Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα και γω την αναβαθμιση σε ics μετα απο τοσο καιρο.Την ειχα δει σε εναν φιλο μου και δεν μου πολυαρεσε...τελοσπαντων τωρα την εκανα...

Γιατι οι φωτογραφιες που εχεις στις επαφες ,οταν παιρνεις η σε παιρνουν τηλεφωνο εμφανιζονται τοσο μικρες?Στην gingerbread επιαναν ολη την οθοναρα, και τωρα μου εμφανιζεται μια μικροσκοπικη εικονα στη μεση της συσκευης και γυρω γυρω γκρι.Μου θυμιζει windows 6.1 να πουμε κι ετσι...χαχα ελεος.

πως αλλαζει ρε παιδια,θελω ολη η οθονη να εμφανιζει ολη την φωτογραφια που εχω επιλεξει.Πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν παίρνει αντίγραφο της επαφές μικραίνει της φωτογραφίες για να είναι μικρότερο το αρχείο για αυτό της βλέπεις μικρές. πρέπει να της ξαναβάλεις.
Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να κανω ροοτ την συσκευη και να φαιρεσω τη σαβουρα ωστε να μεινει ελευθερος χωρος,ο τροπος eroot που περιγραφεται στους xda ισχυει?

βασικα εχω ηδη προβλημα ,καθως δεν ξερω πως να περασω τους adb drivers.η αν τους εχω ηδη περασει,καθως το κινητο μου αναγνωριζεται απο το adb, μπορω vα δωσω εντολες για reboot πχ,ωστοσο οταν μπαινω διαχειρηση συσκευων μου εμφανιζει ενα κτρινο θαυμαστικο αντι για adb device.

ειμαι πολυ ασχετος οποτε καθε βοηθεια....

βασικα μου εμφανιζει γυρω στα 5-6 adb interfaces στη διαχειρηση συσκευων.εγω ποιο με ποιο απο ολα πρεπει να κανω ενημερωση αν θελω να rootaρω?να κανω με android device adb interface?με sony sa0102 interface?με κατι αλλα interfaces σονυ που εχει απο το 2011?

Edited by manolatsitsi_25
Link to comment
Share on other sites

Οι adb drivers υπάρχουν στους xda. Η μέθοδος ρουτ περιγράφεται αναλυτικά και εδώ στο φόρουμ αν ψάξεις λίγο.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,εκανα root οπως περιγραφεται.Αντι για 4.1.B.0.431 ομως που λεει στην αρχη του αρθρου,εμενα μου εμφανιζει 4.1.Β.0.587 παροτι κατεβασα τον kernel που λεει για xperia arc.Ποια η διαφορα των 2 εκδοσεων?Αυτο που με ενοχλει ειναι πως ενω εχω την 4.1.Β.0.587 συγχρονως οποτε μπαινω μεσω wifi μου εμφανιζει πως και καλα υπαρχει νεα εκδοση που ειναι η 4.1.Β.0.587 και να την κατεβασω και να την εγκαταστησω!Το ιδιο και μεσω pc companion.Επειδη βαρεθηκα να βλεπω το μηνυμα,πατησα οκ -εγκατεστησε την μεσω ota.Αλλα δεν την εγκαθιστα,προφανως αφου την ιδια εχω ηδη φορεμενη.

wtf?Nα την εγκαταστησω μεσω pc companion ,η απλα να αγνοω το μυνημα?Μηπως το κανει επειδη ειναι ρουταρισμενο και θελει να μου φορεσει με το ζορι την μη ρουταρισμενη εκδοση του 4.1.Β.0.587?Να την κανω μεσω pc companion η θα χασω το ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει,εκανα root οπως περιγραφεται.Αντι για 4.1.B.0.431 ομως που λεει στην αρχη του αρθρου,εμενα μου εμφανιζει 4.1.Β.0.587 παροτι κατεβασα τον kernel που λεει για xperia arc.Ποια η διαφορα των 2 εκδοσεων?Αυτο που με ενοχλει ειναι πως ενω εχω την 4.1.Β.0.587 συγχρονως οποτε μπαινω μεσω wifi μου εμφανιζει πως και καλα υπαρχει νεα εκδοση που ειναι η 4.1.Β.0.587 και να την κατεβασω και να την εγκαταστησω!Το ιδιο και μεσω pc companion.Επειδη βαρεθηκα να βλεπω το μηνυμα,πατησα οκ -εγκατεστησε την μεσω ota.Αλλα δεν την εγκαθιστα,προφανως αφου την ιδια εχω ηδη φορεμενη.

wtf?Nα την εγκαταστησω μεσω pc companion ,η απλα να αγνοω το μυνημα?Μηπως το κανει επειδη ειναι ρουταρισμενο και θελει να μου φορεσει με το ζορι την μη ρουταρισμενη εκδοση του 4.1.Β.0.587?Να την κανω μεσω pc companion η θα χασω το ρουτ?

 

Μπες xda, και βρες την ρομ azumi, ειναι πολυ καλη, καθαρή, και γρηγορη...θα δεις αλλο κιν..

Εχει interface απο το z1.;-)

Link to comment
Share on other sites

μπα,ηδη μονο το flashaρισμα κερνελ μου φανηκε δυσκολο και χρονοβορο.Εκανα και ενα λαθος στην αρχη, και μου φαγε 7 ωρες.Θα μπορουσα να παιζα dead space στο ps3 .Προτιμω να το αφησω στοκ, και ο θεος βοηθος.Aλλα θα δειξει...ειναι να μην μπεις στο τριπακι.
Link to comment
Share on other sites

μπα,ηδη μονο το flashaρισμα κερνελ μου φανηκε δυσκολο και χρονοβορο.Εκανα και ενα λαθος στην αρχη, και μου φαγε 7 ωρες.Θα μπορουσα να παιζα dead space στο ps3 .Προτιμω να το αφησω στοκ, και ο θεος βοηθος.Aλλα θα δειξει...ειναι να μην μπεις στο τριπακι.

αν το να φλασαρεις τον κερνελ σου φάνηκε δύσκολο τότε μην πας παρακάτω!! :rolleyes:

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται.Κανα λινκ να βρω τον κερνελ 4.1.Β.0.431 για να τον φλασαρω,γιατι αυτος που δινει το λινκ στην αρχη ειναι ο 4.1.β.0.587 που δε μ αρεσει, υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

εννοειται.Κανα λινκ να βρω τον κερνελ 4.1.Β.0.431 για να τον φλασαρω,γιατι αυτος που δινει το λινκ στην αρχη ειναι ο 4.1.β.0.587 που δε μ αρεσει, υπαρχει?

Εδώ μπορείς να βρεις τα πάντα και να φλασάρεις ό'τι θες. Για εύκολο φλασάρισμα kernel, rom κλπ. μπορείς να δεις το 1ο ποστ.

Edited by empathis
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Μπες xda, και βρες την ρομ azumi, ειναι πολυ καλη, καθαρή, και γρηγορη...θα δεις αλλο κιν..

Εχει interface απο το z1.;-)

 

 

η azumi δεν ειναι καλη κατα την γνωμη μου.... το λεω επειδη την εχω δοκιμασει και κολαει παντου μετα απο μια εβδομαδα

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση σε ICS δεν "βλεπει" την καρτα μνημης (8gb class 10). Με την προηγουμενη εκδοση δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ θεμα.

Τι root, τι cwm, τι αλλαγη σε αλλη ICS... Τα ιδια παντελακη μου... Στο ΖΤΕ Acqua (που ειχα πριν, τωρα το εχω παροπλισμενο) την βλεπει κανονικα... Τι να πω... Καμια ιδεα? :blink::blink::blink:

 

Καλησπερα παιδια.

 

Απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση σε ICS δεν "βλεπει" την καρτα μνημης (8gb class 10). Με την προηγουμενη εκδοση δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ θεμα.

Τι root, τι cwm, τι αλλαγη σε αλλη ICS... Τα ιδια παντελακη μου... Στο ΖΤΕ Acqua (που ειχα πριν, τωρα το εχω παροπλισμενο) την βλεπει κανονικα... Τι να πω... Καμια ιδεα? :blink::blink::blink:

 

Πριν απο λιγο του εκανα και ενα downgrade σε 2.3.4 αλλα και παλι τζιφος...:(

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω το αρκ απο τοτε που βγηκε και τους τελευταιους 2 μηνες εχει αρχισει να κολλαει ΠΟΛΥ σε σπαστικο σημειο..Εχετε να μου προτεινετε κατι να κανω για να μην κολλαει;(Τεσταρισμενη ρομ ή κατι αλλο) :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω το τιμημένο arc σαν δεύτερο κινητό και φοράει ultimate HD 5 και lupus v16 kernel. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του.

Πάντα, βέβαια, αυτά είναι υποκειμενικά και διαφορετικά πράγματα ικανοποιούν διαφορετικούς ανθρώπους.

Υγ. Η καλύτερη ROM που έχω δοκιμάσει είναι η pureness άλλα έχει σταματήσει την ανάπτυξη της ο Dev εδώ κι ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω το αρκ απο τοτε που βγηκε και τους τελευταιους 2 μηνες εχει αρχισει να κολλαει ΠΟΛΥ σε σπαστικο σημειο..Εχετε να μου προτεινετε κατι να κανω για να μην κολλαει;(Τεσταρισμενη ρομ ή κατι αλλο) :)

Εγώ με CM 10 κανένα πρόβλημα. Όλα δουλεύουν ρολόι.

Δεν ξέρω για τη θυρα HDMI γιατί δε την χρησιμοποιώ αλλά για τα υπόλοιπα κανένα πρόβλημα!!!

 

:D :D:D

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με CM 10 κανένα πρόβλημα. Όλα δουλεύουν ρολόι.

Δεν ξέρω για τη θυρα HDMI γιατί δε την χρησιμοποιώ αλλά για τα υπόλοιπα κανένα πρόβλημα!!!

 

:D :D:D

 

Μπορεις να μου στειλεις ενα dl link για το arc και instructions για το Install?Θα σου ημουν ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι όλες οι rom για το xperia arc. Εννοειται πως κατεβάζεις την πιο πρόσφατη (την πάνω-πάνω δηλαδή). Οδηγίες για τον τρόπο θα βρεις στο 1ο ποστ. Θα σου υπενθυμίσω πως πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader και να είσαι ρουτ. Επίσης κάνε πρώτα ένα backup με τις επαφές σου και ότι άλλο έχεις στη μνήμη του τηλεφώνου γιατί θα σβηστούν όλα αυτά (η κάρτα sd δεν επηρεάζεται).
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω το αρκ απο τοτε που βγηκε και τους τελευταιους 2 μηνες εχει αρχισει να κολλαει ΠΟΛΥ σε σπαστικο σημειο..Εχετε να μου προτεινετε κατι να κανω για να μην κολλαει;(Τεσταρισμενη ρομ ή κατι αλλο) :)

 

Έχω το τιμημένο arc σαν δεύτερο κινητό και φοράει ultimate HD 5 και lupus v16 kernel. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του.

Πάντα, βέβαια, αυτά είναι υποκειμενικά και διαφορετικά πράγματα ικανοποιούν διαφορετικούς ανθρώπους.

Υγ. Η καλύτερη ROM που έχω δοκιμάσει είναι η pureness άλλα έχει σταματήσει την ανάπτυξη της ο Dev εδώ κι ένα χρόνο.

 

Τον συνδυασμό του fireillusion χρησιμοποιώ κι εγώ αυτήν την εποχή, τρέχει απροβλημάτιστα, δοκίμασε τον. ;)

 

Η Pureness του ThilinaC ήταν η πιο όμορφη και σφαιράτη stock-based rom, αλλά δυστυχώς έχει σταματήσει η ανάπτυξή της, νομίζω ο dev πήρε GS3.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για τη σελίδα σας :) Είμαι νέος εδώ και δεν βρήκα που να γράψω για το πρόβλημα που έχω. <p>Ξεκλείδωσα το boot loader το ρούταρα αλλά έκανα λάθος link και πέρασα flash από LT26i αντί για το Xperia arc LT15i που έχω :( Έχει κολήσει και δεν ανοίγει , τι μπορώ να κάνω; Σε αυτό το θέμα με "κινητά"είμαι άσχετος.Ευχαριστώ και σόρρυ αν έγραψα σε λάθος ενότητα :) </p>
Link to comment
Share on other sites

Με το flashtool φλασάρεις την εργοστασιακή ρομ του κινητού σε μορφή αρχείου ftf και είσαι οκ. Απλά θα πρέπει να ξανακάνεις ρουτ.
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα του άντρα μου του έπεσε το Κινητο κάτω χάλασε το ακουστικό ,τον ακούνε αλλα δεν ακούει τους άλλους και άνοιξε και λίγο στα πλάγια! Κατα αλλα λειτουργούν ολα μια χαρά οθόνη κτλ!μπορει να το φτιάξει μόνος του ( πχ eBay) ή να το πάω κάπου έξω και αν ναι έχετε να προτείνεται κάποιον ;!ευχαριστω [ATTACH]36479[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το PC δεν αναγνωρίζει πλέον τη συσκευή σαν LT15i . Όταν το συνδέω προσπαθεί να κατεβάσει drivers για εγκατάσταση αλλά δεν βρίσκει τίποτα . Πως θα το δει το flash tool;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα του άντρα μου του έπεσε το Κινητο κάτω χάλασε το ακουστικό ,τον ακούνε αλλα δεν ακούει τους άλλους και άνοιξε και λίγο στα πλάγια! Κατα αλλα λειτουργούν ολα μια χαρά οθόνη κτλ!μπορει να το φτιάξει μόνος του ( πχ eBay) ή να το πάω κάπου έξω και αν ναι έχετε να προτείνεται κάποιον ;!ευχαριστω [ATTACH]36479[/ATTACH]

Δεν ξέρω αν θα βρει ανταλλακτικό στο ebay και κυρίως κατά πόσο θα είναι εύκολη η αντικατάσταση. Αν πιάνει το χέρι του ας δοκιμάσει διαφορετικά καλύτερα κάπου εξειδικευμένα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το PC δεν αναγνωρίζει πλέον τη συσκευή σαν LT15i . Όταν το συνδέω προσπαθεί να κατεβάσει drivers για εγκατάσταση αλλά δεν βρίσκει τίποτα . Πως θα το δει το flash tool;

Οι drivers του τηλεφώνου είναι μέσα στον φάκελο εγκατάστασης του flashtool. Πρώτα εγκαθιστάς το πρόγραμμα και μετά πας C/Flashtool/drivers, διπλό κλικ και ακολουθείς τον οδηγό. Όταν σου ζητήσει για ποια συσκευή να εγκατασταθούν οι drivers θα τικάρεις xperia arc. Eγκαθιστάς και όταν τελειώσει είσαι έτοιμος για φλασάρισμα. Δοκίμασέ το.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...