Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, αφαίρεσα την μπαταρία και από 40% όταν το ξανά-άνοιξα πήγε 14%. Μετά την έβγαλα πάλι και άδειασε τελείως, τι παίζει;

 

battery calibration εχεις κανει;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Γεια σας παιδια.! μπορει καποιος να μου πει αν το galaxy s2 ειναι καλο η μαπα??σκεφτομαι να το αγορασω και βλεπω πως εχει παρουσιασει πολλα προβληματα ειδικα με την υπερθερμανση...μπορειτε να μου πειτε αν θα ηταν καλο να το αγορασω ή οχι?? Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

αν εχεις σκοπο να το λιωνεις στα παιχνιδια, ναι θα καιει..

αν εχεις σκοπο να κανεις πιο νορμαλ χρηση δε θα εχεις προβλημα.. εγω που δεν εχω ουτε 1 παιχνιδι εγκατεστημενο δεν εχω θεμα (μεχρι 36-37 βαθμους φτανω σε χρηση).. βεβαια κατα τη φορτιση ανεβαζει θερμοκρασια, κατι φυσιολογικο..

παντως το κινητο πεταει και ειναι φοβερο κατα τ αλλα..

 

καντε ενα merge με το απο πανω, γιατι ειμαι με tapatalk..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2 ερωτησουλες εχω να κανω πανω στο θεμα μπαταρια!Eβαλα τη leomar με kernel nimph 2.02 αλλα δεν εχω κανει battery calibration!Θα δω διαφορα αν κανω???Και πως γινεται...Το φορτιζω τελειως και απλα τρεχω την εφαρμογη??

Και τελος βλεπω τις εικονες σας απο την κατασταση της μπαταριας και βλεπω οτι σε 12 ωρες αναμονη ας πουμε δν σας δειχνει πουθενα να σας εχει φαει κατι το λειτουργικο android!Εμενα αν το αφησω 10 ωρες σε αναμονη το 30% μου γραφει οτι εφαγε το android 20% το λειτουργικο android και η αναμονη πολυ πιο λιγο!Ειναι φυσικο να τρωει τοσο πολυ το λειτουργικο στην αναμονη?!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το λιωνω στα παιχνιδια και πολυ...απλα θελω ενα κινιτο που να εχει smooth κινηση στις σελιδες...γρηγορο web και καλη καμερα...!το ειδα στην vodafone το κινιτο και τα σπαει ασχημα...απλα θα βγει το lte και το note...τωρα ειναι δυσκολο το ποιο κινητο να διαλεξεις...
Google
Link to comment
Share on other sites

δεν θα το λιωνω στα παιχνιδια και πολυ...απλα θελω ενα κινιτο που να εχει smooth κινηση στις σελιδες...γρηγορο web και καλη καμερα...!το ειδα στην vodafone το κινιτο και τα σπαει ασχημα...απλα θα βγει το lte και το note...τωρα ειναι δυσκολο το ποιο κινητο να διαλεξεις...

 

αν το θες κυριως γι αυτα που ανεφερες δε νομιζω οτι πρεπει να εχεις ενδοιασμους.. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ερωτησουλες εχω να κανω πανω στο θεμα μπαταρια!Eβαλα τη leomar με kernel nimph 2.02 αλλα δεν εχω κανει battery calibration!Θα δω διαφορα αν κανω???Και πως γινεται...Το φορτιζω τελειως και απλα τρεχω την εφαρμογη??

 

Βάλε τη σχετική εφαρμογή και ακολούθησε τις οδηγίες. Θα δεις κάποια σχετική βελτίωση μετά από κάποιους κύκλους φόρτισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πω πω επαθα την πλακα μου..ο γαλαξιας μου τα εχει παιξει..!το ειχα σε φορτισει και αυτο αντι να φορτιζει ενω εδειχνε κανονικα οτι φορτιζει αυτο εχανε μπαταρια τελικα..απο 20% μου επεσε 2% ενω εδειχνε οτι φορτιζει...και μαντεψτε..!ειχα ανοιχτο ενα προγραμμα ενω ειχα τα παντα κλειστα wifi/data/3g και τα λοιπα..και εξαιτιας αυτου του προγραμματος δεν φορτιζε..και ηταν το facebook..το εβγαλα λοιπον απο widget που το ειχα το σκωτοσα με system panel και τωρα φορτιζει!ε με αυτο το android..

αν παθετε κατι παρομοιο να ξερετε την λυση!υπαρχουν και αλλες ανφορες στο xda..εκει βρηκα την λυση στον προβλημα μου!μου φαινεται θα γυρισω σε apple...πολυ με τρομαζει αυτο το android ρε παιδια...!! :cry:

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

πω πω επαθα την πλακα μου..ο γαλαξιας μου τα εχει παιξει..!το ειχα σε φορτισει και αυτο αντι να φορτιζει ενω εδειχνε κανονικα οτι φορτιζει αυτο εχανε μπαταρια τελικα..απο 20% μου επεσε 2% ενω εδειχνε οτι φορτιζει...και μαντεψτε..!ειχα ανοιχτο ενα προγραμμα ενω ειχα τα παντα κλειστα wifi/data/3g και τα λοιπα..και εξαιτιας αυτου του προγραμματος δεν φορτιζε..και ηταν το facebook..το εβγαλα λοιπον απο widget που το ειχα το σκωτοσα με system panel και τωρα φορτιζει!ε με αυτο το android..

αν παθετε κατι παρομοιο να ξερετε την λυση!υπαρχουν και αλλες ανφορες στο xda..εκει βρηκα την λυση στον προβλημα μου!μου φαινεται θα γυρισω σε apple...πολυ με τρομαζει αυτο το android ρε παιδια...!! :cry:

αρα δεν φταιει το android αλλα το facebook.

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν φταιει το android αλλα το facebook.

 

οχι..ουτε το facebook φταιει..!υπαρχουν αναφορες οτι καποια προγραμματα παθαινουν τραλαλα και μενουν ανοιχτα ενω δεν φαινεται καπου..με αποτελεσμα να τρωει μπαταρια!το προβλημα ειναι οτι το android δεν διαχειριζεται σωστα την λειτουργια των προγραμματων οταν παραμενουν ανοιχτα και δεν τα κλεινει οποτε πρεπει..και οποτε τα κλεινεισ με system panel η task manager αυτα ανοιγουν μονα τουσ και ως αποτελεσμα να λιωνει η μπαταρια..!ελπιζω στο μελλον αυτα τα ''bugs'' να διορθωθουν με ice cream..!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

ειναι η λογικη του android αυτη.αν τα κλεισεις εσυ θα ξαναανοιξουν.τα κλεινει το λειτουργικο μονοτου οταν το κρινει απαραιτητο
Link to comment
Share on other sites

ειναι η λογικη του android αυτη.αν τα κλεισεις εσυ θα ξαναανοιξουν.τα κλεινει το λειτουργικο μονοτου οταν το κρινει απαραιτητο

 

αυτο ακριβως κανει..απλα μεχρι να κλεισει..ρουφαει την μπαταρια..και μια στις τοσες δεν την κλεινει και επαθα αυτο που αναφερω πιο πανω!πραγματικα δεν μπορουσα να φορτισω το κινητο μου!ενω εγραφε οτι φορτιζε..αυτο εχανε μπαταρια..και ειχε παρει και φωτια το τλφν..βαρεσε 60 βαθμους!μολις βρηκα το προβλημα αφου το εψαχνα ποση ωρα τοτε ολα ηρθαν στα ισια του!αλλα μετα ολοι απορουμε οτι η συσκευη ειναι ελλατωματικη..ενω το ιδιο το android λειτουργικο παθαινει blackout καμια φορα..!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

οι κακογραμμενες εφαρμογες προκαλουν blackout στο λειτουργικο.επισης οι εφαρμογες οι καλογραμμενες ρουφανε ελαχιστη μπαταρια οταν ειναι ανενεργες.υπαρχουν παιδια εδω μεσα που σε 8 ωρες χωρις χρηση χανουν μολις 1%.εγω προσωπικα χανω 3-4% με leomar rom.οταν ειχα την stock εχανα καπου 5%.παντως δοκιμασε να ξαναπερασεις την εφαρμογη.μπορει να μην εκατσε καλα.πολυ εχουν την εφαρμογη του facebook και δεν εχουν θεμα.το προβλημα που εχει προς το παρον το android ειναι οτι δεν συνεργαζεται πληρως με τους 2πυρηνους επεξεργαστες κατι που θα λυθει με το ice cream sandwich
Link to comment
Share on other sites

οι κακογραμμενες εφαρμογες προκαλουν blackout στο λειτουργικο.επισης οι εφαρμογες οι καλογραμμενες ρουφανε ελαχιστη μπαταρια οταν ειναι ανενεργες.υπαρχουν παιδια εδω μεσα που σε 8 ωρες χωρις χρηση χανουν μολις 1%.εγω προσωπικα χανω 3-4% με leomar rom.οταν ειχα την stock εχανα καπου 5%.παντως δοκιμασε να ξαναπερασεις την εφαρμογη.μπορει να μην εκατσε καλα.πολυ εχουν την εφαρμογη του facebook και δεν εχουν θεμα.το προβλημα που εχει προς το παρον το android ειναι οτι δεν συνεργαζεται πληρως με τους 2πυρηνους επεξεργαστες κατι που θα λυθει με το ice cream sandwich

 

δεν εχω προβλημα με μπαταρια :lol::lol:

ισα ισα...μου βγαζει και 4 μερες...εμενα σε 13 ωρες ειχε χασει μονο 2%

ειμαι με στοκ ρομ XXKH3..!

Μονο που επαθα χθες αυτο για πρωτη φορα και με τρομαξε λιγακι..!απλα ηθελα να ενημερωσω πως αν το παθει καποιος να το ψαξει οπως εγω!γιατι δεν φταιει ουτε η μπαταρια του κινητου ουτε το usb αλλα μια εφαρμογη που μπλοκαρε :rolleyes:

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας φαίνεται λογικό το επίπεδο της μπαταρίας για τέτοια χρήση; 25 λεπτά gaming, μία ώρα μουσική, και idle.

Η χρήση της μπαταρίας από την οθόνη δεν είναι αρκετά υψηλά;

 

Γενικά έχω την εντύπωση πως τελειώνει αρκετά γρήγορα η μπαταρία, βέβαια στο SetCPU το έχω στο performance.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία.

Ζήτημα είναι να κρατάει 3 έως 4 ώρες.

Ακόμα και σε flight mode λίγο κρατάει!

Για παράδειγμα μπορεί να είναι στο 79% και μέσα σε δευτερόλεπτα να πάει στο 77%.

Πήγα την συσκευή για έλεγχο και ο τεχνικός του Γερμανού μου είπε πως η μπαταρία είναι

καινούρια και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Όμως δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος.Η μπαταρία του είναι χώμα.

Δεν μπορώ να έχω ένα τηλέφωνο για 3-4 ώρες και να χρειάζομαι συνέχεια φορτιστή.

Μπορείτε να με βοηθήσετε και να προτείνετε κάποιες λύσεις;

Το κινητό δεν έχει πειραχτεί.Kernel & Firmware ότι είχε από την αρχή!

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:

Bluetooth: Off

Wi-Fi: Off

GPS: Off

3G: Off

Φωτεινότητα Οθόνης: 10%

Κατατανάλωση μπαταρίας:

Οθόνη:53%

(Δεν πέφτει ποτέ κάτω από το 50%)

Σύστημα android: 13%

Market: 11%

Opera mobile: 12%

(ενώ το έχω κλείσει ανοίγει ξανά)

Android Core Apps: 5%

Λειτουργικό Σύστημα Andoid: 4%

Φωνητικές Κλήσεις: 2%

Διάρκεια Φωτισμού Πλήκτρων: 1.5 δευτερόλεπτα

Αυτόματη περιστροφή οθόνης: on

Ήχοι αφής: off

Ήχοι κατά την επιλογή: off

Ήχοι κλειδώματος οθόνης: on

Δόνηση: off

Αυτ.ρυθμ.της ισχ. της οθόνης: on

Λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας: on

Ενεργ.λειτ.εξοικ.εν.στις: 50%

Συνεχής συγχρονισμός: Οff

Αυτόματος συγχρονισμός: Off

Έκδοση Android 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία με την μπαταρία είναι σχετικά καλή

...αν δεν κάνω ιδιαίτερη χρήση (δηλαδή όχι παιχνίδια, λίγο internet και ~2 ώρες τηλέφωνο -λόγω δουλειάς-) η μπαταρία κρατάει ~2 ημέρες

...αν παίξω και κανά παιχνίδι (όπως πχ το "καταραμένο" drag racing -τρελλό κόλλημα!!!-), τότε θέλω σίγουρα φόρτηση σε 1 ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία.

Ζήτημα είναι να κρατάει 3 έως 4 ώρες.

Ακόμα και σε flight mode λίγο κρατάει!

Για παράδειγμα μπορεί να είναι στο 79% και μέσα σε δευτερόλεπτα να πάει στο 77%.

Πήγα την συσκευή για έλεγχο και ο τεχνικός του Γερμανού μου είπε πως η μπαταρία είναι

καινούρια και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Όμως δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος.Η μπαταρία του είναι χώμα.

Δεν μπορώ να έχω ένα τηλέφωνο για 3-4 ώρες και να χρειάζομαι συνέχεια φορτιστή.

Μπορείτε να με βοηθήσετε και να προτείνετε κάποιες λύσεις;

Το κινητό δεν έχει πειραχτεί.Kernel & Firmware ότι είχε από την αρχή!

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:

Bluetooth: Off

Wi-Fi: Off

GPS: Off

3G: Off

Φωτεινότητα Οθόνης: 10%

Κατατανάλωση μπαταρίας:

Οθόνη:53%

(Δεν πέφτει ποτέ κάτω από το 50%)

Σύστημα android: 13%

Market: 11%

Opera mobile: 12%

(ενώ το έχω κλείσει ανοίγει ξανά)

Android Core Apps: 5%

Λειτουργικό Σύστημα Andoid: 4%

Φωνητικές Κλήσεις: 2%

Διάρκεια Φωτισμού Πλήκτρων: 1.5 δευτερόλεπτα

Αυτόματη περιστροφή οθόνης: on

Ήχοι αφής: off

Ήχοι κατά την επιλογή: off

Ήχοι κλειδώματος οθόνης: on

Δόνηση: off

Αυτ.ρυθμ.της ισχ. της οθόνης: on

Λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας: on

Ενεργ.λειτ.εξοικ.εν.στις: 50%

Συνεχής συγχρονισμός: Οff

Αυτόματος συγχρονισμός: Off

Έκδοση Android 2.3.3

 

Καταρχήν κανε όλα τα επίσημα updates μέσω kies. Αν το πρόβλημα είναι τόσο έντονο όσο λες και στη συνέχεια απαίτησε την αλλαγή του από το κατάστημα που το πήρες. Τα updates στα λεω μπας και γλυτώσεις τη μανουρα, αλλιώς πήγαινε το κι έτσι

 

Sent from my LG-P920 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία.

Ζήτημα είναι να κρατάει 3 έως 4 ώρες.

Ακόμα και σε flight mode λίγο κρατάει!

Για παράδειγμα μπορεί να είναι στο 79% και μέσα σε δευτερόλεπτα να πάει στο 77%.

Πήγα την συσκευή για έλεγχο και ο τεχνικός του Γερμανού μου είπε πως η μπαταρία είναι

καινούρια και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Όμως δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος.Η μπαταρία του είναι χώμα.

Δεν μπορώ να έχω ένα τηλέφωνο για 3-4 ώρες και να χρειάζομαι συνέχεια φορτιστή.

Μπορείτε να με βοηθήσετε και να προτείνετε κάποιες λύσεις;

Το κινητό δεν έχει πειραχτεί.Kernel & Firmware ότι είχε από την αρχή!

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:

Bluetooth: Off

Wi-Fi: Off

GPS: Off

3G: Off

Φωτεινότητα Οθόνης: 10%

Κατατανάλωση μπαταρίας:

Οθόνη:53%

(Δεν πέφτει ποτέ κάτω από το 50%)

Σύστημα android: 13%

Market: 11%

Opera mobile: 12%

(ενώ το έχω κλείσει ανοίγει ξανά)

Android Core Apps: 5%

Λειτουργικό Σύστημα Andoid: 4%

Φωνητικές Κλήσεις: 2%

Διάρκεια Φωτισμού Πλήκτρων: 1.5 δευτερόλεπτα

Αυτόματη περιστροφή οθόνης: on

Ήχοι αφής: off

Ήχοι κατά την επιλογή: off

Ήχοι κλειδώματος οθόνης: on

Δόνηση: off

Αυτ.ρυθμ.της ισχ. της οθόνης: on

Λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας: on

Ενεργ.λειτ.εξοικ.εν.στις: 50%

Συνεχής συγχρονισμός: Οff

Αυτόματος συγχρονισμός: Off

Έκδοση Android 2.3.3

Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιο (κάποια) widgets τα οποία να τραβάνε μπαταρία. Επίσης κάποια εφαρμογή ή εφαρμογές που να μη κάνουν terminate και επίσης να σκοτώνουν τη μπαταρία σου.

 

Προτείνω factory reset που θα φέρει το κινητό σε εργοστασιακα settings και πρώτα από όλα να παρακολουθήσεις για λίγο τη συμπεριφορά χωρίς να κάνεις κάποιο install ώστε εκει να φανεί αν φταίει αυτό ή κάποιο πρόγραμμα, και αν δεν φταίει το κινητό, τότε να ξεκινησεις σιγά σιγά να κάνεις install πράγματα και να παρατηρείς τι γίνεται. Κάποια στιγμή θα δεις το drain και θα ξέρεις τι έχεις βάλει λάθος.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!!

Τα updates τα έχω κάνει.

Widgets μόνο ότι είχε στην αρχή (accuweather και κάτι τέτοια).

Δεν έχω βάλει άλλα!

Το opera moblie ενώ το έκλεινα συνέχιζε να δουλεύει.

Το έσβησα τελείως αλλά βελτίωση δεν είδα!

Να σημειώσω ξανά ότι το τηλέφωνο δεν είναι rooted!

Να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!!

Τα updates τα έχω κάνει.

Widgets μόνο ότι είχε στην αρχή (accuweather και κάτι τέτοια).

Δεν έχω βάλει άλλα!

Το opera moblie ενώ το έκλεινα συνέχιζε να δουλεύει.

Το έσβησα τελείως αλλά βελτίωση δεν είδα!

Να σημειώσω ξανά ότι το τηλέφωνο δεν είναι rooted!

Να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις δηλαδή;

 

Στον Opera μπορείς να επιλέξεις στις ρυθμίσεις του να σου εμφανίζει το Exit button για να τον κλείνεις από εκεί. Καρατσεκαρισμένο, τον κλείνει κανονικά.;)

 

Ίσως να το τσεκάρεις για λίγο και χωρίς τον Opera αφού τον αφαίρεσες προσωρινά, αν δεν αλλάξει κάτι πολύ φοβάμαι ότι το επόμενο βήμα θα είναι η επαναφορά πριν τον επόμενο έλεγχο για την κατανάλωση της μπαταρίας..

Link to comment
Share on other sites

Ok! Θα το δουλέψω ακόμα λίγο έτσι και μετά βλέπουμε!

 

Επίσης την φωτεινότητα πόσο περίπου να την έχω;

Έχει 2 επιλογές φωτεινότητας.Μία μέσα από την οθόνη και μία μέσα από την εξοικονόμηση ενέργειας.

Πώς να τις ρυθμίσω;

Επίσης κάτι που παρατήρησα.Η οθόνη μου συνέχεια καταναλώνει πάνω από 50%.

Γύρω στο 53% είναι ως συνήθως.Είναι φυσιλογικό;

Γιατί έχω δει ενός φίλου μου και είναι στο 29%.

Edited by Local876
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εσας η οθονη ποσο % σας τρωει?.εχω πολυ λιγα wiget την οθονη παντα στην χαμηλοτερη φωτεινοτητα σε συνδιασμο παντα με το screen filter για ακομα χαμηλοτερη φωτεινοτητα με το ζορι βλεπω δηλαδη και ακομα το 40-50% μου το τρωει ι οθονη!!!Ειναι λογικο?Τι αλλο να κανωωωωωω να το συνδεσω με την τηλεοραση???? :P :P :P
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εσας η οθονη ποσο % σας τρωει?

 

Με φυσιολογική χρήση ~25-30% (η φωτεινότητα είναι στο "Auto")

Link to comment
Share on other sites

Battery drain στα καλα καθουμενα??:confused:

Το πηρα απο ενα φιλο πριν κανα μηνα με περασμενη την criskelo 4.1 :O:O Επειδη δεν ειμαι και πολυ του φλασαρισματος και επειδη ολα δουλευαν ρολόι ειπα να την κρατησω. Εδω και μια βδομαδα ομως και χωρις να εχω περασει καποια νεα εφαρμογη ή γενικα να εχω κανει κατι στο κινητο αρχισε να πεφτει η μπαταρια με ''γοργους'΄ρυθμους. Το λειτουργικο συστημα android ειναι στανταρ γυρω στο 45%:wacko:

 

Σημερινο παραδειγμα: Σε κατασταση flight mode απο χθες βραδυ μου βγαζει:

15 ωρες 27 λεπτα λειτ. με μπαταρια

Λειτουργικο συστημα android 90%

Τηλεφωνο σε κατασταση αναμονης 8%

Οθονη 2%

και η μπαταρια εχει φτασει στο 88%

 

Του εκανα δυο φορες restart του εβγαλα και την μπαταρια αλλα αυτο τα ιδια.

Τι μπορει να συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...