Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε freeze το update center με το titanium

Γιατί εμένα δεν μου βγάζει αυτή την επιλογή αν κι έχω την pro version;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο εν λογο κινητό απο την official 2.3.3 που έχει στην επισημη 4.0.2 που μου έβγαλε ως διαθέσιμη στο pc companion...το κανω 5 μέρες τώρα και συνέχεια λεει <<Αυτη τι στιγμη υπαρχει υπερφορτοση στον ονλινε διακομιστη>> τι να κάνω;Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο εν λογο κινητό απο την official 2.3.3 που έχει στην επισημη 4.0.2 που μου έβγαλε ως διαθέσιμη στο pc companion...το κανω 5 μέρες τώρα και συνέχεια λεει <<Αυτη τι στιγμη υπαρχει υπερφορτοση στον ονλινε διακομιστη>> τι να κάνω;Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

 

Δοκιμασε με SEUS

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τη χρήση που έκανα στο κινητό και θέλω να μου πείτε αν είναι εντάξει η αυτονομία της μπαταρίας. Καταρχάς, έχω Android 2.3.4 έκδοση 4.0.2.Α.0.42, έχω χαμηλή φωτεινότητα και τη λειτουργία δικτύου μόνο GSM. Λοιπόν, μίλησα 2 ώρες και 26 λεπτά, χρησιμοποίησα το Wi-Fi για περίπου 1 λεπτό και χρησιμοποίησα το iGO για να βρω κάποιες διευθύνσεις, χωρίς να ενεργοποιήσω το GPS, για 7 με 8 λεπτά. Η μπαταρία μετά από 2 ημέρες και 18 ώρες έφτασε στο 15% και στη συνέχεια το φόρτισα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια για πειτε μου ενα συμβατο gps με την 4.0.4 γιατι το sygic μου κανει κατι νερα με την ics
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Navigon

 

 

Το μήνυμά σας είναι υπερβολικά μικρό. Θα πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον 10 χαρακτήρες για να επιτραπεί η δημοσίευσή του.

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Navigon

 

 

Το μήνυμά σας είναι υπερβολικά μικρό. Θα πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον 10 χαρακτήρες για να επιτραπεί η δημοσίευσή του.

 

Το navigon δεν μου παιζε καν σε 2.3.4! Το φτιαξανε στην 4;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το navigon δεν μου παιζε καν σε 2.3.4! Το φτιαξανε στην 4;

 

Εμένα έπαιζε σε όλες τις παραπάνω εκδόσεις.όταν λέμε δεν έπαιζε εννοούμε ότι φόρτωνε κανονικά το πρόγραμμα κ δε κλειδωνε δορυφόρο;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έπαιζε σε όλες τις παραπάνω εκδόσεις.όταν λέμε δεν έπαιζε εννοούμε ότι φόρτωνε κανονικά το πρόγραμμα κ δε κλειδωνε δορυφόρο;

 

μου λεγε δεν ειναι συμβατο για την 2.3! ενω στο παλιοοο κινητο μου με 2.2 επαιζε νερακι!γιαυτο αναγκαστηκα και εβαλα το sygic το οποιο με βολεψε και αυτο με τη σειρα του.αλλα μου κολλαει τωρα στην ics!φορτωνει και οταν παει να δημιουργησει διαδρομη κολλαει..:/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια για πειτε μου ενα συμβατο gps με την 4.0.4 γιατι το sygic μου κανει κατι νερα με την ics

 

αν και δεν ειμαστε παιδακια :D δοκιμασε το ndrive φιλε μου, μια χαρα δουλευει;)

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαστε παιδακια :D δοκιμασε το ndrive φιλε μου, μια χαρα δουλευει;)

 

Σαν παιδια μου σας νοιωθω μετα απο τοσο καιρο!!χαχαχ!

Εχεις μηπως "οδηγιες" σε πμ;

Θα δοκιμασω και αυτο και το igo που μου πε ο karthan7

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

"Για να το αποφύγουμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

Κώδικας

 

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

 

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα! (το hw_config.sh επισυνάπτεται στο τέλος του post)"

 

Για περισοτερη μνημη στην gb 2.3.4. xperia ray

Παω με editor στο minfree,αλλαζω τις τιμες και γραφω:"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

Που το αποθηκευω?

Αυτο με μπερδεψε:

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα! (το hw_config.sh επισυνάπτεται στο τέλος του post)"

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τη χρήση που έκανα στο κινητό και θέλω να μου πείτε αν είναι εντάξει η αυτονομία της μπαταρίας. Καταρχάς, έχω Android 2.3.4 έκδοση 4.0.2.Α.0.42, έχω χαμηλή φωτεινότητα και τη λειτουργία δικτύου μόνο GSM. Λοιπόν, μίλησα 2 ώρες και 26 λεπτά, χρησιμοποίησα το Wi-Fi για περίπου 1 λεπτό και χρησιμοποίησα το iGO για να βρω κάποιες διευθύνσεις, χωρίς να ενεργοποιήσω το GPS, για 7 με 8 λεπτά. Η μπαταρία μετά από 2 ημέρες και 18 ώρες έφτασε στο 15% και στη συνέχεια το φόρτισα.

 

Μια απάντηση παρακαλώ.:D

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση παρακαλώ.:D

 

Τωρα παιζουν και αλλες παραμετροι ρολο!!

Ποσο % φωτεινοτητα;;

Νταξει καλα μου ακουγεται εμενα προσωπικα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικους μηνες χρησης , επιτρεψτε μου μερικα σχολια για το Ray. Τα περισσοτερα αφορουν γενικα τα android smartphones και οχι μονο το ray.

 

α) Απογοητευτικη αυτονομια. Αν χρησιμοποιεις το κινητο μονο σαν τηλεφωνο ειναι επαρκης , αλλα δεν το πηρες για αυτο , ετσι δεν ειναι ; Το να χρησιμοποεις το wifi ή καποιο προγραμμα gps η' μια σουιτα γραφειου και να βλεπεις τις γραμμες της μπαταριας να εξαφανιζονται η μια μετα την αλλη , εκτος του οτι ειναι αγχωτικο δεν σε αφηνει να χαρεις το κινητο που πηρες , ακυρωνει τον ορο Smartphone εκτος κι αν κυκλοφορεις παντου με ενα φορτιστη και μια πριζα.

 

β) Ελλειψη φωνητικης κλησης στα ελληνικα. Πως στο καλο θα χρησιμοποιησεις το Bluetooth στο αυτοκινητο , αν δεν μπορεις να κανεις φωνητικη κληση ; Ενα χαρακτηριστικο που υπηρχε στα Symbian κινητα , δεν υπαρχει στα android 5 χρονια μετα.

 

γ) Ελλειψη autoflash στο ray. Χωρις σχολια. Και δεν μπαινουν καν στον κοπο να το διορθωσουν , ενα χαρακτηριστικο που παρχει σε ολα τα υπολοιπα xperia κινητα.

 

Γενικα , ειμαι ευχαριστημενος με το ray , αλλα ξενερωνω με τα παραπανω κυριως γιατι δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη για να διορθωθουν (εκτος απο την αυτονομια βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και μερικές μέρες του ray , αναβαθμισμένο σε 4.0.4 και εδώ και λίγες ώρες έχει σταματήσει ο ήχος από το ηχείο (από τα ακουστικά ακούγεται κανονικά) .Τσέκαρα τυχόν ρυθμίσεις που υπάρχουν για τον ήχο αλλά συνεχίζει να μην. Το έκανα επανεκκίνηση , έβγαλα την μπαταρία αλλά 'έχει κολλήσει για τα καλά. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και μερικές μέρες του ray , αναβαθμισμένο σε 4.0.4 και εδώ και λίγες ώρες έχει σταματήσει ο ήχος από το ηχείο (από τα ακουστικά ακούγεται κανονικά) .Τσέκαρα τυχόν ρυθμίσεις που υπάρχουν για τον ήχο αλλά συνεχίζει να μην. Το έκανα επανεκκίνηση , έβγαλα την μπαταρία αλλά 'έχει κολλήσει για τα καλά. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Δοκίμασε να κάνεις restore μέσω SEUS ή επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί έχετε φαγωθεί όλοι με το auto-flash ? Είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά !

 

Αυτό το drag racing μεγάλο κόλλημα :lol::lol:

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί έχετε φαγωθεί όλοι με το auto-flash ? Είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά !

 

Αυτό το drag racing μεγάλο κόλλημα :lol::lol:

 

Παντως με την εφαρμογη vignette λυνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις restore μέσω SEUS ή επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Δοκίμασα το restore μέσω SEUS, δεν άλλαξε κάτι , δοκίμασα και το xperia function tester και το μόνο που δεν δουλεύει είναι το ηχείο . Είναι κάτι που συμβαίνει σ' αυτό το τηλέφωνο ή εγώ είμαι ο τυχερός;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάνοντας αντιστοίχηση ήχου κλήσης σε επαφές, διαπίστωσα ότι μετά από κάποιες ώρες 'χάνει' τους ήχους κ χτυπάει με τον default που έχω ορίσει.. Συμβαίνει κ σε άλλους? Το είχα σε flight mode συνήθως οπότε δεν είχα παρατηρήσει ούτε με gb αν το κάνει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το restore μέσω SEUS, δεν άλλαξε κάτι , δοκίμασα και το xperia function tester και το μόνο που δεν δουλεύει είναι το ηχείο . Είναι κάτι που συμβαίνει σ' αυτό το τηλέφωνο ή εγώ είμαι ο τυχερός;

 

Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει πρόβλημα με το ηχείο. Μάλλον είσαι ο "τυχερός".. Το μόνο που σου μένει είναι να το πας στο κατάστημα που το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...