Jump to content

Huawei U8650 Sonic


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να απεγκαταστήσεις μόνον εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ, τις προεγκατεστημένες δεν μπορείς να τις πειράξεις εάν δεν βάλεις

custom rom με root κατάσταση.

 

Τελεια, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση !

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σας παιδιά και καλός σας βρήκα :D . Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τη rom του κινητού μου, έχω περάσει μία ινδική stock rom, αλλά δεν έχω backup της παλιάς μου (από ότι έχω διαβάσει πρέπει να ήταν αυτή της cosmote. Ήταν αυτή που έχει το πληκτρολόγιο touchpal με Ελληνικά). Μήπως ξέρει κάνεις που μπορώ να τη βρω; Ή αν γίνεται να μου στείλει κάποιος το δικό του backup;

Με αυτήν την rom που έχω τώρα δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά 1ον μου έχει βάλει κανα δύο άχρηστες εφαρμογές και 2ον δεν έχω το touchpal πληκτρολόγιο το οποίο πήγα να εγκαταστήσω από το play store αλλά δεν υπάρχει η Ελληνική aγλώσσα. Α και όταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων στο όνομα του παρόχου αντί να λέει cosmote λέει "cosmote-mobile telecommunications s.a." με αποτέλεσμα να πιάνει πολύ χώρο στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και καλός σας βρήκα :D . Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τη rom του κινητού μου, έχω περάσει μία ινδική stock rom, αλλά δεν έχω backup της παλιάς μου (από ότι έχω διαβάσει πρέπει να ήταν αυτή της cosmote. Ήταν αυτή που έχει το πληκτρολόγιο touchpal με Ελληνικά). Μήπως ξέρει κάνεις που μπορώ να τη βρω; Ή αν γίνεται να μου στείλει κάποιος το δικό του backup;

Με αυτήν την rom που έχω τώρα δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά 1ον μου έχει βάλει κανα δύο άχρηστες εφαρμογές και 2ον δεν έχω το touchpal πληκτρολόγιο το οποίο πήγα να εγκαταστήσω από το play store αλλά δεν υπάρχει η Ελληνική aγλώσσα. Α και όταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων στο όνομα του παρόχου αντί να λέει cosmote λέει "cosmote-mobile telecommunications s.a." με αποτέλεσμα να πιάνει πολύ χώρο στην οθόνη.

 

Καλησπέρα δεν υπάρχει αρχείο με την ελληνική γλώσσα, εάν θες αξιόπιστο πληκτρολόγιο βάλε το Swiftkey3 είναι το καλύτερο! Ή βάλε cyanogen rom που έχει ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ δοκίμασα το Swiftkey3 και όντος είναι πολύ καλό. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και την cyanogen rom.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έκανα root την Official έκδοση 2.3.6 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή της στο κινητό μου.

Κάνω κάποια edit να μην είναι μονότονη και θα την ανεβάσω σύντομα.

 

 

Greek Official U8650 Rom 2.3.6 by Skyart

 

-Beta 1

- Root Official 2.3.6 Rom

- Add Super User

Testing...

 

-Beta 2

-Remove Apps (Facebook,twitter)

-Edit Huawei Launcher 2.1

 

-Beta 3

-Remove more apps

-Add new

Testing...

 

-Beta 4

-Change Totem Weather icons

-Go to transparent backround weather

-Add orange color happiness

-Fix some bugs

 

-Beta 5

- Remove Orange color change to Blue Greek Color

- Change Totem Weather Backrounds to Accuweather

- Add new ringtones

- Add new wallpapers

- Add config gprs settings

- Change to default Greek Lang

- Remove voice search

 

-Beta 6

 

-Version 1

Edited by microdigit
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω το εν λογω κινητο και βλεπω οτι ειναι στην εκδοση: 2.3.4 με εκδοση kernel 2.6.35.7-perf. Kανω ενημερωση μεσω δυκτιου και μου λεει οτι η συσκευη ειναι ενημερωμενη. Ειναι ετσι? Απλα μιας και ειδα απο πανω μου για 2.3.6.

 

Τωρα αν θελησω να βαλω μια custom rom θα ηθελα κατα πρωτον να μου πειτε μια που να ειναι αποδεδειγμενα πολυ καλη, να κανει το κινητο γρηγορο και να ειναι σταθερη χωρις προβληματα.

 

Θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου παραθεσετε καποιον οδηγο για το εν λογω κινητο με τα βηματα που πρεπει να κανω (bootloader, root κλπ) μιας και δεν γνωριζω καλα τι πρεπει να κανω και το ψαχνω. Αν ειναι ευκολο θα με ενδιεφερε να μου πειτε αν υπαρχει τροπος στο να κανω και ενα backup του πως ειναι τωρα το κινητο, σε περιπτωση που βαλω rom και δεν μαρεσει να το γυρισω οπως ηταν εργοστασιακα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

edit:

 

Και κατι που ξεχασα ειναι οτι χανει το σημα τακτικα και το ξαναβρισκει μονο με επανεκκινηση. Συμβαινει και σε εσας?

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επίσημη αναβάθμιση για την Ελλάδα δεν υπάρχει διαθέσιμη. Τώρα όσον αφορά τις root , custom εκδόσεις όλες έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Περίμενε εάν θες σε λίγες ημέρες θα ανεβάσω την 2.3.6 ελαφρά αλλαγμένη.

Ο οδηγός για το root είναι σε προηγούμενα post μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει το θεμα ολο αλλα δεν βρισκω αυτο που λες. Κανε μια παραθεση αν δεν σου ειναι κοπος. Εχθες ακολουθησα αυτον τον οδηγο (εχει περαστει το clockworkmode) αλλα μου λεει οτι δεν εχει γινει root. Προσπαθησα και με το superoneclick. Παταω root στο superoneclick ξεκιναει αλλα μετα απο λιγο κολλαει ολο το προγραμμα στον υπολογιστη. Δεν ξερω τι γινεται.

 

Εdit:

Aυτο λες μαλλον.

 

Δεν βλεπω κατι για root εκει.

 

Προσπαθησα και με το super one click αλλα κολλαει κατα τη διαδικασια (στο step #7) και το προγραμμα παυει να ανταποκρινεται. Το ιδιο εχουν και αλλοι:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1717950

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]27046[/ATTACH]

 

[ATTACH]27047[/ATTACH]

 

[ATTACH]27048[/ATTACH]

 

 

 

[ATTACH]27050[/ATTACH]

 

Εχω μεταφρασει το joyos στα Ελληνικα για Huawei Ideos x3 (και sonic , ειναι ιδια κινητα στο hardware )

Μου βγηκε λιγο η πιστη αλλα ειμαι σε καλο δρομο.Ειναι 90 % μεταφρασμενο , καποια ελαχιστα ακομα ειναι σε Αγγλικα , οι βασικες λειτουργιες ομως καθως και τα μενου ειναι ολα Ελληνικα.Εχουν μεινει καποια πχ ρυθμισεις για VPN ,καποια δηλαδη που δεν χρησιμοποιει ο πολυς κοσμος

Στο επομενο μηνυμα θα βαλω και αλλες εικονες

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]27051[/ATTACH]

 

[ATTACH]27056[/ATTACH]

 

[ATTACH]27054[/ATTACH]

 

[ATTACH]27055[/ATTACH]

 

[ATTACH]27056[/ATTACH]

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει το θεμα ολο αλλα δεν βρισκω αυτο που λες. Κανε μια παραθεση αν δεν σου ειναι κοπος. Εχθες ακολουθησα αυτον τον οδηγο (εχει περαστει το clockworkmode) αλλα μου λεει οτι δεν εχει γινει root. Προσπαθησα και με το superoneclick. Παταω root στο superoneclick ξεκιναει αλλα μετα απο λιγο κολλαει ολο το προγραμμα στον υπολογιστη. Δεν ξερω τι γινεται.

 

Εdit:

Aυτο λες μαλλον.

 

Δεν βλεπω κατι για root εκει.

 

Προσπαθησα και με το super one click αλλα κολλαει κατα τη διαδικασια (στο step #7) και το προγραμμα παυει να ανταποκρινεται. Το ιδιο εχουν και αλλοι:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1717950

 

Τοσοι ψαγμενοι εδω. Καποιος να με βοηθησει γιατι δεν βρισκω ακρη? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με το clockworkmode μπορείς να κάνεις μόνο backup root δεν μπορεις να κανεις ουτε με το superoneclick πρέπει να βάλεις custom root rom έτοιμη για να είσαι root.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς αλλά θα χάσεις την αυθεντική εντελώς γιατί θα πρέπει να κάνεις format στο boot,data,system οπότε την χάνεις την έκδοση αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έκανα root την Official έκδοση 2.3.6 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή της στο κινητό μου.

Κάνω κάποια edit να μην είναι μονότονη και θα την ανεβάσω σύντομα.

 

 

Greek Official U8650 Rom 2.3.6 by Skyart

 

-Beta 1

- Root Official 2.3.6 Rom

- Add Super User

Testing...

 

-Beta 2

-Remove Apps (Facebook,twitter)

-Edit Huawei Launcher 2.1

 

-Beta 3

-Remove more apps

-Add new

Testing...

 

-Beta 4

-Change Totem Weather icons

-Go to transparent backround weather

-Add orange color happiness

-Fix some bugs

 

-Beta 5

- Remove Orange color change to Blue Greek Color

- Change Totem Weather Backrounds to Accuweather

- Add new ringtones

- Add new wallpapers

- Add config gprs settings

- Change to default Greek Lang

- Remove voice search

 

-Beta 6

-Add Huawei launcher 3 remove the 2.1 version of old huawei launcher

-Add a new Boot logo

-Testing new locker

-Boot speed settings

Testing

 

-Version 1 comming soon

Link to comment
Share on other sites

Και αφου μετάφρασα το Joyos στα ελληνικα , εκανα αλλαγές και στην τυπική εμφάνιση της version 1.22 :

 

1. αλλαγη της γραμμής καταστασης , η μπαταρία εχει πλεον χρωματακι (πρασινο) οπως και το wifi και το σημα κινητής (μπλε)

η διαφανεια εχει παραμεινει στην γραμμή κατάστασης .Σε κάποιες rom την ειχαν κάνει λευκή αλλά δεν μου αρεσε και την αφησα διάφανη.

2.Τα εικονίδια των ρυθμίσεων έγιναν εγχρωμα και με πιο ωραά σχέδια.

ΠΡΙΝ [ATTACH]27175[/ATTACH]

ΜΕΤΑ [ATTACH]27172[/ATTACH][ATTACH]27174[/ATTACH]

3.Στην εικόνα σύνδεσης usb με pc εφυγε γνωστό android καί μπήκε εικάνα με πιο "ios" εμφάνιση

[ATTACH]27171[/ATTACH]

4.Μπήκε η γνωστή πυξίδα απο iphone μεταφρασμένη στα ελληνικα.

[ATTACH]27173[/ATTACH]

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν εικονίδια iphone5 και bootanimation με iphone logo (αντί του joyos logo)

[ATTACH]27247[/ATTACH]

 

[ATTACH]27248[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Greek Official U8650 Rom 2.3.6 Smart Digital Group Greece

 

-Beta 1

- Root Official 2.3.6 Rom

- Add Super User

Testing...

 

-Beta 2

-Remove Apps (Facebook,twitter)

-Edit Huawei Launcher 2.1

 

-Beta 3

-Remove more apps

-Add new

Testing...

 

-Beta 4

-Change Totem Weather icons

-Go to transparent backround weather

-Add orange color happiness

-Fix some bugs

 

-Beta 5

- Remove Orange color change to Blue Greek Color

- Change Totem Weather Backrounds to Accuweather

- Add new ringtones

- Add new wallpapers

- Add config gprs settings

- Change to default Greek Lang

- Remove voice search

 

-Beta 6

-Add Huawei launcher 3 remove the 2.1 version of old huawei launcher

-Add a new Boot logo

-Testing new locker

-Boot speed settings

Testing

 

-Version 1 download

 

SmartDigitalGroup_2.3.6_Greece_rom_Version_1.zip

Edited by microdigit
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχω ένα huawei u8650 και έχω ένα προβληματάκι που μου δημιούργησε βασικά ο μικρός μου τύραννος!?!

από τις ρυθμίσεις-φωνητική εισοδος/εξοδος-ρυθμίσεις κειμένου σε λόγο, έχει πατήσει την εγκατάσταση δεδομένων φωνής και αυτό έχει γίνει αχνό.

Το αποτέλεσμα όμως είναι ότι δε μπορώ να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση μιας και ενώ καλεί και πατάω απάντηση,δεν ακούω τπτ αλλά ούτε και ακούγομαι! επίσης όταν κάνω κλήση σε κάποιον,καλεί σε αυτόν,αλλά εμένα δε μου δείχνει ότι καλεί (δεν ακούγεται κάποιος ήχος).

Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με ενημερώσει γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα μιας και δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό και μου είναι απαραίτητο λόγω μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχω ένα huawei u8650 και έχω ένα προβληματάκι που μου δημιούργησε βασικά ο μικρός μου τύραννος!?!

από τις ρυθμίσεις-φωνητική εισοδος/εξοδος-ρυθμίσεις κειμένου σε λόγο, έχει πατήσει την εγκατάσταση δεδομένων φωνής και αυτό έχει γίνει αχνό.

Το αποτέλεσμα όμως είναι ότι δε μπορώ να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση μιας και ενώ καλεί και πατάω απάντηση,δεν ακούω τπτ αλλά ούτε και ακούγομαι! επίσης όταν κάνω κλήση σε κάποιον,καλεί σε αυτόν,αλλά εμένα δε μου δείχνει ότι καλεί (δεν ακούγεται κάποιος ήχος).

Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με ενημερώσει γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα μιας και δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό και μου είναι απαραίτητο λόγω μωρού.

 

Δεν θα έπρεπε να μην ακούγεται. Κάνε restore όλο το τηλέφωνο με βγάλσιμο της μπαταρίας και όταν την βάλεις ξανά πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο ενεργοποίησης του τηλεφώνου και το vol+ για να μπείς στο recovery menu. Κάνε restore factory settings όλο το τηλέφωνο και θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να μην ακούγεται. Κάνε restore όλο το τηλέφωνο με βγάλσιμο της μπαταρίας και όταν την βάλεις ξανά πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο ενεργοποίησης του τηλεφώνου και το vol+ για να μπείς στο recovery menu. Κάνε restore factory settings όλο το τηλέφωνο και θα φτιάξει.

 

ευχαριστω πολυ για την άμεση βοήθεια!!Θα το δοκιμάσω κι αν είναι θα σε ξαναενοχλήσω! :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να μην ακούγεται. Κάνε restore όλο το τηλέφωνο με βγάλσιμο της μπαταρίας και όταν την βάλεις ξανά πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο ενεργοποίησης του τηλεφώνου και το vol+ για να μπείς στο recovery menu. Κάνε restore factory settings όλο το τηλέφωνο και θα φτιάξει.

 

καλησπέρα!

οι επιλογές που μου βγάζει είναι:

1) reboot system now

2) apply update from sd card

3) wipe data/factory reset

4) wipe cache partition

5) wipe misc partition

6) touchscreen firmeware update.

 

Τί από όλα αυτά επιλέγω??? και πως το επιλέγω??

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου,αλλα δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει...

δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά όταν το βάζω ανοιχτή ακρόαση δουλεύει κανονικά (ακούγομαι δλδ και ακούω),οταν το βάζω στο ακουστικό δεν ακούω τπτ αλλά ούτε και ακούγομαι! εντωμεταξύ δεν ισχύει το ίδιο με όλες τις κλήσεις μου. Επίσης διαπίστωσα ότι όταν καλώ σε κάποιον που δεν τον ακούω,στην οθόνη εμφανίζεται δίπλα στην ένδειξη του σήματος ένα εικονιδιάκι της φωνητικής αναζήτησης!

και επίσης κάλεσα από άλλο κινητό στο δικό μου και η φωνή μου που το έβαλα ανοιχτή ακρόαση ακουγόταν με παρατεταμένη ηχώ.μήπως τελικά έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή? πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...έκανα ακριβώς ότι μου είπες :(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8650 Sonic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...