Jump to content

[Επίσημο] Motorola DEFY™+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το service ειναι στην Αργυρουπολη???

Ναι. προτείνω να τους κάνεις ένα τηλέφωνο πρώτα. 2109902582

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ, αν του κάνω μονο root χωρίς να περάσω άλλη rom τι θα κερδίσω;

Μπορώ να του κάνω καθαρισμό της cache όπως αναφέρεις και να δω διαφορά χωρίς καινούργια rom;

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο άσχετος και έχω καεί στο παρελθόν με αναβαθμίσεις ενός pda που τελικά το έκαψα.

 

Αν κάνεις ρουτ μετά σχετικά εύκολα περνάς ρομ. Το να μείνεις με στοκ δεν κερδίζεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχει ρίξει κανείς την κιτ-κατ; αν ναι ας γράψει πως...
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχει ρίξει κανείς την κιτ-κατ; αν ναι ας γράψει πως...

 

Πριν 2 βδομάδες δοκίμασα αλλά απέτυχα.... Πέρασα πρωτα 4.1.2 μετα 4.3 επιτυχώς και το κινητό δούλευε... Μετά έκανα update το recovery και δοκίμασα να περάσω 4.4 αλλά δεν μπουταρε το κινητό... Το δοκιμασα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπαταρια για το κινητο εχει παρει κανεις?

βλεπω πολλες μπαταριες για το απλο defy για το plus ομως?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπαταρια για το κινητο εχει παρει κανεις?

βλεπω πολλες μπαταριες για το απλο defy για το plus ομως?

 

Παρόσφατα αγόρασα από το ebw. Ακριβούτσικα, στα 22 ευρώ. Τώρα βλέπω δεν έχει.

Η παλιά τα είχε ψιλοπαίξει, στους 20 μήνες κοντά.

Κάνε ερώτηση στην αντιπροσωπεία, μου είχαν πει, με κόστος 30 ευρώ περίπου, αν θυμάμαι καλά. (cellcom, google it :) )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπαταρια για το κινητο εχει παρει κανεις?

βλεπω πολλες μπαταριες για το απλο defy για το plus ομως?

 

Αγορασα εγω πριν απο μια βδομαδα απο τξν αντιπροσωπια της motorola στξν Αργυρουπολη στα 33 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στον Δισιο για μπαταρια. Πολλα τα βλεπω τα 30+.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στον Δισιο για μπαταρια. Πολλα τα βλεπω τα 30+.

Πολλά είναι αλλά μια φορά θα πάρεις...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

και εμενα πολλα με φαινονται,μαλλον θα ψαξω στο ebay.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στον Δισιο για μπαταρια. Πολλα τα βλεπω τα 30+.

 

Εγω παντος που κοιταξα για μπαταρια πριν παρω απο την αντιπροσωπια την βρηκα στα 19€ και αμφιβολου ποιοτητας...γιαυτο καταληξα στην επισημη....αν σκεφτεις οτι εδω και ενα μηνα που το εχω το λιωνω και μουβγαζει χαλαρα 1 μερα καλα ειναι..φυσικα αφηνω να φτανει στο 5-10% πριν το φορτησω ενω δυο φορες τον μηνα το αφηνω να σβησει απο μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Πολλά είναι αλλά μια φορά θα πάρεις...

 

Ειναι παρα πολλα. Το βλεπω σαν σχεση συνολικης αξιας/κοστος μπαταριας. Οταν αυτος ο λογος πλησιαζει το 2, δεν συμφαιρει η οριτζιναλ με τιποτα (για μενα).

 

 

 

και εμενα πολλα με φαινονται,μαλλον θα ψαξω στο ebay.

 

Σε συναρτηση με τα παραπανω, προσεξε γιατι υπαρχει πολυ "μουφα" στο ebay. Γι' αυτο ειπα για τον Δησιο που ειναι πιο "σιγουρη" η αγορα.

 

http://www.batteries.gr/search.asp

 

 

Εγω παντος που κοιταξα για μπαταρια πριν παρω απο την αντιπροσωπια την βρηκα στα 19€ και αμφιβολου ποιοτητας...γιαυτο καταληξα στην επισημη....αν σκεφτεις οτι εδω και ενα μηνα που το εχω το λιωνω και μουβγαζει χαλαρα 1 μερα καλα ειναι..φυσικα αφηνω να φτανει στο 5-10% πριν το φορτησω ενω δυο φορες τον μηνα το αφηνω να σβησει απο μπαταρια

 

 

Απο τον Δησιο? Δεν ειναι βεβαια σαν τις οριτζιναλ οι δικες του, (εχει και οριτζιναλ) αλλα ενα 80% θα το παρεις. Δεν εχει μουφα προιον. Στο κατω κατω παιρνεις 2 με τα λ7 της οριτζιναλ, οποτε σιγουρα εισαι καλυτερα.

 

Τες πα, μια προταση εκανα γιατι αγοραζω τακτικα απο τον Δησιο και ειμαι ευχαριστιμενος.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
παιδια μπορειτε να μου πειτε την πιο σταθερη ρομ για να περασω στο μοτο μου?? εχω ολα τα παρελκομενα και ψαχνω μονο την ρομ! θα με βοηθουσε πολυ εαν την δινατε σε ενα λινκ!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Δεν το βλέπω και πολύ ενεργό το thread.)

 

Επειδή το 3χρονο ντέφι μου έχει αρχίσει να τα παίζει,είπα να να το φορμάρω και να του περάσω μια καινούργια rom.

 

Με την desktop λογική μου,πήγα να πάρω backup πριν ξεκινήσω.

 

Δοκιμάζω με το titanium pro και ζητάει να έχεις δικαιώματα root.

 

Αν κατάλαβα τι διάβασα παραπάνω,για να γίνεις root πρέπει να επαναφέρεις πρώτα το τηλ στις αρχικές του ρυθμίσεις χάνοντας εφαρμογές κλπ.

 

Μήπως χάνω κάτι;

 

Τι backup να κάνω αν έχω σβήσει τις εφαρμογές,τις φωτό και τα βίντεο που έτσι κιάλλιώς τα έχω;

Ή την αρχική rom?

-που πλέον δε μου χρειάζεται γιατί το κινητό είναι εκτός εγγύησης.

 

Και κάτι ακόμα.

 

Για να κάνω clean install κάποια rom,θα πρέπει απλά να διαλέξω μια wipe έκδοση,ή χρειάζεται κάτι περισσότερο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση που το κινητό στο downgrade brickαρε... πως το επαναφέρουμε?

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

(Δεν το βλέπω και πολύ ενεργό το thread.)

 

Επειδή το 3χρονο ντέφι μου έχει αρχίσει να τα παίζει,είπα να να το φορμάρω και να του περάσω μια καινούργια rom.

 

Με την desktop λογική μου,πήγα να πάρω backup πριν ξεκινήσω.

 

Δοκιμάζω με το titanium pro και ζητάει να έχεις δικαιώματα root.

 

Αν κατάλαβα τι διάβασα παραπάνω,για να γίνεις root πρέπει να επαναφέρεις πρώτα το τηλ στις αρχικές του ρυθμίσεις χάνοντας εφαρμογές κλπ.

 

Μήπως χάνω κάτι;

 

Τι backup να κάνω αν έχω σβήσει τις εφαρμογές,τις φωτό και τα βίντεο που έτσι κιάλλιώς τα έχω;

Ή την αρχική rom?

-που πλέον δε μου χρειάζεται γιατί το κινητό είναι εκτός εγγύησης.

 

Και κάτι ακόμα.

 

Για να κάνω clean install κάποια rom,θα πρέπει απλά να διαλέξω μια wipe έκδοση,ή χρειάζεται κάτι περισσότερο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

backup τις εφαρμογες μπορεις να τις παρεις μονο με το helium αν δεν εισαι ρουτ!

η wiui ειναι η καλυτερη λυση για το ντεφι..πρωτα βεβαια θα χρειαστει να φλασαρεις την 231.routed και μετα την wiui για το ντεφι +

 

Στη δική μου περίπτωση που το κινητό στο downgrade brickαρε... πως το επαναφέρουμε?

 

τι εννοεις downgrade?ποια ρομ ειχες και ποια προσπαθησες να περασεις?downgrade δεν μπορεις να κανεις στο ντεφι!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις downgrade?ποια ρομ ειχες και ποια προσπαθησες να περασεις?downgrade δεν μπορεις να κανεις στο ντεφι!

 

Έβαλα μια custom από τους xda και είχα πάει σε έκδοση 4.1 (αν θυμάμαι καλά!). Μετά από κάποια προβλήματα που μου έβγαλε έπρεπε αναγκαστικά να αλλάξω rom. Και μιας που το κινητό δεν μου το αναγνώριζε στο RSDLite βρήκα την εργοστασιακή rom και προσπάθησα να την περάσω όπως τις custom. Όλα καλά μέχρι ένα σημείο αλλά μόλις βγάζει το σήμα της Motorola κάνει επανεκκίνηση.

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ κατέβασες; τι βήματα ακολούθησες; μπορεί απλά να θέλει wipe data στο stock recovery.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια custom από τους xda και είχα πάει σε έκδοση 4.1 (αν θυμάμαι καλά!). Μετά από κάποια προβλήματα που μου έβγαλε έπρεπε αναγκαστικά να αλλάξω rom. Και μιας που το κινητό δεν μου το αναγνώριζε στο RSDLite βρήκα την εργοστασιακή rom και προσπάθησα να την περάσω όπως τις custom. Όλα καλά μέχρι ένα σημείο αλλά μόλις βγάζει το σήμα της Motorola κάνει επανεκκίνηση.

 

Οχι, πρεπει να περαστει με rds. Το εχω παθει και εγω στο παρελθον, οταν απο 4.1 πηγα να γυρισω κατευθειαν σε miui. Δεν γινεται, θελει να μεσολαβησει φλασαρισμα με rds. Δοκιμασε απο αλλο pc και περασε με rds την μαμα ρομ. Μετα κανε οπωσδηποτε ολα τα wipes και θα ανοιξει μια χαρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αρχικα βρισκεις και κατεβαζεις τους drivers της motorola για τον υπολογιστη σου αν δεν τους εχεις ηδη.

στη συνεχεια κατεβαζεις το rsdlite και το κανεις εγκατασταση στο pc.το rsd μπορεις να το κατεβασεις απο εδω http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=784077&d=1321414457

 

στη συνεχεια κατεβαζεις αυτο το sbf http://www.mediafire.com/?76z12j1at3etf4j και το αφηνεις στο pc

 

αρχικα κανε απο το κινητο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (ναι θα χασεις τα παντα εφαρμογες και επαφες..επαφες αν τις εχεις στο gmail θα τις επαναφερεις ευκολα) .στη συνεχεια κλεισε το κινητο.ετσι πως ειναι κλειστο πατας vol+ και power button συγχρονως και το κινητο μπαινει σε bootloader και ειναι ετοιμο για φλασαρισμα.το συνδεεισ με το pc,τρεχεις το rsdlite με δικαιωματα admin και φλασαρεςι το sbf που ειχες κατεβασει προηγουμενως....και εισαι ετοιμος!

 

 

εφοσον το εχεις κανει ροοτ μετα μπορεις ευκολα να περασεις και καποια αλλη custom rom!

 

Υ.Γ. καλο ειναι στον υπολογιστη σου να εχεις παντα και την αρχικη μαμα ρομ σε περιπτωση που χρειαστει να παει στο service..μπορεις να τη κατεβασεις απο εδω http://sbf.droid-developers.org/umts_jordanplus/DEFYPLUS_U3_4.5.1-134_DFP-231_GR_SIGN_UCADEFYEMARAB1B80AA004.0R_PDS03C_USAJRDNGIBRRTCEE_P022_A022_Service1FF.sbf.gz

 

Ακολούθησα ακριβώς τα βήματα και αφού φλάσαρα το αρχείο πήρα το εξής μήνυμα στην οθόνη του κινητού (εντός bootloader)

ERR:A5,69,35,00,27

Ευτυχώς ξαναφλάσαρα την orginal και άνοιξε το κινητό.

Τι πήγε στραβά; Να ξαναπροσπαθήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Έχει κανείς το zip της WajkIUI για το defy+ γιατί από το xda δεν κατεβαίνει? Ευχαριστώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@gto234

Το defy σου είναι παραεισαγωγής? Εμένα είναι και 3 χρόνια τώρα δεν το είχα πειράξει καθόλου. Πήγα να φλασσάρω τη rooted rom και μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο σφάλμα με σένα. Φλάσσαρα την ελληνική και μετά ξανά τη rooted και δούλεψε κανονικά!

Edited by friends_addict
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανείς το zip της WajkIUI για το defy+ γιατί από το xda δεν κατεβαίνει? Ευχαριστώ!

 

 

https://www.dropbox.com/s/gbpo3mfs7tjnmwp/WajkIUI_multilang_3.1.27_Plus.zip

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...