Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι και εγώ εδώ και καιρό χρήστης ενός DHD και αποφάσισα να φύγω από stock rom.

 

Αρχικά ακολούθησα αυτό το link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1180639, αλλά κατά την διάρκεια του Bootloader πήρα μήνυμα: «Main version is older».

 

Κατόπιν προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες της σελίδας 1 αυτού το post, αλλά τα link των αρχείων Downgrade_v2.zip και stock 1.32 PD98IMG.zip ήταν dead. Έτσι έψαξα λίγο στους xda-devs και βρήκα αυτό το post: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905003 το οποίο χρησιμοποιεί μάλλον ένα updated αρχείο (Downgrade_v3.zip) για να κάνεις downgrade.

 

Παρόλα αυτά όταν πάω να εκτελέσω τις εντολές από cmd σε windows 7, παίρνω αυτό το output, χωρίς να γίνεται τίποτα άλλο (#). Πως μπορώ να προχωρήσω?

 

C:\Downgrade_v3\Downgrade>adb push misc_version /data/local/tmp

adb server is out of date. killing...

* daemon started successfully *

1189 KB/s (15837 bytes in 0.013s)

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ κατά το Root.

Χρησιμοποίησε τις άλλες εντολές που είναι για Froyo.Έτσι μου δούλεψε εμένα.

 

Ξέρει κανένας πως μπορώ να γράφω με μικρά γράμματα ένα μήνυμα και πως μπορώ να γράφω μεγάλα μηνύματα χωρίς να τα μετράει για 3-4 γιατί τώρα δέχεται πολύ λίγα γράμματα...

Το ίδιο ρωτούσα και εγώ πριν 1-2 σελίδες.Μπορείς να δεις τι απάντησαν οι φίλοι για το Handcent sms.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ κατά το Root.

Χρησιμοποίησε τις άλλες εντολές που είναι για Froyo.Έτσι μου δούλεψε εμένα.

 

Το δοκίμασα, αλλά άδικος κόπος...

 

C:\Downgrade_v3\Downgrade>adb push psneuter /data/local/tmp

2242 KB/s (557962 bytes in 0.243s)

C:\Downgrade_v3\Downgrade>adb push misc_version /data/local/tmp

1288 KB/s (15837 bytes in 0.012s)

C:\Downgrade_v3\Downgrade>adb shell chmod 777 /data/local/tmp/psneuter

C:\Downgrade_v3\Downgrade>adb shell chmod 777 /data/local/tmp/misc_version

C:\Downgrade_v3\Downgrade>adb shell /data/local/tmp/psneuter

Failed to set prot mask (Inappropriate ioctl for device)

C:\Downgrade_v3\Downgrade>

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ξέχασα να το αναφέρω... Έχω την 2.36.405.8.

 

Δοκίμασε με αυτό. Εγώ με αυτό είχα κάνει downgrade το δικό μου DHD όταν το είχα πάρει.

Αν παίξει κατέβασε αυτήν τη stock rom, βάλτη στην κάρτα μνήμης (χύμα) και άνοιξε το τηλέφωνο κρατώντας πατημένο το volume down.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για το downgrade του gmail κανείς ? Ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα έχει αποτύχει. Κάτι μου ξεφεύγει. Καμιά ιδέα ?

 

Ποιο ειναι το προβλημα στο gmail ακριβως?με τα notifications?Για δοκιμασε και αυτο το mod gmail.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι να φύγω από την official rom και να βάλω την DeSence 4.2

Μάλλον θα κάνω το όλο εγχείρημα με ένα εργαλείο που βρήκα στο XDA το UMT

έχω κάποιες ερωτήσεις (σίγουρα χαμηλού επιπέδου ..:()

Α. Η SDcard σε έλη την διαδικασία παραμένει ανέπαφη έτσι?

Β. Το FullWipe που αναφέρουν οι συμφορουμήτες με περισσή ζέση υλοποιείται με το UMT? το κάνει το τηλέφωνο ή κάποιο άλλο λογισμικό?

C. (Μην βαράτε) το αρχείο με την ROM που κατέβασα το βάζω στην ρίζα της κάρτας "ως έχει" δηλ συμπιεσμένο ή το κάνω unzip?

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι να φύγω από την official rom και να βάλω την DeSence 4.2

Μάλλον θα κάνω το όλο εγχείρημα με ένα εργαλείο που βρήκα στο XDA το UMT

έχω κάποιες ερωτήσεις (σίγουρα χαμηλού επιπέδου ..:()

Α. Η SDcard σε έλη την διαδικασία παραμένει ανέπαφη έτσι?

Β. Το FullWipe που αναφέρουν οι συμφορουμήτες με περισσή ζέση υλοποιείται με το UMT? το κάνει το τηλέφωνο ή κάποιο άλλο λογισμικό?

C. (Μην βαράτε) το αρχείο με την ROM που κατέβασα το βάζω στην ρίζα της κάρτας "ως έχει" δηλ συμπιεσμένο ή το κάνω unzip?

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Καταρχήν θα σου προτινω να κανείς λίγο υπομονή γιατί σήμερα το βράδυ θα έχουμε νέα έκδοση που απλά θα τα...σπάει...:p

 

A.μένει ανέπαφη.

Β.το full wipe είναι zip αρχείο που το βάζεις χύμα στη και το τρέχεις και κάνει αυτόματα όλα τα wipe partitions που χρειάζονται πριν περαστεί μια Rom.

Γ.Το αρχείο zip με τη Rom το βάζεις έτσι όπως είναι χύμα στη κάρτα και ακολουθείς τους οδηγούς στη 1η σελίδα για να το κανείς install.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω κάποιο ωραίο Theme στο HD αλλά διαβάζω κάτι οδηγούς που θέλουνε φλασάρισμα και σκέφτομαι ότι το έχουν κάνει πολύ πολύπλοκο.

Υπάρχει κάτι πιο απλό να δοκιμάσω?Ή επειδή είμαι με την Revolution θέλει αναγκαστικά flashing?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω κάποιο ωραίο Theme στο HD αλλά διαβάζω κάτι οδηγούς που θέλουνε φλασάρισμα και σκέφτομαι ότι το έχουν κάνει πολύ πολύπλοκο.

Υπάρχει κάτι πιο απλό να δοκιμάσω?Ή επειδή είμαι με την Revolution θέλει αναγκαστικά flashing?

 

Εδω θα βρεις αρκετα themes για το DHD.

Απλα θα πρεπει να δεις να ειναι συμβατο με τη revolution (πολλα ειναι).

Προτινομενο φυσικα του kalagas.

Δε θελει διαδικασια το φλασαρισμα.Install to zip αρχειο,wipe cache-wipe dalvik cache, reboot και εισαι ετοιμος...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις αρκετα themes για το DHD.

Απλα θα πρεπει να δεις να ειναι συμβατο με τη revolution (πολλα ειναι).

Προτινομενο φυσικα του kalagas.

Δε θελει διαδικασια το φλασαρισμα.Install to zip αρχειο,wipe cache-wipe dalvik cache, reboot και εισαι ετοιμος...

Δίνοντας μου ολόκληρο το φόρουμ για το DHD δεν διευκολύνει ιδιαίτερα.Άλλωστε το γνωρίζω ήδη σαν ενότητα αφού από εκεί διάβασα και πέρασα την ARHD.

Οπότε το φλασάρισμα δεν το γλυτώνω λοιπόν...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι Recommended Radio είναι το 12.62.60.27_26.13.04.19_M

Στο κινητό μου όμως λέει ότι έχω το 12.62.60.27U_26.13.04.19_M. Είναι το ίδιο ? Γιατί υπάρχει το γράμμα U στο δικό μου radio.

Link to comment
Share on other sites

Δίνοντας μου ολόκληρο το φόρουμ για το DHD δεν διευκολύνει ιδιαίτερα.Άλλωστε το γνωρίζω ήδη σαν ενότητα αφού από εκεί διάβασα και πέρασα την ARHD.

Οπότε το φλασάρισμα δεν το γλυτώνω λοιπόν...

 

Φίλε μου είναι τόσα πολλά τα threads αλλα και διαφορετικών οπτικών προτιμήσεων με θέματα που μπορείς να βάλεις, που και πάλι δε θα βοηθηθείς.

Εμένα πχ μου αρέσουν τα themes του kalagas που θα βρεις εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=929709 ,αλλά δε σημαίνει ότι αρέσουν σε όλους.

 

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδια. Οποτε ανοιγω την εφαρμογη locations μου βγαζει μηνυμα "map requiers update" Κατεβαζω το ρημαδιασμενο το χαρτη, μου βγαζει μηνυμα οτι εγινε με επιτυχια αλλα οταν ξαναμπω στην εφαρμογη παλι τα ιδια!!!!! Τι συμβαινει; Εχω την official rom 2.50. Ευχαριστω πολυ. Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι τόσα πολλά τα threads αλλα και διαφορετικών οπτικών προτιμήσεων με θέματα που μπορείς να βάλεις, που και πάλι δε θα βοηθηθείς.

Εμένα πχ μου αρέσουν τα themes του kalagas που θα βρεις εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=929709 ,αλλά δε σημαίνει ότι αρέσουν σε όλους.

 

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Οκ στήριξα πατρίδα και εγώ! :) :)

Το έβαλα και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά!

Από battery drain πώς πάμε με αυτά τα θέματα?Το λιώνω που το λιώνω και θέλει φόρτιση κάθε μέρα, μην το τσακίσω τελείως..

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχω την Android Revolution HD™ 6.1.0 και πολλες φορες οταν μπαινω στο μενου του μαρκετ απλα κολλαει και μου λεει συνεχεια φορτωση και δεν εμαφανιζει κατι μολις κανω επαννεκινηση το κινητο ολα μια χαρα μετα. το εχει συναντησει κανεις αλλο αυτος φταει η ρομ?η πρεπει να κανω καμια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδια. Οποτε ανοιγω την εφαρμογη locations μου βγαζει μηνυμα "map requiers update" Κατεβαζω το ρημαδιασμενο το χαρτη, μου βγαζει μηνυμα οτι εγινε με επιτυχια αλλα οταν ξαναμπω στην εφαρμογη παλι τα ιδια!!!!! Τι συμβαινει; Εχω την official rom 2.50. Ευχαριστω πολυ.

Κάνε clear data στους χάρτες, μπορεί να στρώσει.

εχω την Android Revolution HD™ 6.1.0 και πολλες φορες οταν μπαινω στο μενου του μαρκετ απλα κολλαει και μου λεει συνεχεια φορτωση και δεν εμαφανιζει κατι μολις κανω επαννεκινηση το κινητο ολα μια χαρα μετα. το εχει συναντησει κανεις αλλο αυτος φταει η ρομ?η πρεπει να κανω καμια ρυθμιση?

Το έχω συναντήσει κι εγώ τώρα τελευταία σε άλλο τηλέφωνο και άλλη rom. Μάλλον φταίει το market και οι αλλαγές που γίνονται. Απλά για να γλιτώσεις το reboot να ξέρεις ότι και με clear data επανέρχεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εχω την Android Revolution HD™ 6.1.0 και πολλες φορες οταν μπαινω στο μενου του μαρκετ απλα κολλαει και μου λεει συνεχεια φορτωση και δεν εμαφανιζει κατι μολις κανω επαννεκινηση το κινητο ολα μια χαρα μετα. το εχει συναντησει κανεις αλλο αυτος φταει η ρομ?η πρεπει να κανω καμια ρυθμιση?

 

Το έχω συναντήσει κι εγώ τώρα τελευταία σε άλλο τηλέφωνο και άλλη rom. Μάλλον φταίει το market και οι αλλαγές που γίνονται. Απλά για να γλιτώσεις το reboot να ξέρεις ότι και με clear data επανέρχεται.

 

Εμένα με μαμά rom δεν μου συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ρωτούσα και εγώ πριν 1-2 σελίδες.Μπορείς να δεις τι απάντησαν οι φίλοι για το Handcent sms.

 

Οι απαντήσεις είναι για να τα βγάζει μόνο κεφαλαία...Εγώ γράφω κεφαλαία και θέλω να γράφω με μικρά γράμματα και μεγάλα μηνύματα σε αριθμό γραμμάτων. Με κάποια ρύθμιση ίσως; Η στην τελική με κάποιο πρόγραμμα αν δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Download from here

 

changelog:

  • New LorDmodNCTeam 2.2 CFS for sense ROMs by Lord ClockaN

  • Panorama camera fix and improve media quality (thx to erosizeD,euplio, seo and dnbcat)
  • Some build.prop clean and tweak
  • Scripts tweaked
  • Downanimation ncteam by dr. carpenter
  • 3d option in settings
  • Browser with 16 tabs
  • Smoothness patch by Loopy, tweaked for DHD and Sense 3 by NCteam
  • Removed ondemandX tweaks from ROM (now in kernel)
  • AGPS Patch for Desire HD 1.3 (alternate) tnx to crypted
  • All apps updated

 

theme included By Kalagas (screenshots in our thread in my signature):

 

  • All know Features from last theme like All Icons and UI changed from Colorfull to GrayScale (Over 5000 icons)
     
  • Added RCTeam Tweaks (Enable/Disable transparency in QuickSettings/AppDrawer, Change clock-Battery-Signal look, 4 or 5 columns AppDrawer, Enable/Disable Paginated Scrolling on AppDrawer, Enable/Disable showing Recent Apps, Enable/Disable custom bottom right button,Enable/Disable XL Quicksettings, Enable/Disable CRT Animation, Change Auto Brightness values).

 

Δοκιμαστε τη.Πιο smooth,πιο γρηγορη και με το tweeks menu που μας κανει τη ζωη ευκολοτερη...;)

 

Οτιδηποτε σχολιο,απορια κτλ,παρακαλω οσοι ειστε στους xda να postαρετε στο thread μας εκει.

 

Enjoy...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω κάποιο ωραίο Theme στο HD αλλά διαβάζω κάτι οδηγούς που θέλουνε φλασάρισμα και σκέφτομαι ότι το έχουν κάνει πολύ πολύπλοκο.

Υπάρχει κάτι πιο απλό να δοκιμάσω?Ή επειδή είμαι με την Revolution θέλει αναγκαστικά flashing?

 

Το να φλασάρεις πλέον Theme ή ROM δεν ήταν ποτέ πιο απλό...

Που την είδες την πολυπλοκότητα???

Βάζεις ένα zip αρχείο στην κάρτα και το φλασάρεις... Τι πιο απλό???

 

Sent from DHD with Mixed Theme

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το να φλασάρεις πλέον Theme ή ROM δεν ήταν ποτέ πιο απλό...

Που την είδες την πολυπλοκότητα???

Βάζεις ένα zip αρχείο στην κάρτα και το φλασάρεις... Τι πιο απλό???

 

Sent from DHD with Mixed Theme

Φίλε μου έγινε η δουλειά και πέρασα το δικό σου.

Απλά συγκρίνω πόσο απλά πέρασα στο Νοοκ Color κάποια Themes χωρίς φλασάρισμα.

Από μπαταρία πώς πάει σε σχέση με το stock?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνε clear data στους χάρτες, μπορεί να στρώσει.

 

Ok. Ευχαριστω. Θα το κανω να δω το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Download from here

 

changelog:

  • New LorDmodNCTeam 2.2 CFS for sense ROMs by Lord ClockaN

  • Panorama camera fix and improve media quality (thx to erosizeD,euplio, seo and dnbcat)
  • Some build.prop clean and tweak
  • Scripts tweaked
  • Downanimation ncteam by dr. carpenter
  • 3d option in settings
  • Browser with 16 tabs
  • Smoothness patch by Loopy, tweaked for DHD and Sense 3 by NCteam
  • Removed ondemandX tweaks from ROM (now in kernel)
  • AGPS Patch for Desire HD 1.3 (alternate) tnx to crypted
  • All apps updated

 

theme included By Kalagas (screenshots in our thread in my signature):

 

  • All know Features from last theme like All Icons and UI changed from Colorfull to GrayScale (Over 5000 icons)
     
  • Added RCTeam Tweaks (Enable/Disable transparency in QuickSettings/AppDrawer, Change clock-Battery-Signal look, 4 or 5 columns AppDrawer, Enable/Disable Paginated Scrolling on AppDrawer, Enable/Disable showing Recent Apps, Enable/Disable custom bottom right button,Enable/Disable XL Quicksettings, Enable/Disable CRT Animation, Change Auto Brightness values).

 

Δοκιμαστε τη.Πιο smooth,πιο γρηγορη και με το tweeks menu που μας κανει τη ζωη ευκολοτερη...;)

 

Οτιδηποτε σχολιο,απορια κτλ,παρακαλω οσοι ειστε στους xda να postαρετε στο thread μας εκει.

 

Enjoy...

 

 

Παιδιά μόνο GrayScale έχει για Download ???

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόνο GrayScale έχει για Download ???

 

Αυτη τη στιγμη γιατι ακομα φτιαχνεται το dark night theme.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...