Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εκανα restore στο κινητο πιγα σε nodo και μου λεει οτι εχο update isv beta? ειναι το mango beta? αν ναι γιατι μου λεει οτι εχο update αυτο?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εκανα restore στο κινητο πιγα σε nodo και μου λεει οτι εχο update isv beta? ειναι το mango beta? αν ναι γιατι μου λεει οτι εχο update αυτο?

 

Μαλλον γιατι εχεις beta zune...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία ερώτηση σχετικά με την αλλαγή της Registry για τα ελληνικά με το Mango.

 

Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string.. Βγείτε από τον registry editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι εχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

 

Στο παραπάνω βήμα δεν μου εμφανίζεται ούτε το Mui ούτε το available. Δεν θα μπορώ να βάλω ελληνικά?

 

Έχει απαντηθεί το ερώτημα?έχω την ίδια απορία...είμαι ακόμη με nodo ξεκλειδωτο, έχοντας εγκαταστήσει το ελληνικό πληκτρολόγιο από κάποιο ποστ του κολοσσου στο navimania...(φτου κακα...:lol:)

Edited by matthiasscorp

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί το ερώτημα?έχω την ίδια απορία...είμαι ακόμη με nodo ξεκλειδωτο, έχοντας εγκαταστήσει το ελληνικό πληκτρολόγιο από κάποιο ποστ του κολοσσου στο navimania...(φτου κακα...:lol:)

 

Καλως τον και απο εδώ ..Το αλλο σαιτ δεν το διαβαζω πια (ισως ξερεις τους λογους) ...

Το εχω απαντησει πιο πίσω (2 σελ πισω ..ποστ 654) αυτο ΕΔΩ

Προφανως εχεις παλια εκδοση του regedit που δεν τα βλέπει αυτα ...Βαλε την πιο προσφατη και ξαναδοκιμασε ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κολοσσέ..

- - Για το ίδιο ανησυχώ κι εγώ ... δεν έχω επιχειρήσει να επιστρέψω σε παλαιότερο firmware και έχω μια επιφύλαξη για το κατά πόσο θα λειτουργήσει, μέσω του νέου zune 4.8 το downgrade σε 7392 ... έχω φυλάξει το backup του provision !! ... είδωμεν :worry:

- Καλό Μήνα σε όλους !

είναι άλλη εφαρμογή για backup αυτή? πού τη βρίσκουμε?link?...σόρι αλλά έχασα επαφή κάποιους μήνες τώρα...ελπίζω στην κατανόησή σας...

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Για το 32bit δεν νομιζω οτι υπάρχει στο trophy ...Tουλάχιστον εγώ δεν το ειδα πουθενα..ισως επειδη ειχα ηδη διορθώσει την Registry απο πριν

 

Σχετικά με αυτό έχουμε κανένα νέο; Δεν υποτίθεται οτι θα έφτιαχνε με το Mango; Οι φωτογραφίες φαίνονται πλέον μάπα... το περίεργο είναι οτι τα video παίζουν μια χαρά, δεν υπάρχει banding ούτε για δείγμα. Δοκίμασα να βάλω στο registry 32-bit values, αλλά καμμία διαφορά.

 

Ένα περίεργο είναι οτι με το touchxplorer δεν μπορώ πλέον να κάνω rename αρχείο. Όταν ζητάω rename, στο κουτάκι που βγάζει με το όνομα, ουσιαστικά είναι φίλτρο για το τι ονόματα θα εμφανίζονται στο directory. To CustClear.provxml το πέρασα με το HTC ProvXML Deploy.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κολοσσέ..

είναι άλλη εφαρμογή για backup αυτή? πού τη βρίσκουμε?link?...σόρι αλλά έχασα επαφή κάποιους μήνες τώρα...ελπίζω στην κατανόησή σας...

 

Δες στο λινκ [Εφαρμογές] στην υπογραφη μου...εκει ειναι το προγραμμα του backup...

H και εδώ XDA

 

Σχετικά με αυτό έχουμε κανένα νέο; Δεν υποτίθεται οτι θα έφτιαχνε με το Mango; Οι φωτογραφίες φαίνονται πλέον μάπα... το περίεργο είναι οτι τα video παίζουν μια χαρά, δεν υπάρχει banding ούτε για δείγμα. Δοκίμασα να βάλω στο registry 32-bit values, αλλά καμμία διαφορά.

 

Ένα περίεργο είναι οτι με το touchxplorer δεν μπορώ πλέον να κάνω rename αρχείο. Όταν ζητάω rename, στο κουτάκι που βγάζει με το όνομα, ουσιαστικά είναι φίλτρο για το τι ονόματα θα εμφανίζονται στο directory. To CustClear.provxml το πέρασα με το HTC ProvXML Deploy.

 

Εχει κολησει ο explorer ..μου το ειχε κανει καποτε και το απεγκατεστησα και το εγκατεστησα παλι και δουλεψε...

Ψαξε για την τελευται εκδοση απο το σαιτ του touchexplorer...

Πως δοκιμασες να βαλεις στο registry αφου εισαι σε mango ?????

Μονο με provisionxml και με τον τροπο που εχω περιγραψει μπορεις να κανεις αλλαγες στη registry sto Mango....

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Δες στο λινκ [Εφαρμογές] στην υπογραφη μου...εκει ειναι το προγραμμα του backup...

H και εδώ XDA

 

 

 

Εχει κολησει ο explorer ..μου το ειχε κανει καποτε και το απεγκατεστησα και το εγκατεστησα παλι και δουλεψε...

Ψαξε για την τελευται εκδοση απο το σαιτ του touchexplorer...

Πως δοκιμασες να βαλεις στο registry αφου εισαι σε mango ?????

Μονο με provisionxml και με τον τροπο που εχω περιγραψει μπορεις να κανεις αλλαγες στη registry sto Mango....

 

Θα δοκιμάσω απεγκατάσταση/εγκατάσταση του touchxplorer, ευχαριστώ.

 

Για το άλλο, το έκανα με ένα πρόγραμμα HTC ProvXML Deploy από το xda... ανοίγεις το xap αρχείο με ένα 7-zip/winrar, βάζεις μέσα το CustClear.provxml (αντικαθιστάς αυτό που έχει ήδη), περνάς το πρόγραμμα στο κινητό, το τρέχεις, και σε ρωτάει αν θες να "τρέξεις" το CustClear.provxml που του πέρασες μέσα στο xap.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω απεγκατάσταση/εγκατάσταση του touchxplorer, ευχαριστώ.

 

Για το άλλο, το έκανα με ένα πρόγραμμα HTC ProvXML Deploy από το xda... ανοίγεις το xap αρχείο με ένα 7-zip/winrar, βάζεις μέσα το CustClear.provxml (αντικαθιστάς αυτό που έχει ήδη), περνάς το πρόγραμμα στο κινητό, το τρέχεις, και σε ρωτάει αν θες να "τρέξεις" το CustClear.provxml που του πέρασες μέσα στο xap.

 

Εχω πει οτι ο μονος ασφαλης τροπος για να δουλεψει το provisionxml ειναι μεσω ΗTC connection setup ...και με σωστο xml αρχειο

Δες στο πρωτο ποστ μου για το πως γινεται σωστά ...και δουλευει...

Επίσης μπορεις να το κανεις με το adv conf tool για Mango που μολις βγηκε

http://forum.touchxperience.com/viewtopic.php?f=11&t=890&sid=030983769c393604a3ff3be93a76637c

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να κάνω όλοι τη διαδικασία αλλά έχω βρεθεί σε πολλά προβλήματα και τα έχω λύσει μόνος μου οπότε μπορεί να φταίει και αυτό.....οπότε λίγη βοήθεια :)

 

Αφού προερχόμουν από DFT ΜΑΝGO τα έκανα όλα από την αρχή....κατέβηκα σε 7004 το ξεκλείδωσα αλλά στα αρχεία που κατέβασα που έλεγε το FORUM του έλειπαν τα αρχεία

ΧΑPdeployment και registry editor και για αυτό χρησιμοποίησα αρχεία που είχα το ΤΟΜXAP και το βήμα με το registry το παρέλειψα....στη συνέχεια όταν έψαξα να βρω το ZUNE ανάμεσα στα αρχεία του MANGO δεν το βρήκα οπότε χρησιμοποίησα ένα πάλι από παλιά χρήση για να πάω στην ίδια έκδοση του MANGO....Επίσης τρέχω το ISV_PROVISIONING σαν διαχειριστής πατάω AGREE και μετά δεν κάνει τίποτα καθώς μου δείχνει ένα κενό που πρέπει να κάνει ένα PROGRESS αλλά παραμένει άδειο όσο και αν περιμένω.....!!!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον γιατι εχεις beta zune...

 

εχθες εκανα format μπικα στο site της zune το κατεβασα και το συνδεσα και παλι λεει οτι εχο το mango beta για update γιατη το λεει αυτο ακομα? :(

Edited by Exploticon
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

εχθες εκανα format μπικα στο site της zune το κατεβασα και το συνδεσα και παλι λεει οτι εχο το mango beta για update γιατη το λεει αυτο ακομα? :(

 

Αν εβαλες την εκδοση 4.8 ΧΧ ειναι αυτη που βγηκε πριν λιγες μερες για το Mango...Εσυ εχεις nodo και πρπει να βρεις να βαλεις εκδοση 4.7 αυτη ειναι για το nodo...

Αν και θα σου ελεγα να περιμενεις εδω που φτασαμε σε λιγες μερες να βγει το επισημο update toy Mango

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες την εκδοση 4.8 ΧΧ ειναι αυτη που βγηκε πριν λιγες μερες για το Mango...Εσυ εχεις nodo και πρπει να βρεις να βαλεις εκδοση 4.7 αυτη ειναι για το nodo...

Αν και θα σου ελεγα να περιμενεις εδω που φτασαμε σε λιγες μερες να βγει το επισημο update toy Mango

 

οταν βγει το mango θα φυγει σιγουρα το mango beta για update και κατι αλλο τελικα θα εχουμε ελληνικα στο mango γιατη στο techblog λενε διαφορα πραγματα?

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: ο μοναδικός τρόπος για να αποκτήσουμε ελληνικό μενού αυτή τη στιγμή είναι να πάμε πίσω σε NoDo και να "πειράξουμε" την registry; Επειδή εγώ μόλις εχτές πήγα από 7712 σε 7720 και πιστεύω ότι είναι πραγματικά φασαρία να πάω πίσω σε NoDo και μετά ξανά σε Mango...
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Εχω πει οτι ο μονος ασφαλης τροπος για να δουλεψει το provisionxml ειναι μεσω ΗTC connection setup ...και με σωστο xml αρχειο

Δες στο πρωτο ποστ μου για το πως γινεται σωστά ...και δουλευει...

Επίσης μπορεις να το κανεις με το adv conf tool για Mango που μολις βγηκε

http://forum.touchxperience.com/viewtopic.php?f=11&t=890&sid=030983769c393604a3ff3be93a76637c

 

Mε το adv conf tool έφτιαξε το πρόβλημα με το 32-bit color. Επίσης η απεγκατάσταση/εγκατάσταση του touchxplorer διόρθωσε το πρόβλημα του rename των αρχείων.

 

Οπότε φαίνεται οτι το HTC ProvXML Deploy δεν λειτουργεί.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

οταν βγει το mango θα φυγει σιγουρα το mango beta για update και κατι αλλο τελικα θα εχουμε ελληνικα στο mango γιατη στο techblog λενε διαφορα πραγματα?

 

Προσπαθησα να τους εξηγησω οτι αυτο που γραφουν ειναι λάθος αλλα δεν καταλαβαινουν ..

Τα Ελληνικά τα εχει ανακοινωσει η Microsoft επισημα απο τον Ιουλιο. Τελεια και παυλα.

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: ο μοναδικός τρόπος για να αποκτήσουμε ελληνικό μενού αυτή τη στιγμή είναι να πάμε πίσω σε NoDo και να "πειράξουμε" την registry; Επειδή εγώ μόλις εχτές πήγα από 7712 σε 7720 και πιστεύω ότι είναι πραγματικά φασαρία να πάω πίσω σε NoDo και μετά ξανά σε Mango...

 

Στην κατασταση που ειμαστε τώρα που επισημα ολα ειναι beta ναι δεν υπαρχει αλλος τροπος ..

Αν με ρωταγες θα σου ελεγα να περιμενεις και να μην πας σε 7720 τωρα ..

Ειμαστε λιγες μερες πριν το επισημο update σε Mango (που καθυστερησε λογω HTC ...ηταν για 1 Σεπτ)

 

 

Mε το adv conf tool έφτιαξε το πρόβλημα με το 32-bit color. Επίσης η απεγκατάσταση/εγκατάσταση του touchxplorer διόρθωσε το πρόβλημα του rename των αρχείων.

Οπότε φαίνεται οτι το HTC ProvXML Deploy δεν λειτουργεί.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Να εισαι καλά χαιρομαι που λυθηκε το προβλημα...

Για το provxml το εχω ξαναγραψει ..ο μονος σωστος 100 τροπος ειναι με το αρχειο που εχω ανεβασει που φτιαχτηκε με σωστή διαταξη και κωδικοποιηση .. Δυστυχως στο xda γεμισε ο τοπος απο λυσεις τετοιου ειδους απο ανθρωπους που ΔΕΝ το κατεχουν ... με αποτελεσμα οταν γραφουν κατι οι ανθρωποι που ξέρουν πραγματικά να χανεται στο γενικο χαμό.

Επειδή μιλαω με αρκετους απο αυτους και τους ξέρω χρονια παντα προσπαθω οτι ανεβαζω εδω η προτεινω να ειναι 100% τσεκαρισμένο..

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Αν με ρωταγες θα σου ελεγα να περιμενεις και να μην πας σε 7720 τωρα ..

Αλήθεια, γιατί να μην πάω στην 7720; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα μόλις βγει η επίσημη έκδοση; Απλά πήγα στην 7720 επειδή σκέφτηκα ότι αφού από αυτήν βρίσκει τα updates (π.χ. της htc που έκανα εχτές αφότου πήγα στην 7720) θα βρει και το επίσημο update

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γιατί να μην πάω στην 7720; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα μόλις βγει η επίσημη έκδοση; Απλά πήγα στην 7720 επειδή σκέφτηκα ότι αφού από αυτήν βρίσκει τα updates (π.χ. της htc που έκανα εχτές αφότου πήγα στην 7720) θα βρει και το επίσημο update

 

Δεν ξερουμε ακομα τι θα γινει με το επισημο update και αν θα μπορουμε να το βαλουμε απο πανω στην 7720...

Αν θέλεις τη γνωμη μου πιστευω οτι θα γινει κανονικά ..αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου δεν εχει επιβεβαιωθει απο καπου επισημα

Link to comment
Share on other sites

Mε το adv conf tool έφτιαξε το πρόβλημα με το 32-bit color.

Εγώ έχω ένα προβληματάκι, τσεκάρω το fix 32bit colour μου ζητάει επανεκκίνηση πατάω ΟΚ αλλά απλά βγαίνει από την εφαρμογή και δεν κάνει τίποτα. Επίσης, αν ξαναμπώ στο adv conf tool δεν είναι επιλεγμένο το 32bit...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Η τελική έκδοση του mango θα έχει κανονικά Ελληνικά.

Ο emulator για wingows phone έχει Ελληνικά.

 

Για του λόγοου το αληθές παραθέτω και ένα screenshot από το emulator.

Edited by StavrosD
Link to comment
Share on other sites

Η τελική έκδοση του mango θα έχει κανονικά Ελληνικά.

Ο emulator για wingows phone έχει Ελληνικά.

 

Για του λόγοου το αληθές παραθέτω και ένα screenshot από το emulator.

 

To εχει πει η MS απο τον Ιουλιο ...το λεω εδω και καιρο..το εχουμε ηδη στα τηλεφωνα μας οσοι καναμε σωστα το update

Τωρα αν καποιο θελουν ντε καλα να μας πεισουν οτι δεν θα εχει Ελληνικά τι να πώ...Σταματησα να προσπαθω πια

Link to comment
Share on other sites

Η τελική έκδοση του mango θα έχει κανονικά Ελληνικά.

Ο emulator για wingows phone έχει Ελληνικά.

 

Για του λόγοου το αληθές παραθέτω και ένα screenshot από το emulator.

Οτι υπάρχει language pack στα ελληνικά δεν υπάρχει αμφιβολία.Να θέσω όμως έναν προβληματισμό μου.Αν το Mango περιλαμβάνει όλες τις γλώσσες και πληκτρολόγια που εχει ανακοινώσει η MS τοτε το Mango θα καταλαμβάνει μεγάλο χώρο στις συσκευές, κάτι το οποίο θα δημιουργήσει πρόβλημα στις συσκευές με 8 GB αποθηκευτικό χώρο.Να σημειώσω οτι και το Fujitsu IS12T το οποίο είναι διαθέσιμο στην Ιαπωνία και εχει ηδη το Mango δεν έχει τις όλα τα language packs διαθέσιμα.

Ειμαι σίγουρος οτι το update εδώ στην Ελλάδα θα εχει Ελληνικά αυτό όμως θα εξαρτάται απο 2 πράγματα

Το region που ειναι δηλωμένο στο Zune και το region που ειναι δηλωμένο στο account που έχουμε περάσει στο κινητό.Ας μην ξεχνάμε οτι στην RTM για να έχουμε Ελληνικά υπάρχει το registry hack που μοιράστηκε μαζι μας ο colossus.....

Τα παραπανω ειναι καθαρά προσωπικη άποψη και όλα θα ξεκαθαρισουν με την επισημη αφιξη του update.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

αφου εβαλα το mango 7720 με αυτον τον οδηγο, διαπιστωσα οτι η εγγραφη βιντεο ειναι χαλια σε σχεση με τη Νodo. εβαλα και το camera settings αλλα δεν βελτιωθηκε κατι. Μπορω να κανω κατι αλλο? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

αφου εβαλα το mango 7720 με αυτον τον οδηγο, διαπιστωσα οτι η εγγραφη βιντεο ειναι χαλια σε σχεση με τη Νodo. εβαλα και το camera settings αλλα δεν βελτιωθηκε κατι. Μπορω να κανω κατι αλλο? ευχαριστω.

 

Δεν εχω κατι σχετικό να σου πω (κατι βιντεακια που ειχα απο πριν μου φαινονται ιδια με τωρα) αλλα μου κανει εντυπωση που στο Mango ειναι χειροτερο το video απο οτι πριν...

 

Και γενικά δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο στο internet ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...