Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα παλιά, τώρα όμως ως Root δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το κατεβάσω και θα σας πω.

Ευχαριστώ.

 

Ουπς! Λάθος! Το μπέρδεψα με ένα άλλο. Δεν το είχα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Αξίζει να αλλάξω την CM 10 με την CM 10.1; Υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά σε ταχύτητα και λειτουργίες;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Είναι πολύ καλό. Μου έδειξε 'υπολείμματα' ας πούμε από εφαρμογές που είχα βγάλει,.στην mnt/asec. Μόνο που θέλω μια μικρή βοήθεια εδώ. Τι είναι αυτά στην mnt/asec. Και αν ξέρουμε τι είναι ο Odex file. Κατάλαβες πόσο άσχετη είμαι.

Τώρα με το θέμα Fbook (που το έχω κάνει σήριαλ), Δυστυχώς μου δίνει την δυνατότητα να απεγκαταστήσω Μόνο, τις ενημερώσεις. Και Δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω μεταφορά στην sd. Γιατί? Γιατί υπάρχει ο venderoulis χα χα.

Εννοείτε ότι θα κρατήσω το Cleanup.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το systemCleanup με αυτό κάνω μεταφορά και διαγραφή apk. Δεν με έχει προδώσει. :D

+1

πετα ολα τα αλλα και βαλε το System Cleanup για να κανεις τη δουλεια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Λίλη (ελπίζω να το λέω σωστά) ηρεμία, όχι πανικός..! :D ;)

Άνοιξε με τον FX και root (ή με τον Root Explorer) και μπες στον Vendor φάκελο. Λογικά θα μπορείς να διαγράψεις τα πάντα. Αν θέλεις πήγαινε στο System και σβήσε και από εκεί ότι θέλεις. (facebook, golf κλπ)

Αυτό κάνουν και αυτοί που φτιάχνουν rom, debloat τις άχρηστες εφαρμογές.

Μετα εγκαθιστάς κανονικά το facebook από το Google Play και το Greenify θα το πιάσει.

Αν παρόλα αυτά δεν γίνεται τίποτα, τότε ίσως ήρθε η ώρα για μία custom ROM που θα είναι "καθαρή" από τέτοιες εφαρμογές. ;)

 

Το Link2SD είναι πολύ χρήσιμη εφαρμογή, διαφορετικής φιλοσοφίας από το Titanium Backup. Δεν μεταφέρει απλά την εφαρμογή στην SD, την κάνει να φαίνεται (μέσω του "Link") ότι είναι στην ROM.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Είναι πολύ καλό. Μου έδειξε 'υπολείμματα' ας πούμε από εφαρμογές που είχα βγάλει,.στην mnt/asec. Μόνο που θέλω μια μικρή βοήθεια εδώ. Τι είναι αυτά στην mnt/asec. Και αν ξέρουμε τι είναι ο Odex file. Κατάλαβες πόσο άσχετη είμαι.

Τώρα με το θέμα Fbook (που το έχω κάνει σήριαλ), Δυστυχώς μου δίνει την δυνατότητα να απεγκαταστήσω Μόνο, τις ενημερώσεις. Και Δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω μεταφορά στην sd. Γιατί? Γιατί υπάρχει ο venderoulis χα χα.

Εννοείτε ότι θα κρατήσω το Cleanup.

Διέγραψε την ενημέρωση και μετά την εφαρμογή.

Είμαστε πολύ βλέπω με το systemcleanup :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα babis

Ναι ναι σωστά.

Προς θεού, δεν έχω κολλήσει με αυτή την εφαρμογή Fbook, με την έννοια μην και την χάσω, απλά εξαιτίας αυτής, σαν αρχάριος χρήστης, μαθαίνω.

Ως αρχή δεν ήθελα να αλλάξω την Rom, αλλά διαβάζοντας ότι πολλοί την αλλάζουν και μάλιστα υπάρχει και αυτή που δίνει και 40 b παραπάνω, σίγουρα θα το κάνω. Αλλά είναι.τόσα πολλά. Δηλαδή, αποφάσισα και έκανα Root. Ωραία. Άντε λέω θα περάσω και το CWM για να μπορώ να αλλάξω και το κάτι της. (φυσικά εδώ έχω κολλήσει ακόμα δεν το έχω περάσει)

Δηλ.το προσπάθησα και μάλλον δεν το έκανα σωστά και δεν έχει γίνει τίποτα.

Μετά ακούω για τις Rom. Ακούω και Partion (αν το γράφω σωστά) στη Sd.

Και όχι τίποτα άλλο, αλλά μπορεί να είμαι ερασιτέχνης με αυτά, αλλά επαγγελματίας ερασιτέχνης. Χα χα χα.Είχα το Λαπιτόπι μου(PC) το τι του είχα κάνει! Αφού το έφτασα εκεί που ήθελα, μια διάρρηξη και μου το πήραν. Τώρα την πληρώνει το κινητό.( πάλι γελάω).

Λοιπόν αρκετά σας ζάλισα με άσχετα.

Κατέβασα το systemcleanup και έκανα με το Fbook την επιλογή system με Odex file, και έχω την εντύπωση ότι τα 15 b που μου αυξήθηκε η μνήμη είναι από αυτό που έκανα.

Προσεχώς θα σας ζαλίσω πάλι ζητώντας βοήθεια για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Το να περάσεις το CWM είναι παιχνιδάκι.

Κατέβασε από το Google Play το Xparts και μέσα από εκεί πατάς install CWM.

Τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους!

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

 

EDIT: Άσχετο αλλά θα το πω:

Επειδή μετά από δυο πεσίματα το κινητό μου χρειάζεται αλλαγή οθόνης, αν κάποιος έχει οθόνη για πούλημα ας με ενημερώσει....

Edited by MAGOS_MERLIN

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή Odex file είναι για να ανοίγει ποιο γρήγορα η εφαρμογή

Για cwm δες στην πρώτη σελίδα αν εισαι σε 2.3. αν οχι δες εδώ

αυτά αν είσαι με ξεκλείδωτο bootloader αλλιώς όπως είπε ο magos merlin

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Είμαι XPeria Arc LT15i 4.0.4 4.1.B.0.431 Έκανα Root χωρίς να ξεκλειδώσω πρώτα τον Bootloader. Στο Service inf μου γράφει το εξής: Bootloander unlock allowed: Yes.

Αυτό σημαίνει ότι είναι όντως ξεκλείδωτος? Θα μου πείτε αφού δεν έκανες κίνηση να ξεκλειδώσεις, πως περιμένεις να είναι ξεκλείδωτος!

Edited by lilypik
Συμπλήρωση του κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Είμαι XPeria Arc LT15i 4.0.4 4.1.B.0.431 Έκανα Root χωρίς να ξεκλειδώσει πρώτα τον Bootloader. Στο Service inf μου γράφει το εξής: Bootloander unlock allowed: Yes.

Αυτό σημαίνει ότι είναι όντως ξεκλείδωτος?

 

Όχι. Απλά μπορείς να τον ξεκλειδώσεις.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, γιατί το CWM προσπάθησα στο PC με το RecoveryX και μου έδινε δύο επιλογές εκδόσεων 5.0.2.7 GB και την δεύτερη 5.0.2.7 ICE και εγώ αντί να πατήσω την δεύτερη, πάτησα την πρώτη GB. Και φυσικά η αλήθεια είναι επειδή είμαι και άσχετη,δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι στο κινητό. Τώρα αν το κάνω με το X-Parts και εκεί μου δίνει δύο επιλογές pvyParts 5.5.0.4 και την δεύτερη nobodyAtall 5.0.2.7 . Ειλικρινά συγνώμη που σας έχω πάρει μονότερμα και σ ζαλίζω. Σας Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το Xparts σου δίνει 2 επιλογές; Περίεργο σε εμένα μονο μια είχε!!

Αν πάντως το έβγαζε σε εμένα θα διάλεγα την πρώτη από τις 2 που ανέφερες την pvyParts5.5.0.4.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Το Xparts σου δίνει 2 επιλογές; Περίεργο σε εμένα μονο μια είχε!!

Αν πάντως το έβγαζε σε εμένα θα διάλεγα την πρώτη από τις 2 που ανέφερες την pvyParts5.5.0.4.

 

Ναι ναι! Και μάλιστα η πρώτη 5.5.0.4 δίνει την πληροφορία Stock ICS Recovery και η δεύτερη Stoc GB Recovery. Τώρα το παρατήρησα αυτό. Άρα όπως είπες την πρώτη.

 

Πάντως πως θα καταλάβω ότι πέτυχε. Θα δω κάτι? Ναι, πες, θα σηκωθεί το κινητό και θα αρχίσει να χορεύει!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν το εγκαταστήσεις κάνε ένα restart το κινητό σου και μόλις σου βγάλει το boot logo πατώντας το vol+ συνέχεια μπαίνεις σε recovery mode.

Για να στο πω και λίγο πιο απλά μόλις σου γράψει στην οθόνη SONY την ώρα που ανοίγει πατάς vol+ καμια δεκαριά φορές συνέχεια και ανοίγει το recovery mode.

Από εκεί μπορείς να κάνεις αντίγραφα ασφαλείας ώστε ότι και να γίνει στο κινητό μπορείς να το επαναφέρεις σε μια λειτουργική κατάσταση με ότι είχες μέσα.

Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις μια custom rom, να κάνεις full wipe κ.α.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν το εγκαταστήσεις κάνε ένα restart το κινητό σου και μόλις σου βγάλει το boot logo πατώντας το vol+ συνέχεια μπαίνεις σε recovery mode.

Για να στο πω και λίγο πιο απλά μόλις σου γράψει στην οθόνη SONY την ώρα που ανοίγει πατάς vol+ καμια δεκαριά φορές συνέχεια και ανοίγει το recovery mode.

Από εκεί μπορείς να κάνεις αντίγραφα ασφαλείας ώστε ότι και να γίνει στο κινητό μπορείς να το επαναφέρεις σε μια λειτουργική κατάσταση με ότι είχες μέσα.

Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις μια custom rom, να κάνεις full wipe κ.α.

 

Καλημέρα καλημέρα

Εγώ πατούσα το vol+ παρατεταμένα και δεν έβλεπα τίποτα, ενώ έπρεπε να το πατήσω διακεκομένα και Όντως εμφανίστηκε το μενού του CWM.

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα

Εγώ πατούσα το vol+ παρατεταμένα και δεν έβλεπα τίποτα, ενώ έπρεπε να το πατήσω διακεκομένα και Όντως εμφανίστηκε το μενού του CWM.

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις... Κανείς δεν ήξερε.

 

:D

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον kernel είναι καλύτερα,

με τον Fusion 5.4 που έχω μπορεί να ταιριάξει?

 

Όχι ο Fusion είναι για CM10 μόνο. Kernel όποιον είναι μέσα στο .zip της Rom που κατεβάζετε κάθε φορά.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα πήρα το arc και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να βάλω τα προγράμματα και τα games που έχουν μπει στην ενσωματωμένη του μνήμη να τα βάλω απτήν ενσωματωμένη στη κάρτα μνήμης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα "γιαφτο"?
Link to comment
Share on other sites

όχι φιλε μου το δοκίμασα αυτό δεν είμαι τόσο άσχετος από android hahahahaha δεν πετυχαίνει thanks πάντως
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...