Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΝΑΙ,σίγουρα

 

αυτό που λές για τα προγράμματα δεν ισχύει,στο κάτω-κάτω και η εσωτερική σαν την sd είναι.

 

Ναι, όμως η εσωτερική μνήμη πάντα είναι mounted!

 

Π.χ. μετά από το restart τα εικονίδια τον προγραμμάτων από την εσωτερική φαίνονται κανονικά ενώ τα άλλα σε κανένα πεντάλεπτο και αν!

Έχω βάλει πολλά προγράμματα ... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To install, you must have upgraded to the official gingerbread rom and installed CWM recovery 5.0.2.7 or 5.5.0.4.

 

το γράφει στις οδηγίες της Aurora, δεν το γλιτώνεις...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

Link to comment
Share on other sites

To install, you must have upgraded to the official gingerbread rom and installed CWM recovery 5.0.2.7 or 5.5.0.4.

 

το γράφει στις οδηγίες της Aurora, δεν το γλιτώνεις...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

 

Τότε μετά το backup με titanium θα το γυρίσω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, format την εξωτερική κάρτα και μετά την 2.3!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ,σίγουρα

 

αυτό που λές για τα προγράμματα δεν ισχύει,στο κάτω-κάτω και η εσωτερική σαν την sd είναι.

Η εσωτερική μπορεί να είναι σαν την sd, αλλά η παραμετροποίηση των διαμερισμάτων, στην ουσία κάνει resize του διαμερίσματος που χρησιμοποιείται ως εσωτερική sd(και είναι fat32), και μεγαλώνει το διαμέρισμα data(που είναι και αυτό στο οποίο εγκαθίστανται όλες οι εφαρμογές εκτός των προεγκατεστημένων) τόσο όσο είναι ο ελεύθερος χώρος που δημιουργείται. Έτσι λοιπόν δε χρειάζεται εγκατάσταση εφαρμογών στην sd(εσωτερική ή εξωτερική) μιας και το προεπιλεγμένο διαμέρισμα για εγκατάσταση εφαρμογών έχει πλέον αρκετό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ε μη νομίζεις, εγώ το έχω στα 2,5Gb και αν δεν είχα και μερικές στην SD δεν ξέρω αν θα χώραγαν. :lol:

Είναι πάντως απαραίτητο mod. Τα 600mb δε φτάνουν με τίποτα. Μπράβο στον geno.

Link to comment
Share on other sites

Ε μη νομίζεις, εγώ το έχω στα 2,5Gb και αν δεν είχα και μερικές στην SD δεν ξέρω αν θα χώραγαν. :lol:

Είναι πάντως απαραίτητο mod. Τα 600mb δε φτάνουν με τίποτα. Μπράβο στον geno.

 

Πριν κάνω μεταβίβαση στο 2.3.5 έψαχνα για backup του IMEI από διάφορους τρόπους ο πιο εύκολος μου φάνηκε

αυτός!

 

Νομίζω με τον τρόπο αυτό περνούμε backup ΟΛΗ την συσκευή!

Εφόσον τελείωσε είπα να ρίξω μια ματιά στα partitions του! (Ήμουν στο Linux)

Μου φάνηκε περίεργο αυτό:

sdb: sdb1 sdb2 sdb3 sdb4 < sdb5 sdb6 sdb7 sdb8 sdb9 sdb10 sdb11 sdb12 sdb13 sdb14 >

Ανοίγω το GParted (Linux) και όντως είχε 14 partitions/spaces!!!!

Με τσεκούρι τα κομμάτιασαν στο Huawei; Είχαν ΠΟΛΛΑ Unallocated space ανάμεσα! :blink::cry:

Δεν τα πείραξα. Ευτυχώς το partition για τα προγράμματα (600MB) ήταν η "προπαραλήγουσα" και το partition για τα δεδομένα (2GB, σχεδόν άδειο) ήταν η "λήγουσα", ανάμεσα "παραλήγουσα" ένα Unallocated space των 40 MB.

Λοιπόν, μικραίνω την "λήγουσα" κατά 1000MB και μεγαλώνω την "προπαραλήγουσα" κατά 1000MB αφήνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ 40 MB πάλι ανάμεσα Unallocated space και .... κάνω τον σταυρό μου και πατάω το APPLY !!

 

Βγαίνεις από το pink-screen mode με αφαίρεση μπαταρίας!

Ανοίγω το Χ5 και ... μπαίνει κανονικά με 1.5GB για τα προγράμματα πια! ;)

 

Εδώ και μερικές ώρες δουλεύει ..

 

Υ.Γ. Στο "pink-screen mode" έβλεπε το Linux 5 partitions !!! Δηλαδή ΟΛΗ την εσωτερική μνήμη!

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

 

παιδια για οποιον ενδοιαφερεται αυτη η μοντα δουλευει αψογα(τουλαχιστον στο δικο μου)

αυτο που κανει ειναι να αλλαζει τα partition της εσωτερικη μνημης

δηλαδη τωρα εχω 2gb για εφαρμογες και 600μβ σαν internal sd που ειναι αχρηστα ετσι κ αλλιως

αφου εχω εξωτερικη καρτα μνημης

 

http://img812.imageshack.us/img812/6971/screenshot3yg.png

 

παιδια καλησπερα...μαλλον εκανα πατατα οταν πηγα να κανω την αλλαγη..κατεβασα το αρχειο το zip κ μετα μπηκα σε recovery διαλεξα το αρχειο απο την internal sd το partition.zip pathsa yes και την δευτερη φορα που ππηγα να το ξανακανω μου βγαζει μηνυμα can't mount...μηπως επρεπε να κανω wipe cache>wipe dalvik cache και μετα install zip?και τωρα ζηταω rebοot και μπαινει μονο σε recovery mode!!πως σωζεται η κατασταση?

 

edit:τωρα καταλαβα οτι πηγα να κανω install zip απο την internal και οχι την external ...τι βλακεια εκανα!τωρα?

 

τελικα επανεφερα το κινητο αφου περασα το oficcialpartition.zip!μετα ξαναπροσπαθησα μπας και τα καταφερω να αυξησω το χωρο αλλα δεν το δεχεται.τωρα εχω μεινει με 250 MB μονο εσωτερικο.καμμια ιδεα τι μπορει να φταει?

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο διαβασμα ημερων και ολο του topic πλεον ειμαι ετοιμος να περασω την ICS 4.0.4.

εχω το CWMR v6.0.1.0 ansfer,kernel:2.6.35.7-perf forumber αυτον εδω:http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32195319&postcount=1

και εκδοση την 2.3.5. official b526.

εχω κανει backup το imei μου και titanium backup.να προχωρησω στην 4.0.4?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μάλλον το IDEOS X5 μου το ημι-κατέστρεψα ... ή το κατέστρεψα εντελώς!

 

Εδώ οδηγίες.

 

Λοιπόν, κατέβασα το επίσημο 2.3.5 και όπως έλεγαν στο Huawei (dload στο sdcard) έκανα την αναβάθμιση..

Όλα φάνηκαν να πήγαν καλά ... Εκτός από το WiFi - ΔΕΝ λειτουργούσε ..

Είπα, δεν βαριέσαι, αφού θα πάμε στο ICS!!!

 

Ξεκινάω το root με SuperOneClick v2.3.3 - και μου κολλάει στο step #7!!!

Μέτα από αρκετές προσπάθειες στο επόμενο restart άρχισε να μην μπαίνει καν στο 2.3.5!!! :cry::!:

Και στο pink screen δεν έβλεπε καν το κινητό (partitions) το PC !!!

 

Κάποια στιγμή μπαίνει στο boot loader και από εκεί factory reset (έτσι δεν λέγεται; ) μπαίνει στο 2.3.5,

αλλά πάλι με restart κολλάει ...

 

Τι κάνω; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μάλλον το IDEOS X5 μου το ημι-κατέστρεψα ... ή το κατέστρεψα εντελώς!

 

Εδώ οδηγίες.

 

Λοιπόν, κατέβασα το επίσημο 2.3.5 και όπως έλεγαν στο Huawei (dload στο sdcard) έκανα την αναβάθμιση..

Όλα φάνηκαν να πήγαν καλά ... Εκτός από το WiFi - ΔΕΝ λειτουργούσε ..

Είπα, δεν βαριέσαι, αφού θα πάμε στο ICS!!!

 

Ξεκινάω το root με SuperOneClick v2.3.3 - και μου κολλάει στο step #7!!!

Μέτα από αρκετές προσπάθειες στο επόμενο restart άρχισε να μην μπαίνει καν στο 2.3.5!!! :cry::!:

Και στο pink screen δεν έβλεπε καν το κινητό (partitions) το PC !!!

 

Κάποια στιγμή μπαίνει στο boot loader και από εκεί factory reset (έτσι δεν λέγεται; ) μπαίνει στο 2.3.5,

αλλά πάλι με restart κολλάει ...

 

Τι κάνω; Καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασες να περάσεις πάλι 2.3.5(dload klp)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μάλλον το IDEOS X5 μου το ημι-κατέστρεψα ... ή το κατέστρεψα εντελώς!

 

Εδώ οδηγίες.

 

Λοιπόν, κατέβασα το επίσημο 2.3.5 και όπως έλεγαν στο Huawei (dload στο sdcard) έκανα την αναβάθμιση..

Όλα φάνηκαν να πήγαν καλά ... Εκτός από το WiFi - ΔΕΝ λειτουργούσε ..

Είπα, δεν βαριέσαι, αφού θα πάμε στο ICS!!!

 

Ξεκινάω το root με SuperOneClick v2.3.3 - και μου κολλάει στο step #7!!!

Μέτα από αρκετές προσπάθειες στο επόμενο restart άρχισε να μην μπαίνει καν στο 2.3.5!!! :cry::!:

Και στο pink screen δεν έβλεπε καν το κινητό (partitions) το PC !!!

 

Κάποια στιγμή μπαίνει στο boot loader και από εκεί factory reset (έτσι δεν λέγεται; ) μπαίνει στο 2.3.5,

αλλά πάλι με restart κολλάει ...

 

Τι κάνω; Καμιά ιδέα;

iant περασε ξανα την 2.3.5. αλλα την εκδοση b526 oxi b528..ειχα το ιδιο προβλημα με το superoneclick και μολις εβαλα την 526 ολα οκ!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις πάλι 2.3.5(dload klp)?

 

Δοκίμασα ... τα ίδια κάνει...

Φοβάμαι στο βάλε - βγάλε όταν κολλούσε στο root με superoneclick κάτι στα συστημικά του partition μαμιθηκε..

Τώρα στο pink screen δεν βλέπω την συσκευή πια από το Linux...

 

iant περασε ξανα την 2.3.5. αλλα την εκδοση b526 oxi b528..ειχα το ιδιο προβλημα με το superoneclick και μολις εβαλα την 526 ολα οκ!

 

Στο μενού του τώρα λέει : Αριθμός Έκδοσης U8800V100R001C00B526G001 ... :confused:

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να δεις τίποτα στο pc όταν είσαι σε ροζ οθόνη, σε οποιαδήποτε επίσημη ρομ νεότερη της 518, μιας και έχουν κλειδωμένο bootloader.

Το ότι κατάφερες να βάλεις την 526 πάντως δείχνει ότι δεν έχεις κάποιο κατεστραμμένο διαμέρισμα. Επίσης στην Β528 δε λειτουργεί το superoneclick root. Χρειάζεται άλλος τρόπος για να ρουταριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά!!! :dance:

 

Μέχρι τώρα παίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ΣΦΑΙΡΑΤΑ!! :up:

 

Ideos X5 + Aurora = ... άλλο κινητό!

Πάω στους μηλαράδες να μετρηθούμε!!! :yahoo:

 

Τα προβλήματα που είχα είχαν σχέση με την 2.3.5 (v526) και το recovery.img

Να αναφέρω εδώ τα βήματα ή τελικά είμαι ο τελευταίος που έβαλε την Aurora; :hmmm:

 

http://i.imgur.com/P4LWQ7k.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Είμαι με την τελευταία Aurora 5 update 10 entropy του DZO.

 

Λοιπόν, το πρόβλημα που έχω και που ξέρω πως έχουν κι άλλοι, είναι ότι με τα καινούρια camera HAL and libs, οι φωτογραφίες μου βγένουν πολύ ξασπρισμένες. Δεν έχουν καθόλου ζωντάνια. και ξέρω πως το κινητό μας μπορεί καλύτερα, γιατί με την 3 και την 4 aurora, η κάμερα έσπερνε..

 

Φαντάζομαι ότι αφού για πολλούς χρήστες η 5άρα δουλεύει καλύτερα, έχει να κάνει με τα διαφορετικά κομμάτια hardware.

 

Το λοιπόν, εγώ μπορώ να φορτώσω με κάποιον τρόπο τα libs από άλλη rom?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

ΥΓ: Παραθετω και μερικά παραδείγματα για να δείτε τι εννοώ...

 

Aurora 4

Aurora 5

 

Σας κάνω μια υπενθύμιση και παράκληση αν ξέρει κάποιος να μου πει αν γίνεται αυτό που ζητάω. Απλά για να πάρω μια απόφαση.... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δε γνωρίζει κάποιος για να σου δώσει μια έγκυρη απάντηση. Αν είχες κάνει βέβαια την ερώτησή σου στο θέμα της ρομ στο XDA, πιθανότατα θα είχες λάβει απάντηση από τον ίδιο τον dzo, ο οποίος είναι και ο πιο κατάλληλος. Πάντως, μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις τα ανάλογα libs από την 4 και να δοκιμάσεις. Αν δε δεις αποτέλεσμα επαναφέρεις τα original. Το πρόβλημα βέβαια μπορεί να έχει να κάνει και με την εφαρμογή της κάμερας, οπότε δοκίμασε πρώτα με κάποια άλλη εφαρμογή από το google play.
Link to comment
Share on other sites

και μετα απο διαβασμα ημερων και ολο του topic πλεον ειμαι ετοιμος να περασω την ICS 4.0.4.

εχω το CWMR v6.0.1.0 ansfer,kernel:2.6.35.7-perf forumber αυτον εδω:http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32195319&postcount=1

και εκδοση την 2.3.5. official b526.

εχω κανει backup το imei μου και titanium backup.να προχωρησω στην 4.0.4?

 

dancer_69 να συνεχισω την διαδικασια για την ICS η να αλλαξω kernel kai cwmr ?η δεν παιζει ρολο?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται ν' αλλάξεις τίποτα. Αν είσαι σε official όμως, καλό είναι να κάνεις και ένα backup ολόκληρης της συσκευής(είναι περίπου 4GB). Έτσι σε περίπτωση που συμβεί το σύνηθες τελικά φαινόμενο(που μου συνέβει και μένα πολύ πρόσφατα), όπου χαλάει το διαμέρισμα /data και έτσι δε μπορεί ούτε η επίσημη ρομ να εγκατασταθεί, έτσι επαναφέρεται η συσκευή. Χρειάζεται linux λειτουργικό και μια απλή εντολή(η οποία χρειάζεται όμως προσοχή να γραφτεί σωστά), και δημιουργείται ένα αρχείο εικόνα(img) που περιέχει τα πάντα(bootloader, imei, recovery, λειτουργικό...):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1374511

Επίσης σημαντικό είναι, για να λειτουργήσει το παραπάνω, αλλά και για να έχεις πρόσθετες επιλογές σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά, είναι να βάλεις τον bootloader της Β518 που δεν είναι κλειδωμένος:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457490

 

Γενικότα οι δύο παραπάνω ενέργειες καλό θα είναι να γίνονται το συντομότερο δυνατό, από οποιονδήποτε αποφασίζει να επέμβει στη rom της συσκευής με οποιοδήποτε τρόπο.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω dancer_69 θα το κανω

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δε γνωρίζει κάποιος για να σου δώσει μια έγκυρη απάντηση. Αν είχες κάνει βέβαια την ερώτησή σου στο θέμα της ρομ στο XDA, πιθανότατα θα είχες λάβει απάντηση από τον ίδιο τον dzo, ο οποίος είναι και ο πιο κατάλληλος. Πάντως, μπορείς να δοκιμάσεις να αντικαταστήσεις τα ανάλογα libs από την 4 και να δοκιμάσεις. Αν δε δεις αποτέλεσμα επαναφέρεις τα original. Το πρόβλημα βέβαια μπορεί να έχει να κάνει και με την εφαρμογή της κάμερας, οπότε δοκίμασε πρώτα με κάποια άλλη εφαρμογή από το google play.

 

Έχω ανοίξει ήδη θέμα, αλλά δεν έχει απαντήσει.. Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ μόνο και μόνο που απάντησες..! Έχω δοκιμάσει ένα κάρο κάμερες από το google play, όλες το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε στο θέμα της ρομ του. Είναι πολύ πιθανό να μην παρακολουθεί το φόρουμ του Χ5, εκτός του θέματος της ρομ του.
Link to comment
Share on other sites

Ψψψψ, πολύ βλακεία, αλλά την έκανα θα την πω, μπας και είναι και άλλος σε αντίστοιχη θέση. Το πρόβλημα δεν ήταν της rom, αλλά του φακού. Είχε πιάσει υγρασία και σκόνη (απορώ πώς έβγαζε φωτογραφίες και επίσης πώς δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό. Φαντάζομαι πως δεν το περίμενα). Τέλος πάντων, το μικρό πίσω μέρος του κινητού που έχει τον φακό είναι κουμπωτό, το βγάζουμε, το καθαρίζουμε, βγάζουμε πούπουλα και τρίχες που θα βρούμε μέσα :), το ξανακλείνουμε και έχουμε πάλι μία τέλεια φωτογραφική!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ας βοηθησει καποιος.ψαχνω εδω και δυο μερες to superoneclick κατι βρηκα αλλα δουλεια δεν κανει...το link ποθ εχουν δωσει στο xda..... δεν λειτουργει.αν εχει καποιοσ κατι ας μου πει γιατι ειμαι με τη 2.3.5 και θελω να περασω την ics και με κραταει πισω οσο δεν το βρισκω.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το doomlord's root, την ίδια δουλειά κάνει(εκτός και αν έχεις την Β528, όπου δε λειτουργεί κανένα από αυτά και χρειάζεται άλλο τρόπο).
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ας βοηθησει καποιος.ψαχνω εδω και δυο μερες to superoneclick κατι βρηκα αλλα δουλεια δεν κανει...το link ποθ εχουν δωσει στο xda..... δεν λειτουργει.αν εχει καποιοσ κατι ας μου πει γιατι ειμαι με τη 2.3.5 και θελω να περασω την ics και με κραταει πισω οσο δεν το βρισκω.ευχαριστω

 

Την Οδύσσειά μου θυμίζει ...

Πρώτα πρέπει να περάσεις την 517 της 2.3.5, εσύ πρέπει να είσαι τώρα με την 526+ της 2.3.5 ,

μετά θα σου δουλέψει το SuperOneClick

Στο 526+ σίγουρα δεν μπαίνεις στο pink screen mode - σου εμφανίζει το pink screen, αλλά δεν λειτουργεί!

 

προσωπικά :

- έβαλα CWM recovery 5.0.2.7

- έβαλα την ICS Aurora. Λένε καλά λόγια και για την Elora ICS

Edited by iant
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...