Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω Sony Ericsson Live with Walkman με ICS 4.0.4. και αριθμο εκδοσης 4.1.Β.0.587 εκανα τα βηματα για root αλλα το κινητο δεν ανοιγει,μου βγαζει ενα κιτρινο θαυμαστικο σε τριγωνακι,πως διορθωνεται; Edited by psilos28
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα...

 

Αν προβώ στην αναβάθμιση του λογισμικού 4.1.Β.0.587 θα χάσω επαφές ή αρχεία που υπάρχουν στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Αν προβώ στην αναβάθμιση του λογισμικού 4.1.Β.0.587 θα χάσω επαφές ή αρχεία που υπάρχουν στο κινητό?

 

Δεν θα χαθούν ούτε οι επαφές σου ούτε όσα αρχεία έχεις στην κάρτα SD. Μετά την αναβάθμιση στην συγκεκριμένη έκδοση όμως να ξέρεις ότι το κινητό σου θα ψιλοσέρνεται. Εγώ θα σου πρότεινα την εγκατάσταση μιας custom ROM που απογειώνει το περιορισμένων δυνατοτήτων κινητό μας. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις σε αυτήν την διαδικασία μείνε στην έκδοση 2.3 που είναι η τελευταία αποδεκτή επίσημη έκδοση και λειτουργεί αρκετά καλά. Διάβασε ολόκληρο το topic (τις τελευταίες σελίδες τουλάχιστον) και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χαθούν ούτε οι επαφές σου ούτε όσα αρχεία έχεις στην κάρτα SD. Μετά την αναβάθμιση στην συγκεκριμένη έκδοση όμως να ξέρεις ότι το κινητό σου θα ψιλοσέρνεται. Εγώ θα σου πρότεινα την εγκατάσταση μιας custom ROM που απογειώνει το περιορισμένων δυνατοτήτων κινητό μας. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις σε αυτήν την διαδικασία μείνε στην έκδοση 2.3 που είναι η τελευταία αποδεκτή επίσημη έκδοση και λειτουργεί αρκετά καλά. Διάβασε ολόκληρο το topic (τις τελευταίες σελίδες τουλάχιστον) και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τι είναι το "custom ROM" και ποια η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τι είναι το "custom ROM" και ποια η διαδικασία?

 

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

 

 

Έγινε...

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

 

Τον τελευταίο καιρό, εγώ και η σύζυγος (έχουμε ίδιο κινητό) αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα.

Και με τους 2 φορτιστές που έχουμε ΔΕΝ μπορούμε να φορτίσουμε τα κινητά μας.

Αναγκαζόμαστε να φορτίζουμε τις εφεδρικές μπαταρίες μας με εξωτερικό φορτιστή και να να είμαστε σε συνεχή αλλαγή μπαταριών.

Καμιά ιδέα? Το έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και κανείς άλλος?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό, εγώ και η σύζυγος (έχουμε ίδιο κινητό) αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα.

Και με τους 2 φορτιστές που έχουμε ΔΕΝ μπορούμε να φορτίσουμε τα κινητά μας.

Αναγκαζόμαστε να φορτίζουμε τις εφεδρικές μπαταρίες μας με εξωτερικό φορτιστή και να να είμαστε σε συνεχή αλλαγή μπαταριών.

Καμιά ιδέα? Το έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και κανείς άλλος?

 

Πρωτή φορά διαβάζω κάτι τέτοιο..!! Οι φορτιστές που έχετε είναι του κινητού έτσι;;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτή φορά διαβάζω κάτι τέτοιο..!! Οι φορτιστές που έχετε είναι του κινητού έτσι;;;

 

Το "Live With Walkman" έχουμε και οι δύο.

Λευκό εγώ, μαύρο η σύζυγος.

Link to comment
Share on other sites

Το "Live With Walkman" έχουμε και οι δύο.

Λευκό εγώ, μαύρο η σύζυγος.

 

Τι να πω.. να 'ναι και οι δυο φορτιστές χαλασμένοι είναι λίγο κουλό... πάντως για κάθε ενδεχόμενο δοκίμασε να το φορτίσεις με το καλώδιο USB στο λάπτοπ σου έχοντας το ανοιχτό... μήπως και φταίει ο φορτιστής..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. να 'ναι και οι δυο φορτιστές χαλασμένοι είναι λίγο κουλό... πάντως για κάθε ενδεχόμενο δοκίμασε να το φορτίσεις με το καλώδιο USB στο λάπτοπ σου έχοντας το ανοιχτό... μήπως και φταίει ο φορτιστής..

 

 

Αυτό κάνω τώρα, χεχε.

Πότε "βλέπει" το κινητό και πότε όχι.

Πάντως φόρτιση δεν κάνει.

Αύριο θα δοκιμάσω με τον δικό μου φορτιστή να φορτίσει ξένο κινητό και με ξένο φορτιστή να φορτίσω το δικό μου κινητό.

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν πρόβλημα τα καλώδια? Δοκίμασε στον ίδιο φορτιστή κάποιο άλλο καλώδιο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε...

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

 

Τον τελευταίο καιρό, εγώ και η σύζυγος (έχουμε ίδιο κινητό) αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα.

Και με τους 2 φορτιστές που έχουμε ΔΕΝ μπορούμε να φορτίσουμε τα κινητά μας.

Αναγκαζόμαστε να φορτίζουμε τις εφεδρικές μπαταρίες μας με εξωτερικό φορτιστή και να να είμαστε σε συνεχή αλλαγή μπαταριών.

Καμιά ιδέα? Το έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και κανείς άλλος?

φιλε ο φορτιστης δεν εχει προβλημα.εγω αλλαξα το καλωδιο με ενα δανεικο αοπο nokia που ειχα και δουλευει περιφημα.κανε κι εσυ το διο και θα με θυμηθεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα πρόβλημα τώρα τελευταία....

Πολλές φορές πηγαίνω στην κατάσταση του τηλεφώνου για να κοιτάξω την ισχύ του σήματος αλλά και τον τύπο κινητού δικτύου..

Πολλές φορές λοιπόν αντι να μου εμφανίσει edge:2 ή Hspa:11

μου βγάζει το unknown:0 ... αυτό διορθώνεται μόνο όταν αλλάξω τον τύπο κινητού δικτύου... δλδ απο Μονο GSM ---> Μονο WCDMA ή και το αντίστροφο... μήπως ξέρει κανένας τι μπορεί να παίζει;;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότα να σου το βγάζει επειδή κάποιες στιγμές το κινητό χάνει το σήμα του. Το σήμα του 3G δεν είναι και το πιο σταθερό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παίδες ποια custom rom προτείνετε για το κινητάκι; ευχαριστώ!!!!!!!

Σκέφτομαι γι' αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2155803 την έχει δοκιμάσει κανείς; ή να βάλω κάποια άλλη;

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν που αναπτύσσεται από Έλληνα developer και βασίζεται σε Kernel που σχεδίασε επίσης Έλληνας. Ο kernel αυτός έχει σημαντικές δυνατότητες και για αυτό τον λόγο τον χρησιμοποιούν πλέον οι περισσότερες custom ROM 4.2 εκδόσεις για τις συσκευές Xperia του 2011. Η ROM τρέχει πολύ γρήγορα αλλά έχει κάποια θέματα για την ώρα όπως η διάρκεια της μπαταρίας και η αποσύνδεση από το δίκτυο wi-fi αλλά θα λυθούν πολύ σύντομα αφού νέες nightly εκδόσεις με βελτιώσεις δίνονται δυο φορές την εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

παίδες ποια custom rom προτείνετε για το κινητάκι; ευχαριστώ!!!!!!!

Σκέφτομαι γι' αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2155803 την έχει δοκιμάσει κανείς; ή να βάλω κάποια άλλη;

 

Απ' όσο μελέτησα το θέμα, δείχνει να είναι πολύ σταθερή και με συνεχή βελτίωση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω αν έχει την Ελληνική γλώσσα.

Αν την έχει κανείς, μπορεί να μ' ενημερώσει;

 

Edit:

Ρε παιδιά, παρατήρησε κανείς ότι αφαίρεσαν την αναβάθμιση σε ICS από το PC Companion;

Δοκίμασα να αναβαθμίσω τη συσκευή σε 4.0.4 για να περάσω την παραπάνω ROM και μου ξαναπέρασε την 2.3.4!!!

Ούτε μέσω της ενσωματωμένης ενημέρωσης δεν μου εμφανίζει κάτι!

Τι συμβαίνει άραγε, πήραν χαμπάρι ότι η όλη ιστορία ήταν μια πατάτα;

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βρω την ICS;

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

οπως ξερετε ειμαι κι εγω κατοχος του εν λογο κινητου (εστω καποιοι) :D

επειδη σκεφτομαι να αλλαξω κινητο για να εχω και μεγαλυτερη μνημη ξερει κανενα παλικαρι μηπως θα βγαλει η sony κανενα καινουργιο walkman?????????

το μονο που βρηκα με διπλα ηχεια ειναι αν θυμαμαι καλα ενα μοτορολα που το ειδα στο mediamarcht η καπως ετσι,

κατα καιρους ειχα σχεδων ολα τα walkman και μου αρεσε η αισθηση οτι δεν εχανα κληση γιατι το κινητο ακουγοταν ακομα και σε θορυβωδες περιβαλλον,

και ενας λογος (μαλλον ο μοναδικος λογος) που κραταω αυτο το τηλεφωνο ειναι η απιστευτη ενταση που εχουν τα ηχεια σε σημειο που τρομαζουν καποιοι οταν αρχιζει να χτυπα!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

οπως ξερετε ειμαι κι εγω κατοχος του εν λογο κινητου (εστω καποιοι) :D

επειδη σκεφτομαι να αλλαξω κινητο για να εχω και μεγαλυτερη μνημη ξερει κανενα παλικαρι μηπως θα βγαλει η sony κανενα καινουργιο walkman?????????

το μονο που βρηκα με διπλα ηχεια ειναι αν θυμαμαι καλα ενα μοτορολα που το ειδα στο mediamarcht η καπως ετσι,

κατα καιρους ειχα σχεδων ολα τα walkman και μου αρεσε η αισθηση οτι δεν εχανα κληση γιατι το κινητο ακουγοταν ακομα και σε θορυβωδες περιβαλλον,

και ενας λογος (μαλλον ο μοναδικος λογος) που κραταω αυτο το τηλεφωνο ειναι η απιστευτη ενταση που εχουν τα ηχεια σε σημειο που τρομαζουν καποιοι οταν αρχιζει να χτυπα!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Όσο και αν έψαξα στο google δεν βρήκα κάτι καινούριο... ένα SONY walkman ας πουμε ... τέλος πάντων σε 5 μήνες θα κλείσει 2 χρόνια λειτουργίας η SONY και έχω αρχίσει να πιστεύω ό,τι δεν θα πετάξει άλλο walkman πια...

 

ΥΓ. Για την ιστορία το δικό μας κινητάκι ήταν το τελευταίο Sony ericsson που κατασκευάστηκε..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όσο και αν έψαξα στο google δεν βρήκα κάτι καινούριο... ένα SONY walkman ας πουμε ... τέλος πάντων σε 5 μήνες θα κλείσει 2 χρόνια λειτουργίας η SONY και έχω αρχίσει να πιστεύω ό,τι δεν θα πετάξει άλλο walkman πια...

 

ΥΓ. Για την ιστορία το δικό μας κινητάκι ήταν το τελευταίο Sony ericsson που κατασκευάστηκε..

 

κριμα θα ηθελα ενα καινουργιο walkman phone

 

:(:(:(:(:(:(:(:(

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

βεβαια ποτε δεν ξερεις! η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για να πάρω bacκup έκανα εγκατάσταση το CWM 5.0.2.7_R2 με τι τρόπο μπαίνουμε στην αρχική οθόνη για να πάρουμε backup,γιατί με πάτημα στην οθόνη που κάνω δεν μπαίνει στο μενού.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος για το τι θέλεις να κάνεις, κατά την έναρξη του τηλεφώνου πίεζε διαδοχικά τα πλήκτρα έντασης που βρίσκονται στο πλάι της συσκευής για να μπεις στο recovery και να κάνεις το backup. Edited by stelakis1914
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Τελικά ούτε με τα πλήκτρα έντασης δεν μπαίνει στο recovery.

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...