Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια μια ερωτηση. (ICS 4.0.4 και τιποτα αλλο)

 

φτιαχνω καποιες playlist για την μουσικη και συνεχιζουν να εξαφανιζονται μυστριωδως!

 

Κανένας κανα clue?

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες καλησπέρα στην όμορφη παρέα αγόρασα πριν 3 μήνες το arc από το Media Market και είμαι πλήρες απογοητευμένος διότι έχω τα εξής προβλήματα που ελπίζω μέσα από το forum να μπορέσω να τα επιλύσω πριν το πετάξω..

• Στα 60% των εξερχομένων κλήσεων το κινητό στο πρώτο λεπτό μου σταματάει την κλίση και αναγκάζαμε να κάνω επανάκλιση.

• Στο wifi μέσα στο σπίτι (έχω 3 pc χωρίς προβλήματα) μετά από 5 λεπτά χάνει την σύνδεση και αναγκάζομαι σαν μοντέρνος ευρωπαίος να ανοιγοκλείνω το routerγια να ξαναβρώ σήμα.

• Ενώ τα 90% των application τα περνώ στην κάρτα SD το κινητό τρέχει σαν την πεθερά μου με υπόλοιπο 45mb μνήμη, κάνω kill application του κινητού που δεν χρειάζομαι κερδίζω άλλα 70 mb αλλά μετά από λίγο τι κινητό τα ξανά ενεργοποιεί και κάνω παρέα πάλη με την πεθερά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρων και ελπίζω να με βοηθήσετε με κάποιο μαγικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει αναβαθμηση σε ics 4.0.4? αν οχι κανε και μετα βλεπεις τι παιζει.προσωπικα το προβλημα με τερματισμο κλησης το αντιμετωπισα μερικες φορες χωρις να εντοπισω τι φταιει,wi fi κανενα προβλημα,προσωπικη συμβουλη μην χρεισημοποιεις task killer.για τα υπολοιπα ας απαντηση καποιος πιο εμπειρος.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τερματισμό κλήσης είχα όταν είχα και 3G, όταν το έβγαλα όμως δουλεύει ρολόι.

 

Τα ιδια και εδω, αλλα νομιζα οτι δεν εχει σχεση με το 3G. Τωρα που το διαβαζω απο τον φιλο ομως, σαν να εχει δικιο... Απο τοτε σταματησαν οι τερματισμοι κλησεων.

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμαθε κανεις τι παιζει τελεικα με το 1246-9536 παρολο που ειδα οτι ανακοινωθηκε σε καποια site και αυτο απο της 10 του μηνος update ακομα δν βλεπω και μεσω κην αλλα και μεσω pc...τι γινετε επιτελους
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα στην όμορφη παρέα αγόρασα πριν 3 μήνες το arc από το Media Market και είμαι πλήρες απογοητευμένος διότι έχω τα εξής προβλήματα που ελπίζω μέσα από το forum να μπορέσω να τα επιλύσω πριν το πετάξω..

• Στα 60% των εξερχομένων κλήσεων το κινητό στο πρώτο λεπτό μου σταματάει την κλίση και αναγκάζαμε να κάνω επανάκλιση.

• Στο wifi μέσα στο σπίτι (έχω 3 pc χωρίς προβλήματα) μετά από 5 λεπτά χάνει την σύνδεση και αναγκάζομαι σαν μοντέρνος ευρωπαίος να ανοιγοκλείνω το routerγια να ξαναβρώ σήμα.

• Ενώ τα 90% των application τα περνώ στην κάρτα SD το κινητό τρέχει σαν την πεθερά μου με υπόλοιπο 45mb μνήμη, κάνω kill application του κινητού που δεν χρειάζομαι κερδίζω άλλα 70 mb αλλά μετά από λίγο τι κινητό τα ξανά ενεργοποιεί και κάνω παρέα πάλη με την πεθερά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρων και ελπίζω να με βοηθήσετε με κάποιο μαγικό τρόπο.

 

Ένα γρηγορο διαλ/μα για να απαντησω στο φιλο :happy:

 

Καλησπερα φιλε μου! Πρωην κατοχος του ARC! Παμε να δουμε λιγο τα issues. Οποιαδηποτε

προσεγγιση ειναι κατα την προσωπικη μου αποψη και μπορει να μην εχει αποτελεσμα, ωστοσο

θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω.

 

1.- Outgoing Calls - Σχετικα με το πρωτο προβλημα σου οι λογοι για τους οποιους μπορει

να συμβαινει αυτό οπως υποθετω ειναι 4:

 

α.) Τσεκαρε αν εχεις βαλει καποιο ex-dialer και ειδικα τα options του!

β.) Αν εχεις βαλει καπoιο προγραμμα για ηχογραφηση των κλησεων

γ.) Αν ο task killer εχει ρυθμιστει να κανει kill ολα τα apps συμπεριλαβανομενου και

του συστηματος, τοτε σιγουρεψου οτι βρισκονται σε καποιο ingore list. Μπορει μετα την

απενργοποιηση της οθονης κατα την κληση να ενεργοποιειται ο task killer που ειναι και

ο κυριος σκοπος του και να κανει kill το dialpad, homesreen e.t.c.

δ.) Οπως αναφερει σωστα και ενας αλλος φιλος δοκιμασε να κανεις update με το τελευταιο

firware αν εχεις ηδη εγκαταστησει καποια προηγουμενη αναβαθμηση πριν την τελικη εκδοση.

Να υποθεσω φυσικα οτι δεν υπαρχει Root-Acces το κινητο σου γιατι τοτε οι λογοι μπορει να

ειναι περισσοτεροι και φυσικα οτι δεν εχεις περασει καποιο custom-rom που μπορει να υπονοει

πιθανον bug.

 

2.- Σχετικα με το wifi και το προβλημα με το connectivity σε παρακαλω δοκιμασε τα εξής:

 

α.) Δοκιμασε να αλλαξεις το καναλι συχνοτητας (GHz) i.e δοκιμασε στο μεταξυ 9-10, να υποθεσω

οτι δουλευεις στο 11 τωρα. ΠΡΟΣΟΧΗ! Aν και υπολοιποι Η/Υ - Laptop συνδεονται ασυρματα τσεκαρε

και το δικο τους range-configuration για να μην αποσυντονισεις τιποτα.

β.) Μενουμε στο wifi configuration και τσεκαρεις το τυπο σηματος π.χ. b-g-n-mixed. Το -n σου δινει

καλυτερη ταχυτητα αλλα μπορει να δημιουργησει limited conectivity. Δοκιμασε mixed η b-g και απο εκει

και περα κανε εσυ assign τα options του. ΠΡΟΣΟΧΗ Αν αλλαξεις απο -n η ταχυτητα στο wirelles μπορει να

δειξει μια μικρη πτωση της ταξεως 3%-5% και φυσικα θα μειωθει η ταχυτητα streaming αν χρησημοποιεις καποιο

τετοιο service.

γ.) Πριν ανοιξεις το ρουτερ απενεργοποιησε την προσβαση ιντερνετ απο ολους του υπολογιστες, μετα ανοιξε

το ρουτερ και αμεσως μετα ανοιξε το wifi απο το ARC. Aυτο που θελεις να κανεις ετσι ειναι να σιγουρευτεις

οτι το κινητο σου θα παρει την πρωτη διαθεσιμη IP address και δεν θα κανει κανενα IP-Conflict στις μετεπειτα

συνδεσημοτητα. Μετα ενεργοποιεις κανονικα την προσβαση ιντερνετ και ολα τα pc-laptop. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Αν χρησημοποιεις, ftp server-client, webserver η αυτονομα php πανω στο global IP σου θα σταματησουν να

λειτουργουν και θα πρεπει να σεταρεις παλι το configuration σου σε οποιοδηποτε forward port. Αν δεν ασχολησε

με τα παραπανω σε παρακαλω απλα αγνοησετα.

 

3.- Οσο αναφορα την καθυστερηση την οποια αντιμετωπιζεις με την μνημη, δεν εξαρταται φιλε, απο την

χωρητικοτητα αλλα απο την random-access (εξισου και RAM :-)). Aκομα και αν εχεις περασει ολες τις

εφαρμογες σου στην sd οι εφαρμογες χρειαζονται την RAM -(512 Default) για να τρεξουν και για να το καταλαβεις καλυτερα

τρεχουν μεν απο την sd και εχεις καλυτερο αποθηκευτικο χωρο αλλα χρειαζονται την RAM για να εκτελεστουν.

Επισης το task killer δεν εχει νοημα οταν η οθονη ειναι active, γιατι θα πρεπει να πας συνεχεια το widget

εικονιδιο για να κανεις kill (useless) και σε 5 δευτερολεπτα το πολυ ξανακανουν triger-startup. Ωστοσο το

task killer βοηθαει στην διατηρηση της αυτονομιας κατα το κλεισιμο της οθονης οπου και αυτοματα απο μονο του

κανει συνεχεια kill αναλογα με τις ρυθμισεις που του εχεις δωσει. Η καλυτερη λυση ειναι να απενεγκαταστησεις

αχρηστες εφαρμογες που τρεχουν και να μπορεις να εχεις προσβασει στο start-up αυτων των εφαρμογων. Δυστυχως

αυτο χρειαζεται Root-Access. Δεν ειναι κατι πολυ δυσκολο, αλλα καλο ειναι να εχεις μια εμπειρια στο

συγκεκριμενο θεμα πριν κανεις κατι τετοιο. Ωστοσο αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο μπορεις να κοιταξεις στο xda.

 

Ελπιζω να βοηθησα, και αν μπορω να βοηθησω επιπλεον ευχαριστως ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που μόλις παρατήρησα: Η αρχική οθόνη περιστρέφεται ανάλογα με τη θέση του τηλεφώνου ή ήτανε στιγμιαία αναλαμπή του δικού μου;

Πρώτη φορά μου το έκανε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

οχι στιγμιαιο ητανε.το χει κανει και σε μενα μια φορα.μονο αν το συνδεσεις στο ειδικο dock φορτισης livedock ,τοτε μονο γυρναει η οθονη, και εφοσον ειναι κουμπωμενο στο dock .κριμα παντως γιατι ενω εχει τη δυνατοτητα ,να μην την αξιοποιει χωρις dock.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα νεο για ευκολο ρουτ στη συσκευη μας? γιατι ειναι αληθεια εχω μπερδευτη με τον τωρινο τροπο.ics 4.0.4.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....εδώ και μία εβδομάδα σχεδόν είμαι κάτοχος του ics....έχω παρατηρήσει κάποια παράξενα πράγματα και θα ήθελα την βοήθειά σας....

 

1) το led σε εισερχόμενα μηνύματα, ειδοποιήσεις κλπ δεν αναβοσβήνει.... μόνο στις κλήσεις όταν χτυπάει (όχι στις αναπάντητες)

2) από χθες ξεκίνησε πάλι όταν τρέχω μία εφαρμογή και πάω να βγω από αυτή να αργούν να φορτώσουν τα widgets και οι συντομεύσεις και στην οθόνη είναι μόνο το φόντο για 1-2 δευτερόλεπτα

3) από χθες πάλι υπάρχει συνέχεια μία τελίτσα που μου δείχνει που πατάω....πως μπορώ να το αφαιρέσω αυτό????

4) όταν έκανα restore έκανα και back up τις ρυθμίσεις μέσω του Mybackup.... λογικά έχει αποθηκεύσει το bluetooth του αυτοκινήτου μου, όμως το αυτοκίνητο το αναγνωρίζει σαν νέα συσκευή και δεν μπορεί να γίνει σύζευξη....τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση???

τέλος θα ήθελα να ρωτήσω γιατί σκέφτομαι να ξανακάνω ρουτ ποιες εφαρμογές θα πρέπει να περάσω καθώς είδα η εφαρμογή όπως το App2Sd δεν χρειάζεται εφόσον υπάρχει στις ρυθμίσεις ίδια.....

Edited by pani169
Link to comment
Share on other sites

βγηκε η αναβαθμηση και για την 1237-5348. (4.1.B.0.431)

 

Εισαι σιγουρος για αυτο;

Μπορει κανεις να μου στειλει Link για να κανω downgrade σε GB το Arc μου ωστε να περασω την κανονικη αναβαθμιση και οχι του xperia arc s?

Link to comment
Share on other sites

Και η κανονική εγκατάσταση χωρίς να την πειράξεις είναι μια χαρά. Εγώτην χρησιμοποιήσω εδώ και περίπου ενάμιση μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δοκίμασε την και αν δεν σου αρέσει υπάρχουν παρα πολλές εκδόσεις για να διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει πολλές. Αυτή που πραγματικά αξίζει και δεν την αλλάζω με τίποτα είναι η JJs Hybrid rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537717
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει πολλές. Αυτή που πραγματικά αξίζει και δεν την αλλάζω με τίποτα είναι η JJs Hybrid rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537717

φιλε μου να σε ρωτησω αλλαξες και κερνελ?σκεφτωμουνα να δοκιμασω καποιον για overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φοράω το kernel xarc του Sircay. Πολύ ευχαριστημένος. Καλή αυτονομία. Σχεδόν 2 μέρες με μέση χρήση. Θα το δεις στο thread της Rom, στα προτεινόμενα kernels.

Με overclocking δεν έχω πολύ ασχοληθεί. Έχω και το S. Η αλήθεια είναι οτι από χθες το έχω βάλει στα 1600. Εσύ θα μπορέσεις να πας, με ασφάλεια στα 1400;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φοράω το kernel xarc του Sircay. Πολύ ευχαριστημένος. Καλή αυτονομία. Σχεδόν 2 μέρες με μέση χρήση. Θα το δεις στο thread της Rom, στα προτεινόμενα kernels.

Με overclocking δεν έχω πολύ ασχοληθεί. Έχω και το S. Η αλήθεια είναι οτι από χθες το έχω βάλει στα 1600. Εσύ θα μπορέσεις να πας, με ασφάλεια στα 1400;)

ωραιοσ θα το προσπαθησω αργοτερα.μετα οταν κανω restore backup απο cwm ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..Πως πάει?Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να περάσω αυτή εδώ την ρομ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537717

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..Πως πάει?Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να περάσω αυτή εδώ την ρομ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537717

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Instructions:

Download the ROM..

Put in SD Card..

Flash ICS Kernel with CWM Recovery... No need to Flash kernel if you have already...

Go into Recovery and DO FULL WIPE and Flash the ROM,.. boot the ROM once... Flash any Addons then

Reboot

Link to comment
Share on other sites

O καλύτερος kernel που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα είναι ο XArc του sirkay. Καλύτερη αυτονομία μπαταρίας απ' όλους, smooth, κλπ. Αλλά το παλληκάρι σταμάτησε να τον εξελίσσει δυστυχώς. Ο ArcKnight είναι επίσης καλός σαν kernel, αλλά μερικές φορές σε κάτι updates που κάνει ο developer παρουσιάζονται προβλήματα.

Από ROM, αν θέλετε κάτι stock-based Arconium και JJ's Hybrid. Αλλιώς πάμε σε CM/AOKP/MIUI. Εγώ AOKP χρησιμοποιώ κατά βάση, περιμένοντας από μέρα σε μέρα να δω ότι κυκλοφόρησε η CM10 για το Arc μας.

 

Για CPU Frequency, στο 1.4 GHz το έχω συνέχεια και τρέχει σταθερότατα, χωρίς να υπερθερμαίνεται, ούτε να καίει πολλή μπαταρία.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

περιμενω να βγει η stable εκδοση της cm9 ή της cm10 ,να την περασω,να περασω και τον arcknight, και μετα ποιος με πιανει! :w00t:
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...