Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή με ρωτάνε κάποια παιδιά για το cyanogenmod μόλις βρω αρκετό χρόνο θα φτιάξω έναν αναλυτικό οδηγό ειδικά για το live with walkman(ο οποίος λογικά είναι ακριβώς ο ίδιος και για τα υπόλοιπα xperia 2011) για το πως ξεκλειδώνεις τον bootloader, και πως κάνεις flash custom kernel και γενικά πως κάνεις flash custom rom και το cyanogenmod φυσικά.

 

Προς το παρών για αυτούς που ξέρουν αγγλικά και έχουν μια ιδέα από υπολογιστές σας λέω τα εξής.

1) πρέπει να ξεκλειδώσετε τον bootloader για να κάνετε εγκατάσταση custom rom αλλά ξεκλειδώνοντας τον bootloader χάνετε αυτομάτως την εγγύηση και τις OTA(δηλαδή με wireless) αναβαθμίσεις της sony αλλά μπορείτε να αναβαθμίζετε με το pc companion και το flashtool φυσικά όπου μπορείτε να κάνετε και όποιαδήποτε rom θέλετε εγκατάσταση...

 

Για το πως ξεκλειδώνετε τον bootloader θα βρείτε οδηγίες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1879750.

 

2) Μετά κατεβάζετε την έκδοση cyanogenmod (ή όποια άλλη custom rom θέλετε) από εδώ http://get.cm/?device=coconut&type= και την αποθηκεύετε στην εξωτερική κάρτα του κινητού σας χωρίς να την αποσυμπιέσετε. Μετά κάνετε αποσυμπίεση το αρχείο "boot.img" (kernel) στον υπολογιστή σας ώστε να το φλασάρετε από το FlashTool.

Για το flashtool πηγαίνετε εδώ http://androxyde.github.com/. Κλείνετε το κινητό σας και το συνδέετε στον υπολογιστή σας πατώντας το πάνω κουμπί εντασης ήχου ώστε να συνδεθεί σε Flashboot mode και μετά πηγαίνετε στο flashtool και επιλέγετε Flash->Fastboot mode-> selecte kernel to flash (DooMLoRD) και έτσι φλασάρετε τον kernel.

 

3)κατά την πρώτη εκίνηση του κινητού σας θα σας βάλει σε flashboot mode και θα σας εμφανίσει ένα μενού από το οποίο έχει διάφορες επιλογές τiς οποίες μπορείτε να τις διαλέξετε πατώντας τα κουμπιά έντασης του κινητού σας και να τις επιλέξετε με το power button ή το home button. Από εκεί επιλέγετε να κάνετε εγκατάσταση αρχείο zip από την εξωτερική κάρτα του κινητού σας και κάνετε εγκατάσταση την rom που είχατε αποθηκεύσει στο κινητό σας. Επίσης από αυτό το μενού έχετε και άλλες επιλογές όπως να κάνετε full backup-recovery το κινητό σας...

 

4) Με τον ίδιο τρόπο που κάνατε εγκατάσταση στο βήμα 4 το cyanogenmod μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση και τις εφαρμογές της google οπως το google play. Το αρχείο zip το βρίσκετε εδώhttp://goo.im/gapps/ προσέξετε όμως ποια έκδοση θα κατεβάσετε...

 

Άλλα χρήσιμα links :

http://wiki.cyanogenmod.org/wiki/Sony_Ericsson

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1568792

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887855

 

και τι δεν λειτουργεί με την cm στο live;; γιατί ας πούμε σε άλλες συσκευές δεν έχει ραδιόφωνο και ότι έχει σχέση με τον κατασκευαστή της συσκευής.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από μια πτωση του τηλεφώνου η οθόνη έγινε πλέον έτσι όπως την βλέπετε στη φώτο..

αλλά το κινητό λειτουργεί κανονικά.

 

Ξέρει κανείς αν χρειάζεται αλλαγή μόνο η οθόνη, πόσο κοστίζει ή αν μπορω να παραγγείλω

από ebay ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν η οθόνη "νιώθει" τα αγγίγματα τότε το digitizer σου είναι οκ και δεν θέλει άλλαγμα. Χρειάζεσαι μόνο οθόνη.

 

Διαφορετικά χρειάζεσαι και digitizer.

 

Και φυσικά youtube σε περίπτωση που το κάνεις μόνος σου.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoegk5jBpo

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ .. μόνο η οθόνη έχει πρόβλημα, το κινητό "νιώθει" κανονικά τα αγγίγματα..

Είδα το βίντεο και μου φάνηκε βουνό η διαδικασία.. δεν έχω ξανανοίξει κινητό..

Αλλά μάλλον θα το δοκιμάσω γιατί νομίζω ότι στη SE θα κοστίσει αρκετά περισσότερα..

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

 

Αν η οθόνη "νιώθει" τα αγγίγματα τότε το digitizer σου είναι οκ και δεν θέλει άλλαγμα. Χρειάζεσαι μόνο οθόνη.

 

Διαφορετικά χρειάζεσαι και digitizer.

 

Και φυσικά youtube σε περίπτωση που το κάνεις μόνος σου.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoegk5jBpo

Link to comment
Share on other sites

και τι δεν λειτουργεί με την cm στο live;; γιατί ας πούμε σε άλλες συσκευές δεν έχει ραδιόφωνο και ότι έχει σχέση με τον κατασκευαστή της συσκευής.

 

το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το ράδιο. Στην ανεπίσημη rom του FXP (Free Xperia Project) λειτουργεί και το ράδιο. Σύντομα θα το φτιάξουν και στο cyanogenmod αφού η sony έκανε open source την εφαρμογή.

 

Επίσης προσπαθούν να διορθώσουν το bug με το accelerometer και να αυξύσουν την διάρκεια της μπαταρίας. Ήδη με την τελευταία nightly έκδοση έχουν κάνει πρόοδο στην μπαταρία. Αλλά όπως έχω πει ήδη αναβαθμίσεις βγαίνουν κάθε 7-10 μέρες και διορθώνουν συνεχώς bugs. Γίνεται αρκετά καλή δουλειά και σιγά σιγά διορθώνονται τα πάντα. Σύντομα θα βγεί και cm10 για το κινητό μας... :)

 

Αν θελετε μία αρκετά stable έκδοση βάλτε το cm7.2-stable το οποίο έχει android 2.3.7 και πετάει στην κυριολεξία όπως και η stock gingebread έκδοση της sony αλλά έχει πολύ περισσότερες επιλογές...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που δεν λειτουργεί είναι το ράδιο. Στην ανεπίσημη rom του FXP (Free Xperia Project) λειτουργεί και το ράδιο. Σύντομα θα το φτιάξουν και στο cyanogenmod αφού η sony έκανε open source την εφαρμογή.

 

Επίσης προσπαθούν να διορθώσουν το bug με το accelerometer και να αυξύσουν την διάρκεια της μπαταρίας. Ήδη με την τελευταία nightly έκδοση έχουν κάνει πρόοδο στην μπαταρία. Αλλά όπως έχω πει ήδη αναβαθμίσεις βγαίνουν κάθε 7-10 μέρες και διορθώνουν συνεχώς bugs. Γίνεται αρκετά καλή δουλειά και σιγά σιγά διορθώνονται τα πάντα. Σύντομα θα βγεί και cm10 για το κινητό μας... :)

Σε ευχαριστώ καταρχήν για τα όσα πολύ κατανοητά έχεις γράψεις παραπάνω. Σκέφτομαι να προχωρήσω την διαδικασία αφού όπως την διάβασα δεν έχει μεγάλο επίπεδο δυσκολίας. Έχω δυο ερωτήματα όμως. Η CyanogenMod κάνει αυτόματα update στην επόμενη έκδοση κι αν όχι πως γίνεται η διαδικασία;

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν με εφαρμογές τύπου ROM Manager θα μπορώ να επιστρέψω την συσκευή μου στην κατάσταση που ήταν πριν από την εφαρμογή της παραπάνω διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για τα όσα πολύ κατανοητά έχεις γράψεις παραπάνω. Σκέφτομαι να προχωρήσω την διαδικασία αφού όπως την διάβασα δεν έχει μεγάλο επίπεδο δυσκολίας. Έχω δυο ερωτήματα όμως. Η CyanogenMod κάνει αυτόματα update στην επόμενη έκδοση κι αν όχι πως γίνεται η διαδικασία;

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν με εφαρμογές τύπου ROM Manager θα μπορώ να επιστρέψω την συσκευή μου στην κατάσταση που ήταν πριν από την εφαρμογή της παραπάνω διαδικασίας.

 

Φίλε μου το πιο δύσκολο στην όλη διαδικασία είναι να ξεκλειδώσεις το bootloader. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα χάσεις την εγγύηση και ότι δεν θα έχεις πλέον αναβαθμίσεις μέσω του wireless για τις επίσημες rom που βγάζει η sony.

 

Όμως για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει είναι σαν να αγοράζεις ένα λάπτοπ και του βγάζεις τα αυθεντικά windows(οπότε χάνεις την εγγύηση και τις αυτόματες αναβαθμίσεις) και του βάζεις ένα άλλο λειτουργικό σύστημα όπως πχ linux οπότε πλέον έχεις τα features(αναβαθμίσεις υποστήριξη από τον πάροχο του νέου σου λογισμικού κλπ) του καινούργιου σου λογισμικού. Δηλαδή με απλά λόγια χάνεις την υποστηρίξη της sony και πλέον έχεις την υποστήριξη της κοινότητας του cyanogenmod ,xda κλπ.

 

Μπορείς όμως όποια στιγμή θέλεις να εγκαταστήσεις ξανά την stock rom της sony ή όταν βγει νέα αναβάθμιση από την sony να την κατεβάσεις και να την εγκαταστησεις κανονικά αλλά όχι αυτόματα μέσω wireless αλλά από το flashtool (ή από το pc companion που δεν το έχω κάνει γιατί πιστεύω ότι το flashtool σου δίνει περισσότερες επιλογές άρα χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό το οποίο τρέχει και σε ubuntu το οποίο είναι το κυριο μου λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή). Εγώ αρχικά φοβόμουν να πάρω το ρίσκο για να μην χάσω την 1 χρονο εγγύηση που είχα ακόμη αλλά τελικά σκέφτικα ότι και να την χάσω, ακόμη και να πάθει κάτι το κινητό μας στοιχίζει μόλις 150 ευρώ πλέον καινούργιο οπότε δεν έχω να χάσω και πολλά. Εξάλλου από την custom rom είναι εξαιρετικά απίθανο να πάθει βλάβη(δεν έχω διαβάσει πουθενά να αναφέρουν βλάβη που να φταίει η custom rom) εκτός και αν είσαι τελείως κάνγκουρας και το πειράξεις να τρέχει μόνιμα ο χιλιάρης επεξεργαστής του πάνω από 1600 Mhz που και πάλι ίσως να μην χαλάσει. Εγω πάντως δεν το μετανιώνω καθόλου που το ξεκλείδωσα αντίθετα το μετανιώνω που δεν το έκανα μόλις το αγόρασα, αλλά αυτό έχει να κάνει με την συνείδηση σου.

 

Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις του cyanogenmod, στις 2 τελευταίες nightly εκδόσεις έχουν ενσωματωμένο update το οποίο σε ενημερώνει αν υπάρχει νέα έκδοση, οπότε πατάς να κατέβει από το κινητό σου και μετά μπορείς να το κάνεις αναβάθμιση από το recovery menu χωρίς να σβίσεις τα data οπότε δεν χάνεις τις ρυθμίσεις σου και τα εγκατεστημένα προγράμματα σου. Ίσως χρειαστεί όμως να φλασάρεις με το flashtool τον νέο kernel της αναβάθμισης (και πάλι χωρίς να σβίσεις τα data και άρα δεν χάνεις τις ρυθμίσεις σου). Η διαδικασία είναι το ίδιο απλή και εύκολη όπως όταν κάνεις αναβάθμιση από το pc companion. Μάλιστα αν δεν χρειάζεται να φλασάρεις νέο kernel τότε δεν χρειάζεται καν υπολογιστής για να κάνεις αναβάθμιση. Νομίζω ότι από το cm10.1 και μετά θα έχει και εντελώς αυτόματες αναβαθμίσεις με ΟΤΑ όπως και η stock roms.

 

Σύμφωνα με αυτό https://plus.google.com/u/0/+CyanogenMod/posts/1FLFe2RzYZ7 από στιγμή σε στιγμή θα βγει και η πρώτη stable cm10 (Jelly Bean) και για το live with walkman, και από το cm10.1 θα έχουμε και OTA αναβαθμίσεις.

 

Τέλος να σου πω ότι ίσως κάποια πραγματάκια να σε χαλάνε στο cyanogemod περισσότερο από ότι στην stock rom ίσως λόγο συνήθειας αλλά πιστεύω ότι τα θετικά είναι πολύ περισσότερα σε σύγκριση με τις stock roms αφού έχεις πολύ περισσότερες ρυθμίσεις ώστε να τα κάνεις όπως εσύ θέλεις πραγματικά. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω σίγουρα ότι το cyanogenmod είναι πολύ πιο λειτουργικό από ότι οι stock roms εξαιτίας βέβαια των πληθώρα ρυθμίσεων, του root και της πιο καθαρής rom που παρόλο που έχει πιο πολλά features παραμένει πιο ελαφριά και πιο γρήγορη από την stock.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πιο δύσκολο στην όλη διαδικασία είναι να ξεκλειδώσεις το bootloader. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα χάσεις την εγγύηση και ότι δεν θα έχεις πλέον αναβαθμίσεις μέσω του wireless για τις επίσημες rom που βγάζει η sony.

 

Όμως για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει είναι σαν να αγοράζεις ένα λάπτοπ και του βγάζεις τα αυθεντικά windows(οπότε χάνεις την εγγύηση και τις αυτόματες αναβαθμίσεις) και του βάζεις ένα άλλο λειτουργικό σύστημα όπως πχ linux οπότε πλέον έχεις τα features(αναβαθμίσεις υποστήριξη από τον πάροχο του νέου σου λογισμικού κλπ) του καινούργιου σου λογισμικού. Δηλαδή με απλά λόγια χάνεις την υποστηρίξη της sony και πλέον έχεις την υποστήριξη της κοινότητας του cyanogenmod ,xda κλπ.

 

Μπορείς όμως όποια στιγμή θέλεις να εγκαταστήσεις ξανά την stock rom της sony ή όταν βγει νέα αναβάθμιση από την sony να την κατεβάσεις και να την εγκαταστησεις κανονικά αλλά όχι αυτόματα μέσω wireless αλλά από το flashtool (ή από το pc companion που δεν το έχω κάνει γιατί πιστεύω ότι το flashtool σου δίνει περισσότερες επιλογές άρα χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό το οποίο τρέχει και σε ubuntu το οποίο είναι το κυριο μου λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή). Εγώ αρχικά φοβόμουν να πάρω το ρίσκο για να μην χάσω την 1 χρονο εγγύηση που είχα ακόμη αλλά τελικά σκέφτικα ότι και να την χάσω, ακόμη και να πάθει κάτι το κινητό μας στοιχίζει μόλις 150 ευρώ πλέον καινούργιο οπότε δεν έχω να χάσω και πολλά. Εξάλλου από την custom rom είναι εξαιρετικά απίθανο να πάθει βλάβη(δεν έχω διαβάσει πουθενά να αναφέρουν βλάβη που να φταίει η custom rom) εκτός και αν είσαι τελείως κάνγκουρας και το πειράξεις να τρέχει μόνιμα ο χιλιάρης επεξεργαστής του πάνω από 1600 Mhz που και πάλι ίσως να μην χαλάσει. Εγω πάντως δεν το μετανιώνω καθόλου που το ξεκλείδωσα αντίθετα το μετανιώνω που δεν το έκανα μόλις το αγόρασα, αλλά αυτό έχει να κάνει με την συνείδηση σου.

 

Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις του cyanogenmod, στις 2 τελευταίες nightly εκδόσεις έχουν ενσωματωμένο update το οποίο σε ενημερώνει αν υπάρχει νέα έκδοση, οπότε πατάς να κατέβει από το κινητό σου και μετά μπορείς να το κάνεις αναβάθμιση από το recovery menu χωρίς να σβίσεις τα data οπότε δεν χάνεις τις ρυθμίσεις σου και τα εγκατεστημένα προγράμματα σου. Ίσως χρειαστεί όμως να φλασάρεις με το flashtool τον νέο kernel της αναβάθμισης (και πάλι χωρίς να σβίσεις τα data και άρα δεν χάνεις τις ρυθμίσεις σου). Η διαδικασία είναι το ίδιο απλή και εύκολη όπως όταν κάνεις αναβάθμιση από το pc companion. Μάλιστα αν δεν χρειάζεται να φλασάρεις νέο kernel τότε δεν χρειάζεται καν υπολογιστής για να κάνεις αναβάθμιση. Νομίζω ότι από το cm10.1 και μετά θα έχει και εντελώς αυτόματες αναβαθμίσεις με ΟΤΑ όπως και η stock roms.

 

Σύμφωνα με αυτό https://plus.google.com/u/0/+CyanogenMod/posts/1FLFe2RzYZ7 από στιγμή σε στιγμή θα βγει και η πρώτη stable cm10 (Jelly Bean) και για το live with walkman, και από το cm10.1 θα έχουμε και OTA αναβαθμίσεις.

 

Τέλος να σου πω ότι ίσως κάποια πραγματάκια να σε χαλάνε στο cyanogemod περισσότερο από ότι στην stock rom ίσως λόγο συνήθειας αλλά πιστεύω ότι τα θετικά είναι πολύ περισσότερα σε σύγκριση με τις stock roms αφού έχεις πολύ περισσότερες ρυθμίσεις ώστε να τα κάνεις όπως εσύ θέλεις πραγματικά. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω σίγουρα ότι το cyanogenmod είναι πολύ πιο λειτουργικό από ότι οι stock roms εξαιτίας βέβαια των πληθώρα ρυθμίσεων, του root και της πιο καθαρής rom που παρόλο που έχει πιο πολλά features παραμένει πιο ελαφριά και πιο γρήγορη από την stock.

 

Απο ολα αυτα που ειπες, εμενα μου εμεινε το ubuntu :p τι μου θυμιζεις τωρα....με πας 2 χρονια πισω..!

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα αυτα που ειπες, εμενα μου εμεινε το ubuntu :p τι μου θυμιζεις τωρα....με πας 2 χρονια πισω..!

Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το ubuntu αλλά εγώ εδώ και 4 χρόνια περίπου χρησιμοποιώ μόνο linux και έχω βρει την υγειά μου. Και ο λόγος που αγόρασα android ήταν η συμβατότητα του με το linux. Και μόλις διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να κάνω ενημερώσεις από το ubuntu αλλά μόνο από το windows με το pc companion εκνευρίστηκα πάρα πολύ. Αλλά ευτυχώς σύντομα βρήκα το Flashtool και έτσι εδώ και 1 χρόνο δεν έχω ξαναμπουτάρει σε windows τα οποία τα έχω σε dualboot μήπως χρειαστούν κάποια στιγμή στο μέλλον για παρόμοιες περιπτώσεις όπως πριν ένα χρόνο που ενώ αγόρασα ένα linux κινητό δεν μπορούσα να κάνω ενημερώσεις από το linux. Απαράδεκτο μία εταιρία να εγκαθιστά στις συσκευές της linux αλλά να μην έχει υποστήριξη για linux.

 

Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα να πω για τους custom kernel (τουλάχιστον όσους έχω δοκιμάσει ως τώρα) ότι έχουν ένα extra μενού(bootloader mode ή recovery mode) κατά την εκίνηση του κινητού το οποίο το ενεργοποιείς εσύ όποτε θέλεις και μέσα από αυτό μπορείς να κάνεις εγκατάσταση τις custom roms, τις εφαρμογές της google κλπ. που έχεις αποθυκεύσει αρχικά σε συμπίεση .zip στην εξωτερική σου κάρτα. Δηλαδή δεν χρειάζεται υπολογιστής για να κάνεις εγκατάσταση νέα rom αρκεί να μην χρειάζεται να φλασάρεις νέο kernel για τον οποίο χρειάζεται αναγκαστικά υπολογιστής και το flashtool.

 

Επίσης έχει επιλογές για να διαγράψεις τα data, την μνήμη cashe , να κάνεις mount και format την εξωτερική ή την εσωτερική μνήμη του κινητού, και τέλος να κάνεις full backup το σύστημα σου (δηλαδή τα πάντα εφαρμογές, ρυθμίσεις, ρομ) ώστε να μπορείς να το επαναφέρεις ακριβώς στην κατάσταση που ήταν όταν έκανες το backup χωρίς να χάσεις το παραμικρό.

 

Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη custom rom εκτός από το cyanogenmod και του FXP που ουσιαστικά είναι σχεδόν οι ίδιες roms οπότε δεν έχω την τεράστια εμπειρία, αλλά έχω διαπιστώσει και μάλιστα έχω βαρεθεί να το λέω ότι οι custom roms και ειδικά αυτές που έχουν βάση το cyanogenmod έχουν πληθώρα από επιλογές που δεν έχουν οι stock roms.

Για παράδειγμα για το cyanogemod έχει:

1)το menu που είπα παραπάνω με όλες αυτές τις επιλογές.

2)έχει επιλογή για επανεκίνηση του κινητού εκτός από τις συνηθισμένες στο μενού power.

3)έχει επιλογή προφιλ όπως αυτά που είχαν τα παλιά τηλέφωνα που έφτιαχνες προφιλ με συγκεκριμένες ρυθμίσεις πχ αυτοκίνητο, σπιτι, δουλεια κλπ.

4)μπορείς να αλλάξεις themes

5) να ρυθμίσεις την οθόνη κλειδώματος του κινητού με διάφορες επιλογές καθώς και την εμφάνιση της με ξεχωριστό background από αυτό της επιφάνειας εργασίας.

6)Προφανώς τα δικαιώματα root που πλέον υπάρχουν προεγκατεστημένα χωρίς να χρειάζεται να είσαι guru για να σπάσεις την stock rom.

7)Περισσότερα εφέ εμφάνισης στις επιφάνειες εργασίας.

8)αλλαγή εμφάνισης εικονιδίων μπαταρίας , σήματος τηλεφώνου κλπ.

9)ρυθμιση της ταχύτητας του επεξεργαστή και άλλες ρυθμίσεις επιδόσεων του κινητού.

Συν όλα αυτά που υπάρχουν στην stock rom και άλλα πολλά τα οποία θα τα ανακαλύψετε αν το κάνετε εγκατάσταση.

 

Με την τελευταία cm9.20121111 nightly μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το θέμα με την μπαταρία έχει διορθωθεί και πλέον η μπαταρία διαρκεί όσο και η ICS stock rom δηλαδή περίπου 30 ώρες με κανονική χρήση και μονίμως ανοιχτό το wireless.

 

Οπότε τα μόνα θεματάκια που έχει ακόμη είναι το radio το οποίο δουλεύει μια χαρά στην ανεπίσημη rom του FXP (δεν το έχω εγκατάστήσει και άρα δοκιμάσει στην τελευταία αναβάθμιση του επίσημου cm), δεν δουλεύει το face unlock και επίσης από ότι γράφουν τα παιδιά στο XDA είναι αργό το accelerometer αλλά για να πώ την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό και προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ίσως όμως επειδή δεν ξέρω τι είναι και άρα δεν το έχω τεστάρει ώστε να διαπιστώσω ότι όντως υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι να το τεστάρω??? Από ότι έχω καταλάβει είναι ο μηχανισμός ο οποίος ρυθμίζει την οθόνη να είναι πάντα σε οριζόντια θέση ανεξάρτητα με το πως γυρίζεις το κινητό. Αν όντως είναι αυτό τότε λειτουργεί μια χαρά. Δεν έχω παίξει κάποιο παιχνίδι για να διαπιστώσω αν είναι αργό ή γρήγορο αλλά σε μία εφαρμογή που λειτουργεί το κινητό σαν αλφάδι λειτουργεί μια χαρά γρήγορα και επίσης η οθόνη γυρίζει σε κανονική ταχύτητα όπως και στην stock rom όταν στριφογυρίζεις το κινητό. Εκτός και αν έχει και η stock rom πρόβλημα και δεν έχω καταλάβει διαφορά..

Edited by ManGelasakis
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πιο δύσκολο στην όλη διαδικασία είναι να ξεκλειδώσεις το bootloader. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα χάσεις την εγγύηση και ότι δεν θα έχεις πλέον αναβαθμίσεις μέσω του wireless για τις επίσημες rom που βγάζει η sony.

 

Όμως για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει είναι σαν να αγοράζεις ένα λάπτοπ και του βγάζεις τα αυθεντικά windows(οπότε χάνεις την εγγύηση και τις αυτόματες αναβαθμίσεις) και του βάζεις ένα άλλο λειτουργικό σύστημα όπως πχ linux οπότε πλέον έχεις τα features(αναβαθμίσεις υποστήριξη από τον πάροχο του νέου σου λογισμικού κλπ) του καινούργιου σου λογισμικού. Δηλαδή με απλά λόγια χάνεις την υποστηρίξη της sony και πλέον έχεις την υποστήριξη της κοινότητας του cyanogenmod ,xda κλπ.

 

Μπορείς όμως όποια στιγμή θέλεις να εγκαταστήσεις ξανά την stock rom της sony ή όταν βγει νέα αναβάθμιση από την sony να την κατεβάσεις και να την εγκαταστησεις κανονικά αλλά όχι αυτόματα μέσω wireless αλλά από το flashtool (ή από το pc companion που δεν το έχω κάνει γιατί πιστεύω ότι το flashtool σου δίνει περισσότερες επιλογές άρα χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό το οποίο τρέχει και σε ubuntu το οποίο είναι το κυριο μου λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή). Εγώ αρχικά φοβόμουν να πάρω το ρίσκο για να μην χάσω την 1 χρονο εγγύηση που είχα ακόμη αλλά τελικά σκέφτικα ότι και να την χάσω, ακόμη και να πάθει κάτι το κινητό μας στοιχίζει μόλις 150 ευρώ πλέον καινούργιο οπότε δεν έχω να χάσω και πολλά. Εξάλλου από την custom rom είναι εξαιρετικά απίθανο να πάθει βλάβη(δεν έχω διαβάσει πουθενά να αναφέρουν βλάβη που να φταίει η custom rom) εκτός και αν είσαι τελείως κάνγκουρας και το πειράξεις να τρέχει μόνιμα ο χιλιάρης επεξεργαστής του πάνω από 1600 Mhz που και πάλι ίσως να μην χαλάσει. Εγω πάντως δεν το μετανιώνω καθόλου που το ξεκλείδωσα αντίθετα το μετανιώνω που δεν το έκανα μόλις το αγόρασα, αλλά αυτό έχει να κάνει με την συνείδηση σου.

 

Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις του cyanogenmod, στις 2 τελευταίες nightly εκδόσεις έχουν ενσωματωμένο update το οποίο σε ενημερώνει αν υπάρχει νέα έκδοση, οπότε πατάς να κατέβει από το κινητό σου και μετά μπορείς να το κάνεις αναβάθμιση από το recovery menu χωρίς να σβίσεις τα data οπότε δεν χάνεις τις ρυθμίσεις σου και τα εγκατεστημένα προγράμματα σου. Ίσως χρειαστεί όμως να φλασάρεις με το flashtool τον νέο kernel της αναβάθμισης (και πάλι χωρίς να σβίσεις τα data και άρα δεν χάνεις τις ρυθμίσεις σου). Η διαδικασία είναι το ίδιο απλή και εύκολη όπως όταν κάνεις αναβάθμιση από το pc companion. Μάλιστα αν δεν χρειάζεται να φλασάρεις νέο kernel τότε δεν χρειάζεται καν υπολογιστής για να κάνεις αναβάθμιση. Νομίζω ότι από το cm10.1 και μετά θα έχει και εντελώς αυτόματες αναβαθμίσεις με ΟΤΑ όπως και η stock roms.

 

Σύμφωνα με αυτό https://plus.google.com/u/0/+CyanogenMod/posts/1FLFe2RzYZ7 από στιγμή σε στιγμή θα βγει και η πρώτη stable cm10 (Jelly Bean) και για το live with walkman, και από το cm10.1 θα έχουμε και OTA αναβαθμίσεις.

 

Τέλος να σου πω ότι ίσως κάποια πραγματάκια να σε χαλάνε στο cyanogemod περισσότερο από ότι στην stock rom ίσως λόγο συνήθειας αλλά πιστεύω ότι τα θετικά είναι πολύ περισσότερα σε σύγκριση με τις stock roms αφού έχεις πολύ περισσότερες ρυθμίσεις ώστε να τα κάνεις όπως εσύ θέλεις πραγματικά. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω σίγουρα ότι το cyanogenmod είναι πολύ πιο λειτουργικό από ότι οι stock roms εξαιτίας βέβαια των πληθώρα ρυθμίσεων, του root και της πιο καθαρής rom που παρόλο που έχει πιο πολλά features παραμένει πιο ελαφριά και πιο γρήγορη από την stock.

 

Φίλε μου δυστυχώς τα έκανα θάλασσα! Προσπάθησα και με τους δυο τρόπους που αναφέρονται να ξεκλειδώσω τον bootloader αλλά με κανέναν δεν κατάφερα να ολοκληρώσω με βεβαιότητα την προσπάθεια. Εκτιμώντας (λανθασμένα πιθανότατα) ότι το κατάφερα επιχείρησα να flashάρω την cyanogenmod. Όταν ανοίγω το κινητό βλέπω στην εκκίνηση το λογότυπο του FREE XPERIA PROJECT και μετά μια μαύρη οθόνη και τέρμα! Ελπίζω η κατάσταση να σώζεται γιατί ήδη έχω χάσει τον ύπνο μου αφού έμεινα χωρίς τηλέφωνο :cry: Βάζω και το log από το flashtool αν βοηθάει σε κάποιο συμπέρασμα.

15/053/2012 03:53:34 - INFO - <- This level is successfully initialized

15/053/2012 03:53:35 - INFO - Flashtool Version 0.9.8.0 built on 2012-10-01 19:35:32

15/053/2012 03:53:35 - INFO - You can drag and drop ftf files here to start flashing them

15/054/2012 03:54:00 - INFO - Device connected in fastboot mode

15/054/2012 03:54:03 - INFO - Launching Fastboot Toolbox 1.0 by DooMLoRD

15/054/2012 03:54:14 - INFO - Device Status: FASTBOOT mode

15/054/2012 03:54:44 - INFO - Selected kernel (boot.img or kernel.sin): \\vmware-host\Shared Folders\Desktop\boot.img

15/054/2012 03:54:44 - INFO - Flashing selected kernel

15/054/2012 03:54:50 - INFO - sending 'boot' (5188 KB)...

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) USB download speed was 33412kB/s

15/054/2012 03:54:50 - INFO - OKAY [ 0.845s]

15/054/2012 03:54:50 - INFO - writing 'boot'...

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Download buffer format: boot IMG

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Flash of partition 'boot' requested

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) S1 partID 0x00000003, block 0x00000148-0x00000179

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Erase operation complete, 0 bad blocks encountered

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Flashing...

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Flash operation complete

15/054/2012 03:54:50 - INFO - OKAY [ 1.180s]

15/054/2012 03:54:50 - INFO - finished. total time: 2.025s

15/054/2012 03:54:50 - INFO - FASTBOOT Output:

sending 'boot' (5188 KB)...

(bootloader) USB download speed was 33412kB/s

OKAY [ 0.845s]

writing 'boot'...

(bootloader) Download buffer format: boot IMG

(bootloader) Flash of partition 'boot' requested

(bootloader) S1 partID 0x00000003, block 0x00000148-0x00000179

(bootloader) Erase operation complete, 0 bad blocks encountered

(bootloader) Flashing...

(bootloader) Flash operation complete

OKAY [ 1.180s]

finished. total time: 2.025s

 

15/054/2012 03:54:50 - INFO - Please check the log before rebooting into system

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς τα έκανα θάλασσα! Προσπάθησα και με τους δυο τρόπους που αναφέρονται να ξεκλειδώσω τον bootloader αλλά με κανέναν δεν κατάφερα να ολοκληρώσω με βεβαιότητα την προσπάθεια. Εκτιμώντας (λανθασμένα πιθανότατα) ότι το κατάφερα επιχείρησα να flashάρω την cyanogenmod. Όταν ανοίγω το κινητό βλέπω στην εκκίνηση το λογότυπο του FREE XPERIA PROJECT και μετά μια μαύρη οθόνη και τέρμα! Ελπίζω η κατάσταση να σώζεται γιατί ήδη έχω χάσει τον ύπνο μου αφού έμεινα χωρίς τηλέφωνο :cry: Βάζω και το log από το flashtool αν βοηθάει σε κάποιο συμπέρασμα.

15/053/2012 03:53:34 - INFO - <- This level is successfully initialized

15/053/2012 03:53:35 - INFO - Flashtool Version 0.9.8.0 built on 2012-10-01 19:35:32

15/053/2012 03:53:35 - INFO - You can drag and drop ftf files here to start flashing them

15/054/2012 03:54:00 - INFO - Device connected in fastboot mode

15/054/2012 03:54:03 - INFO - Launching Fastboot Toolbox 1.0 by DooMLoRD

15/054/2012 03:54:14 - INFO - Device Status: FASTBOOT mode

15/054/2012 03:54:44 - INFO - Selected kernel (boot.img or kernel.sin): \\vmware-host\Shared Folders\Desktop\boot.img

15/054/2012 03:54:44 - INFO - Flashing selected kernel

15/054/2012 03:54:50 - INFO - sending 'boot' (5188 KB)...

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) USB download speed was 33412kB/s

15/054/2012 03:54:50 - INFO - OKAY [ 0.845s]

15/054/2012 03:54:50 - INFO - writing 'boot'...

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Download buffer format: boot IMG

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Flash of partition 'boot' requested

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) S1 partID 0x00000003, block 0x00000148-0x00000179

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Erase operation complete, 0 bad blocks encountered

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Flashing...

15/054/2012 03:54:50 - INFO - (bootloader) Flash operation complete

15/054/2012 03:54:50 - INFO - OKAY [ 1.180s]

15/054/2012 03:54:50 - INFO - finished. total time: 2.025s

15/054/2012 03:54:50 - INFO - FASTBOOT Output:

sending 'boot' (5188 KB)...

(bootloader) USB download speed was 33412kB/s

OKAY [ 0.845s]

writing 'boot'...

(bootloader) Download buffer format: boot IMG

(bootloader) Flash of partition 'boot' requested

(bootloader) S1 partID 0x00000003, block 0x00000148-0x00000179

(bootloader) Erase operation complete, 0 bad blocks encountered

(bootloader) Flashing...

(bootloader) Flash operation complete

OKAY [ 1.180s]

finished. total time: 2.025s

 

15/054/2012 03:54:50 - INFO - Please check the log before rebooting into system

Από το log και από τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι ξεκλείδωσες τον bootloader και φλάσαρες με επιτυχία τον kernel αλλά δεν έκανες σωστά εγκατάσταση το cyanogemod από το menu του flashboot mode. Μην πανικοβάλεσαι. Κατά την εκίνηση του κινητού μόλις σου εμφανίσει το logo του free xperia project πάτησε το πάνω και το κάτω βελάκι εντάσης ήχου ώστε να σου ξαναανοίξει το μενού του flashboot mode και να ξαναεγκαταστήσεις το cyanogenmod από εκεί αφού κάνεις πρώτα wipe data.

 

Αν δεν σου ανοίγει το μενού δοκίμασε να ξαναφλασάρεις τον kernel. Αν και πάλι δεν γίνεται δουλειά τότε εγκατέστησε την stock rom ξανά και ξαναδοκίμασε από την αρχή ένα ένα τα βήματα τα οποία είναι τα εξής.

1)Κατέβασε το zip αρχείο με το cyanogenmod και αποθήκευσε το στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

2)Κάνε αποσυμπίεση το αρχείο boot.img(kernel) και αποθήκευσε το στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σου. Πρόσεξε όμως το αρχείο boot.img πρέπει να υπάρχει και στο zipαρισμένο αρχείο στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

3)κλείσε το κινητό και αποσύνδεσέ το από τον υπολογιστή.

4)πατώντας το πάνω κουμπί έντασης ήχου σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο usb ώστε να σου ανάψει το μπλε λαμπάκι ως ένδειξη ότι έχεις συνδεθεί σε fastboot mode.

5)ανοιξε το flashtool και πάτα το κουμπί της αστραπής , μετά επέλεξε fastboot mode(για να φλασάρεις με την stock rom επιλέγεις το flashmode) και στην τρίτη στήλη by DooMLoRD επέλεξε select kernel to flash και μετά επέλεξε το αρχείο boot.img που είχες αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας.

6)Αφού τελειώσει η διαδικασία ξεσύνδεσε το κινητό και ενεργοποίησε το. Λογικά θα σου εμφανίσει το FXP logo και μετά θα σου ανοίξει αυτόματα το flashboot mode μενου.

7)Από το μενού αυτό κάνε wipe data, wipe cashe και μετά επέλεξε advance και κάνε wipe dalvik cashe.

8)μετά επέλεξε install zip from sdcard και εγκατέστησε το cyanogenmod που είχες αποθηκεύσει στην εξωτερική κάρτα του κινητού σου.

 

Μετά από αυτό όλα πρέπει να δουλέψουν ρολόι...

Edited by ManGelasakis
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Από το log και από τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι ξεκλείδωσες τον bootloader και φλάσαρες με επιτυχία τον kernel αλλά δεν έκανες σωστά εγκατάσταση το cyanogemod από το menu του flashboot mode. Μην πανικοβάλεσαι. Κατά την εκίνηση του κινητού μόλις σου εμφανίσει το logo του free xperia project πάτησε το πάνω και το κάτω βελάκι εντάσης ήχου ώστε να σου ξαναανοίξει το μενού του flashboot mode και να ξαναεγκαταστήσεις το cyanogenmod από εκεί αφού κάνεις πρώτα wipe data.

 

Αν δεν σου ανοίγει το μενού δοκίμασε να ξαναφλασάρεις τον kernel. Αν και πάλι δεν γίνεται δουλειά τότε εγκατέστησε την stock rom ξανά και ξαναδοκίμασε από την αρχή ένα ένα τα βήματα τα οποία είναι τα εξής.

1)Κατέβασε το zip αρχείο με το cyanogenmod και αποθήκευσε το στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

2)Κάνε αποσυμπίεση το αρχείο boot.img(kernel) και αποθήκευσε το στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σου. Πρόσεξε όμως το αρχείο boot.img πρέπει να υπάρχει και στο zipαρισμένο αρχείο στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

3)κλείσε το κινητό και αποσύνδεσέ το από τον υπολογιστή.

4)πατώντας το πάνω κουμπί έντασης ήχου σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή με το καλώδιο usb ώστε να σου ανάψει το μπλε λαμπάκι ως ένδειξη ότι έχεις συνδεθεί σε fastboot mode.

5)ανοιξε το flashtool και πάτα το κουμπί της αστραπής , μετά επέλεξε fastboot mode(για να φλασάρεις με την stock rom επιλέγεις το flashmode) και στην τρίτη στήλη by DooMLoRD επέλεξε select kernel to flash και μετά επέλεξε το αρχείο boot.img που είχες αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας.

6)Αφού τελειώσει η διαδικασία ξεσύνδεσε το κινητό και ενεργοποίησε το. Λογικά θα σου εμφανίσει το FXP logo και μετά θα σου ανοίξει αυτόματα το flashboot mode μενου.

7)Από το μενού αυτό κάνε wipe data, wipe cashe και μετά επέλεξε advance και κάνε wipe dalvik cashe.

8)μετά επέλεξε install zip from sdcard και εγκατέστησε το cyanogenmod που είχες αποθηκεύσει στην εξωτερική κάρτα του κινητού σου.

 

Μετά από αυτό όλα πρέπει να δουλέψουν ρολόι...

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ απεριόριστα για το χρόνο που διέθεσες για να με βοηθήσεις. Το πρόβλημα λύθηκε πολύ εύκολα διαβάζοντας μόνο την πρώτη πρόταση όσων μου έγραψες. Συγκεκριμένα να πατήσω τα κουμπιά έντασης ήχου την ώρα που έβλεπα το λογότυπο του free xperia project. Τα υπόλοιπα μετά ήταν όπως τα αναφέρεις και ακολουθώντας πιστά όσα έγραψες εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα την cyanogenmod και μετά την έκδοση των εφαρμογών της google “gapps-ics-20120317-signed” πιστεύοντας ότι ήταν η κατάλληλη. Προς το παρόν όλα δείχνουν επιτυχημένα και αρχίζω το setάρισμα του τηλεφώνου. Η βοήθεια που μου προσέφερες ήταν ανεκτίμητη στο να ξεπεράσω τόσο εύκολα ένα πρόβλημα που με πελάγωσε. Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ απεριόριστα για το χρόνο που διέθεσες για να με βοηθήσεις. Το πρόβλημα λύθηκε πολύ εύκολα διαβάζοντας μόνο την πρώτη πρόταση όσων μου έγραψες. Συγκεκριμένα να πατήσω τα κουμπιά έντασης ήχου την ώρα που έβλεπα το λογότυπο του free xperia project. Τα υπόλοιπα μετά ήταν όπως τα αναφέρεις και ακολουθώντας πιστά όσα έγραψες εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα την cyanogenmod και μετά την έκδοση των εφαρμογών της google “gapps-ics-20120317-signed” πιστεύοντας ότι ήταν η κατάλληλη. Προς το παρόν όλα δείχνουν επιτυχημένα και αρχίζω το setάρισμα του τηλεφώνου. Η βοήθεια που μου προσέφερες ήταν ανεκτίμητη στο να ξεπεράσω τόσο εύκολα ένα πρόβλημα που με πελάγωσε. Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά...

 

Ωραία χαίρομαι που τα κατάφερες. Ποιά έκδοση cyanogenmod ακριβώς εγκατέστησες? Περιμένουμε εντυπώσεις για να ακούσουμε και μια δεύτερη γνώμη...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την τελευταία nightly και συγκεκριμένα την cm-9-20121111. Το κινητό είναι όντως αισθητά πιο γρήγορο αν και δεν το έχω testάρει ακόμα όσο πρέπει. Πολύ καλή εντύπωση έχω από τις stock εφαρμογές που συνοδεύουν την έκδοση και θα πορευτώ με αυτές στην αρχή για αρκετές λειτουργίες. Στο σπίτι μου έχω ένα θέμα με τη λήψη του σήματος των εταιρειών κινητής αλλά με την custom έκδοση δείχνει κι αυτό να έχει μια πρόοδο. Αυτά για αρχή, θα ενημερώσω για ότι νεότερο.
Link to comment
Share on other sites

αντε να μπει και το ραδιοφωνο να βαλω και στο live την cm.ειναι ο μονος λογος που δε την εχω βαλει ακομα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

αντε να μπει και το ραδιοφωνο να βαλω και στο live την cm.ειναι ο μονος λογος που δε την εχω βαλει ακομα.

Στην επίσημη έκδοση του cyanogenmod δεν λειτουργεί το ράδιο αλλά από ότι μου απάντησαν στο φόρουμ του cyanogenmod πλέον η sοny έκανε open source την εφαρμογή του ραδιοφώνου οπότε αργά ή γρήγορα θα φτιάξουν και το ράδιο.

 

Ωστώσο το FXP(free xperia project) που ουσιαστικά είναι μία unofficial έκδοση του cyanogenmod είναι δηλαδή ουσιαστικά το cyanogenmod με κάποιες διορθώσεις και κάποιες προσθήκες , έχουν προσθέσει μία εφαρμογή ράδιο η οποία δουλεύει μια χαρά. Για του λόγου το αληθές δες το changelog εδώ https://sites.google.com/site/projectfreexperia/home/progress. Την έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος και δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Οπότε αν θέλεις μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση από τώρα και μόλις διορθώσουν το ράδιο στην official cyanogenmod τότε αναβαθμίζεις σε αυτήν χωρίς να χάσεις τα δεδομένα σου, τις ρυθμίσεις σου και τις εφαρμογές σου.

 

Δεν το έχω επιβεβαιώσει από κάπου αλλά σίγουρα έχουν κάποια συνεργασία το FXP με το cyanogenmod γιατί και στις επίσημες εκδόσεις του cyanogenmod καθώς bootαρεις το κινητό σου το πρώτο πράγμα που σου εμφανίζει είναι το λογότυπο του FXP(free xperia project). Ίσως είναι και καλύτερη rom η unofficial του FXP από την official του cyanogenmod καθώς έχει αναφερθεί στο XDA ότι η FXP rom δοκιμάζεται στα κινητά πριν την διαθέσουν ενώ του cyanogenmod όχι και επίσεις υπάρχουν και κάποιες έξτρα διορθώσεις και προσθήκες όπως είπα και πιο πριν.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο μου,

Δεν μου παίζει καθόλου Βίντεο από το ίντερνετ δηλαδή ας πούμε από το web tv του αντ1 βάση να ππαίξει live και μένει μαύρη οθόνη γιατί το κάνει αυτο?

Ψάχνω για flash player της adobe αλλά δεν μου βγάζει τίποτα γιατί Ρο κάνει αυτο? Ρι του λείπει? Το έχω αναβάθμιση σε ice

Ευχαριστώ για Της απαντήσεις σας

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο μου,

Δεν μου παίζει καθόλου Βίντεο από το ίντερνετ δηλαδή ας πούμε από το web tv του αντ1 βάση να ππαίξει live και μένει μαύρη οθόνη γιατί το κάνει αυτο?

Ψάχνω για flash player της adobe αλλά δεν μου βγάζει τίποτα γιατί Ρο κάνει αυτο? Ρι του λείπει? Το έχω αναβάθμιση σε ice

Ευχαριστώ για Της απαντήσεις σας

 

Υποθετω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι μαλλον φταει το flash player που δεν υπαρχει απο την ics και πανω.Και εγω ειχα παρομοια προβληματα απο τοτε που το αναβαθμησα (εκτος του lag) δεν εισαι ο μονος:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο μου,

Δεν μου παίζει καθόλου Βίντεο από το ίντερνετ δηλαδή ας πούμε από το web tv του αντ1 βάση να ππαίξει live και μένει μαύρη οθόνη γιατί το κάνει αυτο?

Ψάχνω για flash player της adobe αλλά δεν μου βγάζει τίποτα γιατί Ρο κάνει αυτο? Ρι του λείπει? Το έχω αναβάθμιση σε ice

Ευχαριστώ για Της απαντήσεις σας

 

Υποθετω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι μαλλον φταει το flash player που δεν υπαρχει απο την ics και πανω.Και εγω ειχα παρομοια προβληματα απο τοτε που το αναβαθμησα (εκτος του lag) δεν εισαι ο μονος:(

Κατεβασε το Flash Player for Android 4.0 archives

 

Flash Player 11.1.for Android 4.0 (11.1.115.27) απο εδω

http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το εξής προβλημα που εμφανίζεται αραιά (1 φορα κάθε μήνα περίπου). Κατά τη διάρκεια της κλήσης το κινητό είτε χάνει τελείως το σήμα του και διακόπτεται η κλήση, είτε κλείνει η συσκευή και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Έχω την επίσημη 4.0.4 (4.1.Β.0.587). Το προβλημα υπήρχε όμως και σε προηγούμενες εκδόσεις.

Έχει εμφανιστεί σε άλλον κάτι αντίστοιχο; Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάω στο πλαίσιο αφού είναι μέσα στην εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις cosmote (wu);

 

('ασχετως αν κλείνει ή οχι η συσκευή, το wu έχει πολλα θέματα με τις κλήσεις)

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις cosmote (wu);

 

('ασχετως αν κλείνει ή οχι η συσκευή, το wu έχει πολλα θέματα με τις κλήσεις)

 

wu έχω και γω στο live και δεν έχει κανένα θέμα. είσαι σίγουρος πως στη περιοχή σου η λήψη είναι καλή γενικά;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και ενώ έχει καλό σήμα, μπορεί ξαφνικά να μην έχει καθόλου. Και μετά από πχ 2 δευτερόλεπτα να έχει πάλι καλό σήμα.

 

τσεκαρε την καρτα σου σε κανενα αλλο κινητο μηπως τα εχει παιξει η σιμ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το εξής προβλημα που εμφανίζεται αραιά (1 φορα κάθε μήνα περίπου). Κατά τη διάρκεια της κλήσης το κινητό είτε χάνει τελείως το σήμα του και διακόπτεται η κλήση, είτε κλείνει η συσκευή και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Έχω την επίσημη 4.0.4 (4.1.Β.0.587). Το προβλημα υπήρχε όμως και σε προηγούμενες εκδόσεις.

Έχει εμφανιστεί σε άλλον κάτι αντίστοιχο; Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάω στο πλαίσιο αφού είναι μέσα στην εγγύηση;

 

Πιστεύω είναι θέμα λογισμικού του κινητού και όχι υλικού !

 

Έχω εγώ και η κοπέλα μου το ίδιο κινητό και όταν χάνεται το σήμα κάνει και στους δύο επανεκινηση είτε μιλάμε είτε βρίσκετε σε κατάσταση standby .

Πιστεύω είναι πολύ σοβαρό bug αλλά είμαι τυχερός στην ατυχία μου γιατί έβαλα το full σήμα (το είχα από παλιά και ηρέμησα )

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...