Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

IMDB: Game of Thrones

Homepage: Game of Thrones

Wikipedia: Game of Thrones

 

Game of Thrones is an American medieval fantasy television series ,[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Game_Thrones.jpg[/imgalign]

featuring a predominantly British and Irish cast.

The series is based on author George R. R. Martin's best-selling A Song of Ice and Fire series of seven planned fantasy novels,

the first of which is called "A Game of Thrones."

The series debuted in the U.S. on Sunday evening, April 17, 2011.

 

Game of Thrones has been extremely well received critically, and has already garnered a loyal fanbase.

The series was picked up for a second season on April 19, 2011, just two days after its premiere.

 

 

 

 

-created for HBO by David Benioff and D. B. Weiss

Edited by mirrorofsorrow

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο του GOThrones....

Ρε παιδια αφου ο βασιλιας των 7 βασιλειων δολοφονηθηκε ποιος βασιλιας ειναι αυτος που επισκεπτεται τον Stark και του ζητα να γινει το δεξι του χερι?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο του GOThrones....

Ρε παιδια αφου ο βασιλιας των 7 βασιλειων δολοφονηθηκε ποιος βασιλιας ειναι αυτος που επισκεπτεται τον Stark και του ζητα να γινει το δεξι του χερι?

του

8ου Βασιλείου :p

 

 

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά το πρώτο επεισόδιο μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Δεν ενθουσιάστηκα κιόλας, αλλά δεν το βρήκα και τελείως πατάτα.

Τώρα που τελείωσε το Borgias για φέτος, θα του δώσω μια ευκαιρία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο του GOThrones....

Ρε παιδια αφου ο βασιλιας των 7 βασιλειων δολοφονηθηκε ποιος βασιλιας ειναι αυτος που επισκεπτεται τον Stark και του ζητα να γινει το δεξι του χερι?

 

Κάτι δεν κατάλαβες (αν και λογικό γιατί είναι πολλοί οι ρόλοι και ακόμα περισσότεροι οι τίτλοι και τα ονόματα που θα ακούς).

 

Αυτός που ζητά από το Stark να γίνει το δεξί του χέρι, είναι ο τρέχον βασιλιάς (των 7 βασιλείων).

Ο προηγούμενος βασιλιάς δολοφονήθηκε (μεν) αλλά πριν αρκετό καιρό, και υπό *ιδιαίτερες* συνθήκες που θα εξηγηθούν αργότερα.

Αυτός που πέθανε πιο πρόσφατα είναι προφανώς το προηγούμενο δεξί χέρι του βασιλιά.

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Aloha

 

Μέχρι τώρα έχει μόλις 7 επισόδεια, παρόλα αυτά είμαι ήδη ερωτευμένος με την σειρά.

Αν σας αρέσουν επικές μάχες, πρίγκηπες και βασιλιάδες, ονειρικά τοπία με κάστρα, φανταστικά πλάσματα και μη! Τότε αξίζει να το δείτε.

 

 

Edit:

Όταν λένε με τόσο πάθος winter is coming, είναι επειδή οι εποχές στην σειρά δεν έχουνε σχέση με τις δικιές μας εποχές. Σε κάποιο επισόδειο αναφέρεται οτι ο χειμώνας μια φορά είχε διάρκεια 9 χρόνια.

Επίσης το "Winter is coming" είναι το ρητό των Starks.

 

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την βλέπω. ωραία σειρά.

ο πρώτος κύκλος θα ολοκληρωθεί σε δέκα επεισόδια αλλά επειδή βασίζετε σε βιβλίο έχει πολύ ψωμί για συνέχεια!!!

έχει ήδη πάρει το οκ για δεύτερη σεζόν!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κατάλαβες (αν και λογικό γιατί είναι πολλοί οι ρόλοι και ακόμα περισσότεροι οι τίτλοι και τα ονόματα που θα ακούς).

 

Αυτός που ζητά από το Stark να γίνει το δεξί του χέρι, είναι ο τρέχον βασιλιάς (των 7 βασιλείων).

Ο προηγούμενος βασιλιάς δολοφονήθηκε (μεν) αλλά πριν αρκετό καιρό, και υπό *ιδιαίτερες* συνθήκες που θα εξηγηθούν αργότερα.

Αυτός που πέθανε πιο πρόσφατα είναι προφανώς το προηγούμενο δεξί χέρι του βασιλιά.

 

 

Θα γράψω τα εμπλεκόμενα πρόσωπα με τα ονόματά τους για όποιον έχει μπερδευτεί:

ο τωρινός βασιλιάς (Robert Baratheon) ανέτρεψε τον προηγούμενο ("Mad King" Aerys Targaryen, πατέρα του Viserys και της Daenerys Targaryen που γνωρίζουμε προς το τέλος του επεισοδίου) με τη βοήθεια του Ned Stark ο οποίος είναι ο τοπικός άρχοντας του Βορρά.

Αυτός που πέθανε πρόσφατα ήταν το προηγούμενο "Χέρι του Βασιλιά" και λεγόταν John Arryn.

 

 

 

Νομίζω πάντως ότι είναι λίγο υπερβολικό να βάζουμε spoilers για το πρώτο επεισόδιο.

 

ΥΓ. Stupid Ned Stark! :lol: (Μην κάνετε κλικ αν δεν έχετε δει όλα τα επεισόδια.)

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη νέα φετινή σειρά με διαφορά.

Εξαιρετικό σενάριο και προφανώς πέσανε πολλά λεφτά για την παραγωγή.

Περίεργο που δεν είχε ανοιχτεί τόπικ για αυτήν τόσο καιρό.

 

House Lannister

"Hear Me Roar!" :D

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Stupid Ned Stark! :lol: (Μην κάνετε κλικ αν δεν έχετε δει όλα τα επεισόδια.)

 

Είναι λίγο υπερβολικό αλλα για έξυπνος άνθρωπος κάνει πολλές γκάφες

...
Link to comment
Share on other sites

Οντως η καλύτερη σειρά φέτος.Τι εννοείς άλλα 2 ?Μόνο 10 είναι ?Επίσης έχει πάρει έγκριση για 2-3 σεζόν?:p

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Μια επική σειρά άρτιου επιπέδου (παραγωγή, σενάριο, ερμηνείες, ατμόσφαιρα). Όποιος δεν την έχει ξεκινήσει, να το κάνει αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικη σειρα!!οσο σκεφτομαι οτι σε 2 επεισοδια τελειωνει ο πρωτος κυκλος τρελαίνομαι!ειδικα στα τελευταια επεισοδια εχει παρει πολλα γκαζια :up:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση πανω στο 2ο επεισοδιο:

O νανος αναφέρει στο ''μπασταρδο'' οτι επειδη ο αδερφος της βασιλισσας σκοτωσε το δεξι χερι του βασιλια ηταν ο λογος που (η αδερφη του) έγινε γυναίκα του βασιλιά. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό αλλά λογικά, η πράξη του, άνοιξε στον δρόμο στον τωρινό βασιλιά για την θέση. Χρειαζόταν όμως την δύναμη της φατρίας της γυναίκας του, με την βοήθεια της οποίας θα ισχυροποιούσε την θέση του στο θρόνο. Μόνο με τους Λάννιστερ στο πλευρό του, θα μπορούσε να διατηρηθεί στον θρόνο και αυτός είναι και ο μόνος λόγος που παντρεύτηκε την Κέρσει Λάννιστερ.
Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε αρκετό καιρό να πάρω απόφαση να δω το πρώτο επεισόδιο (για κάποιο λόγο το κλίμα στις πρώτες σκηνές του πιλότου με ξενέρωνε, ενώ τελικά ήταν τόσο γαμάτο! -

ασχέτως που δεν τα ξαναείδαμε τα πλάσματα

:/

 

Καλοί ηθοποιοί, προφανέστατα πανάκριβη παραγωγή και ωραίοι διάλογοι.

Δεν είμαι fan των βιβλίων του είδους αλλά καλα...αυτά δεν ανήκουν υπό τη γενικότερη έννοια στα D&D;; Πού είναι οι μάγοι;;; :(

 

Επίσης, αυτό το "Stark" έχω να πω ότι είναι τελείως ανέπνευστο όνομα για μεσαιωνική οικογένεια.

Είναι σα να γυρίζαμε σειρά για την αρχαία Ελλάδα και να βγάζαμε τη βασική οικογένεια "Παπαδόπουλους"

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

γενικα ταινιες/σειρες εποχης δε με ενθουσιαζουν.

η game of thrones ομως μου αρεσε και παρα πολυ μαλιστα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το 8ο επισοδειο βγηκε στον αερα πριν καμια ωρα, οποτε υπολογιζω να βγει σε καλη ποιοτητα συντομα!

Don't spoil!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό και το 8ο!

με αγωνία για τη συνέχεια.

Αυτοί οι Σταρκ πόσοι είναι τελος πάντων (στον πολύ μικρό αναφέρομε), όπια πέτρα κι αν σηκώσεις βρίσκεις και ένα.

Εντυπωσιακός ο Κοναν!

Η Καλίση απότι φαίνεται προσπαθεί να τους κάνει πολιτισμένους.

Εξαιρετικές στρατηγικές ικανότητες απτον Ρομπ!

Ελπίζω ο ξιφομάχος να μην πέθανε.

Με τόσες μάχες που περιμένουμε πάντως αμφιβάλω αν στην τελική μείνουν 10 άτομα!

βόριοι vs νότιοι

αρχοντάδες vs Κοναν

ολοι vs την αντίπερη πλευρά του τείχους.

Μου φαίνεται θαγοράσω το βιβλίο.

...
Link to comment
Share on other sites

Εχω παθει μεγαλη πλακα με αυτη τη σειρα.

 

Δεν το περιμενα γιατι γενικα δεν ειμαι των σειρων τετοιου ειδους, αλλα ειναι υπερβολικα καλοφτιαγμενη, πανακριβη παραγωγη.

 

Οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης..

 

1. Αν θα τη κρατησουν ως το τελος. Τα βιβλια θα ειναι επτα στο συνολο, κατι που σημανει μεγαλη δεσμευση απο πλευρας ΗΒΟ και τους φοβαμαι παρα πολυ.

2. Γενικα τα επεισοδια ειναι αργα σε τεμπο, εκτος απο τα τελευταια δεκα λεπτα οπου γινεται ο χαμος ο ιδιος.

3. Αν θα ακολουθηθουν σωστα τα βιβλια.

 

 

Παντως ειναι ενδιαφερον το ποσο "πολωνει" το καλο και το κακο. Οι καλοι ειναι πολυ καλοι και οι κακοι πολυ κακοι :p

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι ενδιαφερον το ποσο "πολωνει" το καλο και το κακο. Οι καλοι ειναι πολυ καλοι και οι κακοι πολυ κακοι :p

 

Όχι εντάξει, μην το λες.

Η Cersei ας πούμε έχει τους λόγους της που δεν μπορείς να την κατηγορήσεις ότι είναι η "απόλυτη κακιά":

έχει χάσει ένα παιδί, παντρεύτηκε έναν άνθρωπο που κάποτε αγάπησε αλλά εκείνος δεν την αγάπησε ποτέ περισσότερο από μια άλλη νεκρή γυναίκα και προσπαθεί μεν με κάθε τρόπο να εξασφαλίσει τη δύναμη στα χέρια του παιδιού της (και της οικογένειας της) αλλά ποιός δε θα το έκανε;

 

 

Άσε που αυτή η μόνιμα μισο-θλιμμένη έκφραση της Lena Headey προσωπικά με μπερδεύει πάρα πολύ γιατί ξέρω πως πρέπει να την αντιπαθήσω αλλά δεν μου πάει η καρδιά :p

 

Το ίδιο ισχύει και με την Daenerys, τον Drogo και τον Jamie Lannister: μεγάλωσαν με έναν συγκεκριμένο τρόπο οπότε οι πράξεις τους είναι αποτέλεσμα αυτού και όχι απλά "κακία".

 

Ο μόνος που ίσως ήταν ξεκάθαρα "κακός" χαρακτήρας Viserys Targaryen, ο οποίος δε σεβόταν τίποτα και κανέναν μπροστά στην επιθυμία του να γίνει βασιλιάς. Βέβαια και αυτός, έρμαιο των περιστάσεων ήταν γιατί αυτό του έλεγαν ότι είναι το πεπρωμένο του, αυτό προσπαθούσε να φτάσει.

 

Επίσης, ασχετο, αλλά το ξέρατε ότι η γλώσσα των Dothraki είναι μια γλώσσα που δημιουργήθηκε για τη σειρά από γλωσσολόγους και περιλαμβάνει πάνω από 1800 λέξεις και γραμματική δομή;

 

Wow. Το HBO δε σταματά ποτέ να με εντυπωσιάζει :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Daeneris / Drogo δεν τους θεωρω "κακους", τον Jamie ομως ναι.

 

Για τη βασιλισσα επισης, απο τη πρωτη στιγμη που πατησε το ποδι της στο Winterfell :p

 

 

Μεγαλη ατομαρα παντως ο Tyrion.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...