Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά μου φάνηκε το 2ο.

Μην ξεχνάτε ότι είναι άκρως πολιτικό πλέον το παιχνίδι.Προσπαθεί η κάθε μεριά να κερδίσει συμμάχους για τον μεγάλο πόλεμο.Εκεί παίζεται όλο πλέον.

Και έχουμε να δούμε στάνταρ πολλά πισωγυρίσματα προς το τέλος, όπως έγινε και σκοτώθηκε από ξεπούλημα και ο Νεντ Στάρκ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απογοητευτηκα από τη 2η σεζον

την περίμενα πιο δυνατή από την πρώτη

επίσης έχω αγωνία να δω τι θα γίνει με τους δράκους

Link to comment
Share on other sites

Και στο βιβλιο οι πρωτες(300+) σελιδες δεν ειχαν κατι το συνταρακτικο.Απο εκει και επειτα αρχιζουν τα ωραια:p. Οποτε υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι βιαστικό να πούμε ότι είναι άνοστο;

 

7 βιβλία + 1 σαιζόν ακόμη σίγουρα σε τηλεοπτική σειρά επιπέδου , αν όχι υψηλότερο, παραγωγής Άρχοντα των Δαχτυλιδιών.

 

Θεωρώ πως πάει μια χαρά δίνοντας βαρύτητα ΚΑΙ στους χαρακτήρες , οχι μόνο στα σκηνικά.

 

Θελω να μπουκετώσω τον Τζοφρυ γίνεται;

 

Τυριον με Kaleeshi for president

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό review του νέου επεισοδείου -> http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/watchlist/game-of-thrones/game-of-thrones-the-night-lands-foyl-toy-rhga.1730244.html

όπως σημειώνεται και στο κείμενο αφορά τα επεισόδια όπως αυτά παίζονται από τη Nova και δεν έχει spoilers.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μπουκετώσω τον Τζοφρυ γίνεται;

αν τα καταφέρεις ρίξε και μερικές απο μένα...:p

είχα συνηθίσει να το βλέπω στο pc και τώρα που το βλέπω στην νόβα σπάζομαι με τις διαφημίσεις...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα και το 3ο επ. της 2ης σεζόν..

 

πραγματικά σκυλοβαρέθηκα.. δεν υπάρχει καμιά εξέλιξη.. οι χαρακτήρες είναι σκορπισμένοι πέρα δωθε, σ'αυτόν τον πόλεμο δεν έχω καταλάβει ποιος νικάει και ποιος συμμαχεί με πιοόν τελικά (αν και έχει πάψει να με νοιάζει προ πολλού) και μετά τον Νεντ Σταρκ που είχε ένα ενδιαφέρον ως χαρακτήρας, απέμεινε ο νανούλης που είναι ομολογουμένως όλα τα λέφτα αλλά μόνος του δε φτάνει.. σ'αυτό το επεισόδιο δεν είδαμε ούτε καν τη Δρακουλίτσα.. (καταλάβατε ποια εννοώ).

Γενικά μ αυτό το σκόρπισμα όλοι οι χαρακτήρες παίζουν σε 1,2 άντε βαριά 3 σκηνές το πολύ (στα μεγάλα κέφια) κι αυτό τελικά δεν οδηγεί πουθενά την εξέλιξη και δεν αφήνει συνοχή στο έργο. Εύχομαι να το πάρουν λίγο αλλιώς παρακάτω και να ρθει να ισιώσει γιατί θα ναι κρίμα μια τόσο ενδιαφέρουσα όπως ξεκίνησε σειρα να θαφτεί έτσι.. αχανής και χωρίς συνοχή.

Ζηλέυ το μαλλί της Σερσει -και τα φουστάνια της επίσης.. και η γκέι εκδοχή της σειράς πολύ γουστόζικη επίσης..

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα και το 3ο επ. της 2ης σεζόν..

 

πραγματικά σκυλοβαρέθηκα.. δεν υπάρχει καμιά εξέλιξη.. οι χαρακτήρες είναι σκορπισμένοι πέρα δωθε, σ'αυτόν τον πόλεμο δεν έχω καταλάβει ποιος νικάει και ποιος συμμαχεί με πιοόν τελικά (αν και έχει πάψει να με νοιάζει προ πολλού) και μετά τον Νεντ Σταρκ που είχε ένα ενδιαφέρον ως χαρακτήρας, απέμεινε ο νανούλης που είναι ομολογουμένως όλα τα λέφτα αλλά μόνος του δε φτάνει.. σ'αυτό το επεισόδιο δεν είδαμε ούτε καν τη Δρακουλίτσα.. (καταλάβατε ποια εννοώ).

Γενικά μ αυτό το σκόρπισμα όλοι οι χαρακτήρες παίζουν σε 1,2 άντε βαριά 3 σκηνές το πολύ (στα μεγάλα κέφια) κι αυτό τελικά δεν οδηγεί πουθενά την εξέλιξη και δεν αφήνει συνοχή στο έργο. Εύχομαι να το πάρουν λίγο αλλιώς παρακάτω και να ρθει να ισιώσει γιατί θα ναι κρίμα μια τόσο ενδιαφέρουσα όπως ξεκίνησε σειρα να θαφτεί έτσι.. αχανής και χωρίς συνοχή.

Ζηλέυ το μαλλί της Σερσει -και τα φουστάνια της επίσης.. και η γκέι εκδοχή της σειράς πολύ γουστόζικη επίσης..

Εγώ νιώθω τελείως χαμένος πάντως...

Οι μισοί χαρακτήρες (πέρα από τους βασικούς) παρουσιάζονται σα να έχουν ξαναεμφανιστεί και εγώ δε μπορώ να θυμηθώ κανέναν τους χαχαχαχα. π.χ. αυτή η

αδερφή του Gryejoy, έχει εμφανιστεί και πέρσι ή εγώ θυμάμαι λάθος;

 

Έχουμε δε γεμίσει βασιλιάδες και δεν καταλαβαίνω από πού προέκυψαν αυτοί. Επίσης, αυτός ο

gay βασιλιάς ποιός είναι; Τον έχουμε ξαναδεί;

.

Ή έχει πολύ κόσμο αυτή η σειρά ή εγώ δεν την παρακολουθώ με την προσοχή που χρειάζεται...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αδερφή του Gryejoy, έχει εμφανιστεί και πέρσι ή εγώ θυμάμαι λάθος;

 

Θυμασαι λαθος:p

 

 

Επίσης, αυτός ο

gay βασιλιάς ποιός είναι; Τον έχουμε ξαναδεί;

.

 

Ναι τον εχουμε ξαναδει.Ειναι ο μικροτερος αδερφος του Robert, ο Renly.Ειχε προτεινει σχεδιο στον Ned για να παρουν την εξουσια απο τον Joffrey λιγο μετα το θανατο του Robert αν θυμαμαι καλα.Επισης τον ειχε ξαναδειξει σε τρυφερες στιγμες με τον Loras.

 

 

 

Η σειρα εχει παρα πολλους χαρακτηρες...Και σιγουρα 10 επεισοδια δεν φτανουν κατα τη γνωμη μου.Αναγκαζονται ετσι να παραλειψουν πολλα κομματια με αποτελεσμα να χανουμε πολλα απο την ατμοσφαιρα του βιβλιου.Ισως φταιει βεβαια που ετοιμαζουν υπερπαραγωγη για το επεισοδιο 9, απ οτι φαινεται θα ξοδεψουν ολοκληρη ωρα για 40-50 σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον εχουμε ξαναδει.Ειναι ο μικροτερος αδερφος του Robert, ο Renly.Ειχε προτεινει σχεδιο στον Ned για να παρουν την εξουσια απο τον Joffrey λιγο μετα το θανατο του Robert αν θυμαμαι καλα.Επισης τον ειχε ξαναδειξει σε τρυφερες στιγμες με τον Loras.

 

Ναι ρε συ! Το είχα ξεχάσει αυτό το ζεύγος και την τρελή σκηνή με το ξύρισμα! Νομίζω το φινάλε με τον Stark έσβησε όλη την περασμένη σεζόν :p

 

Η σειρα εχει παρα πολλους χαρακτηρες...Και σιγουρα 10 επεισοδια δεν φτανουν κατα τη γνωμη μου.Αναγκαζονται ετσι να παραλειψουν πολλα κομματια με αποτελεσμα να χανουμε πολλα απο την ατμοσφαιρα του βιβλιου.Ισως φταιει βεβαια που ετοιμαζουν υπερπαραγωγη για το επεισοδιο 9, απ οτι φαινεται θα ξοδεψουν ολοκληρη ωρα για 40-50 σελιδες.

 

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία για να ξέρω αν παραλείπουν σημαντικά πράγματα ή όχι, αλλά αυτό συμβαίνει πάντα σε τέτοιου είδους σειρές. Τώρα ότι είναι λίγα 10 επεισόδια συμφωνώ, αλλά πολύ φοβάμαι πως και 22 να ήταν τα επεισόδια και πάλι το budget θα ήταν επικεντρωμένο στους χαρακτήρες και όχι σε μάχες και επίσης θα είχαμε πολύ, μα πολύ περισσότερο μπλα-μπλα. Όχι ότι δε μου αρέσει που δεν είναι απλά "ξύλο-ξύλο-ξύλο" αλλά εντάξει 22 επεισόδια διπλωματίας και πολιτικών παιχνιδιών θα ήταν πολύ κουραστικά. Δε νομίζω πάντως ότι με π.χ. 13 επεισόδια η σειρά θα είχε άλλο στυλ, απλά θα τράβαγαν/ανέλυαν κάποια πράγματα περισσότερο και κάποιοι χαρακτήρες θα είχαν περισσότερο χρόνο on camera (π.χ. σε αυτό το επεισόδιο δεν είδαμε ούτε τον Stark ούτε την Khaleesi)

 

Έχω μια απορία για εσάς που έχετε διαβάσει το βιβλίο: Αρχικά νόμιζα πως o Snow είναι σημαντικός χαρακτήρας. Φέτος μου δίνει την εντύπωση πως απλά είναι μια παράλληλη ιστορία με τη βασική. Τελικά τι ισχύει;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για "ξύλο ξύλο ξύλο" καλύτερα στο Spartacus.:lol::lol:

εδώ έχει και υπόθεση το θέμα. Α... ναι στο Spartacus έχει και πολύ σεχ σεχ σεχ!!! χαχαχα!!!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Για "ξύλο ξύλο ξύλο" καλύτερα στο Spartacus.:lol::lol:

εδώ έχει και υπόθεση το θέμα. Α... ναι στο Spartacus έχει και πολύ σεχ σεχ σεχ!!! χαχαχα!!!

 

Αυτό σκεφτόμουνα όταν έλεγα "ξύλο ξύλο ξύλο" :lol::lol::lol:

Καλά σεχ σεχ σεχ, έχει και εδώ, απλά όχι τόσο πολύ :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία για να ξέρω αν παραλείπουν σημαντικά πράγματα ή όχι, αλλά αυτό συμβαίνει πάντα σε τέτοιου είδους σειρές. Τώρα ότι είναι λίγα 10 επεισόδια συμφωνώ, αλλά πολύ φοβάμαι πως και 22 να ήταν τα επεισόδια και πάλι το budget θα ήταν επικεντρωμένο στους χαρακτήρες και όχι σε μάχες και επίσης θα είχαμε πολύ, μα πολύ περισσότερο μπλα-μπλα. Όχι ότι δε μου αρέσει που δεν είναι απλά "ξύλο-ξύλο-ξύλο" αλλά εντάξει 22 επεισόδια διπλωματίας και πολιτικών παιχνιδιών θα ήταν πολύ κουραστικά. Δε νομίζω πάντως ότι με π.χ. 13 επεισόδια η σειρά θα είχε άλλο στυλ, απλά θα τράβαγαν/ανέλυαν κάποια πράγματα περισσότερο και κάποιοι χαρακτήρες θα είχαν περισσότερο χρόνο on camera (π.χ. σε αυτό το επεισόδιο δεν είδαμε ούτε τον Stark ούτε την Khaleesi)

 

Σε μαχες θα ηταν ετσι κι αλλιως δυσκολο να επικεντρωθουν καθως πολυ απλα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ :p Θα δουμε 1 βαρβατη σε αυτον τον κυκλο, στην οποια απ οτι εχω ακουσει εχει πεσει αρκετος χρονος και χρημα, και μετα παπαλα. Ισως μας περιμενει μια ακομα στον επομενο, δεν εχω τελειωσει το τριτο βιβλιο ακομα.

 

22 επεισοδια σιγουρα θα κουραζαν.12-14 ομως ειναι απαραιτητα για τη σωστη εξελιξη της ιστοριας.

 

Έχω μια απορία για εσάς που έχετε διαβάσει το βιβλίο: Αρχικά νόμιζα πως o Snow είναι σημαντικός χαρακτήρας. Φέτος μου δίνει την εντύπωση πως απλά είναι μια παράλληλη ιστορία με τη βασική. Τελικά τι ισχύει;

 

Αναποφευκτα, απο τη στιγμη που τον εστειλαν στο Wall, δεν θα μπορουσε να κανει πολλα οσον αφορα το βασικο plotline αυτου του κυκλου.Δεν θα εχει βασικο ρολο ουτε στον επομενο, οπως και η Daenerys.

Link to comment
Share on other sites

Αναποφευκτα, απο τη στιγμη που τον εστειλαν στο Wall, δεν θα μπορουσε να κανει πολλα οσον αφορα το βασικο plotline αυτου του κυκλου.Δεν θα εχει βασικο ρολο ουτε στον επομενο, οπως και η Daenerys.

 

Ναι σωστό αυτό, απλά μου φαίνεται πως τουλάχιστον πέρσι είχε κάτι να γίνεται στο δικό του κομμάτι (πήγε στο Wall, ήταν η φάση του εγκλιματισμού κτλ.) ενώ φέτος απλά τους περιφέρουν από το ένα μέρος στο άλλο χωρίς να συμβαίνει τίποτα. Είναι βέβαια νωρίς αλλά ταυτόχρονα... είμαστε σχεδόν στα μέσα της σεζόν.

 

Και βασικά, ρωτάω πιο γενικά. Ο Snow είναι/θεωρείται βασικός χαρακτήρας ή (ξέρω 'γω) όπως η βασίλισσα που είναι μεν σημαντικός χαρακτήρας αλλά δεν είναι και όλη η σειρά επάνω της. Γιατί έχω την εντύπωση ότι είχα ακούσει κάπου - ίσως να θυμάμαι και λάθος - πως ο Snow ήταν ο πρωταγωνιστής.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω πιασει τον εαυτο μου να αναρωτιεται στον δευτερο κυκλο, 'ποιος ειναι αυτος τωρα' η 'τι ηταν αυτος κλπ' ευχομαι να τα βαλω γρηγορα σε μια σειρα στο μυαλουδακι μου....
Link to comment
Share on other sites

Έχει γέλιο που ο καθένας έχει την δική του ιδέα για το πως θα 'πρεπε να είναι η σειρά

και ξενερώνει αμέσως αν όλα δεν πάνε όπως τα θέλει.

 

Η σειρά προσπαθεί μέσα σε 10 επεισόδια να απεικονίσει τα πιο

σημαντικά γεγονότα που γίνονται σε ένα τεράστιο βιβλίο με 100άδες χαρακτήρες,

σημαντικές σκηνές και διαλόγους.

 

Ο καθένας έχει τον αγαπημένο του χαρακτήρα, όπως επίσης και μια γενική ιδέα για το πως θα έπρεπε

να είναι η σειρά.

 

Από ΄κει και πέρα όμως, είναι από αστείο έως ανόητο να λέμε "α, δεν είχε Daenerys/Snow/Tyrion/X αυτό το επεισόδιο, δεν βλέπεται πια η σειρά, έλεος, αποτυχία, εγώ σταματάω!" ή "δεν έχει αρκετές μάχες η σειρά, έλεος, βαρεθήκαμε με το μπλα μπλα!"

 

Εδώ σε ολόκληρα βιβλία από την 5λογία δεν αναφέρονται καν τα ονόματα από σημαντικότατους χαρακτήρες και ο συγγραφέας δεν περιγράφει μάχες κτλ. Ο άνθρωπος κυρίως αναφέρεται στην ίντριγκα, στην πολιτική και στα πισώπλατα μαχαιρώματα που παίρνουν μέρος στα βασίλεια αυτά και έχει πλάσει έναν ολόκληρο κόσμο.

 

Αν κάποιος θέλει απλά αίμα και βία ή ξενερώνει επειδή οι χαρακτήρες είναι πολλοί ή γουστάρει την Daenerys και τα "δρακουλάκια" της και θέλει να βλέπει μόνο αυτά, απλά παρακολουθεί λάθος σειρά.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια αφου εχετε ξεχασει προσωπα ας καθοσασταν να ξαναδειτε την σειρα μετα το καλοκαιρι οπως εκανα εγω,για να μην ψαχνεστε! :P

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό αυτό, απλά μου φαίνεται πως τουλάχιστον πέρσι είχε κάτι να γίνεται στο δικό του κομμάτι (πήγε στο Wall, ήταν η φάση του εγκλιματισμού κτλ.) ενώ φέτος απλά τους περιφέρουν από το ένα μέρος στο άλλο χωρίς να συμβαίνει τίποτα. Είναι βέβαια νωρίς αλλά ταυτόχρονα... είμαστε σχεδόν στα μέσα της σεζόν.

 

Και βασικά, ρωτάω πιο γενικά. Ο Snow είναι/θεωρείται βασικός χαρακτήρας ή (ξέρω 'γω) όπως η βασίλισσα που είναι μεν σημαντικός χαρακτήρας αλλά δεν είναι και όλη η σειρά επάνω της. Γιατί έχω την εντύπωση ότι είχα ακούσει κάπου - ίσως να θυμάμαι και λάθος - πως ο Snow ήταν ο πρωταγωνιστής.

Η σειρα δεν βασιζεται πανω σε κανεναν, μπορουμε να πουμε οτι εχει καποιες περισσοτερο σημαντικες προσωπικοτητες, αλλα μεχρι εκει.Οποτε σιγουρα δεν ειναι Ο πρωταγωνιστης.Προς το παρον ο ρολος του ειναι, και θα συνεχισει να ειναι "υποβαθμισμενος", αλλα οι ισορροπιες αλλαζουν πολυ ευκολα, οπως εγινε πχ με τον Theon.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η σειρά έχει δικό της τρόπο μάλλον αλλά όπως και να ναι σειρά βλέπεις. δε μπορεί να μην έχει μια ακολουθία.

επίσης κάτι σημαντικό που δεν έχω καταλάβει. τι παίζει με τη θρησκεία τους;; έχει άλλη ο καθένας; καλά, η Δρακουλίτσα και το καραβάνι της οκ το καταλαβαίνω, στο τείχος δεν έχω καταλάβει τι παίζει, υποτίθεται φοβούνται να πάνε από την άλλη πλευρά κι αυτοί είναι τώρα εκεί και αλωνίζουν μαζί με τον .... ασχολίαστο παππού (όχι, δε θα σχολιάσω τον παππού...) στην πρωτεύουσα πάλι τι παίζει;; στον Βορρά;; κι η μάγισσα που έκανε τα δικά της στην παραλία τι ρόλο βαράει;;

 

επίσης, παράκληση σε όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία , αν μπορεί ας μου στείλει πμ. η μικρή μου συμπάθεια η Άρια τι θα απογίνει;;

 

στα ελληνικά εξακολουθούν να είναι τόσο ακριβά;;

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Έχει γέλιο που ο καθένας έχει την δική του ιδέα για το πως θα 'πρεπε να είναι η σειρά

και ξενερώνει αμέσως αν όλα δεν πάνε όπως τα θέλει.

 

Η σειρά προσπαθεί μέσα σε 10 επεισόδια να απεικονίσει τα πιο

σημαντικά γεγονότα που γίνονται σε ένα τεράστιο βιβλίο με 100άδες χαρακτήρες,

σημαντικές σκηνές και διαλόγους.

 

Ο καθένας έχει τον αγαπημένο του χαρακτήρα, όπως επίσης και μια γενική ιδέα για το πως θα έπρεπε

να είναι η σειρά.

 

Από ΄κει και πέρα όμως, είναι από αστείο έως ανόητο να λέμε "α, δεν είχε Daenerys/Snow/Tyrion/X αυτό το επεισόδιο, δεν βλέπεται πια η σειρά, έλεος, αποτυχία, εγώ σταματάω!" ή "δεν έχει αρκετές μάχες η σειρά, έλεος, βαρεθήκαμε με το μπλα μπλα!"

 

Εδώ σε ολόκληρα βιβλία από την 5λογία δεν αναφέρονται καν τα ονόματα από σημαντικότατους χαρακτήρες και ο συγγραφέας δεν περιγράφει μάχες κτλ. Ο άνθρωπος κυρίως αναφέρεται στην ίντριγκα, στην πολιτική και στα πισώπλατα μαχαιρώματα που παίρνουν μέρος στα βασίλεια αυτά και έχει πλάσει έναν ολόκληρο κόσμο.

 

Αν κάποιος θέλει απλά αίμα και βία ή ξενερώνει επειδή οι χαρακτήρες είναι πολλοί ή γουστάρει την Daenerys και τα "δρακουλάκια" της και θέλει να βλέπει μόνο αυτά, απλά παρακολουθεί λάθος σειρά.

 

Αν και συμφωνώ γενικότερα με την άποψη "δε σ'αρέσει πια; μην το βλέπεις", νομίζω ότι είσαι κάπως υπερβολικός.

Οι fans μιας σειράς πάντα θα περιμένουν πράγματα, τα δικά του ο καθένας και πάντα θα γκρινιάζουν όταν κάτι δεν τους αρέσει ή θα λένε μπράβο όταν η σειρά κρατάει το ενδιαφέρον τους. Αυτό συμβαίνει σε κάθε μα κάθε σειρά. Το ίδιο συνέβαινε και με το Lost αλλά με άλλη μορφή (π.χ. "αμα δεν απαντήσουν τι είναι το Χ ή το Ψ εγώ σταματάω τη σειρά" ή "δε φτάνει που δεν ξέρουμε τίποτα για τους πρωταγωνιστές, μας εμφανίζουν τώρα και τους Αλλους και τα κάνουνε χειρότερα" και πολλά άλλα).

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω είναι προφανές πως μέχρι στιγμής αυτή η σεζόν πάει πολύ αργά και είναι λογικό όσοι δεν έχουμε διαβάσει τα βιβλία και δεν ξέρουμε τι γίνεται παρακάτω (ώστε να περιμένουμε απλά την οπτικοποίησή του) να θεωρούμε κουραστική την αργή αυτή εξέλιξη. Κανείς δεν είπε ότι η σειρά είναι αποτυχία (τουλάχιστον εγώ δεν το πιστεύω), απλά ότι για μια σειρά με τόσο λίγα επεισόδια και τόσο μεγάλη απόσταση ανάμεσα στις σεζόν το πάει βασανιστικά αργά.

 

Όσο για το ότι είναι περισσότερο σειρά ίντριγκας και πολιτικού παιχνιδιού, νομίζω Baator είχαμε κάνει μια ανάλογη συζήτηση (μαζί πρέπει να μιλάγαμε, αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί τότε γινόταν χαμός) στο thread του Lost σχετικά με το φινάλε και τη γενική πορεία του Lost, όπου τότε εγώ ήμουν αυτός που έλεγε πως η δράση καθεαυτή και το μυστήριο είχε μεν κενά και αργή εξέλιξη, αλλά ότι το Lost ήταν κυρίως μια σειρά βασισμένη στους χαρακτήρες της. Οπότε σίγουρα δε με ενοχλεί που δε σκοτώνονται όλη την ώρα αλλά παίζουν περισσότερο με τα πολιτικά παιχνίδια και τις ίντριγκες αν και για να πω την αλήθεια, ίσως και λόγω της θεματολογίας της (ιππότες, κάστρα, πολεμιστές κτλ) περίμενα πολύ περισσότερη δράση σε θέματα μαχών κτλ. απ'ότι στο Lost που εξ αρχής το έβλεπα για τους χαρακτήρες. Όπως και να το κάνουμε, είναι αλλιώς να βλέπεις μια σειρά με κάστρα και αλλιώς μερικούς ναυαγούς σε ένα νησί να προσπαθούν να επιβιώσουν - έχεις άλλες προσδοκίες για τη συνέχεια, χωρίς να σημαίνει πως ντε και καλά τα πράγματα πρέπει να πάνε όπως τα θες εσύ αλλιώς δε λέει τίποτα η σειρά.

 

Η σειρα δεν βασιζεται πανω σε κανεναν, μπορουμε να πουμε οτι εχει καποιες περισσοτερο σημαντικες προσωπικοτητες, αλλα μεχρι εκει.Οποτε σιγουρα δεν ειναι Ο πρωταγωνιστης.Προς το παρον ο ρολος του ειναι, και θα συνεχισει να ειναι "υποβαθμισμενος", αλλα οι ισορροπιες αλλαζουν πολυ ευκολα, οπως εγινε πχ με τον Theon.

 

Μάλιστα κατάλαβα. Thanks :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αυτή η σειρά έχει δικό της τρόπο μάλλον αλλά όπως και να ναι σειρά βλέπεις. δε μπορεί να μην έχει μια ακολουθία.

επίσης κάτι σημαντικό που δεν έχω καταλάβει. τι παίζει με τη θρησκεία τους;; έχει άλλη ο καθένας; καλά, η Δρακουλίτσα και το καραβάνι της οκ το καταλαβαίνω, στο τείχος δεν έχω καταλάβει τι παίζει, υποτίθεται φοβούνται να πάνε από την άλλη πλευρά κι αυτοί είναι τώρα εκεί και αλωνίζουν μαζί με τον .... ασχολίαστο παππού (όχι, δε θα σχολιάσω τον παππού...) στην πρωτεύουσα πάλι τι παίζει;; στον Βορρά;; κι η μάγισσα που έκανε τα δικά της στην παραλία τι ρόλο βαράει;;

 

επίσης, παράκληση σε όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία , αν μπορεί ας μου στείλει πμ. η μικρή μου συμπάθεια η Άρια τι θα απογίνει;;

 

στα ελληνικά εξακολουθούν να είναι τόσο ακριβά;;

 

Στο μεγαλυτερο κομματι του Westeros, πιστευουν στους 7 ή Νεους Θεους(Father,Mother,Warrior,Maiden,Smith,Crone,Stranger).Στο Βορρα και περα απο το Τειχος, εξακολουθουν να πιστευουν στους Παλιους Θεους(το link δεν περιεχει spoiler).

 

Η Melisandre, ειναι ιερεια του θεου του Φωτος, ο οποιος ειναι καινουριο φρουτο εντελως.

 

Απο το Τειχος εφυγαν για να βρουν τον Benjen Stark, που ειχε χαθει για αρκετο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Να και το εβδομαδιαίο Recap:

Game of Thrones, “What Is Dead May Never Die”: Απόλυτη Δύναμη

http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/watchlist/game-of-thrones/game-of-thrones-what-is-dead-may-never-die-apolyth-dunamh.1737430.html

 

Εϊδα σε ένα άλλο νήμα της σειράς ότι παίζει κι αυτό http://www.novacinema.gr/got-game που αν είσαι λίγο κολλημένος με fbook μπορεί να βγάλεις και καμιά 3dTV!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Απο το Τειχος εφυγαν για να βρουν τον Benjen Stark, που ειχε χαθει για αρκετο καιρο.

Ποιος είναι αυτός πάλι?Και γιατί είναι τόσο σημαντικός για να ξεκινήσει όλη η στρατιά του Βόρειου Τείχους για να τον βρει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι αδερφος του νενταντ σταρκ κ πρωτος ανιχνευτης του τοιχους!!ο λογος που ο γερο αρκουδος αποφασισει να βγει ειναι καταρχας για να μαθει τι γινεται πισω απ το τοιχος κ να δει αν οι αγριοι ετοιμαζονται η οι λευκοι οδοιποροι εχουν πλησιασει κ κατα δευτερον να δει μηπως μπορεσει να βρει τον καλυτερο ανιχνευτη του κ αδερφο του σταρκ καθως απ οτι καταλαβα βορας= stark= τοιχος!!κ πραγματικα σν κ χω φτασει στο πεμπτο βιβλιο ακομα δεν εχω χονεψει τα δεινα που χουν τραβηξει οι σταρκ!!κ κατι αλλο εξαιτιας της σειρας αγορασα κ κολλησα απιστευτα με τα βιβλια!!αποτελεσμα τωρα να μη ιελω να δω τη σειρα καθως νιωθω σα να ξερω τι θα γινει ενω πραγματικα καιγομαι να μαθω τι θα γινει στη συνεχεια!!κ ενα συμπερασμα κ μακαρι να κανω λαθος ο συγγραφεας τα μπλεκει τοσο μα τοσο πολυ που ο θεος να με βγαλει ψευτη αλλα δε βλεπω να τα ξεμπλεκει ευκολα!!ειναι κ μεγαλουτσικος σε ηλικια...κονομαεο κ απιστευτα με τη σειρα!!!νομιζω πως στην προσπαθεια του να μεγαλωσει το επος τα μπερδεψε απιστευτα!!!ωστοσο ο ατιμος σε κανει να θες απεγνωσμενα να μαθεις τι θα γινει!!!καθε πρωταγβνιστης εχει δυο πλευρες εκτος απο καποιους τρελλους κ σε κανει να ταυτιζεσαι με τον καθενα!!αλλα εγω ειμαι με τους σταρκ κ τρελλαινομαι μ αυτα που τραβανε,..αυτα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...