Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα τεστ ακριβως κατω απο το κτηριο που φιλοξενει την κεραια της vodafone (Χανιά κέντρο) :P

 

Test Date: 27 Μαΐ 2015 12:44

Download: 20.01 Mbps

Upload: 19.20 Mbps

Ping: 40 ms

Connection Type: Cellular/LTE

http://maps.google.com/maps?f=q&q=35.511605,24.021757

http://www.speedtest.net/my-result/i/1255541393

http://s29.postimg.org/46cu039qb/Full_Size_Render.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθείς ξανά στην περιοχή απομακρύνσου καμιά 20αριά μέτρα και κάνε ξανά μέτρηση. Για 4G λίγα δεν είναι τα 20Mbps; Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το πως διαχέονται τα κύμματα, αλλά έχω την εντύπωση πως ακριβώς κάτω από την κεραία δεν υπάρχει τόσο καλή ποιότητα σήματος όσο λίγο πιο πέρα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια ηταν δεν ειχε καμια διαφορα.Απο οτι βλεπω ομως προς τα δικαστηρια περιπου 1000μ ανατολικα εχει καλυτερη καλυψη.Και μεγαλυτερες ταχυτητες αλλα δεν ξερω αν υπαρχει και αλλη κεραια εκει κοντα. Βασικα δεν υπαρχει πουθενα αλλου σε κανενα σημειο στο λιμανι 4G και αυτο ειναι τραγικο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το θέμα έχει ως εξής, έχω vodafone mobile broadband 10GB και εδώ και καιρό στην περιοχή του Κερατσινίου και του Πειραιά δεν έπιανα πάνω από 3 mbp/s!! Μίλησα λοιπόν μέσω facebook και με κάλεσαν δωρεάν, και ανέφερα το πρόβλημα. Σε 3 μέρες ξεκίνησα να βλέπω ταχύτητες από 8 ως και 14 mbp/s! Συγχαρητήρια λοιπόν στο τεχνικό τμήμα!!

 

http://beta.speedtest.net/result/4384959593

 

Μόνο εμένα φαίνεται περίεργο αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

speedtest 4G στη Σούδα ..

 

Test Date: 29 Μαΐ 2015 13:37

Download: 50.62 Mbps

Upload: 8.52 Mbps

Ping: 21 ms

http://www.speedtest.net/my-result/i/1257608884

 

Έλα ρε φίλε έβαλαν επιτέλους και στο λιμάνι; Λογικά και στο νοσοκομείο Χανίων πρέπει να έχει 4G γιατί είδα καινούργιες κεραίες προχτές που πήγα. Ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος από Χανιά σε ποιες άλλες περιοχές πιάνει 4G η Vodafone αφού δεν έχουν βγάλει κάνα χάρτη στην ιστοσελίδα τους; Έτσι για να ενημερωνόμαστε να δούμε αν αξίζει να πάρουμε προς το τέλος του χρόνου κάνα 4G κινητό ή όχι...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε έβαλαν επιτέλους και στο λιμάνι; Λογικά και στο νοσοκομείο Χανίων πρέπει να έχει 4G γιατί είδα καινούργιες κεραίες προχτές που πήγα. Ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος από Χανιά σε ποιες άλλες περιοχές πιάνει 4G η Vodafone αφού δεν έχουν βγάλει κάνα χάρτη στην ιστοσελίδα τους; Έτσι για να ενημερωνόμαστε να δούμε αν αξίζει να πάρουμε προς το τέλος του χρόνου κάνα 4G κινητό ή όχι...

 

Δοκιμασμενα σου βαζω περιοχες που εχω δει 4G της προκοπης.

http://prntscr.com/7aut81 (η κεραια ειναι πανω στο εμπορικο ερμης μπονιαλη-αποκωρονου)

 

http://prntscr.com/7auuge (οπως βλεπεις το Νοσοκομειο την εισοδο στα αριστερα στο βουνο θα δεις την αλλη κεραια αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο της voda) πιανει στο Νοσοκομειο μεχρι και πανω στην Εθνικη οδο μεχρι σουδα.

 

http://prntscr.com/7auxyh Πλατεια δικαστηριων οπου και εκει οι ταχυτητες ειναι καλυτερες απο το κεντρο.Στα στενα γυρω απο τα δικαστηρια εχει σημα τερμα.Μεσα σε κτηρια στην περιοχη προς την θαλασσα ομως θα δεις οτι δεν εχει σημα.

Στην δημοτικη αγορα εχει αλλα μεχρι εκει.Αν προχωρησεις στην παλια πολη δηλαδη προς το μοναστηρι του καρολου εκει μονο 3G

Σουδα εχει βασικα μονο στο κεντρο και οχι προς βλητε.Δεν εχω τσεκαρει αν εχει πανω στην Εθνικη οδο βασικα αλλα πιθανοτατα το ζορι ειναι για την σουδα τις κατοικιες στον Ναυσταθμο κτλ κτλ.

Στις περιοχες που σου τσεκαρα θα δεις οτι δεν ειναι σε ολη την περιοχη στανταρ... πχ στην λεωφορο σουδας θα δεις 4G απο την αρχη εκει στου Χαλκιαδακη και μεχρι το παλιο Ψυχιατρειο.Μετα σταματαει και θα βρεις μετα τον κομβο της Σουδας.Παντως με την cosmote που εχω συμβολαιο και σε συσκευη iphone 5s δεν ειδα γενικα πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες 4G αλλα το 3G ειναι πολυ πιο δυνατο και φυσικα σχεδον παντου.

 

ΥΓ: Το speedtest στη Σουδα το εκανα ακριβως εδω

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενα σου βαζω περιοχες που εχω δει 4G της προκοπης.

http://prntscr.com/7aut81 (η κεραια ειναι πανω στο εμπορικο ερμης μπονιαλη-αποκωρονου)

 

http://prntscr.com/7auuge (οπως βλεπεις το Νοσοκομειο την εισοδο στα αριστερα στο βουνο θα δεις την αλλη κεραια αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο της voda) πιανει στο Νοσοκομειο μεχρι και πανω στην Εθνικη οδο μεχρι σουδα.

 

http://prntscr.com/7auxyh Πλατεια δικαστηριων οπου και εκει οι ταχυτητες ειναι καλυτερες απο το κεντρο.Στα στενα γυρω απο τα δικαστηρια εχει σημα τερμα.Μεσα σε κτηρια στην περιοχη προς την θαλασσα ομως θα δεις οτι δεν εχει σημα.

Στην δημοτικη αγορα εχει αλλα μεχρι εκει.Αν προχωρησεις στην παλια πολη δηλαδη προς το μοναστηρι του καρολου εκει μονο 3G

Σουδα εχει βασικα μονο στο κεντρο και οχι προς βλητε.Δεν εχω τσεκαρει αν εχει πανω στην Εθνικη οδο βασικα αλλα πιθανοτατα το ζορι ειναι για την σουδα τις κατοικιες στον Ναυσταθμο κτλ κτλ.

Στις περιοχες που σου τσεκαρα θα δεις οτι δεν ειναι σε ολη την περιοχη στανταρ... πχ στην λεωφορο σουδας θα δεις 4G απο την αρχη εκει στου Χαλκιαδακη και μεχρι το παλιο Ψυχιατρειο.Μετα σταματαει και θα βρεις μετα τον κομβο της Σουδας.Παντως με την cosmote που εχω συμβολαιο και σε συσκευη iphone 5s δεν ειδα γενικα πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες 4G αλλα το 3G ειναι πολυ πιο δυνατο και φυσικα σχεδον παντου.

 

ΥΓ: Το speedtest στη Σουδα το εκανα ακριβως εδω

 

Για τις 2 πρώτες κεραίες ήξερα και απο φίλους με 4G κινητά. Για δικαστήρια και σούδα προφανώς πρέπει να είναι πρόσφατες προσθήκες. Δυστυχώς η Vodafone δεν αναρτά κανένα χάρτη για το δίκτυο 4G να μας κατατοπίσει λιγάκι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φιλαράκι!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Στα δικαστηρια ηταν απο τα πρωτα μερη που ειχε φουλ 4G ..η Σουδα προσφατα μαλλον γιατι δεν ειχα ξαναδει ποτε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Το θέμα έχει ως εξής, έχω vodafone mobile broadband 10GB και εδώ και καιρό στην περιοχή του Κερατσινίου και του Πειραιά δεν έπιανα πάνω από 3 mbp/s!! Μίλησα λοιπόν μέσω facebook και με κάλεσαν δωρεάν, και ανέφερα το πρόβλημα. Σε 3 μέρες ξεκίνησα να βλέπω ταχύτητες από 8 ως και 14 mbp/s! Συγχαρητήρια λοιπόν στο τεχνικό τμήμα!!

 

http://beta.speedtest.net/result/4384959593

 

Μόνο εμένα φαίνεται περίεργο αυτό;

 

οχι υπαρχουν κατηγοριες ταχυτητων στο συστημα της vodafone, οποτε το μονο που εκαναν ηταν να του αλλαξουν την κατηγοριοποιηση για να εχει πιο γρηγορο internet...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

οχι υπαρχουν κατηγοριες ταχυτητων στο συστημα της vodafone, οποτε το μονο που εκαναν ηταν να του αλλαξουν την κατηγοριοποιηση για να εχει πιο γρηγορο internet...

 

Εμένα με ενημέρωσαν με sms ότι στην περιοχή υπάρχει χαμηλή στάθμη και ότι κάνουν βελτιώσεις σταδιακά, δε φαίνεται να είπαν ψέμματα. Εξ άλλου όταν μετακινηθώ σε άλλη κυψέλη πάλι είναι χαμηλά τα νούμερα σε αντίθεση με την κεραία που πιάνω. Οι διαβαθμίσεις που λες έχουν να κάνουν με καρτοκινητή ή σύνδεση. Εγώ έχω σύνδεση broadband.

Edited by mitchman
Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω καθαρα τον συνομιλητη μου,ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ Ο ΗΧΟΣ,τι ειναι αυτα ρε????

 

με cosmote ακουω καθαρα στην ιδια συσκευη με voda πολυ μπασα οταν ο αλλος μιλαει γρηγορα δεν τον "πιανω"..................ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες χάζευα στα site της vodafone σε άλλες χώρες, τους χάρτες κάλυψης. Και είδα πόσο ακριβείς είναι, που έχει 2g/3g/4g ξεχωριστά, σε πολλές περιπτώσεις σου έλεγε περιοχές που αναβαθμίζονται και επίσης σου έλεγε και που γίνονται εργασίες και οτι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο....

πως είναι στην Ελλάδα....ε καμία σχέση!

και στο Ελληνικό site απλά σου λέει internet και δεδομένα...Που μπορεί να έιναι και edge και gprs. άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!

 

Επίσης και γω το έχω παρατηρήσει ότι ο ήχος δεν είναι και ο καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η Vodafone τον τελευταίο χρόνο θεωρώ ότι παρουσιάζει μια πτώση στην ποιότητα του δικτύου γενικά. Τουλάχιστον από το 2010 που έχω Vodafone, αυτή η αίσθηση μου έχει δημιουργηθεί από το προηγούμενο καλοκαίρι και μετά.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Χανια εκτος απο Σουδα σημα φουλ 4G και σε ολη την περιοχη του βλητε πηγαινοντας για αεροδρομιο και μεχρι κορακιες.Εκει σκαει το Edge μεχρι το Αρωνι .
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρόσφατα , στον Αλμυρό του Βόλου , υπήρχε μόνο COSMOTE 4G .

 

Πέρασα από εκεί την προηγούμενη Κυριακή και είδα ότι υπάρχει πλέον και κορυφαίο Vodafone 4G .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο μέρος που κάνω διακοπές, το σήμα 3G είναι σχεδόν ανύπαρκτο μες στο σπίτι κι απ τους τρεις παρόχους καθώς οι κεραίες ειν εγκαταλελειμμένες τα τελευταία 3 χρόνια. Θυμάμαι είχα διαβασει κάποτε οτι (η Vodafone νομίζω) σε τέτοιες περιπτώσεις κατόπιν αιτήματος σου δίναν ένα gsm/wcdma repeater δωρεάν (βρήκα διάφορα από Κίνα γύρω στα 70€). Ισχύει κάτι τέτοιο; Να έχω μια ιδέα πριν πάρω τηλέφωνο τη Vodafone και ζητήσω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτά που έδιναν οι εταιρείες εδώ για να έχεις σήμα σε εσωτερικούς χώρους απαιτούσαν την σύνδεση της συσκευής με υπάρχουσα σύνδεση ίντερνετ adsl.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτά που έδιναν οι εταιρείες εδώ για να έχεις σήμα σε εσωτερικούς χώρους απαιτούσαν την σύνδεση της συσκευής με υπάρχουσα σύνδεση ίντερνετ adsl.

femtocells εννοείς. δε θέλω κάτι τέτοιο.. έψαξα κατι microcells , αυτά τι κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο μέρος που κάνω διακοπές, το σήμα 3G είναι σχεδόν ανύπαρκτο μες στο σπίτι κι απ τους τρεις παρόχους καθώς οι κεραίες ειν εγκαταλελειμμένες τα τελευταία 3 χρόνια. Θυμάμαι είχα διαβασει κάποτε οτι (η Vodafone νομίζω) σε τέτοιες περιπτώσεις κατόπιν αιτήματος σου δίναν ένα gsm/wcdma repeater δωρεάν (βρήκα διάφορα από Κίνα γύρω στα 70€). Ισχύει κάτι τέτοιο; Να έχω μια ιδέα πριν πάρω τηλέφωνο τη Vodafone και ζητήσω.

 

Nαι.Εγω ειχα καρτοκινητο ειχα και γω το ιδιο προβλημα με σενα και απλα εγραψα το προβλημα στο Twitter @vodafonegreece θα το βρεις και την ιδια μερα μου ειπαν οτι θα μου στειλουν το full sima και σε μια βδομαδα το παρελαβα απο καταστημα.Αν εχεις και συμβολαιο νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.(Η αληθεια ειναι οτι σε αλλους δωσανε ευκολα και σε αλλους καθολου) Δεν ξερω γιατι και τι κοιτανε η αν μπορουνε να ελεγξουνε ακριβως το προβλημα με το σημα σου.Η προσπαθεια παντως ειναι δωρεαν και δεν εχεις να χασεις τιποτα.Δοκιμασε και στα social και αν δεν πετυχει βαρα και τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

To full σήμα δουλεύει μέσω σταθερού και δεν μου χρησιμεύει. Τέλος πάντων μάλλον η αγορά αναμεταδότη είναι μονόδρομος
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα μονο μεσω adsl συνδεσης.Αν πχ θες να βαλεις σε μερος που δεν εχεις εσυ ιντερνετ τοτε οκ εχεις θεμα.Αν εχεις κανα γειτονα ομως με ιντερνετ και εχεις σχεσεις... το κουμπωνεις εκει ( η εμβελεια του ειναι αρκετα μεγαλη με σιγουρα αν ειναι διπλα η πανω κατω σε οροφο θα πιανεις μια χαρα) η βαζεις κανα access point να παιρνεις ιντερνετ απο μακρια και να εχεις το φουλ σημα κουμπωμενο στο access point.Αν δεν εχεις ουτε γειτονα ουτε κανεναν τοτε δεν θα σου κανει δουλεια τιποτα.Δεν υπαρχουν αναμεταδοτες βασικα νομιζω μονο ενισχυτες σηματος υπαρχουν αλλα για να κανεις δουλεια θα πρεπει να εχεις εστω λιγο σημα 3G αν δεν εχεις καθολου δεν δουλευει. Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα μονο μεσω adsl συνδεσης.Αν πχ θες να βαλεις σε μερος που δεν εχεις εσυ ιντερνετ τοτε οκ εχεις θεμα.Αν εχεις κανα γειτονα ομως με ιντερνετ και εχεις σχεσεις... το κουμπωνεις εκει ( η εμβελεια του ειναι αρκετα μεγαλη με σιγουρα αν ειναι διπλα η πανω κατω σε οροφο θα πιανεις μια χαρα) η βαζεις κανα access point να παιρνεις ιντερνετ απο μακρια και να εχεις το φουλ σημα κουμπωμενο στο access point.Αν δεν εχεις ουτε γειτονα ουτε κανεναν τοτε δεν θα σου κανει δουλεια τιποτα.Δεν υπαρχουν αναμεταδοτες βασικα νομιζω μονο ενισχυτες σηματος υπαρχουν αλλα για να κανεις δουλεια θα πρεπει να εχεις εστω λιγο σημα 3G αν δεν εχεις καθολου δεν δουλευει.

υπάρχουν αναμεταδότες (ο ενισχυτής σήματος πρακτικά αναμεταδίδει το σήμα) και τελικά θα προχωρήσω σε αγορά του, μιας και σήμα υπάρχει στα παράθυρα και στη ταράτσα

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αναμεταδότες (ο ενισχυτής σήματος πρακτικά αναμεταδίδει το σήμα) και τελικά θα προχωρήσω σε αγορά του, μιας και σήμα υπάρχει στα παράθυρα και στη ταράτσα

 

Nαι οκ Ενισχυτης αναμεταδοτης να ειμαστε καλυμενοι.. οταν εψαχνα και γω ενας μεσαιας κατηγοριας εβγαινε πανω απο 300 ευρω δεν ξερω τι εχεις δει παντως οταν το βαλεις πες μας εντυπωσεις.

Βασικα δεν ξερω αν υπαρχουν και 4G ενισχυτες/αναμεταδοτες... μονο 3g ειχα δει εγω σε μια σελιδα οταν εψαχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...