Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες τα ολα δεσποινις μου!!!

Τι κουλο ειναι αυτο με την. .4;;;οχι δεν εχει βγει ευκολος τροπος ακομα!:(

Ωραια η μνημη!μια χαρα!

Πες μου για lags!το βιντεο τραβαει με σπασιματα;;

Εκανες και επιδιορθωση;ή την περασες απο πανω;;

Οριστε παραπονιαρα,αργησε αλλα πηρες την τελευταια!! :p

 

Μα πόσο πρωινός πια?! Με εντυπωσιάζεις!!!

Λοιπόν, για lags: όχι περισσότερα από όσο είχε η gb. Μάλλον λιγότερο.. Την πέρασα από πάνω.. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να κάνω επιδιόρθωση, εγώ σκεφτόμουν να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών κάποια στιγμή.. Πάντως προβλήματα δεν δημιουργεί να τη ρίξεις από πάνω. Δεν παρατήρησα κάτι. Δεν έχω προλάβει ακόμα να την έλεγξω εξονυχιστικά αλλά εκτός από πολύ πιο όμορφη, έχω την αίσθηση πως είναι πιο γρήγορη. Βίντεο θα δοκιμάσω κ θα σου πω!

Πάντως οι εντυπώσεις είναι θετικές!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η μονη διαφορα που θελω ειναι το root της 4.0.3 γιατι στην gb δεν μπορω να κανω.μικρα lags ή αυξηση θερμοκρασιας δεν νομιζω να με ενοχλουν!

Αρα θα την ξαναπερασεις ή οχι;

 

Αν περάσεις την 4.0.3, κάνεις restore, κάνεις root και αναβαθμίσεις μέσω OTA σε 4.0.4 δε θα παραμείνει το root;

Link to comment
Share on other sites

Μα πόσο πρωινός πια?! Με εντυπωσιάζεις!!!

Λοιπόν, για lags: όχι περισσότερα από όσο είχε η gb. Μάλλον λιγότερο.. Την πέρασα από πάνω.. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να κάνω επιδιόρθωση, εγώ σκεφτόμουν να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών κάποια στιγμή.. Πάντως προβλήματα δεν δημιουργεί να τη ρίξεις από πάνω. Δεν παρατήρησα κάτι. Δεν έχω προλάβει ακόμα να την έλεγξω εξονυχιστικά αλλά εκτός από πολύ πιο όμορφη, έχω την αίσθηση πως είναι πιο γρήγορη. Βίντεο θα δοκιμάσω κ θα σου πω!

Πάντως οι εντυπώσεις είναι θετικές!:)

 

Ξερεις ποσο σε εμπιστευομαι σαυτα τα θεματα!οποτε την πεμπτη που θα ξαναρθω Ελλαδα θα το αναβαθμισω μην παει κατι στραβα τωρα και μεινω χωρις κινητο!

Εγω θα κανω clean install μαλλον.

Και ναι!πρωινος λογω δουλειας.:p

 

 

 

 

 

Αν περάσεις την 4.0.3, κάνεις restore, κάνεις root και αναβαθμίσεις μέσω OTA σε 4.0.4 δε θα παραμείνει το root;

 

κοιτα.το σκεπτικο σου ειναι σωστο.μονο που εχει δυο κενα!

1)λογικα η αναβαθμιση θα με παει στην 4.0.4 απευθειας.

2)δεν δινεται OTA αυτη η αναβαθμιση..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1) Πέρνα την με Flashtool. (εκτός αν δε θέλεις)

2) Το λέω γιατί είχε πάρει το μάτι μου κάτι posts στο θέμα "[Επίσημο] Sony Ericsson Xperia Νeo V" που έλεγαν ότι γίνεται και μέσω OTA.

Link to comment
Share on other sites

1) Πέρνα την με Flashtool. (εκτός αν δε θέλεις)

2) Το λέω γιατί είχε πάρει το μάτι μου κάτι posts στο θέμα "[Επίσημο] Sony Ericsson Xperia Νeo V" που έλεγαν ότι γίνεται και μέσω OTA.

 

1)Δεν μπλκεω παλι με Flashtools!αμαν εκανα να ξεμπερδεψω απο αυτα!:lol:

2) δεν εχω διαβασει κατι αντιστοιχο αλλα και μετα απο δοκιμη δεν μου βρισκει ΟΤΑ αναβαθμιση..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1)Δεν μπλκεω παλι με Flashtools!αμαν εκανα να ξεμπερδεψω απο αυτα!:lol:

2) δεν εχω διαβασει κατι αντιστοιχο αλλα και μετα απο δοκιμη δεν μου βρισκει ΟΤΑ αναβαθμιση..

 

Λογικά χρειάζεται να έχεις περασμένη την 4.0.3 για να κάνεις αναβάθμιση σε 4.0.4 μέσω OTA. Αλλά αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς με το Flashtool δε χρειάζεται να το συζητάμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό κάνεις την αναβάθμιση, θα το γυρίσετε και σε σήριαλ ; :rolleyes:
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι για να flashάρεις αυτή την ρομ δεν χρειάζεται να είσαι ροοτ? στις οδηγίες λέει να περάσετε την επίσημη ics που είναι η 4.0.4 και που δεν έχει βγεί ροοτ για αυτή ακόμα άρα η υπόλοιπη διαδικασία δεν χρειάζεται ροοτ? το CWM δεν χρειάζεται ροοτ για να λειτουργήσει? έχω μπερδευτεί με αυτό το κινητό..
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει κανονικά κάποιο "βαρύ" παιχνίδι με την 4.0.4;

Είχα διαβάσει σε ξένα forum ότι με την 4.0.3 τα βαριά παιχνίδια έτρωγαν πολλά κολλήματα και κάποιες φορές τους πετούσε από το παιχνίδι.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

πάντως για browsing ξάπλα βολεύει απίστευτα ! τώρα πρέπει να βρω που είναι τα emoticons
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να κάνω αναβάθμιση στην 4.0.4 μέσω pc companion, έκανα όλες τις ενέργειες σωστά και το pc companion στο τέλος τις διαδικασίας έγραφε "αποσυνδέστε το τηλέφωνο - βγάλτε την μπαταρία από το τηλέφωνο - ξαναβάλετε την μπαταριά και επανεκκινήστε" με υποσημείωση ότι "κατά την επανεκκίνηση ενδέχεται να βγάλει ένα εικονίδιο" και ότι η διαδικασία ενδέχεται να διαρκέσει κάποια λεπτά.

 

Το θέμα είναι ότι κατά την εκκίνηση μού βγάζει αυτό το εικονίδιο (είναι ένα κινητό τηλ. και δίπλα ένα θαυμαστικό μέσα σε ένα τρίγωνο) και μετά το κινητό κλέινει. Το τηλ. είναι έτσι για κανένα 30λεπτο τώρα. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

 

Ενημέρωση: Εντάξει παιδιά το πρόβλημα λύθηκε με το πολύ εύχρηστο Sony Update Service

Edited by ΕΛΕΥΘΕΡΟτοΕΥΨΥΧΟ

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 4.0.4 με αριθμό 4.1.Β.0.431. Μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνουμε root σε αυτή την έκδοση? Θα είναι η πρώτη φορά που κάνω root γιατί θέλω να πετάξω τα άχρηστα από μέσα.
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε εντυπωσεις οσοι την περασατε!σκεφτομαι να την βαλω αυριο τελικα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

SOS, παιδες,

πηγα να κανω ενημερωση λογισμικου του SE Xperia Ray μεσω του PC Companion και η διαδικασια σταματησε ξαφνικα βγαζοντας μου μυνημα οτι χαθηκε η συνδεση με το τηλεφωνο χωρις ομως να πειραχτει το usb καλωδιο απο την θυρα του pc και απο την θυρα του τηλεφωνου. Το τηλεφωνο τωρα δεν bootαρει παρα μονο βγαζει το λογοτυπο Sony και μετα ενα τριγωνο με θαυμαστικο...

Link to comment
Share on other sites

SOS, παιδες,

πηγα να κανω ενημερωση λογισμικου του SE Xperia Ray μεσω του PC Companion και η διαδικασια σταματησε ξαφνικα βγαζοντας μου μυνημα οτι χαθηκε η συνδεση με το τηλεφωνο χωρις ομως να πειραχτει το usb καλωδιο απο την θυρα του pc και απο την θυρα του τηλεφωνου. Το τηλεφωνο τωρα δεν bootαρει παρα μονο βγαζει το λογοτυπο Sony και μετα ενα τριγωνο με θαυμαστικο...

 

κατεβασε το SUS στον υπολογιστη σου απο εδω και κανε επιδιορθωση με αυτο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε εντυπωσεις οσοι την περασατε!σκεφτομαι να την βαλω αυριο τελικα

 

Όλο έλεγα θα γράψω κι όλο το πήγαινα πιο πίσω.. Λοιπόν:

 

Ρίχνοντας την από πάνω ήταν μια χαρά. Χθες έκανα factory reset και τώρα θέλω να το στήσω να δω πως θα πάει.

Να ξεκαθαρίσω ότι factory reset δεν έκανα γιατί υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Απλώς έγω τη συσκευή την έχα μπαλαντέρ και δοκιμάζω διάφορες εφαρμογές και αλλαγές εκεί και κάποια στιγμή ήθελα να την καθαρίσω. Ήταν ευκαιρία το ICS.

 

Εντυπώσεις:

1) Lag: Έχω ξαναπεί πως εγώ είχα σπασίματα στην GB (το παράθυρο την ώρα που άνοιγες μια εφαρμογή). Με την ICS μειώθηκε ελαφρώς αυτό και γενικά δεν χειροτέρευσε κάτι σε σχέση με την GB.

2) Ταχύτητα: Η αίσθησή μου είναι πως είναι ένα κλικ ταχύτερη σε κάποια ανοίγματα. Ότι, δηλαδή, παει πιο άνετα.

3) Αλλαγές:

- Πλέον όταν επιλέγεις κάτι σε ένα κείμενο, εμφανίζεται κατευθείαν η μπάρα πάνω που σου επιτρέπει τα copy-paste κλπ.

- Ο stock launcher έχει τη δυνατότητα αλλαγής μεγέθους στα widget την ώρα που τα προσθέτεις. Θα βάλω και apex να δω πως θα πάει.

- Έχει αλλάξει η συντόμευση στη lock screen. Έχει τη φωτογραφική δεξιά. Όχι, δεν μπορείς να το αλλάξεις.

- Έχουν αλλάξει γραμματοσειρά, εικονίδια, χρώματα στη notification bar (έγινε dark), και άλλα εμφανισιακά.

- Μπορείς να κάνεις swipe-to-clear στη notification. Εξαιρετικά βολικό για μένα που το έχω συνηθίσει.

- Το wisepilot δεν είναι system app και μπορείς να το πετάξεις και γενικώς όπως είπα και σε προηγούμο post κερδίζεις σε storage.

- Ο stock dialer απέκτησε smart dial, επιτέλους. Δεν κάνει όμως search στα ελληνικά ονόματα παρά μόνο με αριθμούς. Επίσης από ότι έιδα αργεί λίγο να ανοίξει. Βέβαια, επειδή εγώ δουλεύω τον ex, παίζει να φταίει ότι θα τον σκοτώνει μετά από κάποια ώρα.

- Ναι, έχει σπασίματα στο video. Κωνσταντίνε, δεν μπορώ να στο συγκρίνω με gb γιατί δεν είχα κανένα βιντεάκι από τότε. Παίζει να μην το είχα δοκιμάσει καν. Βέβαια, ενώ όταν τραβούσα το βίντεο μου φαινόταν έντονο, όταν πάτησα το είδα δεν φαινόταν τόσο. Θέλει αργή κίνηση για να μην κάνει σπασίματα.

- Δεν διόρθωσαν την εξαιρετική βλακεία με το flash της κάμερας που πρέπει να είναι ή αναμένο ή σβηστό.

- Όταν σε καλούν, έχει πλέον την δυνατότητα να κάνεις απόρριψη με sms.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω.

 

Πάντως, δεν υπάρχει καμιά καταστροφολογία για μένα που να απαιτεί επιστροφή σε gb. Την βρίσκω μια καλή αναβάθμιση που αξίζει τον κόπο από τη στιγμή που -σε μένα τουλάχιστον- δεν κοστίζει σε ταχύτητα.

 

*Για την μπαταρία δεν το ξέχασα. Έχω την εντύπωση πως τρώει λίγο παραπάνω αλλά επειδή το δουλεύω συνήθως σε flight mode, θέλω να το δουλέψω σε phone mode 2-3 μέρες να έχω πλήρη άποψη.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου.. πέρασα την 4.0.4 την ρουταρα και πέταξα όλες τις βλακείες που έχει μέσα και μπορώ να πω ότι πηγαίνει πολύ καλά..

το μόνο κόλλημα που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι ότι αργεί λίγο να ανοίξει ο dialer αλλά δεν είναι πολύ ενοχλητικό..

το βίντεο από ένα δείγμα 25 δευτερολέπτων που τράβηξα δεν παρουσίασε lag..

απο παιχνίδια τώρα έπαιξα angry birds space χωρίς κάποιο κόλλημα..

Με λίγα λόγια νομίζω πως αξίζει να την περάσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου.. πέρασα την 4.0.4 την ρουταρα και πέταξα όλες τις βλακείες που έχει μέσα και μπορώ να πω ότι πηγαίνει πολύ καλά..

το μόνο κόλλημα που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι ότι αργεί λίγο να ανοίξει ο dialer αλλά δεν είναι πολύ ενοχλητικό..

το βίντεο από ένα δείγμα 25 δευτερολέπτων που τράβηξα δεν παρουσίασε lag..

απο παιχνίδια τώρα έπαιξα angry birds space χωρίς κάποιο κόλλημα..

Με λίγα λόγια νομίζω πως αξίζει να την περάσει κάποιος...

 

Κανένα άλλο παιχνίδι πιο "βαρύ" δοκίμασε κανείς; Για τα παιχνίδια HD πιο πολύ ενδιαφέρομαι..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη eltsele, εκανα την αναβαθμιση πριν δω την υπεροχη παρουσιαση σου.

Νομιζω θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο τον dialer ο οποιος δεν μου καθυστερει...ή τουλαχιστον δεν αργει περισσοτερο απο,τι με gb.

Η αναβαθμιση με ολα αυτα που ακουγα ηταν ενα αγχος για μενα.Πλεον μπορω να πω οτι το κινητο εχει αλλο αερα!απιστευτο το σκοτεινο θεμα που βαλανε!πολυ πρακτικη η status bar γενικα η αναβαθμιση αξιζε 100%!!

Δυστυχως μου περασε την .04 και δεν εχω ρουτ.Αλλα για καποιο λογο απο κει που ειχα εσωτερικη μνημη 100mb για τις εφαρμογες μου, πλεον εχω 150 με τις ΙΔΙΕΣ εφαρμογες!δεν με χαλασε...:$

 

Μπραβο στη Sony απο μενα..Νομιζω οτι εκανε ο,τι καλυτερο μπορουσε.Και να...ελεος φτιαξτε το θεμα του φλας!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για βάλε να παίξεις Τemple Run, να μας πεις μετά από πόση ώρα θα έχεις σπάσει το κινητό σου... :p

 

Δεν παιζω παιχνιδακια η αληθεια ειναι...φιδακι που δοκιμασα μια χαρα το παιζει! :p :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησα το 3G και ... ω θεοί λες και πήρα δεύτερη μπαταρία !

 

ναι φιλε μ!!Νο1 tip για καλυτερη αυτονομια!

αν βαλεις και λιγοτερη φωτεινοτητα,τοτε θα δεις τρελη διαφορα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

SOS, παιδες,

πηγα να κανω ενημερωση λογισμικου του SE Xperia Ray μεσω του PC Companion και η διαδικασια σταματησε ξαφνικα βγαζοντας μου μυνημα οτι χαθηκε η συνδεση με το τηλεφωνο χωρις ομως να πειραχτει το usb καλωδιο απο την θυρα του pc και απο την θυρα του τηλεφωνου. Το τηλεφωνο τωρα δεν bootαρει παρα μονο βγαζει το λογοτυπο Sony και μετα ενα τριγωνο με θαυμαστικο...

 

με το SUS περαστηκε απο την αρχη το λειτουργικο και το κινητο λειτουργει και παλι, ευχαριστω για τις απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...