Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'αρχάς το "ολόκληρη εταιρεία δεν μπορεί να βάλει μια κεραία παραπάνω" άστο καλύτερα, διότι με τα παράπονα των κατοίκων και της τοπικής αυτοδιοίκησης της κάθε περιοχής δεν είναι και ότι πιο εύκολο... Ξέρεις πόσες κεραίες, όχι μόνο της Vodafone αλλά και των άλλων εταιρειών (κυρίως Wind, για αυτό κάνανε και τη περιαγωγή) έχουν ξηλωθεί για αυτό το λόγο ή πόσο καιρό κάνουν να τους εκδώσουν άδεια για καινούργια κεραία (αν την εκδόσουν...).

 

Αλλά είναι γενικά τόσο χάλια ή μόνο στο σπίτι σου? Τουλάχιστον μπαίνει σε Wind...

 

To μόνο που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι να καλέσεις το customer care της Vodafone στο 13830, να εξηγήσεις το πρόβλημα και να ζητήσεις να καταγραφεί ώστε να ελεγχθεί από το τεχνικό τμήμα και να λάβεις μια απάντηση.:)

 

 

@getolika:Πιστεύω πάντως πως μέσα στη πόλη θα ενδιαφερθούν να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

...kai na laveis mia apanthsh...

tou stul ,"den provlepetai kapoia veltiwsh,toylaxiston braxuprothesma..."

Exoume vevaia polles anafores gia thn perioxh sas

(alla de mas kegetai karfi,me esas tha asxoloumaste twra?):lol:

 

@bored01,

me prolaves...

creatorgr pare ena thl. kai enhmerwse mas...

Yg. Telika ksanamilhsa:O

Link to comment
Share on other sites

...kai na laveis mia apanthsh...

tou stul ,"den provlepetai kapoia veltiwsh,toylaxiston braxuprothesma..."

Exoume vevaia polles anafores gia thn perioxh sas

(alla de mas kegetai karfi,me esas tha asxoloumaste twra?):lol:

 

@bored01,

me prolaves...

creatorgr pare ena thl. kai enhmerwse mas...

Yg. Telika ksanamilhsa:O

 

Γενικότερα, ασχέτα από την απάντηση που θα πάρει και αν θα δει κάτι σύντομα (που ξαναλέω μέσα στη πόλη ίσως κάνουν κάτι) είναι καλό να μαζεύονται αρκετά παράπονα για περιοχές με πρόβλημα όπως αυτή.;) Το να υπάρχει feedback από τους συνδρομητές μόνο κακό δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως... Είναι λογικό να υπάρχει μια αναστάτωση σχετικά με τις νέες κεραίες. Και σίγουρα ο κόσμος καλά κάνει και διαμαρτύρεται... Αλλά δε μπορείς να μιλήσεις! Σου ρχεται να πετάξεις το κινητό στον τοίχο! Η μόνη εταιρία που έχει αξιοπρεπές σήμα στην περιοχή είναι η Cosmote. Και πάλι δηλαδή ίσα ίσα για να μιλήσεις.

 

Το πρόβλημα πιστεύω ότι υπάρχει σε πολλά σημεία της πόλης με αποκορύφωμα το σπίτι μου (!) στο οποίο δένεις το κινητό με ένα καλάμι ψαρέματος, το πετάς έξω από το παράθυρο και αν έχει μπαταρία το Bluetooth καλώς αν δεν έχει… την έκατσες!

 

Προφανώς είναι αδύνατο να στήσουν κεραία στην περιοχή και μάλλον γι αυτό έχουν συμφωνήσει με την Wind, η κεραία της οποίας έγινε μέσα στο τελευταίο εξάμηνο. Πριν από αυτό η Wind είχε χειρότερο σήμα…

 

(Για κεραία 3G ούτε λόγος! Μ’ αρέσει που δίνουν και προσφορά στις βίντεο κλήσεις 1λεπτό/λεπτό!)

try Something Digital...

 

somethingdigital.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως... Είναι λογικό να υπάρχει μια αναστάτωση σχετικά με τις νέες κεραίες. Και σίγουρα ο κόσμος καλά κάνει και διαμαρτύρεται... Αλλά δε μπορείς να μιλήσεις!

 

Ο κόσμος μόνο καλά δεν κάνει που διαμαρτύρεται. Γιατι εκτός του ότι δεν μπορείς να μιλήσεις (κακή κάλυψη και έλλειψη χωρητικότητας), όλοι ξέρουμε πως όσο λιγότερο σήμα έχεις τόσο περισσότερη ακτινοβολία τρως από το κινητό όταν μιλάς (αφού λειτουργεί σε πολλαπλάσια ισχύ). Λες και όλοι αυτοί οι κύριοι που διαμαρτύρονται δεν έχουν κινητό. Και βέβαια οι εταιρείες αναγκάζονται να δυναμώνουν την ένταση των λιγοστών κεραιών που έχουν...Και επιτέλους πρέπει πια να σταματήσει και αυτή η μεροληψία κατα συγκεκριμένων εταιρειών (γιατι δεν είναι τυχαίο πως με κάποιο τρόπο η Cosmote πάντα θα πιάνει καλύτερα, όχι ότι και αυτή δεν έχει προβλήματα), σε τελική ανάλυση όλες οι εταιρείες την ίδια άδεια λειτουργίας και ανάπτυξης δικτύου έχουν από το κράτος. Κακώς ανακατεύονται οι τοπικές αρχές.

 

Αλλά αυτά τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, δεν έχει πια νόημα...:(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου... Υπάρχουν και περιοχές που το σήμα της Cosmote απλά δεν υπάρχει. Στις Σέρρες όμως έχουν κάνει καλή δουλειά... Αλλά έχω αγανακτήσει! Στο σπίτι μου πάλι (back to Salonica) η vodafone είναι η μόνη εταιρία που έχει σήμα! Δηλαδή εγώ πρέπει να έχω 2 συσκευές για να μιλάω σαν άνθρωπος!

 

Τώρα για τις κεραίες αλήθεια... Ποιος οργανισμός αποφασίζει γι αυτές;

try Something Digital...

 

somethingdigital.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου... Υπάρχουν και περιοχές που το σήμα της Cosmote απλά δεν υπάρχει. Στις Σέρρες όμως έχουν κάνει καλή δουλειά... Αλλά έχω αγανακτήσει! Στο σπίτι μου πάλι (back to Salonica) η vodafone είναι η μόνη εταιρία που έχει σήμα! Δηλαδή εγώ πρέπει να έχω 2 συσκευές για να μιλάω σαν άνθρωπος!

 

Τώρα για τις κεραίες αλήθεια... Ποιος οργανισμός αποφασίζει γι αυτές;

 

Δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο. Υποτίθεται πως και οι τρεις εταιρείες έχουν το δικαίωμα εγκατάστασης σταθμών κινητής σε όλη τη χώρα αρκεί να μην ξεπερνούν τα θεσπισμένα από το ελληνικό κράτος όρια εκπομπής ακτινοβολίας, κάτι που απορρέει από την άδεια λειτουργίας δικτύων GSM και UMTS που διαθέτουν. Δυστυχώς όμως για να μπει τελικά μια κεραία κινητής, πέρα από τη κατάθεση φακέλου στην ΕΕΤΤ (που αυτό είναι το εύκολο), χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία και σε ορισμένες περιπτώσεις και από τη τοπική αυτοδιοίκηση... Σε αυτές τις περιπτώσεις ή τους έχουν στο περίμενε για την έκδοση μίας άδειας από μήνες έως και χρόνια (αν δεν πιάσει το λάδωμα) με αποτέλεσμα να μην μπαίνει ποτέ ή προφασίζονται διάφορους ανόητους λόγους για να μην εκδοθεί η άδεια ή να ξηλωθεί ήδη υπάρχουσα κεραία (με αποτέλεσμα από εκεί που είχες full σήμα ξαφνικά να μην έχεις καθόλου...).

 

Πολλές φορές και οι ίδιες οι εταιρείες αναγκάζονται να προχωρήσουν σε εγκατάσταση κεραιών με ελλειπή αδειοδότηση και κατάλληλο καμουφλάζ (καμινάδες, θερμοσίφωνες κ.λ.π) για να εξυπηρετήσουν τους συνδρομητές τους, αλλά το μέλλον και αυτών των κεραιών είναι προκαθορισμένο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω τις τελευταιες μερες. Η μητερα μου βρισκεται στην Γερμανια. Μεσα σε μια μερα τουλαχιστον 4 απο τις 8 κλησεις μου τις αποριπτει βγαζοντας το μηνυμα "ανυπαρκτος αριθμος" στο κινητο με το αντιστοιχο "του του του" :)

Συνηθως με μια απανωτη προσπαθεια πιανει γραμμη και ολα καλα..εχω συνδεση vodafone και η μητερα μου το ιδιο. Οσο βρισκοταν Ελλαδα δεν το αντιμετωπισα αυτο το προβλημα ποτε. Προσπαθησα και απο ενα διαφορετικο κινητο με vodafone cu και παλι τα ιδια. Ξερετε τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω τις τελευταιες μερες. Η μητερα μου βρισκεται στην Γερμανια. Μεσα σε μια μερα τουλαχιστον 4 απο τις 8 κλησεις μου τις αποριπτει βγαζοντας το μηνυμα "ανυπαρκτος αριθμος" στο κινητο με το αντιστοιχο "του του του" :)

Συνηθως με μια απανωτη προσπαθεια πιανει γραμμη και ολα καλα..εχω συνδεση vodafone και η μητερα μου το ιδιο. Οσο βρισκοταν Ελλαδα δεν το αντιμετωπισα αυτο το προβλημα ποτε. Προσπαθησα και απο ενα διαφορετικο κινητο με vodafone cu και παλι τα ιδια. Ξερετε τι μπορει να φταιει?

 

Στη Γερμανία με ποιό δίκτυο συνδέεται? Λογικά με Vodafone Germany αλλά ας δοκιμάσει χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις δικτύου να αλλάξει δίκτυο (αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό). Επίσης αν τη καλέσεις από σταθερό? Πάρε όπως και να έχει στο 13830 και δήλωσε το.

Link to comment
Share on other sites

Στο ξενοδοχειο που ειναι εχει D2 Vodafone. Το εχει αφησει στη αυτοματη επιλογη οποτε μεσα στην ημερα λογικα βρισκοταν και σε αλλες καλυψεις. Κατι μου λεει οτι μπορει να ειναι και απο εδω το προβλημα γιατι το μηνυμα με τον ανυπαρκτο αριθμο το βγαζει πολυ γρηγορα μεσα σε 2 δευτερα το πολυ...θα παρω μαλλον ενα τηλ. στην εξυπηρετηση!
Link to comment
Share on other sites

Στο ξενοδοχειο που ειναι εχει D2 Vodafone. Το εχει αφησει στη αυτοματη επιλογη οποτε μεσα στην ημερα λογικα βρισκοταν και σε αλλες καλυψεις. Κατι μου λεει οτι μπορει να ειναι και απο εδω το προβλημα γιατι το μηνυμα με τον ανυπαρκτο αριθμο το βγαζει πολυ γρηγορα μεσα σε 2 δευτερα το πολυ...θα παρω μαλλον ενα τηλ. στην εξυπηρετηση!

 

To ότι το έχει στην αυτόματη αναζήτηση δεν λέει κάτι, στις κάρτες sim της Vodafone τα άλλα δίκτυα του ομίλου στο εξωτερικό έχουν ρυθμιστεί ως προτιμηταία, δηλαδή με ρύθμιση της sim το κινητό θα προτιμά πάντα το Vodafone D2 και μόνο αν η κάλυψη δεν είναι καλή θα συνδέεται με άλλο δίκτυο. Εμένα π.χ στην Aγγλία έχοντας το στην αυτόματη αναζήτηση βγάζει πάντα Vodafone UK και στη Γαλλία SFR (Vodafone Partner Network)..;) Aλλά λογικά όντως το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με αυτό. Η καλύτερη λύση είναι το customer care.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο τον λογο ειπα και "λογικα" γιατι και μενα στην Γερμανια σχεδον παντα Vodafone δειχνει. Μερικες φορες σε πολυκαταστηματα επιανε και καμια T-mobile οταν εβλεπα πως δεν εχει σημα η voda και το γυριζα στο manual. Τεσπα...μετα απο τηλ δεν μου ειπαν κατι συγκεκριμενο περα απο το οτι και οι γραμμες ειναι ενταξει και θα μπορουσε να οφειλεται τυχαια οταν στιγμιαια αλλαζε δικτυο και χανοταν το σημα για δευτερολεπτα...βεβαια κραταω επιφυλαξεις για αυτο γιατι πιο λογικο 8α το εβρισκα να μου εβγαζε πως "ο συνδρομιτης δεν ειναι διαθεσιμος" !!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος, τι γινεται με αυτην την Vodafone στην Πτολεμαιδα? Κατα το πασχα εκανα ποστ εδω οταν ειχε και τοτε προβλημα, πηρα στην εξυπηρετηση το ανεφερα, μετα απο λιγο καιρο βελτιωθηκε λιγο το σημα (πολυ λιγο) αλλα και παλι απο τοτε το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει στο κεντρο της πολης

 

Εαν πας σε κεντρικα μαγαζια της πολης δεν υπαρχει καθολου σημα και οριζμενες φορες πιανει οταν το σηκωσης λιγο ψηλα και παλι με αυτο θα πιαση 1 μπαρα.

 

Κανενας αλλος δεν εχει προβλημα ? Τι γινεται, απο οτι καταλαβαινω το προβλημα το λυσανε αυξανοντας την καληψη απο της κεραιες που ειναι εκτος πολης και δεν προσθεσαν καμια αλλη, για αυτο υπαρχει το προβλημα, γιατι στοις ακρες τοις πολης το σημα ειναι μια χαρα, σχεδον παντα full

 

Θα παρω παντως τηλ. στην εξυπηρετηση να αναφερω το προβλημα, εαν ειναι αλλος απο εκει ας παρει και αυτο μπας και ξυπνησουν και βαλουν καμμια κεραια , γιατι ετσι πως παει δεν θα δουμε προκοπη ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος, τι γινεται με αυτην την Vodafone στην Πτολεμαιδα? Κατα το πασχα εκανα ποστ εδω οταν ειχε και τοτε προβλημα, πηρα στην εξυπηρετηση το ανεφερα, μετα απο λιγο καιρο βελτιωθηκε λιγο το σημα (πολυ λιγο) αλλα και παλι απο τοτε το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει στο κεντρο της πολης

 

Εαν πας σε κεντρικα μαγαζια της πολης δεν υπαρχει καθολου σημα και οριζμενες φορες πιανει οταν το σηκωσης λιγο ψηλα και παλι με αυτο θα πιαση 1 μπαρα.

 

Κανενας αλλος δεν εχει προβλημα ? Τι γινεται, απο οτι καταλαβαινω το προβλημα το λυσανε αυξανοντας την καληψη απο της κεραιες που ειναι εκτος πολης και δεν προσθεσαν καμια αλλη, για αυτο υπαρχει το προβλημα, γιατι στοις ακρες τοις πολης το σημα ειναι μια χαρα, σχεδον παντα full

 

Θα παρω παντως τηλ. στην εξυπηρετηση να αναφερω το προβλημα, εαν ειναι αλλος απο εκει ας παρει και αυτο μπας και ξυπνησουν και βαλουν καμμια κεραια , γιατι ετσι πως παει δεν θα δουμε προκοπη ποτε.

 

Το να επανελθει με μια νεα κεραια ειναι πολυ χρονοβορο και το θλιβερο ειναι οτι παμε προς το χειροτερο αντι να βελτιωνομαστε ως χωρα στην κινητη. Βγαινουν κεραιες και ψηνομαστε? Που ζουμε?

Και στην πολη της Λαμιας το ιδιο σκηνικο! Το σημα απο τα μεσα καλοκαιριου χειροτερεψε αντι να βελτιωθει.

Link to comment
Share on other sites

Το να επανελθει με μια νεα κεραια ειναι πολυ χρονοβορο και το θλιβερο ειναι οτι παμε προς το χειροτερο αντι να βελτιωνομαστε ως χωρα στην κινητη. Βγαινουν κεραιες και ψηνομαστε? Που ζουμε?

Και στην πολη της Λαμιας το ιδιο σκηνικο! Το σημα απο τα μεσα καλοκαιριου χειροτερεψε αντι να βελτιωθει.

 

Ελεος απλα....:mad: απο το κακκο στο χειροτερο. και κατι τετοιο πεζει, οτι ο δημαρχος κινηγησε τοις παρανομες κεραιες και εριξαν μια που ειτανε κεντρικα επηδη ειτανε παρανομη (λογικα της voda ειτανε γιατι η cote εχει ολοκληρο παλουκι στο κτηριο του ΟΤΕ στο κεντρο εκριβως, που ειναι 100 μετρα απο το δημοτηκο και κανα 400 απο γυμνασιο (δηθεν πρεπει να εχουν και καμια αποσταση..καταλαβατε?). Κοιμουνται ορθιοι γαμ@ το δημαρχο σου μεσα...

 

Πηρα τηλ στην εξυπηρετηση το σηκωσε μια κοπελια (η καημενη τη τραβαει που τα ακουει και αυτη αν και δεν ειναι φτεξημο της) της ειπα οτι το μαρτιο ειχα κανει ξανα δηλωση και απο τοτε δεν ειδα καμια διαφορα, με ειπε οτι υπαρχει θεμα απο τους τεχνικους στο κεντρο για να φτιαχτει και την ειπα, οτι απο τοτε ακομα δεν μπορεσαν να το λυσουν... οτι τοτε ειτανε 3 μηνες οταν ειχε μπει το 2007 και τωρα ειναι 3 μηνες πριν το 2008 και ακομα τιποτα οχι για 3g αλλα για απλο GSM ενω οι αλλες 2 εταιριες εχουν ιδη 3g.

 

Τεσπα, παιδια οσοι ειστε απο εδω ριχτε ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελ. να αναφεραι το προβλημα μπας και δουμε αλλαγη, οτι δηλαδη υπαρχη τεραστιο προβλημα στο κεντρο της πολης σε καληψη που ειναι σχεδον στο 0 (μηδεν)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια, η απαντηση που πειρα τελικα για το προβλημα ειναι η εξεις. Οτι οντως διαπιστοθηκαν προβληματα καλυψης στην περιοχη και γινονται προσπαθειες ενυσχυσης σηματος ΑΛΛΑ δεν αναμενεται αμεσα βελτιωση.

 

Εχουμε και λεμε απο το Μαρτιο υπηρχε το προβλημα δεν το διωρθωσαν ως τωρα και παλι τωρα δεν αναμενεται αμεσα επιληση του προβληματος. Ελπιζω οταν λενε αμεσα να ενωουν σε κανα 2 βδομαδες και σε κανα μηνα-εναμιση θα προστεθει καινουργια κεραια

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οταν λενε αμεσα να ενωουν σε κανα 2 βδομαδες και σε κανα μηνα-εναμιση θα προστεθει καινουργια κεραια

 

Μην ελπίζεις και πολύ... Εκτός αν υπάρχουν παράπονα από πολλούς συνδρομητές στο cc και διακοπές συμβολαίων.;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ελπίζεις και πολύ... Εκτός αν υπάρχουν παράπονα από πολλούς συνδρομητές στο cc και διακοπές συμβολαίων.;)

 

πρέπει να ανοίξει το εθνικό roaming άμεσα σε όλη την Ελλάδα.Τουλάχιστον όταν ξηλώνεται μία κεραία συνήθως υπάρχει και η εναλλακτική της άλλης εταιρίας:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδες εχει κανεις προβλημε με τα sms?Τις τελευταιες μερες δεν μου φτανουν πολλα sms που μου στελνουν φιλοι με Vodafone Cu κι ουτε αυτοι παιρνουν τα δικα μου και γινεται ενα μπαχαλο.Ουτε αναφορες μας ερχονται,ουτε τπτ.
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις προβλημε με τα sms?Τις τελευταιες μερες δεν μου φτανουν πολλα sms που μου στελνουν φιλοι με Vodafone Cu κι ουτε αυτοι παιρνουν τα δικα μου και γινεται ενα μπαχαλο.Ουτε αναφορες μας ερχονται,ουτε τπτ.

 

Εισαι οfftopic. Δεν σχετιζεται η καλυψη του δικτυου με την παραδοση των μηνυματων. Ισως γινεται καταχρηση με την προσφορα των απεριοριστων SMS αναμεσα σε συνδρομητες CU, γι αυτο σταματησε η προσφορα με το τελος του μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα εγω οτι σταματησε η προσφορα.:confused:Εγω ειπα οτι τις τελευταιες μερες αργουσε η παραδοση παρα πολυ.Τεσπα.:)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

kyrioi kai kyries kalimera edo kai 10 xronia exo etairiki sindesi stin vodafone,ta teleutaia 2 xronia vlepo pos i etaireia exei mini piso se sxesi me ton antagonismo.Me megali mou lypi vlepo pos kai to sima tis en logo etaireias fthini,den pianei se polla simia mesa se kentrika simeia tis polis(thessaloniki) pite mou parakalo tis apopseis sas

ek ton proteron euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Kai sto panorama to shma einai athlio entelos edo kai xronia...ti na peis. Gia 3g oute logos.
Link to comment
Share on other sites

kyrioi kai kyries kalimera edo kai 10 xronia exo etairiki sindesi stin vodafone,ta teleutaia 2 xronia vlepo pos i etaireia exei mini piso se sxesi me ton antagonismo.Me megali mou lypi vlepo pos kai to sima tis en logo etaireias fthini,den pianei se polla simia mesa se kentrika simeia tis polis(thessaloniki) pite mou parakalo tis apopseis sas

ek ton proteron euxaristo

Κάνεις χρήση της φορητότητας και πηγαίνεις στο δίκτυο που σε καλύπτει περισσότερο.Άλλωστε και οι τιμές περίπου στα ίδια πλαίσια παίζουν.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...