Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, seranata said:

Αποκλείεται να δείχνει λάθος το τηλέφωνο;

Δεν ξέρω παίζει και αυτό ; Θα ξαναπεράσω και θα ενημερώσω 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, panos.k2 said:

Είσαι σίγουρος; Μήπως μπερδεύεσαι, γιατί αν θυμάμαι καλά μας είχες πει πως αγόρασες κάρτα Telekom MK 

Με WINDTRE και Nova στην Ιταλία εμένα Nova έβγαζε το σπιντεστ. 
IMG_9789.thumb.png.b36323ce3ad516b3ba5bbd51a5a8cb8d.png
Επισης αν έβγαζε όνομα δικτύου το Speedtest τα android θα έγραφαν «vodafone GR» όχι «Vodafone», και «NOVA» όχι «Telestet»

Είμαι 100% σίγουρος. Και εμένα Ιταλία nova έλεγε. A1 MK έλεγε η ελληνική sim πριν πάρω κάρτα από τα σκοπια

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gv2008 said:

Είμαι 100% σίγουρος. Και εμένα Ιταλία nova έλεγε. A1 MK έλεγε η ελληνική sim πριν πάρω κάρτα από τα σκοπια

Off topic:Αν ήθελαν να είναι σωστοί θα έγραφαν A1 NMK(ή NM)

22 minutes ago, Ninjis said:

Δεν ξέρω παίζει και αυτό ; Θα ξαναπεράσω και θα ενημερώσω 

Όταν περάσεις ενημέρωσε μας. Το μυαλό μου πάει σε κάποιο ξεχασμένο micro

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Ninjis said:

Δεν ξέρω παίζει και αυτό ; Θα ξαναπεράσω και θα ενημερώσω 

*3001#12345#* στο τηλέφωνο, πατάς πάνω πάνω την επιλογή vf GR για να μπεις στην λίστα της(αν δεν σε βάλει από προεπιλογή εκεί) 

Μετα στη λίστα πατας την επιλογή RAT Serving cell info. 
Αν το PLMN είναι «202 5» τότε είναι Vodafone GR το δίκτυο που είσαι συνδεδεμένος. Αν είναι κάτι άλλο τότε δεν ειναι vf GR. Έχε κατά νου ότι τα PLMN των ελληνικών δικτύων έχουν τη μορφή «202 xx». 

Πληροφοριακά το PLMN «202 1» είναι της Cosmote και το «202 10» της Nova. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panos.k2 said:

*3001#12345#* στο τηλέφωνο, πατάς πάνω πάνω την επιλογή vf GR για να μπεις στην λίστα της(αν δεν σε βάλει από προεπιλογή εκεί) 

Μετα στη λίστα πατας την επιλογή RAT Serving cell info. 
Αν το PLMN είναι «202 5» τότε είναι Vodafone GR το δίκτυο που είσαι συνδεδεμένος. Αν είναι κάτι άλλο τότε δεν ειναι vf GR. Έχε κατά νου ότι τα PLMN των ελληνικών δικτύων έχουν τη μορφή «202 xx». 

Πληροφοριακά το PLMN «202 1» είναι της Cosmote και το «202 10» της Nova. 

Πάντως στο control center vf GR έγραφε και το έχω κλειδώσει απο την επιλογή δικτύου σε Vodafone GR γιατί συνδέεται συχνά με Αλβανία .

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ninjis said:

Πάντως στο control center vf GR έγραφε και το έχω κλειδώσει απο την επιλογή δικτύου σε Vodafone GR γιατί συνδέεται συχνά με Αλβανία .

Αν το έχεις κλειδώσει, πιστευω πως είναι σίγουρα 3G της ελληνικής vodafone. Βέβαια που και που τα iPhone κάνουν τις τρελες τους. Σπανια. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Off topic:Αν ήθελαν να είναι σωστοί θα έγραφαν A1 NMK(ή NM)

Όταν περάσεις ενημέρωσε μας. Το μυαλό μου πάει σε κάποιο ξεχασμένο micro

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά…

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Off topic:Αν ήθελαν να είναι σωστοί θα έγραφαν A1 NMK(ή NM)

1 hour ago, Gv2008 said:

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά…

Πονάει πολυ αυτό το κομμάτι, μας στεναχωρει όλους ιδιαίτερα. 
Ειπα να αποφύγω την αναφορά προηγουμένως. 

Και εννοείται γίνεται περισσότερο ψυχοφθόρο και οδυνηρό όταν θεωρείται επίτευγμα η συγκεκριμένη συμφωνία από ορισμένους…

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Η 2786 που είναι στην Ιόνια οδό, πρέπει να μπει σ αυτές τις συντεταγμένες: 39,3815003, 20,9112227. Είναι λάθος εκείνο το σημείο. Πάντως 5G ακόμα δεν έχει,το έχουν ακόμα κλειστό. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, panos.k2 said:

Πονάει πολυ αυτό το κομμάτι, μας στεναχωρει όλους ιδιαίτερα. 
Ειπα να αποφύγω την αναφορά προηγουμένως. 

Και εννοείται γίνεται περισσότερο ψυχοφθόρο και οδυνηρό όταν θεωρείται επίτευγμα η συγκεκριμένη συμφωνία από ορισμένους…

Συμφωνώ απόλυτα. Αν και ο καθένας βλέπει τη συγκεκριμένη " συμφωνία " από διαφορετική σκοπιά. Τέλος πάντων, καλύτερα ας σταματήσουμε τέτοιου είδους πολιτικές αναφορές 

Link to comment
Share on other sites

Αίγιο - Επέτειος Βοστίτσας

RSRQ: -15

Distance: 1.5km

Speed: 100Mbps

Παίζει εδώ να είναι καλύτερο δίκτυο και από την Cosmote.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Αίγιο - Επέτειος Βοστίτσας

RSRQ: -15

Distance: 1.5km

Speed: 100Mbps

Παίζει εδώ να είναι καλύτερο δίκτυο και από την Cosmote.

Τρομερά καλή 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα β 20 η βονταφοναρααα  στο κοτοστάσιο ιεν μπι 2899

🤣🥳

Screenshot_20240127_000546_nPerf.jpg

Screenshot_20240127_000542_nPerf.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2024 at 11:32 ΠΜ, memoriesradio said:

Αίγιο - Επέτειος Βοστίτσας

RSRQ: -15

Distance: 1.5km

Speed: 100Mbps

Παίζει εδώ να είναι καλύτερο δίκτυο και από την Cosmote.

Μεχ. Έτσι και έτσι. Έχει μπόλικη κεραία η πράσινη μέσα στο Αίγιο. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό, δεν τολμούσε να έχεις κάτι άλλο πιστεύω,εκτος και αν ήσουν κοντά στα κτελ που έχει κεραία διπλα η βοντα. Δεν μου αρέσουν καθόλου και οι τρεις τους στην είσοδο από την παλιά εθνική, όπως έρχεσαι από Πάτρα (εκεί που είναι η μακέτα του πολεμικού αεροπλάνου) και δεν ξέρω πώς παίζουν μπροστά στην προβλήτα και στα μαγαζάκια. Βλέπω η Cosmote έχει κάποιο micro, οι άλλοι δεν ξέρω.. 😏

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Μεχ. Έτσι και έτσι. Έχει μπόλικη κεραία η πράσινη μέσα στο Αίγιο. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό, δεν τολμούσε να έχεις κάτι άλλο πιστεύω,εκτος και αν ήσουν κοντά στα κτελ που έχει κεραία διπλα η βοντα. Δεν μου αρέσουν καθόλου και οι τρεις τους στην είσοδο από την παλιά εθνική, όπως έρχεσαι από Πάτρα (εκεί που είναι η μακέτα του πολεμικού αεροπλάνου) και δεν ξέρω πώς παίζουν μπροστά στην προβλήτα και στα μαγαζάκια. Βλέπω η Cosmote έχει κάποιο micro, οι άλλοι δεν ξέρω.. 😏

Κάτω στην παραλία έχει micro η Vodafone και πάει σφαίρα.

Έπεσε στα χέρια μου κάρτα cosmote που την δοκίμασα από παραλία Πλατάνου μέχρι και μέσα στο Αίγιο (πάντα σε 4G) και δεν εντυπωσιάστηκα μπορώ να πω από ταχύτητες.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Να σας ρωτήσω, στην Άρτα περιοχή κοντά στα ΚΤΕΛ, ξέρει κάποιος πόσο είναι η ταχύτητα του ίντερνετ της Vodafone; Τώρα έχω cosmote και θέλω να πάω Vodafone αλλά δεν ξέρω τι ταχύτητες θα έχω στο κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitrisarta said:

Καλησπέρα και από εμένα.

Να σας ρωτήσω, στην Άρτα περιοχή κοντά στα ΚΤΕΛ, ξέρει κάποιος πόσο είναι η ταχύτητα του ίντερνετ της Vodafone; Τώρα έχω cosmote και θέλω να πάω Vodafone αλλά δεν ξέρω τι ταχύτητες θα έχω στο κινητό μου.

Για ποια περιοχή συγκεκριμένα θέλεις; Για παράδειγμα στη γούρνα οι ταχύτητες παίζουν από 5-80 ανάλογα αν είσαι προς Φανερωμένη , προς σκοπευτήριο ή πλατεία Κρυστάλλη. Από 2 κεραίες μακρινές εξυπηρετείται η περιοχή.

εν τω μεταξύ για τη νέα κεραία που έπιανε τη Σκουφά κι είχαμε σήμα έμαθα ότι έγινε προσφυγή από κατοίκους , όχι τόσο για την ακτινοβολία αλλά πιο πολύ για το ενοίκιο..

Edited by geofak
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geofak said:

Για ποια περιοχή συγκεκριμένα θέλεις; Για παράδειγμα στη γούρνα οι ταχύτητες παίζουν από 5-80 ανάλογα αν είσαι προς Φανερωμένη , προς σκοπευτήριο ή πλατεία Κρυστάλλη. Από 2 κεραίες μακρινές εξυπηρετείται η περιοχή.

εν τω μεταξύ για τη νέα κεραία που έπιανε τη Σκουφά κι είχαμε σήμα έμαθα ότι έγινε προσφυγή από κατοίκους , όχι τόσο για την ακτινοβολία αλλά πιο πολύ για το ενοίκιο..

Θέλω για την περιοχή απέναντι από τα ΚΤΕΛ, 2 στενά πάνω από την πλατεία Κρυστάλλη, Βουλγαροκτονου λέγετε η οδός. Το σπίτι μου βλέπει ΚΤΕΛ, παραλίμνιο κλπ.

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση διότι πέρυσι είχα wind και κλειδωνα περίπου στα 50, τώρα με Cosmote που έχω κλειδώνω από 40 έως 120. Πήρα τηλ την Vodafone  και μου είπαν ότι για την συγκεκριμένη περιοχή η κάλυψη είναι χάλια, περίπου 10 με 20 το πολύ.

Και μου κάνει πολύ εντύπωση τόση διαφορά με της άλλες 2 εταιρίες.

Edited by dimitrisarta
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, dimitrisarta said:

Θέλω για την περιοχή απέναντι από τα ΚΤΕΛ, 2 στενά πάνω από την πλατεία Κρυστάλλη, Βουλγαροκτονου λέγετε η οδός. Το σπίτι μου βλέπει ΚΤΕΛ, παραλίμνιο κλπ.

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση διότι πέρυσι είχα wind και κλειδωνα περίπου στα 50, τώρα με Cosmote που έχω κλειδώνω από 40 έως 120. Πήρα τηλ την Vodafone  και μου είπαν ότι για την συγκεκριμένη περιοχή η κάλυψη είναι χάλια, περίπου 10 με 20 το πολύ.

Και μου κάνει πολύ εντύπωση τόση διαφορά με της άλλες 2 εταιρίες.

Οι χάρτες τους είναι από το 2021. Μην τους εμπιστεύεσαι. Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να πάρεις ένα καρτοκινητο και να τη δοκιμάσεις στα σημεία ενδιαφέροντς σου.

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Οι χάρτες τους είναι από το 2021. Μην τους εμπιστεύεσαι. Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να πάρεις ένα καρτοκινητο και να τη δοκιμάσεις στα σημεία ενδιαφέροντς σου.

Δεν κοίταξα τούς χάρτες τους. Πήρα τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα και μου το είπαν. Εκτός αν και το τεχνικό τμήμα κοιτάει και αυτό τους χάρτες και μου είπαν την ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο τους πάντως για την ειλικρίνεια.

Θετικό αυτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, p_k said:

Μπράβο τους πάντως για την ειλικρίνεια.

Θετικό αυτό.

Η Vodafone σε εξυπηρέτηση πελατών είναι πολύ καλύτερη από Nova & Cosmote. 

1 ώρα πριν, dimitrisarta said:

Θέλω για την περιοχή απέναντι από τα ΚΤΕΛ, 2 στενά πάνω από την πλατεία Κρυστάλλη, Βουλγαροκτονου λέγετε η οδός. Το σπίτι μου βλέπει ΚΤΕΛ, παραλίμνιο κλπ.

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση διότι πέρυσι είχα wind και κλειδωνα περίπου στα 50, τώρα με Cosmote που έχω κλειδώνω από 40 έως 120. Πήρα τηλ την Vodafone  και μου είπαν ότι για την συγκεκριμένη περιοχή η κάλυψη είναι χάλια, περίπου 10 με 20 το πολύ.

Και μου κάνει πολύ εντύπωση τόση διαφορά με της άλλες 2 εταιρίες.

Δοκιμασε με νέο καρτοκινητο cu…

Και αν σε καλύπτει κάνε φορητότητα…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...