Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παδιά έχετε να μου προτείνεται κάποια θήκη;

Μιας και είναι ίδιο με το S δες σε αυτό το μέρος αν θες :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305787

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και είναι ίδιο με το S δες σε αυτό το μέρος αν θες :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305787

 

ναι το είδα αφού έγραψα το μήνυμα...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

παδιά έχετε να μου προτείνεται κάποια θήκη;

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cases/PURO-Case-Slim-Leather-Galaxy-S-Black-GLXS-PCSLIMBK.htm

Αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω...:!:

 

Παίδες καλησπέρα.

Ξαφνικά σήμερα, προσπαθώντας να μπω στον λογαριασμό μου (yahoo.gr) για να δω κάποια mail, εμφανίστηκε το εξής μήνυμα: ERROR: Invalid blueprint

Το οποίο και με εμποδίζει από το να ανοίξω οποιοδήποτε mail. Κάποια ιδέα για το τι φταίει, δεδομένου πως όλες οι προϋπάρχουσες ρυθμίσεις δεν πειράχτηκαν?

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν βγάζω άκρη. Αγόρασα μια microsd κι έγκατέστησα το app 2 SD για να μεταφέρω τις εφαρμογές μου.

Η μόνη δυνατότητα που μου δίνει είναι να τις μετακινήσω όμως στην "εσωτερική" sd και όχι σε αυτή που τοποθέτησα.Αν και δεν έχω πρόβλημα χώρου παρόλαυτά θα ήθελα να ήξερα πως μπορώ να τις εγκαθιστώ στην αφαιρούμενη και όχι στην εσωτερική.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν βγάζω άκρη. Αγόρασα μια microsd κι έγκατέστησα το app 2 SD για να μεταφέρω τις εφαρμογές μου.

Η μόνη δυνατότητα που μου δίνει είναι να τις μετακινήσω όμως στην "εσωτερική" sd και όχι σε αυτή που τοποθέτησα.Αν και δεν έχω πρόβλημα χώρου παρόλαυτά θα ήθελα να ήξερα πως μπορώ να τις εγκαθιστώ στην αφαιρούμενη και όχι στην εσωτερική.

 

Δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές στην SD. Τα Widget δεν τα μεταφέρουμε. Δοκίμασε με την παρακάτω εφαρμογή:

https://market.android.com/details?id=com.IQBS.android.app2sd&hl=el

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω οτι δεν μεταφέρονται όλες. Το θέμα είναι οτι δεν μεταφέρει τις εφαρμογές στην αφαιρούμενη sd αλλά στην εσωτερική sd ή αλλιως όπως την ονομάζει "συσκευή αποθήκευσης USB"
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

To ξέρω οτι δεν μεταφέρονται όλες. Το θέμα είναι οτι δεν μεταφέρει τις εφαρμογές στην αφαιρούμενη sd αλλά στην εσωτερική sd ή αλλιως όπως την ονομάζει "συσκευή αποθήκευσης USB"

 

Όταν το μάθεις να μου πεις και εμένα γιατί έχω αυτό το πρόβλημα. Πάντως έχω καταλάβει ότι κάποιες εφαρμογές σου ζητούν να δηλώσεις που να εγκατασταθούν ή που να σώζουν και δηλώνεις εσύ τότε τον φάκελο sdcard και μέσα εκεί βάζεις να σώζονται που είναι η sdcard.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν βγάζω άκρη. Αγόρασα μια microsd κι έγκατέστησα το app 2 SD για να μεταφέρω τις εφαρμογές μου.

Η μόνη δυνατότητα που μου δίνει είναι να τις μετακινήσω όμως στην "εσωτερική" sd και όχι σε αυτή που τοποθέτησα.Αν και δεν έχω πρόβλημα χώρου παρόλαυτά θα ήθελα να ήξερα πως μπορώ να τις εγκαθιστώ στην αφαιρούμενη και όχι στην εσωτερική.

 

δεν υπαρχει λογος με 1,8gb ρομ να βαλεις κατι στην sd. απλα δεν υπαρχει.

εχω 250+ εφαρμογες και εχω 1gb free ακομα. στην ρομ εγκαθισταται το apk και οχι και εξτρα data της εφαρμογης, γι'αυτο δεν γεμιζει. επισης, ακομη και αν παιζεις παιχνιδια με 500mb data (asphalt πχ) και γεμισεις και την εσωτερικη sd (τα 5,8gb) και παλι δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. μπορεις να εχεις την εξωτερικη σου καρτα για τραγουδια-βιντεο-εικονες μπλα μπλα και να αφησεις τα data στην εσωτερικη sd και τις εφαρμογες στην ρομ.

 

ξαναλεω,

ΔΕΝ υπαρχει λογος να μεταφερει καποιος τις εφαρμογες στην sd σε κινητο με σχεδον 2gb ρομ. ζημια κανεις στην εποδοση ετσι και πουθενα καλο.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται εφαρμογή για να μεταφέρεις εφαρμογές στην SD :confused: Αν θυμάμαι καλά από froyo και μετά υπάρχει η δυνατότητα αυτή στο λειτουργικό χωρίς κάποιο πρόγραμμα. Αν πας διαχείρηση εφαρμογών έχει μία καρτέλα που επιλέγεις ποιες εφαρμογές θες να πάνε στην SD.

ΑΛΛΑ δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην sd γιατί η συσκευή έχει 2GB rom η οποία και 50-100 εφαρμογές να βάλεις δεν πρόκειται να γεμίσει, αντιθέτως έχει ειπωθεί πως οι εφαρμογές στην sd έχουν πιο αργή απόκριση. Η συσκευή USB που βλέπετε είναι η εσωτερική sdcard δε ξέρω γιατί τι λέει έτσι. Επίσης όταν οι εφαρμογές περνιούνται στην sdcard δεν φαίνονται γιατί βρίσκονται σε ένα φάκελο παραπάνω από ότι η sdcard. Αν έχετε root explorer μπορείτε να δείτε τον φάκελο δε θυμάμαι πως ακριβώς ονομάζεται.

Στην εξωτερική sd δε νομίζω πως γίνεται να περάσετε εφαρμογές :worry: Αυτό γίνεται σε κινητά δεν έχουν εσωτερική sd όπως το SE X8 που έχω δει για παράδειγμα, οπότε περνιούνται αναγκαστικά στην εξωτερική

Link to comment
Share on other sites

για επιβεβαιωση εγραψες κι εσυ Νικο? :lol:

 

Αυτό γίνεται σε κινητά δεν έχουν εσωτερική sd όπως το SE X8 που έχω δει για παράδειγμα, οπότε περνιούνται αναγκαστικά στην εξωτερική

 

 

αυτο γινεται με tornado κερνελ στο δικο μας ;)

 

 

ΑΛΛΑ δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην sd γιατί η συσκευή έχει 2GB rom η οποία και 50-100 εφαρμογές να βάλεις δεν πρόκειται να γεμίσει

 

 

ουτε με 500 εφαρμογες..

 

 

Επίσης όταν οι εφαρμογές περνιούνται στην sdcard δεν φαίνονται γιατί βρίσκονται σε ένα φάκελο παραπάνω από ότι η sdcard. Αν έχετε root explorer μπορείτε να δείτε τον φάκελο δε θυμάμαι πως ακριβώς ονομάζεται.

 

 

/data/app

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

για επιβεβαιωση εγραψες κι εσυ Νικο? :lol:

Όχι το έγραφα αλλά το είχα αφήσει χωρίς να πατήσω Υποβολή και ενδιάμεσα πόσταρες κι εσύ :lol:

αυτο γινεται με tornado κερνελ στο δικο μας ;)

swap sd cards! :p

/data/app

Εκεί είναι στην ρομ... Όταν τις μεταφέρεις στην sd, το apk πάει στο mmt/asec! (έφαγα τον κόσμο να το βρω και στο τέλος googlara γιατί με είχε φάει η περιέργεια που εξαφανίζονται οι εφαρμογές αφού λέει sd!)

Η 2.3.6 είναι το τελευταίο σκαλί πριν την ICS.

Υπάρχει και 2,3,7 που δεν έχουν δώσει ακόμα :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί καταστρέφεις τους οραματισμούς μου;;; :cry:

 

Κοίτα επίσημα ή ανεπίσημα πιστεύω θα την πάρει την ICS. Εδω θα την πάρει το απλό το S (ανεπίσημα σίγουρα τουλάχιστον και έχουμε λίγες ελπίδες για επίσημη αφού ακόμα βγάζουν Updates στην gingerbread) δε θα βρεθεί κάποιος developer να την κάνει port στο plus?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλασάρισα την παρακάτω Ουγγρική εργοστασιακή 2.3.6 που είναι εντελώς unbranded και είναι ίδια με τις Ελληνικές καθότι το ΟΧΧ CSC είναι ταυτόσημο με το Ελληνικό! Τα πάντα είναι τα ίδια με τις Ελληνικές συσκευές. Πλήρης η υποστήριξη Ελληνικών με τα πληκτρολόγια Samsung και Swype (3.23 παρακαλώ). Αν θέλετε να είναι απόλυτα αναβαθμίσιμο με το Kies, αλλάζετε και το Sales Code με το Ουγγρικό VDH, όπως και έκανα. Προηγουμένως φορούσα Ουγγρική 2.3.5 και δούλευε υπέροχα. Προφανέστατα δίνουν αναβαθμίσεις πολύ πιό γενναιόδωρα στην Ουγγαρία. Η 2.3.6 είναι το τελευταίο σκαλί πριν την ICS. Είναι ένα απλό αρχείο που φλασάρεται σε 3 λεπτά με το Multi Downloader 4.43. Tώρα έχω το πιό προχωρημένο Plus της Ελλάδας!!! :lol: Καλύτερα να γίνει ολική επαναφορά πριν και μετά το φλασάρισμα. Το "πριν" γίνεται ούτως ή άλλως με την αλλαγή του Sales Code.

 

http://hotfile.com/dl/136968512/cd5e475/GT-I9001_VDH_I9001XXKPS_I9001OXXKP5_I9001XXKPG.rar.html

(Προσφορά του αξιολογώτατου sampro.pl που είναι και ο κωδικός αποσυμπίεσης του .rar)

 

Το "πριν" γίνεται ούτως ή άλλως με την αλλαγή του Sales Code. Θα παρακαλούσα να μας πεις πως γίνεται αυτό. Αν έχεις το χρόνο. Πως αλλάζεις το Sales Code και πως το γυρίζεις στο παλιό;:O

Link to comment
Share on other sites

Αν, για παράδειγμα, δώσουν νέα αναβάθμιση στην Ουγγαρία, εγώ θα μπορέσω να την κάνω μέσω KIES. Αλλοιώς, πρέπει πάντα να γίνονται μέσω του Multi Downloader Odin

 

(για να αποφύγουμε μελλοντικά μπερδεματα :) )

 

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα firmwares του Plus είναι του τύπου "One Package" και φλασάρονται με την έκδοση 4.43 του Odin που "αυτοαποκαλείται" Multi Downloader. To ίδιο πράγμα είναι.

 

Δεν έχει καμία σχέση αυτό. Είναι όπως το φλασαρισμα στο ace και δτο plus.

Εμείς με το απλό s μπορούμε να περάσουμε μεμονωμένα ότι θέλουμε και repetitions και ιστορίες (αλλα ούτε αυτό έχει καμία σχέση)

 

Το πρόγραμμα λέγεται odin :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή του sales code γινεται πληκτρολογώντας *#272*imei# όπου imei είναι το imei της συσκευής μας. Τα ελληνικά έχουν EUR. Μόλις επιλέξουμε κάποιο από τη λίστα, κάνει αυτομάτως φορμάτ και το αλλαζει σε αυτό που επιλέξαμε. Εβαλα VDH επειδή VDH είναι και το firmware που θα φλασάριζα μετά την αλλαγή του sales code απο EUR σε VDH. Εαν φλασαρουμε μιά ROM που δεν αντιστοιχεί στο sales code της συσκευής μας δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά το KIES λέει ότι η συσκευή μας δεν μπορεί να αναβαθμιστεί μέσω ΚΙΕS. Αν, για παράδειγμα, δώσουν νέα αναβάθμιση στην Ουγγαρία, εγώ θα μπορέσω να την κάνω μέσω KIES. Αλλοιώς, πρέπει πάντα να γίνονται μέσω του Multi Downloader. Στο αρχικό το επαναφέρουμε επαναλαμβάνοντας την διαδικασία αλλαγής σε EUR, αλλά, πρέπει μετά να φλασάρουμε Ελληνικό firmware αν θέλουμε να το αναβαθμίζει το KIES, και αν θέλουμε να ισχύει η εγγύηση της άθλιας Ελληνικής αντιπροσωπείας...όχι πως την πολυέχουν ανάγκη τα Samsung.

Όλα καλά μέχρι στιγμής. Το αρχείο που μας δίνεις είναι σε rar. Στον odin το κάνω one package και το βάζω έτσι όπως είναι η το αποσυμπιέζω. Και αν ναι πως; Συγνώμη αλλά είμαι νέος στο plus. Το odin το έχω. Επίσης έχω κατεβασμένη και την ελληνική αλλά είναι σε zip. Μέσα στο zip έχει ένα συμπιεσμένο tar και ένα ss.dll. Και εκεί αν ήξερες θα ήθελα λίγο βοήθεια. Για να ξέρω πως θα γυρίσω πίσω σε περίπτωση service.

Link to comment
Share on other sites

 

Repartitions!

 

Ναι φίλε μου ορθογραφικό έκανα :) (είμαι στην δουλειά)

Γνωρίζω πολύ καλά και το android και το linux κλπ

Απλά πρέπει να θίχτηκες για κάποιο λόγο από την διόρθωση που σου έκανα :)

 

Επίσης το πρόγραμμα είναι μια άλλη version του odin για ace και s+ ;)

 

Όλα καλά μέχρι στιγμής. Το αρχείο που μας δίνεις είναι σε rar. Στον odin το κάνω one package και το βάζω έτσι όπως είναι η το αποσυμπιέζω. Και αν ναι πως; Συγνώμη αλλά είμαι νέος στο plus. Το odin το έχω. Επίσης έχω κατεβασμένη και την ελληνική αλλά είναι σε zip. Μέσα στο zip έχει ένα συμπιεσμένο tar και ένα ss.dll. Και εκεί αν ήξερες θα ήθελα λίγο βοήθεια. Για να ξέρω πως θα γυρίσω πίσω σε περίπτωση service.

 

Με το οντιν περνας αρχεία .tar και .md5

 

Όχι .zip

(αν αλλάζει κάτι στο s+ δεν γνωρίζω)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Από Ουγγαρία έχω βρει αυτό.

Product Code: I9001HKDXEH

Latest firmware: I9001XXKPH/I9001OXXKP2/I9001XXKPF/I9001XXKPH

Modified: 9/11/2011 3:13:50 μμ

Filename: GT-I9001_XEH_1_20111109151248.zip.enc2

Είναι το ίδιο με το δικό σου haki ;;;

 

Το αρχείο αυτό τι το κάνω στην εγκατάσταση;;;; ss.dll

Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ, απλά κάποιοι νιούμπηδες μπορεί να μπερδευτούν με την ονομασία των εφαρμογών φλασαρίσματος.

 

Γιαυτό ακριβώς είπα στην αρχή πως λέγετε odin :lol:

 

Anyway, πιστεύω έχουμε πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούμε από αυτό :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ, απλά κάποιοι νιούμπηδες μπορεί να μπερδευτούν με την ονομασία των εφαρμογών φλασαρίσματος.

 

 

 

Αυτή είναι η 2.3.5 ΧΕΗ Ουγγαριας που φορούσα πριν. Για την 2.3.6 VDH Ουγγαρίας έδωσα το λινκ παραπάνω. Το .dll απλά το αγνοείς.

 

Συγνώμη που γίνομαι κουραστικός. Στον odin βάζω μόνο md5 που βρίσκεται στον φάκελο, αν αποσυμπιέσω το rar ; Και τίποτα άλλο; γιατί διαβάζω κάτι για AriesVE.ops file. και το md5 σε πιο πλαίσιο το βάζω; Στο one package; Ευχαριστώ για την υπομονή. :O

Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να αναφέρεσαι στο ίδιο Odin με μένα. Αποσυμπιεζεις απο το .rar που επισυνάπτω το Aries.ops, το επιλέγεις στο Odin 4.43, επιλέγεις στη μέση αριστερά το One Package και στο τέλος κάτω, στο One Package, το .md5 που έχεις αποσυμπιέσει. Start και σε 3 λεπτά τελείωσες.

 

το δοκιμασα κ εγω πολες φορες κ δεν το καταφερα. το κινιτο πρεπει να ειναι κλειστο? εμενα μοθ εβγαζε conect phone gt?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα και είδα την απάντηση haki. Πριν απο το plus είχα ενα galaxy 3. Έχω κάνει πολλές αλλαγές σε εκείνο και έχω φάει πολλά ξενύχτια. Επειδή είμαι καινουριος στο plus θέλω πρώτα να είμαι σίγουρος οτι θα το κάνω σωστά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις απαντήσεις σου. :)
Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος ενεργοποιήσει το Mobile Tracker - Samsung DIVE να μας πει αποψεις δουλευει?

 

περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα της Samsung:

http://www.samsungdive.com/aboutN/forwardGuideTracker.do

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις το ΙΜΕΙ? Γιατί? Το ΙΜΕΙ δεν πρέπει να αλλάξει!

 

γράψε λάθος!!! το sales code ήθελα να πω!!!! που πληκτρολογείς τον κωδικό? (*#272*imei#) ανοιξα πληκτολογειο αλλα δεν μπορουσα να γραψω το imei!!!!:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...