίνηση) αυτό μόνο μια φορά.

 

Δύο πράγματα που με ενοχλούν είναι ότι κάποιες εφαρμογές όπως π.χ.apollo,e-mail και διαχειριστές δεν μπορώ να τις διαγράψω (γίνονται απενεργοποιήσει και απλώς δεν φαίνονται με τις υπόλοιπες εφαρμογές ) και το άλλο είναι όταν πατάω το power σβήνει σαν παλιά οθόνη.

Φαντάζομαι και για τα 2 θα υπάρχουν λύσεις.

 

Πλέον στο κινητό δεν έχω εφαρμογές για την μπαταρία , για να κάνω kill τις εφαρμογές πριν παίξω κανένα παιχνιδάκι (ώστε να μην κολλάει)και άλλες εφαρμογές:).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος λόγο τις ταχύτητας που έχει πλέον το κινητό δεν κολλάει ,δεν περιμένω δεν κρατάει ένα σορό προγράμματα στην ram,κρατάει παραπάνω η μπαταρία και το σημαντικότερο έχω jB :p.

 

Πλέον το συνήθισα το κινητό με την JB.

Αξίζει το κόπο:)

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βάλω JB(ivendor - Alpha5) από την 2.3.6 gb stock rom ...

 

Από τους οδηγούς μπόρεσα και τα έκανα όλα πολύ γρήγορα και απροβλημάτιστα (Ευχαριστώ kouros17:D).

Μέσα από τα βήματα η διαδικασία μου πήρε μια ωρίτσα μέχρι να επαναφέρω τα αρχεία όλα και να φέρω το κινητό στα μέτρα μου...

Το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένα radio fm.Κατέβασα ότι είπε ο Kouros17 και όλα τέλεια:p.

 

Είμαι 3 μέρες με την jb εντάξει κάποια bugs υπάρχουν αλλά δεν μου δημιουργούνε κανένα πρόβλημα.

Πατώντας το κουμπί power ανοιγοκλείνει η οθόνη και μετά μπαίνει σε sleep mode (μερικές φορές)

και μια ακόμα φορά τα είχα όλα ανοιχτά (εκτός GPS) και έπαιζα και temple run κολλάει το κινητό και αυτό γιατί μόλις έκανε τις ενημερώσεις των προγραμμάτων(έκανε επανεκκίνηση) αυτό μόνο μια φορά.

 

Δύο πράγματα που με ενοχλούν είναι ότι κάποιες εφαρμογές όπως π.χ.apollo,e-mail και διαχειριστές δεν μπορώ να τις διαγράψω (γίνονται απενεργοποιήσει και απλώς δεν φαίνονται με τις υπόλοιπες εφαρμογές ) και το άλλο είναι όταν πατάω το power σβήνει σαν παλιά οθόνη.

Φαντάζομαι και για τα 2 θα υπάρχουν λύσεις.

 

Πλέον στο κινητό δεν έχω εφαρμογές για την μπαταρία , για να κάνω kill τις εφαρμογές πριν παίξω κανένα παιχνιδάκι (ώστε να μην κολλάει)και άλλες εφαρμογές:).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος λόγο τις ταχύτητας που έχει πλέον το κινητό δεν κολλάει ,δεν περιμένω δεν κρατάει ένα σορό προγράμματα στην ram,κρατάει παραπάνω η μπαταρία και το σημαντικότερο έχω jB :p.

 

Πλέον το συνήθισα το κινητό με την JB.

Αξίζει το κόπο:)

 

Για να μην κάνει σαν παλιά οθόνη όταν το σβήνεις, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το Window Animation από το μενού Developer Options. Επίσης με το SystemApp Remover https://play.google.com/store/apps/details?id=com.danesh.system.app.remover&hl=en όπως και με το Titanium Backup μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές του συστήματος που δεν χρειάζεσαι....προσοχή όμως μην διαγράψεις κατι που χρειάζεται το σύστημα.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα....αρχικά φαίνεται πιο smooth από την προηγούμενη. Η κάμερα πλέον δεν πρασινίζει όταν βγάζεις φωτογραφία η οποία είναι αρκετά καλή σε ποιότητα. Στο Temple Run δεν lagάρει καθόλου. Μέχρι στιγμής αυτά....θα σας πω και εντυπώσεις από την μπαταρία τις επόμενες μέρες...τώρα φορτίζω!!

 

Μπορεις αν δε σου κανει κανει κοπο να ανεβασεις το wallpaper που εχεις γιατι φαινεται πολυ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι! Δεν μπορώ να μπώ ιντερνετ μεσω 3g. Πήγα να τσεκάρω στα APN και εκεί δεν εχει κανένα. Είναι κενή η λίστα. Καμιά ιδέα τί μπορώ να κάνω? Απο τη σελίδα της Vodafone πάντως που πήγα έχει να σου στείλει sms με τις ρυθμίσεις, μου το έστειλε αλλά το ανοίγει σαν απλό μύνημα κειμένου και δεν κάνει τίποτα.....

 

Μπορεί να γίνει κάτι άλλο?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αν δεν βγεί ICS ή JB που να έχει δυνατότητα να απαντάς την κλήση με το μεσαίο κουμπί, εκτεταμένη togle bar σαν τη Shadow, την stock διαχείριση εφαρμογών με το πάτημα του μεσαίου πλήκτρου,δυνατότητα να έχεις μαύρο χρώμα και λευκά fonts στις επαφές, Ui του S2 και την σταθερότητα GB, δεν με βλέπω να αλλάζω. Επίσης με εκνευρίζει που η λίστα με τις εφαρμογές είναι υποχρεωτικά αλφαβητική και όχι όπως βολεύει εμένα custom! Δεν με έχει εντυπωσιάσει η Ics στη χρήση σε σχέση με τη Shadow. Οποιαδήποτε σχετική υπόδειξη επιθυμητή...
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σε jb alpha5 απο ivendor φλασσαρε αυτο απο recovery.

 

Σ ευχαριστώ. Είναι μόνο για την συγκεκριμένη ROM ? (αυτήν έχω βασικά αλλά καλό είναι να ξέρουμε αν παίζει και σε άλλες!)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνει σαν παλιά οθόνη όταν το σβήνεις, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το Window Animation από το μενού Developer Options. Επίσης με το SystemApp Remover https://play.google.com/store/apps/details?id=com.danesh.system.app.remover&hl=en όπως και με το Titanium Backup μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές του συστήματος που δεν χρειάζεσαι....προσοχή όμως μην διαγράψεις κατι που χρειάζεται το σύστημα.

 

Μια χαρά ευχαριστώ:):)

Τις διέγραψα με Titanium back up .

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. Είναι μόνο για την συγκεκριμένη ROM ? (αυτήν έχω βασικά αλλά καλό είναι να ξέρουμε αν παίζει και σε άλλες!)

 

Ναι είναι μόνο για την alpha 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω βάλει τη CM9 του Arco.

Έχω ένα πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ gps (sygic ή navigon)

και κλείσω την οθόνη από το Power botton το κινητό κάνει reset.

 

Και κάτι ακόμη. Αυτό το memorydump mode κάνει αυτό που λέει?

Κάνει dump τη μνήμη? Αν ναι ποια μνήμη? Τη RAM? Και αν το κάνει

που αποθηκεύει αυτό το dump?

 

edit: Θέλω να δοκιμάσω τη CM9 του arco. Σύμφωνα με τον οδηγό θα κάνω μόνο wipe cache και wipe dalvik cache για να μη χάσω εφαρμογές και ρυθμίσεις. Θα χάσω επαφές ή τις εφαρμογές και widget που έχω στην αρχική οθόνη?

 

Ευχαριστώ!

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αν δεν βγεί ICS ή JB που να έχει δυνατότητα να απαντάς την κλήση με το μεσαίο κουμπί, εκτεταμένη togle bar σαν τη Shadow, την stock διαχείριση εφαρμογών με το πάτημα του μεσαίου πλήκτρου,δυνατότητα να έχεις μαύρο χρώμα και λευκά fonts στις επαφές, Ui του S2 και την σταθερότητα GB, δεν με βλέπω να αλλάζω. Επίσης με εκνευρίζει που η λίστα με τις εφαρμογές είναι υποχρεωτικά αλφαβητική και όχι όπως βολεύει εμένα custom! Δεν με έχει εντυπωσιάσει η Ics στη χρήση σε σχέση με τη Shadow. Οποιαδήποτε σχετική υπόδειξη επιθυμητή...

 

Εκτεταμένη toogle bar υπάρχει σε όλες τις ics και jb roms εκτός της aosp, μαύρο χρώμα με λευκά fonts υπάρχει αν εγκαταστήσεις τα λεγόμενα inverted apps (η EHNDROIX τα είχε και προεπιλογή μάλιστα, δεν ξέρω αν τα έχει και στην τελευταία βερσιόν), η ui του s3 υπάρχει στην UltraGen (καλύτερη από του s2), όπως και στην remics (με ψάξιμο στους xda μπορείς να βρεις τρόπους για να έχεις το look του S3 εύκολα), η σταθερότητα των gb roms υπάρχει και στις ics και jb roms πλέον, για την λίστα των εφαρμογών δεν έχω καταλάβει που ακριβώς αναφέρεσαι (σ'αυτές του launcher υπαρχει η δυνατότητα για διαφορετική ταξινόμηση από την αλφαβητική, ανάλογα με τον launcher που χρησιμοποιείς), διαχείρηση εφαρμογών και καλύτερη από gb υπάρχει και εδώ (ρυθμίσεις/διαχείρηση εφαρμογών), αν σ'ενδιαφέρει η διαχείρηση της μνήμης μπορείς να το κάνεις αν εγκαταστήσεις έναν task manager αν και οι ics kai jelly bean roms έχουν πολύ καλύτερη διαχείρηση μνήμης από τις gb και η χρήση του task manager θεωρείται παρωχημένη, μπορείς ακόμα με την εγκατάσταση ενός mod να έχεις και διαχείρηση μνήμης από το κεντρικό πλήκτρο (η shadow ics το έχει ήδη εγκατεστημένο). Επίσης έχεις πολλές επιλογές στις "επιλογές για προγραμματιστές" και στις "επιδόσεις" που δεν έχεις στις gb roms.

 

Το μόνα ουσιαστικά προβλήματα που βλέπω στις ics και jb roms είναι η χειρότερη ποιότητα σε φωτό και βίντεο από την gb και τα lags στα απαιτητικά παιχνίδια μετά από κάποιες μέρες χρήσης. Για το πρώτο δεν ξέρω αν θα κάνουν κάτι, για το δεύτερο όπως και για κάποια κολληματάκια και lags, πιστεύω ότι φταίει πως τα δύο αυτά λειτουργικά χρειάζονται περισσότερη μνήμη, γι'αυτό και η λύση πιστεύω βρίσκεται στα bigmem κερνελ (που άρχισαν ήδη να υπάρχουν) ή στα 3.χ kernel.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την ics του Arco (CM9 rc2).

Όποιος τη δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις. Τεστάρω το bigmem kernel του diaplop αυτές τις μέρες και δεν θέλω να φλασάρω άλλη ρομ ακόμα.

 

Ειναι καλος αυτος ο kernel? Γιατι εχω προβλημα με τη ραμ. Συχνα επανεκκινησεις σε jb

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν δε σου κανει κανει κοπο να ανεβασεις το wallpaper που εχεις γιατι φαινεται πολυ ωραιο

 

Το ανέβασα στο dropbox τελικά!!

 

http://db.tt/4DAdJLbZ

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλος αυτος ο kernel? Γιατι εχω προβλημα με τη ραμ. Συχνα επανεκκινησεις σε jb

 

Δείχνει εντυπωσιακά καλός αν και ακόμα ο developer πειραματίζεται. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περισσότερη ram σου δίνει, η κάμερα δεν λειτουργεί και θα πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή. Είχα την έκδοση high perfomance (που είχε ανεβάσει 16-12) για κάποιες μέρες και όλα ήταν άψογα και smooth εκτός από το βίντεο που δεν λειτουργούσε στα 720p παρά μόνο στα 480p. Χθες το βράδυ ανέβασε μία καινούρια βερσιόν την εγκατέστησα, δείχνει επίσης πολυ smooth, αλλά θα περιμένω και τις επόμενες μέρες. Πάντως είναι undervolted kernel και αυτό σημαίνει ότι σε μερικά τηλέφωνα μπορεί να προκαλεί "παγώματα" μερικές φορές.

 

Μήπως έχεις broodkernel;

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει εντυπωσιακά καλός αν και ακόμα ο developer πειραματίζεται. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περισσότερη ram σου δίνει, η κάμερα δεν λειτουργεί και θα πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή. Είχα την έκδοση high perfomance (που είχε ανεβάσει 16-12) για κάποιες μέρες και όλα ήταν άψογα και smooth εκτός από το βίντεο που δεν λειτουργούσε στα 720p παρά μόνο στα 480p. Χθες το βράδυ ανέβασε μία καινούρια βερσιόν την εγκατέστησα, δείχνει επίσης πολυ smooth, αλλά θα περιμένω και τις επόμενες μέρες. Πάντως είναι undervolted kernel και αυτό σημαίνει ότι σε μερικά τηλέφωνα μπορεί να προκαλεί "παγώματα" μερικές φορές.

 

Μήπως έχεις broodkernel;

 

Ειχα τον 1.4 αλλα ειχα τα περισσοτερα reboots απο καθε αλλον. Του arco oc μου ειχε κατσει καλα αλλα δεν ηταν τοσο smooth. Τωρα ειμαι στη slimbeam με stock kernel και ειναι αρκετα καλος. Αλλα θα δοκιμασω αυτο που λες. Ουτως η αλλως δε χρησιμοποιω τοσο πολυ το βιντεο. Ευχαριστω για τις πληροφοριες

 

Edit: θα δοκιμασω τωρα τον bigmem του doomsday γιατι αφηνει λεει 390 ram.

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...