Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα,

 

νέος στο φόρουμ αλλά θα έχουμε πολλά να πούμε. Ότι αφορά την Κατεχάκη, μάλλον δεν έχεις περάσει gfilnet εδώ και 1 μήνα. Η vodafone πλέον και μετά από πολλές προσπάθειες έχει το καλύτερο δίκτυο στην πολύπαθη στροφή στο πανεπιστήμιο όπως επίσης και μέσα στο Φυσικομαθηματικό. Ένα πέρασμα και μια επίσκεψη στο πανεπιστήμιο θα σου επιβεβαιώσει τα γραφόμενα μου.

 

Υ.Γ. Έκατσα και διάβασα αρκετές δεκάδες σελίδες του τόπικ και πολλά από αυτά που γράφονται αποδεικνύουν την αμάθεια πολλών σε σχέση με τα δίκτυα ασύρματων και κινητών επικοινωνιών, ενώ και ένα μέρος των ποστ είναι και κακόβουλα. Αρκετά πάντως είναι αληθή και θα πρέπει να περιέλθουν στην γνώση της VODAFONE μήπως επιδέχονται επίλυσης.

 

Καλωσόρισες φίλε μου στο myphone!

 

Περνάω από τον περιφερειακό σίγουρα κάθε Σάββατο, και μερικές φορές και καθημερινές και στις δύο κατευθύνσεις. Το σημείο που είχα απώλεια σήματος και το Σάββατο που μας πέρασε, δεν είναι στη στροφή, αλλά στο κομμάτι του περιφερειακού ανάμεσα στις εξόδους για Καισαριανή.

Για την Πλ. Συντάγματος, τα προβλήματα παραμένουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου στο myphone!

 

Περνάω από τον περιφερειακό σίγουρα κάθε Σάββατο, και μερικές φορές και καθημερινές και στις δύο κατευθύνσεις. Το σημείο που είχα απώλεια σήματος και το Σάββατο που μας πέρασε, δεν είναι στη στροφή, αλλά στο κομμάτι του περιφερειακού ανάμεσα στις εξόδους για Καισαριανή.

Για την Πλ. Συντάγματος, τα προβλήματα παραμένουν...

 

Αυτό το σημείο εννοώ και εγώ! Δοκιμασμένο και από τις δύο μεριές και εδώ και ένα μήνα δεν έχει τα τραγικά προβλήματα που είχε παλαιότερα.

 

Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σημείο εννοώ και εγώ! Δοκιμασμένο και από τις δύο μεριές και εδώ και ένα μήνα δεν έχει τα τραγικά προβλήματα που είχε παλαιότερα.

 

Καλώς σας βρήκα!

 

Επιφυλάσσομαι λοιπόν φίλε μου και θα επανέρθω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έκατσα και διάβασα αρκετές δεκάδες σελίδες του τόπικ και πολλά από αυτά που γράφονται αποδεικνύουν την αμάθεια πολλών σε σχέση με τα δίκτυα ασύρματων και κινητών επικοινωνιών, ενώ και ένα μέρος των ποστ είναι και κακόβουλα. Αρκετά πάντως είναι αληθή και θα πρέπει να περιέλθουν στην γνώση της VODAFONE μήπως επιδέχονται επίλυσης.

 

Όσο κακόβουλα κι αν είναι...δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά ;)

Προβλήματα έχω παρατηρήσει κι εγώ στην Αθήνα με Vodafone. Και δε κάνω και καμία...έντονη χρήση της Vodafone. Ίσα ίσα! :blink:

Οι ταχύτητες στην παραλιακή είναι τραγικές, ο θόρυβος στο Γκάζι μεγάλος... Μερικά μόνο που παρατήρησα με τον kostas_pav :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσο κακόβουλα κι αν είναι...δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά ;)

Προβλήματα έχω παρατηρήσει κι εγώ στην Αθήνα με Vodafone. Και δε κάνω και καμία...έντονη χρήση της Vodafone. Ίσα ίσα! :blink:

Οι ταχύτητες στην παραλιακή είναι τραγικές, ο θόρυβος στο Γκάζι μεγάλος... Μερικά μόνο που παρατήρησα με τον kostas_pav :p

 

Θα φέρω το εξής παράδειγμα και θα κάνω μια απλή ερώτηση:

Έχουμε στο ίδιο κτίριο μιας γειτονιάς Α στην Αθήνα κεραίες και των τριών εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Και οι 3 εταιρίες είναι εξοπλισμένες με 3Ε1 (ταχύτητες 7.2 Mbps). Δίνω τρεις (3) όμοιες συσκευές (μια για κάθε εταιρία) σε έναν από εσάς και ζητάω να κάνει μέτρηση σε απόσταση 500μ από το κτίριο. Ποια εταιρία είναι πιο γρήγορη στο downloading?

 

Θα απαντήσω σε λίγο για να καταλάβετε πόσο άκυρο είναι να κατηγορείτε μέσα σε φόρουμ την μια και την άλλη εταιρία για ανυπαρξία κάλυψης 3G ή χαμηλό performance/drop calls. Στο 2G είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κακόβουλα κι αν είναι...δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά ;)

Προβλήματα έχω παρατηρήσει κι εγώ στην Αθήνα με Vodafone. Και δε κάνω και καμία...έντονη χρήση της Vodafone. Ίσα ίσα! :blink:

Οι ταχύτητες στην παραλιακή είναι τραγικές, ο θόρυβος στο Γκάζι μεγάλος... Μερικά μόνο που παρατήρησα με τον kostas_pav :p

Μην είσαι τόσο απόλυτος. Υπήρχαν σημεία στην παραλιακή που πέταγε: Μαρίνα Φλοίσβου, Στροφή Αλίμου. Ωστόσο, σε γενικές γραμμές όντως οι ταχύτητες ήταν χαμηλές.

Το Γκάζι (πλατεία Κεραμεικού) πραγματικά έχει υψηλό θόρυβο. Δεν ξέρω αν οφείλετε εκεί ή σε κάποια ρύθμιση, αλλά το κινητό δυσκολεύεται να μπει σε 3G ενώ έχει δυνατή ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα φέρω το εξής παράδειγμα και θα κάνω μια απλή ερώτηση:

Έχουμε στο ίδιο κτίριο μιας γειτονιάς Α στην Αθήνα κεραίες και των τριών εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Και οι 3 εταιρίες είναι εξοπλισμένες με 3Ε1 (ταχύτητες 7.2 Mbps). .

 

Η μέτρηση ταχύτητας ειναι (όπως πολυ σωστα υπέδειξε ο φίλος μου ο mixtri) ένα στοχαστικό μέγεθος. Θα πρέπει να εκτελέσουμε μετρήσεις πολλές (να πααααρα πολλές) τον αριθμο σε κάθε εταιρεία έτσι ώστε να απαλειφτούν όλοι οι ασταθμητοι παράγοντες (συνδρομητές σε κυψέλη, στιγμιαίος φόρτος κεραίας, fast fading, etc)...

 

Επειδή επίσης σε ένα σταθμο μπορει η εταιρεία Α να υπερέχει λόγω τοπικών παραγόντων (πχ ο σταθμός ειναι κοντα σε δικη της οπτική ίνα), πρέπει να επεκτείνουμε την έρευνα σε πολλεεεες κεραίες.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι ο διάλογος συνεχίζεται, χωρίς όμως να γίνονται δεκτές τοποθετήσεις οι οποίες θίγουν τα μέλη του Vodafone Fan Club, οι οποίες και αφαιρούνται άμεσα με δημοκρατικές πάντα διαδικασίες...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια ευκολία που διαγράφεται post, μπορείτε και να μετονομάσετε το topic σε "Δεν σηκώνω κουβέντα για την αγαπημένη μου Vodafone".
Link to comment
Share on other sites

Χθες κατά το μεσημεράκι - 14:00 - έλαβα απανωτές 5 ειδοποιήσεις κλήσεων σε εξωτερικό χώρο του σταθμού μετρό Αγίου Δημητρίου με ΤΕΡΜΑ σήμα!

Ένα άλλο πρόβλημα που παρατήρησα ήταν στο Γκάζι. Μεγάλο ECIO με δυνατό σήμα. Δε συνδεόταν το κινητό σε 3G παρά με χειροκίνητη. Θέλει καλύτερη ρύθμιση :!:

Αυτά μέχρι στιγμής.

Οι ταχύτητες είναι φοβερές στο HSDPA.

 

Στο 3G αν έχεις τέρμα σήμα μπορείς να φας "πόρτα" αν η κεραία ειναι φορτωμένη με κόσμο, πράγμα που δεν αποτυπώνεται στην ένταση του σήματος γιατι αυτη έχει να κάνει με

Την ισχύ του σήματος πιλότων προς τις πάρεμβολές.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άφωνος με την ευκολία με την οποία βρίσκονται δικαιολογίες εδώ μέσα για να "βγάλουν λάδι" το συγκεκριμένο δίκτυο!

Το ΓΙΑΤΙ όλα αυτά τα "τυχαία" περιστατικά συμβαίνουν με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα στη Vodafone παρά στα άλλα δύο δίκτυα, είναι το μεγάλο ερώτημα κάθε νοήμονος ανθρώπου!

Συνεχίστε να υποστηρίζετε μετά μανίας ένα δίκτυο με διαρκώς αυξανόμενα προβληματικά σημεία και, αν τα διορθώσει ποτέ, ελάτε να μου το πείτε!

 

ΥΓ: Έχει καταντήσει πραγματικά ανέκδοτο να διαγράφονται χωρίς κανένα λόγο μηνύματα τα οποία δεν "γλείφουν" τη Vodafone...

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άφωνος με την ευκολία με την οποία βρίσκονται δικαιολογίες εδώ μέσα για να "βγάλουν λάδι" το συγκεκριμένο δίκτυο!

Το ΓΙΑΤΙ όλα αυτά τα "τυχαία" περιστατικά συμβαίνουν με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα στη Vodafone παρά στα άλλα δύο δίκτυα, είναι το μεγάλο ερώτημα κάθε νοήμονος ανθρώπου!

Συνεχίστε να υποστηρίζετε μετά μανίας ένα δίκτυο με διαρκώς αυξανόμενα προβληματικά σημεία και, αν τα διορθώσει ποτέ, ελάτε να μου το πείτε!

 

ΥΓ: Έχει καταντήσει πραγματικά ανέκδοτο να διαγράφονται χωρίς κανένα λόγο μηνύματα τα οποία δεν "γλείφουν" τη Vodafone...

 

Όπως έγραψα και εχτές, είμαι νέος στο φόρουμ. Πριν την εγγραφή μου όμως είχα φροντίσει να διαβάσω και τα τρία τόπικ (ένα για κάθε εταιρία) σχετικά με τα προβλήματα κάλυψης που υπάρχουν στο εκάστοτε δίκτυο.

Είναι φανερό πως υπάρχουν μέλη τα οποία υποστηρίζουν για δικούς τους λόγους ένα εκ των τριών δικτύων φανατικά. Κάποιο μέλος που μπορεί να γράφει στο τόπικ μιας εταιρίας με διάθεση κακόβουλης κριτικής, στο τόπικ της εταιρίας που προτιμά το ύφος γραφής του είναι τελείως διαφορετικό. Αναφέρομαι και σε εσένα nosferatou όπου αν θέλεις να χαρακτηρίζεσαι ως αμερόληπτος, θα πρέπει να είσαι αμερόληπτος στα σχόλια σου και στο τόπικ της COSMOTE.

Χτες έθεσα ένα ερώτημα και απάντησαν 1-2 φίλοι με σωστές τοποθετήσεις. Η απάντηση πάντως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Και αυτό γιατί και 10 μετρήσεις να κάνει κάποιος με διαφορά ενός εύλογου διαστήματος θα έλεγα, δύσκολα θα καταλήξει σε συμπέρασμα. Και αυτό γιατί:

Μετράω και τα 3 δίκτυα αυτήν την στιγμή. Αν ήμουν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ χρήστης στα cells που με εξυπηρετούν τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είχα τον ίδιο χρόνο downloading. Το θέμα της ποιότητας όμως είναι θέμα παραμετροποίησης, στον οποίο τομέα η κάθε εταιρία έχει δηλώσει παραμέτρους που μπορεί να διαφέρουν σημαντικά από την μια στην άλλη (πχ χρόνος downloading ανάμεσα σε δύο εταιρίες με το ίδιο πακέτο free MB, αν έχεις παραμετροποίηση compression ή όχι στο downloading - η εταιρία που χρησιμοποιεί την παραμετροποίηση αυτή φαίνεται να κατεβάζει με χαμηλότερες ταχύτητες σε σχέση με την άλλη, ο συνολικό όμως χρόνος είναι ο ίδιος ενώ στην δεύτερη εταιρία "τρώγονται" τα free MB γρηγορότερα σε σχέση με την πρώτη εταιρία - η διαφορά αυτή υφίσταται ανάμεσα σε δυο δίκτυα στην Ελλάδα). Αν δεν ήσουν ο μοναδικός χρήστης, τότε παίζει σημαντικό ρόλο το πελατολόγιο που εξυπηρετεί εκείνη την στιγμή το cell της κάθε εταιρίας αλλά και τι χρήση της υπηρεσίας 3G κάνουν οι ενεργοί χρήστες εκείνη την στιγμή. Αυτή είναι μια εκ των πολλών συνθηκών που επηρεάζουν το τι βλέπει ο χρήστης στο κινητό του.

Σκεφτείτε λοιπόν τις αναφορές τόσων μελών που έχουν άλλα τηλέφωνα, βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο καταγραφής ο ένας από τον άλλον (να συμφωνήσουμε πως υπάρχει πρόβλημα στο Σύνταγμα πχ - σε ποιο σημείο και με ποια συσκευή και πως να κινηθεί κάποιος για να το επαληθεύσει), σε ένα "ζωντανό και αναπνέον" δίκτυο όπως είναι ένα δίκτυο 3G. Φυσικά και υπάρχουν τρανταχτά προβλήματα σε κάθε δίκτυο τα οποία δεν επιδέχονται αμφισβήτησης και για τα οποία υπάρχουν τμήματα optimization που προσπαθούν να επιλύσουν χωρίς να είναι πάντα εφικτό 100%.

Αυτό που πρέπει να κάνει ένας συνδρομητής πριν επιλέξει το δίκτυο του είναι να ρωτήσει από γνωστούς και φίλους την κατάσταση του δικτύου στην περιοχή που μένει βασικά και από κει και πέρα στις υπόλοιπες περιοχές που κινείται έτσι ώστε να επιλέξει την καλύτερη δυνατή λύση στο θέμα της κάλυψης. Μετά ρωτάει για τα πακέτα, τις υπηρεσίες και τις προσφορές. Τα προσμετράει όλα και γίνεται συνδρομητής σε κάποια εταιρία. Τι να το κάνω να έχω 3G από πυλώνα που βρίσκεται σε βουνό 1000μ, να έχω ενδεικτικό σήμα παντού αλλά ΜΗΔΕΝ υπηρεσία. Είναι προτιμότερο να επιλέξω εταιρία που έχει 1-2 μικρότερης εμβέλειας σταθμούς - που εξυπηρετούν φυσικά τον τόπο κατοικίας μου - αλλά προσφέρουν αξιοπρεπείς υπηρεσίες. Τέτοια παραδείγματα υπήρξαν στην αρχή όπου εταιρία κινητής έβαλε 3G σε πυλώνες βουνών και έβλεπαν 3G μέχρι και μέσα στην θάλασσα αλλά δεν κατέβαινε ούτε e-mail...

Και ένα σχόλιο για τις επενδύσεις των εταιριών. ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν κατεβάζει σταθμούς για εξοικονόμηση χρημάτων. Απενεργοποίηση και συνεγκατάσταση κάνουν για λόγους κόστους χωρίς όμως να ρισκάρουν την κάλυψη τους. Στα αστικά κυρίως κομμάτια που ο κόσμος μπορεί να βλέπει αλλαγή στο σήμα από τον ένα μήνα στον άλλο, είναι γιατί υπάρχουν απενεργοποιήσεις λόγω καταγγελιών. Και φυσικά κάθε εταιρία έχει τα προβλήματα της σε κάποια σημεία του αστικού ιστού. ΚΑΜΙΑ δεν έχει ούτε καν ικανοποιητικό σήμα παντού. Για την επαρχία ένα μικρό προβάδισμα το έχει η COSMOTE σε κάποιες κωμοπόλεις λόγω OMNI που χρησιμοποιεί στους τοπικούς ΟΤΕ. Και φυσικά υπάρχουν αρκετά διαμερίσματα που είναι καλύτερη η VODAFONE (η WIND δυστυχώς βάσει μετρήσεων είναι πίσω και από τους δύο). Το τελευταίο διάστημα πάντως η WIND κάνει αντεπίθεση στο 3G, ενώ η VODAFONE χάνει την πρωτοκαθεδρία από την COSMOTE η οποία κάνει τεράστιες επενδύσεις στο κομμάτι με μια σημείωση. Επειδή η αγορά κινείται προς το smartphone αντί για το στικάκι η πολύ μεγάλες ταχύτητες δεν θα είναι χρησιμοποιήσιμες από πλήθος κινητών (τουλάχιστον για τα επόμενα 1-2 χρόνια) λόγω περιορισμών στις συσκευές και έτσι το σαφώς πιο ανοιγμένο δίκτυο της VODAFONE να εξακολουθεί να έχει καλύτερη απόκριση στον απλό χρήστη - όχι όμως και στον απαιτητικό χρήστη.

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by telecoms
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε λοιπόν τις αναφορές τόσων μελών που έχουν άλλα τηλέφωνα, βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο καταγραφής ο ένας από τον άλλον (να συμφωνήσουμε πως υπάρχει πρόβλημα στο Σύνταγμα πχ - σε ποιο σημείο και με ποια συσκευή και πως να κινηθεί κάποιος για να το επαληθεύσει), σε ένα "ζωντανό και αναπνέον" δίκτυο όπως είναι ένα δίκτυο 3G.

 

Κοίτα δεν μπορω να πω ότι συμφωνω με κάποια πράγματα που έγραψες (πχ για να συγκρίνεις εταιρείες στο downloading θα πρέπει να έχεις τα τεχνικά μέσα όπως επαγγελματικό εξοπλισμό μέτρησης, και εκτέλεση χιλιάδων χιλιομέτρων ανά την επικράτεια).

 

Αντίθετα, όσον αφορά τα προβλήματα μιας εταιρείας θα πρέπει να διαχωριστούν τα μεμονωμένα με τα συστηματικά. Αν πχ έχουν παρατηρηθεί απο πλήθος κόσμου για καιρό προβλήματα κλήσεων στο Σύνταγμα όπως πχ λέει ο Nosferatu αυτο ειναι ένα σοβαρο πρόβλημα και χρίζει αντιμετώπισης απο το τεχνικό τμήμα της εταιρείας.

 

Αν όμως κάποιος δεν μπόρεσε να βγάλει κλήση μία μέρα κάπου, αυτο δεν ειναι πρόβλημα συστηματικό αλλα μεμονωμένο με όχι ιδιαίτερη αξία γιατι μπορει να οφείλεται σε περιστασιακούς παράγοντες (φόρτος κυψέλης, πάρεμβολές) ή και κάποια δυσλειτουργία όπως μηχανική ή άλλη όπως παράμετροποίησης δικτύου η οποία μπορει να λύθηκε κάποιες μέρες αργότερα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και εχτές, είμαι νέος στο φόρουμ. Πριν την εγγραφή μου όμως είχα φροντίσει να διαβάσω και τα τρία τόπικ (ένα για κάθε εταιρία) σχετικά με τα προβλήματα κάλυψης που υπάρχουν στο εκάστοτε δίκτυο.

 

 

Καλωσήρθες στο φόρουμ... Φαίνεται όμως ότι δεν τα διάβασες σε βάθος και θα επανέλθω αργότερα σε αυτό...

 

 

Είναι φανερό πως υπάρχουν μέλη τα οποία υποστηρίζουν για δικούς τους λόγους ένα εκ των τριών δικτύων φανατικά. Κάποιο μέλος που μπορεί να γράφει στο τόπικ μιας εταιρίας με διάθεση κακόβουλης κριτικής, στο τόπικ της εταιρίας που προτιμά το ύφος γραφής του είναι τελείως διαφορετικό.

 

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω: δεν μπορεί για μένα να υπάρχει συνειδητοποιημένος συνδρομητής και ταυτόχρονα οπαδός ενός δικτύου (εξαίρεση αποτελεί το Vodafone Fan Club)... Θα μπορούσε να υπάρχει μία προδιάθεση προς ένα δίκτυο επειδή εργάζεται ο ίδιος εκεί ή κάποιο κοντινό του πρόσωπο, συνεργάζεται με αυτό, κ.α., όμως αυτή η συμπάθεια πάει περίπατο αν δεν μπορεί να βγάλει κλήσεις ή πέφτουν οι κλήσεις του. Αν σε αυτή την περίπτωση συνεχίσει να υποστηρίζει το εν λόγω δίκτυο, είναι ΑΛΛΑ και ΥΠΟΠΤΑ τα κίνητρά του!

 

 

 

Αναφέρομαι και σε εσένα nosferatou όπου αν θέλεις να χαρακτηρίζεσαι ως αμερόληπτος, θα πρέπει να είσαι αμερόληπτος στα σχόλια σου και στο τόπικ της COSMOTE.

 

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής ώστε να καταλάβω γιατί δεν είμαι αμερόληπτος; Ή μήπως πρέπει και τα άλλα δίκτυα να αποκτήσουν τα προβλήματα κάλυψης της Vodafone ώστε όσοι γράφουν στα αντίστοιχα θέματα να είναι για σένα αμερόληπτοι; Μπορείς να πας λίγο πιο πίσω στο χρόνο και να διαβάσεις τα σχόλιά μου όταν προ 2-3 ετών είχε προβλήματα υπερφόρτωσης το δίκτυο της Cosmote και τα αντίστοιχα της Wind όταν επίσης είχε προβλήματα. Ωστόσο δεν είδα να ενοχλείσαι ΚΑΘΟΛΟΥ από σχόλια εδώ μέσα όπως "είμαι φανατικός υποστηρικτής της Vodafone", "δεν είχα ποτέ πουθενά κανένα πρόβλημα", ακόμα και ιδιαίτερα αγενή σχόλια τα οποία χαρακτήριζαν άσχετους όσους αμφισβητούσαν τις πεσμένες κλήσεις και τις δυσκολίες να βγάλουν κλήση, καθώς με τη γνώση του ειδικού εξοπλισμού τους και των επενδύσεων δικτύου της Vodafone (η οποία για κάποιο λόγο τους ενημερώνει γι'αυτές) υποβάθμιζαν τα προβλήματα αυτά... Επίσης δεν είδα να ενοχλείσαι από τη μεροληπτική διαγραφή συγκεκριμένων δημοσιεύσεων, κυρίως δικών μου, οι οποίες τελείως συμπτωματικά δεν εκθείαζαν το δίκτυο της Vodafone! Υπήρξε ακόμα άτομο με διαφήμιση (!!!) της Vodafone στην υπογραφή του -κάτι το οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από τους κανονισμούς του φόρουμ εκτός αν έχει λάβει άδεια γι'αυτό- που συμμετείχε στο διάλογο υπερασπιζόμενος τη Vodafone! Αυτά είναι ανέκδοτα, δεν έχουν υπάρξει σε κάνένα άλλο αντίστοιχο θέμα άλλου δικτύου!!!

 

 

Χτες έθεσα ένα ερώτημα και απάντησαν 1-2 φίλοι με σωστές τοποθετήσεις. Η απάντηση πάντως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Και αυτό γιατί και 10 μετρήσεις να κάνει κάποιος με διαφορά ενός εύλογου διαστήματος θα έλεγα, δύσκολα θα καταλήξει σε συμπέρασμα. Και αυτό γιατί:

 

Μετράω και τα 3 δίκτυα αυτήν την στιγμή. Αν ήμουν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ χρήστης στα cells που με εξυπηρετούν τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είχα τον ίδιο χρόνο downloading. Το θέμα της ποιότητας όμως είναι θέμα παραμετροποίησης, στον οποίο τομέα η κάθε εταιρία έχει δηλώσει παραμέτρους που μπορεί να διαφέρουν σημαντικά από την μια στην άλλη (πχ χρόνος downloading ανάμεσα σε δύο εταιρίες με το ίδιο πακέτο free MB, αν έχεις παραμετροποίηση compression ή όχι στο downloading - η εταιρία που χρησιμοποιεί την παραμετροποίηση αυτή φαίνεται να κατεβάζει με χαμηλότερες ταχύτητες σε σχέση με την άλλη, ο συνολικό όμως χρόνος είναι ο ίδιος ενώ στην δεύτερη εταιρία "τρώγονται" τα free MB γρηγορότερα σε σχέση με την πρώτη εταιρία - η διαφορά αυτή υφίσταται ανάμεσα σε δυο δίκτυα στην Ελλάδα). Αν δεν ήσουν ο μοναδικός χρήστης, τότε παίζει σημαντικό ρόλο το πελατολόγιο που εξυπηρετεί εκείνη την στιγμή το cell της κάθε εταιρίας αλλά και τι χρήση της υπηρεσίας 3G κάνουν οι ενεργοί χρήστες εκείνη την στιγμή. Αυτή είναι μια εκ των πολλών συνθηκών που επηρεάζουν το τι βλέπει ο χρήστης στο κινητό του.

 

Σκεφτείτε λοιπόν τις αναφορές τόσων μελών που έχουν άλλα τηλέφωνα, βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο καταγραφής ο ένας από τον άλλον (να συμφωνήσουμε πως υπάρχει πρόβλημα στο Σύνταγμα πχ - σε ποιο σημείο και με ποια συσκευή και πως να κινηθεί κάποιος για να το επαληθεύσει), σε ένα "ζωντανό και αναπνέον" δίκτυο όπως είναι ένα δίκτυο 3G. Φυσικά και υπάρχουν τρανταχτά προβλήματα σε κάθε δίκτυο τα οποία δεν επιδέχονται αμφισβήτησης και για τα οποία υπάρχουν τμήματα optimization που προσπαθούν να επιλύσουν χωρίς να είναι πάντα εφικτό 100%.

 

 

Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά δεν αντιλαμβάνομαι ποιά σχέση έχουν με τις πεσμένες κλήσεις, την αδυναμία να βγάλεις κλήση και γενικά τα προβλήματα κάλυψης της Vodafone... Αν δε πεις όλα αυτά σε ένα συνδρομητή θα σου πει απλά ότι ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, το μόνο που θέλει είναι να ΔΟΥΛΕΥΕΙ το κινητό του και η Vodafone δεν τα πάει καλά σε αυτό τελευταία... Μήπως να καταργήσουμε και το θέμα αυτό, αφού για σένα όλα είναι σχετικά και μη αντικειμενικά; Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την κατάργησή του και τη μετονομασία του σε "Vodafone Fan Club", γιατί αυτό έχει καταντήσει...

 

 

Αυτό που πρέπει να κάνει ένας συνδρομητής πριν επιλέξει το δίκτυο του είναι να ρωτήσει από γνωστούς και φίλους την κατάσταση του δικτύου στην περιοχή που μένει βασικά και από κει και πέρα στις υπόλοιπες περιοχές που κινείται έτσι ώστε να επιλέξει την καλύτερη δυνατή λύση στο θέμα της κάλυψης. Μετά ρωτάει για τα πακέτα, τις υπηρεσίες και τις προσφορές. Τα προσμετράει όλα και γίνεται συνδρομητής σε κάποια εταιρία. Τι να το κάνω να έχω 3G από πυλώνα που βρίσκεται σε βουνό 1000μ, να έχω ενδεικτικό σήμα παντού αλλά ΜΗΔΕΝ υπηρεσία. Είναι προτιμότερο να επιλέξω εταιρία που έχει 1-2 μικρότερης εμβέλειας σταθμούς - που εξυπηρετούν φυσικά τον τόπο κατοικίας μου - αλλά προσφέρουν αξιοπρεπείς υπηρεσίες. Τέτοια παραδείγματα υπήρξαν στην αρχή όπου εταιρία κινητής έβαλε 3G σε πυλώνες βουνών και έβλεπαν 3G μέχρι και μέσα στην θάλασσα αλλά δεν κατέβαινε ούτε e-mail...

 

 

Συμφωνώ ότι ο συνδρομητής πρέπει να επιλέγει δίκτυο με βάση την κάλυψη στις περιοχές όπου κινείται, και να μην παραμυθιάζεται τόσο από διαφημίσεις όσο και από μη αντικειμενικά σχόλια μέσα σε φόρα...

 

 

 

Και ένα σχόλιο για τις επενδύσεις των εταιριών. ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν κατεβάζει σταθμούς για εξοικονόμηση χρημάτων. Απενεργοποίηση και συνεγκατάσταση κάνουν για λόγους κόστους χωρίς όμως να ρισκάρουν την κάλυψη τους.

 

 

Θα μου επιτρέψεις να έχω τις επιφυλάξεις μου... Οι καιροί είναι δύσκολοι και οι περικοπές στην καθ'ημέρα διάταξη... Άλλωστε, αν ένα δίκτυο έχει τόσο φανατικούς οπαδούς όσο αυτούς που συχνάζουν εδώ, μπορεί κάλλιστα να κατεβάσει και κεραίες και θα το δικαιολογήσουν και αυτό όπως και άλλα...

 

 

Στα αστικά κυρίως κομμάτια που ο κόσμος μπορεί να βλέπει αλλαγή στο σήμα από τον ένα μήνα στον άλλο, είναι γιατί υπάρχουν απενεργοποιήσεις λόγω καταγγελιών. Και φυσικά κάθε εταιρία έχει τα προβλήματα της σε κάποια σημεία του αστικού ιστού. ΚΑΜΙΑ δεν έχει ούτε καν ικανοποιητικό σήμα παντού.

 

 

Όποτε ζορίζει η κουβέντα για τα προβλήματα κάλυψης της Vodafone, η κουβέντα γυρνάει στη... συλλογική ευθύνη και στα προβλήματα κάλυψης όλων των εταιρειών. Θα δεχτώ όσα αναφέρεις αλλά με την προσθήκη ότι αυτή την περίοδο τα περισσότερα προβλήματα κάλυψης ειδικά στην Αθήνα τα έχει η Vodafone...

 

 

Για την επαρχία ένα μικρό προβάδισμα το έχει η COSMOTE σε κάποιες κωμοπόλεις λόγω OMNI που χρησιμοποιεί στους τοπικούς ΟΤΕ. Και φυσικά υπάρχουν αρκετά διαμερίσματα που είναι καλύτερη η VODAFONE (η WIND δυστυχώς βάσει μετρήσεων είναι πίσω και από τους δύο). Το τελευταίο διάστημα πάντως η WIND κάνει αντεπίθεση στο 3G, ενώ η VODAFONE χάνει την πρωτοκαθεδρία από την COSMOTE η οποία κάνει τεράστιες επενδύσεις στο κομμάτι με μια σημείωση. Επειδή η αγορά κινείται προς το smartphone αντί για το στικάκι η πολύ μεγάλες ταχύτητες δεν θα είναι χρησιμοποιήσιμες από πλήθος κινητών (τουλάχιστον για τα επόμενα 1-2 χρόνια) λόγω περιορισμών στις συσκευές και έτσι το σαφώς πιο ανοιγμένο δίκτυο της VODAFONE να εξακολουθεί να έχει καλύτερη απόκριση στον απλό χρήστη - όχι όμως και στον απαιτητικό χρήστη.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Έχετε δουλέψει με Cosmote αυτή την περίοδο; Διότι αν είχατε θα γνωρίζατε ότι αυτή την περίοδο δουλεύει πολύ καλύτερα από τη Vodafone (όπως προ 2-3 ετών η Vodafone δούλευε πολύ καλύτερα από την υπερφορτωμένη, ειδικά στην Αθήνα Cosmote) τόσο σε φωνή όσο και σε δεδομένα. Στα δε δεδομένα έχει συνήθως x2 ταχύτητες σε σχέση με τη Vodafone σε οποιοδήποτε σημείο! Τώρα, γιατί ενώ έχει γρηγορότερο δίκτυο η Cosmote, ο απλός χρήστης θα... προτιμήσει το... ανοιγμένο -αλήθεια, τί εννοείς με αυτό, εγώ θα έλεγα σαλιγκαρίζον- δίκτυο της Vodafone, είναι κάτι το οποίο πραγματικά θα ήθελα να μοιραστείς μαζί μας... Γιατί όσο απλός χρήστης και να είναι, η διαφορά είναι τεράστια για να μην την καταλάβει...

 

ΥΓ: Η Wind αναβάθμισε το δίκτυό της, μένει όμως να δούμε τί πιάνει στην πράξη...

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις λεφτα για πεταμα με σκοπο να τα φαει στο mobile internet??? κανετε λες και η εν λογο υπηρεσια ειναι πιο ανταγωνιστικη απο τη σταθερη,δε χρησιμοποιω την υπηρεσια λογω υπερβολικου κοστους και δε με αφορα,εγω αναφερομαι και παντα με ενδιεφερε η καλυψη,κυριως σε περιοχες απομονωμενες εκει φαινεται το ευρος του δικτυου οπως φαινεται στις αστικες η πυκνοτητα του,επιμενω στη θεση μου οτι η vodafone εχει το καλυτερο δικτυο,στο 3G με κλειστα ματια χωρις καμια αμφιβολια,απο το 1997 που κρατω κινητο στα χερια μου εχω μια Α αποψη για ολες και δε μπορει να μου την αλλαξει καποιος που το παιζει φιρμα εδω μεσα και γκρινιαζει συνεχως,ο οποιος εχει και την αβαντα των διαχειριστων διοτι τους ζητουσε επιμονα να σβησουνε μηνυματα δικα μου λογω ελλειψης επιχειρηματων,φετος στο στοχαστρο ειναι η vodafone,του χρονου βλεπουμε,προσωπικα δε με πειραζει που υπαρχουν προβληματα,με πειραζει το πεισμα ορισμενων που θελουν να μας αλλαξουν αποψη για τη vodafone,η οποια αυτη αποψη βαφτιζεται "οπαδικη" με το ζορι και εχω τονισει χιλιες πεντακοσες φορες εδω μεσα οτι εχω νουμερακια σε ολες τις εταιριες,οχι μονο στη vodafone,τελος ειναι κουραστικο καθε φορα να γραφουν κατεβατα "σκεφτομαι και γραφω" οπως τοτε στο δημοτικο και συνεχως επαναλαμβανουν τα ιδια,δε λενε κατι νεο,η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα......
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο φόρουμ... Φαίνεται όμως ότι δεν τα διάβασες σε βάθος και θα επανέλθω αργότερα σε αυτό...

 

Θα περιμένω σχόλια σου.

 

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω: δεν μπορεί για μένα να υπάρχει συνειδητοποιημένος συνδρομητής και ταυτόχρονα οπαδός ενός δικτύου (εξαίρεση αποτελεί το Vodafone Fan Club)... Θα μπορούσε να υπάρχει μία προδιάθεση προς ένα δίκτυο επειδή εργάζεται ο ίδιος εκεί ή κάποιο κοντινό του πρόσωπο, συνεργάζεται με αυτό, κ.α., όμως αυτή η συμπάθεια πάει περίπατο αν δεν μπορεί να βγάλει κλήσεις ή πέφτουν οι κλήσεις του. Αν σε αυτή την περίπτωση συνεχίσει να υποστηρίζει το εν λόγω δίκτυο, είναι ΑΛΛΑ και ΥΠΟΠΤΑ τα κίνητρά του!

 

 

Η συμπεριφορά αυτή ταιριάζει και σε εσένα από την στιγμή που σε σχόλια για προβληματική κάλυψη στο τοπικ της COSMOTE οι αντιδράσεις σου είναι πολύ πιο light.

 

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής ώστε να καταλάβω γιατί δεν είμαι αμερόληπτος; Ή μήπως πρέπει και τα άλλα δίκτυα να αποκτήσουν τα προβλήματα κάλυψης της Vodafone ώστε όσοι γράφουν στα αντίστοιχα θέματα να είναι για σένα αμερόληπτοι; Μπορείς να πας λίγο πιο πίσω στο χρόνο και να διαβάσεις τα σχόλιά μου όταν προ 2-3 ετών είχε προβλήματα υπερφόρτωσης το δίκτυο της Cosmote και τα αντίστοιχα της Wind όταν επίσης είχε προβλήματα. Ωστόσο δεν είδα να ενοχλείσαι ΚΑΘΟΛΟΥ από σχόλια εδώ μέσα όπως "είμαι φανατικός υποστηρικτής της Vodafone", "δεν είχα ποτέ πουθενά κανένα πρόβλημα", ακόμα και ιδιαίτερα αγενή σχόλια τα οποία χαρακτήριζαν άσχετους όσους αμφισβητούσαν τις πεσμένες κλήσεις και τις δυσκολίες να βγάλουν κλήση, καθώς με τη γνώση του ειδικού εξοπλισμού τους και των επενδύσεων δικτύου της Vodafone (η οποία για κάποιο λόγο τους ενημερώνει γι'αυτές) υποβάθμιζαν τα προβλήματα αυτά... Επίσης δεν είδα να ενοχλείσαι από τη μεροληπτική διαγραφή συγκεκριμένων δημοσιεύσεων, κυρίως δικών μου, οι οποίες τελείως συμπτωματικά δεν εκθείαζαν το δίκτυο της Vodafone! Υπήρξε ακόμα άτομο με διαφήμιση (!!!) της Vodafone στην υπογραφή του -κάτι το οποίο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από τους κανονισμούς του φόρουμ εκτός αν έχει λάβει άδεια γι'αυτό- που συμμετείχε στο διάλογο υπερασπιζόμενος τη Vodafone! Αυτά είναι ανέκδοτα, δεν έχουν υπάρξει σε κάνένα άλλο αντίστοιχο θέμα άλλου δικτύου!!!

 

Ότι αφορά την διαγραφή σχολίων δεν υπέπεσαν στην αντίληψη μου. Αν έγιναν εσκεμμένα, για να συγκαλύψουν πραγματικά θέματα γύρω από το δίκτυο της VODAFONE, είναι λάθος και κατακριτέο. Ότι αφορά το θέμα της αμεροληψίας, σου απαντώ πιο πάνω όπου στο τοπικ της COSMOTE το ύφος της γραφής σου απέναντι σε καταγραφές προβλημάτων αντίστοιχης σπουδαιότητας με αυτά που καταγράφονται εδώ, είναι πολύ πιο light.

 

 

Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά δεν αντιλαμβάνομαι ποιά σχέση έχουν με τις πεσμένες κλήσεις, την αδυναμία να βγάλεις κλήση και γενικά τα προβλήματα κάλυψης της Vodafone... Αν δε πεις όλα αυτά σε ένα συνδρομητή θα σου πει απλά ότι ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, το μόνο που θέλει είναι να ΔΟΥΛΕΥΕΙ το κινητό του και η Vodafone δεν τα πάει καλά σε αυτό τελευταία... Μήπως να καταργήσουμε και το θέμα αυτό, αφού για σένα όλα είναι σχετικά και μη αντικειμενικά; Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την κατάργησή του και τη μετονομασία του σε "Vodafone Fan Club", γιατί αυτό έχει καταντήσει...

 

Δεν τον ενδιαφέρει? Δηλαδή αν έχεις 2 συνδρομητές οι οποίοι έχουν κάνει συμβόλαιο με 500MB free data, ο ένας στο δίκτυο της VODAFONE (παραμετροποίηση compression) και ο άλλος στο δίκτυο της COSMOTE και θέλουν να κατεβάσουν 100 αρχεία των 10ΜΒ ξέρεις ποια είναι η - σημαντικότερη τελικά - διαφορά που μπορεί να προκύψει; Ότι ο πρώτος συνδρομητής θα έχει ξοδέψει 300MB (και άρα θα έχει ακόμα 200 free) ενώ ο δεύτερος θα έχει ξοδέψει 1000ΜΒ (και άρα θα έχει πληρώσει 500 αφού ξεπέρασε τα 500free). Ας κάτσουν μετά να συζητήσουν πως ο πρώτος έβλεπε να κατεβάζει με 3πλάσια ταχύτητα από τον πρώτο (με την διαφορά όμως πως ο συνολικός χρόνος είναι ο ίδιος τελικά) και ας καταλήξουν τι είναι πιο συμφέρον για τον συνδρομητή.

Ότι αφορά την κάλυψη 3G που φαίνεται να σε ενδιαφέρει περισσότερο, η COSMOTE έχει σαφές προβάδισμα σε σχέση με την VODAFONE στην Αθήνα με κακή όμως επίδοση σε weak signal. Στο 2G μικρό προβάδισμα έχει η VODAFONE.

 

 

Συμφωνώ ότι ο συνδρομητής πρέπει να επιλέγει δίκτυο με βάση την κάλυψη στις περιοχές όπου κινείται, και να μην παραμυθιάζεται τόσο από διαφημίσεις όσο και από μη αντικειμενικά σχόλια μέσα σε φόρα...

 

Διαφημίσεις όπως όλες οι εταιρίες κατά καιρούς κάνουν, τρέχουν μετά η μια την άλλη στα δικαστήρια και εξαφανίζονται οι επίμαχες διαφημίσεις μέσα σε μια νύκτα...

 

 

Θα μου επιτρέψεις να έχω τις επιφυλάξεις μου... Οι καιροί είναι δύσκολοι και οι περικοπές στην καθ'ημέρα διάταξη... Άλλωστε, αν ένα δίκτυο έχει τόσο φανατικούς οπαδούς όσο αυτούς που συχνάζουν εδώ, μπορεί κάλλιστα να κατεβάσει και κεραίες και θα το δικαιολογήσουν και αυτό όπως και άλλα...

 

Στον συγκεκριμένο τομέα φαίνεται πως δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα. Άλλο περικοπές και άλλο κατεβάζω κεραίες για να γλιτώσω ενοίκια και κόστη λειτουργίας. Να ξέρεις πως στις αστικές περιοχές κανέναν ενοίκιαο σε σχέση με το income της κεραίας δεν είναι αρνητικό και επομένως ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος απεγκατάστασης. Ακόμα όμως και σε απομακρυσμένα βουνά και νησιά είναι μεγαλύτερη η ζημιά στο reputation της κάθε εταιρίας λόγω απώλειας κάλυψης σε σχέση με το κέρδος που θα έχει γλιτώνοντας ένα ενοίκιο της πλάκας σε έναν αγρό ή τα έξοδα του ρεύματος/γεννήτριας.

 

Όποτε ζορίζει η κουβέντα για τα προβλήματα κάλυψης της Vodafone, η κουβέντα γυρνάει στη... συλλογική ευθύνη και στα προβλήματα κάλυψης όλων των εταιρειών. Θα δεχτώ όσα αναφέρεις αλλά με την προσθήκη ότι αυτή την περίοδο τα περισσότερα προβλήματα κάλυψης ειδικά στην Αθήνα τα έχει η Vodafone...

 

Σημαντικό το πρόβλημα όπως αναφέρεις της VODAFONE στο Συνταγμα, αλλά τι να πούνε και οι συνδρομητές της COSMOTE στα νοτιοανατολικά προάστια ή τα βόρεια...

 

Έχετε δουλέψει με Cosmote αυτή την περίοδο; Διότι αν είχατε θα γνωρίζατε ότι αυτή την περίοδο δουλεύει πολύ καλύτερα από τη Vodafone (όπως προ 2-3 ετών η Vodafone δούλευε πολύ καλύτερα από την υπερφορτωμένη, ειδικά στην Αθήνα Cosmote) τόσο σε φωνή όσο και σε δεδομένα. Στα δε δεδομένα έχει συνήθως x2 ταχύτητες σε σχέση με τη Vodafone σε οποιοδήποτε σημείο! Τώρα, γιατί ενώ έχει γρηγορότερο δίκτυο η Cosmote, ο απλός χρήστης θα... προτιμήσει το... ανοιγμένο -αλήθεια, τί εννοείς με αυτό, εγώ θα έλεγα σαλιγκαρίζον- δίκτυο της Vodafone, είναι κάτι το οποίο πραγματικά θα ήθελα να μοιραστείς μαζί μας... Γιατί όσο απλός χρήστης και να είναι, η διαφορά είναι τεράστια για να μην την καταλάβει...

 

ΥΓ: Η Wind αναβάθμισε το δίκτυό της, μένει όμως να δούμε τί πιάνει στην πράξη...

 

Σου έγραψα πιο πάνω πως το να έχεις μια αγορά που κινείται προς τα smartphones τα οποία δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις πολύ υψηλές ταχύτητες των διαθέσιμων τεχνολογιών, είναι σημαντικότερο να έχεις εκτεταμένη κάλυψη 3G (φιλοσοφία VODAFONE-WIND) παρά να έχεις διαθέσιμες πολύ υψηλές ταχύτητες (φιλοσοφία COSMOTE). Ο εξειδικευμένος συνδρομητής θα προτιμήσει φυσικά το πολύ γρήγορο δίκτυο. Ο απλός όμως συνδρομητής αυτό το δίκτυο που του δίνει αξιοπρεπείς υπηρεσίες και ποιότητα κλήσης.

Υ.Γ. Vodafone και WIND έχουν ξεκινήσει το SRAN εδώ και 2 χρόνια και καταπολεμούν τις όποιες παιδικές ασθένειες υπήρξαν λόγω της εισαγωγής νέας τεχνολογίας με επίδραση φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις στον συνδρομητή. Η COSMOTE έχει μείνει πίσω κατά 2 χρόνια (ξεκινάνε τους επόμενους μήνες) και θα βρει τα ίδια προβλήματα μπροστά της στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω σχόλια σου.

 

 

 

 

 

Η συμπεριφορά αυτή ταιριάζει και σε εσένα από την στιγμή που σε σχόλια για προβληματική κάλυψη στο τοπικ της COSMOTE οι αντιδράσεις σου είναι πολύ πιο light.

 

 

 

 

Ότι αφορά την διαγραφή σχολίων δεν υπέπεσαν στην αντίληψη μου. Αν έγιναν εσκεμμένα, για να συγκαλύψουν πραγματικά θέματα γύρω από το δίκτυο της VODAFONE, είναι λάθος και κατακριτέο. Ότι αφορά το θέμα της αμεροληψίας, σου απαντώ πιο πάνω όπου στο τοπικ της COSMOTE το ύφος της γραφής σου απέναντι σε καταγραφές προβλημάτων αντίστοιχης σπουδαιότητας με αυτά που καταγράφονται εδώ, είναι πολύ πιο light.

 

 

 

 

Δεν τον ενδιαφέρει? Δηλαδή αν έχεις 2 συνδρομητές οι οποίοι έχουν κάνει συμβόλαιο με 500MB free data, ο ένας στο δίκτυο της VODAFONE (παραμετροποίηση compression) και ο άλλος στο δίκτυο της COSMOTE και θέλουν να κατεβάσουν 100 αρχεία των 10ΜΒ ξέρεις ποια είναι η - σημαντικότερη τελικά - διαφορά που μπορεί να προκύψει; Ότι ο πρώτος συνδρομητής θα έχει ξοδέψει 300MB (και άρα θα έχει ακόμα 200 free) ενώ ο δεύτερος θα έχει ξοδέψει 1000ΜΒ (και άρα θα έχει πληρώσει 500 αφού ξεπέρασε τα 500free). Ας κάτσουν μετά να συζητήσουν πως ο πρώτος έβλεπε να κατεβάζει με 3πλάσια ταχύτητα από τον πρώτο (με την διαφορά όμως πως ο συνολικός χρόνος είναι ο ίδιος τελικά) και ας καταλήξουν τι είναι πιο συμφέρον για τον συνδρομητή.

Ότι αφορά την κάλυψη 3G που φαίνεται να σε ενδιαφέρει περισσότερο, η COSMOTE έχει σαφές προβάδισμα σε σχέση με την VODAFONE στην Αθήνα με κακή όμως επίδοση σε weak signal. Στο 2G μικρό προβάδισμα έχει η VODAFONE.

 

 

 

 

Διαφημίσεις όπως όλες οι εταιρίες κατά καιρούς κάνουν, τρέχουν μετά η μια την άλλη στα δικαστήρια και εξαφανίζονται οι επίμαχες διαφημίσεις μέσα σε μια νύκτα...

 

 

 

 

Στον συγκεκριμένο τομέα φαίνεται πως δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα. Άλλο περικοπές και άλλο κατεβάζω κεραίες για να γλιτώσω ενοίκια και κόστη λειτουργίας. Να ξέρεις πως στις αστικές περιοχές κανέναν ενοίκιαο σε σχέση με το income της κεραίας δεν είναι αρνητικό και επομένως ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος απεγκατάστασης. Ακόμα όμως και σε απομακρυσμένα βουνά και νησιά είναι μεγαλύτερη η ζημιά στο reputation της κάθε εταιρίας λόγω απώλειας κάλυψης σε σχέση με το κέρδος που θα έχει γλιτώνοντας ένα ενοίκιο της πλάκας σε έναν αγρό ή τα έξοδα του ρεύματος/γεννήτριας.

 

 

 

Σημαντικό το πρόβλημα όπως αναφέρεις της VODAFONE στο Συνταγμα, αλλά τι να πούνε και οι συνδρομητές της COSMOTE στα νοτιοανατολικά προάστια ή τα βόρεια...

 

 

 

Σου έγραψα πιο πάνω πως το να έχεις μια αγορά που κινείται προς τα smartphones τα οποία δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις πολύ υψηλές ταχύτητες των διαθέσιμων τεχνολογιών, είναι σημαντικότερο να έχεις εκτεταμένη κάλυψη 3G (φιλοσοφία VODAFONE-WIND) παρά να έχεις διαθέσιμες πολύ υψηλές ταχύτητες (φιλοσοφία COSMOTE). Ο εξειδικευμένος συνδρομητής θα προτιμήσει φυσικά το πολύ γρήγορο δίκτυο. Ο απλός όμως συνδρομητής αυτό το δίκτυο που του δίνει αξιοπρεπείς υπηρεσίες και ποιότητα κλήσης.

Υ.Γ. Vodafone και WIND έχουν ξεκινήσει το SRAN εδώ και 2 χρόνια και καταπολεμούν τις όποιες παιδικές ασθένειες υπήρξαν λόγω της εισαγωγής νέας τεχνολογίας με επίδραση φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις στον συνδρομητή. Η COSMOTE έχει μείνει πίσω κατά 2 χρόνια (ξεκινάνε τους επόμενους μήνες) και θα βρει τα ίδια προβλήματα μπροστά της στο άμεσο μέλλον.

 

Ήπια και τεκμηριωμένη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Θα φέρω το εξής παράδειγμα και θα κάνω μια απλή ερώτηση:

Έχουμε στο ίδιο κτίριο μιας γειτονιάς Α στην Αθήνα κεραίες και των τριών εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Και οι 3 εταιρίες είναι εξοπλισμένες με 3Ε1 (ταχύτητες 7.2 Mbps). Δίνω τρεις (3) όμοιες συσκευές (μια για κάθε εταιρία) σε έναν από εσάς και ζητάω να κάνει μέτρηση σε απόσταση 500μ από το κτίριο. Ποια εταιρία είναι πιο γρήγορη στο downloading?

 

Θα απαντήσω σε λίγο για να καταλάβετε πόσο άκυρο είναι να κατηγορείτε μέσα σε φόρουμ την μια και την άλλη εταιρία για ανυπαρξία κάλυψης 3G ή χαμηλό performance/drop calls. Στο 2G είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

Telecoms...η ερώτηση που κάνεις είναι προφανώς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΘΕΤΗ και δε μπορώ να σου απαντήσω ολοκληρωμένα και στο πόδι.

Αν αρχίσουμε να συζητάμε για μεθοδολογίες μετρήσεων για δίκτυα μετάδοσης δεδομένων θα διαφωνήσουμε (είναι 100% σίγουρο) εφόσον η κάθε εταιρεία δίνει διαφορετική βαρύτητα σε κάθε παράγοντα ποιότητας υπηρεσίας.

Θα κάνω μια προσπάθεια να το συζητήσουμε αν θέλεις. Εφόσον μετράμε ίδιες κεραίες - αλγορίθμους σε διαφορετικά δίκτυα (υποθέτοντας πανομοιότυπο backbone και για τις τρεις εταιρείες, μετρώντας μόνο το radio) πρέπει να λάβουμε υπόψη την ένταση κίνησης των χρηστών του κάθε δικτύου, τον τύπο της κίνησης (κατά ριπές ή συνεχής; )...ακόμα και τις συσκευές των χρηστών του κάθε δικτύου(για επαναμεταδόσεις σε physical layer) !

Επιπλέον στο δίκτυο 3ης γενιάς όπως καλά φαίνεται να γνωρίζεις μία κεραία από μόνη της δυστυχώς δε λέει και τίποτα. Πρέπει να δούμε γειτονικές κυψέλες (παράγοντες παρεμβολής) και κατά πόσο μπορεί να γίνει noise cancellation σε συνδυασμό με κάποιο σχήμα power control των σταθμών βάσης το οποίο δίνει αισθητά αποτελέσματα σε ώρες αιχμής.

Δεν είναι προφανώς εύκολο να βγάζει συμπέρασμα κανείς. Αλλά σε γενικές γραμμές υπάρχουν μεθοδολογίες οι οποίες μπορούν να δείξουν την γενική απόδοση του δικτύου μετάδοσης πακέτων (throughput vs delay και διαθεσιμότητα) αλλά είναι κι αυτές λίγο ριψοκινδυνευμένες. Δική μου άποψη είναι ότι κάθε δίκτυο κάνει ό,τι μπορεί για την καλύτερη δυνατή ποιότητα υπηρεσίας στους χρήστες βάση κάποιας πολιτικής και των διαθέσιμων πόρων (πχ η WIND θεωρώ ότι έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια για τους πόρους που είχε τόσα χρόνια και με σαφή απουσία πολιτικής στην επέκταση της κάλυψης). Τώρα αν οι πολιτικές είναι καλές είναι άλλη, ακόμη μεγαλύτερη συζήτηση και ίσως η πιο ενδιαφέρουσα.

 

Συμφωνώ ότι στο 2G τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις λεφτα για πεταμα με σκοπο να τα φαει στο mobile internet??? κανετε λες και η εν λογο υπηρεσια ειναι πιο ανταγωνιστικη απο τη σταθερη,δε χρησιμοποιω την υπηρεσια λογω υπερβολικου κοστους και δε με αφορα,εγω αναφερομαι και παντα με ενδιεφερε η καλυψη,κυριως σε περιοχες απομονωμενες εκει φαινεται το ευρος του δικτυου οπως φαινεται στις αστικες η πυκνοτητα του,επιμενω στη θεση μου οτι η vodafone εχει το καλυτερο δικτυο,στο 3G με κλειστα ματια χωρις καμια αμφιβολια,απο το 1997 που κρατω κινητο στα χερια μου εχω μια Α αποψη για ολες και δε μπορει να μου την αλλαξει καποιος που το παιζει φιρμα εδω μεσα και γκρινιαζει συνεχως,ο οποιος εχει και την αβαντα των διαχειριστων διοτι τους ζητουσε επιμονα να σβησουνε μηνυματα δικα μου λογω ελλειψης επιχειρηματων,φετος στο στοχαστρο ειναι η vodafone,του χρονου βλεπουμε,προσωπικα δε με πειραζει που υπαρχουν προβληματα,με πειραζει το πεισμα ορισμενων που θελουν να μας αλλαξουν αποψη για τη vodafone,η οποια αυτη αποψη βαφτιζεται "οπαδικη" με το ζορι και εχω τονισει χιλιες πεντακοσες φορες εδω μεσα οτι εχω νουμερακια σε ολες τις εταιριες,οχι μονο στη vodafone,τελος ειναι κουραστικο καθε φορα να γραφουν κατεβατα "σκεφτομαι και γραφω" οπως τοτε στο δημοτικο και συνεχως επαναλαμβανουν τα ιδια,δε λενε κατι νεο,η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα......

 

Μάλιστα... Επειδή η Vodafone είναι πραγματικά στα μισά της ταχύτητας τουλάχιστον ενός εκ των ανταγωνιστικών δικτύων, καταλήγουμε κατά τα λεγόμενά σου στο ότι δεν είναι απαραίτητο το mobile internet. Για κάποιους είναι και αυτοί οι κάποιοι θα προτιμήσουν το ταχύτερο δίκτυο...

Μπορείς να πιστεύεις ότι η Vodafone είναι το καλύτερο δίκτυο, δεν μπορείς όμως να πείσεις τουλάχιστον εδώ μέσα (πλην μερικών συγκεκριμένων ατόμων τα οποία κινούνται στα ίδια θολά νερά με σένα) ότι δεν έχει προβλήματα κάλυψης ή ότι έχει λιγότερα προβλήματα κάλυψης σε σχέση με τα άλλα δύο δίκτυα. Να διαχωρίσουμε λοιπόν τη... συμπάθειά σου από την πραγματικότητα όσον αφορά την κάλυψη...

Είναι τουλάχιστον αστείο να με κατηγορείς για διαπλοκή με τους συντονιστές όταν οι περισσότερες δημοσιεύσεις οι οποίες έχουν διαγραφεί είναι δικές μου, ακόμα και αιφνίδια και μεμονωμένα... Αν έχουν σβηστεί και δικές σου, αυτό οφείλεται σε άλλους λόγους... Αναζήτησε τις αιτίες στο ευγενές του ύφους σου το οποίο ενίοτε ξεφεύγει από τα όρια του πολιτισμένου διαλόγου...

Τέλος, λυπάμαι που ακόμα και τώρα αδυνατείς να κατανοήσεις -μάλλον η συμπάθειά σου για τη Vodafone δεν σε αφήνει- ότι, τόσο εγώ όσο και όσοι αναφέρουν προβλήματα κάλυψης εδώ μέσα, δεν ξυπνήσαμε ένα πρωινό ή ένα έτος κατά τα λεγόμενά σου και αποφασίσαμε να ρίξουμε λάσπη σε ένα δίκτυο. Αντίθετα, ξυπνήσαμε ένα πρωινό και περάσαμε από περιοχές όπου πριν είχαμε και κλήσεις φωνής και δεδομένα και ανακαλύψαμε ότι αυτό αποτελεί παρελθόν. Γι'αυτό και αναφέρουμε τα προβλήματα αυτά στο αντίστοιχο θέμα το οποίο θυμίζω ότι είναι "Αναφορές προβλημάτων στην κάλυψη της Vodafone. Συζητήσεις-απόψεις" και όχι "Vodafone Fan Club" ή "Πόσο τρελλά γουστάρω τη Vodafone και θέλω να δείρω όποιον λέει κακή κουβέντα γι'αυτή"...

 

Θα περιμένω σχόλια σου.

 

Αυτό είναι το νόημα του φόρουμ, η ανταλλαγή απόψεων... Ακόμα και αν είναι λίγο δύσκολο να γράφεις εδώ μέσα και να μην εκθειάζεις το θεόσταλτο δίκτυο της Vodafone...

 

Η συμπεριφορά αυτή ταιριάζει και σε εσένα από την στιγμή που σε σχόλια για προβληματική κάλυψη στο τοπικ της COSMOTE οι αντιδράσεις σου είναι πολύ πιο light.

 

Μάλιστα... Είμαι εδώ από το 2003, με ένα σεβαστό αριθμό μηνυμάτων, έχω καταφερθεί στο παρελθόν με σφοδρότητα ενάντια στα προβλήματα και των τριών δικτύων, σου το αναφέρω για να προστρέξεις σε αυτά αλλά επιλέγεις να το αγνοείς και με εγκαλείς για έλλειψη αντικειμενικότητας. Όλα αυτά ενώ εμφανίστηκες χτες με 5 δημοσιεύσεις και οι 5 υπέρ της Vodafone και με επιχειρηματολογία πανομοιότυπη με συγκεκριμένων ατόμων-υποστηρικτών του εν λόγω δικτύου. Είσαι βέβαιος ότι δεν πρέπει εσύ να μας πείσεις για την αντικειμενικότητά σου; Φυσικά ούτε κουβέντα για τις... δηλώσεις αμεροληψίας εκ μέρους άλλων ατόμων εδώ μέσα οι οποίες είναι πολύ πιο σκληρές από τις δικές μου και τελείως συμπτωματικά εναρμονίζονται με τις δικές σου... Αμερόληπτο δεν είναι μόνο αυτό το οποίο επιθυμούμε να υποστηρίξουμε... Με όλο το σεβασμό πάντα και ορμώμενος από τις αναφορές σου στην αμεροληψία μου...

 

 

Ότι αφορά την διαγραφή σχολίων δεν υπέπεσαν στην αντίληψη μου. Αν έγιναν εσκεμμένα, για να συγκαλύψουν πραγματικά θέματα γύρω από το δίκτυο της VODAFONE, είναι λάθος και κατακριτέο. Ότι αφορά το θέμα της αμεροληψίας, σου απαντώ πιο πάνω όπου στο τοπικ της COSMOTE το ύφος της γραφής σου απέναντι σε καταγραφές προβλημάτων αντίστοιχης σπουδαιότητας με αυτά που καταγράφονται εδώ, είναι πολύ πιο light.

 

Ούτε θα υποπέσει διότι γίνεται "νύχτα" χωρίς καμμία δημόσια αναφορά... Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά μου... Ξανά αναφορά στα σχόλιά μου στην Cosmote. Διάβασε τα παλαιότερα αν θέλεις, την κρίσιμη περίοδο προβλημάτων της Cosmote. Τα σχόλια των υποστηρικτών της Vodafone ξανά δεν βλέπω να σε απασχολούν όσον αφορά την αμεροληψία τους...

 

Δεν τον ενδιαφέρει? Δηλαδή αν έχεις 2 συνδρομητές οι οποίοι έχουν κάνει συμβόλαιο με 500MB free data, ο ένας στο δίκτυο της VODAFONE (παραμετροποίηση compression) και ο άλλος στο δίκτυο της COSMOTE και θέλουν να κατεβάσουν 100 αρχεία των 10ΜΒ ξέρεις ποια είναι η - σημαντικότερη τελικά - διαφορά που μπορεί να προκύψει; Ότι ο πρώτος συνδρομητής θα έχει ξοδέψει 300MB (και άρα θα έχει ακόμα 200 free) ενώ ο δεύτερος θα έχει ξοδέψει 1000ΜΒ (και άρα θα έχει πληρώσει 500 αφού ξεπέρασε τα 500free). Ας κάτσουν μετά να συζητήσουν πως ο πρώτος έβλεπε να κατεβάζει με 3πλάσια ταχύτητα από τον πρώτο (με την διαφορά όμως πως ο συνολικός χρόνος είναι ο ίδιος τελικά) και ας καταλήξουν τι είναι πιο συμφέρον για τον συνδρομητή.

Ότι αφορά την κάλυψη 3G που φαίνεται να σε ενδιαφέρει περισσότερο, η COSMOTE έχει σαφές προβάδισμα σε σχέση με την VODAFONE στην Αθήνα με κακή όμως επίδοση σε weak signal. Στο 2G μικρό προβάδισμα έχει η VODAFONE.

 

Να και ένα νέο επιχείρημα, είχα βαρεθεί να διαβάζω για τη μορφολογία του εδάφους και τις παρεμβολές. Το οποίο επιχείρημα ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει ότι η Vodafone... συμπιέζει τα δεδομένα και κάνει οικονομία στην τσέπη μας!

Ουδέποτε παρατήρησα κάτι τέτοιο. Αυτό το οποίο όμως παρατηρούν όλοι είναι ότι η ταχύτητα της Vodafone είναι συνήθως υποδιπλάσσια από αυτή ανταγωνιστικού δικτύου. Όσον αφορά το 2G, θα συμφωνήσω ότι στην Αθήνα προ 3 ετίας -όταν είχε υπερφόρτωση το δίκτυο της Cosmote- η Vodafone είχε καλύτερο 2G. Ειδικά όμως το τελευταίο έτος η κάλυψη της Vodafone έχει σοβαρές τρύπες και άλλα προβλήματα. Συνεπώς για μένα τόσο σε 2G όσο και σε 3G υστερεί.

 

 

 

Διαφημίσεις όπως όλες οι εταιρίες κατά καιρούς κάνουν, τρέχουν μετά η μια την άλλη στα δικαστήρια και εξαφανίζονται οι επίμαχες διαφημίσεις μέσα σε μια νύκτα...

 

Σωστό αλλά εγώ αναφερόμουν στις ανεπίσημες διαφημίσεις από φανατικούς υποστηρικτές της. Οι οποίοι τελικά μάλλον κακό κάνουν στο δίκτυο...

 

Στον συγκεκριμένο τομέα φαίνεται πως δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα. Άλλο περικοπές και άλλο κατεβάζω κεραίες για να γλιτώσω ενοίκια και κόστη λειτουργίας. Να ξέρεις πως στις αστικές περιοχές κανέναν ενοίκιαο σε σχέση με το income της κεραίας δεν είναι αρνητικό και επομένως ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος απεγκατάστασης. Ακόμα όμως και σε απομακρυσμένα βουνά και νησιά είναι μεγαλύτερη η ζημιά στο reputation της κάθε εταιρίας λόγω απώλειας κάλυψης σε σχέση με το κέρδος που θα έχει γλιτώνοντας ένα ενοίκιο της πλάκας σε έναν αγρό ή τα έξοδα του ρεύματος/γεννήτριας.

 

Φαίνεται ότι η... ευγένεια του ύφους είναι κοινό χαρακτηριστικό των υποστηρικτών της Vodafone... Όπως και η υπέρτατη γνώση... Αφήστε λοιπόν εμάς τους... αδαείς να έχουμε την άποψή μας για τις κεραίες... Κρίση, ακριβά τα νοίκια... :X

 

Σημαντικό το πρόβλημα όπως αναφέρεις της VODAFONE στο Συνταγμα, αλλά τι να πούνε και οι συνδρομητές της COSMOTE στα νοτιοανατολικά προάστια ή τα βόρεια...

 

Μπορείς να αναφέρεις τα προβληματικά σημεία της Cosmote στο αντίστοιχο θέμα (και να είσαι βέβαιος ότι δεν θα σου επιτεθεί άμεσα η... ομάδα εφόδου-υπεράσπισης του δικτύου, διότι εκεί απλά δεν υπάρχει)... Εδώ είναι το θέμα για τα προβληματικά σημεία της Vodafone. Και για να μην ξεχνιόμαστε, εκτός από το Σύνταγμα (το οποίο δεν έχω αναφέρει εγώ αλλά είναι γεγονός ότι έχει προβλήματα) είναι: Παπάγου, Χολαργός, Αγ.Παρασκευή, ανύπαρκτο 3G και πολλές πεσμένες κλήσεις/δυσκολία κλήσης σε 2G, άξονας Βασ.Σοφίας ως Σύνταγμα, πολλές πεσμένες κλήσεις και δυσκολία να βγάλεις κλήση σε ώρες αιχμής, πεσμένες κλήσεις βγαίνοντας από Ν.Ψυχικό στην Κηφισίας αμέσως μετά την Κατεχάκη, Λ.Αλεξάνδρας σε διάφορα σημεία της, περιφερειακός Καρέα στο ρεύμα επιστροφής προς Αθήνα -αυτό είχα διαβάσει εδώ ότι διορθώθηκε αλλά παραμένει προβληματικό σημείο, και άλλα πολλά....

 

 

 

Σου έγραψα πιο πάνω πως το να έχεις μια αγορά που κινείται προς τα smartphones τα οποία δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις πολύ υψηλές ταχύτητες των διαθέσιμων τεχνολογιών, είναι σημαντικότερο να έχεις εκτεταμένη κάλυψη 3G (φιλοσοφία VODAFONE-WIND) παρά να έχεις διαθέσιμες πολύ υψηλές ταχύτητες (φιλοσοφία COSMOTE). Ο εξειδικευμένος συνδρομητής θα προτιμήσει φυσικά το πολύ γρήγορο δίκτυο. Ο απλός όμως συνδρομητής αυτό το δίκτυο που του δίνει αξιοπρεπείς υπηρεσίες και ποιότητα κλήσης.

Υ.Γ. Vodafone και WIND έχουν ξεκινήσει το SRAN εδώ και 2 χρόνια και καταπολεμούν τις όποιες παιδικές ασθένειες υπήρξαν λόγω της εισαγωγής νέας τεχνολογίας με επίδραση φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις στον συνδρομητή. Η COSMOTE έχει μείνει πίσω κατά 2 χρόνια (ξεκινάνε τους επόμενους μήνες) και θα βρει τα ίδια προβλήματα μπροστά της στο άμεσο μέλλον.

 

Διάβασε το ίδιο ακριβώς επιχείρημα από άλλο άτομο λίγο πιο πάνω. Όταν η Cosmote έχει x2 ταχύτητες, δεν είναι σημαντικό διότι δεν μπορούμε να τις εκμεταλλευτούμε... Μάλιστα... Όσον αφορά την κάλυψη 3G, δεν είδα να υστερεί αυτή της γρηγορότερης Cosmote έναντι της πιο αργής Vodafone, μπορώ μάλιστα να πω ότι είναι σαφώς καλύτερη ειδικά στην επαρχία... Τις... αξιοπρεπείς υπηρεσίες στις οποίες διαφοροποιείται η Vodafone έναντι των άλλων δύο δικτύων θα σου ζητήσω να τις αναλύσεις περισσότερο, ελπίζω να μην αναφέρεσαι στα "λάθη συστήματος" ή αλλιώς λανθασμένες χρεώσεις σε βάρος πάντα του συνδρομητή και ποτέ της εταιρείας... Για την ποιότητα κλήσης παραπέμπω στα κατά καιρούς αναφερθέντα προβληματικά σημεία. Εκτός αν βρίσκει κάποιος διασκεδαστικό να προσπαθεί να βγάλει γραμμή ή να παίρνει ξανά επειδή έπεσε η κλήση... Για την προφητεία σχετικά με τα προβλήματα της Cosmote, αναμένουμε και εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε αν χρειαστεί...

 

Telecoms...η ερώτηση που κάνεις είναι προφανώς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΘΕΤΗ και δε μπορώ να σου απαντήσω ολοκληρωμένα και στο πόδι.

Αν αρχίσουμε να συζητάμε για μεθοδολογίες μετρήσεων για δίκτυα μετάδοσης δεδομένων θα διαφωνήσουμε (είναι 100% σίγουρο) εφόσον η κάθε εταιρεία δίνει διαφορετική βαρύτητα σε κάθε παράγοντα ποιότητας υπηρεσίας.

Θα κάνω μια προσπάθεια να το συζητήσουμε αν θέλεις. Εφόσον μετράμε ίδιες κεραίες - αλγορίθμους σε διαφορετικά δίκτυα (υποθέτοντας πανομοιότυπο backbone και για τις τρεις εταιρείες, μετρώντας μόνο το radio) πρέπει να λάβουμε υπόψη την ένταση κίνησης των χρηστών του κάθε δικτύου, τον τύπο της κίνησης (κατά ριπές ή συνεχής; )...ακόμα και τις συσκευές των χρηστών του κάθε δικτύου(για επαναμεταδόσεις σε physical layer) !

Επιπλέον στο δίκτυο 3ης γενιάς όπως καλά φαίνεται να γνωρίζεις μία κεραία από μόνη της δυστυχώς δε λέει και τίποτα. Πρέπει να δούμε γειτονικές κυψέλες (παράγοντες παρεμβολής) και κατά πόσο μπορεί να γίνει noise cancellation σε συνδυασμό με κάποιο σχήμα power control των σταθμών βάσης το οποίο δίνει αισθητά αποτελέσματα σε ώρες αιχμής.

Δεν είναι προφανώς εύκολο να βγάζει συμπέρασμα κανείς. Αλλά σε γενικές γραμμές υπάρχουν μεθοδολογίες οι οποίες μπορούν να δείξουν την γενική απόδοση του δικτύου μετάδοσης πακέτων (throughput vs delay και διαθεσιμότητα) αλλά είναι κι αυτές λίγο ριψοκινδυνευμένες. Δική μου άποψη είναι ότι κάθε δίκτυο κάνει ό,τι μπορεί για την καλύτερη δυνατή ποιότητα υπηρεσίας στους χρήστες βάση κάποιας πολιτικής και των διαθέσιμων πόρων (πχ η WIND θεωρώ ότι έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια για τους πόρους που είχε τόσα χρόνια και με σαφή απουσία πολιτικής στην επέκταση της κάλυψης). Τώρα αν οι πολιτικές είναι καλές είναι άλλη, ακόμη μεγαλύτερη συζήτηση και ίσως η πιο ενδιαφέρουσα.

 

Συμφωνώ ότι στο 2G τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

 

Τελικά σε αυτό το θέμα έχουν γραφτεί διδακτορικές διατριβές προκειμένου να δικαιολογηθούν τα προβλήματα της Vodafone. Επαναλαμβάνω ότι ο συνδρομητής ο οποίος βιώνει προβλήματα κάλυψης αδιαφορεί για όλα τα παραπάνω....

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

το αποτελεσμα παιδια ειναι οτι αντι να καλυτερευει η καλυψη, χειροτερευει. Πριν αρκετους μηνες ειχα γραψει εδω για προβληματικες περιοχες της θεσ/νικης και μερικοι ελεγαν ''ειναι θεμα χρονου να το φτιαξουν'', αλλά δεν αλλαξε τιποτα. Οσο αφορα ποιοτητα κλησης, δεν ειναι και κοσμοτε (να λεγεται η αληθεια).
Link to comment
Share on other sites

το αποτελεσμα παιδια ειναι οτι αντι να καλυτερευει η καλυψη, χειροτερευει. Πριν αρκετους μηνες ειχα γραψει εδω για προβληματικες περιοχες της θεσ/νικης και μερικοι ελεγαν ''ειναι θεμα χρονου να το φτιαξουν'', αλλά δεν αλλαξε τιποτα. Οσο αφορα ποιοτητα κλησης, δεν ειναι και κοσμοτε (να λεγεται η αληθεια).

 

Και τώρα τα ίδια θα σου πουν! Να αναμένεις διάψευση και υποβάθμιση του θέματος, γαρνιρισμένα με επιστημονικοφανείς αναλύσεις και, αν όλα αυτά αποτύχουν, λάσπη!

Εδώ μέσα, όταν αναφέρεις προβλήματα για το θεόσταλτο δίκτυο, επεμβαίνουν αμέσως οι "Ιππότες του Κόκκινου Κάστρου" για να σε επαναφέρουν στην τάξη! :)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα τα ίδια θα σου πουν! Να αναμένεις διάψευση και υποβάθμιση του θέματος, γαρνιρισμένα με επιστημονικοφανείς αναλύσεις και, αν όλα αυτά αποτύχουν, λάσπη!

Εδώ μέσα, όταν αναφέρεις προβλήματα για το θεόσταλτο δίκτυο, επεμβαίνουν αμέσως οι "Ιππότες του Κόκκινου Κάστρου" για να σε επαναφέρουν στην τάξη! :)

 

Ενώ υπάρχουν και οι "Ιππότες του Πράσινου Κάστρου" όπως εσύ, οι οποίοι κάνουν τίμιες παρεμβάσεις γράφοντας μανιωδώς σε κάθε ευκαιρία - το θεμιτό σε σχέση με το θέμα - για το Α πρόβλημα κάλυψης της VODAFONE και καπάκι - για να μην ξεχνιόμαστε - πως η COSMOTE "πετάει" παντού.

 

Επίσης μιας και δεν μπορείς προφανώς να ανταπεξέλθεις σε "επιστημονικοφανείς αναλύσεις" υποβαθμίζεις το διάλογο με "επιχειρήματα" που μόνο εσύ υποστηρίζεις. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις μερικά πράγματα για την αρχιτεκτονική των ασύρματων δικτύων και των δικτύων κινητής τηλεφωνίας και μετά να ξανασυζητήσουμε.

Μέχρι τότε μπορείς να χρησιμοποιείς τις - πολύ καλές αδιαμφισβήτητα - υπηρεσίες 3G της COSMOTE και να αφήσεις όλους εμάς τους "πλανεμένους" να έχουμε άλλη εντύπωση για τα υπόλοιπα δίκτυα που χρησιμοποιούμε/σχολιάζουμε.

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις να ανοίξουμε συζήτηση για τις περιοχές με προβληματική κάλυψη, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραθέσω στοιχεία και για τα 3 δίκτυα για να ενημερωθείς για τις προβληματικές περιοχές - και του δικτύου προτίμησης σου - μιας και Ελλάδα δεν είναι μόνο το Σύνταγμα, ο Χολαργός και η Αγ.Παρασκευή.

Απλά ο σκοπός ενός φόρουμ σαν αυτό δεν είναι να ξεκατινιαζόμαστε αλλά να βοηθάμε με τις εμπειρίες μας να βελτιωθούν τα δίκτυα και των τριών εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Στο 3G αν έχεις τέρμα σήμα μπορείς να φας "πόρτα" αν η κεραία ειναι φορτωμένη με κόσμο, πράγμα που δεν αποτυπώνεται στην ένταση του σήματος γιατι αυτη έχει να κάνει με

Την ισχύ του σήματος πιλότων προς τις πάρεμβολές.

 

Σίγουρα είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να αποτύχει μία κλήση. Αλλά δε μου φαίνεται ότι η Vodafone έχει πρόβλημα στο radio... Αλλού πρέπει να είναι τα προβλήματα. Κάποιες φορές για παράδειγμα παρατήρησα ότι το κινητό ήταν σε 2η γενιά και άλλαξε σε 3η και για περίπου 1 λεπτό έμεινε το κινητό νεκρό, όπως και από 3η σε 2η. Το radio network μου φαίνεται άψογα δουλεμένο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα υπενθυμίσω ότι το forum δεν είναι επιστημονικό για να ξέρουμε τεχνικά θέματα και να έχουμε να απαντήσουμε σε κάθε ερώτηση που κάνει κάποιος που έχει την τεχνογνωσία.

Όπως επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται σε αυτό το topic κάθε φορά που κάποιος έγραφε προβληματικές περιοχές, να ακολουθούν σχόλια εμφανώς απολογητικά εώς του τύπου ¨η Vodafone λειτουργεί παντού τέλεια¨. Υπάρχει δε το εκπληκτικό, να γράφει ένα μέλος περιοχές που η Vodafone ¨πετάει¨ και την ίδια στιγμή να έχει διαφήμιση στην υπογραφή του!

Και φυσικά έχει αρχίσει να πλανάται εδώ μέσα, ότι εγώ και κάποιοι άλλοι που γράφουμε για τα χάλια του δίκτυου (γιατί για εμένα είναι χαλί να μην μπορείς να βγάλεις γραμμή στην Πλ Συντάγματος), ότι ενδεχομένως είμαστε πράκτορες της wind και της Cosmote!!!

Είτε αρέσει είτε όχι σε κάποιους εδώ μέσα τα προβλήματα της Vodafone είναι πραγματικά, και παραμένουν εδώ και τουλάχιστο έξι μήνες στις περιοχές που κυκλοφορώ. Χωρίς να έχει υπάρξει καμία βελτίωση φυσικά.

Και τα προβλήματα φυσικά τα γνωρίζει η εταιρία (αλίμονο δίκτυο της είναι) γιατί όταν κάποια στιγμή μιλούσα με το cc μου προσέφεραν από μόνοι τους το Vodafone full σήμα, δωρεάν φυσικά.

Και όσο και εάν κάποιο προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο, δυστυχώς το δίκτυο της εταιρίας που έχω ακόμα τρεις μήνες (και ειμαι συνδρομητής τα τελευταία έξι χρόνια) συμβόλαιο τους διαψεύδει.

@Telecoms Το πρόβλημα στον περιφερειακό παραμένει ίδιο και απαράλλαχτο.

 

ΥΓ. Βαρέθηκα να ασχολούμαι με αυτό το topic. Καλό σας καλοκαίρι λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...