Jump to content

Alcatel OT-908


nikolara74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδια, να ρωτήσω κάτι,

 

το κινητακι αυτό το εχω λίγες μερες τώρα, και εχω ενα θεματακι ως αρχαριος στο android.

Στα μηνυματα, στην μορφη πληκτρολογιου, πως γινεται να βαλω να εχει μονιμα τα ελληνικα σε μορφή κλασσικου τηλεφωνου, δλδ 3*4 ?

 

ενω αλλαζω απο τις ρυθμισεις πληκτρολογιου, την διαταξη, μονο στα Αγγλικά μου βγαζει την μορφη 3*4, στα Ελληνικα ειναι παντα στην προεπιλεγμενη μορφη qwerty και δε μπορω να το αλλαξω με τιποτα. Κατεβασα χθες μια εφαρμογη Greek keyboard αλλα δε μπορω να την βρω, την προεπιλεξω κτλ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό...το αγόρασα πριν 3 μήνες για δώρο στην κοπέλα μου και πριν από μία εβδομάδα δεν φόρτιζε.Το πήγαμε στο κατάστημα απ'οπου το αγόρασα καθώς δεν ήξερα αν ήταν πρόβλημα κινητού ή φορτιστή και ο υπάλληλος μου εξήγησε ότι ήταν πρόβλημα κινητού γιατί και με άλλο φορτιστή δεν είδε να φορτίζει...μετά από μία εβδομάδα ακριβώς μας ειδοποιούν ότι είναι έτοιμο,πάμε να το παραλάβουμε και μας λένε ότι δεν το έφτιαξαν διότι η επισκευή του είναι ασύμφορη σε σχέση με την αγορά καινούριου και σαν αιτιολογία έγραψαν ότι παρουσιάστηκε σφάλμα από λάθος του χρήστη...παρέλαβα το κινητό βιαστηκά καθώς έφευγα για ταξίδι αλλά το θέμα δεν σκοπεύω να το αφήσω έτσι.Το κινητό από την πρώτη κιόλας μέρα χρήσης του φυλλασεται ως κόρην οφθαλμού (λόγω ότι έχει και συναισθηματική αξία) μέσα σε θήκη,με προστασία οθόνης κλπ.κλπ.Η ερώτησή μου λοιπόν είναι:"τι μπορώ να κάνω για να βρω το δίκιο μου,μιας και βρέθηκα άνευ λόγου και αιτίας χωρίς κινητό και από μόνο του το όλο θέμα μας έχει προκαλέσει πολλά νεύρα (κυρίως ως προς την αντιμετώπιση της εταιρίας για τα προβλήματα της συσκευής) αλλά και στεναχώρια...!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Administrators
Τι είναι το custom rom;;;

 

ROM φτιαγμένη από κάποιον χρήστη τροποποιημένη (tweaked) στα μέτρα του ίδιου του χρήστη. Με τέτοια rom η συσκευή σου είναι εκτός εγγύησης μέχρι να επαναφέρεις την official.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό!!!

επίσης δεν ξέρω αν έχω βρει την ίδια official που φοράει το δικό μου ή είναι παλαιότερη

 

έκανα μόνο root το δικό μου πράγμα που μου έδωσε την δυνατότητα να καθαρίζω dalvik cache και να αδειάζω ένα αρκετό μέρος της μνήμης κάπου κάπου (20-23ΜΒ)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα!

Το 908 ειναι το πρωτο μου Android και εχω καταενθουσιαστει!

Εχω ομως ενα προβλημα...Μου βγαζει το μνμ ανεπαρκης χωρος ο χωρος αποθηκευσης του τηλεφωνου.

Τι πρεπει να κανω?

Εχω μεσα καρτα sd 8gb και εχω περασει καπου 30 εφαρμογες,οσες γινοταν τις εβαλα εννοειται στην sd.

Πως γινεται όμως να καθαρισω οσο γινεται την εσωτερικη μνημη του Alcatel που ειναι καπου 90mb.

Δε γνωριζω πως να μπω εκει,οταν το συνδεω με το καλωδιο ενεργοποιειται το Android Manager κ με ανοιγει η καρτα sd.

Yπαρχει τρόπος να δω τί μπορω να σκουπισω απο την εσωτερικη μνημη?

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρόνο σας,Μαριανα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα!

Το 908 ειναι το πρωτο μου Android και εχω καταενθουσιαστει!

Εχω ομως ενα προβλημα...Μου βγαζει το μνμ ανεπαρκης χωρος ο χωρος αποθηκευσης του τηλεφωνου.

Τι πρεπει να κανω?

Εχω μεσα καρτα sd 8gb και εχω περασει καπου 30 εφαρμογες,οσες γινοταν τις εβαλα εννοειται στην sd.

Πως γινεται όμως να καθαρισω οσο γινεται την εσωτερικη μνημη του Alcatel που ειναι καπου 90mb.

Δε γνωριζω πως να μπω εκει,οταν το συνδεω με το καλωδιο ενεργοποιειται το Android Manager κ με ανοιγει η καρτα sd.

Yπαρχει τρόπος να δω τί μπορω να σκουπισω απο την εσωτερικη μνημη?

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρόνο σας,Μαριανα.

 

Γεια σου Μαριάνα (ή Στέλιο :p)

δες το ακριβώς από πάνω post, αν το κάνεις root, περνάς πρόγραμμα που καθαρίζει την dalvik cache, η οποία ναι μεν ξαναδημιουργείται, αλλά εγώ κέρδισα 20-25ΜΒ (σημαντικός αριθμός για να παίξει καλά το τηλέφωνο)

επίσης πρέπει να ψάχνεις εφαρμογές που έχουν μικρό μέγεθος (πχ το adobe reader είναι 5-6ΜΒ)

ακόμη πολλές εφαρμογές κρατούν δεδομένα με αρκετό μέγεθος. Κατέβασε καμιά εφαρμογή όπως Link2SD ή App2SD που σου δείχνει λεπτομέρειες για κάθε εφαρμογή και μέγεθος data/cache κλπ κάθε εφαρμογής οπότε διαχειρίζεσαι πιο εύκολα το κάθε τι.

 

αν θελήσεις να το κάνεις root εδώ είναι οι οδηγίες:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1467676

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω πολύ Θαναση,θα το κοιταξω σε λιγακι κ θα ξαναεπικοινωνησω.

Στελιο λενε το γιο μου που ειναι 8 μηνων...

 

να σαι καλά!

να τον χαίρεσαι!

τις απορίες θα μπορώ να τις λύσω εντός 3 ημερών, μετά για καιρό δεν θα έχω ίντερνετ...

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Πω,πω,ολ΄αυτα μου φαινονται πολύ δυσκολα για να τα κανω μονη μου...

Το hard reset ειναι το ιδιο πραγμα??

 

Ουπς,το εκανα κ τα έσβησα ολα,γμτ!

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Ουπς,το εκανα κ τα έσβησα ολα,γμτ!

 

δεν σε πρόλαβα δυστυχώς :(

ότι απορία όμως έχεις για έννοιες, αν της πατήσεις στο google (ή και στο φόρουμ) βρίσκεις τι πραγματικά σημαίνουν.

ελπίζω να είχες συγχρονισμένα τηλέφωνα στο gmail και να μην έχασες επαφές.

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Aσε μωρε,θα το σπασω!

Ευτυχως μου εκοψε να βγαλω sim κ sd μα πρεπει τωρα όλ να τα κατεβασω απο την αρχη...

 

πρόσεξε κάτι (σαν βοήθεια στο λέω)

αν έχεις gmail (κατά 99% θα έχεις)

μπαίνεις από τον υπολογιστή σου τον κανονικό, επιλέγεις τα προγράμματα που θέλεις και κατεβαίνουν αυτόματα στο κινητό μέσω του android market (που πλέον έγινε play store)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό κανω τωρα...

Να βαλω κ το linktosd η καπως ετσι που μου ειπες?

Ειχα το apsd πριν...

 

Ναι, βάλε το link2sd, έχει περισσότερες δυνατότητες μεταφοράς εφαρμογών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια!

Να κανω μια ερωτηση: Πηρα το alcatel 908 πριν απο 20 μερες και ενω γενικα λειτουργει κανονικα, εχω παρακολουθησει οτι συχνα, ειδικα οταν το βαλω σε αθορυβη λειτουργια, γυρναει μονο του σε airflight mode σε ασχετες στιγμες και βεβαια με αφηνει χωρις σημα/δικτυο. Το εχω παθει αλλος αυτο; Να το παω για service ή ειναι bug που θα λυθει με καποιο software update της alcatel?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
χαλασε το βισμα του κινητου μου και δν φορτιζει πηγα στο γερμανο μ ειπε θα το στειλει αθηνα και τρ εχω την εξης ερωτηση αν οντως εχει χαλασει το βισμα του κινητου π μαλλον αυτο ειναι γιατι και ενας υπαλληλος (γερμανου) το φορτιζε εκει και δεν φορτιζε θα το φτιαξουν η παει αχρηστο το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημέρα παιδια,εχω κάνει ροοτ το κινητο,εβαλα τιτανιουμ backup και προσπαθώ να απεγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές -παιχνίδια που έχει το κινητο απο την οφισιαλ ρομ.Δυστηχώς το τιτανιουμ μου βγαζει μυνημα οτι δεν βρισκει τα apk να τα απεγκαταστήσει,μπορω μόνο να παγώσω τις εφαρμογες,αλλα ετσι δεν γλιτώνω τον χωρο στην μνημη που θέλω.καμία βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

giannisgr41 κατέβασε την εφαρμογή root uninstaller και θα απεγκαθιστάς o,τι θες.Με προσοχή όμως, έτσι;
WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο Forum και γενικά στα κινητά τηλέφωνα. Έχω ένα πρόβλημα με το 908 προσπαθώ να ανοίξω την κάμερα και παίρνω το μήνυμα com.android.camera . Το βάζω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά μια από τα ίδια, βγάζω την κάρτα SD και ανοίγει η κάμερα αλλά μου ζητά κάρτα SD όταν βάζω κάρτα όχι μια έχω δοκιμάσει αρκετές και σε διάφορα format έχω το ίδιο πρόβλημα. Αν κάποιος έχει καμία ιδέα εδώ είμαι. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά και καλως σας βρήκα.

Έπεσε στα χέρια μου αυτό το κινητάκι, ως δεύτερο, και είπα να το ταλαιπωρήσω λιγο(root - rom etc.)

Μάλλον όμως θέλει να με ταλαιπωρήσει αυτό μια και δεν επιδέχεται καμια μεταβολή!!!

Χρησιμοποιήσα το link που δόθηκε παραπάνω αλλά τίποτα.

Παρατήρησα όμως τα εξής

Χρησιμοποιώ windowsXP ενώ αυτό μιλάει για 7

Επίσης ο τύπος έχει ως latest firmware το FRG83G.v63N-0

Εμένα αισίως έχει φτάσει στο FRG83G.v66Ζ-0

Καμιά λύση κανείς?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας. Η δική μου εξαντλήθηκε:p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-908

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...