Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να απαντησει σε αυτο?

Αν λες για τον kernel flasher νομίζω ότι δεν δουλεύει ακόμα στο s2

 

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

 

Το εκανα αλλα μάλλον θέλει πάλι root....

Και δεν εχει και Ελληνικα στις επαφές. Τι μπορουμε να κάνουμε γι αυτο?

Μπορει να μου πει κάποιος καποιο Kernel να το κάνω πάλι root?

Edited by aris1976
Link to comment
Share on other sites

κριμα γιατι ετσι δεν θα αυξανοταν ο flash counter

 

Έχω διαβάσει ότι θα του κάνουνε update ...θα δούμε...

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 2-3 ημερων κατοχος galaxy s2

και εχω μερικες αποριες..

Καταρχην εχω την 2.3.3 απειραχτη..

1. Θελω να βλεπω ελληνικους υποτιτλους με ταινιες που περναω..γινεται;;Γιατι τωρα μου εμφανιζει τα γραμματα αλαμπουρνεζικα

2. Συνδεω το κντ στο PC και συνδεεται με το samsung kies..πχ θελω να δω αν περαστικαν τα αρχεια και παταω το Home button

βλεπω οτι περαστικαν.... τωρα για να ξαναδει το pc μου το galaxy πρεπει να βαλω και να βγαλω τη θυρα USB..

αλλος τροπος δεν υπαρχει;;;

 

Αν κάνεις edit τα subs στο pc , με ενα txt editor θα κανεις αποθήκευση ως UTF-8 αν δε κανω λάθος και μετά εφόσον έχουν το ίδιο όνομα υπότιτλοι και βίντεο.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις edit τα subs στο pc , με ενα txt editor θα κανεις αποθήκευση ως UTF-8 αν δε κανω λάθος και μετά εφόσον έχουν το ίδιο όνομα υπότιτλοι και βίντεο.

 

oxi..

αυτο συμβαινει μονο οταν στο pc σου βγαζει αλαμπουρνεζικα γραμματα..

στο galaxy οταν το κανεις αυτο δεν τους βλεπει καν σαν υποτιτλους ή απλα συνεχιζει του Κινεζικους! (:

1 απο τα 2, το δοκιμαζα χθες βραδυ και για το unicode.. (:

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να κάνεις ακριβώς;

 

Περασα την kf2 απο το link αλλα δεν εχει ελληνικα στις επαφες και ουτε ειναι root. Ποιο kernel να περασω για να ειναι παλι root? Και επεισης ειναι κατι που δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομη. Τι ειναι firmware, τι rom και τι kernel? Γιατι αλλα kernel εχουν μεγεθος 5 ΜΒ και αλλα οπως το προιγουμενο link 300 MB? Η firmware περιεχει την rom μεσα της η το αντιθετο?

Εχω και καποια προβληματα με το κινητο τωρα τελευταια: 1) Παθαινει ενα κολλημα με το USB. Μου το δειχνει σα να συνεχιζει να ειναι συνδεμενο ακομη και οταν το εχω αποσυνδεσει. 2) Καποιες φορες το σβηνω και μου κανει επανεκινηση μονο του. 3) Αλλες φορες το σβηνω και μου βγαζει μια μπαταρια στην οθονη σαν να φορτιζει χωρις να το εχω συνδεμενο πουθενα και αμεσως μετα η πρασινη μπαταρια εναλλασεται με μια γκρι με ενα κιτρινο τριγωνακι με ενα θερμομετρο. Για να ξαναναψει πρεπει να το συνδεσω στο φορτηστη για να σταθεροποιηθει η πρασινη μπαταρια. Αλλιως ειναι νεκρο. Τι φταιει αραγε για ολα αυτα? Hardware η software?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιζει κανενα swype για να το περασω με CWM? Kαπου ειχε παρει το ματι μου ενα λινκ αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι σε αυτο το θεμα ή στου SGS.

Ευχαριστω.

 

Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει θα ήμουν και γω ευγνώμων.:D

Link to comment
Share on other sites

ουαουυυ μολις την εβαλα και εντυπωσιάστηκα...:):)

το κινητο παει τρελα γρηγορα ενω εχουν μεινει εξω τρελές στοκ σαβουρες.....:)

θελω να το δω και σε θεμα μπαταριας για να εχω ολοκληρωμένη αποψη.....:)

 

 

 

thanks για το λινκ...

 

Να σας πω και εγω τις εντυπωσεις μου μιας και την εχω 4-5 μερες τωρα.

Πολυ καλη πολυ γρηγορη και με πολυ καλη διαχειρηση μπαταριας και μνημης.

Επισης αν τις φορεσεις και αυτο : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1127883 με rootexplorer ειναι πραγματι απαικτη και πολυ ομορφη...............

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Περασα την kf2 απο το link αλλα δεν εχει ελληνικα στις επαφες και ουτε ειναι root. Ποιο kernel να περασω για να ειναι παλι root? Και επεισης ειναι κατι που δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομη. Τι ειναι firmware, τι rom και τι kernel? Γιατι αλλα kernel εχουν μεγεθος 5 ΜΒ και αλλα οπως το προιγουμενο link 300 MB? Η firmware περιεχει την rom μεσα της η το αντιθετο?

Εχω και καποια προβληματα με το κινητο τωρα τελευταια: 1) Παθαινει ενα κολλημα με το USB. Μου το δειχνει σα να συνεχιζει να ειναι συνδεμενο ακομη και οταν το εχω αποσυνδεσει. 2) Καποιες φορες το σβηνω και μου κανει επανεκινηση μονο του. 3) Αλλες φορες το σβηνω και μου βγαζει μια μπαταρια στην οθονη σαν να φορτιζει χωρις να το εχω συνδεμενο πουθενα και αμεσως μετα η πρασινη μπαταρια εναλλασεται με μια γκρι με ενα κιτρινο τριγωνακι με ενα θερμομετρο. Για να ξαναναψει πρεπει να το συνδεσω στο φορτηστη για να σταθεροποιηθει η πρασινη μπαταρια. Αλλιως ειναι νεκρο. Τι φταιει αραγε για ολα αυτα? Hardware η software?

 

Από τη στιγμή που έχεις με τη συσκευή σου τέτοια προβλήματα, κακώς συζητάμε για πέρασμα οποιασδήποτε rom πέραν της stock. Βάλε την official stock λοιπόν (χωρίς root) και αν τα προβλήματα συνεχιστούν... service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ρε παιδια κανενας οδηγος γα custom recovery υπάρχει ? ευχαριστώ !!

 

Η διαδικασία που περιγράφεται εδώ για root περιλαμβάνει και την εγκατάσταση του clockworkmod που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την KF2 rom κι οταν παω να κανω αναζητηση στις επαφες δν αναγνωριζει τα ελληνικα γραφει μεν αλλα δν κανει αναζητηση στα ονοματα, υπαρχει καποια λυση;

 

Εγώ kf3 από εδώ http://www.multiupload.com/8QERBJT6P7 που έδωσε ο τυχερακιας και έχει ελληνικα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

οταν κανεισ αναζητηση στις επαφες αναγνωριζει τα ελληνικα?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις με τη συσκευή σου τέτοια προβλήματα, κακώς συζητάμε για πέρασμα οποιασδήποτε rom πέραν της stock. Βάλε την official stock λοιπόν (χωρίς root) και αν τα προβλήματα συνεχιστούν... service.

 

Και ποια είναι αυτή???? Αγορασμένο Ελλάδα από Γερμανο. Θα πρεπει να μηδενισω και τον μετρητη με κάποιο τρόπο και πως τον βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους native call recording :)

Με cognition 1.07 ( δεν την έχω τσεκάρει ακόμα , αλλά φαίνεται άψογη σε αυτές τις πρώτες 2 μέρες ) απλά από αυτό το νήμα , παίρνεις αυτό το αρχείο και flashάρεις.

Και έχεις πάντα κουμπάκι για άμεση ηχογράφηση :)

Edited by voltaire
λάθος λινκ , σόρυ

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω βάλει τη villain κ εχω κολλησει σε ενα συνεχωμενο loop χωρις να με βάζει στη ρομ .. ημουν στην cognition S2 1.07 .. κανω κατι λαθος ? Edited by xet84
Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους native call recording :)

Με cognition 1.07 ( δεν την έχω τσεκάρει ακόμα , αλλά φαίνεται άψογη σε αυτές τις πρώτες 2 μέρες ) απλά από αυτό το νήμα , παίρνεις αυτό το αρχείο και flashάρεις.

Και έχεις πάντα κουμπάκι για άμεση ηχογράφηση :)

 

ουαουυυυ ευχαριστουμε......:):)

παιδια η ρομ απλα τα σπαει.....

εχει τρομερη βελτιωση και στο θεμα της μπαταριας...(μενει μεγαλη στοκ σαβουρα εξω) και γενικα εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια...:):)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω βάλει τη villain κ εχω κολλησει σε ενα συνεχωμενο loop χωρις να με βάζει στη ρομ .. ημουν στην cognition S2 1.07 .. κανω κατι λαθος ?

 

Το λάθος που έκανες ήταν να πας από Cognition 1.07 σε Villain... μεγάλο λάθος! :)

 

Λοιπόν κάπου διάβασα για ένα μικρό φιξ σε περίπτωση που μπεις σε bootloop.

Προφανώς, πρέπει να κάνεις όλα τα wipe, αλλά αν τα έκανες όλα και πάλι έχεις Bootloop, απλά μπες recovery > Advanced menu> Reboot to recovery και ξαναμπαίνει σε ρικόβερι. Τώρα ξαναπερνάς την ρομ.

 

Υποτίθεται ότι με αυτό τον τρόπο λύνεται το πρόβλημα πως δεν τρέχουν σωστά κάποια απαιτούμενα σκριπτ που εκτελεί η ρομ. Εμένα μου δούλεψε σε κάποια φάση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω βάλει τη villain κ εχω κολλησει σε ενα συνεχωμενο loop χωρις να με βάζει στη ρομ .. ημουν στην cognition S2 1.07 .. κανω κατι λαθος ?

 

Όπως γράφει και ο jastonas, απλά μπες recovery και κάνε τα 2 wipes. Wipe data/factory reset και wipe cache.

Μετά ξανακάνε install την ROM. Αποκλείεται να μην δουλέψει.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος που έκανες ήταν να πας από Cognition 1.07 σε Villain... μεγάλο λάθος! :)

 

Λοιπόν κάπου διάβασα για ένα μικρό φιξ σε περίπτωση που μπεις σε bootloop.

Προφανώς, πρέπει να κάνεις όλα τα wipe, αλλά αν τα έκανες όλα και πάλι έχεις Bootloop, απλά μπες recovery > Advanced menu> Reboot to recovery και ξαναμπαίνει σε ρικόβερι. Τώρα ξαναπερνάς την ρομ.

 

Υποτίθεται ότι με αυτό τον τρόπο λύνεται το πρόβλημα πως δεν τρέχουν σωστά κάποια απαιτούμενα σκριπτ που εκτελεί η ρομ. Εμένα μου δούλεψε σε κάποια φάση πάντως.

 

Όπως γράφει και ο jastonas, απλά μπες recovery και κάνε τα 2 wipes. Wipe data/factory reset και wipe cache.

Μετά ξανακάνε install την ROM. Αποκλείεται να μην δουλέψει.

 

ευχαριστω παιδια !! θα το δοκιμασω τωρα και θα σας πω !!

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους native call recording :)

Με cognition 1.07 ( δεν την έχω τσεκάρει ακόμα , αλλά φαίνεται άψογη σε αυτές τις πρώτες 2 μέρες ) απλά από αυτό το νήμα , παίρνεις αυτό το αρχείο και flashάρεις.

Και έχεις πάντα κουμπάκι για άμεση ηχογράφηση :)

 

παιδια για βοηθηστε λιγο...

φλασαρα την cognition 1.07(η 1.06 δουλευε κανονικα)....μετα απο φορματ κτλ κτλ κτλ..και το κινητο δεν ανοιγει....κολλαει στην οθονη με το κιτρινο τριγωνο....:mad:

(μπορω να το επαναφερω βαζοντας την ke7 ξανα απο πανω αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο...)..

υπαρχει καποιος λογος που δεν ανοιγει.....?

Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε λιγο...

φλασαρα την cognition 1.07(η 1.06 δουλευε κανονικα)....μετα απο φορματ κτλ κτλ κτλ..και το κινητο δεν ανοιγει....κολλαει στην οθονη με το κιτρινο τριγωνο....:mad:

(μπορω να το επαναφερω βαζοντας την ke7 ξανα απο πανω αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο...)..

υπαρχει καποιος λογος που δεν ανοιγει.....?

σε download mode μπαινεις??αν ναι...φλασαρε τον kernel του chainfire...και ξαναπερασε μετα τη ρομ!!και κανε και ολα τα wipe...φανταζομαι εχεις κρατησει backup ετσι??

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

σε download mode μπαινεις??αν ναι...φλασαρε τον kernel του chainfire...και ξαναπερασε μετα τη ρομ!!και κανε και ολα τα wipe...φανταζομαι εχεις κρατησει backup ετσι??

 

ρε συ στειλε μου λιγο το κερνελ του chainfire χαοθηκα τωρα.....:rolleyes:

εχω κρατησει μπακ απ.....δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ανοιγει..ενω η 1.06 μου δουλευε κανονικα...

 

edit με CF-Root-SGS2_XW_XEU_KE7-v4.0-CWM4 την περασα την ρομ και δεν ανοιγει το κινητο....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...