Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω αν μπορω να το βρω γιατι ειμαι απο ροδο και δεν το εχει κανενα καταστημα,τωρα στην αθηνα σιγουρα θα υπαρχει στοκ αλλα πως θα το παρω.μηπως ξερετε που υπαρχει στο αθηνα η κρητη που εχω ατομα να μου το παρουν;το ψαχνω σε μαυρο.

οπως σου ειπε και ο ManGelasakis καλυτερα να παρεις καποιο αλλο κινητο.τοειχα κι εγω το κινητο αυτο και επειδη χαλασε αγορασα το sole.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και αν το βρεις θα κοστίζει όσο και ένα από τα καινούργια μοντέλα. Εγώ αυτή την στιγμή δεν θα το ξαναέπαιρνα αλλά θα έπαιρνα ένα από τα καινούργια μοντέλα για πολλούς λόγους.

 

Καταρχήν έχει μικρή οθόνη και σε περιορίζει αρκετά.

Η sony έχει σταματήσει να αναβαθμίζει το android για το συγκεκριμένο μοντέλο οπότε δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις επίσημα σε πιο καινούργια έκδοση από ότι το ICS χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Ακόμη όμως και το ICS είναι τραγικό για αυτό το κινητό οπότε θα πρέπει να μείνεις σε android 2.3 αν θέλεις να το ευχαριστηθείς.

Επίσης η sony δεν έχει αναβαθμίσει ούτε τον kernel οπότε μέχρι στιγμής ούτε σε custom rom μπορείς να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες του android 4.1 και 4.2. Αλλά ακόμη και αν βγει νεότερος kernel για αυτό το κινητό από την στιγμή που δεν έχει διαθέσει η sony κώδικα για νεότερες εκδόσεις android θα είναι εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να διορθώσουν όλα τα bugs σε custom rom. Η εμπειρία μου ως τώρα αυτό δείχνει αφού σχεδόν ακόμη και οι developers του free xperia project και του XDA έχουν σταματίσει την υποστήριξη του επίσημα...

Και τέλος ακόμη και να το υποστήριζαν λόγο της μικρής εσωτερικής μνήμης που έχει δεν θα μπορούσαν να το αναβαθμίσουν περισσότερο.

 

Οπότε καταλήγουμε εύκολα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει να το αγοράσεις από την στιγμή που με τα ίδια χρήματα βρίσκεις πιο καινούργια συσκευή της sony χωρίς να έχεις τα παραπάνω προβλήματα.

 

οπως σου ειπε και ο ManGelasakis καλυτερα να παρεις καποιο αλλο κινητο.τοειχα κι εγω το κινητο αυτο και επειδη χαλασε αγορασα το sole.

οκ σας ευχαριστω παιδια αφου εχω φαει τον κοσμο και δεν το εχω βρει λεω να παω σε xperia u

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Εδώ ο οδηγός. Μελέτησέ τον καλά κι αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.

 

Καλημέρα θέλω να σας ρωτήσω έκανα την πρώτη απόπειρα να κάνω root το live with walkman αυτό που ρωτώ είναι ότι μέχρι το 4 όλα καλά αμέσως μετά αυτό που κάνω είναι ότι γραφει στο θέμα που με πάει πατώντας στο 5 αν ναι όλα καλά αμέσως μετά κάνω ότι λέει το 6 Το δε 7 αυτό που μου δίνει να καταλάβω είναι ότι Φλασάρουμε τον kernel που κατεβάσαμε στο βήμα 6 και ξανά κάνω από την αρχή το βημα 4 και 5… καλά το κατάλαβα η θα το βλέπω να βγάζει καπνούς .. κάθε βοήθεια δεκτή

 

 

Θερμή παράκληση μου βγάζει ένα κίτρινο τρίγωνο με ένα θαυμαστικό στην μέση και μια άσπρη συσκευή από κάτω και όχι μόνο αυτό αλλά αποσυνδέοντας στο δεν ανοίγει το κινητό.

 

Σε περίπτωση που δείτε μηνύματα σφάλματος μην ανησυχήσετε.<< αυτά εννοείτε>>

http://i50.tinypic.com/2v8izhf.png

στους Flashtool-drivers ποιους εγκαταστήσω να κλικαρο σε όλα τα κουτάκια η στα δυο τελευταία

παίζει να μην κάνει ο kernel για τα Υπόλοιπα κινητά Xperia η να βάλω του Arc S ή του Ray

Edited by ennio
Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση μου βγάζει ένα κίτρινο τρίγωνο με ένα θαυμαστικό στην μέση και μια άσπρη συσκευή από κάτω και όχι μόνο αυτό αλλά αποσυνδέοντας στο δεν ανοίγει το κινητό.

 

δες εδώ

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει καπνούς ότι και να του κάνεις. Εγώ το λειτουργώ πάνω από 1 μήνα τώρα στα 1600Hz και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει καπνούς ότι και να του κάνεις. Εγώ το λειτουργώ πάνω από 1 μήνα τώρα στα 1600Hz και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

 

1600;;!!!

Από μπαταρία πως τα πάει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

1600;;!!!

Από μπαταρία πως τα πάει;

Απο μπαταρία με κανονική χρήση και μόνιμα ενεργοποιημένο το wireless , και από τα settings ρυθμισμένο ώστε να είναι μόνιμα σε 2G μου κρατάει 24 ώρες ακριβώς (ούτε λεπτό παραπάνω). Προχθές βγήκε νέα αναβάθμιση του cm10 και από τότε δεν το έχω φορτίσει και ως τώρα μου έχει κρατήσει για 27 ώρες και είναι στο 45% η μπαταρία. Δεν ξέρω αν έτυχε ή αν του έκανα λίγότερη χρήση χωρίς να το καταλάβω αλλά από την τελευταία αναβάθμιση ως τώρα έχω παρατηρήσει ότι μου κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Δηλαδή δεν αδειάζει το ίδιο γρήγορα και αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό πιστεύω ότι θα μου κρατήσει 2 μέρες χωρίς ενδιάμεση φόρτηση που για μένα είναι αρκετά ικανοποιητικό.

 

Βέβαια αν δω μία ταινία για 1:30 ώρα στο full φωτεινότητα τότε μου κρατάει μόλις 3-4 ώρες. Έχω καταφέρει να το ξεφωρτίσω από πλήρη φόρτιση έως το 0% και σε 2 ώρες. Όταν όμως του κάνω σκληρή χρήση του χαμηλώνω την συχνότητα του επεξεργαστη στα 1100-1200 Mhz για περισσότερη ασφάλεια. Όμως με απλή χρήση μόνο τηλεφώνου και λίγο internet, facebook το έχω μόνιμα στα 1600Mhz αφού ουσιαστικά όσο είναι αδρανές τότε πέφτει αυτόματα στην ελάχιστη συχνότητα δηλαδή στα 134Mhz και έτσι ούτε πρόβλημα υπερθέρμανσης έχει και πάει σφαίρα όση ώρα το λειτουργώ...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για το δικό μας κινητο ποιον kernel να κατεβασω στο 4ο βήμα απο την λιστα?

 

αυτόν Wt19_4.1.B.0.431_Kernel.ftf ή

 

αυτόν WT19_4.1.B.0.587_Kernel.ftf

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για το δικό μας κινητο ποιον kernel να κατεβασω στο 4ο βήμα απο την λιστα?

 

αυτόν Wt19_4.1.B.0.431_Kernel.ftf ή

 

αυτόν WT19_4.1.B.0.587_Kernel.ftf

 

το δευτερο

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτό το κινητό και σήμερα κατάλαβα ότι έχει πρόβλημα. Πάταγα το κουμπί και η οθόνη ήταν μαύρη αλλά τα κουμπιά είχαν φως. Έβγαλα την μπαταρία και την κάρτα sim και το άνοιξα και λειτούργησε για λίγο, αλλά σιγά σιγά έχανε το wireless έγραφε σφάλμα και δεν έπαιζε και το walkman και τελικά τώρα δεν δουλεύει καθόλου παρόλο που του έβγαλα ξανά την μπαταρία.

Έχω 1 χρόνο εγγύηση ακόμα. Το PROCORDIA είναι επίσημο service της Sony Ericsson?

Μπορώ να το πάω μόνη μου με την απόδειξη αγοράς? Διάβασα πιο πάνω ότι και κάποιος άλλος είχε αυτό το πρόβλημα και τελικά δεν έγινε τίποτα. Να το παλέψω? ή να πάω να αγοράσω καινούργιο? Το αγόρασα 170 Ευρώ στις 31/12/2011 θεωρώ ότι δεν έχω κάνει απόσβεση των χρημάτων μου δεν θέλω να αγοράζω ένα κινητό το χρόνο και ας κοστίζει κάτω από 200Ε

Δεν έχει φάει ποτέ καμία τούμπα ούτε μικρή ούτε μεγάλη, το προσέχω πάρα πολύ.

Help τι να κάνω? :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτό το κινητό και σήμερα κατάλαβα ότι έχει πρόβλημα. Πάταγα το κουμπί και η οθόνη ήταν μαύρη αλλά τα κουμπιά είχαν φως. Έβγαλα την μπαταρία και την κάρτα sim και το άνοιξα και λειτούργησε για λίγο, αλλά σιγά σιγά έχανε το wireless έγραφε σφάλμα και δεν έπαιζε και το walkman και τελικά τώρα δεν δουλεύει καθόλου παρόλο που του έβγαλα ξανά την μπαταρία.

Έχω 1 χρόνο εγγύηση ακόμα. Το PROCORDIA είναι επίσημο service της Sony Ericsson?

Μπορώ να το πάω μόνη μου με την απόδειξη αγοράς? Διάβασα πιο πάνω ότι και κάποιος άλλος είχε αυτό το πρόβλημα και τελικά δεν έγινε τίποτα. Να το παλέψω? ή να πάω να αγοράσω καινούργιο? Το αγόρασα 170 Ευρώ στις 31/12/2011 θεωρώ ότι δεν έχω κάνει απόσβεση των χρημάτων μου δεν θέλω να αγοράζω ένα κινητό το χρόνο και ας κοστίζει κάτω από 200Ε

Δεν έχει φάει ποτέ καμία τούμπα ούτε μικρή ούτε μεγάλη, το προσέχω πάρα πολύ.

Help τι να κάνω? :(

 

Θες να δοκιμασεις να κανεις μια επαναφορα (θα σου περασει την τελευταια επισημη εκδοση) με το seus?

Φυσικα θα τα χασεις ολα. Γιαυτο κρατα back ups

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θες να δοκιμασεις να κανεις μια επαναφορα (θα σου περασει την τελευταια επισημη εκδοση) με το seus?

Φυσικα θα τα χασεις ολα. Γιαυτο κρατα back ups

 

Που πρέπει να διαβάσω για να μάθω πως κάνω επαναφορά? Δεν έχω τίποτα σημαντικό στο τηλέφωνο, οι Επαφές μου είναι όλες στο Gmail, photos & videos δεν έχω τη μουσική μου τη ξαναβάζω. Άρα δεν έχω κάτι που θα κλάψω αν χάσω.

Sorry που είμαι άσχετη αλλά τι είναι το seus?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτό το κινητό και σήμερα κατάλαβα ότι έχει πρόβλημα. Πάταγα το κουμπί και η οθόνη ήταν μαύρη αλλά τα κουμπιά είχαν φως. Έβγαλα την μπαταρία και την κάρτα sim και το άνοιξα και λειτούργησε για λίγο, αλλά σιγά σιγά έχανε το wireless έγραφε σφάλμα και δεν έπαιζε και το walkman και τελικά τώρα δεν δουλεύει καθόλου παρόλο που του έβγαλα ξανά την μπαταρία.

Έχω 1 χρόνο εγγύηση ακόμα. Το PROCORDIA είναι επίσημο service της Sony Ericsson?

Μπορώ να το πάω μόνη μου με την απόδειξη αγοράς? Διάβασα πιο πάνω ότι και κάποιος άλλος είχε αυτό το πρόβλημα και τελικά δεν έγινε τίποτα. Να το παλέψω? ή να πάω να αγοράσω καινούργιο? Το αγόρασα 170 Ευρώ στις 31/12/2011 θεωρώ ότι δεν έχω κάνει απόσβεση των χρημάτων μου δεν θέλω να αγοράζω ένα κινητό το χρόνο και ας κοστίζει κάτω από 200Ε

Δεν έχει φάει ποτέ καμία τούμπα ούτε μικρή ούτε μεγάλη, το προσέχω πάρα πολύ.

Help τι να κάνω? :(

 

Αν λες για το θέμα που είχα με το που δεν άναβε και έβγαζε το κίτρινο τρίγωνο με μια σκεύη από κάτω .. θα σου πω το τι έκανα.. πριν από οποια προσπάθεια είχα πάρει back up απλά το σύνδεσα με το pc και του ξανά έκανα ενημέρωση με το pc compation .. άργησε λίγο να αναγνωρίσει την συσκευή αλλά στο τέλος όλα πήγανε καλά .. το δε τηλέφωνο σαν να μην είχε υποστεί όλο αυτό … δεν κολαει δεν κάνει κάτι άλλο όλα όπως ήταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

οσο και να προσπαθω να φλασαρω με το WT19_4.1.B.0.587_Kernel.ftf το κινητο κολαει μετα. εμφανιζει μια σκετη μαυρη οθονη και κανει συνεχως boot. εννοειται οτι το αρχειο runme.bat για το ρουταρισμα δεν τρεχει σωστα. οποτε το μονο που μενει ειναι να περασω αλλο firmware. δεν ξερω ομως ποιο λειτουργει για το κινητο μας σωστα
Link to comment
Share on other sites

Που πρέπει να διαβάσω για να μάθω πως κάνω επαναφορά? Δεν έχω τίποτα σημαντικό στο τηλέφωνο, οι Επαφές μου είναι όλες στο Gmail, photos & videos δεν έχω τη μουσική μου τη ξαναβάζω. Άρα δεν έχω κάτι που θα κλάψω αν χάσω.

Sorry που είμαι άσχετη αλλά τι είναι το seus?

το seus(sony ericsoon update system) είναι ένα πρόγραμμα παρόμοιο με τo pc companion από το οποίο μπορείς να κάνεις update και επιδιόρθωση την συσκευή σου και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/. Είναι πιο αξιόπιστο από το pc companion και για αυτό προτείνεται.

 

Το πιθανότερο να λυθεί το πρόβλημα σου με μια αναβάθμιση του κινητού σου. Οπότε κατέβασε το seus και κάνε update αν δεν έχεις κάνει η επιδιόρθωση. Απλά ακολούθα τα βήματα της οθόνης είναι πανεύκολο.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Καποιος αν σκέφτεται ακόμα να αγοράσει αυτό το κινητό υπάρχει αυτή εδώ η διεύθυνση

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Sony-Ericsson-Live-with-Walkman-White-GR.aspx

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καποιος αν σκέφτεται ακόμα να αγοράσει αυτό το κινητό υπάρχει αυτή εδώ η διεύθυνση

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Sony-Ericsson-Live-with-Walkman-White-GR.aspx

 

αν ηταν και σε μαυρο θα το ειχα χτυπησει χωρις δευτερη σκεψει

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί να κρατιέται ακόμη καλά το live with walkman επειδή έχει καλά χαρακτηριστικά και ακόμα και τώρα είναι πολύ καλύτερο από κάποιες άλλες φτηνές καινούργιες συσκευές αλλά όπως έχω ξαναπεί πλέον δεν συμφέρει να το αγοράσετε ειδικά στην τιμή που στοίχιζε και πριν 2 χρόνια δηλαδή 160 ευρώ. Σκεφτειτε απλά ότι με 160 ευρώ αγοράζετε κάποιο από τα νέα μοντέλα της sony που έχουν και καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά έχουν και καλύτερη υποστήριξη πλέον και πιο ενημερωμένο λογισμικό...

 

Και εκτός από τα παραπάνω αν κάνετε λίγη υπομονή σύντομα θα βγει και το καινουργιο walkman από την sony. Δεν έχω επίσημες πληροφορίες για αυτό αλλά είναι καιρός να βγάλει η sony καινούργια γενιά walkman ειδικά μετά από την μεγάλη επιτυχία που είχε το προηγούμενο....

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί να κρατιέται ακόμη καλά το live with walkman επειδή έχει καλά χαρακτηριστικά και ακόμα και τώρα είναι πολύ καλύτερο από κάποιες άλλες φτηνές καινούργιες συσκευές αλλά όπως έχω ξαναπεί πλέον δεν συμφέρει να το αγοράσετε ειδικά στην τιμή που στοίχιζε και πριν 2 χρόνια δηλαδή 160 ευρώ. Σκεφτειτε απλά ότι με 160 ευρώ αγοράζετε κάποιο από τα νέα μοντέλα της sony που έχουν και καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά έχουν και καλύτερη υποστήριξη πλέον και πιο ενημερωμένο λογισμικό...

 

Και εκτός από τα παραπάνω αν κάνετε λίγη υπομονή σύντομα θα βγει και το καινουργιο walkman από την sony. Δεν έχω επίσημες πληροφορίες για αυτό αλλά είναι καιρός να βγάλει η sony καινούργια γενιά walkman ειδικά μετά από την μεγάλη επιτυχία που είχε το προηγούμενο....

 

έτσι και βγάλει καινούριο walkman η SONY αλλα με καλύτερα features εννοειται τότε ίσως θα είναι το επόμενο μου κινητό

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι και βγάλει καινούριο walkman η SONY αλλα με καλύτερα features εννοειται τότε ίσως θα είναι το επόμενο μου κινητό

 

Τα κινητά walkman είναι σήμα κατατεθέν για την sony-ericsson και πάντα είχαν εμπορική επιτυχία ειδικά με το τελευταίο μοντέλο. Οπότε πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βγάλει και καινούργιο μοντέλο αλλά δεν ξέρω πότε. Μπορεί μέσα στο 2013 μπορεί όμως και μετά απο 2-3 χρόνια. Αυτή είναι η γνώμη μου. Εκτός και αν η sony τώρα με την εξαγορά της ericsson θέλει να αλλάξει πολιτική και αλλάξει εντελώς τα νέα της μοντέλα καθώς και τις ονομασίες τους. Αλλά δεν νομίζω... Ήδη έχει βγάλει καθε λογής τηλέφωνο. Πχ. με μικρή οθόνη, με μεγάλη οθόνη, με dual sim με μικρο επεξεργαστή, με κάμερα και χωρίς και γενικά έχει τηλέφωνα για κάθε γούστο. Οπότε πιστεύω ότι μόλις αποσυρθεί εντελώς από την αγορά το τωρινό live with walkman θα μπει στα σκαριά και το νέο walkman της sony για να ικανοποιήσει και τους μουσικόφιλους δηλαδή όλο τον κόσμο :D.

Edited by ManGelasakis
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη συσκευη οπως και τα μινι (στην Ελλαδα τουλαχιστον) τα χει παει πολυ καλα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω η Sony να βγάλει άλλο walkman κινητό....αν σκεφτείτε ότι πλέον η εφαρμογή walkman υπάρχει στα νέα της κινητά τότε ποιο το όφελος;;

Προσωπική μου άποψη είναι άμα κάποιος θέλει android κινητό, τα nexus πλέον είναι η καλύτερη επιλογή,θεωρώ!

Ρε Gelasaki, έχεις λύσει όλα τα πρόβλημα της συσκευής αυτής εδώ πέρα :-D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω η Sony να βγάλει άλλο walkman κινητό....αν σκεφτείτε ότι πλέον η εφαρμογή walkman υπάρχει στα νέα της κινητά τότε ποιο το όφελος;;

Προσωπική μου άποψη είναι άμα κάποιος θέλει android κινητό, τα nexus πλέον είναι η καλύτερη επιλογή,θεωρώ!

Ρε Gelasaki, έχεις λύσει όλα τα πρόβλημα της συσκευής αυτής εδώ πέρα :-D:lol:

 

Η εφαρμογη walkman δεν λεει τιποτα. Κατεβασε ενα οποιοδηποτε προγραμμα με EQ και εισαι ετοιμος. Το θεμα ειναι τα δυο στερεοφωνικα του ηχειακια που δινουν την καλυτερη ποιοτητα ηχου που εχω ακουσει ποτε απο κινητο. Και ειναι πολυς ο κοσμος που του αρεσει να ακουει μουσικη ή ραδιο απο τα ηχεια της συσκευης.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...