Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αθηνα: Αγιας Λαυρας μεσα σε σπιτι 1 γραμμη κ αδυνατη κληση φωνης.

 

Σημερα πηγα προς θεσσαλονικη: Αμφιπολη/Στρυμονας αδυνατη κληση φωνης.

 

Eτυχε μαλλον γιατι το κομματι το περπαταω συχνα και ουδεποτε ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εξω δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα οταν μπαινεις μεσα στο σπιτι και ειδικα πιο "μεσα",και διπλα εχει κ αλλες πολυκατοικιες, εκει δε βγαζεις κληση με την καμια...

 

Cosmote/Wind ειναι οκ.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εξω δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα οταν μπαινεις μεσα στο σπιτι και ειδικα πιο "μεσα",και διπλα εχει κ αλλες πολυκατοικιες, εκει δε βγαζεις κληση με την καμια...

 

Cosmote/Wind ειναι οκ.

 

Και στην Σάπες το ίδιο όταν μπενnς μέσα στης πολυκατοικίες η Vdofone τίποτα δεν πιάνει ούτε ένα γραμμή, ενώ η COSMOTE έχει full σήμα

Link to comment
Share on other sites

η Voda μεχρι τωρα δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα με το δικτυο,ισως και να χει ξεπερασει τη κοσμοτε σε πολλες περιοχες,καλα για τη wind δε το συζηταμε,δεν αξιζει να ασχολουμαστε με αυτην,στο GSM σε Θεσσαλονικη και Αθηνα πιθανολογω οτι ισως να εχει και μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο cosmote,με τοσα micro και τοσους ιστους σιγουρα εχει γινει καλη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous!H Vodafone exei kanei trelh anabathmish sto Pilio oso afora to 3G.Kalypsh 3G se Agria(Bolou), Agio Lavrentio(Pilio) k sxedon se oloon Pagasatiko.Taxidepsa apo Bolo-Skopelo, kai h kalypsh htan katapliktikh se GSM alla kai se 3G.Skiatho kai Skopelo sxedon full se 3G.Kanena apolytos problhma sthn kalypsh.

 

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous!H Vodafone exei kanei trelh anabathmish sto Pilio oso afora to 3G.Kalypsh 3G se Agria(Bolou), Agio Lavrentio(Pilio) k sxedon se oloon Pagasatiko.Taxidepsa apo Bolo-Skopelo, kai h kalypsh htan katapliktikh se GSM alla kai se 3G.Skiatho kai Skopelo sxedon full se 3G.Kanena apolytos problhma sthn kalypsh.

 

 

 

 

Φιλαρακο πεστο στον kotsiani7 που μας λεει για την wind και την αψογη καλυψη στη θεσσαλια,αντιθετως η voda ανυπαρκτη πουθενα σημα :X

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous!H Vodafone exei kanei trelh anabathmish sto Pilio oso afora to 3G.Kalypsh 3G se Agria(Bolou), Agio Lavrentio(Pilio) k sxedon se oloon Pagasatiko.Taxidepsa apo Bolo-Skopelo, kai h kalypsh htan katapliktikh se GSM alla kai se 3G.Skiatho kai Skopelo sxedon full se 3G.Kanena apolytos problhma sthn kalypsh.

 

 

 

 

Φιλαρακο πεστο στον kotsiani7 που μας λεει για την wind και την αψογη καλυψη στη θεσσαλια,αντιθετως η voda ανυπαρκτη πουθενα σημα :X

 

Ανυπαρκτη δεν ειναι, αλλα στη θεσαλια υπερτερει η Wind.

Link to comment
Share on other sites

@Picard,βρε συ,τι άγχος είναι αυτό με την Vodafone?Θες να σου πω ότι είναι η καλύτερη πανελλαδικά για να κοιμάσαι ήσυχος;Να στο πω τότε...Το ότι η Vodafone σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλύτερη απ'την Wind στους νομούς της Θεσσαλίας είναι γνωστό σε όσους κινούνταν στις περιοχές αυτές χρόνια τώρα.Επιπλέον,ποιος σου είπε ότι η Wind στις περιοχές αυτές του Πηλίου που αναφέρει ο AthensUK δεν είχε ήδη hspa δίκτυο εδώ και πάνω από 1 χρόνο;;Είπαμε,και μένα όλα τα συμβόλαια στην Vodafone είναι,αλλά δε θα τους χαιδέψω τ'αυτιά αν σε κάποιες περιοχές δεν έχουν καλή κάλυψη..Το ότι η Vodafone επιτέλους ξύπνησε και καλύπτει τρύπες της σε περιοχές της Θεσσαλίας μόνο καλό μπορεί να της κάνει και προσωπικα χαίρομαι διότι θα μπορώ να αξιοποιώ τα ωραία μου δωρεάν data σε ακόμη περισσότερες περιοχές μέσω 3g!Όχι όμως ντε και καλά να την υπερασπιστώ που χρόνια τώρα είχε πρόβλημα-ή,για να είμαι πιο σωστός,δεν έπιανε καλύτερα απ'τις ανταγωνίστριες στις προαναφερθείσες περιοχές..Πάντως,μιας και αναφέρθηκε η Μαγνησία ως επί τω πλείστον,υπάρχουν και άλλες περιοχές-όχι ορεινές,αλλά στον κάμπο-που πάσχουν σε εσωτερικούς χώρους από gsm και μέχρι και οι υπάλληλοι των καταστημάτων της εταιρίας δεν μπορούν να μιλήσουν με το cc και αναγκάζονται να βγαίνουν στο δρόμο,ενώ οι ανταγωνίστριες έχουν full hspa καιρό τώρα...Οπότε,έχει δουλειά ακόμη να κάνει με την κάλυψη..
Link to comment
Share on other sites

@AthensUK,κατάλαβα σε ποια κεραία μπήκε 3g,αυτή που είναι πάνω από Άγιο Λαυρέντιο παρέα με wind...!:) Για αυτό καλύφθηκε ο Παγασητικός... Η Wind καλύπτει Παγασητικό από Αργαλαστή+Σωρό :p Μπορεί και από Αλμυρό,δεν είμαι σίγουρος:O

 

Και θέλω να καταλάβω γιατί στο Βόλο δεν έχει βάλει μία κεραία 3g,έστω μόνο 3g... Καλύπτεται εξωτερικά ο Βόλος και στο κέντρο τίποτα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από Αλμυρό δε νομίζω,από Αμαλιάπολη μάλλον!Σ'ένα λόφο δίπλα απ'τους μύλους Αγίου Γεωργίου δεν είναι ο ιστός της Wind?Εκτός αν έχει κάνει colocation η Vodafone εκεί,αλλά δεν το νομίζω!Αφού η περιοχή έχει τρύπες!Αν είχε κοτσάρει κεραίες στον ιστό αυτό θα έπιανε σ'όλη την περιοχή φουλ,όπως η μπλε!Η Vodafone αν δεν κάνω λάθος καλύπτει μέρος του Παγασητικού,από ιστό τοποθετημένο σε βουνό ο οποίος βλέπει απ'τη μια Παγασητικό κι απ'την άλλη Βιομηχανική περιοχή,στο ύψος της Χρυσής Ακτής Παναγιάς,ανάμεσα από Βόλο και Αγχίαλο.Σ'αυτόν,τοποθετήθηκαν πριν κάποιους μήνες κεραίες για 3g αλλά μη φανταστείς ότι κάνουν τίποτα ιδιαίτερο.Πολύ τοπική η κάλυψη.Η μπλε έχει επιλέξει πολύ καλύτερες και περισσότερες θέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone μηπως εχει κεραιες απεναντι απο το ιπποκρατειο;

Ναι, σε ένα κτίριο στην Παπαναστασίου!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο Πηλιο,Αγ.Λαυρεντιο,

Μετα και απο σημερινη βολτα στο ανατολικο Πηλιο,

η καλυψη GSM εχει βελτιωθει αισθητα.

Θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι περιθωρια βελτιωσης

καλυψης υπαρχουν και ιδιαιτερα σε 3G μεσα στην πολη του Βολου.

Με καρτα Vodafone Connect(Aγιος Λαυρεντιος-Πηλιο),σε κατεβασμα εχω δει

μεχρι και 2,4Mbps (windows updates).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ένα κτίριο στην Παπαναστασίου!

 

ετσι εξηγειται δηλαδη η καλη καλυψη στην περιοχη μου :happy: 2η/3η γενια... :D

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο Πηλιο,Αγ.Λαυρεντιο,

Μετα και απο σημερινη βολτα στο ανατολικο Πηλιο,

η καλυψη GSM εχει βελτιωθει αισθητα.

Θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι περιθωρια βελτιωσης

καλυψης υπαρχουν και ιδιαιτερα σε 3G μεσα στην πολη του Βολου.

Με καρτα Vodafone Connect(Aγιος Λαυρεντιος-Πηλιο),σε κατεβασμα εχω δει

μεχρι και 2,4Mbps (windows updates).

 

Για ποιες περιοχές αναφέρεσαι; Έχω να επισκεπτώ σχεδόν 1 χρόνο το ανατολικό Πήλιο...

Από ταχύτητα είσαι αρκετά καλά νομίζω...! :) Να φανταστώ ότι 3η γενιά έχει η Vodafone και στα Άνω/Κάτω Λεχώνια και Άγιο Γεώργιο; (Picard για να σε προλάβω εκεί έχει και η WIND,απλά ρωτάω:lol:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και θέλω να καταλάβω γιατί στο Βόλο δεν έχει βάλει μία κεραία 3g,έστω μόνο 3g... Καλύπτεται εξωτερικά ο Βόλος και στο κέντρο τίποτα...

 

Σύμφωνα με τη λογική ότι δουλεύει στο Βόλο μη το πλησιάζεις...δε "πλησιάζουν" στους υφιστάμενους σταθμούς να εγκαταστήσουν 3G μηχανήματα γιατί μετά....;)

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εγω δε ξερω τι λετε,ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το δικτυο της vodafone σε αντιθεση με το δικτυο της wind,στο Κιλκις,στη θεσσαλονικη,στη Λαρισα και στη χαλκιδικη που εχω παει,δεν ειχα ποτε προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Test. 1-2.

1-2 Ακουγομαι?

 

Καμια διαφορα στο 2G εκει γυρω στον Πειραια βλεπετε? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Test. 1-2.

1-2 Ακουγομαι?

 

Καμια διαφορα στο 2G εκει γυρω στον Πειραια βλεπετε? :ninja:

 

Τι θελεις να πεις? εσυ δεν ησουνα καποτε που μας ελεγες για τη voda ξαφνικα τι εγινε δεν σου ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοει ότι ξήλωσαν κεραία..

 

Υ.Γ.:Μην είσαι τόσο παθιασμένος με την Vodafone,πιο χαλαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοει ότι ξήλωσαν κεραία..

 

Υ.Γ.:Μην είσαι τόσο παθιασμένος με την Vodafone,πιο χαλαρά :)

 

Δεν επεσε στην αντιληψη μου ξηλωμα κεραιας.

Θα ξαναπερασω απο Φαληρο-πειραια με το τρενο να επιβεβαιωσω μερικα πραγματα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ανέβασμα κεραίας για 3g ή αναβάθμιση ταχυτήτων τότε;

 

edit:αλλά τώρα πρόσεξα ότι αναφέρεσαι σε 2g!Μήπως κωδικοποίηση AMR στο gsm?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοει ότι ξήλωσαν κεραία..

 

Υ.Γ.:Μην είσαι τόσο παθιασμένος με την Vodafone,πιο χαλαρά :)

 

οπως εσυ που εισαι παθιασμενος με τη wind,ελα εδω πανω με τη wind να τη δοκιμασεις που μου λες για κεντρικη Μακεδονια,μπαζοεταιρια δε λεει μια

 

Προσφατα επαθε black out και ο σταθμος της στο κεντρο της πολης,εταιρια που χρησιμοποιει εφεδρικο HRL σε περιπτωση δυσλειτουργιας,για κλαματα ολο το δικτυο της.

Link to comment
Share on other sites

οπως εσυ που εισαι παθιασμενος με τη wind,ελα εδω πανω με τη wind να τη δοκιμασεις που μου λες για κεντρικη Μακεδονια,μπαζοεταιρια δε λεει μια

 

Προσφατα επαθε black out και ο σταθμος της στο κεντρο της πολης,εταιρια που χρησιμοποιει εφεδρικο HRL σε περιπτωση δυσλειτουργιας,για κλαματα ολο το δικτυο της.

 

Αν και off-topic, τι σχέση έχει η HLR με το αν "έπεσε" μια κεραία σε μια πόλη?

Link to comment
Share on other sites

οπως εσυ που εισαι παθιασμενος με τη wind,ελα εδω πανω με τη wind να τη δοκιμασεις που μου λες για κεντρικη Μακεδονια,μπαζοεταιρια δε λεει μια

 

Προσφατα επαθε black out και ο σταθμος της στο κεντρο της πολης,εταιρια που χρησιμοποιει εφεδρικο HRL σε περιπτωση δυσλειτουργιας,για κλαματα ολο το δικτυο της.

 

Δεν είμαι παθιασμένος με την Wind,αλλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός σχετικά με το που πιάνει και που όχι μια εταιρία.Οπότε,ψυχραιμία..Υπάρχουν μέρη που πιάνει καλά η Vodafone-όπως η Θεσ/νίκη-και μέρη που πιάνει καλά η Wind-όπως η Μαγνησία και η Καρδίτσα.So what?Παρεμπιπτόντως,οι HLRs δεν έχουν την παραμικρή σχέση με την κεραία..Η κεραία μπορεί να παρουσίασε μπλακ-άουτ από διακοπή ρεύματος αν δεν είχε γεννήτρια,τα εφεδρικά συστήματα HLR δεν έχουν την παραμικρή σχέση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...