Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 9ο καλό αλλα το 8ο μάρεσε πιο πολύ.

Τζουφιος μας βγήκε ο ντρογκος! Μα απο μια γραντζουνιά ρε παιδιά;!

Παίζει ο βλακονεντ να ζεί ακόμα; Λέω μήπως πήρε τίποτα φάλτσα το σπαθί την τελευταία στιγμή (χλωμό).

Εκείνος ο ξανθόψειρας είναι για ΠΟΛΛΕΣ φάπες! Αλλα δε φταίει αυτός, η μάνα του φταίει που δε τουριχνε κανα μπερντάκι ξύλο...

Για την Σανσα τι να πούμε; Η βλακεία είναι κληρονομική φαίνεται...

Ευτυχώς οι υπόλοιποι Σταρκ είναι λίγο πιο μυαλωμένοι.

Α μάρεσε καικεινος ο παπούς, παίζει ναχει πάρει κι όλες τις γυναίκες του χωριού :lol:

Πάμε για ένα δυνατό φινάλε!

...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα βιβλία είναι 4 μέχρι στιγμής, με το 5ο να βγαίνει τον φετινό Ιούλιο (μετά από μια καθυστέρηση 4-5 χρόνων) και άλλα 2 (σύνολο 7) να είναι προγραμματισμένα για το μέλλον.

Με λίγα λόγια ναι μεν θα δεις τι γίνεται παρακάτω -και πιστεύω πως θα είναι καλύτερη εμπειρία το να διαβάζεις τα βιβλία από το να βλέπεις τη σειρά- αλλά και εκεί θα μείνεις μετέωρος σε κάποια φάση.

 

Το promo για το 1x10 προετοιμάζει για μεγάλες εξελίξεις (αλλά από ό,τι καταλαβαίνω περιέχει τουλάχιστο ένα χοντρό spoiler).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...ώστε συμπαθείς τον Ned Stark και τον Khal Drogo και δεν χωνεύεις τον Joffrey Lannister.

Έχω την εντύπωση ότι σε κάποιον δεν θ' αρέσει το 9ο επεισόδιο... :p

 

 

:lol::lol:

 

έχω πεθάνει στο γέλιο!!! δεν έχω δει ακόμα το επεισόδιο αλλά φαντάζομαι τι πρόκειται να γίνει...

 

ρε συ όμως.. τόσο κόπο έκανα να μην εκθέσω τη μύξα κι εσύ το δίνεις έτσι απροκάλυπτα :p:lol:

 

το μικρό με το σπαθάκι του εχει εξαφανιστεί;; πολύ το εκτιμούσα αυτό το παιδάκι.

 

εννοείται πως αγαπημένος χαρακτήρας της σειράς είναι ο μικρός Λάνιστερ, για την ακρίβεια ο κοντός... οι ατάκες του είναι θεϊκές και πάνσοφες... αποστάγματα σοφίας... με αποκορύφωμα την τελευταία που είδα στο 8ο επεισόδιο... "και να θυμάσαι, όποια κι αν είναι η τιμή μπορώ να την ξεπεράσω" ορίστε, απλό! μη δελεαστείς να με σκοτώσεις, έχω να δίνω... χαλαρά...

 

Δεν μπορώ να πω ο Σταρκ μου είναι συμαπθής χαρακτήρας, πάντα είναι ελκυστικός ένας άντρας με τιμή και αξίες, όσο κι αν βγαίνει σχεδόν αφελής, με τον Καλ γελούσα γιατί ψωνίζεται άγρια, και έχει πολύ γούστο (είναι βάρβαρος όμως... ό,τι και να λέμε), η ξανθούλα μ'αρέσει, ενώ στην αρχή δε τη χώνευα -άσε που έχιε μάθει να τον κάνει και ζάφτι (που λέει ο λόγος) κι όσο για τους υπόλοιπους πόση ανωμαλία να αντέξει κανείς :X από τους Λάνιστερ μέχρι την αδερφή της κας Σταρκ.. ήμαρτον!!! Αλλά αυτός ο Τζέφρυ, α πα πα μου... έει και ύφος, καλά τονε λέω μύξα... :D

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε το σαγόνι με το 9ο επεισόδιο, δεν το περίμενα.. Άντε να δούμε τι θα γίνει στο τέλος της σαιζόν..!
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως αγαπημένος χαρακτήρας της σειράς είναι ο μικρός Λάνιστερ, για την ακρίβεια ο κοντός... οι ατάκες του είναι θεϊκές και πάνσοφες... αποστάγματα σοφίας... με αποκορύφωμα την τελευταία που είδα στο 8ο επεισόδιο... "και να θυμάσαι, όποια κι αν είναι η τιμή μπορώ να την ξεπεράσω" ορίστε, απλό! μη δελεαστείς να με σκοτώσεις, έχω να δίνω... χαλαρά...

 

Ο "κοντός" Lannister έγινε αμέσως fan favorite.

Και εγώ τον πάω σα χαρακτήρα, αλλά από την άλλη μερικές από τις σκηνές του είναι οι πιο βαρετές της σειράς κατ'εμέ - όπως π.χ. οι σκηνές του στο 9ο επεισόδιο. Άχρηστες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ο "κοντός" Lannister έγινε αμέσως fan favorite.

Και εγώ τον πάω σα χαρακτήρα, αλλά από την άλλη μερικές από τις σκηνές του είναι οι πιο βαρετές της σειράς κατ'εμέ - όπως π.χ. οι σκηνές του στο 9ο επεισόδιο. Άχρηστες.

Ελα ρε, γιατί το λες αυτό. Εγώ τις βρήκα πολύ καλές, με λίγη δόση χιούμορ και σημαντικό background story κυρίως για τον ίδιο και λιγότερο για τους άλλους δύο. Επίσης χρησιμοποιήθηκε και ως τέχνασμα για να αποφύγουμε τις σκηνές με τις μάχες :shifty: .

 

Έτσι γρήγορα που προχωράνε τα γεγονότα, αυτές τις σκηνές με τους διαλόγους που εξηγούν το background και τον τρόπο σκέψης των χαρακτήρων τις βρίσκω πολύ σημαντικές. Αλλιώς μένουμε με μονοδιάστατους χαρακτήρες.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις βρήκα πολύ καλές, με λίγη δόση χιούμορ και σημαντικό background story κυρίως για τον ίδιο και λιγότερο για τους άλλους δύο.

 

Μονο εγω νομιζω οτι ειπε ψεμματα για να τον λυπηθει η αλλη και να την ριξει; :p

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω νομιζω οτι ειπε ψεμματα για να τον λυπηθει η αλλη και να την ριξει; :p

 

Η άλλη όμως τι ρόλο βαράει; Τον σούρωσε τον άνθρωπο πιες και πιες :lol:

...
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα βιβλια?

η σειρα τους?

επισης ειδα στο site του public 2 βιβλια που κοστιζουν γυρω στα 13€ εκαστος.

ειναι τα original? αν ναι, εφυγα να τα παρω το σ/κ

 

παντως ο λανιστερακος ειναι μορφαρα :lol:

 

 

ακοη δεν εχω δει το 9ο... αυτη η ελλειψη νετ + η εξεταστικη με πελαγωνουν τελειως :(

Link to comment
Share on other sites

Από το Book Depository αγοράζεις ολόκληρη την 4αλογία με 28 ευρώ (και ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικά).

Link αγοράς

 

Φυσικά, μιλάμε για έκδοση στα Αγγλικά και όχι στα Ελληνικά (για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται).

Link to comment
Share on other sites

Thnx για την ενημέρωση, ίσως τα πάρω κι εγώ. ;)

 

Καλά προφανώς και ο νάνος Lannister είναι μορφή..! :p

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε, γιατί το λες αυτό. Εγώ τις βρήκα πολύ καλές, με λίγη δόση χιούμορ και σημαντικό background story κυρίως για τον ίδιο και λιγότερο για τους άλλους δύο. Επίσης χρησιμοποιήθηκε και ως τέχνασμα για να αποφύγουμε τις σκηνές με τις μάχες :shifty: .

 

Ακριβώς για το τελευταίο που λες μου την έδωσε (ακόμα περισσότερο).

 

Έτσι γρήγορα που προχωράνε τα γεγονότα, αυτές τις σκηνές με τους διαλόγους που εξηγούν το background και τον τρόπο σκέψης των χαρακτήρων τις βρίσκω πολύ σημαντικές. Αλλιώς μένουμε με μονοδιάστατους χαρακτήρες.

 

Συμφωνώ με αυτό που λες και είμαι πάντα υπέρ της εξέλιξης των χαρακτήρων και του background τους - αλλά αυτό να έχει και κάτι σημαντικό να μας πει. Το πώς έχασε την παρθενιά του ο Lannister δε μπορώ να πω ότι με ενδιέφερε και ιδιαίτερα :rolleyes:

 

Επίσης, εξέλιξη των χαρακτήρων θα ήθελα να δω κυρίως στους βασικούς πρωταγωνιστές - ή έστω πρώτα σε αυτούς και έπειτα στους υπολοίπους. Ιδιαίτερα από μια τέτοια σειρά με τόσους πολλούς χαρακτήρες.

 

Εγώ πάντως, από την αρχή σχεδόν της σειράς θεωρούσα ότι ο Snow προορίζεται για "κεντρική" φιγούρα του όλου έργου. Αλλιώς δε δικαιολογείται όλος αυτός ο χρόνος που "σπαταλήθηκε" να τον βλέπουμε να καθαρίζει κουζίνες και να φυλάει τον Τοίχο ή να σώζει τον "φοβιτσιάρη" φίλο του κτλ.

 

Έχουν δώσει τόσο πολύ περισσότερο χρόνο σε αυτό το χαρακτήρα απ'ότι π.χ. στον Stark (τον υιό), που πραγματικά θα είναι απίστευτο χάσιμο χρόνου αν δεν είναι αυτός ο κεντρικός ήρωας της ιστορίας γενικά.

 

Έχει διαβάσει κανείς τα βιβλία να μας πει αν συνεχίζει να είναι σημαντικός ο Snow και παρακάτω;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες και είμαι πάντα υπέρ της εξέλιξης των χαρακτήρων και του background τους - αλλά αυτό να έχει και κάτι σημαντικό να μας πει. Το πώς έχασε την παρθενιά του ο Lannister δε μπορώ να πω ότι με ενδιέφερε και ιδιαίτερα :rolleyes:

Η ιστορία όμως ήταν πολύ περισσότερο από το πώς έχασε την παρθενιά του.

Την γυναίκα αυτή την παντρεύτηκε, του αποκαλύφθηκε έπειτα ότι ήταν στημένο όλο το σκηνικό και στο καπάκι τον ανάγκασαν να παρακολουθήσει την εταίρα(sic) σε group sex. Ουσιαστικά έχασε μαζί και την αθωότητά του και την εμπιστοσύνη προς τους άλλους, και αν μια τέτοια τραυματική εμπειρία δεν σε σημαδεύει και δεν επηρεάζει σημαντικά την μετέπειτα εξέλιξη του χαρακτήρα σου, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να το κάνει.

 

 

Για τον Snow έχω την εντύπωση ότι είναι σε φάση Batman Begins... Αλλά όντως συγκριτικά με όλους τους υπόλοιπους που ΚΑΝΟΥΝ κάτι, έχουν δώσει δυσανάλογα πολύ χρόνο στον Snow.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία όμως ήταν πολύ περισσότερο από το πώς έχασε την παρθενιά του.

Την γυναίκα αυτή την παντρεύτηκε, του αποκαλύφθηκε έπειτα ότι ήταν στημένο όλο το σκηνικό και στο καπάκι τον ανάγκασαν να παρακολουθήσει την εταίρα(sic) σε group sex. Ουσιαστικά έχασε μαζί και την αθωότητά του και την εμπιστοσύνη προς τους άλλους, και αν μια τέτοια τραυματική εμπειρία δεν σε σημαδεύει και δεν επηρεάζει σημαντικά την μετέπειτα εξέλιξη του χαρακτήρα σου, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να το κάνει.

 

Μπορεί να ήταν και σημαντική, δεν ξέρω.

Γενικά θεωρώ τον Lannister ένα είδος "comic relief", αν και όχι με την κλασσική έννοια του όρου. Πιστεύω πως ο ρόλος του είναι να ελαφραίνει λίγο την υπόθεση και ήταν προφανές από την πρώτη του κιόλας εμφάνιση (νάνος, θανατηφόρες ατάκες, πονηράδα, ιερόδουλες κτλ) ότι θα είναι αγαπητός στο κοινό. Μου τη δίνουν λίγο οι χαρακτήρες που μπαίνουν κάπου για να εξυπηρετήσουν αυτό το σκοπό :p

 

Είμαι περίεργος τηλεθεατής μην το ψάχνεις.

Αρχίζω να συμπαθώ τους πιο δημοφιλείς χαρακτήρες πάντα όταν αρχίζουν να τους αντιπαθούν/βαριούνται όλοι οι υπόλοιποι γιατί συνήθως όταν γίνεται κάτι τέτοιο, κάτι έχει παιχτεί στο παρασκήνιο που τους κάνει ξαφνικά αντιπαθείς/βαρετούς και - προφανώς - πιο ενδιαφέροντες για εμένα.

 

Και είμαι και πνεύμα αντιλογίας - παίζει και αυτό το ρόλο του.:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά τα σπάει πολύ άγρια!!!!

 

Επίσης, από τις λίγες σειρές που

δεν γίνεται κάτι άκυρο την τελευταία στιγμή ώστε να σωθεί ο "καλός" (αν ισχύουν όσα είδαμε στο 9ο!)...

:p

Το ξεκίνησα κι εγώ πριν λίγες μέρες και το βρήκα τόσο χορταστικό που περίμενα να βρώ χρόνο για να το συνεχίσω! Επίσης, δεν μου δώθηκε η αίσθηση ότι ξοδεύουν χρόνο άσκοπα κάπου μέσα στη σειρά, νομίζω πως ό,τι μαθαίνουμε είναι μελετημένο.

Επίσης, πολύ καλή ηθοποιεία, πολύ καλά σκηνικά, εφέ, γενικά η παραγωγή της είναι τέλεια!

Άντε να δούμε και το 10ο σε 3 μέρες...

Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιάσω τι έγινε στο 9, περιμένω το 10 για να πω τις απόψεις μου.

 

Παρόλα αυτά σε όσους είδανε το 9, αφιερώνω αυτό το βιντεάκι.

Το έχω βάλει ήδη συντόμευση στα tabs μου. :D

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα το κολόπαιδο :p

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιάσω τι έγινε στο 9, περιμένω το 10 για να πω τις απόψεις μου.

 

Παρόλα αυτά σε όσους είδανε το 9, αφιερώνω αυτό το βιντεάκι.

Το έχω βάλει ήδη συντόμευση στα tabs μου. :D

 

τρομερο , εφαγε πολλες μπατσες το κ@λ@παιδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μαρεσε το 10.

Η Καλίση πολύ Μερκελ την είδε.

Ούτε μάχες είδαμε ούτε τίποτα.

Ξενέρωσαααα

Αν δεν το συνεχίσουν θανε πολύ μακακες, αυτό φινάλε δεν το λες, αλλα και να το συνεχίσουν θανε αναγκαστικά χωρίς τους 2 πρωτοκλασάτους ηθοποιούς οπότε διπλή η ξενέρα.

...
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη season έχει ήδη πάρει έγκριση από το HBO.

 

Εγώ το βρήκα καταπληκτικό το φινάλε. Σε όλα τα μέτωπα έκανε πολύ καλή δουλειά και έθεσε γερές βάσεις για το τί θα δούμε στην επόμενη season.

 

Και αν και δε θα έλεγα όχι σε καμιά επική μάχη, δεν είναι κάτι που περιμένω ανυπόμονα από τη σειρά (νομίζω ότι πάνω-κάτω έχουν δείξει ότι δεν έχουν πρόθεση να σπαταλήσουν budget σε κάτι τέτοιο). Δεν ξέρω πώς ακριβώς το πάνε στα βιβλία, αλλά στη σειρά έχουν ήδη πολλά άλλα να κάνουν με το budget (διαφορετικές περιοχές ενός φανταστικού κόσμου, κοστούμια, πολλοί χαρακτήρες, κομπάρσοι, οπτικά εφέ), τα περισσότερα από τα οποία τα έχουν κατορθώσει πολύ καλά μέχρι στιγμής.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

μα να πεθανει ο σταρκ??

πειτε μου οτι θα αναστηθει:lol:..

πραγματι δεν πολυθελω να δω game of thrones χωρις boromir:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

κορυφη το τελευταιο επεισοδιο!!ξερετε αν μπορω να τσιμπισω και εγω ενα δρακακι??αυτο που ουρλιαζε ηταν γλυκα:p
Link to comment
Share on other sites

κορυφη το τελευταιο επεισοδιο!!ξερετε αν μπορω να τσιμπισω και εγω ενα δρακακι??αυτο που ουρλιαζε ηταν γλυκα:p

 

καλο το δρακακι,μα την αφεντικινα του δρακακιου που την τσιμπαμε παιδια?:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

έχω κρατήσει μ επολύ κόπο από την προηγούμενη εβδομάδα τα 2 επεισόδια να τα δω και δεν κρατιέμαι... αχ, αχ.. κάτι διάβασ απαραπάνω και δε με άρεσε... είπαμε ήταν αφελής ο Νεντούλης αλλά έτσι;; δλδ του χρόνου πώς θα γίνει αυτό... αν και δ ετο έχω δει ακόμα θα μου λείψει πολύ... σίγουρα θα τον θέλω πίσω.. ένας άντρας με αρχές είχε μείνει ... κρίμα...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...