Jump to content

Archos Tablets


kotsarikos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα αγορασα to ARCHOS ARNOVA 7 4GB (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908264) απο αλλο καταστημα μιας και το ειχε στα 99 ευρω.περα απο τα μικροπροβληματα που διαπιστωσα δεν εβρισκα πουθενα την εφαρμογη του market και android χωρις market δεν λεει.ξερετε πως μπορω να εγκαταστησω το market?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να γράψεις με συντομία τις εντυπώσεις σου για το συγκεκριμένο tablet; Αξίζει τα (μάλλον λίγα) χρήματα του; Και αν θέλεις μας λες που το βρήκες 99 €;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις με συντομία τις εντυπώσεις σου για το συγκεκριμένο tablet; Αξίζει τα (μάλλον λίγα) χρήματα του; Και αν θέλεις μας λες που το βρήκες 99 €;

 

τα αξιζει τα λεφτα του θα ελεγα.για internet και email παρα πολυ καλο,η μπαταρια κραταει 2 και μερες θα ελεγα με τρελη χρηση,ικανοποιητικο συστημα αναπαραγωγης μουσικης-βιντεο και εικονων.τα μειονεκτηματα του ειναι οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο,η οθονη ειναι resistive, δεν εχει market(βασικα εχει μια εφαρμογη της archos το applib αλλα μεχρι και η εφαρμογη fb ειναι αθλια) και τελος απο παιχνιδια δεν τραβαει σχεδον τιποτα(απο τα λιγα που εχει το applib πολλα θελουν καλυτερο επεξεργαστη).το βρηκα στα 99 ευρω στo media markt αμαρουσιου αλλα μου ειπανε οτι ηταν προσφορα μονο για εκεινη τη μερα(δεν χανεις κατι αμα πας και τωρα υπηραν πολλα κουτια ή μπορεις να το παρεις απο εξωτερικο τοσο κοστιζει και εξω και οχι 150 που το πλασαρανε εδω)

Link to comment
Share on other sites

http://1.1.1.3/bmi/hpgadget.com/wp-content/uploads/2011/06/Archos-7-300x225.jpg

Capacity • Flash Memory: 4 GB*

• Extendable via micro SDHC Slot

Operating system • ANDROID™ 2.2 (Froyo)

Display characteristics • High resolution touch screen, 800x480 pixels, 7" TFT LCD, 16 million colors

• Touch screen with virtual keyboard

Video Playback1 • H.264 up to 720p resolution – 30 fps / 5 Mbps.

• MPEG-42 – 30 fps / 2.5 Mbps.

• Realvideo™ up to 720p resolution – 30 fps / 2.5 Mbps

With the above codecs, the device can play video files with the following extensions: .avi, .mp4, .mkv, .mov, and .flv

Audio Playback1 • MP3, WAV3, APE, OGG, FLAC

Photo viewer4 • JPEG, BMP, GIF

Interfaces • USB 2.0 Slave: Mass Storage Class (MSC)

• USB 2.0 Host: Mass Storage Class (MSC) – Connect a mass storage device or keyboard & mouse

• Micro SDHC card

Communication protocols • WiFi (802.11 b/g)

Miscellaneous • Built-in speaker

• Microphone

Power source • Internal: Lithium Polymer battery

• External: Power adapter/charge

 

Dimensions & weight • 193.3 mm x 120 mm x 12.6 mm (7.6” x 4.7” x 0.5”) – 340 g / 12 oz

Compatibility • Microsoft® Windows® XP, Vista, 7 or higher, Mac OS or Linux in mass storage mode

Computer Interface • USB 2.0 interface

Package includes • ARNOVA 7, Standard USB cable (micro B/A), power adapter, User Guide, legal and safety notice.

http://1.1.1.4/bmi/www.hitechreview.com/uploads/2011/06/Archos_Arnova_7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει market κ γενικα εφαρμογες google αφου δεν ειναι πιστοποιημενο απο την google. Εχω το arnova 10 και μονο με custom rom εκανα δουλεια. Προσωπικα απο το 10 δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Μονο για ελαφρια χρηση internet k email σε μεγαλητερη οθονη απο ενα κινητο κανει.

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει market κ γενικα εφαρμογες google αφου δεν ειναι πιστοποιημενο απο την google. Εχω το arnova 10 και μονο με custom rom εκανα δουλεια. Προσωπικα απο το 10 δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Μονο για ελαφρια χρηση internet k email σε μεγαλητερη οθονη απο ενα κινητο κανει.

 

Sent from my X8 using Tapatalk

 

το μονο που με 'χαλασε' με το 7 ειναι το market, για τις αναγκες μου μου αρκει:rolleyes:.......με custom rom καταφερες να βαλεις εφαρμογες απο το market?

Link to comment
Share on other sites

Έχει market και είναι το appslib. Έχει βγάλει και καινούργιο firmware. Ξέρεις κανείς κάποια λύση για το ελληνικό πληκτρολόγιο που δεν έχει; Μπορούμε να του βάλουμε την custom rom του 10;
Link to comment
Share on other sites

Έχει market και είναι το appslib. Έχει βγάλει και καινούργιο firmware. Ξέρεις κανείς κάποια λύση για το ελληνικό πληκτρολόγιο που δεν έχει; Μπορούμε να του βάλουμε την custom rom του 10;

 

Δεν ειναι Google και δεν εχει τα παντα. Ελληνικό πληκτρολόγιο το anysoftkeyboard με το greek pack. Δεν πιστευω οτι μπαίνει custom rom του 10.

 

Sent from my A101B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω αγοράσει εδώ και ένα περίπου χρόνο το archos 70 internet tablet. Αυτό που ήθελα ήταν βασικό web browsing με flash ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ (=> android 2.2), ανάγνωση pdf , μπαταρία με αυτονομία πάνω από 2 μέρες με κανονική χρήση και CAPACITIVE οθόνη ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

 

Συμβιβάστηκα με την έλλειψη gps (θα ήταν καλό αλλά δεν ήταν στις κύριες ανάγκες μου) και την "έλλειψη" 3g, σε εισαγωγικά γιατί με ένα από τα 2 android κινητά μου δίπλα με wifi tethering παίρνω κανονικά internet οπουδήποτε, άρα έλλειψη 3g δεν υπάρχει.

 

Με το ποσό που δαπάνησα (200ευρώ) είμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με την αγορά μου, μιας και οι ανάγκες μου καλύπτονται στο full, η λειτουργία του είναι απροβλημάτιστη (υπάρχει lag με όλες τις εφαρμογές ανοιχτές λόγω μικρής ram αλλά με έναν task killer αντιμετωπίζεται, και ναι ο task killer ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ σε τέτοια συσκευή), για την ανάγνωση pdf έβαλα το ezpdf που είναι άπειρες φορές καλύτερο από το adobe reader και κοστίζει σχεδόν τίποτα, μπαταρία 2 μέρες (λίγο πάνω λίγο κάτω), και είναι όλα μια χαρά. Απόδοση/τιμή θα έλεγα 10 άνετα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κι εγώ το ίδιο, είμαι πολύ ευχαριστημένος - αν είχε GPS θα με κάλυπτε 100% :)

 

Πήρα φόρα μετά την αναβάθμιση του Galaxy S σε 2.3.6 με semaphore κ.λ.π. οπότε έγινα root και στο Archos... Πλήρης οδηγός και τα απαραίτητα εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=930197

Πανεύκολο, αλλά εγγύηση τέλος γιατί μπαίνει υποχρεωτικά το SDE που δεν σβήνει ούτε με full format. Αφού βάλετε όμως Titanium backup, Adfree και μερικά άλλα, και αφαιρέσετε μερικές εφαρμογές συστήματος (πολύ προσεκτικά) έχετε ένα πιο smooth tablet...

 

Edit: το Adfree δεν δουλεύει καλά, οπότε έβαλα το "εναλλακτικό" AdAway που είναι open source. Θέλει να φτιάξεις χειροκίνητα τους φάκελους που αποθηκεύει τους hosts, αλλά μετά είναι άψογο!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω ενα ARCHOS 70 internet tablet με τα 8γιγα και θα θελα να μου πει καποιος απλα και στα Ελληνικα αν μπορει, πως το κανουμε root και πως βαζουμε το 2.3 υπαρxεi το εχω δει αλλα ειναι ολα στα αγγλικα και ενα μονο λαθος να κανω παει το ταμπλετακι.:)
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

http://translate.google.com/translate?sl=en&tl=el&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D930197

 

Πριν ξεκινήσεις πας ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο->έκδοση firmware για να δεις ποια έχεις, οπότε κατεβάζεις τα αντίστοιχα αρχεία από το xda developers. Προσοχή μην βιάζεσαι, όλα αυτά θέλουν τον χρόνο τους για να εγκατασταθούν, στην διάρκεια μπορεί να νομίζεις ότι κάτι κόλλησε. Το λειτουργικό που θα έχεις είναι 2.2.1 αλλά πολύ εξελιγμένο "εσωτερικά" από την μαμά Archos, δεν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο.

 

Και κάτι τελευταίο: κάνε root αν το χρειάζεσαι για κάποιο λόγο, αλλιώς άστο όπως είναι (προσωπικά το έκανα γιατί δεν ήθελα να βλέπω διαφημίσεις...).

 

Ότι θες ρωτάς :)

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Έχει market και είναι το appslib. Έχει βγάλει και καινούργιο firmware. Ξέρεις κανείς κάποια λύση για το ελληνικό πληκτρολόγιο που δεν έχει; Μπορούμε να του βάλουμε την custom rom του 10;

 

Παρεμπιπτόντως για να έχετε πλήρες market βάλτε του από το appslib την εφαρμογή arctools, εγκαθιστά το market και κάποιες βασικές εφαρμογές (Gmail κ.λ.π.).

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεσαι με την μαμά Archos δεν σου βγάζει τίποτα για αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα Archos είναι το καθένα ειδική περίπτωση, ψάξε στο xda να βρείς κάτι για το συγκεκριμένο, και μην δοκιμάσεις να περάσεις rom άλλου μοντέλου, το πιθανότερο είναι ότι θα είσαι για service μετά.
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως για να έχετε πλήρες market βάλτε του από το appslib την εφαρμογή arctools, εγκαθιστά το market και κάποιες βασικές εφαρμογές (Gmail κ.λ.π.).

προσπαθησα να το κανω αυτο αλλα οταν παω να κανω install το market μου βγαζει "error 28:cannot create temporary directory".τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα archos 5 internet tablet .πηγα να κανω αναβαθμιση λογισμικου απο το site της archos μεσω υπολογιστη, και το ταμπλετ δεν ξαναανοιξε!!!:wacko::wacko::( μηπως ξερει κανεις στην ελλαδα που μπορω να απευθυνθω!???? ευχαριστω!:)
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να το κανω αυτο αλλα οταν παω να κανω install το market μου βγαζει "error 28:cannot create temporary directory".τι να κανω?

 

Το πιθανότερο είναι ότι έχεις χαμηλή μνήμη. Αν έχεις κάποιο Apps Killer χρησιμοποίησετο πριν ξαναπροσπαθήσεις, αν δεν έχεις βάλε το Advanced Task Killer Free ή κάτι παραπλήσιο αν δεν υπάρχει το συγκεκριμένο στο Appslib. Σε περίπτωση που συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα, ξήλωσε ότι εφαρμογή δεν σου χρειάζεται άμεσα και τις ξαναπερνάς μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μόλις πήρα το tablet και ήθελα να ρωτήσω κάτι.Εφαρμογές δεν μπορώ να κατεβάσω από το AndroidMarket μόνο από το AppsLib?Έχω λογαριασμό gmail αλλά όταν πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή μου λέει το εξής :"Δεν υπάρχουν τηλέφωνα Android τα οποία να σχετίζονται με αυτόν τον λογαριασμό. Συνδεθείτε με διαφορετικό λογαριασμό."
Link to comment
Share on other sites

εχω το arnova 7 απο το καλοκαιρι.δεν θα σου δουλεψει το market οτι και να κανεις.εγω περασα αλλη rom με market http://www.multiupload.com/XGJS3TO4W0

στο δικο μου δουλεψε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μόλις πήρα το tablet και ήθελα να ρωτήσω κάτι.Εφαρμογές δεν μπορώ να κατεβάσω από το AndroidMarket μόνο από το AppsLib?Έχω λογαριασμό gmail αλλά όταν πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή μου λέει το εξής :"Δεν υπάρχουν τηλέφωνα Android τα οποία να σχετίζονται με αυτόν τον λογαριασμό. Συνδεθείτε με διαφορετικό λογαριασμό."

 

εχω το arnova 7 απο το καλοκαιρι.δεν θα σου δουλεψει το market οτι και να κανεις.εγω περασα αλλη rom με market http://www.multiupload.com/XGJS3TO4W0

στο δικο μου δουλεψε μια χαρα.

 

Προσοχή! Τα arnova είναι διαφορετικά από τα IT , έχουν διαφορετικό επεξεργαστή και κάποια άλλα πραγματάκια. Μην φλασάρετε rom που προορίζονται για το ένα στο άλλο, έχουν αναφερθεί προβλήματα και ανάμεσα σε 101 και 70! Ψάχτε στο xda την κατάλληλη rom, αν θέλετε root, ή απλά βάλτε από το appslib την εφαρμογή arctools που σας περνάει το "κανονικό" market και κάποιες βασικές εφαρμογές όπως το Gmail. Εννοείται ότι για να δείτε το market πρέπει να κάνετε login στο Gmail...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...