Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ όσους έχετε εμπειρία με dispute.

Έκανα δυο διαφορετικές παραγγελίες το βράδυ της Κυριακής (θα ήταν ξημερώματα Δευτέρας 18/02 στην Κίνα).

Τη Δευτέρα και μέχρι το μεσημέρι έλαβα e-mail και από τα δυο, με κατάσταση παραγγελίας shipped και με τα tracking mumbers με singpost.

Την Τρίτη 19/02 φάνηκε το ένα στο σύστημα και την Τετάρτη 20/02 έγινε Despatched to overseas (Country code: GR).

Η άλλη μέχρι χτές δεν φαινόταν στο σύστημα, οπότε τους έστειλα e-mail και μου απάντησαν (ενώ φαίνεται ότι είναι in stock), ότι:

"Hello,

We entered your tracking info before realizing we ran out of fire units.

We should be receiving more Novo 7 Fire in shortly.

We will send you and email once your order ships.

Your tracking number will probably be the same.

Thank you for your patience."

 

Τους απάντησα ότι το χρειαζόμουν γρήγορα (γι'αυτό πλήρωσα και παραπάνω για singpost και είδα ότι έγραφε και γράφει in stock)

γιατί είναι για δώρο και δεν προλαβαίνω το πότε θα φέρουν, οπότε θέλω refund, για να πάρω κάτι άλλο.

Δεν έχουν απαντήσει, από κει και πέρα, οπότε άνοιξα dispute στο paypal.

 

Τι λέτε; έχω καμιά ελπίδα για refund ή θα περιμένω πότε και εάν το ξαναφέρουν.

 

Σημειωτέον ότι η κατάσταση της παραγγελίας μου άλλαξε, από shipped σε Dispute Received.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαζευομαστε πολλοι στην παρεα για αυτο το ταμπλετακι....το περιμενω απο pandawill αν και μαλλον εσυ θα τοπαρεις πρωτος γτ κλασσικα περιμενουν stock τελος του μηνα.Αντε να δουμε

Για να δουμε θα το στειλουν σε 2-3 εργασιμες;

wifi planet
Link to comment
Share on other sites

[...]

Σημειωτέον ότι η κατάσταση της παραγγελίας μου άλλαξε, από shipped σε Dispute Received.

κατάστημα; κι επίσης, fire δεν νομίζω να ξαναυπάρξουν. Ωστόσο εφόσον ζήτησες ακύρωση, λογικα θα στ ακυρώσουν

Link to comment
Share on other sites

κατάστημα; κι επίσης, fire δεν νομίζω να ξαναυπάρξουν. Ωστόσο εφόσον ζήτησες ακύρωση, λογικα θα στ ακυρώσουν
Gadgetgreats

Πάντως και το spemall λέει ότι το έχει.Κι αυτοί πρόσθεσαν τώρα εδώ, ότι θα το ξαναέχουν τέλος του μηνός.

Η απάντησή τους είναι η απόδειξη ότι τα μαγαζιά δίνουν tracking number χωρίς, απαραίτητα, να να έχουν στείλει τα προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Hi Jamie,

 

I see that you now feature Android phones as well :D

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Gadgetgreats

Πάντως και το spemall λέει ότι το έχει.Κι αυτοί πρόσθεσαν τώρα εδώ, ότι θα το ξαναέχουν τέλος του μηνός.

Η απάντησή τους είναι η απόδειξη ότι τα μαγαζιά δίνουν tracking number χωρίς, απαραίτητα, να να έχουν στείλει τα προιόντα.

Καλά, εδώ μιλάμε και για σοβαρό κατάστημα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ μιλάμε και για σοβαρό κατάστημα :lol:
Εδώ το Pandawill, που βλέπω ότι πουλάει πολύ εδώ μέσα, πρέπει πρώτα να παραγγείλεις και μετά να σου πει πότε και τι θα έχει!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το Pandawill, που βλέπω ότι πουλάει πολύ εδώ μέσα, πρέπει πρώτα να παραγγείλεις και μετά να σου πει πότε και τι θα έχει!!:lol:
Αυτό ειναι λογικο, ειναι δύσκολο να ελέγχεις το στοκ σε τόσα προϊόντα. Βέβαια το pandawill περιμένει 4-5 μερες για να σου πει ότι δεν έχει στοκ:lol:

Τουλάχιστον δεν σου δινει tracking αμεσως, περιμένει να το έχει έτοιμο το δέμα, όπως σχεδόν όλοι.

Πάντως το pandawill, τελευταία, απορώ τι πουλάει. εγώ τους στέλνω email πριν παραγγείλω, και πάντα λένε να περιμένω 1-2 βδομάδες για να το έχουν έτοιμο. Ας το κλείσουν το μαγαζί αν δεν έχουν προμηθευτή της προκοπής, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που ρώτησα για το novo 10 hero στο pandawill μου ειπαν οτι έχουν...

 

Κανένα άλλο site να το βρω φθηνότερα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι λογικο, ειναι δύσκολο να ελέγχεις το στοκ σε τόσα προϊόντα. Βέβαια το pandawill περιμένει 4-5 μερες για να σου πει ότι δεν έχει στοκ:lol:

Τουλάχιστον δεν σου δινει tracking αμεσως, περιμένει να το έχει έτοιμο το δέμα, όπως σχεδόν όλοι.

Πάντως το pandawill, τελευταία, απορώ τι πουλάει. εγώ τους στέλνω email πριν παραγγείλω, και πάντα λένε να περιμένω 1-2 βδομάδες για να το έχουν έτοιμο. Ας το κλείσουν το μαγαζί αν δεν έχουν προμηθευτή της προκοπής, έλεος!

Απλά το Pandawill δεν κρατάει stock και κάνει (στα περισσότερα τουλάχιστον) dropshipping.

Το spemall που κρατάει stock (βάζει και φωτογραφίες) σε μερικά προϊόντα (όπως το Fire) κάνει δική του παραγγελία στο εργοστάσιο, όπως φαίνεται κι απ'το διαφορετικό κουτί.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, εγώ παρείγγειλα το champagne και είπαν τελικά ότι δεν το έχουν, αλλά στο κανονικό δε βλέπω να γράφουν τίποτε.Να τους πω να το αλλάξουν;

Και έχουν και φωτογραφίες από το stock (αν έμεινε τίποτε!!!)

Edited by parisal
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια βοήθεια θέλω ένα tablet 10 ινζων με καλή ανάλυση και επεξεργαστή γύρο στο 1,5, μπαταρία στα 8000 ma, στα 200 euro υπάρχει κάτι καλό η να περιμένω το ainol 10 captain
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια βοήθεια θέλω ένα tablet 10 ινζων με καλή ανάλυση και επεξεργαστή γύρο στο 1,5, μπαταρία στα 8000 ma, στα 200 euro υπάρχει κάτι καλό η να περιμένω το ainol 10 captain
Αν είναι για το Captain, πάρε καλύτερα το Hero, που και δοκιμασμένο είναι και πολύ φθηνότερο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο από τα τρία επιλέγουμε?

-Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)

-EMS (Please choose your country)

-Expedited Shipping Service (Please choose your country)

 

Επίσης πως να τους πω να βάλουν μικρότερη τιμή? mail..??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που ρώτησα για το novo 10 hero στο pandawill μου ειπαν οτι έχουν...

 

Κανένα άλλο site να το βρω φθηνότερα;

το pandawill το χει φθηνότερα, αλλά αν θες με ems, βγαινει φθηνότερα στο merimobiles

Απλά το Pandawill δεν κρατάει stock και κάνει (στα περισσότερα τουλάχιστον) dropshipping.

Το spemall που κρατάει stock (βάζει και φωτογραφίες) σε μερικά προϊόντα (όπως το Fire) κάνει δική του παραγγελία στο εργοστάσιο, όπως φαίνεται κι απ'το διαφορετικό κουτί.

σχεδόν όλοι έτσι κάνουν. Άλλοι όμως θέλουν 2-4 μέρες γι αυτή τη διαδικασία, ενώ το pandawill λέει να περιμένεις μια βδομάδα και. Έτσι, πλέον είναι άχρηστοι. στην αρχή είχα παραλάβει κανονικά απ αυτους κι ημουν ικανοποιημένος, μετά όμως κατέληξα να κανω παραγγελίες και να τις ακυρώνω και να παίρνω απ αλλού. πλέον δεν μπαινω καν στον κόπο να στείλω email αν έχουν κάτι, σε καμια 10αριά περιπτώσεις μου παν να περιμένω 1-2 βδομάδες

Καλησπέρα μια βοήθεια θέλω ένα tablet 10 ινζων με καλή ανάλυση και επεξεργαστή γύρο στο 1,5, μπαταρία στα 8000 ma, στα 200 euro υπάρχει κάτι καλό η να περιμένω το ainol 10 captain

Window N101

 

Παιδιά ποιο από τα τρία επιλέγουμε?

-Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)

-EMS (Please choose your country)

-Expedited Shipping Service (Please choose your country)

 

Επίσης πως να τους πω να βάλουν μικρότερη τιμή? mail..??

 

Το πρώτο ή το δεύτερο, ανάλογα αν βιάζεσαι ή οχι. δεν χρειάζεται να τους το πεις, θεωρείται αυτονόητο. Για ποιο κατάστημα μιλας;

Edited by Frontier
Μη χρήση πολλαπλής παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ή το δεύτερο, ανάλογα αν βιάζεσαι ή οχι. δεν χρειάζεται να τους το πεις, θεωρείται αυτονόητο. Για ποιο κατάστημα μιλας;

 

Για το banggood έλεγα ή το tinydeal.. Απλώς ρωτάω για να μην περάσει τελωνείο. Το δεύτερο είναι ίδιο με το πρώτο δηλαδή?

Edited by iliasstiv
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ανθρωποι .καινουριος στο φορουμ και σκεφτομαι για το πρωτο ταμπλετ..

ετσι ζητω απο τους γνωστες τα φωτα τους...

γυρω στα 200 μπορει και 250...

επειδη βλεπω τα κινεζικα σε χαμηλες τιμες θα ηθελα να μου προτεινετε αναλογα.;)

επεισης και το σαιτ αλλα και τον τροπο παραγγελιασ(ταχυδρομεια κουριερ και λοιπα.)

ευχαριστω εκ των προτερων..

εδιτ: αν το εχω ποσταρει σε λαθος τοπικ παρακαλω τουσ μοντ να το μεταφερουν στο σωστο η να μου πειτε να το ξαναγραψω εγω..

Edited by tablet
εδιτ
Link to comment
Share on other sites

το pandawill το χει φθηνότερα, αλλά αν θες με ems, βγαινει φθηνότερα στο merimobiles

σχεδόν όλοι έτσι κάνουν. Άλλοι όμως θέλουν 2-4 μέρες γι αυτή τη διαδικασία, ενώ το pandawill λέει να περιμένεις μια βδομάδα και. Έτσι, πλέον είναι άχρηστοι. στην αρχή είχα παραλάβει κανονικά απ αυτους κι ημουν ικανοποιημένος, μετά όμως κατέληξα να κανω παραγγελίες και να τις ακυρώνω και να παίρνω απ αλλού. πλέον δεν μπαινω καν στον κόπο να στείλω email αν έχουν κάτι, σε καμια 10αριά περιπτώσεις μου παν να περιμένω 1-2 βδομάδες

 

Window N101

 

Φίλε συγγνώμη λάθος δικό μου θέλω να έχει και gps

Link to comment
Share on other sites

Για το banggood έλεγα ή το tinydeal.. Απλώς ρωτάω για να μην περάσει τελωνείο. Το δεύτερο είναι ίδιο με το πρώτο δηλαδή?

 

Μακριά από tinydeal, οι τύποι είναι στόκοι, στέλνουν πράγματα υψηλής αξίας χωρίς tracking πλέον.

Ακόμα περιμένω - έχω κάνει dispute βέβαια - ένα tablet που παραγγέλθηκε αρχές Ιανουαρίου και κάτι θήκες (άλλη παραγγελία) και ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από tinydeal, οι τύποι είναι στόκοι, στέλνουν πράγματα υψηλής αξίας χωρίς tracking πλέον.

Ακόμα περιμένω - έχω κάνει dispute βέβαια - ένα tablet που παραγγέλθηκε αρχές Ιανουαρίου και κάτι θήκες (άλλη παραγγελία) και ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα.

Από τη στιγμή που στέλνουν χωρίς tracking πως μπορούν να αποδείξουν ότι το παρέλαβες και δε χάθηκε;

Οπότε παραλαμβάνεις και παίρνεις και τα λεφτά σου πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια βοήθεια θέλω ένα tablet 10 ινζων με καλή ανάλυση και επεξεργαστή γύρο στο 1,5, μπαταρία στα 8000 ma, στα 200 euro υπάρχει κάτι καλό η να περιμένω το ainol 10 captain

 

επανέρχομαι πάλι δικό μου λάθος θέλω να έχει και GPS.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που στέλνουν χωρίς tracking πως μπορούν να αποδείξουν ότι το παρέλαβες και δε χάθηκε;

Οπότε παραλαμβάνεις και παίρνεις και τα λεφτά σου πίσω!!!

 

Δεν είναι θέμα να παραλάβω και να το πάρω τσάμπα - δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση από μέρους μου - αλλά το πόσο βλάκες είναι.

Επειδή είναι freeshipping δε σημαίνει ότι πρέπει να στέλνουν με B'/Γ' προτεραιότητας χωρίς tracking (π.χ και το iPadAlternative έχει freeshipping αλλά έχει κανονικότατο tracking).

 

Απλά δεν αξίζει την ταλαιπωρία (το tablet είναι για άλλον, εξυπηρέτηση κάνω).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω όσους έχετε πάρει refund.

Στη σελίδα τους και στο refund που, πιθανώς, να μου κάνουν αφαιρούν ένα ποσό (Adjustment Fee $5.06) που, πιθανώς, να είναι τα έξοδα Paypal.

Σε ένα refund με υπαιτιότητα του καταστήματος τα έξοδα αυτά τα πληρώνει ο αγοραστής;

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω όσους έχετε πάρει refund.

Στη σελίδα τους και στο refund που, πιθανώς, να μου κάνουν αφαιρούν ένα ποσό (Adjustment Fee $5.06) που, πιθανώς, να είναι τα έξοδα Paypal.

Σε ένα refund με υπαιτιότητα του καταστήματος τα έξοδα αυτά τα πληρώνει ο αγοραστής;

ναι. εσύ παίρνεις πίσω ότι έχεις πληρώσει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...