Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την βοηθεια σας παρακαλω?Χρειαζομαι tablet 7αρι που να τρεχει το XBMC ΝΕΡΑΚΙ και να είναι ρουταρισμενο λογω του ότι δεν σκαμπαζω και πολλα από αυτά.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων οσους με βοηθησουν.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για τα καταστήματα και όχι για τις σσυσκευές. Υπαρχουν τα αντίστοιχα θέματα, μπορείς να απευθυνθείς εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ!

 

Ειμαι έτοιμος για την αγορά της πρώτης μου ταμπλέτας.

Μετά από κάμποσο ψάξιμο, ανακάλυψα και μάλλον κατέληξα στην Onda v975m.

 

Το θέμα είναι δεν ξέρω από που να την αγοράσω και τι παίζει με εγγύηση.

 

Συνφορουίτης μου πρότεινε το Geekbuing αλλά μου είπε να απευθυνθώ σε αυτό το νήμα για περισσότερες πληροφορίες.

 

Κάποια ιδέα λοιπόν;;

Link to comment
Share on other sites

είχε ανακοινωθεί πως ένα Κινεζοσαιτ (νομίζω pandawill) θα άνοιγε αποθήκες στην Ελλάδα. Έγινε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Για το merimobiles είχε αναφερθεί, η οποία "αποθήκη" όμως δεν λειτουργεί με νόμιμο τρόπο.

Το pandawill ούτε να διατηρήσει το θέμα στο myphone δεν μπόρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ!

 

Ειμαι έτοιμος για την αγορά της πρώτης μου ταμπλέτας.

Μετά από κάμποσο ψάξιμο, ανακάλυψα και μάλλον κατέληξα στην Onda v975m.

 

Το θέμα είναι δεν ξέρω από που να την αγοράσω και τι παίζει με εγγύηση.

 

Συνφορουίτης μου πρότεινε το Geekbuing αλλά μου είπε να απευθυνθώ σε αυτό το νήμα για περισσότερες πληροφορίες.

 

Κάποια ιδέα λοιπόν;;

 

Παντού ένα χρόνο εγγύηση θα πάρεις και τα περισσότερα μαγαζιά σου ζητάνε να πληρώσεις εσύ τα μεταφορικά για Κίνα, αν χρειαστεί να σταλεί πίσω η συσκευή.

Νομίζω το Geek όμως τα καλύπτει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για το merimobiles είχε αναφερθεί, η οποία "αποθήκη" όμως δεν λειτουργεί με νόμιμο τρόπο.

Έχει γραφτεί στο φόρουμ κάτι σχετικά με την αποθήκη του merimobiles και τον τρόπο λειτουργίας της;

Τι εννοείς "δεν λειτουργεί με νόμιμο τρόπο";

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνει φόρους για να τα μεταπουλήσει. Πρέπει να υπάρχει το μέλος στο myphone αλλά δεν θυμάμαι το nickname. Μπορείς να απευθυνθείς στο merimobiles.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνει φόρους για να τα μεταπουλήσει. Πρέπει να υπάρχει το μέλος στο myphone αλλά δεν θυμάμαι το nickname. Μπορείς να απευθυνθείς στο merimobiles.

 

Αν το θυμηθείς ή βρεις το θέμα που γράφτηκε κάνε τον κόπο να το ποστάρεις για να διαβάσουμε λεπτομέρειες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα μπαίνω στο geekbuying και ό,τι κι αν επιλέξω μου βγάζει αυτη την σελίδα

 

Παίζει τίποτα ύποπτο; Γιατί μόλις χτες παρήγγειλα tablet και μ' εχει κοψει κρύος ιδρώτας!

 

--------- EDIT -----------

Όλα φαίνονται οκ τώρα, επανήλθε.

Edited by Sensei_01
Link to comment
Share on other sites

Αν το θυμηθείς ή βρεις το θέμα που γράφτηκε κάνε τον κόπο να το ποστάρεις για να διαβάσουμε λεπτομέρειες.

 

Υπάρχει θέμα για το merimobiles. Μπορείτε να στείλετε pm στον εκπρόσωπο του καταστήματος να σας ενημερώσει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374579

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα το θέμα για το merimobiles αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό με παρανομίες. Ίσως να μου ξέφυγε κάτι μιας και το θέμα είναι αποκλειστικά αγγλόφωνο.

Και μου φαίνεται παράδοξο να ρωτήσω τον αντιπρόσωπο αν είναι παράνομο το μαγαζί.

Άσε που δεν καταλαβαίνω αυτή τη προτροπή για προσωπικό μήνυμα. Γιατί να μην απαντηθεί η ερώτηση ανοικτά, για να ξέρουν όλα τα μέλη του φόρουμ τι γίνεται;

Πιστεύω ότι κάποια θέματα θα πρέπει να απαντώνται ή έστω να μεταφράζονται στα Ελληνικά. Είμαστε σε ένα Ελληνικό φόρουμ και κάποια από τα μέλη σίγουρα δεν θα ξέρουν ή δεν θα θέλουν να διαβάζουν Αγγλικά. Δεν αναφέρομαι στη κάθε άσχετη ερώτηση του τύπου "τι έγινε η παραγγελία μου", αλλά κάποια θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος θα πρέπει να απαντώνται οπωσδήποτε (και) στα Ελληνικά.

 

Στο θέμα μας τώρα, μια απλή ερώτηση είναι "εκδίδει νόμιμες αποδείξεις, εκδίδει τιμολόγια;" Ξέρει κανείς; Εμένα ως πελάτη αυτό με αφορά. Τώρα αν δεν τα δηλώνει στην εφορία, στην Ελλάδα είμαστε, ας τον βρει το ΣΔΟΕ.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λέμε σε μία σελίδα συνέχεια τα ίδια πράγματα. Προφανώς και δεν θα βρεις συζητήσεις για την "αποθήκη" στο θέμα του merimobiles διότι αυτή η αποθήκη είναι παράνομη. Το myphone δεν θα στηρίξει τέτοιου είδους ενέργειες. Δεν σου είπε κανένας να ρωτήσεις τον εκπρόσωπο αν η αποθήκη είναι παράνομη. Είναι δεδομένο.. και ρωτάς κι όλας αν εκδίδει αποδείξεις και τιμολόγια! Εδώ δεν πληρώνει φόρους, αποδείξεις θα κόψει?!!

 

Όσοι δεν ξέρουν και δεν θέλουν να τα διαβάσουν ας μην μπουν στον κόπο να αγοράσουν προϊόντα από Κίνα, διότι σε τέτοιου είδους αγορές το ψάξιμο και το διάβασμα είναι το Α και το Ω. Αν δεν θέλουν να ψαχτούν θα ταλαιπωρηθούν με χιλιάδες απορίες και θα ταλαιπωρήσουν και τους υπόλοιπους με τις ερωτήσεις τους.

 

Στο θέμα του merimobiles λίγο στην αρχή αν διαβάσετε υπάρχει η εξής ενημέρωση.

For matters regarding the Greek Warehouse you can also contact with PM member ALOY8020[/member] who is a direct representative of merimobiles.com

 

Μπορείτε να απευθυνθείτε εκεί λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα. Μα πότε τα ξαναείπαμε; Εγώ δεν βρήκα τίποτα γραμμένο στο φόρουμ. Κι αν υπάρχει κάτι, είναι τόσο κόπος να με κατευθύνεις εκεί;

Λες ότι δεν πληρώνει φόρους. Αναρωτιέμαι πως το ξέρεις, αλλά παρόλα αυτά ακόμη και η πληροφορία που μας δίνεις ότι δεν κόβει αποδείξεις, είναι σημαντική. Αναρωτιέμαι πως αναλαμβάνει η ACS την μεταφορά εμπορευμάτων που δεν συνοδεύονται από απόδειξη λιανικής πώλησης.

Πολύ σωστά κάνει το φόρουμ και δεν στηρίζει τέτοιες παράνομες ενέργειες. Παρόλα αυτά νομίζω ότι η ενημέρωση των μελών μέσα από την ανταλλαγή και τέτοιων πληροφοριών είναι το Α και το Ω της ύπαρξης ενός φόρουμ. Εδώ συζητιώνται τα πάντα και έχω δει να ευλογιώνται ή να καταριώνται από τα μέλη, πλήθος και κάθε λογής κινέζικα μαγαζιά. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί δεν θα πρέπει να συζητηθεί το ελληνικό μαγαζί του Merimobiles. Και μάλιστα διεξοδικά αν όπως λες ανταγωνίζεται αθέμιτα άλλους Έλληνες εμπόρους

Και δεν έχω κανένα λόγο να επικοινωνήσω με προσωπικά μηνύματα με τον οποιοδήποτε. Αν θέλει ας απαντήσει εδώ ανοικτά να τα δούμε όλοι.

Όσο για τα άλλα που γράφεις για ψάξιμο και διάβασμα κλπ, δεν τα καταλαβαίνω και φαντάζομαι δεν αφορούν την ερώτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδιώτης, δεν εκδίδει απόδειξη/τιμολόγιο (αφου δεν εχει φπα), κι είναι παράνομο στην Ελλάδα. Από κει και πέρα κάνεις ό,τι νομίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Λες ότι δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα. Μα πότε τα ξαναείπαμε; Εγώ δεν βρήκα τίποτα γραμμένο στο φόρουμ. Κι αν υπάρχει κάτι, είναι τόσο κόπος να με κατευθύνεις εκεί;

Λες ότι δεν πληρώνει φόρους. Αναρωτιέμαι πως το ξέρεις, αλλά παρόλα αυτά ακόμη και η πληροφορία που μας δίνεις ότι δεν κόβει αποδείξεις, είναι σημαντική. Αναρωτιέμαι πως αναλαμβάνει η ACS την μεταφορά εμπορευμάτων που δεν συνοδεύονται από απόδειξη λιανικής πώλησης.

Πολύ σωστά κάνει το φόρουμ και δεν στηρίζει τέτοιες παράνομες ενέργειες. Παρόλα αυτά νομίζω ότι η ενημέρωση των μελών μέσα από την ανταλλαγή και τέτοιων πληροφοριών είναι το Α και το Ω της ύπαρξης ενός φόρουμ. Εδώ συζητιώνται τα πάντα και έχω δει να ευλογιώνται ή να καταριώνται από τα μέλη, πλήθος και κάθε λογής κινέζικα μαγαζιά. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί δεν θα πρέπει να συζητηθεί το ελληνικό μαγαζί του Merimobiles. Και μάλιστα διεξοδικά αν όπως λες ανταγωνίζεται αθέμιτα άλλους Έλληνες εμπόρους

Και δεν έχω κανένα λόγο να επικοινωνήσω με προσωπικά μηνύματα με τον οποιοδήποτε. Αν θέλει ας απαντήσει εδώ ανοικτά να τα δούμε όλοι.

Όσο για τα άλλα που γράφεις για ψάξιμο και διάβασμα κλπ, δεν τα καταλαβαίνω και φαντάζομαι δεν αφορούν την ερώτησή μου.

 

Αν πλήρωνε φόρους θα έκοβε αποδείξεις. Σιγά μην μπει το merimobiles σε τέτοια έξοδα..

Αν ήταν νόμιμο ευχαρίστως να γινόταν συζήτηση. Δεν σε υποχρεώνει κανένας να επικοινωνήσεις μέσω pm. Απλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Μην περιμένεις να βγει ανοιχτά και να πει τον τρόπο που λειτουργεί η αποθήκη!

 

Πιστεύω το αναλύσαμε αρκετά το θέμα. Να το διευκρινίσω περισσότερο δεν μπορώ ούτε θα απολογηθούμε για το κατάστημα.

Πάντως η αποθήκη απ' ότι βλέπω ούτε σε μέγεθος περιπτέρου δεν είναι.

http://www.merimobiles.com/greece-warehouse/

Link to comment
Share on other sites

Με το τελωνειο απο geekbuying τι παιζει ρε παιδια?? Πως γινεται να μην πληρωσω?

 

Κανείς δεν πληρώνει και έχουμε αγοράσει δεκάδες άτομα από εκεί.

Ξέρουν αυτοί πώς να το στείλουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 μήνες είχα αναφέρει ότι μια φίλη είχε αγοράσει από Ελλάδα ένα Pipo M9 Pro. Η ταμπλέτα αγοράστηκε από το κατάστημα http://www.e-oms.gr στο Νέο Ψυχικό. Η ταμπλέτα αγοράστηκε με τιμολόγιο και έτσι της ήρθε πολύ φτηνότερα από το οποιοδήποτε κινέζικο μαγαζί και η συναλλαγή έγινε χέρι με χέρι (αφού η ταμπλέτα ήταν ετοιμοπαράδοτη) και όχι με ιντερνετική αγορά.

Στη συζήτηση που έγινε τότε, μπήκε και το θέμα της εγγύησης και της αξιοπιστίας των Ελληνικών μαγαζιών.

Την περασμένη εβδομάδα λοιπόν, η ταμπλέτα της φίλης μου σταμάτησε να φορτίζει. Το πρόβλημα δεν φαινόταν να είναι ο (ελληνικός) φορτιστής γιατί άναβε το λαμπάκι του. Μάλλον κάτι είχε πάθει η υποδοχή στην ταμπλέτα, γιατί με πολύ ισχυρή πίεση άρχιζε να φορτίζει. Μπορεί να είχε σπρωχτεί μέσα η υποδοχή (δεν φαινόταν κάτι τέτοιο), μπορεί να είχε χαλάσει το βύσμα του φορτιστή, μπορεί κάτι άλλο.

Να μη τα πολυλογώ, η φίλη μου το πήγε στο e-oms και σε 2 μέρες το πήρε πίσω και όπως λέει είναι καλύτερο από πριν. Δωρεάν μέσα στην εγγύηση φυσικά.

Αν κάτι τέτοιο τύχαινε σ' εμάς τους "κινέζους" ή θα βγάζαμε τα κατσαβίδια για να ανοίξουμε την ταμπλέτα ή θα αρχίζαμε να αγοράζουμε φορτιστές μήπως φταίει αυτό ή θα το στέλναμε στη Κίνα και θα κάναμε το σταυρό μας.

Ένα μεγάλο + λοιπόν για την αξιοπιστία ενός καλού ελληνικού μαγαζιού. Γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έρθει;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...