Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

 

Μεγαλη ατομαρα παντως ο Tyrion.

 

Πανέξυπνος και "έντιμος", ίσως ο μόνος που μπορεί να καταλάβει γιατί ο Ρομπ άφησε τον κατάσκοπο Λάνιστερ να φύγει ζωντανός απο το στρατόπεδο των Σταρκ. Για το καλό των βόριων, ελπίζω να μην συμβουλεύει τους νότιους στη μάχη.

...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι εντάξει, μην το λες.

Η Cersei ας πούμε έχει τους λόγους της που δεν μπορείς να την κατηγορήσεις ότι είναι η "απόλυτη κακιά":

έχει χάσει ένα παιδί, παντρεύτηκε έναν άνθρωπο που κάποτε αγάπησε αλλά εκείνος δεν την αγάπησε ποτέ περισσότερο από μια άλλη νεκρή γυναίκα και προσπαθεί μεν με κάθε τρόπο να εξασφαλίσει τη δύναμη στα χέρια του παιδιού της (και της οικογένειας της) αλλά ποιός δε θα το έκανε;

 

 

Έχω τις αμφιβολίες μου για τον τρόπο με τον οποίο έχασε το παιδί. Μιλώντας με τον Ned μου έδωσε την εντύπωση ότι έκανε ό,τι μπορούσε ώστε τα παιδιά της να είναι όλα του Jamie.

 

 

Ο μόνος που ίσως ήταν ξεκάθαρα "κακός" χαρακτήρας Viserys Targaryen, ο οποίος δε σεβόταν τίποτα και κανέναν μπροστά στην επιθυμία του να γίνει βασιλιάς. Βέβαια και αυτός, έρμαιο των περιστάσεων ήταν γιατί αυτό του έλεγαν ότι είναι το πεπρωμένο του, αυτό προσπαθούσε να φτάσει.

 

Δεν νομιζω ότι είναι πιο "κακός" από τους υπόλοιπους, απλά είναι μακράν ο πιο αντιπαθητικός χαρακτήρας της σειράς μαζί με τον Joffrey. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν καλοί και κακοί στο Game of Thrones, πλην του αιθεροβάμονα Ned Stark. Όλοι οι υπόλοιποι πατούν επί πτωμάτων για να πετύχουν τους στόχους τους, έτσι είναι ο κόσμος τους.

 

Επίσης, ασχετο, αλλά το ξέρατε ότι η γλώσσα των Dothraki είναι μια γλώσσα που δημιουργήθηκε για τη σειρά από γλωσσολόγους και περιλαμβάνει πάνω από 1800 λέξεις και γραμματική δομή;

 

Wow. Το HBO δε σταματά ποτέ να με εντυπωσιάζει :)

 

Άλλη μια γλώσσα για να μάθουν οι geeks που ήδη πήραν το lower στα Kllngon...

Επίσης τί να τις κάνουν τις 1800 λέξεις οι Dothraki? 500 και πολλές είναι, εκτός αν έχουν 1000 συνώνυμα για το άλογο. :p Άπταιστα πάντως τα μιλάει η Daenerys, μπράβο το κορίτσι.

Τέλος παρατήρησα ότι η Daenerys μοιάζει λίγο με τη Νάντια Μπουλέ όταν χαμογελάει και μου δημιουργεί άσχημους συνειρμούς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ούτε έχω σποιλαριστεί από sites.

 

Πιστεύω όμως οτι η μικρή Stark που μέχρι τώρα δεν ξέρουμε που είναι θα βρει τον χαμένο λύκο της και θα παίξει κάποιο μικρό ρόλο στην μεγάλη μάχη που θα γίνει. Όσο για τον προπονητή-Sword Dancer της - αν και ιδιαίτερα συμπαθής χαρακτήρας - εκπλήρωσε τον σκοπό του με επιτυχία. Άρα θεωρώ δεδομένο οτι πέθανε, κρίμα πάντως.

Δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους γέρους, όσο σοφοί και να είναι. Οπότε ελπίζω ο Junior Stark να εξολοθρεύσει τους αντίπαλους Lannister ως ένα βαθμό, μιας και είναι σε δύσκολη θέση.

Έχω εντυπωσιαστεί αρκετά κιόλας από την ικανότητα του να "σωπάζει" τις όποιες αντιρρήσεις του συμβούλιου του.

 

Τελείως εκτός θέματος, οι Night watch, οι του τείχους, θα έλεγα οτι είναι ένα μεγάλο offtopic στην σειρά(δυστυχώς) και απλά εξυπηρετούν μάλλον τον πρόλογο των επόμενων σεζόν.

 

 

Αναμένουμε τα 2 τελευταία επισόδεια λοιπόν και στοίχημα

οτι θα τελειώσει με πλάνο τον γιο της Calisse(ή όπως λέγεται) και παρεπιπτόντως αν μπει ο Drogo στο Realm θα γίνει Game Over! :D

 

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τέλος παρατήρησα ότι η Daenerys μοιάζει λίγο με τη Νάντια Μπουλέ όταν χαμογελάει και μου δημιουργεί άσχημους συνειρμούς.

 

η dany σαν τη μπουλε??τι ειναι αυτα που λες!!!η dany ειναι πανεμορφη και γλυκεια.παρτο πισω!!!

 

saliez ασε τα στοιχηματα:ninja: σε αυτη τη σειρα τα παντα ανατρεπονται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις αμφιβολίες μου για τον τρόπο με τον οποίο έχασε το παιδί. Μιλώντας με τον Ned μου έδωσε την εντύπωση ότι έκανε ό,τι μπορούσε ώστε τα παιδιά της να είναι όλα του Jamie.

 

 

 

 

Δεν νομιζω ότι είναι πιο "κακός" από τους υπόλοιπους, απλά είναι μακράν ο πιο αντιπαθητικός χαρακτήρας της σειράς μαζί με τον Joffrey. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν καλοί και κακοί στο Game of Thrones, πλην του αιθεροβάμονα Ned Stark. Όλοι οι υπόλοιποι πατούν επί πτωμάτων για να πετύχουν τους στόχους τους, έτσι είναι ο κόσμος τους.

 

Aμα σου πω ότι στην πρώτη σκηνή που εμφανίζεται ο Joffrey νόμιζα ότι ήταν...γυναίκα;;

Και εκεί που τον κοιτάει η Sansa και χαμογελάει, νόμιζα (ήλπιζα;; ) να παίξει "τέτοιο" θέμα;;

χαχαχαχαχαχα

 

Άλλη μια γλώσσα για να μάθουν οι geeks που ήδη πήραν το lower στα Kllngon...

Επίσης τί να τις κάνουν τις 1800 λέξεις οι Dothraki? 500 και πολλές είναι, εκτός αν έχουν 1000 συνώνυμα για το άλογο. :p Άπταιστα πάντως τα μιλάει η Daenerys, μπράβο το κορίτσι.

Τέλος παρατήρησα ότι η Daenerys μοιάζει λίγο με τη Νάντια Μπουλέ όταν χαμογελάει και μου δημιουργεί άσχημους συνειρμούς.

 

Αχχχχχ, η Νάντια.

Διόλου παράξενο που μου άρεσε από την αρχή η τύπισσα λοιπόν. Μου θύμιζε υποσυνείδητα τη Νάντια, φαίνεται :love:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη σειρα που με εχει κανει να κολησω ασχημα. Αν και στην αρχη ειχα χασει τελειως τη μπαλα με τοσα ονοματα, οικους, αδερφια-εραστες κλπ και το γεγονος οτι δεν ειχε δραση με ειχε χαλασει. Στη συνεχεια ομως σε κραταει σε αγωνια και ποτε δεν ξερεις τι θα ακολουθησει. Απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε το σπαρτακο, 2σεζον, για πολυ πιο πολλη δραση κ αιμα:cool:

 

και rome για λιγοτερο αιμα αλλα πλοκη καλή,αμα σας αρεσε to game of thrones..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε το σπαρτακο, 2σεζον, για πολυ πιο πολλη δραση κ αιμα:cool:

 

και rome για λιγοτερο αιμα αλλα πλοκη καλή,αμα σας αρεσε to game of thrones..

 

rome και χαζά :p

πως να δούμε σπάρτακο αφού τελείωσε η σεζον;

μη μας χαλας το θέμα, υπάρχει και το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246157

 

είδα 2 φορές το 8ο αντε να βγει κ το επόμενο

...
Link to comment
Share on other sites

rome και χαζά :p

πως να δούμε σπάρτακο αφού τελείωσε η σεζον;

 

Ε για αυτούς που δεν την έχουν δει λέει ο άνθρωπος :p

Πάντως το Spartacus δε μοιάζει σχεδόν καθόλου με το Game of Thrones. Αν κάποιο μοιάζει (λιγο) είναι το Camelot.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ε για αυτούς που δεν την έχουν δει λέει ο άνθρωπος :p

Πάντως το Spartacus δε μοιάζει σχεδόν καθόλου με το Game of Thrones. Αν κάποιο μοιάζει (λιγο) είναι το Camelot.

 

να τον ξανα δειτε τον σπαρτακο:p

ετσι και δεν μοιασει λιγο σε μαχες με τον σπαρτακο το game of thrones,παντως θα απογοητευτω πολύ..

 

μια τοσο ακριβοφτιαγμενη σειρα θελει και ακριβοφτιαγμενες,τεραστιων διστασεων,αιματοβαμμενες και με ανατριχιαστικες λεπτομερειες μαχες:lol:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

να τον ξανα δειτε τον σπαρτακο:p

ετσι και δεν μοιασει λιγο σε μαχες με τον σπαρτακο το game of thrones,παντως θα απογοητευτω πολύ..

 

μια τοσο ακριβοφτιαγμενη σειρα θελει και ακριβοφτιαγμενες,τεραστιων διστασεων,αιματοβαμμενες και με ανατριχιαστικες λεπτομερειες μαχες:lol:

 

δεν είπα ότι δε θα έχει αίμα :p απλά είναι τελείως διαφορετική η αισθητική του Σπάρτακου με το Game of Thrones, οπότε όχι δε θα έχει ποτέ ΤΟΣΟ πολύ αίμα ή ΤΟΣΟ πολύ σεξ όσο ο Σπάρτακος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ο Σπαρτακος όμως δεν έχει Khal Drogo! Φοβερός ο άτιμος, πριν 3 μήνες έλεγα οτι δεν του αξίζει ο ρόλος του Κοναν αλλα άλλαξα εντελώς γνώμη βλέποντας το Game of Thrones!

 

According to an interview with HBO bosses, season 2 of Game of Thrones will premiere around the same time next year and will consist of 10 episodes, just like this season. We were hoping for 13, but this show might be too expensive to add three more episodes.

Edited by salonicafan_TASO
...
Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε το σπαρτακο, 2σεζον, για πολυ πιο πολλη δραση κ αιμα:cool:

 

και rome για λιγοτερο αιμα αλλα πλοκη καλή,αμα σας αρεσε to game of thrones..

 

Rome > Game of Thrones > Spartacus

 

Δεν έχω δει πολύ Σπάρτακο, 1-2 επεισόδια αλλά είναι τελείως άλλης αισθητικής σε σχέση με τις σειρές του HBO. Μου έδωσε την αίσθηση του απενοχοποιημένου trash, αρκετά fun αλλά όχι κοντά στο στυλ που μου αρέσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το Spartacus έχει μια πιο "sexy" προσέγγιση σε όλα - στις μάχες, στο σεξ, στις παρουσίες (όλες και όλοι έχουν σώματα μοντέλων).

Άλλο πράγμα το ένα show άλλο το άλλο. Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Δεν αναφέρονται καν στις ίδεες εποχές.

 

ΥΓ: Και σε βρίσκω και κομματάκι υπερβολικό στους χαρακτηρισμούς σου :p. Εντάξει δεν είναι σειρά τρελής ποιότητας από άποψη σεναρίου/χαρακτήρων κτλ, αλλά trash δεν τη λες. Trash θα πεις τo Real Housewives of Athens. Το Spartacus θα το πεις απλά "ιδιαίτερο" :p

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπαιξε το 9ο επισόδειο στην Αμερική!!! Αλλά από τα σχόλια που διαβάζω στο twitter, προτείνω οι έχοντες υπομονή να περιμένουν και το 10ο να τα δουν μαζί. :)

Εγώ αυτό θα κάνω. Thread ignored :D

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Rome > Game of Thrones > Spartacus

 

 

Ανάποδα ταβαλες... το Rome είναι σαν τόλμη και γοητεία, όλο μπλα μπλα αγάπες έρωτες και πολιτική. ο Τιτος Πούλο πετάει κανα δυο ωραίες ατάκες μόνο, θα προτιμούσα όμως να τον έβλεπα στο Spartacus. Οι υπόλοιποι πρωταγωνιστές ναι μεν παίζουν καλά αλλα είναι πολύ βαρετοί λόγο σεναρίου. Η σκηνοθεσία δε είναι σαν ταινία του 70, ενώ τα Game of Thrones και Spartacus έχουν πολύ καλύτερα εφέ και λήψεις...

...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπαιξε το 9ο επισόδειο στην Αμερική!!! Αλλά από τα σχόλια που διαβάζω στο twitter, προτείνω οι έχοντες υπομονή να περιμένουν και το 10ο να τα δουν μαζί. :)

Έχοντας δει το 9ο, και χωρίς να γνωρίζω την εξέλιξη της ιστορίας παρακάτω, θα έλεγα ότι μου φάνηκε χορταστικό και αρκετά αυτόνομο. Δεν τελειώνει σε cliffhanger και μόνο μια ιστορία του μένει κάπως στη μέση, που ναι μεν θέλω να δω τι θα γίνει, αλλά μπορώ να περιμένω και μια εβδομάδα.

Έχει βέβαια σημαντικότατες εξελίξεις. Και δεδομένου του θέματος που έχω με το να παρακολουθώ και να θυμάμαι ποιο όνομα είναι ποιανού κλπ, προτιμώ να βλέπω τα επεισόδια ένα-ένα για να πιάνω καλύτερα αυτές τις λεπτομέρειες και να καταλαβαίνω τη ροή στα γεγονότα.

 

Και μια γενική γνώμη για τη σειρά. Πάρα πολύ καλή σειρά για αυτό το περίεργο είδος. Ευτυχώς τελικά δεν εστιάζει μόνο σε ίντριγκες, πισώπλατα μαχαιρώματα και κρυφά πάθη (!), και το στοιχείο του φανταστικού κόσμου με αρκετή μυθολογία χρησιμοποιείται πολύ πετυχημένα (so far).

 

Πιο κοντά είναι στο Rome του HBO, αν και αν δεν κάνω λάθος το Rome δεν στηριζόταν σε κάποιο βιβλίο και τουλάχιστο στη 2η season, είχα την αίσθηση ότι είχαν χάσει το σχέδιο και βαδίζαν κάπως όπως-να-ναι (προς το φινάλε είχε βελτιωθεί αρκετά ωστόσο). Τέλος πάντων το GoTh έχει και την εγγύηση των βιβλίων οπότε περιμένω πιο συγκροτημένη ιστορία και στις επόμενες season.

Edited by stroggoff
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

βγήκε το 9ο!!!! τρέχω!!!! κρίμα που έχει μόνο 10, πραγματικα΄είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά... ελπίζω το μικρό μου κοριτσάκι να είναι καλά..... κι αυτός ο Σταρκ... ήμαρτον!!! πού πας αγάπη με τον σταυρό στο χέρι μονίμως!!! ακόμα κι η γυναίκα του είναι πιο "έξυπνη"!!!

 

Επίσης, αυτή η μύξα που κάθεται στο θρόνο τη δεδομένη χρονική στιγμή :p -βλέπετε δε λέω όνομα μη χαλάσω την έκπληξη!- όλοι καταλαβαίνετε όμως..... θα κάτσει πολύ καιρό στο σβέρκο μας;; :lol:

 

 

για να εμφανιστεί ο Καλ να τα πάρει παραμάζωμα όλα... έχω αρχίσει και τον πηγαίνω τρελά!!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

...ακόμα κι η γυναίκα του είναι πιο "έξυπνη"!!!

 

Για την σχεδόν αφύσικη αγαθοσύνη (έως απερισκεψία) του Stark στη σειρά έχει ξεκινήσει νέο Internet meme με τιτλο "Stupid Ned Stark", μπορείτε να το ψάξετε στο Google.:lol:

(έβαλα spoilers για να μην γίνει προφανές ότι κάτι κακό συμβαίνει στον Stark στο επεισόδιο

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουνε μπερδευτεί με όλους τους χαρακτήρες, ρίξτε μια ματιά στο επίσημο site της σειράς.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουνε μπερδευτεί με όλους τους χαρακτήρες, ρίξτε μια ματιά στο επίσημο site της σειράς.

 

...και όσοι, από την άλλη βλέπατε Lost, συγχαρητήρια είστε άρτια εκπαιδευμένοι για να παρακολουθήσετε μια σειρά με ένα σκασμό χαρακτήρες :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το 9ο!!!! τρέχω!!!! κρίμα που έχει μόνο 10, πραγματικα΄είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά... ελπίζω το μικρό μου κοριτσάκι να είναι καλά..... κι αυτός ο Σταρκ... ήμαρτον!!! πού πας αγάπη με τον σταυρό στο χέρι μονίμως!!! ακόμα κι η γυναίκα του είναι πιο "έξυπνη"!!!

 

Επίσης, αυτή η μύξα που κάθεται στο θρόνο τη δεδομένη χρονική στιγμή :p -βλέπετε δε λέω όνομα μη χαλάσω την έκπληξη!- όλοι καταλαβαίνετε όμως..... θα κάτσει πολύ καιρό στο σβέρκο μας;; :lol:

 

 

για να εμφανιστεί ο Καλ να τα πάρει παραμάζωμα όλα... έχω αρχίσει και τον πηγαίνω τρελά!!!

 

Χμμ...ώστε συμπαθείς τον Ned Stark και τον Khal Drogo και δεν χωνεύεις τον Joffrey Lannister.

Έχω την εντύπωση ότι σε κάποιον δεν θ' αρέσει το 9ο επεισόδιο... :p

Link to comment
Share on other sites

Για την σχεδόν αφύσικη αγαθοσύνη (έως απερισκεψία) του Stark στη σειρά έχει ξεκινήσει νέο Internet meme με τιτλο "Stupid Ned Stark", μπορείτε να το ψάξετε στο Google.:lol:

(έβαλα spoilers για να μην γίνει προφανές ότι κάτι κακό συμβαίνει στον Stark στο επεισόδιο

 

 

http://unrealitymag.com/wp-content/uploads/2011/06/stupid-ned-stark4.jpg

 

http://pics.blameitonthevoices.com/062011/stupid_ned_stark3.jpg

 

:lol:

 

 

Τη σειρα την ξεκινησα κι εγω πριν μερικες μερες.Μου φαινεται αρκετα καλη,ειναι σιγουρα ανωτερη απο τις σαβουρες που (ΔΕΝ:p) βλεπουμε εδω, και με βλεπω να αγοραζω και τα βιβλια.Απο εξωτερικο φυσικα γιατι η ελληνικη εκδοση ειναι ως συνηθως πανακριβη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...