Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λύση εδώ δεν σου δούλεψε;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4071913#post4071913

 

Εσενα θα σου δουλευε μια εικασία πειραγματος αρχειων img????

Φυσικα οχι δεν δουλεψε. Εν πασει περιπτωσει καταφερα να επαναφερω το froyo και να να συνδεεται στο δικτυο κινητης τηλεφωνιας ΑΛΛΑ δεν εχω imei (μηδενιστηκε) και μαλλον mac address (μηδενιστηκε επίσης) διοτι δε συνδεεται ιντερνετ....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Εχω βαλει την Aurora ICS 2,07 αλλα για καποιο λογο δεν μου δουλευει το mobile internet(data). Μηπως ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Εχω συνδεση wind kai πριν με την oxygen που ειχα δουλευε μια χαρα!

 

 

To πρόβλημα λύθηκε, έφτιαξα νεο access point στο APN με τις ρυθμίσεις της Wind και όλα μια χαρά!

Edited by vasilis_t
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι γιατι εχω παρατησει το σπορ για κανα 2-3 μηνο: εχει βρεθει λυση με τις οθονες atmel ή να παραμεινω με την ρομ που εχω βαλει(ποια ειναι δε θυμαμαι αλλα ειναι μια απο τις παλιες);;;;;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

παιδια,περασα την aurora 2.04 και εχω προβλημα με το ακουστικο οταν μιλαω,κανει μια παρεμβολη που ειναι πολυ ενοχλητικη.ξερετε αν υπαρχει κατι για αυτο ή τουλαχιστον καμια αλλη rom που να ειναι καλη γιατι και αυτη που εβαλα αργει λιγο παρολο που εχω ανεβασει τη cpu.

 

το ειχα και εγω πρεπει να ενεργοποιησεις το echo canceling microphone απο τις ρυθμισεις ηχου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ει μαι νέος στην παρέα.. ήθελα να μου προτείνει κάποιος μια καλή rom Miui... έχω πελαγώσει με τόσες που υπάρχουν και δεν μπορώ να τις δοκιμάσω όλες..
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, έχω μάλλον τεράστιο πρόβλημα το οποίο και δεν καταλαβαίνω πως προκλήθηκε... βρήκα στο xda ένα zip για AURORA 2.02 (την AURORA φοράει το κινητό) για το πως να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας και να το κάνω να φαίνεται σαν επί τοις εκατό υπόλοιπο. Μπήκα σε recovery, έκανα install from zip, όπως και ζητούσε, και από όταν προσπάθησα να κάνω restart και μετά δεν ξανάνοιξε ποτέ!!! δείχνει το σηματάκι της huawei, μετά το logo της AURORA, και ως εκεί!!! τίποτα άλλο... προσπάθησα να ξαναμπώ σε recovery mode αλλά όσες φορές και αν το επιχείρησα μου έβγαζε και μου βγάζει μια ροζ οθόνη χωρίς κάτι άλλο, χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. την μπαταρία ούτε που θυμάμαι πόσες φορές την έβγαλα για να μπορώ να ξαναδοκιμάσω.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί από χθες δεν έχω τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, έχω μάλλον τεράστιο πρόβλημα το οποίο και δεν καταλαβαίνω πως προκλήθηκε... βρήκα στο xda ένα zip για AURORA 2.02 (την AURORA φοράει το κινητό) για το πως να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας και να το κάνω να φαίνεται σαν επί τοις εκατό υπόλοιπο. Μπήκα σε recovery, έκανα install from zip, όπως και ζητούσε, και από όταν προσπάθησα να κάνω restart και μετά δεν ξανάνοιξε ποτέ!!! δείχνει το σηματάκι της huawei, μετά το logo της AURORA, και ως εκεί!!! τίποτα άλλο... προσπάθησα να ξαναμπώ σε recovery mode αλλά όσες φορές και αν το επιχείρησα μου έβγαζε και μου βγάζει μια ροζ οθόνη χωρίς κάτι άλλο, χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. την μπαταρία ούτε που θυμάμαι πόσες φορές την έβγαλα για να μπορώ να ξαναδοκιμάσω.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί από χθες δεν έχω τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

 

το πιο απλο που θα εκανα προσωπικα ειναι να περναγα την εκδοση της aurora που θελω απο το pc και μετα να την κανω install απο την αρχη...

τωρα αν απλα θελεις να δοκιμασεις και αλλα κανε wipe τα παντα απο το recovery και δοκιμασε να το αναοιξεις ξανα μηπως και εχει κολλησει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται wipe. Αυτό που κάνει το συγκεκριμένο mod είναι η αντικατάσταση κάποιων αρχείων(systemui και framework.jar, ίσως μόνο το τελευταίο).

Απλά ξαναπέρνα τη ρομ χωρίς wipe, τα αρχεία θα αντικατασταθούν με αυτά της ρομ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ει μαι νέος στην παρέα.. ήθελα να μου προτείνει κάποιος μια καλή rom Miui... έχω πελαγώσει με τόσες που υπάρχουν και δεν μπορώ να τις δοκιμάσω όλες..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1481168

 

Ελπιζω να κατεχεις το Spor, και να εισαι νεος στο forum του ideos x5, και οχι στο modding, γιατι χρειαζεται μια σειρα απο διαδικασιες πρωτα (αναβαθμιση σε 2.3.5 , root, κτλπ) ;)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ geroge!!! κατέχω το σπορ απλά είχα περάσει αυτή την rom μου έκανε συνεχώς χωρίς λόγω force close.. την ξαναπέρασα μήπως κάτι δεν είχε περάσει καλά.. αλλά πάλι το ίδιο.. μπήκα στην διαδικασία και πέρασα την froyo έχω βάλει cyanogen mod 7 όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά σαν την Miui δεν είναι... μήπως έχεις ιδέα τι μπορεί να φταίει..? μήπως είναι τις rom το πρόβλημα..?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η συγκεκριμενη,rom οσο την δοκιμασα δεν μου εδειξε κανενα θεμα,απλα δεν ειμαι τοσο φιλος με το ui περιβαλλον της miui.. και εβαλα cm7 απο Ezet, μια χαρα ειναι,σταθερη,εχει τα παντα,εκτος απο το ραδιο της aurora! Tα .35 kernel Γενικοτερα στην δικη μου συσκευη,συμπεριφερονται περιεργα, αναγαστικα ειμαι σε .32. .....αν και οφειλω να πω, πως και Aurora με 3αρι kernel, και πανω,μια χαρα συμπεριφορα ειχε.. Τωρα για την περιπτωση αυτη που εχεις,αν δεν βαριεσαι να ξαναπερασεις, 2.3.5->root->cm recovery κτλπ. μπορεις να κανεις το εξης: Αφου περασεις την 2.3.5 , κανεις το root,περασεις cm recovery,ξεκλειδωνεις bootloader, (για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου,) πριν κανεις εγκατασταση την miui, κανε τα γνωστα 3 wipe, αλλα και format system,περασε την miui και δοκιμασε να δεις πως θα σου συμπεριφερθει... να ξερεις δεν <καθεται> σε ολες τις συσκευες το ιδιο καλα.Επισεις αν κανεις χρηση του titanium backup, μην περασεις στην επαναφορα,Εφαρμογες,συστηματος!!!:!: ....υπαρχει ακομα και η περιπτωση να σου προκαλει αυτα τα αποτομα κλεισιματα, και καποια εφαρμογη χρηστη, που εχει γινει επαναφορα μαζι με τα δεδομενα της...

Αν αποφασισεις κανε τα παραπανω...και βλεπεις,αν και στην θεση σου θα εμενα με cm7, ειτε με μαμα 2.2.1,ειτε με aurora για κατι ποιο προχωρημενο.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλέ george μπήκα στην διαδικασία και τα έκανα πάλι όλα από την αρχή.!!! ξαναπέρασα την Miui δεν έχω πέραση καμιά εφαρμογή ακόμα να δω αν φταίει κάτι από αυτό..μηπως ξερεις τι δεν δουλευει στην aurora..?? όσοι την έχουν περάσει ας μας πουν τι δουλεύει και τι οχι...( και μολις μου εκανε force close η miui... κατεβάζοντας την εφαρμογή του whats up... ) υπάρχει κερνελ για να ανεβάσω τον επεξεργαστή στην official 2.3.5..?? Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω δωστε ενα καλο(που να δουλευει) λινκ για την επισημη 2.3.Δεν μπορω να τη βρω πουθενα.Ειμαι σε cm7 και θελω να βαλω ics του dzo
www.askisi-diatrofi.gr
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω δωστε ενα καλο(που να δουλευει) λινκ για την επισημη 2.3.Δεν μπορω να τη βρω πουθενα.Ειμαι σε cm7 και θελω να βαλω ics του dzo

 

με μια 2 προσπάθειες πιστεύω πως θα καταφέρεις να κανείς το download.. πάντως εγώ αυτή κατέβασα την δουλεύω μέχρι τώρα και σκέφτομαι να πάω σε aurora...(http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDMzMTU=)

Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα στο επίσημο, το γράφω κι εδώ μήπως ξέρει κανέις:

 

Παιδια ξέρεις κανείς τι είδους handsfree δουλεύουν στο x5; (με search δεν βρήκα κάτι εδω μέσα)

Τα ακουστικά του δεν έχουν καλό ήχο ουτε ένταση και θέλω να δοκιμάσω άλλα.

Απ'όσο ξέρω μέχρι στιγμής έχουν περίεργη καλωδίωση επομένως ότι είναι σχεδιασμένο γενικότερα για android (ή για ipod), δεν λειτουργεί στο Χ5

(δηλαδή δεν λειτουργεί το μικρόφωνο ούτε το κουμπί και σε κάποια παίζει μόνο το ένα απο τα δύο ακουστικά)

το ιδανικό θα ήταν κάποιος αντάπτορας όπως ο κλασσικός των SonyEricsson που έχει μικρόφωνο και υποδοχή για κανονικά ακουστικα.

Δεν έχω βρεί πάντως τίποτα ουτε σε ebay ουτε πουθενά αλλού

 

(για να σας προλάβω, η λύση με A2Dp bluetooth δεν κάνει αφού το bluetooth του Χ5 δεν την παλεύει ιδιαίτερα - ο ήχος κάνει πολλές και εκνευριστικές διακοπές - βέβαια αν κάποιος έχει κάποια σχετική πρόταση ή λύση πάνω στο θέμα ας πε ί )

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα?

στην τελική άν ξέρουμε πως είναι η καλωδίωση φτιάχνουμε και πατέντα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος δύο android συσκευών ενός X5 u8800 Pro και ενός Xperia Neo V.

Πρόσφατα η Sony έδωσε απλόχερα στον κόσμο της για το Neo V update σε version 4 ICS και η διαδικασία ήταν απλή και επίσημη για το upgrade.

 

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω καθώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το άθλημα των upgrades και προκειμένου να μην διαβάσω 3000 πόστς χάνοντας πιθανόν καποιο που μπορεί να είναι εξαιρετικά σημαντικό για την διαδικασία με αποτέλεσμα να πάρω το u8800 "στα χέρια", είναι αν υπάρχει κάποιο guide stepbystep αναβάθμισης του 8800 κάτι καλύτερο. Διαβάζω καλά λόγια απο τους βετεράνους εδω μέσα για το cm7 (παρόλα αυτά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει ..cm :lol:)

Θα ήθελα στα πλαίσια του εφικτού τα βήματα που απαιτούνται για μιά αναβάθμιση rom, για να μην την πατήσω σαν πρωτάρης, οχι οτι αρνούμαι οτι είμαι...! Ξεκίνησα να διαβάζω κάποια posts αλλά υπάρχουν τρελλές αναδρομές σε προηγούμενα θέματα που αναφέρουν "known issues" που για μένα είναι ...unknow.

 

Για να βοηθήσω τους θαμώνες το u8800 που έχω είναι το Pro

(Αγορασμένο απο EBW ...και νομίζω κάποια σχέση με Wind είχε αυτός για την εγγυηση)

Εκδοση Android 2.2.2 (της μάνας του & τρέχουσα)

Εκδοση βασικού φάσματος 203026

Εκδοση kernel 2.6.32.9-perf

Αριθμός εκδοσης U8800PV100R001C00B041

Custom version CUSTC113D001

 

 

Είμαι σίγουρος οτι κάποιοι διαβάζοντας αυτό το μήνυμα θα γελάνε με την έκδοση που έχει... αλλά γι αυτό είμαι εδώ με την πολύτιμη βοηθειά σας να "το αλλάξω"!

 

Δεν θέλω να το κάνω αεροπλάνο.. απλά θέλω και εγώ όπως και ολοι εδω μέσα να βάλω κάτι πιο ενημερωμένο και σταθερό (δοκιμασμένο) απλά δεν ξέρω το πώς.

 

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος δύο android συσκευών ενός X5 u8800 Pro και ενός Xperia Neo V.

Πρόσφατα η Sony έδωσε απλόχερα στον κόσμο της για το Neo V update σε version 4 ICS και η διαδικασία ήταν απλή και επίσημη για το upgrade.

 

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω καθώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το άθλημα των upgrades και προκειμένου να μην διαβάσω 3000 πόστς χάνοντας πιθανόν καποιο που μπορεί να είναι εξαιρετικά σημαντικό για την διαδικασία με αποτέλεσμα να πάρω το u8800 "στα χέρια", είναι αν υπάρχει κάποιο guide stepbystep αναβάθμισης του 8800 κάτι καλύτερο. Διαβάζω καλά λόγια απο τους βετεράνους εδω μέσα για το cm7 (παρόλα αυτά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει ..cm :lol:)

Θα ήθελα στα πλαίσια του εφικτού τα βήματα που απαιτούνται για μιά αναβάθμιση rom, για να μην την πατήσω σαν πρωτάρης, οχι οτι αρνούμαι οτι είμαι...! Ξεκίνησα να διαβάζω κάποια posts αλλά υπάρχουν τρελλές αναδρομές σε προηγούμενα θέματα που αναφέρουν "known issues" που για μένα είναι ...unknow.

 

Για να βοηθήσω τους θαμώνες το u8800 που έχω είναι το Pro

(Αγορασμένο απο EBW ...και νομίζω κάποια σχέση με Wind είχε αυτός για την εγγυηση)

Εκδοση Android 2.2.2 (της μάνας του & τρέχουσα)

Εκδοση βασικού φάσματος 203026

Εκδοση kernel 2.6.32.9-perf

Αριθμός εκδοσης U8800PV100R001C00B041

Custom version CUSTC113D001

 

 

Είμαι σίγουρος οτι κάποιοι διαβάζοντας αυτό το μήνυμα θα γελάνε με την έκδοση που έχει... αλλά γι αυτό είμαι εδώ με την πολύτιμη βοηθειά σας να "το αλλάξω"!

 

Δεν θέλω να το κάνω αεροπλάνο.. απλά θέλω και εγώ όπως και ολοι εδω μέσα να βάλω κάτι πιο ενημερωμένο και σταθερό (δοκιμασμένο) απλά δεν ξέρω το πώς.

 

Ευχαριστώ ;)

Για το U8800 pro δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319182 και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317280 :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

με μια 2 προσπάθειες πιστεύω πως θα καταφέρεις να κανείς το download.. πάντως εγώ αυτή κατέβασα την δουλεύω μέχρι τώρα και σκέφτομαι να πάω σε aurora...(http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDMzMTU=)

 

 

Δεν δουλευει.......Κάποιος με λινκ για την επισημη 2,3 μηπως κ καταφερω να περασω μετα ics????

www.askisi-diatrofi.gr
Link to comment
Share on other sites

@febtune : είσαι σιγουρος ότι έχεις το pro? είσαι σίγουρος οτι είσαι σε android 2.2?

@georgekap1 : αυτό που έδωσες δεν ειναι το link για το απλό u8800 ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!θα μπορουσε καποιος να μου στειλει το φακελο image του κινητου με οτι αρχεια περιεχει μεσα για να τα ξαναπερασω?εχω βαλει την oex rom αλλα θελω να περασω τη ρομ που ειχε απο τη μαμα wind ετσι ωστε να το στειλω για service
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...