Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.μια ερωτηση.παω να κανω upgrade το λογισμικο του arc και στο pc companion μου βγαζει το παρακατω μήνυμα "Unable to install or start phone software update components" μπορει κανεις να με βοηθησει ???

 

Με το sus δοκίμασες;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κάποιος με si number 1246-9536????τι θα γίνει επιτέλους με το update?????

 

Vodafone ε?

O.k vodafone και cosmote,μας εκαναν μαγκες:mad:

Υπομονη φιλε,δεν μπορει κοντα θα ειναι:p

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

κάποιος με si number 1246-9536????τι θα γίνει επιτέλους με το update?????

τελικα καποιοι μιλησαν για παραεισαγωγη απο μ..αγαζι πολυκαταστημα,οπως το δικο μου αρκ αλωστε,αλλα αναβαθμηση πηρα πολυ πιο γρηγορα απο αλλων εισαγωγικων εταιριων οπως λετε.

Edited by zxr
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

I) Καταρχήν εγκατέστησε το Android SDK, θα φανεί πολύ χρήσιμο μετά.

http://developer.android.com/sdk/index.html

 

II) Για ξεκλείδωμα Bootloader:

http://www.theandroidsoul.com/how-to-unlock-bootloader-xperia-arc-play-neo-pro/ και με βίντεο αναλυτικό στο YouTube. ;)

 

III) Για Root εξαρτάται:

- Αν βάλεις stock ROM έχει οδηγό εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683957

- Αν βάλεις άλλον Kernel και ROM 99.9% θα είναι pre-rooted.

 

IV) Για Flasing Kernel χρειάζεσαι το Flashtool που είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1000012

Για το πώς θα φλασάρεις τον kernel:

1) Ανοίγεις το flashtool, πατάς πάνω αριστερά στον "Κεραυνό" και επιλέγεις fastboot mode

2) Συνδέεις το Arc με το USB debugging στο On

3) Επιλέγεις "reboot to fastboot over adb"

4) Μόλις το κινητό μπει σε Fastboot mode (θα είναι αναμένο το LED με μπλε χρώμα) επιλέγεις "select kernel to flash"

5) Επιλέγεις τον Kernel και γίνεται flash.

 

IV) Για εγκατάσταση ROM έχει οδηγίες συνήθως στο ανάλογο Θέμα.

Σε γενικές γραμμές:

1) Περνάς το .zip στην SD

2) Reboot into Recovery

3) Wipe Data/Cache/Dalvic Cache

4) Apply το .zip της ROM

5) Apply το .zip των Google Apps, αν δεν περιλαμβάνονται στην Rom

6) Reboot και είσαι έτοιμος.

 

Ελπίζω να βοήθησα, για περισσότερα ρίξε μια ματιά στο XDA, στο section του Arc:

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=962

 

FYI: Να τονίσω ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά στην εγκαταστάση. Και μόνο με το Root χάνεις την εγγύηση της συσκευής σου, πόσο μάλλον δε με το ξεκλείδωμα του bootloader και την εγκατάσταση custom ROM..

Φυσικά αυτές οι διαδικασίες γίνονται από χιλιάδες χρήστες καθημερινά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. :cool:

 

Πολυ χρησιμος ο οδηγος σου φιλε μου!

 

"""""Αν βάλεις άλλον Kernel και ROM 99.9% θα είναι pre-rooted."""""

 

 

να σε ρωτησω,δηλαδη αφου κατεβασεις το Android SDK,και ανοιξεις τον boatloader ,μπορεις να παραλειψεις το root και να περασεις κατευθειαν εναν kernel? εγω προσωπικα εναν kernel θελω,για να του κανω ενα overclock και να πεταει! :cool:

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά όμως έλεος.....να έχει βγει το jb και εμείς ακόμα να περιμένουμε το ics...ούτε λόγος για να πάρουμε και εμείς jb να φανταστώ.....
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμος ο οδηγος σου φιλε μου!

 

"""""Αν βάλεις άλλον Kernel και ROM 99.9% θα είναι pre-rooted."""""

 

 

να σε ρωτησω,δηλαδη αφου κατεβασεις το Android SDK,και ανοιξεις τον boatloader ,μπορεις να παραλειψεις το root και να περασεις κατευθειαν εναν kernel? εγω προσωπικα εναν kernel θελω,για να του κανω ενα overclock και να πεταει! :cool:

 

Το μόνο που χρειάζεται για να περάσεις kernel είναι unlocked bootloader. Η διαδικασία με το Flashtool είναι πολύ εύκολη και γρήγορη.

To Android SDK και οι drivers του χρειάζονται γιατί το Flashtool δουλεύει πολύ μέσω ADB.

 

πραγματικά όμως έλεος.....να έχει βγει το jb και εμείς ακόμα να περιμένουμε το ics...ούτε λόγος για να πάρουμε και εμείς jb να φανταστώ.....

 

To JellyBean θα ξεκινήσει να κυκλοφορεί ως update για τα Google Phones (Galaxy Nexus, Nexus S) και το Motorola Xoom σε 15 μέρες, σύμφωνα με την παρουσίαση που έγινε στο I/O προχθές. Μέχρι τότε μόνο σαν pre-release υπάρχει και SDK. Μην τρελλαινόμαστε... ;)

Αν δεν μπορείς να περιμένεις, γιατί δεν φλασάρεις μόνος σου την ICS ROM με το Flashtool?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330314

Η ίδια ROM θα είναι με αυτήν που θα δεις μέσω του PC Companion. Άντε να έχει σαν μόνη διαφορά ότι αρχικά θα στέλνει SMS με 70 ελληνικούς χαρακτήρες. Το οποίο διορθώνεται.

 

Φιλικά,

Μπάμπης

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θελω να αγορασω νεα καρτα μνημης, και η απορια μου ειναι οτι αμα κανω αντριγραφη ολους τους φακελους απο την παλια στην νεα καρτα οι εφαρμογες θα ανοιγουνε η θα χρειαστουνε εγκατασταση ξανα?

Link to comment
Share on other sites

ok και κατι τελευταιο η καρτα ειναι class10 16gb και λεει

Class: Class 10

Read Speed: 45MB/s

Write Speed: 45MB/s

υπαρχει προβλημα συμβατοτητας?γιατι εχω δει ολες οι Class 10 λενε 10MB/s απλα αυτη λεει και καλα extreme

Link to comment
Share on other sites

ok και κατι τελευταιο η καρτα ειναι class10 16gb και λεει

Class: Class 10

Read Speed: 45MB/s

Write Speed: 45MB/s

υπαρχει προβλημα συμβατοτητας?γιατι εχω δει ολες οι Class 10 λενε 10MB/s απλα αυτη λεει και καλα extreme

 

Για μενα η καλυτερη καρτα της αγορας. Sandisk Extreme. Θα πεταει δεν θα δουλεψει απλα!

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Η ultra δινει μεγιστη ταχυτητα τα 30ΜB/s παντως! 45 δινει μονο η extreme.

Sandisk Ultra

 

Οπως και να εχει ειναι η καλυτερες καρτες για μενα.

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα γιατι κολλαει γενικα και επιπλεον στο media player βαζει φωτογραφιες που εχω στον φακελο των εικονων...πολυ περιεργο...πρωτη φορα το βλεπω σε κινητο.....

 

γεια σας!!εχω το sony ericsson xperia arc απο τον περασμενο Αυγουστο...αλλα με την τελευταια αναβαθμιση εχω προβληματα...καταρχας κολλαει υπερβολικα και το media player βαζει εικονες απο το αρχειο εικόνων τις οποιες αλλαζει καθε εβδομαδα...μπορει καποιος να βοηθησει?:)

Αν μας τη δώσουν...

 

Γεια σας!αγορασα περυσι τον Αυγουστο το Sony ericsson xperia arc αλλα με την τελευταια ναβαθμιση το κινητο κολλαει υπερβολικα και το media player βαζει εικονες απο το αρχειο εικονων τις οποιες αλλαζει καθε εβδομαδα μπορει καποιος να βοηθησει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς να φλασάρεις μέσω Flashtool το .ftf της 2.3.4:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330314

 

Βέβαια μια χαρά τρέχει η ICS με λίγο σκάλισμα, αρκεί να έχεις όρεξη να διαβάσεις 2-3 Θέματα..

Root + Αφαίρεση Bloatware + Supercharge με το Script του Zeppelinrox και θα είναι μια χαρά το Arc.. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μο εξηγησετε πως θα γυρισω στο 2,3 δεν καταλαβαινω τι μου λετε...μπορουμε να το κανουμε βημα-βημα?

 

υπαρχει περιπτωση νεας αναβαθμισης για να σταματησει να κολλαει?και αν ναι ποτε

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

- Ακριβώς 2 σελίδες πριν, στην 118, έχω γράψει κάποιες οδηγίες για αρκετά πράγματα που μπορείς να κάνεις στο Arc. Ένα από αυτά είναι το Root. Έχει αναλυτικότατο Οδηγό στο link του XDA που αναφέρω. Κοιτάξατε αυτές τις οδηγίες και δεν μπορέσατε να κάνετε Root την συσκευή με ICS Rom?

Τις ξαναποστάρω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683957

 

- Νέα επίσημη αναβάθμιση δεν μπορούμε να ξέρουμε αν και πότε θα δώσει η Sony.

 

- Για το πώς flashάρουμε μία επίσημη ROM (σε μορφή .ftf) με το Flashtool, έχει αναλυτικότατες οδηγίες και με video, εδώ:

http://www.theandroidsoul.com/tutorial-how-to-flash-a-firmware-using-flashtool-on-xperia-arc/

Πιο αναλυτικά δεν γίνεται..

Τις ROM μπορείτε να τις βρείτε έχει εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330314

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!για να κανουμε root θα πρεπει να εχουμε ξεκλειδωτο bootloader?

 

Έχει οδηγίες και για κλειδωμένο και για ξεκλείδωτο bootloader. Δεν χρειάζεται πάντως για το Root να έχεις unlocked bootloader. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μου ειναι κλειδωμενο, κι ομως πολλες φορες η συσκευη αναβει μονη της λες κι εχω πατησει το μεσαιο κουμπι! Τωρα που γραφω, το χω διπλα και μου το χει κανει 5 φορες συνεχομενα. Αναβει σβηνει αναβει σβηνει

 

 

Εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μου ειναι κλειδωμενο, κι ομως πολλες φορες η συσκευη αναβει μονη της λες κι εχω πατησει το μεσαιο κουμπι! Τωρα που γραφω, το χω διπλα και μου το χει κανει 5 φορες συνεχομενα. Αναβει σβηνει αναβει σβηνει

 

 

Εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο?

 

Μηπως εχεις βαλει καποιο live wallpaper η καποιο αλλο προγραμμα τωρα τελευταια εαν ναι αφαιρεσε το αν οχι κανε μια επανεκκινηση η' επαναφορα θα ερθει στα ισια του λογικα εφοσον σου παρουσιαζεται για πρωτη φορα

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...