Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω πολύ σοβαρό πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό τηλέφωνο από σήμερα το βράδυ που συνδέθηκα στο facebook με αποσυνέδεσε αυτόματα,πράγμα που έπρεπε να κάνει διότι μου έστειλε 30 ημέρες αποκλεισμό από πρόσκληση νέων φίλων και πάντοτε όταν συμβαίνει αυτό με αποσυνδέει και με βάζει να συνδεθώ. Πήγα να το κάνω,και έκλεινε μόνο του το πρόγραμμα,δεν ανταποκρινόταν,έκανα restart το κινητό ,έβγαλε,μπροστά,κανονικά το σήμα της sony αλλά παρ'όλα αυτά,όπως έχει ξανακάνει και στο παρελθόν,δεν ενεργοποιήθηκε. Ακολούθησα ξανά την ίδια διαδικασία,και παρ'όλα αυτά,δεν συνέβη τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω...Όταν το βάζω στη φόρτιση,ανάβει κανονικά η οθόνη και βγάζει το σήμα της μπαταρίας που φορτίζει...Προσπαθώ να το ενεργοποιήσω,βγαίνει το σήμα της sony,και μετά,απλώς,μένει στην εμφωτιζόμενη οθόνη...Τι μπορώ να κάνω;Σας παρακαλώ πολύ,βοηθήστε με,διότι το χρειάζομαι,αν είναι δυνατόν εγώ να κάνω κάτι...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην βγάλε την μπαταρία ώστε να απενεργοποιηθεί πλήρως το κινητό αν δεν το έχει κάνει αυτόματα και μετά κάνε του επανεκκίνηση. Αν δεν διορθωθεί κάτι με αυτό τότε κάνε του εγκατάσταση από την αρχή την rom με το seus. Θα χάσεις βέβαια όλα τα δεδομένα σου αν δεν είχες κάνει backup αλλά το πιθανότερο είναι να φτιάξει... Η εξωτερική κάρτα μνήμης δεν θα αλλοιωθεί.

 

Παιδιά ισχύει ότι και στους υπολογιστές. Αν δεν έχει πάθει πρόβλημα το hardware (δηλαδή αν δεν έχει κάποια τεχνική βλάβη όπως να χαλάσει η οθόνη, τα κουμπιά , μπαταρία κλπ) αλλά η βλάβη ωφείλεται στο software (δηλαδή να έχει κάποιο πρόβλημα το λογισμικό και κυρίως το λειτουργικό σύστημα, με άλλα λόγια να έχουν χαλάσει οι εφαρμογές ή το android ή κάποιο πρόγραμμα γενικώς) τότε όλα διορθώνονται με επανεγκατάσταση του λογισμικού από την αρχή (το λεγόμενο format που κάνουμε και στους υπολογιστές).

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά,άνοιξε μετά από κάποια ώρα χωρίς να κάνω τίποτα...

Από τι μπορεί να συνέβη αυτό?

 

Ίσως κατέβασες κάποια εφαρμογή που είχε ιό μέσα με αποτέλεσμα όλο αυτό..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάποιο πρόβλημα θα έχει είτε ο kernel είτε το android είτε κάποια εφαρμογή. Αν σου το ξαναπαρουσιάσει ή αν παρουσιάζει γενικά παρόμοια προβλήματα και το κινητό σέρνεται τότε κράτα ένα backup και κάνε ξανά εγκατάσταση από την αρχή την rom με το seus. Με άλλα λόγια κάνε του ένα format και εγκατάσταση από την αρχή και θα διορθωθούν όλα...
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ευχάριστα νέα...

Σύμφωνα με αυτό εδώ http://www.xda-developers.com/android/freexperia-team-beginning-to-develop-3-4-kernel-for-2011-sony-ericsson-devices/ η ομάδα FXP θα αναβαθμίσει τον kernel για όλες τις συσκευές του 2011 στην έκδοση 3.4.

Με βάση την εμπειρία μου από το linux στο ubuntu σας λέω ότι εκτός τα νέα features που θα μπορέσει να υποστηρίξει το κινητό μας όπως νεότερες εκδόσεις του android θα διορθωθούν και πάρα πολλά προβλήματα και επίσης το κινητό μας θα γίνει ακόμη πιο γρήγορο γιατί θα συμπεριλαμβάνει και ένα νέο patch που βελτιώνει την ταχύτητα του επεξεργαστή. Για αυτό που δεν είμαι σίγουρος όμως είναι πως θα διαμορφωθεί η διάρκεια της μπαταρίας. Ελπίζω να βελτιωθούν τα πράγματα και σε αυτόν τον τομέα...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια...

 

Αντιμετωπιζω εδω και μερες μερικα προβληματα με το κινητο αλλα το τελευταιο ειναι οτι δεν μπορω να κατεβασω τπτ απο το μαρκετ...

Μου λεει μη επαρκης χωρος...

Χωρο εχει !!! μολις παει να ολοκληρωθει η ληψη ακυρωνεται...

Υπαρχει καποια λυση???

Φορματ πως μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια...

 

Αντιμετωπιζω εδω και μερες μερικα προβληματα με το κινητο αλλα το τελευταιο ειναι οτι δεν μπορω να κατεβασω τπτ απο το μαρκετ...

Μου λεει μη επαρκης χωρος...

Χωρο εχει !!! μολις παει να ολοκληρωθει η ληψη ακυρωνεται...

Υπαρχει καποια λυση???

Φορματ πως μπορω να κανω???

 

Σε μερικές εφαρμογές δίνεται η δυνατότητα μεταφοράς στην sd card,το χεις δοκιμάσει για αρχή;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές εφαρμογές δίνεται η δυνατότητα μεταφοράς στην sd card,το χεις δοκιμάσει για αρχή;

 

Nαι το εχω κανει...τιποτα

 

ή θα λεει σφαλμα ή θα λεει μη επαρκης χωρος οταν παω να ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΤΙ...:(

 

Να κανω διαγραφη την καρτα μνημης??

θα στρωσει αραγε??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κινητό παρουσιάζει πολλά bugs και δεν θα έπρεπε γιατί τα χαρακτηριστικά του είναι υπέρ-αρκετά. Η υλοποίηση των software από την sony είναι απλά για γέλια, μακράν το χειρότερο android κινητό που έχω.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει φιλε ειπαμε..οχι και το χειροτερο κινητο. Το κινητο αυτο για 169€ ειναι value for money και με το παραπανω..τα bugs οφειλονται σε λογισμικα που δν εδωσε ιδιαιτερη βαρυτητα η εταιρεια..δυστυχως.. αλλα με την 2.3.4 gingerbread δν κολωνει μια..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει φιλε ειπαμε..οχι και το χειροτερο κινητο. Το κινητο αυτο για 169€ ειναι value for money και με το παραπανω..τα bugs οφειλονται σε λογισμικα που δν εδωσε ιδιαιτερη βαρυτητα η εταιρεια..δυστυχως.. αλλα με την 2.3.4 gingerbread δν κολωνει μια..

 

πρώτον, τη δική μου γνώμη εξέφρασα σύμφωνα με τα κινητά που εγώ κατέχω. Δεύτερον, υπάρχουν και άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα που πάνε ''σφαίρα''. Τέλος πάντων ο καθένας έχει τη γνώμη του εδώ δεν βρισκόμαστε για αντιπαραθέσεις απλά το κινητό δεν με ικανοποίησε έστω σε αυτά τα χρήματα. Να σημειωθεί ότι του έχω αλλάξει το λογισμικό αρκετές φορές, τώρα τρέχει ξανά εδώ και λίγο καιρό την stock 2.3.4, άλλα πάλι κολλάει, δεν ανταποκρίνεται σωστά (έχει 85 εφαρμογές εγκατεστημένες) κ.λπ. το καλό είναι ότι με την 2.3.4. κρατάει περισσότερο η μπαταρία σε σχέση με την ics. Επίσης, για να προλάβω κάποιους το κινητό δεν έχει hardware πρόβλημα, είναι το λευκό και το έχω αγοράσει από τους πρώτους όταν κυκλοφόρησε Ελλάδα. Δεν είμαι νέος χρήστης κ.λπ αντίθετα ότι κινητό έχω μου αρέσει να το ''τροποποιώ'' και να πειραματίζομαι με αυτό, εδώ και πολλά χρόνια. Με αυτό θέλω να πω ότι, δεν είμαι απλός χρήστης και σύμφωνα με την εμπειρία μου εκφράζω την παραπάνω άποψη.

Φιλικά, πάντα ....!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

πρώτον, τη δική μου γνώμη εξέφρασα σύμφωνα με τα κινητά που εγώ κατέχω. Δεύτερον, υπάρχουν και άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα που πάνε ''σφαίρα''. Τέλος πάντων ο καθένας έχει τη γνώμη του εδώ δεν βρισκόμαστε για αντιπαραθέσεις απλά το κινητό δεν με ικανοποίησε έστω σε αυτά τα χρήματα. Να σημειωθεί ότι του έχω αλλάξει το λογισμικό αρκετές φορές, τώρα τρέχει ξανά εδώ και λίγο καιρό την stock 2.3.4, άλλα πάλι κολλάει, δεν ανταποκρίνεται σωστά (έχει 85 εφαρμογές εγκατεστημένες) κ.λπ. το καλό είναι ότι με την 2.3.4. κρατάει περισσότερο η μπαταρία σε σχέση με την ics. Επίσης, για να προλάβω κάποιους το κινητό δεν έχει hardware πρόβλημα, είναι το λευκό και το έχω αγοράσει από τους πρώτους όταν κυκλοφόρησε Ελλάδα. Δεν είμαι νέος χρήστης κ.λπ αντίθετα ότι κινητό έχω μου αρέσει να το ''τροποποιώ'' και να πειραματίζομαι με αυτό, εδώ και πολλά χρόνια. Με αυτό θέλω να πω ότι, δεν είμαι απλός χρήστης και σύμφωνα με την εμπειρία μου εκφράζω την παραπάνω άποψη.

Φιλικά, πάντα ....!!!!!!

 

Σορρυ φιλε δεν ηθελα να σε αποπάρω .... τι να πω καθε walkman διαφερει...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι μόνο με την 2.3.4 είμαι ευχαριστημένος στο walkman.Πολυ καλή και σβέλτη και ας είναι τιγκαρισμένο το κινητο

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στην βονταφον.το κινητο δεν φτιαχνετε.το παρελαβα με αναβαθμιση..σε ανδροιδ 4 και το προβλημα παραμενει.του ξαναπερασα την 2.3 και το κινητο το χαρισα.ειμαι σε αναζητηση νεου κινητου και μαλλον θα παρω το sony xperia go.ξενερωσα με την συμπεριφορα του καταστηματος που το αγορασα.:down:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στην βονταφον.το κινητο δεν φτιαχνετε.το παρελαβα με αναβαθμιση..σε ανδροιδ 4 και το προβλημα παραμενει.του ξαναπερασα την 2.3 και το κινητο το χαρισα.ειμαι σε αναζητηση νεου κινητου και μαλλον θα παρω το sony xperia go.ξενερωσα με την συμπεριφορα του καταστηματος που το αγορασα.:down:

Η voda και η κάθε voda τι φταίει αν το κινητό δε φτιάχνετε;

Κανονικά έπρεπε να παει στο σερβις και απο εκει να σου πουν τι γίνεται και τι οχι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η voda και η κάθε voda τι φταίει αν το κινητό δε φτιάχνετε;

Κανονικά έπρεπε να παει στο σερβις και απο εκει να σου πουν τι γίνεται και τι οχι.

και ποιος φταιει?? εγω οχι παντως.το κινητο ειναι σε εγγυηση 1 ακομη χρονου.εγω εχω μεινει χωρις κινητο.εγω το πηγα εκει που το αγορασα.εμενα παντως δεν μου δωσανε παραστατικο οτι το στειλανε στην sony,μαλιστα μου ειπανε οτι μου κανανε και χαρη...γιατι το κινητο ειναι παρα-εισαγωγης με αποτελεσμα μετα τον 1 χρονο εγγυησης πληρωνω εγω τα μεταφορικα ..:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και ποιος φταιει?? εγω οχι παντως.το κινητο ειναι σε εγγυηση 1 ακομη χρονου.εγω εχω μεινει χωρις κινητο.εγω το πηγα εκει που το αγορασα.εμενα παντως δεν μου δωσανε παραστατικο οτι το στειλανε στην sony,μαλιστα μου ειπανε οτι μου κανανε και χαρη...γιατι το κινητο ειναι παρα-εισαγωγης με αποτελεσμα μετα τον 1 χρονο εγγυησης πληρωνω εγω τα μεταφορικα ..:whistle:

 

Παρα-εισαγωγής δλδ δε το είχες πάρει από τη voda;Αν είναι έτσι έπρεπε να το πας στο σέρβις της ερικσον.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρα-εισαγωγής δλδ δε το είχες πάρει από τη voda;Αν είναι έτσι έπρεπε να το πας στο σέρβις της ερικσον.

απο την vodafone το εχω αγορασει.ομως καποια παρτιδα φανταζομαι θα ηταν ετσι.οπως και να 'χει το κινητο πηγε στο σερβις και δεν φτιαχτηκε ποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο την vodafone το εχω αγορασει.ομως καποια παρτιδα φανταζομαι θα ηταν ετσι.οπως και να 'χει το κινητο πηγε στο σερβις και δεν φτιαχτηκε ποτε.

 

Καλά βλακείες σου είπαν,οπότε με το δίκιο σου ξενέρωσες.και παραεισαγωγής να είναι αν πήγαινε στην sony μια χαρά θα στο έφτιαχναν και μέσα στην εγγύηση

Edited by zxr
Λίγη προσοχή στις λέξεις που χρησιμοποιούμε παρακαλώ

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά βλακείες σου είπαν,οπότε με το δίκιο σου ξενέρωσες.και παραεισαγωγής να είναι αν πήγαινε στην sony μια χαρά θα στο έφτιαχναν και μέσα στην εγγύηση

εχεις απολυτα δικιο σε αυτο που λες.

το κινητο δεν πηγε ποτε σε επισημο σερβισ(θα μου δεινανε χαρτι).παντως εδω στην επαρχεια ειναι δυσκολο να βρεις ακρη.αμα ημουν στην αθηνα..με αποδειξη αγορας και κατευθειαν σε service point.

Edited by zxr
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτα δικιο σε αυτο που λες.

το κινητο δεν πηγε ποτε σε επισημο σερβισ(θα μου δεινανε χαρτι).παντως εδω στην επαρχεια ειναι δυσκολο να βρεις ακρη.αμα ημουν στην αθηνα..με αποδειξη αγορας και κατευθειαν σε service point.

 

Μη το λές...Απλά λογικά το κάνανε γαργάρα και σε γειώσανε.Είχα στείλει κ γω κινητό παλιά απο επαρχία και μου το αλλάξανε κιόλας!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

θελω να κανω root το κινητο μου,εχω την εκδοση 4.1.Β.0.587.

Απο διαφορα forums(xda-myphone κλπ)εχω βρει τις αντιστοιχες οδηγιες..

εχω κατεβασει το flashtool και το doomloder ,κατεβασα και το αντιστοιχο kernel αλλα δυστιχως τίποτα.

υπαρχει καποιο συγκεκριμενη σελιδα-link που να εχει τα βηματα ποιο αναλυτικα?

μηπως και βγαλω καποια ακρη?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

θελω να κανω root το κινητο μου,εχω την εκδοση 4.1.Β.0.587.

Απο διαφορα forums(xda-myphone κλπ)εχω βρει τις αντιστοιχες οδηγιες..

εχω κατεβασει το flashtool και το doomloder ,κατεβασα και το αντιστοιχο kernel αλλα δυστιχως τίποτα.

υπαρχει καποιο συγκεκριμενη σελιδα-link που να εχει τα βηματα ποιο αναλυτικα?

μηπως και βγαλω καποια ακρη?

ευχαριστω.

 

Που αντιμετωπίζεις πρόβλημα;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...