Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενημερωτικά AfterForever όμως αν μπορέσεις να μου προμηθεύεις ένα καθαρό backup της συσκευής σου θα έκανα μια προσπάθεια να δοκιμάσω μήπως και καταφέρω να το κάνω restore σε premango και μετά να το κάνω reflash με το original bios μιας και με το mango δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο σαν modem πλέον, πράγμα υποχρεωτικό για να το κάνεις flash πάντα στο lg e900

 

Όταν πάω σπίτι Μεσημεροαπόγευμα θα κοιτάξω να το ανεβάσω κάπου και να στο δώσω (σε hotfile μάλλον), έχω ένα καθαρό backup νομίζω, μετά από factory reset κιόλας, κοντά στα 400MB.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν πάω σπίτι Μεσημεροαπόγευμα θα κοιτάξω να το ανεβάσω κάπου και να στο δώσω (σε hotfile μάλλον), έχω ένα καθαρό backup νομίζω, μετά από factory reset κιόλας, κοντά στα 400MB.

 

Μπράβο ....μες στο μυαλο μου εισαι .....

Και οτι ελεγα οτι αν βρω χρονο στις διακοπες να κάνω κατι τετοιο και για το Trophy .... Eνα καθαρο pre-nodo backup.

Αν κάποιος φίλος εχει το trophy μετα απο reset σε ΡΟΜ pre-nodo τοτε καλο θα ηταν να κανει ενα backup και να ανεβάσει το αρχειο κάπου

 

Το backup του LG καλο ειναι να το εχουμε κάπου γιατι θα χρειαστει σε πολλους...

Οποτε μπορέσεις δωσε το λινκ για να το εχουμε....

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ....μες στο μυαλο μου εισαι .....

Και οτι ελεγα οτι αν βρω χρονο στις διακοπες να κάνω κατι τετοιο και για το Trophy .... Eνα καθαρο pre-nodo backup.

Αν κάποιος φίλος εχει το trophy μετα απο reset σε ΡΟΜ pre-nodo τοτε καλο θα ηταν να κανει ενα backup και να ανεβάσει το αρχειο κάπου

 

Έχουμε βρεί τρόπο να χρησιμοποιούμε ένα backup ενός τηλεφώνου σε οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο; Το κάθε backup δεν είναι κλειδωμένο σε μια μόνο συσκευή;

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βρεί τρόπο να χρησιμοποιούμε ένα backup ενός τηλεφώνου σε οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο; Το κάθε backup δεν είναι κλειδωμένο σε μια μόνο συσκευή;

 

Αυτό θέλουμε να δοκιμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βρεί τρόπο να χρησιμοποιούμε ένα backup ενός τηλεφώνου σε οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο; Το κάθε backup δεν είναι κλειδωμένο σε μια μόνο συσκευή;

 

Kατα 99% θα δουλεψει αν αλλαξουμε το UID του backup (τηλεφωνου) με το δικό μας...

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θέλει άλλαγμα το Manifest.xml και edit το DeviceId όπως επίσης και το λινκ του φακέλου σε πρώτη φάση, ελπίζω το Manifest.xml.hash να μην δώσει άκυρο μόνο, όταν θα μου ανεβάσει ο φίλος AfterForever το backup και κάνω δοκιμές θα ενημερώσω, πάντως αν παίξει θα ανοίξει διάπλατα πολλές πόρτες
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 2 φορές τη διαδικασία του να ξεκλειδώσω το mango update αλλά τπτ πάω να ανοίξω το connection setup αλλά τπτ και πάω να τρέξω τα περασμένα άπο το pc τις εφαρμογές και μου τις κανει uninstall.....Ξέρει κανείς τπτ γτ αν είναι να μην το έχω ξεκλείδωτο καλύτερα να παω στην προηγούμενη.... :)

 

Άκυρο παιδιά βρήκα το λάθος μου.....!!!!!τώρα έχω ξεκλείδωτο MANGO

Edited by neratzoulis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω το backup του κινητού μετά από factory reset.

http://dl.dropbox.com/u/29685286/PreMangoState.7z

Αν καταφέρει κάποιος και το κάνει να δουλέψει σε άλλο LG, να μας πει και εμάς τα βήματα!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου τωρα ειμαι στην παραλια και ποιο μετα που θα παω στο σπίτι θα δοκιμάσω να το περασω ελπίζω να μην εχει περιορισμούς το drop box και να μην προλάβω παρεπιπτωντος στο mango ειναι βολικό το ελληνικό t9
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 2 φορές τη διαδικασία του να ξεκλειδώσω το mango update αλλά τπτ πάω να ανοίξω το connection setup αλλά τπτ και πάω να τρέξω τα περασμένα άπο το pc τις εφαρμογές και μου τις κανει uninstall.....Ξέρει κανείς τπτ γτ αν είναι να μην το έχω ξεκλείδωτο καλύτερα να παω στην προηγούμενη.... :)

 

Άκυρο παιδιά βρήκα το λάθος μου.....!!!!!τώρα έχω ξεκλείδωτο MANGO

 

Ωραία ..μονο αν μπορεις καλό θα ειναι να μας πεις τι ακριβως εκανες λάθος και πως το διορθωσες για να διευκολυνθούν και αλλοι χρήστες

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς παιδιά η πρώτες δοκιμές απέτυχαν

 

λοιπόν στο δια ταύτα η διαδικασία ξεκινάει κανονικά κάνει reboot και μπαίνει στην διαδικασία 2 απο 5 στην διαδικασία 3 από 5 τρώμε πόρτα και δεν αντιγράφει τίποτα γιατί μάλλον τσεκάρει το id στο image μέσα και αφού του έχω αλλάξει τα path και έχω τροποποιήσει το Properties.xml αλλά δυστυχώς μέχρι εκεί έφτασα ίσως να ψάξω το πρώτο κομμάτι με hex editor να δω που μπορεί να έχει το id όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες

 

και μόλις το εκτέλεσα κανονικά , τελικά το backup από άλλο τηλέφωνο δεν μπαίνει , τώρα το κάνω restore σε mango από δικό μου backup

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, θα ήταν καλή φάση να μπορούσε να γίνει. Φαντάζεσαι να γίνει καμιά στραβή και να χάσεις το backup ή να' ναι corrupted κανένα αρχείο ξέρωγω; Εκεί αλήθεια τι κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κρίμα, θα ήταν καλή φάση να μπορούσε να γίνει. Φαντάζεσαι να γίνει καμιά στραβή και να χάσεις το backup ή να' ναι corrupted κανένα αρχείο ξέρωγω; Εκεί αλήθεια τι κάνεις;

 

Εγκαθιστάς μια εκ των επίσημων rom για τη συσκευή σου που κυκλοφορούν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το mango δεν σου αφήνει αυτήν την δυνατότητα στο lg e900 για να βάλεις original πρέπει να το δει σαν modem και αυτή η δυνατότητα στο mango δεν υπάρχει άρα είμαι παγιδευμένος στο trial mango
Link to comment
Share on other sites

Στην beta Mango που τρέχουμε, έχετε παρατηρήσει αν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις τις κάμερας και συγκεκριμένα η ανάλυση του βίντεο; Επειδή σε εμένα γυρίζει μόνο του σε VGA άσχετα αν το βάζω κάθε φορά σε 720p
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Στην beta Mango που τρέχουμε, έχετε παρατηρήσει αν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις τις κάμερας και συγκεκριμένα η ανάλυση του βίντεο; Επειδή σε εμένα γυρίζει μόνο του σε VGA άσχετα αν το βάζω κάθε φορά σε 720p

 

μηπως δεν εχεις mango? καθε φορα που ανοιγω την καμερα εχω φωτο 5mp και video 720p

 

οταν κανεις τις ρυθμισεις που θες πατησε αποθηκευση ρυθμησεων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις mango? καθε φορα που ανοιγω την καμερα εχω φωτο 5mp και video 720p

 

οταν κανεις τις ρυθμισεις που θες πατησε αποθηκευση ρυθμησεων

 

ωχ, έχεις δίκιο, δεν είχα δει καν το "Save settings"...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα το MAnGO δν μου ανοίγει το WPM από τον υπολογιστή και κατά συνέπεια και στο κινιτό....ξέρει κάποιος το γτ η το τρόπο για να το φτιάξω?
Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει bluetooth handsfree (SE MW600) και ενώ μουσική ακούω κανονικά από τα ακουστικά ξέρωγω, όταν βάζω να δω ένα video, ακούγεται από το μεγάφωνο του τηλεφώνου! Δεν το καταλαβαίνω το γιατί.
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα το MAnGO δν μου ανοίγει το WPM από τον υπολογιστή και κατά συνέπεια και στο κινιτό....ξέρει κάποιος το γτ η το τρόπο για να το φτιάξω?

 

Δεν ειναι συμβατο με Mango to WPM

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καναμε ολη την διαδικασια εκανε update se mango μονο που δεν ξεκλειδωσε γιατι 1) μαλλον κατα το save as εκανα και μετονομασια στο αρχειο CustClear σε CustClear.provxml και 2) εκανα ολη την διαδικασια με ενεργοποιημενο το flight mode opote οταν χρειαστηκε να τρεξω το Connection Setup ζηταγε το ΡΙΝ για να ξεκινησει το κινητο... οποτε το βημα 6 δεν εφαρμοστηκε ακριβως και μαλλον γι' αυτο δεν ξεκλειδωσε. Συνεπως ξανα η διαδικασια απο την αρχη αν τα λεω καλα μεχρι εδω . Η ερωτηση ειναι η εξης : Τραβηξα μερικες φωτο σημερα χρειαζεται να ξανακανω το backup ή μπορω να χρησιμοποιησω αυτο που εκανα αν δεν με νοιζουν οι φωτο και να ξεκινησω κατευθειαν με τα updates απο το Zune ;
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκινήσεις απο ξεκλείδωτο nodo. Αν είσαι σίγουρος οτι είναι κλειδωμένο, τότε κάνεις το restore σε pre-mango state, αυτό που είχες πάρει δηλαδή πριν ξεκινήσεις καν, και μετά ξανα τη διαδικασία κατα γράμμα. Τις φωτογραφίες τις τραβάς απο το κινητό τώρα στο pc πριν κάνεις restore για να τις ξαναβάλεις μετά, όταν τα κάνεις όλα.
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα το restore απο το αρχειακι restore που εχω κατεβασει με ολα τα υπολοιπα αρχεια σωστα με το restore backup ? Οποτε τωρα ξεκιναω με τα updates απο Zune και ο,τι λεει ο οδηγος απο την αρχη ολα! Για να δουμε . Αν λεω κατι λαθος ας διορθωσει καποιος. Ευχαριστω.

Απο οτι καταλαβαινω δεν γινεται να τρεξω μονο το zune και να κανει τα updates πρεπει να κανω ολο τον οδηγο απο την αρχη ... Συνεπως ξανα backup... και ελεγα μηπως γλυτωναμε αυτο το βημα

Edited by spat1980
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...