Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Η μπαταρια φορτιζει μεχρι το 92%. Ειναι φυσιολογικο αυτο ;

2. Πως μπορω να κανω ταχεια κληση ;

3. Πως μπορω να δω που ειναι κατασκευασμενο το κινητο μου ;

4. Οσο κι αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω εφαρμογη για σημειωσεις. Δεν εχει ;

5. Πριν αγορασω καποια GPS εφαρμογη ειπα να δοκιμασω την πλοηγηση με το google maps. Εχει ομως 2 θεματα. Πρωτον , η οθονη δεν παραμενει αναμμενη και δευτερον , δεν εχει φωνητικες οδηγιες. Κανω κατι λαθος η' ετσι ειναι το προγραμμα ;

6. Πως μπορω να βαλω το τηλεφωνο σε δονηση ; Μεχρι στιγμης απενεργοποιω τους ηχους απο το εικονιδιο στην start screen. Υπαρχει πιο γρηγορος τροπος ;

7. Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω μεχρι στιγμης , ειναι οτι δεν μπορω να κανω φωνητικη κληση απο το Bluetooth μου. Απο οτι καταλαβα δεν υποστηριζει ελληνικα. Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω αυτο ;

1) Όχι. Κάνε ένα restart μετά τη φόρτιση και ξανά βάλτο στην πρίζα.

2) Χρησιμοποιήσε κάποιον dialer και όρισε σε αυτόν τα περί ταχείας κλήσης.

3) Συνήθως Κίνα. Αν δεν κάνω λάθος το γράφει πάνω στο κουτί.

4) Color Note. Ψάξε στο market για σχετικές εφαρμογές και δες ποια σου κάνει.

5) Δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Sygic, το iGo κτλ

6) Ρυθμίσεις-->Ήχος-->Δόνηση-->Όταν ο ήχος είναι απενεργοποιημένος. Βάλε και το elixir για να έχεις τους διακόπτες ενεργοποίησης στην οθόνη σου και είσαι έτοιμος.

7) Δυστυχώς εδώ έχουμε πρόβλημα. Δεν υποστηρίζει Ελληνικά και αν δεν έχεις καλή προφορά καταλαβαίνει ότι να'ναι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1) Όχι. Κάνε ένα restart μετά τη φόρτιση και ξανά βάλτο στην πρίζα.

2) Χρησιμοποιήσε κάποιον dialer και όρισε σε αυτόν τα περί ταχείας κλήσης.

3) Συνήθως Κίνα. Αν δεν κάνω λάθος το γράφει πάνω στο κουτί.

4) Color Note. Ψάξε στο market για σχετικές εφαρμογές και δες ποια σου κάνει.

5) Δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Sygic, το iGo κτλ

6) Ρυθμίσεις-->Ήχος-->Δόνηση-->Όταν ο ήχος είναι απενεργοποιημένος. Βάλε και το elixir για να έχεις τους διακόπτες ενεργοποίησης στην οθόνη σου και είσαι έτοιμος.

7) Δυστυχώς εδώ έχουμε πρόβλημα. Δεν υποστηρίζει Ελληνικά και αν δεν έχεις καλή προφορά καταλαβαίνει ότι να'ναι.

 

6) Λαθος διατυπωση. Εννουσα να μπει στο αθορυβο π.χ. με πατημα ενος κουμπιου (οπως στα symbian).

 

7) Αρα , ουσιαστικα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις Bluetooth στο αυτοκινητο. Θα πρεπει να ξεκλειδωσεις την οθονη , να πας στις επαφες και να διαλεξεις αριθμο. Δεν υπαρχει κανενα προγραμμα που να αναγνωριζει ελληνικα και να μπορεις να κανεις φωνητικες κλησεις ;

Link to comment
Share on other sites

μπαινει στο αθορυβο αν απο τα δεξια του κινιτου πατησεις το κατο κουμπι μεχρι να μπει στην δονηση και να γινει αθορυβο.
Link to comment
Share on other sites

6)

7) Αρα , ουσιαστικα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις Bluetooth στο αυτοκινητο. Θα πρεπει να ξεκλειδωσεις την οθονη , να πας στις επαφες και να διαλεξεις αριθμο. Δεν υπαρχει κανενα προγραμμα που να αναγνωριζει ελληνικα και να μπορεις να κανεις φωνητικες κλησεις ;

 

Cyberon Voice Commander (GR): https://market.android.com/details?id=com.cyberon.cvc.ELL&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jeWJlcm9uLmN2Yy5FTEwiXQ..

Είναι paid app αλλά τα παιδιά που το έχουν λένε ότι δουλεύει καλά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις σας.

 

Το μονο που που μενει ειναι κανω root το κινητο , αλλα δυστυχως εκανα αναβαθμιση στην 62 και δεν υπαρχει ακομη ευκολος τροπος για root.

 

Ποια ειναι η καλυτερη rom για το κινητο μας ;

 

Επισης , αξιζει να βαλει κανεις την ics alpha ; Απο οτι διαβαζω δεν ειναι πληρως λειτουργικη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο Ray.

Και η μαμά rom μια χαρά πιστεύω ότι είναι. Το να βάλεις ics alpha από τη στιγμή που δεν είναι πλήρως λειτουργική αξίζει μόνο για παιχνίδι. Αν σε παίρνει, το κάνεις αλλιώς για καθημερινή χρήση δεν είναι ότι καλύτερο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εδω..Καινουριος ειμαι και εχω καποιες αποριες σε σχεση με το xperia ray..Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου απαντησετε σε καποιες ερωτησεις για να δω αν θα το παρω τελικα γιατι που λεφτα στις μερες μας..Το κινητο το δοκιμασα ειναι τελειο, με εχει ψησει αγρια αλλα απο μια ολιγολεπτη δοκιμη στον Γερμανο δεν καταλαβαινεις και πολλα..Απλως ακουω πολλα παραπονα γενικα για xperia..Δεν θελω να την πατησω, οποτε αξιζει?Να επενδυσω σε αυτο?Αλλοι λενε για προβληματα με τις εφαρμογες τους(δεν τις αναγνωριζει οταν εχουν περαστει στην sd πχ), αλλοι λενε δεν εχει καλο σημα, αλλοι οτι σε κληση δεν ανταποκρινεται κανενα κουμπι και δεν κλεινει ή αλλο ενα παραδειγμα οτι τα δυο touch πληκτρα λαγκαρουν και θελουν 2-3φορες πατημα..

 

Παιδες εδω καμια απαντηση..Βοηθειστε γιατι με βλεπω να μενω χωρις κινητο μεχρι να αποφασισω..:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εδω καμια απαντηση..Βοηθειστε γιατι με βλεπω να μενω χωρις κινητο μεχρι να αποφασισω..:p

 

φιλε επενδυση δεν κανεις με κανενα κινητο πρωτον αυτο

δευτερον καλα τηλεφωνα ειναι ολα πλεον....ακομα και μερικα κινεζικα...

τωρα μην περιμενεις καποιον να σου πει παρτο η μην το παιρνεις....

υποκειμενικα ειναι αυτα και η αποφαση μονο δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν περιμενω απαντηση παρτο ή οχι..Απλως θα ηθελα απαντηση σε σχεση με τα διαφορα προβληματα που εχουν αναφερθει..Δλδ αυτο για τις κλησεις οτι δεν αποκρινεται, ισχυει ή εμφανιστηκε σε 1 συσκευη στις 100? Επισης και αυτο για τις εφαρμογες..Εγραψε ενας φιλος οτι τις περασε στην sd και μετα δεν τις αναγνωριζε το κινητο παρολο που υπηρχαν..Το εχει παρατηρηση αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ.

Πήρα προχτές το κινητό και παρατήρησα οτι αφου το φορτίζω κλειστό,

με το που το ανοιγω μου βγαζει μπαταρια στο 85% περιπου.

Κανονικά δεν φτανει μέχρι 90κάτι?

Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?

ελπίζω να είναι έτσι επειδεί είναι οι πρώτες του φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ.

Πήρα προχτές το κινητό και παρατήρησα οτι αφου το φορτίζω κλειστό,

με το που το ανοιγω μου βγαζει μπαταρια στο 85% περιπου.

Κανονικά δεν φτανει μέχρι 90κάτι?

Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?

ελπίζω να είναι έτσι επειδεί είναι οι πρώτες του φορτίσεις.

 

δεν ερκει να γινει πρασινο το λαμπακι.πρεπει να πατησεις καποιο καπασιτιβ κουμπι να δεις αν εχει γεμισει η μπαταρια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν περιμενω απαντηση παρτο ή οχι..Απλως θα ηθελα απαντηση σε σχεση με τα διαφορα προβληματα που εχουν αναφερθει..Δλδ αυτο για τις κλησεις οτι δεν αποκρινεται, ισχυει ή εμφανιστηκε σε 1 συσκευη στις 100? Επισης και αυτο για τις εφαρμογες..Εγραψε ενας φιλος οτι τις περασε στην sd και μετα δεν τις αναγνωριζε το κινητο παρολο που υπηρχαν..Το εχει παρατηρηση αλλος αυτο?

Δεν μπορω να σου γραψω να το παρεις ή να μην το παρεις θα σου γραψω ομως οτι σε καθε συσκευη που υπαρχει οτι και να ειναι αυτη καποια κοματια θα βγουν με προβλημα.

Μπορει να παρoυμε μαζι ταυτοχρονα απο ιδιο μαγαζι ενα τηλεφωνο με 20 ευρω και εσενα να σε βγαλει για χρονια χωρις το παραμικρο και εμενα να μου χαλασει συντομα, το ιδιο και με τα ακριβα τηλεφωνα, φυσικα το τηλεφωνο για το οποιο ρωτας ειναι ενας μικρος υπολογιστης(smartphone) που κανει πολλες περισσοτερες εργασιες απο ενα φτηνο τηλεφωνο αρα πρεπει μεσα του να συνεργαστουν πολλα εξαρτηματα για να εχεις το αποτελεσμα της ομαλης λειτουργειας του.

Οποιο τηλεφωνο και να αγορασεις της πρωτες μερες πρεπει να το ''λιωσεις'' και να το ''βασανισεις'' για να δεις μηπως εχει καποιο προβλημα ωστε να μπορεις να το κανεις αντικατασταση.

Μην περιμενεις να διαβασεις σχολεια του τυπου ''τρομερο'' ''ειμαι ευχαριστημενος'' και... και... οι ποιο πολλοι θα γραψουν για αποριες, προβληματα και για βλαβες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις να διαβασεις σχολεια του τυπου ''τρομερο'' ''ειμαι ευχαριστημενος'' και... και... οι ποιο πολλοι θα γραψουν για αποριες, προβληματα και για βλαβες.

 

Γιατι οχι ;

 

Εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ειναι πραγματικα εντυπωσιακο κινητο και εκτος των αλλων εχει και πολυ ωραια εμφανιση.

 

Τα μονα "μειον" που εχω παρατηρησει ειναι η μη υποστηριξη ελληνικων φωνητικων οδηγιων (αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο για το Ray , αλλα για ολα τα Android) και η μετρια μπαταρια. Βεβαια δεν ειχα ξανα smartphone για να συγκριων την αποδοση της μπαταριας , αλλα νοσταλγω την φορτιση καθε 5-6 μερες.

 

Παρεπιμπτοντως , μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να βρουμε πουθενα μπαταρια μεγαλυτερης διαρκειας ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι ;

 

Εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ειναι πραγματικα εντυπωσιακο κινητο και εκτος των αλλων εχει και πολυ ωραια εμφανιση.

 

Τα μονα "μειον" που εχω παρατηρησει ειναι η μη υποστηριξη ελληνικων φωνητικων οδηγιων (αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο για το Ray , αλλα για ολα τα Android) και η μετρια μπαταρια. Βεβαια δεν ειχα ξανα smartphone για να συγκριων την αποδοση της μπαταριας , αλλα νοσταλγω την φορτιση καθε 5-6 μερες.

 

Παρεπιμπτοντως , μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να βρουμε πουθενα μπαταρια μεγαλυτερης διαρκειας ;

Ειναι λιγοι ομως αυτοι που θα μπουν να γραψουν τα θετικα και ποιο πριν αναφερομουνα στη μαζα.

Και εμενα μου αρεσει το Ray!

Για τα μειων που γραφεις σωστα ισχυει για τα android και η μπαταρια στα smartphone ειναι ενα θεμα.

 

Μπαταρια αν εχει τη BA700 θα βρεις εδω http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A4%257C39%253A1%257C72%253A5788&rt=nc&_nkw=BATTERY+BA700+FOR+SONY+ERICSSON&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=2&_sc=1 αλλα μην τσιμπας με τα 2430MAH ειναι ψευτικα, αποψη μου παρε μια που να σε συμφερει οικονομικα για καβαντζα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το κινητο ανοιγει κ εμφανιζει το λογοτυπο της σονυερικσον χωρις να μπαινει τελικα στην αρχικη οθονη κ φυσικα κ δεν το βλεπει κ ο υπολογιστης..Τι μπορω να κανω??Η μπαταρια ειναι πληρως φορτισμενη μιας κ μου το εκανε μολις το αποσυνδεσα απο το φορτιστη που φορτιζε κλειστο:cry:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το κινητο ανοιγει κ εμφανιζει το λογοτυπο της σονυερικσον χωρις να μπαινει τελικα στην αρχικη οθονη κ φυσικα κ δεν το βλεπει κ ο υπολογιστης..Τι μπορω να κανω??Η μπαταρια ειναι πληρως φορτισμενη μιας κ μου το εκανε μολις το αποσυνδεσα απο το φορτιστη που φορτιζε κλειστο:cry:

 

επαναφορα με SEUS

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κωνσταντινε..Ετσι το ειδε ο υπολογιστης (μεσω SEUS),εκανα επανεγκατασταση λογισμικου κ ολα οκ.. Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φταίει φίλε μου, την επόμενη φορά που θα σου "κολλήσει" το τηλέφωνο δοκίμασε να σηκώσεις το προστατευτικό της οθόνης σε αυτό το σημείο να δεις.

 

:-)

 

Είχες δίκιο τελικά! Αυτό έφταιγε! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οποιδηποτε φορτιστη ταιριαζει (micro usb) ;

 

Εχω ενα φορτιστη απο Samsung Bluetooth που ταιριαζει , αλλα θα ηθελα την γνωμη σας πριν το χρησιμοποιησω σαν εφεδρικο.

 

Επισης , ειναι δυνατο να συνδεθω με το κινητο μου σε ενα ελευθερο δικτυο και στη συνεχεια να μοιρασω Internet στο laptop μου ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οποιδηποτε φορτιστη ταιριαζει (micro usb) ;

 

Εχω ενα φορτιστη απο Samsung Bluetooth που ταιριαζει , αλλα θα ηθελα την γνωμη σας πριν το χρησιμοποιησω σαν εφεδρικο.

 

Επισης , ειναι δυνατο να συνδεθω με το κινητο μου σε ενα ελευθερο δικτυο και στη συνεχεια να μοιρασω Internet στο laptop μου ;

 

 

ναι πάνε ριθμίσεις-ασυρματο κ δίκτυα κ μετά στο tethering & φορητ.hotspot

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να παρω μια βαση αυτοκινητου για το Ray. Ειδα αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10058101.

 

Εχει δοκιμασει κανεις παρομοιο ; Συγκρατει καλα το κινητο η' στο πρωτο φρεναρισμα θα πεσει κατω ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι ;

 

Εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ειναι πραγματικα εντυπωσιακο κινητο και εκτος των αλλων εχει και πολυ ωραια εμφανιση.

 

Τα μονα "μειον" που εχω παρατηρησει ειναι η μη υποστηριξη ελληνικων φωνητικων οδηγιων (αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο για το Ray , αλλα για ολα τα Android) και η μετρια μπαταρια. Βεβαια δεν ειχα ξανα smartphone για να συγκριων την αποδοση της μπαταριας , αλλα νοσταλγω την φορτιση καθε 5-6 μερες.

 

Παρεπιμπτοντως , μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να βρουμε πουθενα μπαταρια μεγαλυτερης διαρκειας ;

 

Στα μείον θα ήθελα να προσθέσω και το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε βιντεοκλήση, παρότι μάλιστα έχει και μπροστά κάμερα.Μόνο skype κλπ βιντεοκλήση μπορεί να γίνει.....

Link to comment
Share on other sites

Στα μείον θα ήθελα να προσθέσω και το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε βιντεοκλήση, παρότι μάλιστα έχει και μπροστά κάμερα.Μόνο skype κλπ βιντεοκλήση μπορεί να γίνει.....

βιντεοκληση κανουν μονο λιγα android τηλεφωνα, τα galaxy και καποιο αλλο που δεν θυμαμαι τωρα....

οποτε δεν ειναι στα πλην του τηλεφωνου ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

βιντεοκληση κανουν μονο λιγα android τηλεφωνα, τα galaxy και καποιο αλλο που δεν θυμαμαι τωρα....

οποτε δεν ειναι στα πλην του τηλεφωνου ;)

 

παντως το lg p970 που ειχα πρωτα εκανε κανονικα και εγω θα την ηθελα παντως :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

παντως το lg p970 που ειχα πρωτα εκανε κανονικα και εγω θα την ηθελα παντως :(:(:(

Ναι και εγω θα την ηθελα μεσω 3G, ετσι για το γα@#το.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...