Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το tethering της aurora, ενώ βλέπει το S3 το wifi μου κολλάει όταν πάει να πάρει διεύθυνση ip και μετά από 1-2 λεπτά σταματάει την προσπάθεια να συνδεθεί. Το έχω χωρίς ασφάλεια, open.

 

Με την εφαρμογή wifi tether, στο profile Auto, το Galaxy S3 δεν βλέπει καθόλου το wifi, ενώ το laptop το βλέπει και συνδέεται.

Στο profile Generic, το βλέπει το S3 αλλά δεν συνδέεται κλπ.

 

Γενικά ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για tethering στην aurora?

 

εγώ την ενσωματωμένη και λειτουργεί άψογα.αφού συνδέεται το laptop σου κάποια ρύθμιση θα είναι

 

Ήθελα να ρωτήσω, έχω στης γυναίκας μου την aurora 4.1. Για να βάλω την τελευταία έκδοση της τι κάνω?

Ευχαριστώ

 

πρώτα aurora 5 experimental και μετά το τελευταίο update

 

φιλε μου εκανα φλασ τhν aurora_5.0_experimantal και μετα aurora_5.0_update18 καλα εκανα? εχει κολισει στο ideos log εδω και 10 λεπτα.... πρεπει να κανω κατι αλλο?

 

όχι δεν έκανες καλά και φταίνε οι συμβουλές που ανεύθυνα δίνουν κάποιοι...

Για πολλοστή φορά λέμε ότι δεν μπορεί να περαστεί η ICS προτού περαστεί η official 2.3,που απ' ότι κατάλαβα από προηγούμενο post σου,δεν ολοκληρώθηκε.

έκανες τα πράγματα με την λάθος σειρά,επίσης δεν χρειάζεται root για να πας από 2.2 σε official 2.3.

Προσπάθησε να φλασάρεις ξανά την 2.3 όπως σου έγραψα πριν(χωρίς μπαταρία)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

όχι δεν έκανες καλά και φταίνε οι συμβουλές που ανεύθυνα δίνουν κάποιοι...

Για πολλοστή φορά λέμε ότι δεν μπορεί να περαστεί η ICS προτού περαστεί η official 2.3,που απ' ότι κατάλαβα από προηγούμενο post σου,δεν ολοκληρώθηκε.

έκανες τα πράγματα με την λάθος σειρά,επίσης δεν χρειάζεται root για να πας από 2.2 σε official 2.3.

Προσπάθησε να φλασάρεις ξανά την 2.3 όπως σου έγραψα πριν(χωρίς μπαταρία)

 

ωραια... πρεπει να φλασαρω την 2.3 μπορεις να μου δοσεις καπιο λινκ να την κατεβασω και επισης πως να την κανω φλας? γιατι διαβαζω και με εναν αλλο τροπο με dload κατι τετιο.. ευχαριστω εκτονπροτερων

Link to comment
Share on other sites

ωραια... πρεπει να φλασαρω την 2.3 μπορεις να μου δοσεις καπιο λινκ να την κατεβασω και επισης πως να την κανω φλας? γιατι διαβαζω και με εναν αλλο τροπο με dload κατι τετιο.. ευχαριστω εκτονπροτερων

 

από εδώ κατεβάζεις την official [198.68MB]

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3547

αποσυμπιέζεις και αντιγράφεις τον φάκελο dload στο root της κάρτας σου ή στην εσωτερική.(υπάρχουν και οδηγίες μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσεις)

φλασάρεις πατώντας ταυτόχρονα vol+,vol- και power button μέχρι να ξεκινήσει το update.Αν τυχόν έχεις πρόβλημα έτσι,δοκίμασε χωρίς την μπαταρία και με το καλώδιο όπως σου έχω πει πριν.

Link to comment
Share on other sites

με τον ιδιο τρόπο που έβαλες την 17 ετσι περνας και την 20 και οποιο αλλο update βγει.

 

Ναι ρε φιλε αλλα δεν θυμαμαι πως εκανα το update τοτε, ειχα ακολουθησει καποιον οδηγο και το εκανα αλλα δεν τον βρισκω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

από εδώ κατεβάζεις την official [198.68MB]

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3547

αποσυμπιέζεις και αντιγράφεις τον φάκελο dload στο root της κάρτας σου ή στην εσωτερική.(υπάρχουν και οδηγίες μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσεις)

φλασάρεις πατώντας ταυτόχρονα vol+,vol- και power button μέχρι να ξεκινήσει το update.Αν τυχόν έχεις πρόβλημα έτσι,δοκίμασε χωρίς την μπαταρία και με το καλώδιο όπως σου έχω πει πριν.

 

ολα καλα περασα την 2.3.5 στοκ εκανα ροοτ και εβαλα και cwm , τωρα για να βαλω την aurora απλα κανω φλασ απο το cwm ?

επισης πια aurora να κατεβασω να βαλω ακριβος και πιο update .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε αλλα δεν θυμαμαι πως εκανα το update τοτε, ειχα ακολουθησει καποιον οδηγο και το εκανα αλλα δεν τον βρισκω τωρα!

Κατεβάζεις το update 20 το περνάς στην κάρτα μνήμης,ξεκινάς με cwm και πατάς install zip.Είσαι έτοιμος

ολα καλα περασα την 2.3.5 στοκ εκανα ροοτ και εβαλα και cwm , τωρα για να βαλω την aurora απλα κανω φλασ απο το cwm ?

επισης πια aurora να κατεβασω να βαλω ακριβος και πιο update .

 

Κατεβάζεις aurora v5 και update 20 τα περνάς στην κάρτα μνήμης και μετά από cwm τα περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το update 20 το περνάς στην κάρτα μνήμης,ξεκινάς με cwm και πατάς install zip.Είσαι έτοιμος

 

 

Κατεβάζεις aurora v5 και update 20 τα περνάς στην κάρτα μνήμης και μετά από cwm τα περνάς.

δηλαδη δν χρειαζετε να κανω ολα τα προηγουμενα ετσι? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα περασα την 2.3.5 στοκ εκανα ροοτ και εβαλα και cwm , τωρα για να βαλω την aurora απλα κανω φλασ απο το cwm ?

επισης πια aurora να κατεβασω να βαλω ακριβος και πιο update .

 

την aurora_5.0_experimantal.zip από εδώ:

http://sourceforge.net/projects/icsaurora/files/

και μετά :

aurora_5.0_update20.zip

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το update 20 το περνάς στην κάρτα μνήμης,ξεκινάς με cwm και πατάς install zip.Είσαι έτοιμος

 

 

Κατεβάζεις aurora v5 και update 20 τα περνάς στην κάρτα μνήμης και μετά από cwm τα περνάς.

 

Φιλε βαζω σε μια αδεια καρτα μονο το zip του update 20 (χωρις την aurora?)και πατάω install zip και τελειωσα?

Δεν χρειαζετε να κανω wipe dalvic cache 2 φορες οπως εκανα οταν περνουσα την aurora?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την συσκευή προσπάθησα να περάσω την aurora από έναν οδηγό από το xda ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957 )

η συσκευή ήταν 2.2 ανδροιδ , θα προσπαθήσω να σας περιγράψω τα βήματα που έκανα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε .

έκλεισα την συσκευή και την συνδέσα με τον υπολογιστή και πέρασα το recovery.img επητα το έκανα root με to superoneclick

μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 που κατέβασα απο το site και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash και μου έγραψε abort . από εκείνη την ωρα δν μπορώ να περασω καπια ρομ ουτε την stock ,εκανα recover το backup μου το έκανε αλλά δεν ανειγει κολαει στο logo IDEOS και κανει συνεχεια boot .... εχω προσβασει στο CWM , τι μπορω να κανω ευχαριστω.

 

Εφόσον έχεις πρόσβαση στο CWM βάλε στην κάρτα πρώτα την Aurora από λινκ σου, αναβάθμισε το και αμέσως μετά και το update 18.

Σε μένα μετά την Aurora δεν δούλευε η οθόνη αφής, έστρωσε με το update.

Φαντάζομαι ξέρεις την διαδικασία, έχεις πάρει backup την συσκευή και αν θέλεις ξέρεις να κάνεις re-partitioning....

 

όχι δεν έκανες καλά και φταίνε οι συμβουλές που ανεύθυνα δίνουν κάποιοι...

Για πολλοστή φορά λέμε ότι δεν μπορεί να περαστεί η ICS προτού περαστεί η official 2.3,που απ' ότι κατάλαβα από προηγούμενο post σου,δεν ολοκληρώθηκε.

έκανες τα πράγματα με την λάθος σειρά,επίσης δεν χρειάζεται root για να πας από 2.2 σε official 2.3.

Προσπάθησε να φλασάρεις ξανά την 2.3 όπως σου έγραψα πριν(χωρίς μπαταρία)

 

Συγγνώμη, αλλά αν εννοείς έμενα με τα bold πες τι διαφορετικό από σένα πρότεινα;

Αφού λέει ο ίδιος πως πέρασε την "2.3 απο το site"!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αν εννοείς έμενα με τα bold πες τι διαφορετικό από σένα πρότεινα;

Αφού λέει ο ίδιος πως πέρασε την "2.3 απο το site"!

 

"μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 που κατέβασα απο το site και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash και μου έγραψε abort"

 

τι δεν καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

"μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 που κατέβασα απο το site και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash και μου έγραψε abort"

 

τι δεν καταλαβαίνεις?

 

Ναι, το κατάλαβα και επίτηδες λάθος του είπα!!!

Αλλιώς το αντιλήφθηκα εγώ - με τα κόκκινα δικά μου...

Και εγώ είχα πρόβλημα με την 526 της 2.3.5 Official (το έγραψα λίγο πριν) ΚΟΛΛΟΥΣΕ!

Για να περάσω το CMW έβαλα το 517 της 2.3.5!

Ίσως να υπήρχε και άλλος τρόπος ...

 

καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την συσκευή προσπάθησα να περάσω την aurora από έναν οδηγό από το xda ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957 )

η συσκευή ήταν 2.2 ανδροιδ , θα προσπαθήσω να σας περιγράψω τα βήματα που έκανα για να μπορέσετε να με βοηθήσετε .

έκλεισα την συσκευή και την συνδέσα με τον υπολογιστή και πέρασα το recovery.img επητα το έκανα root με to superoneclick

μετά έκανα backup me to cmw , μετά περασα την 2.3 (αόριστος, σημαίνει "επιτυχώς") που κατέβασα απο το site (σημαίνει Official) και την περασα στην συσκευη ( οχι στην sdcard , ισος αυτο να ειναι το λαθος μου)

στην συνέχεια προσπάθησα να την κάνω flash (Να βάλει την Aurora) και μου έγραψε abort . από εκείνη την ωρα δν μπορώ να περασω καπια ρομ ουτε την stock ,εκανα recover το backup μου το έκανε αλλά δεν ανειγει κολαει στο logo IDEOS και κανει συνεχεια boot .... εχω προσβασει στο CWM , τι μπορω να κανω ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι εχετε την 4.0.4 στον τηλεφωνικο καταλογο σας εμφανιζει το τηλεφωνο,π.χ. για να αποθηκευσετε μια συσκευη,η σας εμφανιζει μονο απο το gmail τον λογαριασμο τις επαφες?εμενα δεν μου βγαζει καν την συσκευη...μπορω να δω τηλεφωνα μονο απο το gmail και αλλους λογαριασμους!!υπαρχει καποια ρυθμιση γιαυτο?η προβλημα δικο μου ειναι?

 

βγηκε update γι αυτον εδω τον kernel για την 5.update 20 Aurora:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2135266

νομιζω οτι το κινητο παει σφαιρα και καλυτερη αυτονομια

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα κομπλε την περασα την aurora ... κατι αλλο τωρα εχει κανεις προβλημα με τα ακουστηκα? ι μουσικη απο τα ακουστηκα ακουγετε πολι χαλια δυνατα με βαβουρα δεν βγαζεις νοιμα... ενω κανονικα παιζει απο το ηχιο...
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι εχετε την 4.0.4 στον τηλεφωνικο καταλογο σας εμφανιζει το τηλεφωνο,π.χ. για να αποθηκευσετε μια συσκευη,η σας εμφανιζει μονο απο το gmail τον λογαριασμο τις επαφες?εμενα δεν μου βγαζει καν την συσκευη...μπορω να δω τηλεφωνα μονο απο το gmail και αλλους λογαριασμους!!υπαρχει καποια ρυθμιση γιαυτο?η προβλημα δικο μου ειναι?

 

από την δεξιά καρτέλα με τις επαφές:μενού/επαφές για εμφάνιση

 

παιδια ολα κομπλε την περασα την aurora ... κατι αλλο τωρα εχει κανεις προβλημα με τα ακουστηκα? ι μουσικη απο τα ακουστηκα ακουγετε πολι χαλια δυνατα με βαβουρα δεν βγαζεις νοιμα... ενω κανονικα παιζει απο το ηχιο...

 

όχι δεν θα'πρεπε να'χεις πρόβλημα,δοκίμασες άλλα ακουστικά?

Link to comment
Share on other sites

ναι δοκιμασα... και τ ιδιο

 

To βύσμα το βάζεις τελείως μέσα?Πριν την aurora τα ακουστικά τα χρησιμοποιούσες?

Link to comment
Share on other sites

από την δεξιά καρτέλα με τις επαφές:μενού/επαφές για εμφάνιση

 

καλημερα..δεν μου βγαζει καν την επιλογη για το τηλεφωνο οταν παταω εμφανιση..αρα εχει θεμα.οταν παω να αποθηκευσω νεα επαφη μου βγαζει μονο τους λογαριασμους των email:blink:

 

επισης ηθελα να ρωτησα αν μετα το update 20 της aurora εχετε δει διαφορα στην καταναλωση μπαταριας..εμενα κυριολεκτικα την ρουφαει και αν τολμησω να ανοιξω το 3g τοτε πεφτει αστραπιαια...με την 5.18 δεν συνεβαινε αυτο!

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, αρχες ιανουαριου εβαλα την 4,0 συμφωνα με τις οδηγιες σας, ολα μια χαρα εκτος απο ενα. Δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ. Εβαλα τις ρυθμισεις απο wind αλλα και παλι τιποτα. Εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, αρχες ιανουαριου εβαλα την 4,0 συμφωνα με τις οδηγιες σας, ολα μια χαρα εκτος απο ενα. Δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ. Εβαλα τις ρυθμισεις απο wind αλλα και παλι τιποτα. Εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει???

Δες εδώ και πρόσεξε ακόμα γιατί ένα γράμμα να είναι λάθος πχ αντί για μικρό να είναι κεφάλαιο δεν θα μπορείς να συνδεθεις http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/ruthmiseis-internet/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, αρχες ιανουαριου εβαλα την 4,0 συμφωνα με τις οδηγιες σας, ολα μια χαρα εκτος απο ενα. Δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ. Εβαλα τις ρυθμισεις απο wind αλλα και παλι τιποτα. Εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει???

 

Σβησε ολα τα σημεια προσβασης και μετα πατα επαναφορα προεπιλογων. Θα γινει κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...