Jump to content

Archos Tablets


kotsarikos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα , μόλις πήρα το archos g9 101 8gb από Αμερική , η διαδικασία του root ξερει κανενας πως γίνεται ?? κατεβασμένα παιχνίδια η εφαρμογές που βάζω μέσα στην κάρτα sd και τα τρέχω με file manager(πχ astro) θα τρέχουν
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι θα τρέχουν, δοκίμασε να βάλεις και το arctools, υπάρχει στο appslib. Για root ξέρω ότι υπάρχει, αλλά ψάχτο στο xda ή guglάρισε...

 

Ευκαιρίας δοθείσης, προτείνω όποιος βρίσκει κάτι για την ταμπλέτα του και δουλεύει να βάζει εδώ το σχετικό link και όποιοες επισημάνσεις κρίνει σκόπιμο. Γι αυτό είναι το forum , να βοηθάμε ο ένας τον άλλο :)

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πήρα το Archos 80 G9 turbo, όλα ωραία όλα καλά, αλλά δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο.

 

Σχετικά πρωτάρης με Android.

Καμιά συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό πληκτρολόγιο το anysoftkeyboard με το greek pack. Βάλε και το arctools για να έχεις το "κανονικό" market, και πες μας αν δούλεψε, όπως είπαμε και πιο πριν τα Archos έχουν διαφορές μεταξύ τους, με αποτέλεσμα κάποια πράγματα να μην λειτουργούν σε όλα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το ταμπλετ Archos 5 Internet 250 Media tablet 250gb θα ηθελα να ρωτησςω μιας και ειμαι νεος στα πραγματα θα μπορουσα καπως να του βαλω λογισμικο Froyo η καποιο αντιστοιχο ωστε να τρεχει και πιο γρηγορα αλλα και να μπορω να το χρησιμοποιησω σαν κανονικο πισι????(να βλεπω word pdf office facebook ktl ktl)??

 

μαγκες καλησπερα αγορασα ενα archos 5 gen 6 IT ξερει κανεις πως μπορω να βαλω CUSTOM ROM η να κατεβασω βασικες εφαρμογες τυπου GMAIL OFFICE FACEBOOK MSN ΚΤΛ??

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μόλις πήρα το archos g9 101 8gb από Αμερική , η διαδικασία του root ξερει κανενας πως γίνεται ??

 

Ξεκίνα από εδώ.

Δεν έχω κάνει root ακόμα. Θα περιμένω την επίσημη αναβάθμιση σε ICS και μετά θα το ψάξω το θέμα.

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο το anysoftkeyboard με το greek pack. Βάλε και το arctools για να έχεις το "κανονικό" market, και πες μας αν δούλεψε, όπως είπαμε και πιο πριν τα Archos έχουν διαφορές μεταξύ τους, με αποτέλεσμα κάποια πράγματα να μην λειτουργούν σε όλα.

 

Για πληκτρολόγιο προτιμώ το Go Keyboard (+greek pack), το οποίο είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο.

Τα G9 tablets έχουν το κανονικό Market.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Τα G9 tablets έχουν το κανονικό Market.

Καλό αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί σε όλα τα προηγούμενα έπρεπε να κάνουμε κόλπα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!

Κανονικο market εχει το g9 οπως ειπε και ο Dimitris!

 

Οσο για το πληκτρολογιο το go keyboard περασα αλλα δε μου αρεσει καθολου...

Εκτος αν δεν καταλαβαινω εγω πως μπορω να το παραμετροποιήσω... Πολυ μικρα πληκτρα και γενικα αβολο!

Αργοτερα αν βρω πως να κανω printscreen θα σας δειξω τι εννοω!

 

το default πληκτρολογιο που εχει ειναι πολυ βολικο!.. Κατι που να ειναι κοντα σε αυτο υπαρχει? Βασικα τροπος να περαστουν ελληνικα στο υπαρχον δεν υπαρχει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το πληκτρολογιο το go keyboard περασα αλλα δε μου αρεσει καθολου...

Εκτος αν δεν καταλαβαινω εγω πως μπορω να το παραμετροποιήσω... Πολυ μικρα πληκτρα και γενικα αβολο!

 

Ρυθμίσεις συστήματος - Γλώσσα και εισαγωγή - Ρυθμίσεις πληκτρολογίου - Διαμόρφωση μεθόδων εισαγωγής - Go Keyboard - Ρυθμίσεις - Pad mode settings. Στο "Keyboard layout styles" επιλέγεις "Pad mode". Στο "Portrait layout" και "Landscape layout" επιλέγεις "Pad(basic)".

 

Δεύτερος (και πιο σύντομος) τρόπος, για να πας στις ρυθμίσεις του Go Keyboard: Όταν είναι ανοιχτό το πληκτρολόγιο, πατάς παρατεταμένα το πλήκτρο που εναλλάσσει το αλφαβητικό με το αριθμητικό πληκτρολόγιο (βρίσκεται κάτω αριστερά) κι επιλέγεις "Settings".

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, το προηγούμενο post δεν το διάβασες?

Δεν εχω καταλαβει γιατι απλα εγω εχω γενιας 6 ταμπλετ επισης ειμαι νεος στο θεμα του ταμπλετ!!!Οποτε το ερωτημα ειναι μπορω να κανω φορματ το λογισμικο π εχει και να βαλω κατι αντιστοιχο σε iphone ipad??? η κατι π να ειναι εξισου γρηγορο στο δικο μου ταμπλετ???αν ναι και πως το κανω???

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το ερωτημα ειναι μπορω να κανω φορματ το λογισμικο π εχει και να βαλω κατι αντιστοιχο σε iphone ipad??? η κατι π να ειναι εξισου γρηγορο στο δικο μου ταμπλετ???αν ναι και πως το κανω???

 

Δυστυχώς οι ταμπλέτες δεν είναι όπως τα PC, στα οποία μπορείς να κάνεις φορμάτ και να εγκαταστήσεις μια άλλη έκδοση των Windows ή ένα άλλο λειτουργικό σύστημα. Ψάξε στο xda forum να βρεις "custom ROM" για το δικό σου tablet (αν βέβαια υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι ταμπλέτες δεν είναι όπως τα PC, στα οποία μπορείς να κάνεις φορμάτ και να εγκαταστήσεις μια άλλη έκδοση των Windows ή ένα άλλο λειτουργικό σύστημα. Ψάξε στο xda forum να βρεις "custom ROM" για το δικό σου tablet (αν βέβαια υπάρχει).

 

δεν υπαρχει γιατι ειναι τζενερετιον 6 ταμπλετ...θα μπορουσα καπως να βαλω facebook youtube ktl...??θα μπορουσε καποιος να μ εξηγησει πως κτλ???

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την usb θυρα του 3G σας διαβαζει ολα τα στικακια μνημης η καποιο συγκεκριμενο?

 

Για να τοποθετηθεί στικάκι στη συγκεκριμένη θύρα πρέπει να είναι εξαιρετικά λεπτό. Κανένα από τα δύο usb φλασάκια που έχω δεν χωράει!

Link to comment
Share on other sites

Για να τοποθετηθεί στικάκι στη συγκεκριμένη θύρα πρέπει να είναι εξαιρετικά λεπτό. Κανένα από τα δύο usb φλασάκια που έχω δεν χωράει!

ναι εχω 2 λεπτα φλασακια μικρα 2 και 4 gb το 4 το βλεπει βλεπω τα βιντεο mp3 κανονικα το 2 οχι και ελεγα μηπως θελει κατι συγκεκριμενο σε χωρητικοτητα η κατι τετοιο;)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι και φίλες.

 

Είμαι κάτοχος ενος θαυμαστικού ipod 4g 32GB !!(Σπασμένο με Installous)

 

Μου έγινε πρόταση για πώληση του εν λογω smartphone / tablet η οτι αλλο θελετε πειτε το

για την αξία των 150 ευρώ.

 

Και αναρωτιεμαι με αυτο το ποσο και γυρω στα 100 ευρώ ακομα τι tablet μπορώ να αγοράσω.

 

Στην αρχή μου άρεσε το Archos Arnova 7b G2 4GB λογω οτι ειναι λιγο μεγαλυτερο με θύρα USB και mSD που με ενδιαφέρουν πολυ.

Αλλα μετα είδα οτι με 80 ευρώ παραπανω μπορω να παρω το (θεωρο) καλυτερο με μεγαλυτερη οθόνη.

 

Εδώ είναι οι συνδεσμοι που έχω απο Public.

Archos Arnova 7"

http://www.public.gr/prod/computers-and-software/tablets/syskeyes/archos-arnova-7b-g2-dt-4-gb-tablet-pc-mayro/prod2510029pp/

Archos Arnova 10"

http://public.gr/prod/computers-and-software/tablets/syskeyes/archos-arnova-10-g2-8-gb-tablet-pc-mayro/prod3040008pp/

 

Ιδου οι ερωτησεις μου για τον λογο που ειμαι επιφυλακτικος.

 

1 : Εχει android market ή Appslib (κατι τετοιο τελος παντων)

2 : Αξίζει τα λεφτά του;

3 : Άν εχει android market θα μπορέσω να το σπασω (***** !!) ωστε να κατεβαζω free τα paid apps?

 

Την Δευτέρα θα παω απο τα Public να ρωτήσω και να μου πούν και αυτοι.

Ευχαριστω προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Περιμενω τις απαντησεις σας.

 

Andrew R. Pas (Ragnarök)

Edited by Ragnarok86
Link to comment
Share on other sites

Θα τα προσπερνούσα και τα 2. Το 7αρι έχει resistive οθόνη ενώ και τα 2 δεν έχουν HDMI κάτι που θεωρώ απαράδεκτο για οποιοδήποτε tablet από την στιγμή που θέλουν να θεωρούνται και σοβαρά media players.

 

Πουλώντας το ipod σου και με έξτρα 100 ευρώ μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερο tablet είτε στις 7 είτε στις 10 ίντσες, είτε από το εξωτερικό είτε από Ελλάδα.

 

Αν εξαιρέσεις τα Crypto Passepartout και Νova Pad, Bitmore Tab88 και Turbo-X Spice, όποιο tablet και αν επιλέξεις θα έχει το official google market. "Σπάσιμο" το market δεν επιδέχεται και όποια εφαρμογή δεν βρίσκεις ή δεν θέλεις να πληρώσεις την βρίσκεις στο pc σου από το google, την βάζεις σε ένα στικάκι και την περνάς στο tablet.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα προσπερνούσα και τα 2. Το 7αρι έχει resistive οθόνη ενώ και τα 2 δεν έχουν HDMI κάτι που θεωρώ απαράδεκτο για οποιοδήποτε tablet από την στιγμή που θέλουν να θεωρούνται και σοβαρά media players.

 

Πουλώντας το ipod σου και με έξτρα 100 ευρώ μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερο tablet είτε στις 7 είτε στις 10 ίντσες, είτε από το εξωτερικό είτε από Ελλάδα.

 

Αν εξαιρέσεις τα Crypto Passepartout και Νova Pad, Bitmore Tab88 και Turbo-X Spice, όποιο tablet και αν επιλέξεις θα έχει το official google market. "Σπάσιμο" το market δεν επιδέχεται και όποια εφαρμογή δεν βρίσκεις ή δεν θέλεις να πληρώσεις την βρίσκεις στο pc σου από το google, την βάζεις σε ένα στικάκι και την περνάς στο tablet.

Ευχαριστώ φίλε.

Ξέρεις κανενα φτηνο απο μαγαζί εμπισοσύνης;

 

Αν το tablet ειναι android μπορω να βαζω εφαρμογες απο αλλα site και ας μην ειναι απο την Google;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.

Ξέρεις κανενα φτηνο απο μαγαζί εμπισοσύνης;

 

Αν το tablet ειναι android μπορω να βαζω εφαρμογες απο αλλα site και ας μην ειναι απο την Google;

 

Οι android εφαρμογές δεν είναι της google. Οποιοσδήποτε γνωρίζει προγραμματισμό μπορεί να φτιάξει την δική του android εφαρμογή. Αν θα κάνει δικό του site, αν θα το ανεβάσει σε κάποιο τρίτο site, στο google market ή και τα 3 είναι δική του επιλογή και μπορεί να τα κάνει όλα. Από την στιγμή που η κατάληξη της εφαρμογής είναι .apk από όπου και να την κατεβάσεις είσαι οκ.

 

Μαγαζί από Ελλάδα ή εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως Ελλάδα λογω επιστοσύνης.

 

Εγώ προσωπικά ότι έχω πάρει από Ελλάδα το αγόρασα από το e-tablet. Καλή ποικιλία, γνωρίζουν το αντικείμενο και έχουν εξαιρετική υποστήριξη.

 

Άσχετο, αλλά είδα το JXD S7100 και μπορώ να πω ότι ψήνομαι ξανά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...