Jump to content

[Επίσημο] Motorola Droid / Milestone 3


tsoump
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και παλι..

Μολις απεκτησα το Droid 3 και βλεπω ποσο ωραιο ειναι και μ' αρεσε πιο πολυ απο το Xperia Pro που εχω και το Ν97 μινι

αλλα βλεπω οτι δεν μπορω να μπω στο data μεσω ιντερνετ και αυτο που βρισκω να βαλω ρυθμισεις

επισης ποιος ξερει να αλλαξω το location της περιοχης γιατι αν εγκαταστω καποιες εφαρμογες μπαινουν στα αγγλικα

κατευθεια λογος εχει αγγλικο μενου.

Α να ρωτησω κατι που βρισκουμε το ICS και πως το εγκαθιστουμε στο κινητο;

 

@lazarusrevol η απαντηση σου για τη εναλλαγη αγγλικου και ελληνικου πληκτρολογιου ειναι με το εξης τροπο

στο ανοιχτο πληκτρολογιο οπως βλεπεις πανω απο το ALT ειναι το πληκτρο που κανει τα κεφαλαια

αυτο το πατας και μετα το space κανει τη εναλλαγη γλωσσας!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
επισης ποιος ξερει να αλλαξω το location της περιοχης γιατι αν εγκαταστω καποιες εφαρμογες μπαινουν στα αγγλικα

κατευθεια λογος εχει αγγλικο μενου.

 

Εγκατέστησε το morelocale2 και βάλε el.

 

Α να ρωτησω κατι που βρισκουμε το ICS και πως το εγκαθιστουμε στο κινητο;

 

Όταν βγει για τη συσκευή σου θα σε ενημερώσει η ίδια η συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ καλοο το προγραμματακι αυτο που αλλαξα το location και εβαλα τη ελλαδα και ολα οκ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστω πολυ καλοο το προγραμματακι αυτο που αλλαξα το location και εβαλα τη ελλαδα και ολα οκ!

 

Σου άλλαξε και το μενού στα ελληνικά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου άλλαξε και το μενού στα ελληνικά;

 

οχι παραμενει ως εχει αλλα σε καποια εχει λιγα ελληνικα!

_____________________________________________________________________

βαζω κι αλλα ερωτηματα σε οποιους ξερουν.

επειδη το droid 3 ειναι απο τη Verizon και οταν ανοιγω για ληψη και αποστολη Data μεσω δικτυου

για να χρησιμοποιησω το ιντερνετ αφου εχω καθε μηνα δωρεαν ΜΒ για να τα χρησιμοποιησω δεν

γινεται τιποτα... μηπως ξερει κανεις πως να αλλαξω τις ρυθμισεις να βαλω της Cosmote;

Edited by Nathanael
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Περιμένω και εγώ ένα droid 3 την επόμενη εβδομάδα. Είναι της verizon ξεκλείδωτο.

Όσοι έχετε το ίδιο, rom που βρήσκουμε τις περνάμε άφοβα χωρίς κίνδυνο να κλειδώσει?

Έχετε να προτείνεται καμία σταθερή χωρίς κολλήματα για καθημερινή χρήση και σχετικά γρήγορη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Περιμένω και εγώ ένα droid 3 την επόμενη εβδομάδα. Είναι της verizon ξεκλείδωτο.

Όσοι έχετε το ίδιο, rom που βρήσκουμε τις περνάμε άφοβα χωρίς κίνδυνο να κλειδώσει?

Έχετε να προτείνεται καμία σταθερή χωρίς κολλήματα για καθημερινή χρήση και σχετικά γρήγορη?

 

 

 

ΩΩΩ τι ωραια αυξανονται οι κατοχοι droid 3 !!!

εγω οπως το ειχα παραγγειλει το αφησα οπως ειναι γιατι δεν ξερω τοσο καλα πως να ασχοληθω με το Rom

και ευτυχως που ειναι rooted και το κανω ο,τι θελω...

επισης αν ξερει καποιος εδω πως να ρυθμισω για να εχω ιντερνετ στο κινητο μεσω δικτυου

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κάνεις μόνος σου, χειροκίνητα.....settings - wireless & networks - Mobile networks - access point names μετα New APN και συμπληρώνεις τις ρυθμίσεις ανάλογα με τον πάροχό σου. Δοκίμασε βέβαια και να επικοινωνήσεις με το κέντρο εξυπηρέτησης και ζήτα τους να στις στείλουν....

 

Φίλε μου το κινητό είναι μεγάλο στο χέρι? Μόνο για αυτό έχω μια αμφιβολία.....

Link to comment
Share on other sites

Τί πρέπει να προσέξω αν θέλω να πάρω ένα Milestone 3 / Droid 3 από το αμερικάνικο ebay; Είναι τα μοντέλα συμβατά με τις UMTS συχνότητες εδώ;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα. Περιμένω και εγώ ένα droid 3 την επόμενη εβδομάδα. Είναι της verizon ξεκλείδωτο.

Όσοι έχετε το ίδιο, rom που βρήσκουμε τις περνάμε άφοβα χωρίς κίνδυνο να κλειδώσει?

Έχετε να προτείνεται καμία σταθερή χωρίς κολλήματα για καθημερινή χρήση και σχετικά γρήγορη?

 

Θα χρειαστεί να διαβάσεις εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πρέπει να το κάνεις μόνος σου, χειροκίνητα.....settings - wireless & networks - Mobile networks - access point names μετα New APN και συμπληρώνεις τις ρυθμίσεις ανάλογα με τον πάροχό σου. Δοκίμασε βέβαια και να επικοινωνήσεις με το κέντρο εξυπηρέτησης και ζήτα τους να στις στείλουν....

 

Φίλε μου το κινητό είναι μεγάλο στο χέρι? Μόνο για αυτό έχω μια αμφιβολία.....

 

Και αφου το κανεις αυτο μετα πας settings - Battery & data manager - Data delivery και Data enabled

ή ακόμα καλήτερα κατέβασε απο το μαρκετ το widgetsoid και βαλε μια συντόμευση στην αρχικη οθόνη

 

Και δυστυχως δεν είναι οτι καλήτερο στο χέρι!!!

 

 

Να ρωτήσω ρε παιδιά, σε εσάς πως είναι ο slide μηχανησμός? Παιζει? Δεν κανει κιχ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον για τις ρυθμισεις του Ιντερνετ ( προσωπικα εχω cosmote) μαλλον πρεπει να απευθυνθουμε σε εξυπηρετηση πελατων κ με καποιον που θα ξερει "παραπανω" πραγματα απο απλες οδηγιες.

Επειτα , το κινητο στο χερι ειναι μεγαλο αλλα σκεφτειτε οτι εχει 4" οθονη. Το μειονεκτημα του για μενα ειναι το βαρος του κυριως κ οχι τοσο οι διαστασεις του.

Η Rom Που εβαλα στη πρωτη βδομαδα ειναι Steel Droid 4.5 και εκτος απο μερικα ξαφνικα "χτυπηματα" καποιων proccess σε καποιες υπορυθμισεις δεν εχω προβληματα.

Κανει τα παντα και συμφερει που λενε :Ρ

Ο μηχανισμος του πληκτρολογιου ακομη ειναι στιβαρος αλλα εχω την υποψια οτι καπως χαλαρωσε.

Τελος η προταση μου ειναι μεχρι να βγει πιο slim(ελαφρυ-λεπτοτερο) μοντελο οποιασδηποτε μαρκας με qwerty πληκτρολογιο, αποφυγετε το, γιατι ειναι κ μεγαλο και βαρυ..

 

Και μια ερωτηση απο μενα, ειναι ο χρονος αναμονης σε σας ποσο ειναι ; Δε παιζει να μου παει εμενα πανω απο 1μιση μερα χωρις να μπει στον φορτιστη, στην καλυτερη περιπτωση, και στη χειροτερη μπορει να μπει και μετα απο ενα 12ωρο κιολας. Πχ ειδα 2 επεισοδια game of thrones με 4 αντιθεση και στο τελος τους η μπαταρια εφτασε 15% απο 100%..

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη σκεφτομαι να χτυπησω ενα droid 3 (ή και 4) εχω μια απορια (ισως χαζη....):Τα κινητα που ειναι για Verizon παιρνουν καρτα σιμ;Γιατι ειχα την εντυπωση οτι αυτα δουλευουν χωρις σιμ...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη σκεφτομαι να χτυπησω ενα droid 3 (ή και 4) εχω μια απορια (ισως χαζη....):Τα κινητα που ειναι για Verizon παιρνουν καρτα σιμ;Γιατι ειχα την εντυπωση οτι αυτα δουλευουν χωρις σιμ...

 

Χωρις sim φιλε μου λιγο δυσκολα να λειτουργησει οποιοδηποτε κινητο τηλεφωνο για κλησεις. Αν εννοεις microSim κτλ ειναι αλλη ιστορια αλλα αυτα τα 2 μοντελα που λες νομιζω οτι δεν εχουν ακομη το νεο ειδος των καρτων αυτων.

 

Αν σε ενδιαφερει ενα μεγαλουτσικο κινητο με qwerty πληκτρολογιο ειναι πολυ καλες λυσεις, ισως οι πιο ολοκληρωμενες!

Αν ομως δε προκειται να εχεις συγκεκριμενη χρηση για το qwerty σε πληροφορω οτι οι 4" οθονης που εχει φτανουν κ περισευουν για οποιαδηποτε λειτουργια γραφης!

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα!!Εννοω οτι ,αυτα τα κινητα δεχονται καρτες σιμ για χρηση στην Ελλαδα;Γιατι αν δεν κανω λαθος ,οτι ειναι για verizon δεν εχει υποδοχη για σιμ επομενως (πιστευω) μας ειναι λιγο πολυ αχρηστα εδω...Μην παρω δλδ ενα τηλεφωνο για να το εχω για χρηση multimedia!!Ε και οσον αφορα την οθονη δεν εχω προβλημα..Ψαχνω για κινητο με πληκτρολογιο ε , αν εχει και μεγαλη οθονη δεν θα με πειραξει!
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η Verizon έχει CDMA δίκτυο στο οποίο δε χρησιμοποιούν τις SIM κάρτες. Τέτοιες CDMA συσκευές είναι απολύτως άχρηστες στα δικά μας δίκτυα.

 

Αν θέλεις να πάρεις Milestone 3, Droid 3 Global ή οτιδήποτε σχετικό φρόντισε να είναι (και) GSM συσκευή στα 900 και 1800 MHz καθώς και να λειτουργεί το UMTS (και) στα 2100 MHz.

 

Αυτές οι ιδιότητες πρέπει να αρκούν. Ας μας πουν και οι άλλοι κάτοχοι Milestone 3 που το πήραν από τις ΗΠΑ αν όντως είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κινητο android με πληκτρολογιο και μεγαλη οθονη, δυστυχως οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Απο το λιγο ψαξημο που ειχα κανει ειχα καταληξει στο Droid 3 και Samsung captivate glide με το δευτερο να εχει το διπλα λεφτα προσφεροντας ουσιαστικα τα ιδια πραγματα.

Το Droid 4 δυστυχως λειτουργει μονο σε LTE δικτυα και οχι στη χωρα μας.

 

Εχω το Droid 3 της verizon εδω και ενα μηνα σχεδον. Αναμεικτες εντυπωσεις και κυρια μειωνεκτηματα το μεγεθος και η ελλειψη Rom. Αν εχεις σκοπο να το παρεις φροντησε να ειναι international unlocked διαφορετικα το ξεκληδωμα ειναι λιγο μανουρα!!!

 

Επειδη θα το παρεις απο αμερικη, ειναι και το θεμα με το τελωνειο. Στην περιπτωση μου δεν το γλητωσα και πληρωσα 75 ευρω επιπλεον και ετσι η συσκευη μου πηγε αρκετα παραπανω μαζι με μεταφορικα απο οτι ειχα υπολογισει....

 

Αν θες κατι συγκεκριμενο για τη συσκευη ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει μερικα droid 3 απο ebay αλλα ο μονος λογος που με κραταει ειναι το τελωνειο..Συνηθως οι πωλητες ειναι συζητησιμοι και δεχονται να το στειλουν σαν δωρο ή με οποιαδηποτε δικαιολογια στο κουτι αλλα και παλι ειναι ρισκο..Η αλλη λυση ειναι το desire z αλλα την htc δεν...δεν...δεν...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει μερικα droid 3 απο ebay αλλα ο μονος λογος που με κραταει ειναι το τελωνειο..Συνηθως οι πωλητες ειναι συζητησιμοι και δεχονται να το στειλουν σαν δωρο ή με οποιαδηποτε δικαιολογια στο κουτι αλλα και παλι ειναι ρισκο..Η αλλη λυση ειναι το desire z αλλα την htc δεν...δεν...δεν...

 

ισως καποιο Milestone 2 απο γερμανικο ebay? Το εβρησκα οταν εψαχνα σε αρκετα καλες τιμες και δεν εχει και τελωνειο...

Κριμα να μην υπαρχουν επιλογες για Android με πληκρολογιο και κυριως για τη χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι αναφερθηκα στο θεμα της sim και πιο πριν αλλα μαλλον δεν το καταλαβατε ακριβως. Το Droid 3 εχει υποδοχη για sim. Πως αλλωστε το χρησιμοποιω στο δικτυο της Cosmote? :cool:

 

Οσον αφορα για το τελωνειο το κινητο αγοραστηκε τον Ιανουαριο, και αν και αργησε στο τελωνειο δε μου χρεωθηκε τιποτα παραπανω και δεν εγραφε και πουθενα ο φακελος οτι ειναι δωρο. Οσο για το ξεκλειδωμα εδωσα 5 ευρω (7κατι δολαρια) τοτε και αγορασα εναν κωδικο απο το ebay στελνοντας απλα το IMEI του κινητου κ εγινε αμεσως. Δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο μοντελο δε θα δουλεψει σε gsm δικτυο γιατι ειναι Global!!!!!!!!! Αλλωστε πριν το αγορασετε επιβεβαιωστε το στην αγγελια .

 

Σαν κινητο θα το πω αλλη μια τελευταια φορα οτι ειναι μεγαλο και βαρυ. Προσωπικα δε νομιζω να ξαναπροτιμησω qwerty με τοσες ιντσες οθονη. Σε σχεση με galaxy s2 εχει μεγαλυτερο υψος και μικροτερο φαρδος, αλλα μεγαλυτερο παχος και βαρος! Το Gsmarena (ενας ιστοτοπος με παρα πολλες λεπτομερειες για καθε κινητο ) θα σας βοηθησει στη κριση σας περι μεγεθους. Σας συμβουλευω να το ξεψαχνισετε ;)

 

Α να μη ξεχασω οτι εχει θεμα με τη μνημη του Ram που ειναι μονο 512 και ψιλοζοριζεται, αν βαλετε 2-3 παραπανω gadgets, η εχετε ανοιχτα viber, whatsapp, facebook client/chat, κτλ κτλ. Για τα λεφτα του πλεον πιστευω οτι ειναι medium level για κινητο με τα σημερινα δεδομενα. Σας δινει παραπανισια εμπειρια του τι μπορει να καταφερει ενα κινητο αλλα ελλειπης για καποιον που ειναι πολυ απαιτητικος! Με λιγα λογια κανει τα παντα αλλα με μετρο ;)

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

λοιπόν έχω το πάνω αναφερθέν κινητό... και δεν μπορώ με τίποτα να φλασάρω custom rom!!

 

Έχω κατεβάσει και δοκιμάσει πάνω από 6 αλλά με όλλες τα ίδια!!

 

Ειναι ρουταρισμένο, έχει και το safe strap όλα κομπλέ....

το βαζω σε safe Mode κάνω τη εγκατάσταση η οποία τελίνει παρα πολύ γρήγορα ομως ούτε ένα λεπτό....

και μου βγαζει finished succesfully... σβήνω και cache & user data κτλ κανω reboot... αλλα τίποτα νεκρό...

μένει μαύρη φωτησμένη οθόνη... για να δουλέψει πάλι πρεπει να το βγάλω απο safe Mode...

ΕΙναι Droid 3 verizon... αλλα νομίζω όλα verizon είναι τα Droid 3...

καμία ιδέα??? :)

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω χρονο για δοκιμες, εχετε να μου προτεινετε καμια gingebread ρομ για το κινητο οσο πιο σταθερη και γρηγορη γινεται χωρις Bugs?

Η cyanogen 7 ειναι καλη? Δουλευουν ολα στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω χρονο για δοκιμες, εχετε να μου προτεινετε καμια gingebread ρομ για το κινητο οσο πιο σταθερη και γρηγορη γινεται χωρις Bugs?

Η cyanogen 7 ειναι καλη? Δουλευουν ολα στο κινητο?

 

Δουλεύει πένα... εκτός απο κάμερα.. εκεί μεγάλο προμπλέμ!!!

 

γιατί και τα 3rd party cams ειναι ΓΤΠ!!!! αλλά μόνο CM7 έχει ελληνικά δοκίμασα τα πάντα.... καλα οκ και οι ICS αλλά αυτές και αν είναι για πέταμα...

βάλε Εclipse!! και ωραία και γρήγορη! αλλά προσεξε τα OC! den δουλεύουν με όλα τα κινητά! εμένα η σκέτη μόνο με δολυλεψε οι άλλες κολλούσαν!

 

αλλίος μετά

MavRom

Liberty

steel Droid

 

αυτές είναι οι επιλογές σου! αλλά μονο αγγλικα!!

 

Υ.Γ. είσαι σε λάθος ΠΟΣΤ αλλά μίας και ασχολήθηκα είπα να σου πω!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Με τη Steel Droid 4.5 που χρησιμοποιω δεν εχω καποιο προβλημα .. Και εχω βαλει ελληνικα μονο για οταν γραφω.. Ολο το menu του κινητου ειναι στα αγγλικα. Δε ξερω αν αλλαζει κιολας αυτο
Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Με τη Steel Droid 4.5 που χρησιμοποιω δεν εχω καποιο προβλημα .. Και εχω βαλει ελληνικα μονο για οταν γραφω.. Ολο το menu του κινητου ειναι στα αγγλικα. Δε ξερω αν αλλαζει κιολας αυτο

 

αυτό λέω και εγώ.. έχουν βγάλει η χαζοί τις γλώσσες για να γλυτώσουν 9ΜΒ.. έλεος!!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...