Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που αντιμετωπίζεις πρόβλημα;

 

 

επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος

,εξηγω συντομα...

τρεχω to flashtool κανω οτι πρεπει να κανω,οτι λενε τα forums ,στην συνεχεια τρεχω το "doomloader"DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su,αλλα τιποτα...

ο οδηγος που ακολουθω ειναι στην εξης σελιδα..http://talk.sonymobile.com/thread/41119

 

ερωτηση...την καρτα sd πρεπει να την εχω απενεργοποιημενη?το pin και το κλειδωμα οθονης απενεργοποιημενα??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος

,εξηγω συντομα...

τρεχω to flashtool κανω οτι πρεπει να κανω,οτι λενε τα forums ,στην συνεχεια τρεχω το "doomloader"DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su,αλλα τιποτα...

ο οδηγος που ακολουθω ειναι στην εξης σελιδα..http://talk.sonymobile.com/thread/41119

 

ερωτηση...την καρτα sd πρεπει να την εχω απενεργοποιημενη?το pin και το κλειδωμα οθονης απενεργοποιημενα??

 

ευχαριστω

Τους driver τους εχεις εγκαταστησει στο pc σου?

Αν εχεις ανοιξει pccompanion, flashtool ή s(e)us κανε πανεκινηση το pc σου.

Απενεργοποίησε από το pc σου τα antivirus.

Βάλε στο τηλέφωνο αναστολή λειτουργίας της οθόνης 5-10 λεπτά,

Συνδεσε το τηλέφωνο στο PC, τρέξε το αρχείο στο PC σου.

Δοκιμασε σε αλλη θυρα usb.

 

edit κανε επανεκινηση και στο τηλεφωνο πριν ''τρεξεις'' το αρχειο για root.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τους driver τους εχεις εγκαταστησει στο pc σου?

Αν εχεις ανοιξει pccompanion, flashtool ή s(e)us κανε πανεκινηση το pc σου.

Απενεργοποίησε από το pc σου τα antivirus.

Βάλε στο τηλέφωνο αναστολή λειτουργίας της οθόνης 5-10 λεπτά,

Συνδεσε το τηλέφωνο στο PC, τρέξε το αρχείο στο PC σου.

Δοκιμασε σε αλλη θυρα usb.

 

edit κανε επανεκινηση και στο τηλεφωνο πριν ''τρεξεις'' το αρχειο για root.

 

Κ νομίζω ότι δε πρέπει να είναι ανοιχτό το pc companion.

Κ γω όταν πήγα να κάνω root δε το παίρνε με τη πρώτη,3φορές δοκίμασα κ μετά οκ!

Κάνε αυτά που λέει ο Θανάσης κ πες

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κ νομίζω ότι δε πρέπει να είναι ανοιχτό το pc companion.

Κ γω όταν πήγα να κάνω root δε το παίρνε με τη πρώτη,3φορές δοκίμασα κ μετά οκ!

Κάνε αυτά που λέει ο Θανάσης κ πες

....

 

λοιπον sto pc δεν εχω ανοιξει κανενα pc companion...

να το απενεργοποιησω απο το κινητο?

μετα τρεχω το flkashtool...με ανοιχτο το κινητο...το αναγνωριζει ...βγαζω την θυρα usb και το κλεινω...

στην συνεχεια εχω πατημενο το κατω κουμπι του ηχου και το συνδεω ταυτοχρονα στο pc...και το flashtool τρεχει.

μετα κανω επανεκινηση στο κινητο και τρεχω το doom loader...DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.....(εχω τρεξει ολες τις εκδοσεις) ...

βλεπω το κινητο να κανει επανεκινησεις αλλα στο τελος τιποτα...

(μετα πρεπει να ξανατρεξω το flashloader?οχι ε?)

 

ενημερωση εχω την εκδοση 4.1.Β.0.587 και εκδοση android 4.0.4 θα πρεπει να κατεβασω το αντιστοιχω κερνελ για την 4.1.Β.0.587 ,ετσι δεν ειναι?....το κατεβαζω απο εδω... http://talk.sonymobile.com/thread/41119

(η θα ΄πρεπει να κατεβασω προηγουμενη....υπαρχουν αρκετες....(Wt19_4.1.B.0.431_Kernel WT19i_4.0.2.A.0.62__1254-1889.ftf

WT19i_4.0.2.A.0.58_(1254-1868))

 

ακομη πεζει ρολο ποια εκδοση απο το doomloader πρεπει να εχω?

το κινητο ειναι μαμα,

ερωτηση...παλια ειχα κανει το λαθος και κατεβασα το superuser,το απεγκατεστησα.μηπως υπαρχουν στην sd καρτα υπολειματα και κολλαει,θε πρεπει να φορμαρω την καρτα?

ακομη,πρεπει να απενεργοποιησω το pc comapanion και απο το κινητο?να μην το ζηταει οταν κουμπωνω την usb?

 

ευχαριστω ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

....στην συνεχεια εχω πατημενο το κατω κουμπι του ηχου και το συνδεω ταυτοχρονα στο pc...και το flashtool τρεχει.

 

Εδω κανε επανεκινηση το pc σου

μετα κανω επανεκινηση στο κινητο και τρεχω το doom loader...DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.....(εχω τρεξει ολες τις εκδοσεις) ...

Με τα μπλε γραμματα....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με τα μπλε γραμματα....

 

δεν γινεται τιποτα.μηπως πρεπει να ξεκλειδωσω και τον bootloader?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται τιποτα.μηπως πρεπει να ξεκλειδωσω και τον bootloader?

 

ευχαριστω

 

Όχι δεν είναι θέμα bootloader.

Το αρχείο για να κάνεις το root το κατεβάζεις στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σου το αποσυμπιεζεις και μετά το τρέχεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο, αλλά μου βγάζει τρίγωνο με θαυμαστικό και από κάτω τηλέφωνο Όλα αυτά στο 1 βήμα. Καμιά ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

....

 

λοιπον sto pc δεν εχω ανοιξει κανενα pc companion...

να το απενεργοποιησω απο το κινητο?

μετα τρεχω το flkashtool...με ανοιχτο το κινητο...το αναγνωριζει ...βγαζω την θυρα usb και το κλεινω...

στην συνεχεια εχω πατημενο το κατω κουμπι του ηχου και το συνδεω ταυτοχρονα στο pc...και το flashtool τρεχει.

μετα κανω επανεκινηση στο κινητο και τρεχω το doom loader...DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.....(εχω τρεξει ολες τις εκδοσεις) ...

βλεπω το κινητο να κανει επανεκινησεις αλλα στο τελος τιποτα...

(μετα πρεπει να ξανατρεξω το flashloader?οχι ε?)

 

ενημερωση εχω την εκδοση 4.1.Β.0.587 και εκδοση android 4.0.4 θα πρεπει να κατεβασω το αντιστοιχω κερνελ για την 4.1.Β.0.587 ,ετσι δεν ειναι?....το κατεβαζω απο εδω... http://talk.sonymobile.com/thread/41119

(η θα ΄πρεπει να κατεβασω προηγουμενη....υπαρχουν αρκετες....(Wt19_4.1.B.0.431_Kernel WT19i_4.0.2.A.0.62__1254-1889.ftf

WT19i_4.0.2.A.0.58_(1254-1868))

 

ακομη πεζει ρολο ποια εκδοση απο το doomloader πρεπει να εχω?

το κινητο ειναι μαμα,

ερωτηση...παλια ειχα κανει το λαθος και κατεβασα το superuser,το απεγκατεστησα.μηπως υπαρχουν στην sd καρτα υπολειματα και κολλαει,θε πρεπει να φορμαρω την καρτα?

ακομη,πρεπει να απενεργοποιησω το pc comapanion και απο το κινητο?να μην το ζηταει οταν κουμπωνω την usb?

 

ευχαριστω ρε παιδια.

Δεν τον έχω δοκιμάσει τον παραπάνω οδηγό αλλά αναφέρει ότι ίσως εμφανίσει πρόβλημα αλλά τα αγνοείς και προχωράς παρακάτω. Αφού τρέξεις το doom loader και κάνεις root το κινητό μετά συνεχίζεις με τα βήματα 4 και 5 που λέει ο οδηγός. Δηλαδή κατεβάζεις εκ νέου τον kernel 4.1.B.0.587 και τον ξανακάνεις εγκατάσταση όπως στα βήματα 2 και 3. Λογικά αφού τα κάνεις όλα σωστά θα γίνει το κινητό σου root.

Αν όχι τότε ίσως και να έχει ο συγκεκριμένος οδηγός πρόβλημα. Σε αυτή την περίπτωση δοκίμασε να εγκαταστήσεις την έκδοση 4.1.B.0.431

και να κάνεις root την συγκεκριμένη έκδοση και μετά κάνεις αναβάθμιση μέσω OTA δηλαδή αναβάθμιση με wireless στην έκδοση 4.1.B.0.587 χωρίς να χάσεις το root.

 

πρώτον, τη δική μου γνώμη εξέφρασα σύμφωνα με τα κινητά που εγώ κατέχω. Δεύτερον, υπάρχουν και άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα που πάνε ''σφαίρα''. Τέλος πάντων ο καθένας έχει τη γνώμη του εδώ δεν βρισκόμαστε για αντιπαραθέσεις απλά το κινητό δεν με ικανοποίησε έστω σε αυτά τα χρήματα. Να σημειωθεί ότι του έχω αλλάξει το λογισμικό αρκετές φορές, τώρα τρέχει ξανά εδώ και λίγο καιρό την stock 2.3.4, άλλα πάλι κολλάει, δεν ανταποκρίνεται σωστά (έχει 85 εφαρμογές εγκατεστημένες) κ.λπ. το καλό είναι ότι με την 2.3.4. κρατάει περισσότερο η μπαταρία σε σχέση με την ics. Επίσης, για να προλάβω κάποιους το κινητό δεν έχει hardware πρόβλημα, είναι το λευκό και το έχω αγοράσει από τους πρώτους όταν κυκλοφόρησε Ελλάδα. Δεν είμαι νέος χρήστης κ.λπ αντίθετα ότι κινητό έχω μου αρέσει να το ''τροποποιώ'' και να πειραματίζομαι με αυτό, εδώ και πολλά χρόνια. Με αυτό θέλω να πω ότι, δεν είμαι απλός χρήστης και σύμφωνα με την εμπειρία μου εκφράζω την παραπάνω άποψη.

Φιλικά, πάντα ....!!!!!!

Φίλε μου πολλά μπορεί να συμβαίνουν στο κινητό σου ώστε να κολάει. Μπορεί για παράδειγμα κάποια από τις 85 εφαρμογές που του έχεις βάλει να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα και να κρασάρει το κινητό σου. Σίγουρα πάντως τις 85 εφαρμογές δεν τις χωράει η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου οπότε θα τις έχεις εγκαταστήσει στην εξωτερική μνήμη και άρα θα τρέχουν από την εξωτερική μνήμη sd card. Οπότε σίγουρα θα παίζει και αυτό ρόλο ειδικά αν η sd card είναι μικρής ταχύτητας όπως η stock που είναι class 2 και άρα θα καθυστερεί το κινητό σου. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να το κάνεις root αν δεν το έχεις κάνει ήδη και να διαγράψεις κάποιες από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές της sony που δεν χρησιμοποιείς ώστε να ελευθερωθεί κάμποση εσωτερική μνήμη και να ελαφρύνει λίγο το κινητό ώστε να μπορείς να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιείς πιο συχνά στην εσωτερική μνήμη ώστε να τρέχουν πιο γρήγορα. Ακόμη και αν κάποιες εφαρμογές της sony της χρησιμοποιείς θα μπορούσες να τις διαγράψεις και να τις ξαναεγκαταστήσεις στην εξωτερική sd card από το play store αν είναι διαθέσιμες βέβαια ώστε να μεταφέρεις στην εσωτερική μνήμη αυτές που χρησιμοποιείς πιο συχνά. Επίσης μπορείς να αγοράσεις μία πιο γρήγορη εξωτερική sd κάρτα ώστε να βελτιώσεις λίγο την ταχύτητα. Τέλος κοίταξε μήπως κάποια από τις εφαρμογές τρέχει στο παρασκήνιο και καταναλώνει αρκετή ram.

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

αμα εμφανισει το εικονιδιο superuser δεν ειμαι root?κατεβασα και απο το store μια εφαρμογη που μου λεει οτι ειμαι root,opote ok!

παρατηρω ομως το εξης...δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην sd,πρεπει να τροποποιησω την καρτα σε 2 partition?

ευχαριστω.

Edited by Sstroke
Link to comment
Share on other sites

αμα εμφανισει το εικονιδιο superuser δεν ειμαι root?κατεβασα και απο το store μια εφαρμογη που μου λεει οτι ειμαι root,opote ok!

παρατηρω ομως το εξης...δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην sd,πρεπει να τροποποιησω την καρτα σε 2 partition?

ευχαριστω.

Ναι σε αυτή την περίπτωση είσαι root.

Δεν γίνεται να μεταφερθούν όλες οι εφαρμογές στην sd. Αυτό εξαρτάται από την εφαρμογή και όχι από το root ή το android γενικότερα. Για αυτό είναι καλό σε περίπτωση που κάνετε διαμόρφωση την μνήμη σας να αφήνετε αρκετό χώρο στην εσωτερική μνήμη ώστε να υπάρχει χώρος για τις εφαρμογές. Αλλά πιστεύω ότι το live with walkman έχει ήδη μικρή εσωτερική μνήμη οπότε δεν αξίζει να κάνετε διαμόρφωση και δημιουργία νέων partition.

Επιτελούς τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ. Μια βδομάδα παίδεμα.

Μπράβο σου... Μπορείς να μας πεις αν θέλεις που ήταν το πρόβλημα ώστε να μην παιδευτούν και άλλοι χρήστες στο μέλλον...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ST18i_4.1.A.0.562_kernel στην αρχή όλα τα υπόλοιπα όπως λέει ο οδηγός.http://www.4shared.com/file/QSM6uqPU/ST18i_41A0562_kernel.html
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.... χθές πήγα να αγοράσω ακουστικά για το sony Μου και ... με μεγαλη λυπη... η πρωτη παρτιδα που αγορασα απο wind δεν υποστηριζόταν απο τη συσκευή ενω το βίσματάκι ήταν ίδο με των προηγούμενων που έχω. Ευτυχως μου επιστράφηκαν τα 15 ευρω. Μετά πήγα στην vodafone Και εκει μου λένε οτι τα συγκεκριμένα δεν κάνουν. Ετυχε να πουλάνε τα ιδια (που ειναι ασπρο το κουτάκι με πορτοκαλί το εσωτερικό και τα ακουστικά μάυρα). Με στέλνουν στα public.. ή στο πλαίσιο .. απλα δεν προλαβα να παω. Πείτε μου, αντιμετώπισε κάποιος αλλος το ίδο θέμα? Μήν ξαναπάω παλι τσάμπα... δε λέει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω downgrade στην εκδοση 2.3.4 αλλα δεν ξερω πως...μπορει καποιος να μου στειλει εναν οδηγο;;; :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.... χθές πήγα να αγοράσω ακουστικά για το sony Μου και ... με μεγαλη λυπη... η πρωτη παρτιδα που αγορασα απο wind δεν υποστηριζόταν απο τη συσκευή ενω το βίσματάκι ήταν ίδο με των προηγούμενων που έχω. Ευτυχως μου επιστράφηκαν τα 15 ευρω. Μετά πήγα στην vodafone Και εκει μου λένε οτι τα συγκεκριμένα δεν κάνουν. Ετυχε να πουλάνε τα ιδια (που ειναι ασπρο το κουτάκι με πορτοκαλί το εσωτερικό και τα ακουστικά μάυρα). Με στέλνουν στα public.. ή στο πλαίσιο .. απλα δεν προλαβα να παω. Πείτε μου, αντιμετώπισε κάποιος αλλος το ίδο θέμα? Μήν ξαναπάω παλι τσάμπα... δε λέει...

 

Γιατι δεν πας σε ένα κατάστημα sony ώστε να αγοράσεις τα γνήσια?

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω downgrade στην εκδοση 2.3.4 αλλα δεν ξερω πως...μπορει καποιος να μου στειλει εναν οδηγο;;; :thanks:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έπεσε στα χερια μου ένα live with walkman από ένα φίλο το κινητό είναι κουτα αλλά και επειδή δεν το κατέχω το άθλημα με το root αν υπάρχει κάποιος οδηγός θα σας ήμουν ευγνώμων το κινητό του έκανα αναβάθμιση σε 4.0.4 με το sony pc companion … ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Εδώ ο οδηγός. Μελέτησέ τον καλά κι αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω φαει τον κοσμο για να αγορασω αυτο το κινητακι καινουργειο και δεν μπωρο να το βρω λεω να το παρω απο εδω http:// http://www.ebay.com/itm/New-Sony-Ericsson-Live-with-Walkman-3G-5MP-Android-V2-3-1GHz-Black-Smartphone-/181059191886?pt=Cell_Phones&hash=item2a27f8044eλετε να εχω καποιο προβλημα πχ να μην δουλευει στο δικτυο μας η να μην εχει ελληνικο μενου? Edited by komatias
Link to comment
Share on other sites

εχω φαει τον κοσμο για να αγορασω αυτο το κινητακι καινουργειο και δεν μπωρο να το βρω λεω να το παρω απο εδω http:// http://www.ebay.com/itm/NEW-Sony-Ericsson-Live-with-Walkman-3G-5MP-Android-V2-3-1GHz-3-/290723623619?pt=Cell_Phones&hash=item43b07a72c3 λετε να εχω καποιο προβλημα πχ να μην δουλευει στο δικτυο μας η να μην εχει ελληνικο μενου?

το λινκ δεν λειτουργει.παντως το κινητο μπορεις να το βρεις και σε καταστημα εδω σε στοκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το λινκ δεν λειτουργει.παντως το κινητο μπορεις να το βρεις και σε καταστημα εδω σε στοκ.

 

δεν ξερω αν μπορω να το βρω γιατι ειμαι απο ροδο και δεν το εχει κανενα καταστημα,τωρα στην αθηνα σιγουρα θα υπαρχει στοκ αλλα πως θα το παρω.μηπως ξερετε που υπαρχει στο αθηνα η κρητη που εχω ατομα να μου το παρουν;το ψαχνω σε μαυρο.

Edited by komatias
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπορω να το βρω γιατι ειμαι απο ροδο και δεν το εχει κανενα καταστημα,τωρα στην αθηνα σιγουρα θα υπαρχει στοκ αλλα πως θα το παρω.μηπως ξερετε που υπαρχει στο αθηνα η κρητη που εχω ατομα να μου το παρουν;το ψαχνω σε μαυρο.

 

ακόμα και αν το βρεις θα κοστίζει όσο και ένα από τα καινούργια μοντέλα. Εγώ αυτή την στιγμή δεν θα το ξαναέπαιρνα αλλά θα έπαιρνα ένα από τα καινούργια μοντέλα για πολλούς λόγους.

 

Καταρχήν έχει μικρή οθόνη και σε περιορίζει αρκετά.

Η sony έχει σταματήσει να αναβαθμίζει το android για το συγκεκριμένο μοντέλο οπότε δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις επίσημα σε πιο καινούργια έκδοση από ότι το ICS χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Ακόμη όμως και το ICS είναι τραγικό για αυτό το κινητό οπότε θα πρέπει να μείνεις σε android 2.3 αν θέλεις να το ευχαριστηθείς.

Επίσης η sony δεν έχει αναβαθμίσει ούτε τον kernel οπότε μέχρι στιγμής ούτε σε custom rom μπορείς να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες του android 4.1 και 4.2. Αλλά ακόμη και αν βγει νεότερος kernel για αυτό το κινητό από την στιγμή που δεν έχει διαθέσει η sony κώδικα για νεότερες εκδόσεις android θα είναι εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να διορθώσουν όλα τα bugs σε custom rom. Η εμπειρία μου ως τώρα αυτό δείχνει αφού σχεδόν ακόμη και οι developers του free xperia project και του XDA έχουν σταματίσει την υποστήριξη του επίσημα...

Και τέλος ακόμη και να το υποστήριζαν λόγο της μικρής εσωτερικής μνήμης που έχει δεν θα μπορούσαν να το αναβαθμίσουν περισσότερο.

 

Οπότε καταλήγουμε εύκολα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει να το αγοράσεις από την στιγμή που με τα ίδια χρήματα βρίσκεις πιο καινούργια συσκευή της sony χωρίς να έχεις τα παραπάνω προβλήματα.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...