Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok boys thanks.. @bxtrm: ευχαριστώ. Θα σε εχω υπόψιν αν δε βρω δικο μου usb jig, μιας και δεν εχω αποφασίσει ακόμα αν θα το παω άμεσα για service γιατί χρειάζομαι πολυ αυτό τον καιρο το κινητό..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα.ειμαι καινουργιοσ χρηστης android.εχω ενα galaxy s2 και εχω ενα θεμα.το κινητο ενω ειναι κλειδωμενο μου αναβει μονη της η οθονη και σβηνει?ξερει κανενασ τι παιζει?ειναι καμια ρυθμιση που παιζει ρολο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι καινουργιοσ χρηστης android.εχω ενα galaxy s2 και εχω ενα θεμα.το κινητο ενω ειναι κλειδωμενο μου αναβει μονη της η οθονη και σβηνει?ξερει κανενασ τι παιζει?ειναι καμια ρυθμιση που παιζει ρολο?

 

ευχαριστω

 

μονο του δεν μου το εχει κανει ποτε.

καποια εφαρμογη θα εβαλες...

Link to comment
Share on other sites

να πω και το δικο μου προβλημα μηπως εχει τυχει και σε κανεναν αλλο και τι μπορω να κανω. εδω και λιγο καιρο οταν τραβαω φωτογραφιες εμφανιζονται σαν σκιτσα στην εκθεση οταν παω να τις δω ενω στην προεπισκοπιση μεσω της καμερας φαινονται οκ.

εχω σβησει οτι προγραμματα ειχα σχετικα με καμερες και διαφορα αλλα εφφε μηπως εφταιγαν αυτα αλλα παλι τιποτα. και ενα ακομα

ειναι οτι στο μενου στα εικονιδια με mail κλπ εκει που εχει τον αριθμο που λεει ποσα mail ειναι αδιαβαστα ο αριθμος αυτος ειναι μεγαλυτερος και πλαγιαστος κατι σαν ασυμβατοτητα οθονης ενα πραγμα. (δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω) καθως και σε ενα παιχνιδι

το ceramic destroyer σε κανα δυο επιπεδα που βγαινει ολοκληρη η οθονη ετσι. τι μπορει να ειναι αυτο ξερει καποιος plz?

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω εχω 2 s2 και τα 2 εχουν το ιδιο προβλημα με την καμερα φοραω και στα 2 roms XWKK5 ροοτ περασα και ενα mod της καμερας που βρηκα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1104051 λιγο εφτιαξε αλλα υπαρχει ακομα.τι θα κανουμε με αυτο?εχω ξενερωση και εχω φτασει στο σημειο να τα δωσω και τα δυο τουςςςςςςςςςςςςςςςςςς:(:(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γεια σας....ειμαι κι εγω κατοχος του samsung S2

καπου 5 μηνες...σημερα ξαφνικα ( μα εντελως ξαφνικα)

η οθονη εβγαλε στη πανω δεξια πλευρα μια ΜΠΛΕ αποχρωση

και επειτα απο λιγο και στην υπολοιπη οθονη μικρες

μπλε κουκιδες σαν μικρες τελειες......μηπως ξερει καποιος

τι μπορει να συμβαινει;;;;;;

 

κι οσο παει παιρνει χρωμα μπλε...!!!!!!!!!

Edited by giorgiokab
τι συμβαινει;;;;;
Link to comment
Share on other sites

το εστειλα για επισκευη... μαυρισε εντελως η οθονη.....ασε να δουμε...

 

Θα στην αλλάξουν φίλε, μην ανησυχείς! Απλά να περιμένεις κάπου σε 10 μέρες να το πάρεις! Αν δεις και το αργούν να τους παίρνεις συνεχώς τηλέφωνο -- γνωστή στρατηγική για να το πάρεις συντομότερα! :p

Να ξέρεις πως θα σου αλλάξουν και το εξωτερικό τζάμι της οθόνης μιας και είναι πακέτο μαζί με την εσωτερική! Οπότε αν είχε τίποτα γρατσουνίτσες ή κάποιο σημαδάκι μια χαρά θα σου κάτσει η φάση!!:happy:

Δες το από κάτω βίντεο για να καταλάβεις τι θα τραβήξει το καημένο το κινητό σου ...

Link to comment
Share on other sites

Θα στην αλλάξουν φίλε, μην ανησυχείς! Απλά να περιμένεις κάπου σε 10 μέρες να το πάρεις! Αν δεις και το αργούν να τους παίρνεις συνεχώς τηλέφωνο -- γνωστή στρατηγική για να το πάρεις συντομότερα! :p

Να ξέρεις πως θα σου αλλάξουν και το εξωτερικό τζάμι της οθόνης μιας και είναι πακέτο μαζί με την εσωτερική! Οπότε αν είχε τίποτα γρατσουνίτσες ή κάποιο σημαδάκι μια χαρά θα σου κάτσει η φάση!!:happy:

Δες το από κάτω βίντεο για να καταλάβεις τι θα τραβήξει το καημένο το κινητό σου ...

 

Ενταξει, καλυτερα μην το δεις το βιντεακι.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το βίντεο βελτιωθηκε καθολου με το παγωτο?

(Τα γνωστά προβληματα που δεν εστιαζε σωστα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού κτλ)

Στο note σε βιντεο που δοκιμασα χθες επαθα πλακα.(σε παγωτο παντα...)

Δειτε το βιντεο που τραβηξα στο τοπικ του note και θα καταλάβετε τι εννοω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4079072#post4079072

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-6

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, καλυτερα μην το δεις το βιντεακι.... :rolleyes:

εχεις δικιο καλυτερα να μην το εβλεπα....................................

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ καλύτερα να μην το έβλεπα γιατί πριν κανένα μήνα το είχα πάει για φτιάξιμο γιατί είχα το ψιλογνωστό δακτυλιδάκι στην οθόνη. Εμένα μου την άλλαξαν σε μια μέρα. Όμως παρατήρησα μετά την αλλαγή ότι η οθόνη που μου έβαλαν λερώνεται πιο εύκολα (ίσως γιατί όταν είναι σβηστή εχει λίγο διαφορετικό μαύρο από την πρώτη που είχε.. δ ξέρω..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.Μια βοήθεια παρακαλώ.Δεν το έχω καιρό το κινητό και χθες παρατήρησα σε σκοτάδι ειδικά όταν η οθόνη είχε χαμηλό φωτισμό κάτι σαν κουκκίδες στο μαύρο χρώμα του κινητού.Όταν για παράδειγμα πάτησα το *#0*# για να τεστάρω την οθόνη πάτησα το vibration black και έβλεπα την οθόνη σαν να ήταν γεμάτη μαύρες κουκκίδες.Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να φαίνεται αλλά στο galaxy s που είχα δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.Μια βοήθεια παρακαλώ.Δεν το έχω καιρό το κινητό και χθες παρατήρησα σε σκοτάδι ειδικά όταν η οθόνη είχε χαμηλό φωτισμό κάτι σαν κουκκίδες στο μαύρο χρώμα του κινητού.Όταν για παράδειγμα πάτησα το *#0*# για να τεστάρω την οθόνη πάτησα το vibration black και έβλεπα την οθόνη σαν να ήταν γεμάτη μαύρες κουκκίδες.Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να φαίνεται αλλά στο galaxy s που είχα δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

Δεν είναι καθαρό απ'αυτά που λες πώς μοιάζουν αυτές οι "κουκίδες"... αν μπορείς να τραβήξεις καμιά φωτογραφία κάντο. Αλλιώς ακούγεται σα να είναι γεμάτο με καμμένα pixel το τηλέφωνό σου, που θέλει service και αντικατάσταση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθαρό απ'αυτά που λες πώς μοιάζουν αυτές οι "κουκίδες"... αν μπορείς να τραβήξεις καμιά φωτογραφία κάντο. Αλλιώς ακούγεται σα να είναι γεμάτο με καμμένα pixel το τηλέφωνό σου, που θέλει service και αντικατάσταση.

 

Μάλλον έτσι είναι Alex γιατί δεν φαίνεται καθόλου φυσιολογικό.Κάποιος άλλος ίσως να μην τι πρόσεχε αλλά επειδή ξέρω από το προηγούμενο galaxy ειδικά το μαύρο χρώμα στις s

Amoled οθόνες είναι πεντακάθαρο.Και να σκεφτείς ούτε 10 μέρες δεν το έχω το τηλ.Θα βάλω και κανένα screen shot μήπως σε βοηθήσει να καταλάβεις.

Edited by georbap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο 6 μηνες χρησης ξαφνικα αρχισε να μου μενει στα χερια.

Ηθελα να ρωτησω για καποια προβληματα που μου παρουσιασε να δω αν τα εχουν κ αλλοι..

 

1. Λογισμικο Καμερας : SCEF02 -> Προβληματικο σε 1080p δεν μπορεις να τραβηξεις βιντεο γιατι κολλαει το autofocus συνεχεια. Ειναι λογος επισκευης/αλλαγης module καμερας?

 

2. Η δονηση κανει θορυβο κ εχω την αισθηση οτι εφυγε το εξαρτημα απ'τη θεση του (αυτο σιγουρα θα φτιαχτει στο service).

 

3. Συγκριτικα με ενος φιλου το sgs2 (καινουργιο) ολοκληρη η οθονη μου ειναι πιο πρασινο-κιτρινη, εν ολιγοις τα χρωματα του ειναι υπερβολικα πιο ζεστα απ'τα δικα μου. (ακομα κ στο μενου να μπεις το σκουρο φοντο φερνει σε πρασινο). Ειναι θεμα της amoled? Δηλαδη κ σε εσας μετα απο καιρο εγινε ετσι η εχω προ ληματικη οθονη? Κ αν ειναι δικο μου προβλημα πως να τους πισω να διορθωθει? Συγκρινοντας το με το αλλο κινητο? Γιατι στα τεστ σιγουρα θα τους βγει οκ.

 

Edit: Το 3ο ζητημα που αναφερω δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις παρα μονο αν εχεις κ ενα σωστο κινητο διπλα σου η αν εχεις καλο ματι κ σου βαλει καποιος την ιδεα για το τι ψαχνεις..

 

Οποια βοηθεια η συμβουλη ευπροσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.Μια βοήθεια παρακαλώ.Δεν το έχω καιρό το κινητό και χθες παρατήρησα σε σκοτάδι ειδικά όταν η οθόνη είχε χαμηλό φωτισμό κάτι σαν κουκκίδες στο μαύρο χρώμα του κινητού.Όταν για παράδειγμα πάτησα το *#0*# για να τεστάρω την οθόνη πάτησα το vibration black και έβλεπα την οθόνη σαν να ήταν γεμάτη μαύρες κουκκίδες.Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να φαίνεται αλλά στο galaxy s που είχα δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

Φύγε για service το συντομότερο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 μηνες χρησης ξαφνικα αρχισε να μου μενει στα χερια.

Ηθελα να ρωτησω για καποια προβληματα που μου παρουσιασε να δω αν τα εχουν κ αλλοι..

 

1. Λογισμικο Καμερας : SCEF02 -> Προβληματικο σε 1080p δεν μπορεις να τραβηξεις βιντεο γιατι κολλαει το autofocus συνεχεια. Ειναι λογος επισκευης/αλλαγης module καμερας?

 

2. Η δονηση κανει θορυβο κ εχω την αισθηση οτι εφυγε το εξαρτημα απ'τη θεση του (αυτο σιγουρα θα φτιαχτει στο service).

 

3. Συγκριτικα με ενος φιλου το sgs2 (καινουργιο) ολοκληρη η οθονη μου ειναι πιο πρασινο-κιτρινη, εν ολιγοις τα χρωματα του ειναι υπερβολικα πιο ζεστα απ'τα δικα μου. (ακομα κ στο μενου να μπεις το σκουρο φοντο φερνει σε πρασινο). Ειναι θεμα της amoled? Δηλαδη κ σε εσας μετα απο καιρο εγινε ετσι η εχω προ ληματικη οθονη? Κ αν ειναι δικο μου προβλημα πως να τους πισω να διορθωθει? Συγκρινοντας το με το αλλο κινητο? Γιατι στα τεστ σιγουρα θα τους βγει οκ.

 

Edit: Το 3ο ζητημα που αναφερω δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις παρα μονο αν εχεις κ ενα σωστο κινητο διπλα σου η αν εχεις καλο ματι κ σου βαλει καποιος την ιδεα για το τι ψαχνεις..

 

Οποια βοηθεια η συμβουλη ευπροσδεκτη..

 

Και το 1) και το 3) είναι γενικοτερα φαινομενα στα sgs2. Τωρα για το 2) αν έχεις χρόνο καλό θα ήταν να το πας να το δουν στο service.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Μου εσπασε η οθονη για την ακριβεια μαλλον το πατησε αυτοκινητο :rolleyes: οποτε καταλαβαινετε πως εγινε η οθονη....παρολα ταυτα το τηλεφωνο δουλευει και χτυπαει :ninja:

Ξερει κανεις ποσο στοιχιζει? και αν ναι απο επαρχια που ειμαι που και πως να το στειλω? για καλυτερα και ποιο γρηγορα?

Ευχαριστω!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Μου εσπασε η οθονη για την ακριβεια μαλλον το πατησε αυτοκινητο :rolleyes: οποτε καταλαβαινετε πως εγινε η οθονη....παρολα ταυτα το τηλεφωνο δουλευει και χτυπαει :ninja:

Ξερει κανεις ποσο στοιχιζει? και αν ναι απο επαρχια που ειμαι που και πως να το στειλω? για καλυτερα και ποιο γρηγορα?

Ευχαριστω!

 

Παίρνεις εδώ τηλ για λεπτομέρειες και το στέλνεις με δική σου χρέωση.

2105820000

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ένα ποστ τις προηγούμενες μέρες σχετικά με προβλήματα στη δόνηση, στη κάμερα κ στα χρώματα της οθόνης.

Το πήγα τελικά στη Micro-tech στη Θεσσαλονίκη (Σαλαμίνος 5).

 

Ποστάρω ξανά για 2 λόγους..

 

1. Πρώτη μα π ρ ώ τ η φορά με εξυπηρετούν τόσο ευγενικά, σωστά κ υπεύθυνα. Συγχαρητήρια στο παιδί που ήταν εκεί κ συγχαρητήρια κ στο τεχνικό τους που ήταν άψογος και αυτός στο τηλέφωνο σήμερα. Ερχόμενος ειδικά απο alpha copy της Nokia είναι η μέρα με τη νύχτα..

Να τονίσω ότι τα προβλήματα που είχα τα παρατηρείς κυρίως μόνο αν βάλεις δίπλα δίπλα ένα καινούργιο i9100. Και το κινητό πέρασε τα τεστ κ δεν έδειξε ότι χρειάζεται επισκευή. Παρ'όλα αυτά, τα παιδιά στη microtech είδαν ότι όντως υπήρχε θέμα έστω κ αν ήταν μικρό (το σύγκριναν όντως με άλλο i9100) κ με επιβεβαίωσαν ότι θα γίνουν τα όσα ζήτησα κ εντός εγγύησης.

Το θέμα με τη κάμερα όπως με ενημέρωσαν είναι ακριβώς όπως λέγεται και στο xda- ακόμα και παραγγελία να γίνει δεν μπορεί να μου υποσχεθεί πως θα έρθει το σωστό module (πρώτη φορά μιλάω με τεχνικό όπου γνωρίζει ακριβώς με κάθε λεπτομέρεια τί φταίει κτλ).

 

2. Υπάρχει περίπτωση για την αλλοίωση χρωμάτων στην οθόνη να φταίει η φωτεινότητα? Δηλαδή να μην διορθωθεί με την αλλαγή οθόνης? (ή το εξάρτημα για τη φωτεινότητα έρχεται μαζί με την οθόνη?) Το εξαρτηματάκι της δόνησης είναι fixed με την οθόνη (κάτι τέτοιο μου είπαν) αλλά της φωτεινότητας ? Γιατί αν φταίει αυτό τζάμπα θα γίνει αλλαγή!

 

Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας με διαφωτίσει :)

 

Τα υπόλοιπα σε καμιά βδομάδα που θα μου επιστραφεί ^^

Edit: Άκυρο το 2, απ'ότι είδα

είναι μαζί με την οθόνη ^^

Ελπίζω να μην είναι τίποτα θέμα πλακέτας στα γραφικά γιατί θα χαζέψω! Αξίζει το βίντεο παρεμπιπτόντως έχει αρκετές πληροφορίες.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας!

Προημερών τράβηξα ένα βίντεο στα 720p και παρατήρησα ότι ανά τακτά διαστήματα το βίντεο μου κάνει "σπασίματα".

Εκεί δλδ που τραβάει ομαλότατα, ξαφνικά σαν να φρενάρουν τα καρέ για 1'' και μετά συνεχίζει κανονικά.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...