Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έκανα το λάθος και πέρασα την μπέτα χθές και απο τότε έχει προβλήματα το κινητό έχετε κάτι να προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκανα backup me to titamium και μετα το εκανα .zip περασα την miui και μετα πηγα να περασω το zip αλλα δεν περαστικαν οι εφαρμογες μου τι μπορω να κανω?πειτε και ενα προγραμμα που να μπορω να κλεισω το κινητο να μπω σε bootloader se recovery ειχα το power.... κατι αλλα τωρα δεν το βρισκω ευχαριστω

 

miui.αν κρατησεις πατημενο power πας επανεκκίνηση και επιλέγεις bootloader

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα της αναβαθμισης:

wifi

1 στις 3 φορες συνδεεται, και οταν συνδεθει πεφτει μετα απο λιγο η συνδεση

 

κουμπι on/off

αν αφησω το κινητο για λιγη ωρα με σβηστη οθονη, οταν πατησω το κουμπι on/off δεν ανοιγει η οθονη και για να ανοιξει πρεπει να το πατησω παρατεταμενα....

 

κακως εκανα της αναβαθμιση, αφου τα προβληματα ειναι πολυ βασικα..... να και δεν τα ηξερα....

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα της αναβαθμισης:

wifi

1 στις 3 φορες συνδεεται, και οταν συνδεθει πεφτει μετα απο λιγο η συνδεση

 

κουμπι on/off

αν αφησω το κινητο για λιγη ωρα με σβηστη οθονη, οταν πατησω το κουμπι on/off δεν ανοιγει η οθονη και για να ανοιξει πρεπει να το πατησω παρατεταμενα....

 

κακως εκανα της αναβαθμιση, αφου τα προβληματα ειναι πολυ βασικα..... να και δεν τα ηξερα....

Τα ίδια ακριβώς και εδώ,προτείνετε κάποια λύση παιδιά,please.

Link to comment
Share on other sites

κακως εκανα της αναβαθμιση, αφου τα προβληματα ειναι πολυ βασικα..... να και δεν τα ηξερα....

 

 

δε πειραζει την "πατησες" εσυ για να μη τη πατησουν αλλοι

πλακα κανω :p

βαλε διαφορες ρομ τωρα που δεν εισαι ευχαριστημενος με το κινητο, κανε τα πειραματα και τις δοκιμες σου και κατεληξε σε οποια σου αρεσει

πχ miui.us

 

και γω χαρη σε ενα κολλημα της συσκευης την ανακαλυψα

Link to comment
Share on other sites

ααα ξεχασα και οτι δεν βλεπει sd!

EΛΕΟΣ!!!

 

εχετε καμια καλη προταση για ρομ?

πρεπει να το κανω ροοτ για να περασω αλλη ρομ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ενα δειγμα video recording 720p με την 2.3 official link

 

Σιγουρα ειναι πολυ πιο βελτιωμενο το βιντεο.

Οταν ερθει η ολοκληρωμενη εκδοση θα το χαρουμε καλυτερα το κινητακι μας!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα δειγμα video recording 720p με την 2.3 official link

 

Kατέβασα αυτούσιο (όχι με downloader και μετατροπή)το βίντεό σου και το άνοιξα στον media player classic Home cinema.

Είναι πολύ στρωτό και δεν έχει κανένα σπάσιμο ή πιξέλιασμα.

Καταρχήν πρέπει να ρωτήσω. Είναι τραβηγμένο με τη μαμά εφαρμογή ή με το lgcamera?

Τραβάς στην εσωτερική ή την κανονική sd? Κάποια screenshots που είδα με τη νέα ρομ για το antutu benchmark είχαν πολύ ανεβασμένες ταχύτητες sd.

 

Τα στοιχεία του βίντεο που είδα στο πρόγραμμα είναι τα εξής

Format : MPEG-4

Format profile : Base Media / Version 2

Codec ID : mp42

File size : 11.6 MiB

Duration : 31s 133ms

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 3 038 Kbps

Maximum bit rate : 4 675 Kbps

Width : 1 280 pixels

Height : 720 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate mode : Constant

Frame rate : 30.000 fps

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : Progressive

Bits/(Pixel*Frame) : 0.110

Stream size : 11.3 MiB (98%)

Tagged date : UTC 2011-11-30 19:13:45

 

Audio

ID : 2

Format : AAC

Format/Info : Advanced Audio Codec

Format profile : LC

Codec ID : 40

Duration : 31s 114ms

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 73.5 Kbps

Maximum bit rate : 80.7 Kbps

Channel(s) : 1 channel

Channel positions : Front: C

Sampling rate : 44.1 KHz

Compression mode : Lossy

 

Παρατηρήσεις

Το bitrate στο βίντεο είναι σχετικά χαμηλά αλλά έχουμε πλέον σταθερό framerate 30 fps!

O ήχος είναι πλέον AAC με τουλάχιστον 70 kbps και δειγματοληψία στα 44.1 KHz!

Μέρα με νύχτα διαφορά. Το aac δεν το υποστήριζε γενικώς το κινητό μας ούτε με το lgcamera:rolleyes:

 

Αν μπορείς δες τις ιδιότητες του βίντεό σου στον υπολογιστή σου να δούμε αν συμφωνούμε.

Ακόμη αν έχεις την καλοσύνη δοκίμασε να ανεβάσεις την ποιότητα του βίντεο στο lgcamera και τράβα κανένα 3λεπτο βιντεάκι να δεις αν έχεις σπασίματα ή πιξελιάσματα.

 

Ελπιδοφόρα τα πράγματα! Αυτό δείχνει ότι το firmware του κινητού μάλλον εξ αρχής είχε τα χάλια του αλλά μπορεί να βελτιωθεί.

Θα φανεί με την επίσημη. Εγώ θα περιμένω το τέλος Δεκέμβρη.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Kατέβασα αυτούσιο (όχι με downloader και μετατροπή)το βίντεό σου και το άνοιξα στον media player classic Home cinema.

Είναι πολύ στρωτό και δεν έχει κανένα σπάσιμο ή πιξέλιασμα.

Καταρχήν πρέπει να ρωτήσω. Είναι τραβηγμένο με τη μαμά εφαρμογή ή με το lgcamera?

Τραβάς στην εσωτερική ή την κανονική sd? Κάποια screenshots που είδα με τη νέα ρομ για το antutu benchmark είχαν πολύ ανεβασμένες ταχύτητες sd.

 

Τα στοιχεία του βίντεο που είδα στο πρόγραμμα είναι τα εξής

Format : MPEG-4

Format profile : Base Media / Version 2

Codec ID : mp42

File size : 11.6 MiB

Duration : 31s 133ms

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 3 038 Kbps

Maximum bit rate : 4 675 Kbps

Width : 1 280 pixels

Height : 720 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate mode : Constant

Frame rate : 30.000 fps

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : Progressive

Bits/(Pixel*Frame) : 0.110

Stream size : 11.3 MiB (98%)

Tagged date : UTC 2011-11-30 19:13:45

 

Audio

ID : 2

Format : AAC

Format/Info : Advanced Audio Codec

Format profile : LC

Codec ID : 40

Duration : 31s 114ms

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 73.5 Kbps

Maximum bit rate : 80.7 Kbps

Channel(s) : 1 channel

Channel positions : Front: C

Sampling rate : 44.1 KHz

Compression mode : Lossy

 

Παρατηρήσεις

Το bitrate στο βίντεο είναι σχετικά χαμηλά αλλά έχουμε πλέον σταθερό framerate 30 fps!

O ήχος είναι πλέον AAC με τουλάχιστον 70 kbps και δειγματοληψία στα 44.1 KHz!

Μέρα με νύχτα διαφορά. Το aac δεν το υποστήριζε γενικώς το κινητό μας ούτε με το lgcamera:rolleyes:

 

Αν μπορείς δες τις ιδιότητες του βίντεό σου στον υπολογιστή σου να δούμε αν συμφωνούμε.

Ακόμη αν έχεις την καλοσύνη δοκίμασε να ανεβάσεις την ποιότητα του βίντεο στο lgcamera και τράβα κανένα 3λεπτο βιντεάκι να δεις αν έχεις σπασίματα ή πιξελιάσματα.

 

Ελπιδοφόρα τα πράγματα! Αυτό δείχνει ότι το firmware του κινητού μάλλον εξ αρχής είχε τα χάλια του αλλά μπορεί να βελτιωθεί.

Θα φανεί με την επίσημη. Εγώ θα περιμένω το τέλος Δεκέμβρη.

Λοιπον ειναι μαμα καμερα και το εχω στην sd. ο ηχος εξακολουθει να ειναι χαμηλης ποιοτητας amrnb (το youtube το μετατρεπει σε acc) αλλα η εικονα ειναι αψογη χωρις σπασιματα καιγια την ακριβεια εχω την εντυπωση οτι στο youtube ta fps δεν φαινονται τοσο smooth οσο το αρχειο που εχω στο pc (Μαλλον επειδη το youtube το συμπιεζει γιατι το Bitrate του αρχειου που εχω ειναι 8000kbs ενω το youtube το κανει 3000kbps νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι μαμα καμερα και το εχω στην sd. ο ηχος εξακολουθει να ειναι χαμηλης ποιοτητας amrnb (το youtube το μετατρεπει σε acc) αλλα η εικονα ειναι αψογη χωρις σπασιματα καιγια την ακριβεια εχω την εντυπωση οτι στο youtube ta fps δεν φαινονται τοσο smooth οσο το αρχειο που εχω στο pc (Μαλλον επειδη το youtube το συμπιεζει γιατι το Bitrate του αρχειου που εχω ειναι 8000kbs ενω το youtube το κανει 3000kbps νομιζω)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το σύντομο της απάντησης.

Και με τόσο καλά νέα.

Τί να κάνουμε για τον ήχο, θα το ανεχτούμε...

Αλλά το original bitrate των 8000 kbps είναι υπέροχο νέο!!!

 

Τί sd έχεις? class 10?

 

Δοκίμασε μεγαλύτερης διάρκειας βίντεο με τη μαμά εφαρμογή να δούμε αν κολλάει ή σπάζει το βίντεο από την ταχύτητα του sd controller όπως με την 2.2.1 ρομ

Και δοκίμασε τί μπορείς να κάνεις με το lgcamera

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το σύντομο της απάντησης.

Και με τόσο καλά νέα.

Τί να κάνουμε για τον ήχο, θα το ανεχτούμε...

Αλλά το original bitrate των 8000 kbps είναι υπέροχο νέο!!!

 

Τί sd έχεις? class 10?

 

Δοκίμασε μεγαλύτερης διάρκειας βίντεο με τη μαμά εφαρμογή να δούμε αν κολλάει ή σπάζει το βίντεο από την ταχύτητα του sd controller όπως με την 2.2.1 ρομ

Και δοκίμασε τί μπορείς να κάνεις με το lgcamera

 

To acc που λες υποστηριζοταν στο κινητο μας με τις τελευταιες costum rom (στην cm7 που ειχα πριν με lg camera τραβουσε κρυσταλινο ηχο ACC) οποτε αργα η γρηγορα καπως θα το φτιαξουν και εδω

Class 4 ειναι. Το προβλημα με το sd controller το ειχα και γω και εκανε σπασιματα αν ειχα φορτωσει την sd πολλα αρχεια μεσα. Μεχρι στιγμης δεν κολλαει αλλα θα πρεπει να δω με το περασμα του χρονου γιατι εκανα προσφατα διαμορφωση. Κατι το οποιο με παραξενευσε ειναι οντως η ταχυτητα της sd ενω ειναι toshiba 4gb class 4 μετεφερα μια ταινια απο το pc στο κνητο στην αποσπωμενη sd και επιασε ταχυτητες 8mbps. Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο αφου ειναι class 4 και ειμαι σιγουρος οτι στην αποσπωμενη το εβαλα και οχι στην ενσωματομενη. Καλα σημαδια ελπιζω με την τελικη εκδοση να βελτιωθουν και καποια προβληματακια που υπαρχουν με την rom

Edited by genti7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό με την sd κάρτα σου.

Πάντως είτε με άδεια είτε με γεμάτη sd με τη στοκ 2.2.1 χάλια ταχύτητα sd. Kαι εγώ class 4 έχω.

Πάντως με το vivaz που είχα παλιά τραβούσα αψεγάδιαστα 8000kbps σε class 2 κάρτα μνήμης!!!

 

Ποιά cm7 ακριβώς είχες? Ποιά ταχύτητα επεξεργαστή? Ti video bitrate κατάφερνες τότε με το lgcamera?

 

Άντε να δούμε την τελική στοκ 2.3.4

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

τελευταια cm7 που ειχα ηταν η 1118. ταχυτητα cpu 1000mhz. Nομιζω μπορουσα μεχρι 8000kbps καμια φορα πηγαινε και παραπανω. Αλλα μπορουσες να βελτιωσεις τοσο πολυ τον ηχο που σε μια φαση το εβαλα 320kbps στα 48khz και ακουγοταν λες και ηταν live, οσο ανεβαζες ομως την ποιοτητα ηχου επεφτε καπως η ποιοτητα βιντεο.

και εννοειται οτι πριν την οfficial rom που τραβαει στα 30fps καμια ρομ στο παρελθον δεν ξεπερνουσε τα 23fps αντε 24 το πολυ και με σπασιματα.

Edited by genti7
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να πάω μια βόλτα από cm7?

Άρχισα να βαριέμαι τα 806 mhz xa xa xa

Το κακό με την νέα στοκ beta είναι ότι δεν πέτυχε ακόμα να ρουταριστεί.

 

Ήμουν ένα βήμα από το να πάω στο xperia neo V μόνο και μόνο για το βίντεο. H Huawei είναι για μπάτσες σε ζητήματα υποστήριξης!

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να πάω μια βόλτα από cm7?

Άρχισα να βαριέμαι τα 806 mhz xa xa xa

Το κακό με την νέα στοκ beta είναι ότι δεν πέτυχε ακόμα να ρουταριστεί.

 

Ήμουν ένα βήμα από το να πάω στο xperia neo V μόνο και μόνο για το βίντεο. H Huawei είναι για μπάτσες σε ζητήματα υποστήριξης!

 

xaxa ποιος το ειπε αυτο; εγω την εχω rootarei δες στο xda θα δεις πως.

 

edit με Lgcamera pro 6.1. 720p 30fps (ακομα καλυτερη ποιοτητα). audio ACC 130 kbps (Μπορειτε να βαλετε εως 320kbps) 48khz (και στερεοφωικο παρακαλω) αψογος ηχος.

Edited by genti7
Link to comment
Share on other sites

xaxa ποιος το ειπε αυτο; εγω την εχω rootarei δες στο xda θα δεις πως.

 

edit με Lgcamera pro 6.1. 720p 30fps (ακομα καλυτερη ποιοτητα). audio ACC 130 kbps (Μπορειτε να βαλετε εως 320kbps) 48khz (και στερεοφωικο παρακαλω) αψογος ηχος.

 

Aντε να βγεί η επίσημη 2.3.4 να δούμε το φώς και τον ήχο τον αληθινό.

Τσάμπα το είχανε κουτσό τόσο καιρό το καημένο το Χ5 μας...:mad:

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει τρομερές δυνατότητες το κινητάκι μας τσάμπα <<χαντακώνεται>> από το software! Πιστεύω θα δούμε τρελά πράγματα μόλις βγει και σε κυκλοφορία ο kernel!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα ανεβασω ενα αλλο δειγμα με lg camera

 

Δώσε πράγμα στο λαό!

 

Η εταιρία πάντως είναι για μπάτσες! Τράβηξε πίσω την προβληματική beta και θα βγάλει άλλη δοκιμαστική την επόμενη Πέμπτη.

Ξενέρωσα αγρίως:mad:

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ποιοτητα ειναι πολυ καλυτερη στο αρχειο που εχω στο pc. το youtube to συμπιεζει και πεφτει αρκετα η ποιοτητα και φαινονται καπως λιγοτερο smooth τα fps

ανεβηκε link

Edited by genti7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ποιοτητα ειναι πολυ καλυτερη στο αρχειο που εχω στο pc. το youtube to συμπιεζει και πεφτει αρκετα η ποιοτητα και φαινονται καπως λιγοτερο smooth τα fps

ανεβηκε link

 

Ωραία πράγματα...

 

Πάντως τους έκραξα στο facebook και ξαλάφρωσα...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να επαναφέρω ένα backup που είχα κάνει με το CWM από την τελευταία MIUI που είχα περάσει στο κινητό μου.

Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να κάνω downgrade σε μαμίσιο 2.2.2 ώστε να ξανα περάσω το CWM?

Αν υπάρχει και κάποιο link για το 2.2.2?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι δυνατον να μου πειτε τι χρειαζεται να κανω για να βαλω την τελευταια miui στα ελληνικα..??Δεν μιλαω για τα wipe κτλ απλα αν χρειαζετε να βαλω την miui στα αγγλικα και μετα το ελληνικο πακετο....Γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι τοοοσο καλα....Απλα ειμαι με την τελευταια cm7 και επειδη απο εδω και περα μαλλον δεν θα βλεπω καμια ανανεωση η κατι καινουργιο θελω να δω και πως τα παει και η miui που ακουω τοσο καλα λογια..... Ευχαριστω ....:happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να χρησιμοποιήσω την ρομ που βρίσκεται εδώστην καρτέλα Softwares για να κάνω downgrade και να περάσω ξανά το CWM?

Είναι η U8800 V100R001C00B138SP04(Overseas General).

Και αν ναι πως ακριβώς πρέπει να την περάσω:confused:?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...