Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mixtri,

 

Σίγουρα δεν απέχει με τρελη΄διαφορά στην κάλυψη της Θεσσαλίας,αλλά έχει το πιο αραιό δίκτυο απ’τις άλλες 2 και σου δημιουργεί μια μικρή ανασφάλεια του τύπου:Πιάνει,δεν πιάνει εκεί που θα πάω...Αλλά γενικότερα ισχύει πως όπου έχει κάλυψη η Vodafone,έχει τρομερή ποιότητα δικτύου...

 

Υ.Γ.:Τι έγινε;Πνιγήκαμε στον Βόλο σήμερα;; :p

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θα σου κάνω : ορεινά έχεις πάει να δεις διαφορά; :p Πάντως δε τη βάζει κανένας τη Vodafone για βασικό νούμερο στην περιοχή,περισσότερο για CU παίζουν συνδέσεις :)

 

Ναι πνιγήκαμε στο Βόλο.Η Forthnet έπεσε αλλά τουλάχιστον εγώ έχω HOL+WIND που δεν είχαν κανένα πρόβλημα:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την περιοχή,για παράδειγμα στη Θεσσαλία δεν έχω βρει περιοχή που η Vodafone να απέχει με διαφορά από τις άλλες 2 ενώ το αντίστροφο ισχύει,ιδιαίτερα στους ορεινούς όγκους υπάρχουν τεράστιες αποστάσεις που είτε καλύπτει μόνο η WIND είτε μόνο η Cosmote,vodafone πουθενά και μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ τρύπες:( Βέβαια έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια αλλά και πάλι δε θα την εμπιστευόμουνα για κύριο δίκτυο!

 

Επιπλέον για τα downtimes δε ξέρω τι κάνει η vodafone στην Αθήνα αλλά στα Χάνια Πηλίου το Χιονοδρομικό κέντρο είχε μείνει βδομάδα και περισσότερο χωρίς κάλυψη ενώ η WIND "σπάνια" εμφανίζει βλάβες στις κεραίες που έχει στα βουνά.

Το ίδιο έχω ακούσει και για τα Καλάβρυτα,ότι είχαν μείνει για βδομάδες χωρίς σήμα στο Χιονοδρομικό,επομένως η σχέση ψύξης με τη vodafone δεν είναι και η καλύτερη :p:lol:

 

Γενικά σε χωρητικότητα έχουν κάνει καλή δουλειά και downtimes μέσα στις πόλεις δε πρέπει να έχουν πολλά,όπου υπάρχει κάλυψη :)

Πάντως σε θέματα βλαβών πρώτη φαίνεται να είναι η Cosmote...:mad: Έχω ακούσει παράπονα από διάφορα μέρη της Ελλάδας για downtimes ωρών (και φαντάσου, ακόμα και σε περιοχές που υπάρχουν αστικά κέντρα ΟΤΕ και λογικά θα έχουν κάποιους τεχνικούς). Αλλά βλέπεις η Cosmote είναι η Νο1 εταιρεία με τη καλύτερη κάλυψη και τα όποια προβλήματα οι πελάτες της τα ξεχνούν εύκολα.

Για τη Wind να πω την αλήθεια δεν ξέρω, θυμάμαι παλαιότερα ως συνδρομητής της ότι είχε διάφορα προβλήματα (και ακόμα έχει, στο Αργοστόλι στη Κεφαλλονιά ήταν για ώρες down) αλλά σίγουρα έχει βελτιωθεί πολύ. Η Vodafone παρ'όλες τις αλλαγές που έχουν γίνει στο network maintenance γενικά δεν φαίνεται να έχει τόσα προβλήματα, τώρα τι να σου πω.

mixtri,

 

Σίγουρα δεν απέχει με τρελη΄διαφορά στην κάλυψη της Θεσσαλίας,αλλά έχει το πιο αραιό δίκτυο απ’τις άλλες 2 και σου δημιουργεί μια μικρή ανασφάλεια του τύπου:Πιάνει,δεν πιάνει εκεί που θα πάω...Αλλά γενικότερα ισχύει πως όπου έχει κάλυψη η Vodafone,έχει τρομερή ποιότητα δικτύου...

 

Υ.Γ.:Τι έγινε;Πνιγήκαμε στον Βόλο σήμερα;; :p

 

Νομίζω πως όλες οι εταιρείες έχουν δυνατές αλλά και αδύναμες περιοχές. Η Vodafone έχει π.χ τη Θεσσαλία, η Wind τη Θράκη κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσον έχει πέσει το επίπεδο συντήρησης του δικτύου της Vodafone (και από όσο ακούω όντως έχει πέσει), το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι οι άλλες δύο σε ότι αφορά downtimes, προβλήματα και γενικότερα ποιότητα είναι χειρότερες!!! (δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν...):blink::O

 

Σε ότι αφορά τη κάλυψη αφενός πρέπει να ξέρεις ότι και οι τρεις εταιρείες έχουν μειώσει σημαντικά τις επενδύσεις τους για επέκταση της κάλυψης στην επαρχία (ειδικά η Vodafone) αφετέρου όποια μορφολογία και αν έχει η Ελλάδα σαν χώρα οι διαφορές σε ορισμένες περιοχές κυρίως σε σχέση με τη Cosmote δεν δικαιολογούνται. Δέχομαι απλώς το ότι η Cosmote λόγω ΟΤΕ έχει μια μεγαλύτερη ευχέρεια στο να παίρνει άδειες και να εγκαθιστά κεραίες χωρίς να κινδυνέυουν από ξηλώματα κ.τ.λ Αλλά όχι ότι η Vodafone κάνει και καμια ιδιαίτερη προσπάθεια...

 

Αν η η συντήρηση του δικτύου της Vodafone πράγματι έχει χειροτερέψει τότε μάλλον ήταν σε εξαιρετικά καλή κατάσταση εξαρχής γιατί δεν φαίνεται να υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα οπότε η όποια ολιγορία της εταιρίας για την ώρα τουλάχιστον καλύπτεται από την γενικότερη υψηλότατη ποιότητα του που μάλλον αντέχει. Για το μέλλον βέβαια ο χρόνος θα δείξει.

Καμιά ιδέα γιατί οι εταιρίες μειώνουν τις επενδύσεις τους για την επαρχία?:confused: Οκ, ο περισσότερος καλώς κακώς πληθυσμός είναι συγκεντρωμένος σε Αθήνα-Θεσ/νίκη και σε κάποιες ακόμα μεγάλες πόλεις οπότε εκεί είναι το μεγάλο μέρος της πίτας αλλά αυτό που ίσως ξεχνάνε είναι οτι οι περισσότεροι αρκετές φορές μέσα στο έτος θα μετακινηθούνε εκτός της πόλης τους και σε άλλα μέρη της Ελλάδας σε γιορτές, διακοπές, αργίες κλπ οπότε αν το δίκτυο εκεί που θα πάνε δεν είναι καλό δεν θα μείνουν και ευχαριστημένοι, σωστά? Ίσως θεωρούνε οτι δεν αξίζει να δαπανήσουν χρήματα για απομονωμένες ή μακρινές περιοχές με λίγο πληθυσμό, πάντως αυτό είνα τραγικό λάθος!:(

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για συντήρηση και βελτίωση...

Διαβασα το πρωτο post του θέματος αυτού. έτος ... 2004. Αναφέρει για την Πάρνηθα.

Δεν ξέρω αν τότε εννοούσε το ίδιο, αλλά ακόμη και σήμερα ανεβαίνοντας στο βουνό, λίγο μετά το τελεφερικ και μέχρι να φτάσεις τέρμα ψηλά (Αγία Τριάδα) κλήση δεν μπορείς να κάνεις κι ας δείχνει το κινητό οτι έχει σήμα. Και μιλάω για το δρόμο, όχι για κανενα μονοπάτι.

Τι να λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι υπάρχει ένα θεματάκι με τα βουνά ακόμα και στην Αττική. Τουλάχιστον εκεί είναι ψηλά στου "διαόλου την μάνα", εδώ στην Πεντέλη κάτω από του βουνό το οποίο βέβαια καμιά σχέση με την Πάρνηθα δεν έχει και πάλι το σήμα είναι αρκετά ασθενές.:confused:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε θέματα βλαβών πρώτη φαίνεται να είναι η Cosmote...:mad: Έχω ακούσει παράπονα από διάφορα μέρη της Ελλάδας για downtimes ωρών (και φαντάσου, ακόμα και σε περιοχές που υπάρχουν αστικά κέντρα ΟΤΕ και λογικά θα έχουν κάποιους τεχνικούς). Αλλά βλέπεις η Cosmote είναι η Νο1 εταιρεία με τη καλύτερη κάλυψη και τα όποια προβλήματα οι πελάτες της τα ξεχνούν εύκολα.

Για τη Wind να πω την αλήθεια δεν ξέρω, θυμάμαι παλαιότερα ως συνδρομητής της ότι είχε διάφορα προβλήματα (και ακόμα έχει, στο Αργοστόλι στη Κεφαλλονιά ήταν για ώρες down) αλλά σίγουρα έχει βελτιωθεί πολύ. Η Vodafone παρ'όλες τις αλλαγές που έχουν γίνει στο network maintenance γενικά δεν φαίνεται να έχει τόσα προβλήματα, τώρα τι να σου πω.

 

 

Νομίζω πως όλες οι εταιρείες έχουν δυνατές αλλά και αδύναμες περιοχές. Η Vodafone έχει π.χ τη Θεσσαλία, η Wind τη Θράκη κ.τ.λ

H Cosmote παλιότερα έκανε ένα σφάλμα το οποίο της κόστισε στην αξιοπιστία της:εμπιστεύτηκε τη ΔΕΗ.Έτσι όταν υπήρχε διακοπή ρεύματος έπεφτε ταυτόχρονα το μισό δίκτυο στην επαρχία γιατί δεν είχε βάλει γεννήτριες.Με WIND/VODAFONE αυτό δεν έχει τύχει να συμβεί ;) Και μάλιστα πολλές φορές λόγω διακοπών ρεύματος υπήρχαν και βλάβες σε σταθμούς,και σε περιπτώσεις που οι κεραίες ήταν σε δύσκολα σημεία διορθωνόταν μετά από καιρό...

Τώρα η Cosmote έχει βάλει γεννήτριες στους σταθμούς που πέφτουν στην αντίληψή μου άρα τα περισσότερα προβλήματα ανήκουν στο παρελθόν!

 

Όλες έχουν downtimes το θέμα είναι το είδος downtimes που έχουν. η WIND για παράδειγμα όσα downtimes έχει τα έχει στα κέντρα της :blink: η Vodafone στη ψύξη(εκεί πράγματι δε πάει κάτι καλά) :blink: η Cosmote στις διακοπές ρεύματος :blink: Ο καθένας με τη λόξα του δηλαδή :lol:

Στα σύνορα η WIND έχει γενικά ένα πρόβλημα λόγω φάσματος(οι γείτονες το έχουν προτιμήσει το φάσμα της WIND) αλλά αν τους φωτίσει ο θεός στo Mαρούσι θα αρχίσουν να γυρνάνε το δίκτυο στα σύνορα σε DCS...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέτε πως η συντήρηση του δικτύου έχει πέσει?

Οικονομικοί λόγοι ίσως αν και από την στιγμή που το δίκτυο της κάθε εταιρίας είναι και ο λόγος υπαρξής της δεν επιτρέπεται οικονομία στον τομέα της συντήρησης και εξέλιξης.:mad:

Δυστυχώς οι εταιρίες με τόσο ανταγωνισμό που υπάρχει μεταξύ τους αναλώνoνται στους δωρεάν χρόνους ομιλίας, στα 8 εκατομμύρια δωρεάν sms κλπ και έχουν μάλλον ξεχάσει την ουσία της υπαρξής τους που είναι να παρέχουν απρόσκοπτη επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Η μείωση των επενδύσεων για βελτίωση και συντήρηση του δικτύου αποτελεί τρανταχτή απόδειξη της λάθος αυτής νοοτροπίας που πλέον έχει κυριεύσει τις εταιρίες.:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέτε πως η συντήρηση του δικτύου έχει πέσει?

 

Γιατι η Vodafone είχε ένα πολύ δυνατό τμήμα network maintenance (ΝΜ) με πολύ προσωπικό, ειδικούς μηχανισμούς ειδοποίησησης και αποκατάστασης προβλημάτων αλλά και συνεργασία με ένα σωρό τοπικούς ιδιώτες ηλεκτρονικούς σε κάθε γωνιά της Ελλάδας που σε περίπτωση προβλήματος, λίγα λεπτά αργότερα ήταν στο σταθμό! Από πέρσυ διακόπηκε αυτή η συνεργασία και επιλέχθηκε ως πανελλαδικός εξωτερικός συνεργάτης η Κintec. Τώρα η Vodafone για οικονομικούς λόγους θέλει να δώσει με τη μέθοδο του outscourcing όλο το ΝΜ τμήμα της (δηλ. και τους δικούς της τεχνικούς) στη συγκεκριμένη εταιρεία η οποία πλέον θα έχει όλη την ευθύνη της συντήρησης του ραδιοδικτύου... Και ακούγονται διάφορα σχετικά με το κατα πόσο η συγκεκριμένη εταιρεία είναι η κατάλληλη επιλογή σε σχέση με το παλαιότερο σύστημα της Vodafone.

 

H Cosmote παλιότερα έκανε ένα σφάλμα το οποίο της κόστισε στην αξιοπιστία της:εμπιστεύτηκε τη ΔΕΗ.Έτσι όταν υπήρχε διακοπή ρεύματος έπεφτε ταυτόχρονα το μισό δίκτυο στην επαρχία γιατί δεν είχε βάλει γεννήτριες.Με WIND/VODAFONE αυτό δεν έχει τύχει να συμβεί Και μάλιστα πολλές φορές λόγω διακοπών ρεύματος υπήρχαν και βλάβες σε σταθμούς,και σε περιπτώσεις που οι κεραίες ήταν σε δύσκολα σημεία διορθωνόταν μετά από καιρό...

Τώρα η Cosmote έχει βάλει γεννήτριες στους σταθμούς που πέφτουν στην αντίληψή μου άρα τα περισσότερα προβλήματα ανήκουν στο παρελθόν!

 

Όλες έχουν downtimes το θέμα είναι το είδος downtimes που έχουν. η WIND για παράδειγμα όσα downtimes έχει τα έχει στα κέντρα της η Vodafone στη ψύξη(εκεί πράγματι δε πάει κάτι καλά) η Cosmote στις διακοπές ρεύματος Ο καθένας με τη λόξα του δηλαδή

Στα σύνορα η WIND έχει γενικά ένα πρόβλημα λόγω φάσματος(οι γείτονες το έχουν προτιμήσει το φάσμα της WIND) αλλά αν τους φωτίσει ο θεός στη Κηφισιά θα αρχίσουν να γυρνάνε το δίκτυο στα σύνορα σε DCS...

 

Tι να σου πω, ακόμα πάντως ακούω πολλά παράπονα για τη Cosmote σε όλη την Ελλάδα. Αλλά οι πελάτες της εξακολουθούν να θεωρούν ότι έχει τη καλύτερη κάλυψη και δεν την εγκαταλείπουν. Για τη Vodafone μου κάνει εντύπωση αυτό με τη "ψύξη", σε τι να οφείλεται???

 

Όσο για τη Wind αυτό για τα κέντρα της το έχω ακούσει και από άλλους (κάτι που δεν φαίνεται να συμβαίνει στις άλλες δύο), και αυτό μου φαίνεται περίεργο. Τι να παίζει άραγε? Πάντως το πρόβλημα που παρατήρησα στη Κεφαλλονιά δεν πρέπει να είχε να κάνει με κέντρα, δεν ήταν σε όλο το νησί.

 

Btw, η Wind δεν έχει γραφεία στη Κηφισιά. Τα κεντρικά της είναι στο Μαρούσι, στη Λ.Κηφισίας. Και οι κεντρικές τεχνικές υπηρεσίες στη Λ.Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

+100000000000000000000000

Το θέμα είναι τι κάνουμε. Ολες ίδιες...

 

Δεμ μπορούμε μάλλον να κάνουμε και πολλά, απλώς αν τα πράγματα συνεχιστούν έτσι όσον αφορά κυρίως τη συντήρηση και εξέλιξη των δικτύων σύντομα θα επικρατεί το "μεταξύ των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος"!:(

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως.

Το δίκτυο που έχουν οι εταιρείες είναι το σημαντικότερο κεφάλαιό τους. Το Α και το Ω.

Κάπου διάβαζα οτι αυτη η εταιρεία, η Κιντεκ, θέλει να αναλάβει (ή έχει ήδη αναλάβει?) και τη συντήρηση του δικτύου της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως.

Το δίκτυο που έχουν οι εταιρείες είναι το σημαντικότερο κεφάλαιό τους. Το Α και το Ω.

Κάπου διάβαζα οτι αυτη η εταιρεία, η Κιντεκ, θέλει να αναλάβει (ή έχει ήδη αναλάβει?) και τη συντήρηση του δικτύου της Wind.

Δε νομίζω η Κιντεκ να αναλάβει της WIND...Αν γίνει αυτό κόβω τη σύνδεσή μου τώρα:lol:

Υπάρχουν πολύ πιο αξιόπιστες εταιρείες στο χώρο και εξωτερικοί συνεργάτες που αναλαμβάνουν συντήρηση,με το ανάλογο κόστος βέβαια αλλά τουλάχιστον αξίζει τον κόπο!;)

 

@bored01,επειδή πολλά έχουν δει τα ματάκια μου με τη ΔΕΗ στην επαρχία μπορεί να μη φταίει η Vodafone για τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι σταθμοί βάσης της αλλά η ΔΕΗ... Το καλοκαίρι επίσης παρουσιάζονται διάφορα κουλά προβλήματα στη Vodafone όπως το να ακούγονται "βρύσες" μέσα στη γραμμή,ένα περίεργο πράγμα...:(

 

η wind έχει ένα θέμα με τα κέντρα της :p Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ εγκρεμιζόταν...Ε,όχι τόσο τραγικά τα πράγματα αλλά αν μιλάμε για εποχή 2003 και παλιότερα είχαν αρκετά προβληματάκια με τα κέντρα τους κατά τόπους. Τώρα δεν έχει μείνει τίποτα ίδιο άρα σοβαρά προβλήματα δεν υφίστανται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι επίσης παρουσιάζονται διάφορα κουλά προβλήματα στη Vodafone όπως το να ακούγονται "βρύσες" μέσα στη γραμμή,ένα περίεργο πράγμα...:(

 

Ε, θα φταίνε οι κατά τόπους εταιρείες παροχής ύδρευσης- αποχέτευσης... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε, θα φταίνε οι κατά τόπους εταιρείες παροχής ύδρευσης- αποχέτευσης... :lol:

 

:lol::lol::lol: Δε ξέρω μπορεί... Καλό!

Πάντως μία εξήγηση,δε ξέρω αν είναι λογική ή όχι,είναι ότι δε λειτουργεί το σύστημα ψύξης σωστά με αποτέλεσμα να αυξάνεται απότομα το SNR στο σταθμό βάσης(θερμικός θόρυβος λόγω κάποιων αγωγών) και να έχει τα αποτελέσματα που έχει:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως με τις "βρύσες" στην Vodafone δεν μου έχει συμβεί πότε... Πριν από κανά 2 χρόνια μου είχε συμβεί σε Cosmote, αλλά αρκετά σπάνια... Κάθε 20 κλήσεις για παράδειγμα και μάλιστα όχι μόνο στην αρχή της κλήσης, αλλά και κατά τη διάρκειά της σε άσχετες στιγμές... Άλλες φορές επανερχόταν η σύνδεση και άλλες φορές ήταν τόσο έντονο που το έκλεινες γιατί σε ξεκούφαινε....
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω η Κιντεκ να αναλάβει της WIND...Αν γίνει αυτό κόβω τη σύνδεσή μου τώρα:lol:

Υπάρχουν πολύ πιο αξιόπιστες εταιρείες στο χώρο και εξωτερικοί συνεργάτες που αναλαμβάνουν συντήρηση,με το ανάλογο κόστος βέβαια αλλά τουλάχιστον αξίζει τον κόπο!;)

 

@bored01,επειδή πολλά έχουν δει τα ματάκια μου με τη ΔΕΗ στην επαρχία μπορεί να μη φταίει η Vodafone για τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι σταθμοί βάσης της αλλά η ΔΕΗ... Το καλοκαίρι επίσης παρουσιάζονται διάφορα κουλά προβλήματα στη Vodafone όπως το να ακούγονται "βρύσες" μέσα στη γραμμή,ένα περίεργο πράγμα...:(

 

η wind έχει ένα θέμα με τα κέντρα της :p Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ εγκρεμιζόταν...Ε,όχι τόσο τραγικά τα πράγματα αλλά αν μιλάμε για εποχή 2003 και παλιότερα είχαν αρκετά προβληματάκια με τα κέντρα τους κατά τόπους. Τώρα δεν έχει μείνει τίποτα ίδιο άρα σοβαρά προβλήματα δεν υφίστανται.

 

Ότι η Kintec συνεργάζεται και με τη Wind αυτό είναι 100% σίγουρο (πριν καν προχωρήσει σε συνεργασία μαζί της η Vodafone). Αυτό που δεν γνωρίζω είναι το εύρος της συγκεκριμένης συνεργασίας... Και κανείς δεν μπορεί να ξέρει τις προοπτικές της συγκεκριμένης συνεργασίας...

 

Tώρα αυτό με τις "βρύσες" δεν μου έχει τύχει ποτέ ούτε στην Αθήνα ούτε στην επαρχία παρα μόνο με τη Cosmote όπως λέει και ο xaxa1982 (στη δική μου περίπτωση στην Αρκαδία).

Link to comment
Share on other sites

Την κατεδάφιση κεραίας κινητής τηλεφωνίας επί της οδού Χαριλάου Τρικούπη 169, ανακοίνωσε ο δήμος Κηφισιάς.

 

 

Σημ. Δεν γνωρίζω ποιας εταιρίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσον έχει πέσει το επίπεδο συντήρησης του δικτύου της Vodafone (και από όσο ακούω όντως έχει πέσει), το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι οι άλλες δύο σε ότι αφορά downtimes, προβλήματα και γενικότερα ποιότητα είναι χειρότερες!!! (δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν...):blink::O

bored Σε παλιότερο post χρωστάω μια εξήγηση για τα μαγειρεμένα στατιστικά..., δυστυχώς δεν έχω στοιχεία, αλλά αν το ψάξει κάποιος (ένας απλός έλεγχος) είναι πολύ εύκολο να εξακριβωθεί, άλλωστε είναι κάτι που φαίνετε στην πράξη...

Αυτό έγινε από κάποιους μέσα από την vodafone (με διάφορα τεχνάσματα...), από τότε που ανέλαβε η kintec (όχι ότι δεν γινόταν και πιο παλιά), ώστε να φανεί ότι γίνεται δουλειά...

Petro... αν θέλετε μπορείτε να το σβήσετε…

αλλά δυστυχώς "κάποιοι" έκαναν την kintec “εταιρία”

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν γενικά παράπονα. Πάνω από το 90% τους είναι για αστικά κέντρα. Εγώ αυτό είπα. Πάντως ναι , είναι πολλά. Ούτε εγώ π.χ στην Αθήνα έχω κάποιο πρόβλημα κάλυψης αλλά είναι γεγονός πως υπάρχουν κάποιες "δύσκολες" περιοχές όπου επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί σταθμοί (είτε γιατι δεν τους δίνουν άδεια είτε γιατι απομακρύνθηκε σταθμός που ήδη υπήρχε) δημιουργείται πρόβλημα με το σήμα. Και αυτό δεν φαίνεται ίσως με μια επίσκεψη ή μια βόλτα καθώς στους εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει πρόβλημα (γι'αυτό και εμείς δεν διαπιστώνουμε άμεσα κάτι), στους εσωτερικούς όμως... Τέτοια περιοχή π.χ είναι τα Μελίσσια ή ο Κορυδαλός. Δεν υπάρχει δρόμος που να μην έχει σήμα, σε ορισμένα όμως σπίτια μέσα το σήμα είναι είτε ανύπαρκτο είτε πολύ ασθενές (αφού λόγω της δόμησης πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι σταθμοί)... Είναι λογικό όταν μιλάμε για πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλούς συνδρομητές που χρησιμοποιούν καθημερινά το κινητό να υπάρχουν πολλά τέτοια παράπονα. Το πρόβλημα αυτό υπάρχει και στις τρεις εταιρείες, κυρίως όμως στη Vodafone και τη Wind, μια και η Cosmote πέρνει λόγω ΟΤΕ πιο εύκολα άδειες. Οι εταιρείες προσπαθούν και το αποτέλεσμα είναι δίκτυα που ανεβοκατεβαίνουν οι κεραίες...

 

Στην ύπαιθρο αντίθετα η συγκέντρωση του πληθυσμού είναι μικρότερη. Οι περιοχές δεν έχουν πυκνή δόμηση ούτε πολύ πληθυσμό άρα μπορούν να καλυφθούν από λίγους μεγάλης εμβέλειας σταθμούς π.χ στα βουνά. Οι "τρύπες" που υπάρχουν στην επαρχία είναι μικρού εύρους και γεωγραφικά αλλά κυρίως πληθυσμιακά αφού διαπιστώνονται συνήθως σε περιοχές με ελάχιστο ή καθόλου πληθυσμό. Άρα και τα παράπονα είναι πολύ λιγότερα...

 

Αυτό συμβαίνει και σε μια περιοχή του κέντρου της Κατερίνης.

Έξω στο δρόμο έχει φουλ σήμα και 3G, αλλά στους εσωτερικούς χώρους δεν πιάνει σχεδόν καθόλου.

Δηλαδή για να μιλήσεις πρέπει να πας στο παράθυρο. Τι μπορώ να κάνω;

Κάποιος μου είπε ότι υπάρχουν στο εμπόριο ενισχυτές σήματος.

Ξέρει κανένας τίποτα από τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Την κατεδάφιση κεραίας κινητής τηλεφωνίας επί της οδού Χαριλάου Τρικούπη 169, ανακοίνωσε ο δήμος Κηφισιάς.

 

 

Σημ. Δεν γνωρίζω ποιας εταιρίας είναι.

 

Kaλά αυτός ο Δήμαρχος της Κηφισιάς δεν ασχολείται με τίποτα άλλο παρά να γκρεμίζει κεραίες?Αυτός εχει κινητό ήθελα να ήξερα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Kaλά αυτός ο Δήμαρχος τησ Καλαμαριάς δεν ασχολείται με τίποτα άλλο παρά να γκρεμίζει κεραίες?Αυτός εχει κινητό ήθελα να ήξερα?

 

Μπερδεύτηκες... Κηφισιάς είπε! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκες... Κηφισιάς είπε! :confused:

 

Μπερδεύτηκα γιατί είναι ο πρώτος ''πελάτης''

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...