Jump to content

[S II] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)


Zanat0s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok. Πάντως, η official 2000mAh με τη μικρή διαφορά ως προς το πάχος της συσκευής, και η Anker 1900mAh χωρίς καμιά μεταβολή στη συσκευή, είναι οι top επιλογές κατά τη γνώμη μου. Και με τις δύο υπάρχει αισθητή διαφορά σε σχέση με την στοκ 1650mAh, ειδικά αν είναι γερασμένη.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Πολλά τα λεφτά όμως. Το δικό μου, της γυναίκας μου δλδ, πλέον χρειάζεται καινούρια μπαταρία. Αλλά μιας και θα μένει για τον μικρό στο σπίτι, ελέω Xiaomi Redmi Note 4G που περιμένω, δεν θα το αλλάξω μπαταρία τελικά. Θα το φορτίζω πιο συχνά.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν περιμενεις μια εβδομαδα περιπου θα σου πω απο εμπειρια

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Βλέπει το SII micro sd 64GB ? Σκέφτομαι να αλλάξω την 32αρα που του έχω βάλει.

 

Αμα μπορουσα να σου απαντησω μονολεκτικα θα σου ελεγα....ΒΛΕΠΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Βλέπει το SII micro sd 64GB ? Σκέφτομαι να αλλάξω την 32αρα που του έχω βάλει.

 

Αν περιμενεις μια εβδομαδα περιπου θα σου πω απο εμπειρια

 

Παρέλαβα Sandisk microSD Extreme Pro 64GB (95MB/s) και επιβεβαιώνω πως τη βλέπει μια χαρά και αποθήκευσα και φωτό σε αυτήν.

 

Φορμάρισμα δεν έκανα, όπως ήταν από τη συσκευασία την τοποθέτησα.

 

Σημειώστε όμως πως είμαι με Ressurection Remix 5.4.2 (Android 5.1) και Apollo 8.0 Beta 9

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μία ερώτηση για τους "μυημένους". Το δικό μου s2 φοράει τη μαμά μπαταρία η οποία είναι 3.7 V Li-ion BATTERIE 6,11Wh

 

Στο ebay βρίσκω γνήσιες samsung 1650 mAh οι οποίες γράφουν επάνω 3,8 V Li-ion BATTERIE 7,98 Wh.

 

Ξέρεις κανείς τις διαφορές μεταξύ τους ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα Sandisk microSD Extreme Pro 64GB (95MB/s) και επιβεβαιώνω πως τη βλέπει μια χαρά και αποθήκευσα και φωτό σε αυτήν.

 

Φορμάρισμα δεν έκανα, όπως ήταν από τη συσκευασία την τοποθέτησα.

 

Σημειώστε όμως πως είμαι με Ressurection Remix 5.4.2 (Android 5.1) και Apollo 8.0 Beta 9

 

 

Επανέρχομαι με μετρήσεις. Η 32Gb κάρτα είναι η παλιά μου ( Sandisk Ultra Plus UHS-I ) και η 64Gb είναι η καινούρια που έγραψα πριν ( Sandisk Extreme Pro ).

 

Τις μετρήσεις τις έκανα με το Kingston MobileLite USB3.0 Cardreader, για να δώ καθαρά τη δυναμική της κάθε κάρτας.

 

Εντός του κινητού, σίγουρα θα περιορίζονται οι επιδόσεις σειριακής εγγραφής (το μεγάλο νούμερο) λόγω της συσκευής, αλλά η γρήγορη θα δουλεύει πιο άνετα σε εγγραφές/αναγνώσεις μικρών/μεσαίων αρχείων.

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh200/felix_w/SanDisk%2032GB%20microSD%20UHS-I%20Ultra%20%20Kingston%20MobileLite%20USB3.0%20ASMedia%20CHVF-Z_zpsbtj2jade.png~original

 

Εδώ είναι η Sandisk Ultra Plus των 32GB ( το Extreme είναι λάθος, η κάρτα είναι αυτή )

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh200/felix_w/Sandisk%20microSD%20Extreme%20Pro%2064GB_on%20Kingston%20MobileLite%20USB3.0%20Reader_100MB%20Test_zpsu08kqbny.png~original

 

Kαι η μακράν πιο γρήγορη Extreme Pro των 64GB.

 

Η 32GB είναι πλέον στο S2 μου και η 64GB στο S4.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μία ερώτηση για τους "μυημένους". Το δικό μου s2 φοράει τη μαμά μπαταρία η οποία είναι 3.7 V Li-ion BATTERIE 6,11Wh

 

Στο ebay βρίσκω γνήσιες samsung 1650 mAh οι οποίες γράφουν επάνω 3,8 V Li-ion BATTERIE 7,98 Wh.

 

Ξέρεις κανείς τις διαφορές μεταξύ τους ?

 

Ευχαριστώ

 

Anone ? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να δώσεις και κάποιο link για τις μπαταρίες αυτες ?

 

Για να ξέρουμε για τί μιλάμε, ώστε να μπορέσει να σου δώσει κάποιος τεκμηριωμένη απάντηση.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να δώσεις και κάποιο link για τις μπαταρίες αυτες ?

 

Για να ξέρουμε για τί μιλάμε, ώστε να μπορέσει να σου δώσει κάποιος τεκμηριωμένη απάντηση.

 

 

Αυτή είναι ακριβώς ίδια με αυτή που φοράω "μαμά"

 

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-SAMSUNG-EBF1A2GBU-EB-F1A2GBU-BATTERY-FOR-GALAXY-S2-II-i9100-/171235125388

 

 

Στο ebay όμως έχω βρει και αυτές (πάλι 1650 mah αλλά 3.8 V και 9.88 Wh)

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-SAMSUNG-GALAXY-S2-SII-i9100-BATTERY-HIGH-CAPACITY-1650-HIGH-QUALITY-BATTERY-/251619177506?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3a95abf422

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες γραφει οτι ειναι οριτζιναλ και τις εχουν βγαλει απο επιστροφες συσκευων (αρα και εχουν χρησιμοποιηθει, εστω ελαφρως). Οποτε δε στεκει και το "New" που γραφει.

 

Οι δευτερες ειναι "συμβατες" και μαλιστα εχουν άλλη χημεια (νεοτερου τυπου στοιχειο) οποτε και φορτιζουν εως τα 4.35V (όχι 4.2) οποτε και υποτιθεται οτι εχουν μεγαλυτερη χωρητικότητα.

Το γεγονος οτι το 9.88Wh δεν ειναι σωστο (δεν προκυπτει απο τα υπολοιπα χαρακτηριστικα, 7.18 θα επρεπε να γραφει) και το οτι το κυκλωμα φορτισης της συσκευης ενδεχομενως να τερματιζει τη φορτιση στα 4.2V σημαινει οτι ισως θα ηθελες να την αποφυγεις, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες γραφει οτι ειναι οριτζιναλ και τις εχουν βγαλει απο επιστροφες συσκευων (αρα και εχουν χρησιμοποιηθει, εστω ελαφρως). Οποτε δε στεκει και το "New" που γραφει.

 

Οι δευτερες ειναι "συμβατες" και μαλιστα εχουν άλλη χημεια (νεοτερου τυπου στοιχειο) οποτε και φορτιζουν εως τα 4.35V (όχι 4.2) οποτε και υποτιθεται οτι εχουν μεγαλυτερη χωρητικότητα.

Το γεγονος οτι το 9.88Wh δεν ειναι σωστο (δεν προκυπτει απο τα υπολοιπα χαρακτηριστικα, 7.18 θα επρεπε να γραφει) και το οτι το κυκλωμα φορτισης της συσκευης ενδεχομενως να τερματιζει τη φορτιση στα 4.2V σημαινει οτι ισως θα ηθελες να την αποφυγεις, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω μια παρόμοια από Κίνα. Είδα μεγάλη διαφορά στη χρήση, αλλά προσθέτει μεγάλο βάρος και όγκο στο κινητό. Άσε που δεν κάνει καμία θήκη για να μπορείς να προστατέψεις το κινητό από πτώσεις.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Η Μπαταρία πόσο κρατάει; γιατί σκέφτομαι να το πάρω. Είναι αληθινό η μούφα;
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατούσε περίπου το διπλάσιο από την μαμά.

Μούφα γιατί να είναι; Μιλάμε για διπλάσιο όγκο μπαταρίας. Μούφα θα ήτανε εάν στον ίδιο όγκο λέγανε ότι έχει τα διπλάσια mAh.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μούφα λέω για την απόδοση ένα πράμα με την στοκ μπαταρία γιατί ψήνομαι να το πάρω. Παρόλου που προσθέτει όγκο είναι ότι καλώς πρέπει.
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να έχει δοκιμάσει τις εξής και να μου πει διάρκεια και όγκο. Θα επαιρνα το τερας 3500mAh αλλα ειναι τοσο χοντρο σε ογκο....

http://www.themrgadget.gr/mpataries/mpataries-gia-kinita/samsung/mpataria-gia-samsung-i9100-galaxy-s2-1800-mah-premium-p-4432.html?ref=bestprice.gr

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=59773

http://www.hamzatel.gr/item.php?prod=battery-packs-samsung-i8530-galaxy-beam-li-ion-2100-mah-4019

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να έχει δοκιμάσει τις εξής και να μου πει διάρκεια και όγκο. Θα επαιρνα το τερας 3500mAh αλλα ειναι τοσο χοντρο σε ογκο....

http://www.themrgadget.gr/mpataries/mpataries-gia-kinita/samsung/mpataria-gia-samsung-i9100-galaxy-s2-1800-mah-premium-p-4432.html?ref=bestprice.gr

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=59773

http://www.hamzatel.gr/item.php?prod=battery-packs-samsung-i8530-galaxy-beam-li-ion-2100-mah-4019

 

 

check this

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά επαναφέρω το topic! Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πρόταση για θήκη, μιας και αυτή που είχα μας άφησε χρόνους;

Case cover παρακαλώ, δηλαδή αυτή που είναι σαν καπάκι, όχι flip, ούτε πορτοφόλια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Θέλω να ρωτήσω, εν έτη 2016 τι παίρνουμε από μπαταρία που να μη χρειάζεται όμως αλλαγή στο καπάκι; Υπόψη μέχρι στιγμής έχω την original 1650mAh που σχεδόν κλείνει 5ετία και αρχίζει να τα φτήνει...
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα τηλέφωνο στην Smartec και εύχεσαι πρώτον να έχει και δεύτερον να είναι καμιά πρόσφατη.

Αλλιώς από Σκρουντζ και εύχεσαι να μην είναι πολύ μαϊμού.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα τηλέφωνο στην Smartec και εύχεσαι πρώτον να έχει και δεύτερον να είναι καμιά πρόσφατη.

Αλλιώς από Σκρουντζ και εύχεσαι να μην είναι πολύ μαϊμού.

 

Καλά την original υπάρχουν πολλά μαγαζιά που την πουλάνε, από 8€ και με καλές κριτικές μάλιστα, σιγά μην ψάχνει κανείς από τον εισαγωγέα. Στο κάτω κάτω και η τοποθεσία τους είναι τέτοια που πας από κει και βλέπεις και την μπαταρία και του πότε είναι.

 

Έλεγα μήπως υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λίγο μεγαλύτερη. Πχ. της anker στα 1900 mAh παλιότερα ήταν απ' τις πιο δημοφιλείς. Είναι ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι η ΑΝΚΕΡ είναι καλή επιλογή. Εάν δίνεις τόσα πολλά, προχώρα το

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...