Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω γιατί ενώ επιλέγω το φλάς της κάμερας να είναι πάντα ενεργό,

όταν πατάω να τραβήξω φωτογραφία ή βίντεο το φλάς δέν αποκρίνεται.

Λέτε να φταίει η συσκευή ή το λογισμικό ;;

 

Απο πού μπορώ να ελέγξω άν το φλάς δουλεύει ή όχι (κρυφό μενού ή κατι άλλο) ;;

 

θα σου προτεινα ετσι τελειως προχειρα, να εγκαταστησεις καποια εφαρμογη φακου, γραψε "torch" στο store, και θα σου βγαλει μπολικες. χρησιμοποιουν το φλας ως φακό. αν λειτουργει παει να πει οτι εχεις θεμα λογισμικου.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, να ρωτήσω τη γνώμη σας. Κατέβασαν την εφαρμογή PicsArt και μου φαίνεται τραβάει πιο καθαρές φώτος από την προεγκατεστημένη! Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο ή μου φαίνεται?! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Thou_Bou, το σκέφτηκα και εγώ αυτό, και κατέβασα 2-3 εφαρμογές φακών, δίχως όμως αποτέλεσμα. .αμώτο.

Οπότε μάλλον το πάω για επισκευή (εντάξει το κινητό είναι 2 μηνών) λογικά πιστεύω θα είναι επισκευάσιμο τζάμπα.

Κατα τα λοιπά: είμαι ερωτευμένος με το κινητό, είναι κουκλί τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά,

στο διαδίκτυο άψογο, δέν κολλάει πουθενά, η απόκριση της αφής φανταστικιά,

το γυροσκόπιο, η ταχύτητα του πλοηγού (GPS) απίστευτη.

Ανάμεσα στο Galaxy S2 και Galaxy S3 mini, πιστεύω το S2 τα σπάει, εσάς ποία η γνώμη σας ;;

Edited by dhmak
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο Galaxy S2 και Galaxy S3 mini, πιστεύω το S2 τα σπάει, εσάς ποία η γνώμη σας ;;

 

Και το ρωτάς κιόλας; εννοείται S2 και ξερό ψωμί :lol: (το σκέτο όμως, ούτε G ούτε plus ούτε.....ότι άλλο :p )

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα προβλημα με την οθονη του κινητου. Σκεφτομαι να περασω την επισημη 4.1.2 αλλα θελω να δω μηπως πρεπει να το παω στο service πρωτα, οσο βεβαια ειμαι εντος εγγυησης. Το εχω τωρα περιπου 17 μηνες οποτε καλυπτεται. Το προβλημα: Στην οθονη, σε ασπρο φοντο, πανω αριστερα (στο υψος που ειναι η μονιμη μαυρη μπαρα δηλαδη), το ασπρο μπλενιζει καπως. Αυτο το βλεπω οταν μπαινω στο ιντερνετ και το γυριζω το κινητο, οποτε αν εχει ασπρο η σελιδα, το διακρινω. Εχεις κανεις απο σας το ιδιο προβλημα; Η samsung το καλυπτει αυτο το προβλημα, η ειμαι ψειρας; Παντως αν υπηρχε πριν θα το ειχα δει. Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά πήρα το κιν την προηγούμενη πέμπτη και εδώ και 3-4 μέρες αντιλήφθηκα ότι έχει 2 γραμμές οι οποίες ξεκινά από την 1 γωνία και φτάνει κοντά στην άλλη. στην αρχή νόμισα πως είναι λόγω βρομιάς αλλά όταν το καθάρισα είδα πως παρέμειναν. το περίεργο είναι ότι όταν είναι καθαρισμένο δεν φαίνονται οι γραμμές αλλά μόλις το κάνω δαχτυλιές εμφανίζονται. ορίστε και κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα με ψηφιακή. αν το στείλω πίσω υπάρχει το ενδεχόμενο να μου αλλάξουν την συσκευή

 

http://imageshack.us/photo/my-images/705/dsc01410zv.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/10/dsc01411mf.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/705/dsc01410zv.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/10/dsc01411mf.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκτος απο επισημο service Samsung υπαρχει καποιο αλλο καταστημα για να παω να αλλαξω το digitizer και την οθονη στην S2 που εσπασε σε φιλο?
Link to comment
Share on other sites

κάπου είχε αναφερθεί πως εαν τραβάς μια φωτογραφία με flash νύχτα στα 8mpx τότε εμφανίζεται στην φωτογραφία μια μωβ λωρίδα στα δεξιά της φωτογραφίας (η στο επάνω μέρος ανάλογα το πως τραβήχτηκε).

 

Έχει βρεθεί κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα ?? είναι πολύ άσχημο αισθητικά και χαλάει ακόμα και ωραίες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σήμερα ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να τραβήξω φωτογραφίες. Ανοίγω την default εφαρμογή της κάμερας, αλλά η οθόνη είναι μαύρη. Ανοίγω και άλλη εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει για φωτογραφίες, αλλά πάλι μαύρη οθόνη. To φλας όταν το ανοίγω με την εφαρμογή του φακού δουλεύει κανονικά.

 

Παρατήρησα ότι προσπαθώντας να βγάλω φωτογραφίες ζεσταίνεται το πίσω μέρος του κινητού, σαν να ζορίζεται ο επεξεργαστής. Η έκδοση που έχω είναι 4.0.4. Το update της έκδοσης, από 2.3.5 που είχα πριν, το πήρα μέσω Cosmote. Μπορώ να ξαναπεράσω την 4.0.4 μέσω Kies;

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση που μου προτείνετε; :(

 

Το κινητό δεν είναι root.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας μου πει κάποιος την γνώμη του...εχθες παρατήρησα μια λεπτή γραμμη σαν τριχα στην οθόνη του κινητού και αριστερά επανω...δεν ειναι εξωτερικη αλλα παρατηρω μερα με την μερα η γραμμη μεγαλωνει κ κατεβαινει προς τα κατω !!!! τι συμβαινει??? χωρις να πεσει κατω, χωρις να το πιέσω...εχει συμβεί σε κανένα απο σας..???? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια ας μου πει κάποιος την γνώμη του...εχθες παρατήρησα μια λεπτή γραμμη σαν τριχα στην οθόνη του κινητού και αριστερά επανω...δεν ειναι εξωτερικη αλλα παρατηρω μερα με την μερα η γραμμη μεγαλωνει κ κατεβαινει προς τα κατω !!!! τι συμβαινει??? χωρις να πεσει κατω, χωρις να το πιέσω...εχει συμβεί σε κανένα απο σας..???? ευχαριστω

 

ψοφαει η οθονη? who knows

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα, πηρα και εγω το S2 μεταχειρισμένο και προσεξα οτι λιγο κατω αριστερα (μισο ποντο) στην μπροστινη καμερα εχει κατι σαν σπυρακι που ενα σωμα με ολο το γυαλι της οθονης, αν βαλεις το νυχι σου σκαλωνει,το εξησα καλα και δεν ξεκολαει που σημαινει ειναι μερος του γυαλιου.

το εχει σε καποιο δικο σας, τι να ειναι αυτο,καμια αλλη εκδοση μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα, πηρα και εγω το S2 μεταχειρισμένο και προσεξα οτι λιγο κατω αριστερα (μισο ποντο) στην μπροστινη καμερα εχει κατι σαν σπυρακι που ενα σωμα με ολο το γυαλι της οθονης, αν βαλεις το νυχι σου σκαλωνει,το εξησα καλα και δεν ξεκολαει που σημαινει ειναι μερος του γυαλιου.

το εχει σε καποιο δικο σας, τι να ειναι αυτο,καμια αλλη εκδοση μηπως?

 

Όχι δεν υπάρχει αυτο που λες.. Μήπως έχει φθαρεί η προστατευτική μεμβράνη? (πιστεύω οτι φοράει)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αυτο που λες.. Μήπως έχει φθαρεί η προστατευτική μεμβράνη? (πιστεύω οτι φοράει)

 

Και ομως υπαρχει,οχι δεν εχει προστατευτική μεμβράνη.και το κακο ειναι αν βαλω μεμβράνη δε θα καθετε καλα σε αυτο το σημειο,θα ξεκωλαει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω κατι , υπαρχει τροπος--ρυθμιση ωστε να σωζω τις φωτο στη memory card και τα video στο phone η και τα δυο πανε στο ιδιο?

Οποτε τα αλλαζω μεσα απο το μενου της φωτογραφικης και τα δυο αυτοματα πανε σε ενα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα το κινητό στο service. Μου άλλαξαν την κάμερα στα πλαίσια της εγγύησης.

 

Update:

 

Τελικά πάλι εχθές δεν δούλευε η κάμερα.:(

Επικοινώνησα με το service και μου είπαν να πάω το κινητό από εκεί να το δούνε πάλι. Σήμερα το πρωί τους το πήγα, περίμενα 1 ώρα και έγινε αντικατάσταση κεντρικής πλακέτας. Ελπίζω τώρα να μην το ξαναπαρουσιάσει...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αυτο που λες.. Μήπως έχει φθαρεί η προστατευτική μεμβράνη? (πιστεύω οτι φοράει)

 

τελικά φίλε μου είχες δίκιο,δεν υπάρχει,το έξυσα με έναν νυχοκόπτη και ξεκόλλησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω το εξης προβλημα. Μολις ανοιγω την καμερα ακουγεται ενα ενοχλητικο βζζζζζζ σαν δονηση αλλα σε πιο χαμηλη ενταση. Μολις πατησω να βγαλω φωτογραφια φευγει. Γνωριζουμε κατι για αυτο? Να σημειωσω οτι το κινητο ειναι μαμα χωρις πειραγμα και δεν εχει φαει τουμπα ποτε. Τι παιζει να εχει παθει? Ειμαι εντος εγγυησης. Να το παω απευθειας?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω ένα πρόβλημα με την οθόνη. Στο σημείο που είναι η μαύρη μπάρα στο πάνω μέρος του κινητού, εκεί που γράφει την ώρα, την μπαταρία, κυρίως στην αριστερή πλευρά, αν βάλω άσπρο φόντο, πχ σε μια σελίδα του ιντερνετ, το άσπρο μπλενίζει σε εκείνο ακριβώς το σημείο. Θέλει λίγο προσοχή για να το δει κάποιος. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Στο service εδω στην Ελλαδα το καλύπτουν? Πάντως στο xda έχουν θίξει ένα παρόμοιο θέμα και έχουν γράψει πως τους το έχουν αλλάξει.
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με την κάμερα.. Δεν εστιάζει.. Από ότι διάβασα είναι θέμα κάμερας και θέλει αντικατασταση. Είχε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα.? Πόσο καιρό λέτε να μείνει στο σέρβις;
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που μου αλλαξαν καμερα γιατι εκανε ενα θορυβο και ειχε ψιλοπροβληματα στο να εστιαζει το κρατησαν μια μερα. Αν εισαι Αθηνα και το πας ο ιδιος μπορει και την ιδια μερα. Εγω το πηγα στη smartec.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με την οθόνη. Στο σημείο που είναι η μαύρη μπάρα στο πάνω μέρος του κινητού, εκεί που γράφει την ώρα, την μπαταρία, κυρίως στην αριστερή πλευρά, αν βάλω άσπρο φόντο, πχ σε μια σελίδα του ιντερνετ, το άσπρο μπλενίζει σε εκείνο ακριβώς το σημείο. Θέλει λίγο προσοχή για να το δει κάποιος. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Στο service εδω στην Ελλαδα το καλύπτουν? Πάντως στο xda έχουν θίξει ένα παρόμοιο θέμα και έχουν γράψει πως τους το έχουν αλλάξει.

 

εχω το ιδιο προβλημα, ειναι θεμα hardware ή software?

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο προβλημα, ειναι θεμα hardware ή software?

 

Είναι λογικά πρόβλημα οθόνης. Τα pixel εκεί δείχνουν μόνο μαύρο λόγο της μπάρας και μάλλον δεν επανέρχονται. Πάτα *#0*# για να το δεις καλύτερα στα τέσσετα χρώματα. άσπρο, μπλε, κόκκινο, πράσινο. Στο χρώμα μπλέ, μπορώ να διακρίνω μια διαφορετική απόχρωση του μπλε πάνω πάνω. Το πρόβλημα , το διακρίνω στα χρώματα άσπρο και μπλε. Η εγγύηση μου τελειώνει τον νοέμβρη, οπότε θα κοιτάξω να το πάω προς το τέλος, αν μου το αλλάξουν. Πάντως αν το αλλάξουν θα κερδίσω περισσότερο χρόνο ζωης στην οθόνη. Βαριέμαι τη διαδικασία του service τώρα. Αν το πας εσύ, ενημέρωσε σε παρακαλώ, για να το μάθουν κι άλλα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...